Jak srovnat hormony do správné rovnováhy?

Jenom minimální změny v hladině hormonů mohou vyvolat dalekosáhlé změny v celkovém fungování lidského těla. Hormony ve velké míře ovlivňují nejenom fyzickou stránku člověka, ale také psychickou. Zdaleka nesouvisejí jenom s obdobím puberty, ve kterém se o hormonech a jejich vlivu mluví více než jindy.

Bez nadsázky lze říct, že hormony nás ovlivňují po celý život. Řídí růst, dospívání, ale také období plodnosti, jako šedá eminence stojí za menopauzou a nakonec i stárnutím.

Žena a hormonální rovnováha

Každá žena ví o hormonech své. Každý měsíc na vlastní kůži pozoruje kolísání hladiny ženských hormonů, které se odráží nejenom v podobě plodných dnů a menstruaci. Hormony nezřídka stojí také za různými náladami, které se u ženy během menstruačního cyklu mění podobně tak, jak se mění stav hormonů estrogenu a progesteronu. A zdaleka nejde jenom o tyto dva nejznámější ženské hormony.

  • Nejsou to jenom ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, je to také mužský hormon testosteron, který se v menší míře vyskytuje i v ženském těle.
  • Mezi ženskými hormony má své nezastupitelné místo a zásadní funkci také hormon prolaktin, který se podílí na plodnosti, zabezpečuje tvorbu mateřského mléka, ale i další záležitosti ženy – matky.
  • Ženským životem hýbou také hormony folitropin, folikulostimulační hormon (FSH) a lutropin, luteotropní hormon. Spoluvytváří menstruační cyklus, starají se o rozmnožování, ale zaštiťují také spolupráci jednotlivých ženských hormonů mezi sebou.

Hormonální rovnováhu ovlivňujete tím, co jíte. Neprospívají jí toxiny a rafinované potraviny plné cukrů a jiných přídatných látek. Srovnat je naopak může vyvážený jídelníček a a správně zvolený pohyb.

Skvělým pomocníkem může být také správně zvolený doplněk stravy. Doporučujeme kapsle Blendea Woman’s Vitality s obsahem ženšenu, macy a drmku.

Balení produktu Woman's Vitality
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin, a ihned můžete začít navozovat hormonální rovnováhu.

Komplexní význam hormonální rovnováhy

V lidském těle je vše propojené. Pokud má organismus správně fungovat, musí vše být ve vzájemné rovnováze. Hormonální rovnováha je tím, co zásadně ovlivňuje celkovou rovnováhu organismu. Nestačí přitom pouze sledovat a regulovat hladinu jednoho vybraného hormonu. Kvůli jejich interakci je potřeba pracovat na celkové hormonální rovnováze.

Nejde přitom o ryze ženské záležitosti. Mj. jde také o hubnutí nebo tloustnutí, i to se totiž ve velké míře děje v režii hormonů. Pokud hormony nejsou dlouhodobě v rovnováze, zaručeně to poznáte na tom, jak funguje, resp. nefunguje vaše tělo.

TIP: 4 hormony, které stojí za hubnutím i přibíráním

10 projevů dlouhodobé hormonální nerovnováhy

  • extrémní únava bez zjevné příčiny
  • pocit nafouknutého břicha
  • zažívací potíže, průjem nebo zácpa
  • nechuť k jídlu nebo naopak návaly vlčího hladu
  • výkyvy v hmotnosti, hubnutí či tloustnutí
  • nervozita, psychická podrážděnost
  • kožní problémy, akné
  • nadměrný růst ochlupení
  • menstruační potíže
  • noční pocení

POZOR: Pokud máte dojem, že máte opravdu potíže s hormony, obraťte se na svého lékaře. Jedině ten umí odhalit skutečnou příčinu vašich potíží a také smí léčit.

4 věci, které srovnat, když chcete srovnat hormony

Některé věci neovlivníme a některé ano. Pokud jde o zdraví nebo třeba postavu, hubnutí a tloustnutí, můžeme nadávat, že to máme zděděné. S genetickými predispozicemi opravdu nic neuděláme a nezbývá než nadávat.

Anebo se můžeme soustředit na to, co ovlivnit můžeme. A to jsou právě hormony. Přitom hormony, vyvážená nebo nevyvážená hormonální hladina má na náš organismus zásadní vliv. To ostatně zaznělo již v předchozích odstavcích. Nyní je čas začít něco dělat – srovnat hormony tak, aby vše mohlo fungovat tak, jak má. Jak na to?

