Čočka – účinky, rizika a kompletní nutriční profil
Levná čočka s bohatým nutričním profilem je ideálním doplňkem stravy
Čočka je luštěnina, semínko sklízené z lusků. Obvykle ji koupíte sušenou,
připomínající malé tvrdé oblázky. Snadno se skladuje a používá v dušených pokrmech, kari a polévkách.
Čočka je nejen levným zdrojem bílkovin – má přirozeně nízký obsah tuku a kalorií, naopak vysoký obsah vlákniny, sacharidů a dalších základních živin, jako je například draslík. Přidáním čočky do jídelníčku můžete získat řadu zdravotních benefitů i skvělého pomocníka s udržováním váhy a zdraví srdce.
Červená, hnědá, zelená a černá čočka
Druhy čočky se od sebe nutričně významně neliší. Každá má však jinou konzistenci i chuť hodící se do jiných pokrmů. V obchodech můžete narazit nejčastěji na čočku hnědou, červenou, zelenou a černou.
Červená čočka se vaří nejrychleji. Při vaření se zbarví do zlata a má jemnou, nasládlou chuť, je tenká a změkne. Nejčastěji se používá k přípravě pyré, polévek, dušených mas, kari, pečiva, v Indických daalech a jiných tradičních indických pokrmech.
Loupaná červená čočka se před vařením nemusí namáčet a nenadýmá
Po 12. měsíci dítěte je nejlepší začít červenou čočkou, která je je jemnější a lépe stravitelná. S ostatními luštěninami (čočka, hrách, soja) raději počkat do 1,5 – 2 let. komentuje dětský jídelníček MUDr. Helena Nováková (red. zkráceno a upraveno)
Hnědá čočka je nejlevnější, při vaření se rozvaří a nejlépe se hodí do polévek nebo například vegetariánských hamburgerů.
Hnědou čočku koupíte v každém obchodě s potravinami
Zelená čočka bývá někdy nazývaná francouzská. Zelená čočka má ořechovou chuť a i po uvaření zůstává pevná. Nejčastěji se používá do studených salátů a chili.
Černá čočka Beluga má jemnou, oříškovou chuť. Je menší než čočka hnědá, nemusí se namáčet a hodí se do salátů, pomazánek i rizota. Antioxidantů černá čočka obsahuje skoro stejné množství jako borůvky.
Černá čočka bývá nazývána kaviárem chudých
Věděli jste, že …
- Čočka je zmíněná i v Bibli.
- Čočka je jednou z prvních potravin, kteří lidé začali pěstovat. Základem jídelníčků je již od starověku.
- Lidé čočku pěstují více než 8500 let. Podle historiků byla pěstována už v roce 6500 před naším letopočtem.
- Čočka je hlavním z pilířů východoevropské a indické kuchyně.
- Chuť čočky je zemitá a ořechová.
- Díky tvrdé slupce semen může být čočka skladována po dlouhou dobu.
- Lidské tělo železa z čočky vstřebá méně, než z masa. Vstřebávání železa z čočky může pomoci kombinace s potravinami bohatými na vitamín C, jako je například paprika.
- Čočka je malá, kulatá luštěnina diskovitého tvaru v několika barevných variacích.
- Kuchaři všestrannou čočku používají už celá staletí k přípravě rozličných pokrmů.
Čočka má jemnou, lehce zemitou chuť, která je chutným a výživným doplňkem polévek, salátů i zeleninových příloh a omáček
- Čočka obsahuje více bílkovin než většina druhů fazolí. Čočka je hned po masu, drůbeži, rybách a sóji, nejbohatším zdrojem bílkovin.
- Čočka sice obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, podobně však jako další luštěniny (například fazole a černé fazole) málo aminokyseliny methioninu. To je důvod, proč se jako další rostlinné potraviny považuje za neplnohodnotný zdroj bílkovin. Kompletní spektrum aminokyselin získáte spojením čočky například s celozrnnou rýží. Podle Columbia University však aminokyseliny nemusíte jíst společně, stačí kdykoli během 24 h. Pestrou stravou získáte všechny aminokyseliny, i když budete konzumovat primárně neúplné proteiny.
