Bez vlákniny se nedá žít zdravý život. Většina z nás tuší, že vláknina je prospěšná. Bohužel už méně z nás bude umět vysvětlit proč. Vláknina je potřebná a v jídelníčku nesmí chybět. Bohužel většina z nás vlákniny ve stravě nemá dostatek. Potvrzují to statistiky, podle kterých denní příjem vlákniny průměrného Čecha odpovídá pouze polovině doporučené denní dávky. Co s tím?
Nejprve si osvětlíme, proč je vláknina tak prospěšná, i když se vlastně v lidském těle nevstřebává.
Proč je vláknina tak nezbytná?
Vláknina primárně neslouží jako zdroj energie nebo výživny pro tělo. Trávicí enzymy lidského těla ji neumějí rozložit nebo ji rozkládají pouze omezeně, přesto je vláknina ve stravě nezbytná.
- Vláknina se odráží ve správné funkci střev a také dostatečném vylučování odpadních látek.
- Vláknina funguje jako prevence mnoha zažívacích potíží, ale také závažných onemocnění a civilizačních chorob.
- V neposlední řadě napomáhá udržovat optimální hmotnost, mj. tím, že vyvolává pocity sytosti a tlumí chutě na sladké.
Doplňte vlákninu snadno a rychle
Zelený ječmen, mladá pšenice a sinice spirulina a řasa chlorella. Tyto čtyři složky tvoří vysoce vláknitou směs Blendea SUPERGREENS, která zaujme cenným bioaktivním obsahem, ve kterém nechybí ani vláknina.
- Zajistěte svému tělu 1,4 g vlákniny i další zdraví prospěšné živiny 2 lžičkami této unikátní směsi každý den.
- Smíchat ji můžete například s čistou vodou s pár kapkami citrónu, ovocným džusem nebo oblíbeným smoothie.
Vláknina sníží chutě na sladké a hubnutí je jednodušší
Význam vlákniny pro lidské zdraví vyzdvihoval údajně již legendární Hippokrates. V novodobé historii to byl například americký vědec Alexander R. P. Walker, který vlákninu prosazoval jako prevenci všech potíží a chorob zažívacího traktu, ale spojoval ji také se sníženým rizikem onemocnění kardiovaskulárního systému.
To potvrzuje i dlouhodobá americká studie CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults). Dostatek vlákniny ve stravě dle této studie snižuje riziko vzniku onemocnění srdce a cévního systému. Je to zejména díky schopnosti regulovat hladinu krevního cukru, a tím i hladinu inzulínu v krvi. Tato schopnost je prospěšná i při hubnutí. I proto je vláknina spojována také s prevencí obezity.
Každé jídlo dne by mělo obsahovat alespoň trošku nestravitelné vlákniny
Jak působí vláknina v lidském těle?
Vláknina, především nerozpustná vláknina funguje jako kartáč, který čistí střeva od nánosů škodlivin. Ve střevech na sebe váže toxiny, také odpadní látky metabolismu nebo cholesterol, aby došlo k jejich vyloučení ven z těla.
Vláknina podporuje střevní peristaltiku, urychluje průchod tráveniny zažívacím ústrojím. Tím eliminuje působení toxických látek ve střevech. Také brání hnilobným procesům, které ve střevech probíhají, pokud je v nich trávenina příliš dlouho. Tyto procesy neadekvátně zatěžují játra. Vláknina se tedy přímo i nepřímo podílí na detoxikaci organismu.
Vláknina na sebe ve střevech váže vodu. Zvětšuje svůj objem, a tím i objem stolice. Rozpustná vláknina také podporuje zdravou střevní mikroflóru. Představuje potravu pro probiotické bakterie osídlující střevní sliznice. Vláknina střevní sliznice také zvlhčuje.
POZOR! I zde platí pravidlo „všeho s mírou“, jelikož nadbytek vlákniny může způsobit nadýmání a zácpu.
Dá se tvrdit, že to, co obsahuje vlákninu, je pro tělo zdravé
Co je to vlastně vláknina?
Jako vláknina se neoznačuje jediná látka, ale celá řada rozdílných látek s rozdílnými vlastnostmi. Spojuje je jejich rostlinný původ a také to, že jsou nestravitelné nebo stravitelné omezeně. Jde především o polysacharidy – celulózu, hemicelulózu, škrob, rostlinné slizy, vosky, pektin, lignin, chinin, agar, guar, beta-glukany a oligosacharid inulin.
Dělení vlákniny dle rozpustnosti ve vodě:
- nerozpustná vláknina
- rozpustná vláknina
Vláknina je součástí zdravé stravy. Bohužel, současná strava zahrnuje přespříliš chemických aditiv, tuků a cukrů, zatímco vlákniny je v ní žalostně málo, pokud vůbec. Souvisí to také s průmyslovým zpracováním potravy. Nedostatek vlákniny ve stravě je také jedním z faktorů rostoucího výskytu civilizačních chorob. Řešení? Co nejméně zpracovaných a co nejvíce čerstvých potravin!
Jaké množství vlákniny obsahuje zdravý jídelníček?
- Dle Světové zdravotnické organizace by dospělý člověk měl denně přijmout 20 – 35 g vlákniny. To je doporučená denní dávka vlákniny.
- Pokud jde o děti, platí jednoduché pravidlo: věk dítěte + 5. Pro desetileté dítě je tedy doporučená denní dávka vlákniny 15 g (10 + 5).
- Poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny, který doporučují odborníci, je 3:1.
Příjem vlákniny neodporuje žádným pravidlům zdravého jídelníčku a vyváženého stravování. Důležitá je pestrost, pravidelnost a také pitný režim.
Je stanovena i maximální denní dávka vlákniny. Ta je 60 g na dospělého člověka. Je to především proto, že vláknina může omezovat vstřebávání některých mikroživin. Nadále však platí, že v současné stravě je vlákniny nedostatek a na maximální hranici se tak člověk vůbec nedostane.
Hlavní zdroje vlákniny
- Vlákninu hojně najdeme v ovoci. Pokud půjde o rozpustnou vlákninu, budou to například jablka nebo banány.
- Vedle ovoce je významným zdrojem vlákniny také zelenina. Rozpustnou vlákninu najdeme zejména v listové a kořenové zelenině. Kořenová zelenina přitom obsahuje také vysoký podíl nerozpustné vlákniny.
- Rozpustnou i nerozpustnou vlákninu v bohatém množství najdeme v obilovinách (oves, ječmen, žito), zrnech, semenech a oříšcích.
- Vysoký obsah vlákniny nabízejí i mořské řasy.
7 tipů jak jíst více vlákniny
- Jezte ovoce a zeleninu. Pokud vám některé druhy nesvědčí, najděte si jiné. V široké paletě ovoce a zeleniny si musí vybrat každý, navíc dávají prostor k mnoha kulinářským variacím. Obzvlášť bohaté jsou na vlákninu sušené plody. Ovoce a zelenina skvěle poslouží také pro přípravu lahodných a zdravých smoothies – recepty najdete v našem receptáři.
- Ještě nejíte ovesné kaše? Je to škoda. Ovesná kaše představuje zdravou snídani či svačinu, skvěle se kombinuje s ovocem, kefírem, jogurtem nebo tvarohem. Můžete ji zpestřit i dalšími obilovinami, ořechy nebo semínky.
- Přijďte na chuť semínkům. Mohou to být lněná semínka, konopná semínka, slunečnicová semínka, sezamová semínka nebo třeba semínka chia. Každé z nich se dá přidat nejenom do ovesné kaše, ale i do nejrůznějších pomazánek nebo zeleninových salátů. Semínky můžete posypat téměř jakýkoliv pokrm.
- Nahraďte klasické bílé pečivo celozrnným, bílou rýži rýží natural.
- Dopřávejte si luštěniny, patří k nejvýživnějším potravinám vůbec. Pokud se obáváte nadýmání, využijte sílu bylinek. Jednoduše do luštěnin při vaření přidejte trochu kmínu, proti nadýmání pomůže i majoránka nebo estragon.
- Objevte zázrak klíčení, kličte a jezte klíčky.
- Pořiďte si směs zelených potravin Blendea SUPERGREENS. Vláknina s celým spektrem bioaktivních látek dělá ze směsi mimořádný životabudič. Získáte tak energii i pro zdravější stravování, detoxikaci, redukční dietu nebo třeba hubnutí.
Pár obyčejných surovin a výživné detoxikační smoothie je na světě
Připravte si zdravé vláknité smoothies!
- Jemné cuketové smoothie na detoxikaci
- Malinovo-borůvkové smoothie pro klid
- Čokoládové smoothie s chilli papričkou
- Zelené smoothie kiwi, jablko a hruška
- Syté mangové smoothie s chia semínky
DÁLE ČTĚTE: Šokující statistika – až 98 % Čechů trpí nedostatkem vlákniny.
Pomer nerozpustnej k rozpustnej vlaknine ma byt 1:3 a nie ako pise tento clanok.
Dobrý deň,
prešiel som na internete niekoľko článkov o vláknine a všetky zhodne potvrdzujú to, čo uvádzame v článku, a teda: „Poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny by měl být přibližně 3:1.“ Informácia je teda správna, odporúčam upraviť jedálniček podľa výživových odporúčaní.
https://www.stobklub.cz/clanek/rozpustna-a-nerozpustna-vlaknina/
http://www.vitaminybezcenzury.cz/nezarazene/vlaknina
https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/vlaknina-jak-je-dulezita-a-kolik-bychom-ji-meli-snist.A100125_110517_dobra-chut_glu
Prajem pekný deň a pevné zdravie.
[…] zdravotním obtížím. Najdeme v něm vitamíny skupiny B, velké množství sodíku, draslíku a vlákniny a spoustu dalších vitamínů a […]