Dostatek spánku

Vylučování mnoha hormonů se děje v závislosti na tom, jak zacházíme se svým tělem. Například hladina hormonů hladu a sytosti ghrelinu a leptinu se odvíjí od spánkového režimu. Lidské tělo spánek potřebuje a potřebuje ho i kvůli vyrovnané hladině hormonů.

Máte potíže se spánkem? Spíte málo nebo nekvalitně? Nejdříve zrevidujte svoji ložnici, základem je spát na ergonomické matraci a polštáři, samozřejmostí je čisté povlečení a čerstvý vzduch daný větráním před spaním.

Předpokladem kvalitního spánku je také nižší teplota v ložnici, ticho a tma. Pomoci může i meditace nebo lehké cvičení před spaním, také aromaterapie nebo bylinky.

ČTĚTE TAKÉ: 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá

Spánek pro vyvážené hormony

Spánek a celková regenerace se podepíše na správné hladině hormonů. 

Rozumný pohyb

S hubnutím může pomoci i hormon adrenalin, který se vyplavuje při tzv. adrenalinových situacích. Jde o situace psychicky a fyzicky náročné, mj. půjde také o intervalový, vysoce intenzivní tréning. Už jenom kvůli adrenalinu vám může být takový tréning prospěšný při hubnutí.

Dlouhodobě, s ohledem na vyváženou hormonální hladinu však přijdou vhod sporty spíše klidnější. Například při běhaní se dle serveru Bezvaběh.cz snižuje příliš vysoká hladina adrenalinu nebo podobně působícího hormonu kortizolu.

ČTĚTE TAKÉ: Jak přirozeně snížit hladinu kortizolu?

Na druhé straně se vyplavují endorfiny, hormony navozující dobrou náladu, které mj. také potlačují chuť k jídlu. Dobrou náladu a radost přináší i serotonin, další z hormonů štěstí, které jsou s během spojeny.

Přímo s cílem harmonizovat hormonální hladinu vzniklo cvičení – hormonální jóga, která má speciální sestavu pro muže a speciální sestavu pro ženy. Lektorka hormonální jógy pro server Jógoviny.cz uvedla, že ženám toto cvičení pomáhá s otěhotněním, silnou a bolestivou menstruací, premenstruačním syndromem i dalšími ženskými potížemi.

Dle lektorky má mít také pozitivní efekt na psychiku, kdy přináší pocity spokojenosti, vnitřní klid, ale třeba i  silnější libido.

Vyvážený jídelníček

Předpokladem vyvážené hladiny hormonů v organismu je vyvážený jídelníček, tedy jídelníček, který v optimálním poměru přináší všechny makro i mikroživiny. Je to pestrý jídelníček, ve kterém nechybí živé enzymy, vitamíny a minerály.

Tak jako zdravý jídelníček přispívá k vyvážené hladině hormonů, tak jídelníček nezdravý hladinu hormonů ovlivňuje negativně. Hormonům škodí průmyslově zpracovávané potraviny plné přídavných éček. Bílý cukr, pšeničná mouka, alkohol, kofein nebo rafinované rostlinné oleje – to jsou potraviny, které si s hormony příliš nerozumí.

Pokud se tedy pustíte do detoxikace organismu, eliminujete v jídelníčku nezdravé složky a přidáte detoxikační potraviny a přírodní detoxikační prostředky (například chlorellu), uděláte zároveň něco pro své hormony. Chlorella a další zelené potraviny se navíc řadí mezi pomocníky, kteří pomáhají vyvážené hladině hormonů v těle.

ČTĚTE TAKÉ: 8 potravin pro hormonální rovnováhu.

Stopka chemii

Ještě horší vliv než nezdravé potraviny, především tedy na ženský organismus, mají tzv. xenoestrogeny. Jde o syntetické látky, které napodobují ženské pohlavní hormony estrogeny. Dle serveru Prokondici.cz je zdrojem negativně působících xenoestrogenů například sója.

Najdeme je také jako součást běžně užívaných plastů, kosmetiky, hygienických potřeb nebo úklidových prostředků. Z chemického pohledu jde také o pesticidy, parabeny, ftaláty a bisfenoly.