- Čočka by se neměla konzumovat syrová – pokud ji však předem nenaklíčíte (což zpravidla trvá 2 – 3 dny).
Naklíčená čočka obsahuje více aminokyselin
- Čočku naklíčíte tak, že ji na 8 – 12 hodin namočíte. Pak ji propláchněte, umístěte do sklenice a skladujte několik dní na chladném místě. Každých 8 h proplachujte.
- Čočka by se před vařením měla namočit do čisté vody zhruba na 7 hodin.
- Čočka se vaří 15 – 30 minut. Z jednoho šálku sušené čočky vzniknou zhruba 2 šálky čočky vařené.
Dejte čočku do hrnce, zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu, hrnec nechte odkrytý. Červená čočka se vaří asi 20 minut, hnědá 30 a zelená 40. Často ji kontrolujte a v případě potřeby přilijte vodu. Pozor, ať čočku nerozvaříte.radí lvýživová poradkyně Katherine Zeratsky (red. přeloženo a zkráceno)
- Vařenou čočku můžete zamrazit a později pohodlně používat.
- Rozvařená čočka se stává kašovitou.
- I když má čočka vysoký obsah sacharidů, pouze 10 % pochází z jednoduchých cukrů.
- Čočka je nízkoglykemická – nezvyšuje hladinu inzulínu cukru v krvi, který způsobuje, že vaše tělo ukládá tuky.
- Skvělým dochucovadlem čočky je kurkuma, zázvor, česnek, kmín a tymián.
- Konzervovaná čočka má trošku vyšší glykemický index i obsah sodíku než sušená. Nemusí se však vařit.
- Čočka neobsahuje cholesterol.
- Čočka obsahuje skoro 2x více železa než jiné luštěniny.
- Vařenou čočku můžete uchovávat v mrazáku a pak jednoduše používat do polévek i salátů.
Čočku si můžete vypěstovat i u nás. Je však mimořádně citlivá na povětrnostní podmínky a na choroby
VÍTE, ŽE sůl se při vaření čočky přidává až úplně nakonec, jinak čočka zůstane příliš tvrdá?
- Známá také jako: čočka jedlá, Lens culinaris, čočka kuchyňská, lentil, hnědá čočka, červená čočka, zelená čočka, černá čočka, francouzská čočka, Beluga
- Krajina původu: Španělsko, Maroko, Alžírsko, Indie, Pákistán, Chile, Etiopie, Jihozápadní Asie, Evropa, Kanada
- Prodává se ve formě: polévka, sušená, konzervovaná, saláty, hummus, příloha, pomazánka
- Dostupnost v ČR a SR– ano
Čočka se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech
K objektivnímu zhodnocení vlivu čočky na lidské zdraví je potřeba více vědeckých důkazů.
- Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nedostatek železa nejčastější zdravotní poruchou, kvůli které se můžete cítit unavení a oslabení. Dobrým zdrojem železa je právě čočka – v ½ šálku čočka obsahuje 3,3 mg. Železo obsažené v čočce pomáhá vytvářet energii pro vaše tkáně a podporuje funkci bílých krvinek (což pomáhá k prevenci proti infekcím). Tělo železo z čočky začleňuje do proteinů hemoglobinu (transport kyslíku) a myoglobinu (ukládání kyslíku).
- Čočka je skvělým zdrojem kyseliny listové – v ½ šálku čočky jí najdeme 179 mg. Kyselina listová (neboli folát či vitamín B9) tělu pomáhá vytvářet nové buňky. Kyselina listová je důležitá především pro ženy. Přiměřený přísun folátu před a během těhotenství hraje klíčovou roli ve zdravém vývoji plodu a pomáhá předcházet poruchám mozku a míchy dětí při porodu. Folát v čočce pomáhá vytvářet S-adenosylmethionin – chemikálii, kterou buňky využívají k řízení genů, což je nezbytné pro zdraví tkání a jako prevence rakoviny. Důležitý je také pro syntézu červených krvinek, DNA a energetický metabolismus.
