Tulsi - prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné
Tulsi, česky bazalka posvátná, je vytrvalá rostlina, jejíž zdraví prospěšné účinky využívali již staří Řekové a Římané. Tradiční indická medicína ajurvéda si ji cení, jelikož podporuje mysl, dýchání a srdce. V podrobném profilu tulsi se podíváme:
- na studiemi potvrzené účinky,
- na pozitivní účinky byliny,
- na negativní účinky a pro koho tulsi není vhodná,
- na bezpečné a účinné dávkování.
Co je tulsi a odkud pochází?
Bazalka posvátná je v ajurvédě známá jako tulsi a patří mezi nejvýznamnější byliny indické tradiční medicíny. Od v kuchyni oblíbené bazalky pravé jí odlišují nejen jiná chuť, ale rovněž účinky na zdraví. Indická medicína ji využívá při léčbě mnoha stavů i k podpoře kognitivních funkcí. Zpracovávají se a využívají všechny její části - květy, listy i semena.
Tato aromatická vytrvalá bylina pochází ze subtropických částí Indie, ale pěstuje se po celé jihovýchodní Asii z medicínských, náboženských i kulinářských důvodů. Za posvátnou ji považují vyznavači hinduismu. Příslušníci největší hinduistické sekty, vaišnavismu, používají tulsi k bohoslužbám, modlitbám a dalším duchovním rituálům.
Bazalka tulsi je vzpřímený, hustě větvený polokeř, který dorůstá do výšky až 100 centimetrů. Zelené, někdy fialově zbarvené listy mají jemně zubaté okraje a jsou silně aromatické kvůli vysokému obsah terpenů. V období květu má rostlina nafialověle, růžové nebo bílé drobné kvítky uspořádané do hroznu.
Další názvy či přezdívky: Bazalka tulsi, Bazalka posvátná (lat. Ocimum sanctum), Bazalka indická (lat. Ocimum tenuiflorum), Holy Basil, svatá bazalka, Tulasi, královna bylinek, matka medicína přírody a elixír život.
Bazalka posvátná a její složení
Tulsi obsahuje celou řadu fytochemických látek, fenoly, alkaloidy, saponiny, steroidní látky, ursolovou kyselinu, flavonoidy, taniny, a aromatické esenciální oleje.
Dále se v ní nachází:
- vitamín A,
- vitamin C,
- vápník,
- zinek,
- železo,
- chlorofyl.
VÍTE, ŽE název tulsi je sanskrtského původu a překládá se jako “jedinečný”. V Indii je tulsi považována za inkarnaci bohyně štěstí, krásy a hojnosti Lakšmí.
Účinky bazalky indické (Ocimum tenuiflorum) na zdraví
Tulsi má na lidské zdraví široké účinky, nejčastěji se zdůrazňuje její vliv na normální funkce dýchacího systému, kdy může pomoci při vykašlávání. Pozitivně působí také na imunitní systém, činnost a zdraví srdce, také dodává vitalitu a uklidňuje při nadmíře stresové zátěže.
Podle starých ajurvédských textů bazalka posvátná povznáší ducha, rozvíjí oddanost, podporuje otevřenost srdce, udržuje jasnou mysl a zlepšuje paměť. Dodnes je v ajurvédě ceněna pro duchovní a zdravotní účinky.
Tyto účinky jsou vědecky prokázané, jak je patrné z níže přiložené tabulky, kterou najdete na stránkách Státní potravinářské inspekce (SZPI).
Latinský/cizí název rostliny | Český název rostliny | Vztah ke zdraví / česky | Vztah ke zdraví / anglicky |
Ocimum sanctum | Bazalka posvátná | Vykašlávání | Expectorant |
Ocimum sanctum (Tulsi) | Bazalka posvátná | Normální funkce dýchacího systému | Respiratory health |
Ocimum sanctum LEAF | Bazalka posvátná LIST | Srdce, vitalita a stres | Heart, vitality and stress |
Ocimum sanctum LEAF | Bazalka posvátná LIST | Imunitní systém - antioxidant | Immune system - antioxidant |
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)
Tulsi v kapslích pro vás vyrábíme pod značkou Blendea.
Klikněte na tlačítko níže a přidejte si Tulsi přímo do nákupního košíku. Doručíme vám ji do 2 pracovních dnů až před práh vašeho domu :)
Lepší adaptace na stres a zmírnění stavů úzkosti
Bazalka posvátná působí jako adaptogen, což je přírodní látka napomáhají organismu lépe se adaptovat na stres a tak podporuje duševní rovnováhu. Dle vědeckého výzkumu má tulsi antidepresivní vlastnosti, které lidské mysli pomáhají vyrovnat se s různými druhy stresu.
Studie na lidech a zvířatech potvrdily:
- snížení stresové zátěže,
- zmírnění sexuálních problémů,
- menší problémy se spánkem,
- zlepšení paměti,
- snížení vyčerpání a zvýšení vitality.
Z jedné zahraniční studie vyplývá, že lidé užívající 500 mg extraktu z bazalky indické každý den, pociťovali méně úzkostí, stresu i depresí a navíc se cítili více společenští. Její účinky někteří uživatelé srovnávají s účinky běžně předpisovaných antidepresiv.
Podpora normálních funkcí dýchacích cest
Indická bylina příznivě působí na funkce dýchacích cest, snižuje podráždění dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání a může i nabídnout pomoc lidem s astmatem. Jako lék proti kašli, při nachlazení, zápalu plic a dalších onemocnění dýchacích cest se používá už stovky let. Také zmírňuje s tím spojené bolesti hlavy a snižuje horečku.