Dalo by se říct, že s chemií se setkáváme všude kolem sebe. Na druhé straně si můžeme vybírat, čím se obklopíme nebo co jíme. Například naše recepty nepočítají s žádným cukrem, rafinovaným potravinami nebo přídatnými látkami, pokud si uděláte některou z našich smoothie bowl v keramické misce, rozhodně sobě a svým hormonům nijak neublížíte, naopak.

hormonální rovnováha

DÁLE ČTĚTE: Užitečný rozhovor o přerušovaném půstu s Martinem Jelínkem

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

16 komentářů: “Jak srovnat hormony do správné rovnováhy?”

  1. Dobrý den mam tělísko mirenu mam. Špatnou furt náladu nemám měsíčky. Mužů mít rozhozenou rovnovahu děkuji za odpověď

    • Doby den, Veroniko. Lituji, ale tohle nemohu tušit. Hladinu hormonů je schopen posoudit pouze lékař pomocí krevního testu.
      Doporučuji se na možnosti zeptat gynekologa nebo endokrinologa.
      Přeji krásný den a pevné zdraví.
      Lukáš z blogu Blendea

    • Dobrý den, Hano.
      Přikládám podrobný článek ze stránky Erekce.cz, který vysvětluje význam progesteronu v těle, příčiny a negativa jeho snížené hladiny, a také metod, jak hladinu přirozeně zvýšit.
      Čtěte zde https://www.erekce.cz/progesteron/
      Hezký den přeje Lukáš z blogu Blendea.

  2. Dobrý den, někdy koncem srpna jsem vysadila hormonální antikoncepci. Mám problémy hlavně s akné(obličej a záda), mastnou pletí, často se mi i mastí hlava, jsem často unavená a v práci dost podrážděná. Mám i výkyvy nálad. K tomu mám hodně nepravidelnou menses prozatím to mám ob měsíc.
    Chci se jen zeptat jestli nevíte jak to můžu řešit i v rámci bylinek anebo něčeho podobného?

    Děkuji.

    • Dobrý den, Zuzano.
      Bohužel nezmiňujete, kolik Vám je let. Pokud nad 50, nevylučoval bych postupný nástup menopauzy. Ta někdy může nastupovat i předčasně po cca. 40. roku.
      Místo toho, abyste se trápila a nevěděla, co přesně se s Vámi děje, zajděte ke svému gynekologovi. Udělá Vám základní vyšetření, případně odebere vzorek krve, aby posoudil hormonální hladinu. Problémy, které popisujete, zřejmě souvisí s hormonální nerovnováhou, kterou vyvolalo vysazení antikoncepce. To je ale pouze můj odhad. Potřebujete zjistit, jak jste na tom s hormonálním profilem a ten lze vyčíst pouze z krve. O byliny či doplňky z nich se zajímejte až když Vám je lékař dovolí užívat. Možná pro Vás nakonec nebudou potřebné nebo bezpečné a pouze byste s nimi oddalovala reálnou pomoc.
      Lituji, že jsem neporadil lépe. Váš problém nelze řešit přes mail a bez základního vyšetření.
      Přeji krásný den a pevné zdraví 🙂
      //Lukáš z blogu Blendea

  3. Dobrý den, mám dotaz. Mám dědičnou mutaci srážlivosti krve FV Leiden, všichni také říkají, že mám z toho akné nebo tak. Už několik let mi přetrvává a už nemůžu. Zkoušela jsem/Měnila přípravky, beru vitaminý a pořád nic. Mohli byste mi prosím doporučit, co bych měla dělat?

    • Dobrý den, Jirino.
      Je důležité, abyste se poradila s odborníkem na hematologii, který bude schopen posoudit, jaký vliv má vaše dědičná mutace srážlivosti krve FV Leiden na vznik akné. V naší redakci žádný lékař bohužel nesedí, takže namáme jak posoudit Váš konkrétní problém.
      Je možné, že vaše akné není přímo způsobeno touto mutací, ale existuje celá řada faktorů, které mohou mít na akné vliv. Například hormonální nerovnováha, nevhodná strava, stres nebo špatné hygienické návyky.
      Zkuste se poradit i s dermatologem, který vám může doporučit vhodnou léčbu pro vaše akné. Může se jednat o lokální léčbu nebo léky na předpis, v závislosti na závažnosti vašeho akné.
      Mějte na paměti, že léčba akné může být procesem a může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než uvidíte výrazné zlepšení. Pokud jste již zkoušela přípravky a nebyly účinné, je možné, že byste potřebovala změnit léčbu nebo zvážit jiné možnosti, včetně lékařských procedur.
      Je také důležité mít zdravý životní styl, pravidelně cvičit, dodržovat vyváženou stravu a pečovat o svou hygienu pleti.
      Přeji hezký den a pevné zdraví.
      Lukáš z blogu Blendea