- Čočka v jídelníčku může být také prevencí chronických onemocnění. Studie publikovaná roku 2012 v Archives of Internal Medicine zjistila, že přidáním 1 hrnku luštěnin (mezi které patří také čočka) do stravy lidí s cukrovkou snížilo hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a triglyceridů a mírně i krevní tlak.
- Institut Linus Pauling uvádí, že konzumace luštěnin má vztah s nižším rizikem diabetu 2. typu.
- Zinek obsažený v čočce může zlepšovat nervové funkce důležité pro smysly chutě a vůně i imunitní systém. Kontroluje také genovou aktivitu lidských buněk.
- Mangan obsažený v čočce může podpořit funkce mozku a regulovat hladinu cukru v krvi.
- Měď obsažená v čočce aktivuje cytochrom c oxidázu (protein, který tělo používá na výrobu energie) a také pomáhá při produkci melaninu (pigmentový protein který se nachází v očích, vlasech a pokožce).
- Vláknina z čočky může zjemňovat a zpravidelňovat stolici a pomáhat kontrolovat hladinu cukru v krvi.
Strava bohatá na vlákninu z potravin, jako je čočka, může snižovat riziko mrtvice, hypertenze, srdečních chorob, cukrovky a poruch zažívacího traktu
- Protein z čočky poskytuje aminokyseliny, které lidské tělo potřebuje pro tvorbu hormonů a buněk.
- Kyselinu pantotenovou obsaženou v čočce buňky lidského těla využívají, aby vyrobily koenzym A – chemickou látku pro správnou funkci mozku, výrobu energie a syntézu hormonů.
- V čočce je obsažena také esenciální aminokyselina lysin. Lysin je nezbytný pro stavbu bílkovin, správný růst, výrobu karnitinu (ten přeměňuje mastné kyseliny na energii a snižuje hladinu cholesterolu) i absorpci vápníku. Posle James Madison University může zlepšovat také atletický výkon.
- Výzkumníci studie zveřejněné v roce 2011 v “Biomed Central Medicine” zkoumali schopnost lysinu (esenciální mastná kyselina obsažená také v čočce) tlumit produkci oxidu dusnatého a mírnit příznaky schizofrenie. Při podávání 6000 mg lysinu po dobu 10 dnů jako doplněk konvenčních antipsychotik pacienti zaznamenali významný pokles symptomů, několik z nich snížení závažnosti příznaků a zvýšení kognitivní funkce, jeden snížení zvukových halucinací. Příznivé účinky lysinu na symptomy schizofrenie musí však potvrdit i další vědecké studie.
- Čočka je díky svému nízkému glykemickému indexu a pomalejšímu uvolňováním energie skvělou volbou i pro diabetiky. Podle Cochrane Intervention z roku 2007 může dieta založená na potravinách s nízkým glykemickým indexem pomoci s kontrolou hmotnosti i zdravím srdce.
- Americké ministerstvo zemědělství uvádí, že černá čočka obsahuje antioxidanty, které mohou chránit před onemocněním srdce, rakovinou a stárnutím.
- Čočka je bohatá také na vitamín K, který je důležitý pro srážení krve, zdraví kostí a růst buněk.
Doporučováno bývá luštěniny (díky své nadýmavosti a horší stravitelnosti) začít pravidelně zařazovat do dětských jídelníčků až od 2 let věku (netýká se červené čočky). Začít je vhodné v malém množství (např. lžíce), ideálně ještě mechanicky upravené (pomleté, rozmixované). Je také vhodné luštěniny před úpravou několik hodin namáčet a vařit v jiné vodě, než v té, ve které se luštěniny máčely, čímž se sníží jejich nadýmavost. Vhodné je také vařit je např. s přídavkem majoránky či saturejkou, čímž se nadýmavost také může snížit. vysvětluje nutriční teraputka Věra Boháčová (red. upraveno a zkráceno)
Čočka ve veganském a vegetariánském jídelníčku
Luštěniny, mezi které patří také čočka, často hrají důležitou roli především v jídelníčku vegetariánů a veganů. I když čočka obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, aminokyseliny methionin obsahuje málo, a neměli byste na ni proto spoléhat jako na jediný zdroj bílkovin. Pokud ve vaší stravě některá esenciální aminokyselina není v dostatečném množství, můžete být náchylnější k infekcím a hojí se vám hůře rány.
Čočka je jedním z nejlepších veganských zdrojů lysinu. Používá se i jako náhražka masových jídel, jako je například zdravý čočkový hamburger na místo hovězího.
Čočka a hubnutí
Žádná potravina sama o sobě nezpůsobí skutečné hubnutí nebo spalování tuku. Čočka je však jídlo vhodné do zdravého i dietního jídelníčku.
Vláknina obsažená v čočce pomáhá jídlu v žaludku zůstat déle, vy se tak budete cítit sytí delší dobu a sníte méně kalorií. Zpomalování trávení způsobuje také stabilnější hladinu cukru v krvi. Bílkoviny zase pomáhají udržovat svalovou hmotu i při hubnutí.
Čočka místo rýže
Čočka oproti hnědé rýži obsahuje méně tuku a více živin. Nahrazením rýže čočkou dodáte pokrmu více bílkovin i vlákniny. Rýži můžete nahradit 1,5 – 2 šálky sušené čočky na 1 šálek surové rýže v receptu.
Čočku můžete používat i místo rýže
Čočka pro celkové zdraví
Čočka je kvůli vysokému obsahu živin zdravým doplňkem jakéhokoliv jídelníčku. Čočku lze započítat do doporučené dávky zeleniny i bílkovin na každý den.
Univerzální přísada pokrmů
Čočka má jemnou, lehce zemitou chuť hodící se do spousty jídel. Skvěle chutná v polévkách, pomazánkách, pečivu, salátech, chilli con carne nebo třeba pilafu, k dušenému masu, ragú, i jako příloha.
Těhotné, kojící ženy a čočka
Folát obsažený v čočce je důležitý pro správný vývoj mozku plodu. Je důležité, aby ženy zvýšily jeho příjem, ještě než otěhotní. Folát totiž pomáhá předcházet vrozeným vadám neurální trubice, které vznikají v několika prvních týdnech těhotenství. Jeden šálek čočky obsahuje 358 mg folátu, což je skoro celá doporučená denní dávka (400 mg).
Problém s nadýmavou stravou kojící matky se hodně traduje a někdy trochu zveličuje. Skutečný vliv jídla na potíže kojeného dítěte není tak velký. Jezte, co vám chutná. V rozumné míře můžete i obecně nadýmavé potraviny. Důležitější je pestrá strava bohatá na živiny. A mimo jiné je důležité i to, jak se cítíte, a vaše spokojenost se odvíjí i od vaší stravy.doporučuje MUDr. Martin Gregora (red. upraveno a zkráceno)
100 g syrové naklíčené čočky obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):
Nutriční složky:
|
Vitamíny:
|
Minerály:
|
100 g čočky vařené ve slané vodě obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):
Nutriční složky:
|
Vitamíny:
|
Minerály:
|
VIDEO: Klíčení čočky
Ministerstvo zemědělství USA doporučuje, aby každý člověk starší 14 let jedl nejméně 1 a ½ šálku fazolí, hrachu nebo čočky týdně.
Z čočky můžete připravit rozličné pokrmy od polévek, příloh k dušenému masu, až po saláty.
Plynatost z čočky
Čočka je plná rafinózních cukrů, které jsou těžké na trávení (lidské tělo na to nemá správný enzym). Když se střeva rafinovanými cukry živí, uvolňují oxid uhličitý a vodík, a vzniká nepříjemný plyn. Existuje však několik způsobů, jak se plynatosti z čočky vyhnout – můžete ji zkusit tři minuty vařit ještě před namáčením, namočit ji přes noc ve vodě s ⅛ čajové lžičky jedlé sody, pomalu vařit několik hodin, po uvaření do čočky přidat kyselé přísady (například melasu nebo rajčata) či konzervovanou čočku důkladně před konzumací opláchnout.
Pokud jinak neškodnou plynatost provází chronický průjem, nadýmání, bolesti břicha nebo zácpa – může to značit vážnější komplikace, jako je například celiakie nebo poruchy střev.
Červená čočka nenadýmá a hodí se proto i do jídel pro naše nejmenší.
Luštěniny podle velikosti a typu vždy alespoň na 6 hodin namočte. Poté vodu slijte, luštěniny propláchněte a zalijte znovu čistou vodou. Luštěniny můžete vařit v tlakovém hrnci. Jakmile dosáhnou bodu varu, buď je zceďte a vyměňte vodu v hrnci za studenou, nebo dolijte k horké vodě studenou a to opakujte několikrát – vždy, jakmile začne voda vřít. Nakonec přidejte majoránku, saturejku, bazalku, tymián, koriandr nebo anýz, velmi vhodné je přidat i kousek řasy (kombu, wakame).radí proti nadýmání z luštěnin lékař a předseda Lékařsko-vědecké rady Světa zdraví Ondřej Nývlt (red. upraveno a zkráceno)
Čočka obsahuje vysoké množství vlákniny
Pokud na vlákninu nejste zvyklí, přidávejte ji do stravy postupně a vyhněte se tak průjmu a nadýmání. Doporučená dávka vlákniny je 25 g pro ženy a 38 g pro muže (pro osoby starší 50 let 21 g pro ženy a 30 g pro muže). Jeden šálek vařené čočky obsahuje 16 g vlákniny (64 % doporučené denní dávky).
Alergie na čočku
Čočku podobně jako například fazole, sója, jetel, vojtěška nebo arašídy řadíme mezi luštěniny. Pokud trpíte jednou z nejčastějších potravinových alergií na arašídy nebo sóju, buďte opatrní i při konzumaci čočky.
Mezi nejčastější projevy alergie na čočku patří dýchací obtíže (včetně astmatu a rinitidy), kožní reakce (kopřivka, vyrážka) a v nejvážnějších případech se může objevit i anafylaktický šok, který vyžaduje okamžité ošetření lékařem.
Pokud jste na čočku obzvláště přecitlivělí, příznaky alergie se mohou objevit při pouhém vdechnutí páry při jejím vaření.
Křížová alergie na čočku se nejběžněji objevuje u alergie na hrách a cizrnu, méně pak na arašídy.
Při podezření na alergii na čočku se obraťte na svého lékaře nebo alergologa.
Nadměrná konzumace čočky
Nadměrnou konzumaci čočky doprovází zdravotní rizika, jako je nadýmání, poškození ledvin, průjem, žaludeční křeče, žlučové kameny, a hyperkalemii (spojenou s únavou, slabostí a nepravidelným srdečním tepem).
Čočka a dna
Čočka obsahuje větší množství purinů, není proto vhodná pro pacienty trpící dnou.
Čočka a radikální ledvinová dieta
Kvůli vysokému obsahu fosforu a dalších látek čočka není vhodná ani při radikální ledvinové dietě.
VIDEO: Růst čočky
V současné době není známo, jaké účinky léků čočka ovlivňuje. Pokud nějaké léky nebo doplňky stravy používáte, poraďte se o pravidelné konzumaci čočky s lékařem.
Jakou čočku vybrat?
Jak čočku připravit?
Praktické informace
Další profily superpotravin:
- Acai
- Acerola
- Amla
- Avokádo
- Camu camu
- Chia semínka
- Chlorella
- Česnek
- Čočka
- Dýně
- Hericium erinaceus
- Hlíva ústřičná
- Kiwi
- Konopné semínko
- Kratom
- Kurkuma
- Kustovnice čínská
- Kysané zelí
- Lněné semínko
- Lucuma
- Maca
- Máta peprná
- Melasa
- Mladá zelená pšenice
- Mladý zelený ječmen
- Msm
- Nepražené kakaové boby
- Quinoa
- Reishi
- Spirulina
- Yacon
- Yerba maté
- Zázvor
- 2018. FAQs – Lentils.org. [ONLINE] Dostupné z: https://www.lentils.org/about-lentils/about-lentils-org/faqs/. [citováno 5. září 2018].
- Amy Toscano. 2018. Do Lentils Contain All Nine Essential Amino Acids? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/543944-do-lentils-contain-all-nine-essential-amino-acids/. [citováno 5. září 2018].
- Andrea Cespedes. 2018. Lentils & Vitamin K | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/354144-lentils-vitamin-k/. [citováno 5. září 2018].
- Başan, G., 2016. The Lentil Cookbook: Make the Most of the Powerhouse Pulse, with Over 70 Healthy and Delicious Recipes. 1. vyd. Leicester: Anness Publishing.
- Carly Schuna. 2018. Allergy to Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/484091-allergy-to-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Carly Schuna. 2018. Nutrition in Red Vs. French Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/541890-red-vs-french-lentils-nutrition/. [citováno 5. září 2018].
- Carol Sarao. 2018. Lysine and Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/502571-lysine-and-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- CooksInfo. 2018. Lentils. [ONLINE] Dostupné z: https://www.cooksinfo.com/lentils. [citováno 5. září 2018].
- Čočka jedlá. 2018. Čočka jedlá. [ONLINE] Dostupné z: http://www2.zf.jcu.cz/~moudry/skripta/2/cocka_jedla.html. [citováno 5. září 2018].
- Detail.cz. 2018. Ondřej Nývlt – Podrobnosti – Detail.cz. [ONLINE] Dostupné z: http://www.detail.cz/osoba/ondrej-nyvlt-husovo-nam-584-6-pisek/29mHdwxg7xU/. [citováno 5. září 2018].
- Doue, J., 2014. Lentil Recipes: The Ultimate Collection. 1. vyd. California: Createspace Independent Pub.
- Duckworth, R., 2009. The Pea & Lentil Cookbook: From Everyday to Gourmet. 1. vyd.: Diane Publishing Company.
- Erskine, W., 2009. The Lentil: Botany, Production and Uses. 1. vyd. England: CABI.
- Fernando, S., 2012. Lentil as Anything: Everybody Deserves A Place At The Table. 1. vyd.: BookBaby.
- Ireland Wolfe. 2018. Myth of Lentils as an Incomplete Protein | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/527529-myth-of-lentils-as-an-incomplete-protein/. [citováno 5. září 2018].
- Janson, B., 1990. Dry Peas and Lentils: Cooking with the „Protein Twins“. 1. vyd. Springville: Cedar Fort.
- Jenna Cee. 2018. Do Lentils Make You Lose Weight? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/425187-do-lentils-make-you-lose-weight/. [citováno 5. září 2018].
- Jenni Wiltz. 2018. Lentil Diet | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/303602-lentil-diet/. [citováno 5. září 2018].
- Jessica Bruso. 2018. Lentil Serving Size | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/456638-lentil-serving-size/. [citováno 5. září 2018].
- Jill Corleone, RDN, LD. 2018. What Are the Benefits of Eating Lentils? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/410190-what-are-the-benefits-of-eating-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Joshua McCarron. 2018. How to Make Lentils Tender | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/501698-how-to-make-lentils-tender/. [citováno 5. září 2018].
- Kimberlee Leonard. 2018. How to Use Lentils Instead of Rice | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/480951-how-to-use-lentils-instead-of-rice/. [citováno 5. září 2018].
- Kristeen Cherney. 2018. Can I Eat Raw Lentils? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/518908-can-i-eat-raw-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Kristen White. 2018. Glycemic Index of Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/270287-glycemic-index-of-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Kumar, P., 2015. The Ultimate Guide to Cooking Lentils the Indian Way: #5 in the Cooking In A Jiffy Series. 1. vyd.: Cooking In A Jiffy.
- Lentils, mature seeds, cooked, boiled, with salt Nutrition Facts & Calories . 2018. Lentils, mature seeds, cooked, boiled, with salt Nutrition Facts & Calories . [ONLINE] Dostupné z: https://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4439/2. [citováno 5. září 2018].
- Lentils, sprouted, raw Nutrition Facts & Calories . 2018. Lentils, sprouted, raw Nutrition Facts & Calories . [ONLINE] Dostupné z: https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2472/2. [citováno 5. září 2018].
- Lucie Hauerová. 2018. MUDr. Helena Nováková. [ONLINE] Dostupné z: http://www.detskylekarbrezany.cz/index.html. [citováno 5. září 2018].
- Majumdar, D., 2011. Pulse Crop Production : Principles and Technologies. 1. vyd. India: PHI Learning Pvt. Ltd.
- Martin Gregora – Wikipedie. 2018. Martin Gregora – Wikipedie. [ONLINE] Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Gregora. [citováno 5. září 2018].
- Michelle Kerns. 2018. Nutritional Content in Red Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/542637-nutritional-content-in-red-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Murray, M., 2010. The Encyclopedia of Healing Foods. 1. vyd. New York City: Simon and Schuster.
- Nicki Wolf. 2018. Is Lentil Soup Healthy? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/410170-is-lentil-soup-healthy/. [citováno 5. září 2018].
- Rose Erickson. 2018. How to Reduce Gas from Eating Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/531777-how-to-take-the-gas-out-of-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Věra Boháčová, DiS. – registrovaný nutriční terapeut | Věra Boháčová, DiS.. 2018. Věra Boháčová, DiS. – registrovaný nutriční terapeut | Věra Boháčová, DiS.. [ONLINE] Dostupné z: http://www.verabohacova.cz/o-mne/. [citováno 5. září 2018].
- Sandi Busch. 2018. Lentil Nutritional Values | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/253479-lentil-nutritional-values/. [citováno 5. září 2018].
- Slinkard, A., 1989. Genetic, agronomic and pathological improvement of the lentil and fabe bean crops. 1. vyd. Venezuela: IICA Biblioteca Venezuela.
- Sylvie Tremblay, MSc. 2018. Differences in Nutrients for Sprouted Lentils Vs. Dried Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/536676-differences-in-nutrients-for-sprouted-lentils-vs-dried-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Sylvie Tremblay, MSc. 2018. Lentil Nutrition Information | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/41517-lentil-nutrition-information/. [citováno 5. září 2018].
- Suzanne Allen. 2018. Health Consequences of Too Many Lentils | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/548282-health-consequences-of-too-many-lentils/. [citováno 5. září 2018].
- Sylvie Tremblay, MSc. 2018. Why Are Lentils Good for You? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/486546-why-are-lentils-good-for-you/. [citováno 5. září 2018].
- Yadav, S., 2007. Lentil: An Ancient Crop for Modern Times. 1. vyd. Berlin: Springer Science & Business Media.
- Zahrada a Příroda. 2018. Čočka jedlá – Zahrada a Příroda. [ONLINE] Dostupné z: http://www.zahradaapriroda.cz/cocka-jedla/. [citováno 5. září 2018].