Podpora vnitřní očisty, životní energie a imunity
Tulsi je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů, které bojují s volnými radikály, a pomáhají detoxikovat tělo. Z jedné studie vyplývá, že chrání před toxickými látkami, a navíc může předcházet rakovině snížením růstu rakovinných buněk.
Několik vědeckých studií prokázalo zlepšené referenční hodnoty imunitního systému, včetně zvýšení hladin T krevních buněk, které jsou nezbytné pro boj s infekcemi. Bazalka tak může zvyšovat vitalitu, má povzbuzující účinky a celkové posiluje odolnost organismu.
Další předpokládané účinky:
- může urychlit hojení ran a působit proti infekcí - vyznačuje se antibakteriálními, antivirovými, antimykotickými a protizánětlivými účinky a rovněž může působit jako analgetikum (lék proti bolesti), zevně tak může pomoci při léčbě vředů, jizev a akné,
- přispívá k nižší hladině cukru a cholesterolu - několik studií na lidech ukázalo, že tulsi může pomoci předcházet příznakům cukrovky (např. přibývání na váze, nadbytek inzulínu v krvi, vysoký cholesterol, rezistence na inzulin a hypertenze,
- může zmírnit záněty a ulevit od bolestí kloubů - jako adaptogen s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi může bazalka nabídnout úlevu lidem trpících artritidou či fibromyalgií,
- může zvýšit obranyschopnost žaludku - z jedné studie na zvířatech vyplynulo, že 200 mg extraktu z bazalky posvátné může snížit vředy u dvou třetin zvířat.
Tulsi pomáhá ulevit při dýchacích potížích
Negativní a vedlejší účinky užívání bazalky posvátné
Vědecké studie naznačují, že pravidelné i dlouhodobé užívání bazalky posvátné známé také jako tulsi je bezpečné.
Nicméně je doporučeno, stejně jako u všech bylin a doplňků stravy, možné negativní účinky na zdraví probrat s osobním lékařem. To platí zejména pro osoby s chronickými zdravotními obtížemi, osoby dlouhodobě užívající léky a podobně.
Rovněž nejsou dostupné studie a výzkumy, které by prokázala stoprocentní bezpečnost pro těhotné a kojící ženy, kojence a malé děti. Ti by se užívání bazalky posvátné měly vyhýbat bez konzultace s lékařem.
Doporučené dávkování, formy a způsoby užívání tulsi
U bazalky posvátné neexistuje oficiální doporučené dávkování. Vždy dodržujte dávkování doporučeného na obalu konkrétního výrobku.
Rostlina se využívá celá. Zpracovávají se zelené listy, ale také květy a semena. Různé části se přitom doporučují na různé stavy:
- Čerstvé květy bazalky indické se využívají bronchitidě.
- Celá rostlina se užívá při průjmu, nevolnosti a zvracení.
- Lihový extrakt se užívá při žaludečních vředech a očních chorobách.
- Na ekzémy jsou vhodné masti vyrobené z listů.
- Při bodnutí hmyzem pomáhá esenciální olej vyrobený z listů tulsi.
- Listy a semena v kombinaci s černým pepřem pomáhají při malárii.
Z čerstvých či sušených listů nebo květů bazalky posvátné se připravuje čaj a to zhruba v poměru 2 až 3 lžiček na šálek vroucí vody. Bylinku nechte cca 5 minut louhovat, a poté lze čaj vypít. Čajovou směs je možné i zakoupit.
Jako doplněk stravy se tulsi prodává ve formě:
- kapslí,
- tablet,
- tinktury,
- esenciálního oleje,
- výtažky (extraktu).
Tulsi a často kladené otázky (FAQ)
Jaké jsou hlavní prospěšné účinky tulsi?
Nejčastěji se zdůrazňuje pozitivní působení na dýchací a imunitní systém, dále snižuje stres a podporuje zdraví srdce.
Může mít bazalka posvátná negativní vedlejší účinky?
Negativní a vedlejší účinky nejsou v případě tulsi známé.
Jaké je doporučené dávkování tulsi?
Oficiální dávkování není stanoveno. Doporučuje se dodržovat dávkování uvedené na obalu zakoupeného výrobku.
Pro koho je tulsi nevhodná?
O užívání bazalky posvátné by se měly s lékařem vždy poradit těhotné a kojící ženy, osoby chronicky nemocné a užívající léky. Dále není vhodná pro kojence a malé děti a to z důvodu nedostatku studií, který by potvrdili bezpečné užívání v dětském věku.
Které části rostliny se využívají?
Rostlina se využívá celá - listy, květy i semena. Používání jednotlivých části či celé rostliny je odlišné pro různé stavy.
V jaké formě se bazalka indická konzumuje?
Z bazalky posvátné se připravuje čaj nebo je možné zakoupit kapsle, tablety, tinktury, oleje či extrakty.
Kde a v jaké podobě koupit tulsi?
Kapsle obsahující prášek z listů bazalky posvátné pro vás vyrábíme pod značkou Blendea. Přes tlačítko níže se proklikněte k objednávce. Zboží vám doručíme do 2 dnů.
Co jsme o tulsi neboli Bazalce posvátné zjistili?
- Tulsi patří mezi základní léčivé byliny ájurvédy - tradiční indické medicíny.
- Vědecké studie prokázaly její prospěšnost na dýchací cesty, činnost srdce, imunitu a nervovou soustavu.
- Bazalka posvátná zvyšuje odolnost organismu, tlumí stres a obnovuje vitalitu.
- Lidský organismus taktéž chrání před působením škodlivých volných radikálů.
- Při dávkování je vhodné dodržovat doporučení uvedené na vybraném přípravku.