MSM – účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny MSM zjistíte:

  • jak přesně vám MSM může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv MSM na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil MSM
  • odkud MSM pochází a jak se získává

MSM: Organická složka těl rostlin, zvířat i lidí

organická síra

Methylsulfonylmethan, organická síra neboli MSM je chemická, syntetizovaná složka stravy. MSM je dobře rozpustný prášek téměř bez chuti, barvy a zápachu. Najdeme ji přirozeně v těle zelených rostlin, zvířat a lidí, vyrábí se i laboratorně.

Methylsulfonylmethan a podobné sloučeniny jsou důležité pro správné fungování bílkovin, zdraví kloubních a kožních pojivových tkání, svalů, vlasů a nehtů.

Organická síra je chemická složka stravy

MSM tělu dodává zejména základní minerální živinu síru, aby se v něm mohly tvořit další chemikálie. Nejčastěji se užívá jako pomocník s artritidou, imunitou či při léčbě bolestí kloubů, kožních onemocnění, zažívacích problémů, alergií a zánětů. Existuje však jen málo vědeckých výzkumů podporujících zdravotní benefity MSM.

Ačkoli zaznamenáváme velký zájem o užívání MSM při léčbě různých onemocnění včetně artritidy, pro určení možných přínosů a rizik je zapotřebí více vědeckých výzkumů.upozorňuje doktor Brent A. Bauer (red. přeloženo a zkráceno)

Důležité informace o MSM

  • Známá také jako: Methylsulfonylmethane, organická síra, síra, sulfur
  • Krajina původu: EU, USA
  • Prodává se ve formě: prášek, kapalina, tablety, kapsle
  • Dostupnost v ČR a SR – ano

msm mapa

MSM se nejčastěji vyrábí v těchto oblastech

Fakta o MSM

Věděli jste, že …

  • MSM se pro doplňky stravy vyrábí synteticky. Získává se z lýka severoamerických borovic.
  • MSM je bílá krystalická sloučenina téměř bez barvy, bez zápachu a s lehce nahořklou chutí. Obsahuje jednu třetinu síry.
  • Malé množství MSM můžete získat i z přirozené potravy – obsahuje ji například ovoce, kukuřice, rajčata, mléko, maso, drůbež, vojtěška, některé řasy, pivo, klíčky alfalfy, jablka, maliny, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny, ryby, vejce, mořské plody, čokoláda, čaj a káva. Zpracovávání však množství MSM v potravinách snižuje. Zejména pokud vaše strava neobsahuje dostatek těchto čerstvých potravin, zvažte doplňky stravy.

MSM najdeme téměř ve všech syrových potravinách, jako je například zelená listová zelenina. Zajímavé je, že je také v pivu a kávě. Byla identifikovaná jako jedna z hlavních aromatických složek portských vín. Nejvyšší přirozený výskyt MSM je v čerstvém mléku. říká Rodney Benjamin, ředitel technického vývoje společnosti Bergston Nutrition, největšího výrobce MSM vyráběné destilačním čištěním (red. přeloženo a zkráceno)

  • Teplo a dehydratace MSM ničí, což je jeden z důvodů, proč je často obsažená v koncentrovaných doplňcích – tabletách, kapalinách, kapslích nebo prášcích.
  • Veterináři MSM celá desetiletí využívají k léčbě bolestí u koní a jiných zvířat.
  • Koncentrace MSM v těle s věkem klesá.
  • Síra v těle pomáhá také detoxikovat těžké kovy a podporuje zdravou funkci jater.

VÍTE, že když herec James Coburn v roce 1999 vyhrál Oscara, neděkoval rodině ani štábu? Poděkoval MSM že mu pomohla porazit bolest a zánět revmatoidní artritidy.

MSM Methylsulfonylmethan organická síra kapsle od značky Blendea

TIP: Vyzkoušejte 100 % čisté MSM v rostlinných kapslích pro jednoduché užívání.

Možné účinky MSM

Zastánci MSM užívají pro pomoc s chronickou bolestí, osteoartrózou, zánětem kloubů, revmatoidní artritidou, osteoporózou, záněty kolem kloubů (bursitidu), tenditidou, otoky kolem šlach (tenosynovitidu), muskuloskeletálními bolestmi, svalovými křečemi, kožními onemocněními nazývanými sklerodemie, zjizvenými tkáněmi, striemi, padáním vlasů, vráskami. I jako ochranu před sluncem a větrem, při některých poruchách močového měchýře, ústní hygieně, nemocech dásní, ránách, oděrkách a hojení.

Ústně bývá MSM užívána pro úlevu od alergií, chronické zácpy, překyselení žaludku, vředů, divertikulózy (onemocnění střev) či premenstruačního syndromu. Pomoct může i se zvýšením nálady, chrápáním, obezitou, špatnou cirkulací, vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Užívají ji také pacienti s cukrovkou 2. typu, problémy s játry a plícemi (včetně emfyzému a pneumonie), Alzheimerem, syndromem chronické únavy, autoimunitními poruchami (systémový lupus erythematodes), infekcemi HIV a AIDS i rakovinou (prsou nebo tlustého střeva).

MSM lidé používají i při zánětu očí a sliznice, problémy s temporomandibulárním kloubem, křečích v nohách, migrénách, bolestech hlavy, kocovině, parazitních infekcích střevních a urogenitálních traktů (včetně Trichomonas vaginalis a Giardie), kvasinkových infekcích, otravách zářením i posílení imunitního systému.

Vědecky potvrzené účinky MSM

MSM může mírnit poškození svalů způsobené cvičením. Výzkumy ukázaly, že užívání MSM denně 10 dnů před během 14 kilometrů může pomoci snížit poškození svalů.

MSM může pomoci s hemeroidy. Vědci dokázali, že použití speciálního gelu obsahujícího MSM, kyselinu hyaluronovou a čajovníkový olej po dobu 2 týdnů může snižovat příznaky hemeroidů (bolest, krvácení a podráždění).

MSM může zlepšit osteoartrózu. Výzkum potvrdil, že MSM ve dvou až třech dávkách denně může mírnit bolesti a otoky u lidí s osteoartrózou. Zlepšení však nemusí být klinicky významné.

historie MSM

MSM se vyskytuje přirozeně v rostlinách, lidech i zvířatech. Vyrábět se však může i v laboratoři

Na co MSM podle vědců nezabírá

  • MSM může lepšit křečové žíly a problémy s oběhem (chronická žilní insuficience). Výzkum ukazuje, že aplikace MSM spolu s EDTA na pokožku může snižovat otoky lýtek, kotníků a nohou. Aplikace samotné MSM může však otoky ve skutečnosti zhoršit.
  • MSM pro lepší výkonnost. Výzkum dokázal, že užívání MSM po dobu 28 dní výkon nezvyšuje.

Předpokládané využití MSM

Pro jaké využití MSM chybí dostatečné důkazy aneb co naznačily předčasné výzkumy:

  • Užívání MSM po 30 dnů může mírnit některé příznaky senné rýmy.
  • MSM může snížit bolest kloubů, šlach, i po operaci ramen a mírně zlepšit uzdravení.
  • Krém s MSM může lepšit zarudnutí a další příznaky růžovky.
  • MSM může pomáhat také s alergiemi, Alzheimerovou chorobou, astmatem, autoimunitními poruchami, rakovinou, chronickou bolestí, zácpou, nemocemi zubů, zácpou, otoky očí, únavou, ztrátou vlasů, kocovinou, bolestmi hlavy a migrénami, vysokým cholesterolem, HIV a AIDS, poštípáním hmyzem, křečemi nohou, problémy s játry a plícemi, zvedáním nálady, obezitou, parazitárními infekcemi, špatným oběhem, premenstruačním syndromem, chránit proti spálením sluncem či větrem, radiačními otravami, zjizvenou tkání, chrápáním, žaludeční nevolností, striemi, cukrovkou typu 2, vráskami, ranami i kvasinkovou infekcí.

Zdravotní a kosmetické využití MSM

MSM pro úlevu od bolesti či otoků

Lidé se MSM pokouší mírnit bolest a otoky při osteoartróze nebo revmatoidní artritidě, bursitidě, tendinintě nebo tenosynovitidě, osteoporźe, svalových křečích, sklerodermii, poruchách temporomandibulárního kloubu, bolestech hlavy či kocovině, premenstruačního syndromu, zánětu pčí nebo sliznic.

Aplikace MSM na kůži

Zastánci se aplikací MSM na kůži pokouší léčit jizvy a strie, poškození způsobené sluníčkem nebo větrem, rány, říznutí a oděrky.

MSM a trávicí potíže

MSM může pomáhat i s různými trávicími problémy, jako je například chronická zácpa, vředy nebo divertikulóza.

MSM pro lepší vlasy a nehty

MSM se navzdory nedostatku vědeckých důkazů často používá také pro podporu růstu, kvalitnější nehty i proti vypadávání vlasů. MSM se podílí na tvorbě kolagenu a může zlepšovat vlasy, nehty a pokožku.

MSM a hubnutí

MSM může mít nepřímý vliv na úbytek hmotnosti, protože je důležitá při produkci inzulínu, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a metabolismus uhlohydrátů. Může také mírnit bolesti a problémy s klouby, díky čemuž se člověk může snadněji stát aktivnějším.

MSM a alergie

MSM může pomoci snižovat obsah histaminu v těle – zánětlivé látky zodpovědné za mnoho příznaků alergie. Proto ji pro léčbu alergií doporučují mnozí alternativní léčitelé. MSM může snižovat dýchací potíže a zvýšit energii.

Nutriční hodnoty MSM

100 g prášku MSM obsahuje tyto složky:

Nutriční složky:

  • Kalorií – 0 g
  • Tuk – 0 g
  • Bílkoviny – 0 g
  • Sacharidy – 0 g
Vitamíny:

  • 0 g
Minerální látky:

  • MSM – 100 g

Dávkování MSM

Doporučená denní dávka MSM zatím nebyla stanovena, běžná dávka je od 2 do 6 g.

Při poškození svalů způsobené cvičením je ideální užívat orálně 50 mg MSM na kilogram tělesné hmotnosti ve 200 ml vody 1x denně po dobu 10 dnů.

Při osteoartróze je vhodné užívat 500 mg po 3 g 3x denně během léčby. Při hemeroidech se doporučuje aplikovat gel s obsahem MSM, kyselinou hyaluronovou a olejem z čajovníku denně 2 týdny.

Užívání MSM

MSM je běžně užívána ústy nebo aplikována na kůži.

Nežádoucí účinky MSM

Jelikož se MSM vyskytuje v mnoha potravinách, je při běžném užívání ústně až 3 měsíce pravděpodobně bezpečná. Aplikace MSM na kůži zatím nebyla dostatečně prozkoumána.

Co se týče bezpečnosti, neexistují žádné důkazy, že by MSM mohla být škodlivá. Nadměrné dávky mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je průjem, žaludeční problémy nebo mírné křeče. Neviděl jsem žádné studie naznačující, že by MSM mohla poškodit játra. Pozor by ale měli dávat pacienti užívající léky na ředění krve – ředící účinky může mít i MSM.říká doktor Andrew Weil (red. přeloženo a zkráceno)

U některých lidí může způsobovat vedlejší účinky jako je nevolnost, zhoršení soustředění, průjem, nadýmání, únavu, bolest hlavy, nespavost, svědění nebo zhoršení alergií. Tyto vedlejší účinky však byly při studiích hlášeny stejně často u lidí užívajících MSM i placebo.

Alergická reakce na MSM vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Alergie na MSM se může projevit jako svědění, vyrážka, kopřivka, otok v ústech nebo krku, sípání, potíže s dechem a svírání na hrudi.

Studie Huntington Medical Research Institutes v Pasadeně v Kalifornii v roce 2001 zjistila, že velké koncentrace MSM mohou překročit hematoencefalitickou bariéru – biologický štít, který chrání mozek před toxiny a většinou léků. Význam tohoto zjištění však není jasný a žádné nežádoucí účinky v této studii pozorovány nebyly.uvádí doktor Andrew Weil (red. přeloženo a zkráceno)

Pro koho není MSM vhodná?

Těhotné, kojící ženy a děti

O bezpečnosti užívání MSM zatím není dostatek spolehlivých informací, těhotné, kojící ženy a děti by se jí tedy měly raději vyhnout.

Lidé s alergií na síru

MSM je organická síra. Alergici na síru by proto MSM užívat neměli.

Lidé s křečovými žilami a problémy s oběhem (chronická žilní insuficience)

Mazání dolních končetin přípravkem obsahujícím MSM může zvyšovat otoky a bolesti u lidí s křečovými žilami či jinými oběhovými problémy.

S jakými léky MSM nekombinovat?

Interakce mezi MSM, léky, bylinkami, doplňky nebo potravinami se zatím žádná neprokázala. Informujte však o užívání MSM raději vašeho lékaře.

Užívání MSM by se měli vyhnout ti, kdo si léky ředí krev.

Kapalné doplňky s MSM často obsahují cukr nebo alkohol, zvýšené opatrnosti by proto při jejich užívání měli dbát cukrovkáři, závislí na alkoholu a pacienti s jaterními problémy.

Některé doplňky MSM mohou být kontaminovány jinými látkami a nemusí obsahovat to, co je uvedeno na štítku. Nakupujte proto MSM vždy výhradně od renomovaných výrobců.

FAQ – často kladené dotazy

Co to je MSM?

MSM neboli methylsulfonylmethan (chemicky známá jako dimethylsulfon) je biologicky dostupná síra, která se přirozeně v extrémně malých množstvích vyskytuje v rostlinách. 34 % hmotnosti MSM tvoří elementární síra. Síra je 10. nejhojnější prvek vesmíru a 8. lidského těla (stejně jako draslík, hojnější než sodík).

Kde se organická síra vyrábí?

Komerčně se veškerá MSM vyrábí chemicky, v laboratořích. Je však identická s tou, která se objevuje přirozeně.

Je MSM dostupná i z přírody?

Komerčně organická síra není dostupná jako výtažek z rostlin či jiných přírodních materiálů.

Jak se MSM vyrábí?

Přírodně identická sloučenina MSM se vyrábí dvěma metodami. Obě zahrnují chemickou syntézu z elementární síry. První metoda výroby MSM začíná energeticky účinnou reakcí síry a metanu. Druhá vedlejšími produkty ropy, které reagují s odpadem z továren na papír a vyžaduje velké množství dodané energie, takže je považována za méně ekologickou.

Co mají společného sulfonamidy a organická síra?

Nic kromě toho, že obě tyto chemikálie obsahují minerální síru.

Jak mám MSM užívat?

MSM můžete přidat například do vody či džusu a vypít. Může se aplikovat také na kůži.

Proč se MSM dává také psům a koňům?

MSM může mít zdravotní benefity nejen pro člověka. Běžně se jako potravinový doplněk pro výživu i správnou funkci kloubů, kopyt, kůže, srsti, vazů, šlach, svalů a kostí dává například koňům, psům nebo kočkám.

Jaká je doporučená denní dávka MSM?

Denní dávka MSM zatím nebyla vědecky stanovena. Běžně se doporučuje 2 – 6 g denně.

Můžu MSM brát v těhotenství a při kojení?

O užívání MSM během těhotenství a kojení se poraďte se svým lékařem.

Můžu MSM kombinovat se svými léky?

Pokud berete nějaké léky, poraďte se o konzumaci MSM nejdříve se svým lékařem. Kombinovat by se neměla zejména s léky na ředění krve.

 
Další profily superpotravin: 
 

POUŽITÉ ZDROJE