  4. Dobry den chtela by se zeptat bude mi 41 let a posledni dobou me trapi nepravudelna menstruace dlouhe krvaceni i poni muze to bit zpusobeno hormonalni nerovnovahou.Uz sem jednou byla u gynekologa dal mi injekce aby to prestalo.Nevite co by bato pomohlo aby se hormony vyrovnaly

    • Dobrý den, Maruško.
      Ano, může to být důsledek hormonální nerovnováhy a není to ojedinělý příznak. Příčina ale může být i jiná. Určitě vyzkoušejte tipy, které jsme jmenovali v článku. Bohužel nedovedu odhadnout, co může být příčinou u Vás. Určitě dodržujte vše, co Vám doporučuje Váš lékař.
      Z našich produktů Vám mohu doporučit Blendea Womans Vitality. Detail produktu zde – https://www.blendea.cz/produkt/womans-vitality-60-kapsli/
      Lituji, že jsem neporadil lépe, ale Váš dotaz je primárně určen pro endokrinologa. Nějakého si můžete najít přes tuto stránku.
      Pro Vaši informaci se podívejte ještě na tento zajímavý článek, ve kterém jsou i další příčiny nepravidelné menstruace – https://www.erekce.cz/nepravidelna-menstruace/
      Přeji hezký den a vždy pevné zdraví.
      Lukáš Chládek, blog Blendea

  5. Dobrý den, od 10/2022 jsem po velké ženské operaci, vaječníky mi zůstaly. Momentálně jde o období stresu, nechuti k ničemu, velké váhové výkyvy, změna nálad ale co mě trápí nejvíce je nespavost, noční pocení a únava. Dříve jsem aktivně běhala, jezdila na kolem, nyní nejsem schopna uběhnout km, ani by mi tepová frekvence nevyběhla na 160…Prohlubující deprese je značná a opravdu člověk neví co se sebou

    • Dobrý den, Hano.
      Zde příliš neporadím. Nepíšete, proč jste byla operovaná, nepíšete, kolik Vám je let. Tyto operace ženských orgánů mohou velmi jednoduše vést ke vzniku hormonální nerovnováhy. Pokud máte nad 45 let, již lze uvažovat o postupném nástupu menopauzy, které příznaky jsou téměř stejné, jako jste popsala.
      Jelikož nemáme bližší informace o Vaší diagnóze, doporučuji nežádoucí příznaky a všechny komplikace konzultovat s gynekologem, endokrinologem nebo aspoň minimálně s praktickým lékařem, který Vás již k odborníkovi doporučí.
      Omlouvám se, že jsem neporadil lépe, nicméně doufám, že se Vám brzy uleví.
      Přeji krásný den a pevné zdraví.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

  6. Dobrý den. Jsem puberťák a mám hormonální akné. Nejsou nějaké rady, jak svoje hormony snížit? Hodně piju, hodně spím, jím zdravě ale nic nepomáhá. :/

    • Dobrý den, Marku.
      V pubertě má akné každý, někdo slabší, někdo výraznější. To je ale normální, protože pohlavně dospíváte a tělo tyto hormonální výkyvy potřebuje, aby mohlo vůbec dospět. Zvýšená funkce hormonů je zcela žádoucí, protože pokud by na Vás nepůsobily, vůbec byste se nevyvíjel a vypadal byste jako 8letý klouček až do důchodu.
      Já sám jsem měl v pubertě akné a kolem 16-17 roku se začalo pomalu ztrácet, jak se zklidňovaly i funkce hormonů. Chápu, že Vám to asi na sebevědomí nepřidá, ale je potřeba se s tím smířit a vydržet.
      Co nedoporučuji jsou různé peelingy, kosmetické masky a tyto preparáty, protože mohou Vaši podrážděnou pleť ještě více dráždit a akné nakonec zhoršovat.
      Chce to hlavně trpělivost. Puberta Vás může ještě v mnohém překvapit, přičemž to akné je asi to nejméně podstatné.
      Krásný den, pevné zdraví a veselou pubertu přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek