Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je krásná vytrvalá bylinka, jejíž účinky jsou od dávných dob spojovány s celkovým zklidněním organismu a léčbou nespavosti. Velké oblibě se těší i u koček. Proč, se dočtete v článku :)
Nejvíce nás budou zajímat příznivé účinky kozlíku lékařského na zdraví potvrzené potravinářskou inspekcí SZPI a dalšími vědeckými studiemi, které se týkají vlivu kozlíku na kvalitu spánku, nervovou a trávicí soustavu. Účinky kozlíku jsou však širší.
Dozvíte se také, kde se kozlík vyskytuje, zda se pěstuje, jak valerián správně užívat, i které metody a formy užívání jsou nejpoužívanější. Nebudeme se však vyhýbat ani zmínění negativních a vedlejších účinků, pokud se ke kozlíku nějaké váží.
Kozlík lékařský a jeho hlavní účinky pro klidné nervy
Mezi lidmi jsou o trochu více než kozlík známější meduňka s třezalkou. Ty rovněž působí na rozjitřené nervy a nekvalitní spánek. To ale neznamená, že by kozlík byl méně účinný. Právě naopak.
Byla by proto škoda opomíjet tuto nenápadnou trvalku s poeticky znějícím latinským jménem Valeriana officinalis, která pomáhá zklidnit nervový systém při známkách stresu a podráždění a navíc podporuje rychlé usínání a hluboký spánek po celou noc 🙂
50 miligramů Kozlíku lékařského a další uklidňující bylinky obsahuje jedna naše kapsle Blendea Deep Sleep pro podporu hlubokého a nerušeného spánku.
Klikněte na tlačítko níže a přidejte si Deep Sleep do nákupního košíku. Balík vám doručíme do 48 hodin až před práh vašeho bytu 🙂
-
Deep Sleep 60 kapslíOd 499 Kč
Kozlík lékařský a tvrzení dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) je státní orgán a k jeho činnostem mimo jiné patří zkoumání, prověřování a následné potvrzení či vyvrácení účinků léčivých rostlin a případně i konkrétních látek.
V níže přiložených tabulkách jsou uvedené pouze účinky, které vydala právě SZPI. V případě zájmu o více informací také o jiných rostlinách či látek vám pomůže stránka Vodítka k problematice výživových a zdravotních tvrzení.
O kozlíku SZPI uvádí následující tvrzení. Podobné účinky jako valerian vykazují také další bylinky. Jedná se například o výše zmíněnou Meduňku lékařskou a Třezalku tečkovanou a vedle nich ještě Mučenku pletní.
Účinky Kozlíku lékařského (Valerian officinalis) potvrzené SZPI:
-
Deep Sleep 60 kapslíOd 499 Kč
Zdravý spánek a bezproblémové usínání
Hlavní účinek valeriány spočívá v podpoře rychlého usínání a navození hlubokého spánku. Kozlík nemá omamné účinky, ani nenarušuje jednotlivé fáze spánku. Kozlík obsahuje tzv. GABA kyseliny, které působí na psychickou pohodu a ovlivňují schopnost usnout.
Kozlík lékařský může pomoci lidem po vysazení léků na nespavost. Pro podporu a zvýšení těchto účinků se valeriana často kombinuje s meduňkou, mučenkou či třezalkou.
Zmírnění stresu a zklidnění nervů
Kozlík má úžasnou schopnost zklidnit nervový systém při projevech podráždění a stresu, navozuje optimální relaxaci, obnovuje psychické i fyzické síly a celkově se stará o dobré duševní zdraví. Kozlík nervy nejen uklidňuje, ale také posiluje.
Tuto schopnost získal valerian díky obsahu alkaloidů (actinidin, valerianin a valerin) a jiných látek, které mají různé tlumící schopností na centrální i periferní nervovou soustavu. Proto také pomáhá uvolnit svalové křeče (tzv. myorelaxans).
Kardiovaskulární činnost
Pravidelné užívání kozlíku navíc podporuje srdeční činnost, cirkulaci krve, rozšiřuje tepny, udržuje pružné a pevné cévní stěny a také pomáhá udržet normální krevní tlak.
Normální trávení
Méně se už ví, že kozlík má díky uklidňujícím účinkům pozitivní vliv také na zdravé trávení. Uvolňuje hladké svalstvo a daří se mu zklidňovat žaludeční nervozitu a zároveň stimulovat trávení. Působí i proti nadýmání.
Další prospěšné účinky Kozlíku lékařského
Kromě vědecky potvrzených příznivých účinků na nervovou soustavu, spánek, trávení a také kardiovaskulární systém se o kozlíku říká, že také:
- pomáhá při přecitlivělosti,
- přináší zlepšení stavů úzkosti a depresí,
- mírní bolesti,
- potlačuje nepříjemné projevy spojené s menstruací a menopauzou,
- preventivně působí před mrtvicí,
- snižuje riziko epileptických záchvatů,
- zlepšuje kognitivní funkce, zejména paměť,
- může prospět dětem trpících poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Ve svém Atlasu rostlin z roku 1984 bylinář Sebastian Kneipp účinky kozlíku proti bolesti zmiňuje a doporučuje valerian používat při „bolesti na prsou, v podbřišku, bolesti hlavy, migréně, podráždění žaludku, astmatu a nervové závrati“.
Kozlík lékařský a nežádoucí a vedlejší účinky
Na rozdíl od prášků na spaní nemá kozlík žádné vedlejší účinky. Jeho užívání komplikují pouze dvě drobnosti.
- První je mírná návykovost. Při užívání kozlíku je proto doporučeno dělat krátké pauzy.
- Druhou představuje nedodržování doporučených dávek u přípravků obsahujících kozlík. Příliš vysoké dávky mohou u citlivých jedinců vyvolat opačný účinek a rozrušení zvyšovat nebo vyvolat potíže se spaním či nevolnost.
Vzhledem k uklidňujícím účinkům užívání kozlík také zrovna neprospívá sexuální aktivitě. V této oblasti má bylina tlumivé účinky a chuť na sex tak spíše potlačuje. Kozlík lékařský je proto vhodné užívat pouze tehdy, když se opravdu chystáte ke spánku 😉
Jak kozlík správně užívat a jak často?
V přírodě kozlík roste na březích, lukách a v příkopech. Pro použití jsou ideální čisté oblasti daleko od komunikací, bydlišť a továren, kterou mohou způsobovat znečištění.
Nejvhodnější dobou pro sběr je podzim, kdy je valeriana účinnými látkami doslova nabita. Kozlík je natolik prospěšná bylinka, že se pro své účinky pěstuje a vyrábí se z něj doplňky stravy.
Nejvíce účinných látek přitom obsahuje oddenek rostliny. Jedná se o cenné silice, organické kyseliny, valepotriáty, seskviterpeny, alkaloidy a spoustu dalších látek.
Opakuji, že při užívání je důležité dodržovat tři pravidla:
- nepřekračovat doporučenou dávku,
- neužívat jej před řízením motorových vozidel i před prováděním jakékoli jiné činnosti, která vyžaduje bdělost a pozornost,
- neužívat kozlík bez přestávky.
Doporučená denní dávka kozlíku činí 15 gramů. Kozlík se smí nepřetržitě užívat maximálně 3 až 4 týdny, a poté si udělat pauzu alespoň na dobu 3 až 5 dní.
Co se týče metod užívání Kozlíku lékařského, používají se čaj, kapky, tobolky, tablety a tinktura.
Kozlík by neměly užívat těhotné a kojící ženy a malé děti ve věku do 3 let. Pozor by si měli dávat také jedinci pravidelně a dlouhodobě užívající antidepresiva. Ti by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Recept na odvar nebo čaj z Kozlíku lékařského
Sušený oddenek kozlíku lze použít k přípravě bylinného čaje či odvaru. Nejjednodušší je příprava čaje z kozlíku. Stačí vroucí vodou zalít zhruba ½ lžičky drceného kořene byliny a nechat cca 10 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte teplý čaj po doušcích. Pomáhá při nespavosti a nervozitě.
Na uklidnění nervů pomáhá bylinná směs připravená z kořene kozlíku (20 g), listů máty peprné (15g), oranžovníku (10 g) a vachty trojlisté (5 g). Směs zalijte vroucí vodou (250 ml), ještě krátce povařte a nechte 10 minut louhovat.
S migrénou si zase poradí bylinná směs kozlíku (10 g), hořce žlutého (5 g), listů meduňky (20 g), jitrocele (20 g) a lipového květu (30 g). Zalijte studenou vodou (1 l) a povařte. Poté vylouhujte a nechte vychladnout.
Recept na kozlíkovou tinkturu
Kozlíková tinktura se užívá nejčastěji při nespavosti, bolestech hlavy, nervozitě, žaludečních křečích a nadýmání a pocitech strachu, ale také slabosti nohou.
Doma si kozlíkovou tinkturu vyrobíte ze směsi kořene kozlíku (2 g) a kořene anděliky (8 g). Směs bylinek naložíte do čistého lihu (30 ml) a necháte 36 hodin louhovat, poté sceďte a užívejte 2krát denně 5 kapek.
Kozlíkové tablety a Valeriánské kapky
Způsob užívání nabízí také hotové kozlíkové tablety, které lze zakoupit v lékárně či obchodech se speciální a zdravou výživou. Při výběru pečlivě sledujte složení a hledejte kvalitní produkty.
Hodně oblíbené jsou valeriánské kapky na uklidnění a léčbu nespavosti. Jejich domácí výroba není složitá ani náročná. Kořen kozlíku pořádně omyjte, nakrájejte a naložte do čistého alkoholu v poměru 5:1. Nechte louhovat v uzavřené nádobě alespoň 2 týdny na chladném a tmavém místě. Každý den protřepejte. Denně se užívá 20 kapek 3krát denně.
Zajímavosti o Kozlíku lékařském
Aby tento článek nebyl pouze strohým výčtem pozitivních, negativních a dalších účinků této výjimečné bylinky, našli jsme spoustu zajímavostí, které o kozlíků lékařském kolují po světě 🙂
Víte, že:
- má kozlík celou řadu lidových jmen? Je to například baldrián (baldryján), odolenový kořen, čertikus, dřevenák, kocúrník, kočičí kořen, kozilec, kozelec, paldrán, valerián či valeriána.
- ostré aroma typické pro kozlík je nejvýraznější po usušení byliny? Příčinou vůně je kyselina kozlíková, která je součástí éterického oleje obsaženého v kozlíku.
- kozlík za zázračný kořen prohlásil už Hippokrates v 5. století př. n. l. Stejně tak si jej vážil římský učenec Plinius o 400 let později a Hildegarda z Bingenu, zakladatelka německého bylinářství ve 12. století.
- v Číně se kozlík používá také při léčbě chřipky a revmatismu.
- intenzivní vůně kozlíku až hypnotickou silou přitahuje kočky podobně jako Šanta kočičí? Aroma byliny trochu připomíná kočičí moč a kočky se v kozlíku rády a hlasitě válí. Proto se kozlíku přezdívá kočičí kořen.
- se kozlíku kvůli přirozeným sedativním účinkům přezdívá přírodní Valium?
- za druhé světové války byl valerian používán jako náhrada za morfium?
Třešničkou na dortu je spousta pověr, které se kolem kozlíku točí:
- Říká se, že kozlík zahání zlé duchy, ďábla a čarodějnice, které nesnesou jeho pronikavou vůni stejně jako upíři česnek. V jedné staré lidové říkance se říká, že „Kozlík, dobromysl a kopr, čarodějnici zkrotí“.
- V minulosti si lidé svazek kozlíku věšeli přímo nad dveře. Pokud dveřmi prošel někdo se zlými úmysly, svazek se pohnul.
- Kočičí kořen si lidé pokládali na stůl, když si chtěli přivolat štěstí ve hře (např. při hraní karet).
- Kozlík také údajně podporuje štěstí v lásce. Stačí lžičku rozdrceného kořene přimíchat do vína a dát jej vypít osobě, po které toužíte 🙂
Otázky, na které se ptáte nejčastěji
Co vše jsme o Kozlíku lékařském zjistili?
Kozlík lékařský neboli valeriána patří mezi úžasné bylinky se spoustou prospěšných leckdy až léčivých účinků, díky kterým si poradí s celou řadou potíží.
Zejména se o kozlíku ví, že:
- pomáhá při potížích s usínáním a se spánkem,
- poskytuje celkové uvolnění a přispívá k psychické pohodě,
- podporuje zdravé trávení a prospívá srdeční činnosti,
- zmírňuje ženské problémy spojené si menstruací a přechodem,
- neexistuje žádný vážný důvod, proč jej neužívat,
- užívání kozlíku je bezpečné a nevyvolává závislost, pokud je užíván v doporučených dávkách.
50 miligramů Kozlíku lékařského a další uklidňující bylinky obsahuje jedna naše kapsle Blendea Deep Sleep pro podporu hlubokého a nerušeného spánku.
Klikněte na tlačítko níže a přidejte si Deep Sleep do nákupního košíku. Balík vám doručíme do 48 hodin až před práh vašeho bytu 🙂
-
Deep Sleep 60 kapslíOd 499 Kč
- 1 Kozlík lékařský a jeho hlavní účinky pro klidné nervy
- 2 Kozlík lékařský a tvrzení dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)
- 3 Další prospěšné účinky Kozlíku lékařského
- 4 Kozlík lékařský a nežádoucí a vedlejší účinky
- 5 Jak kozlík správně užívat a jak často?
- 6 Zajímavosti o Kozlíku lékařském
- 7 Otázky, na které se ptáte nejčastěji
- 8 Co vše jsme o Kozlíku lékařském zjistili?
[…] z nejčastějších složek přírodních léků na spaní je Kozlík lékařský, který usnadňuje usínání a podporuje […]
[…] Kozlík lékařský […]
[…] Kozlík lékařský – jedná se o vůbec jednu z nejlepších bylinek při boji se špatným spánkem. Kozlík pomáhá při stresu, úzkosti, nervových potíží i nespavosti. […]
Jsem v léčbě u psychiatra pro nespavost a v léčbě u neurologa pro syndrom neklidných nohou.Už mi žádné léky nepomáhají.Co byste mi doporučili.Děkuji.Jana.
Dobrý den, Jano.
Z naší nabídky mohu doporučit kozlík, který najdete s dalšími složkami v sypké směsi SUPERCHILL, případně kapsle DEEPSLEEP určeny pro hluboký a nerušený spánek.
Zda Vám ale pomohou nemohu zaručit, jelikož je Vaše insomnie zřejmě důsledkem Vašich duševních problémů. Zde upozorňuji, že prodáváme doplňky stravy a ty nemají léčivé účinky. Na Vašem místě bych se řídil doporučením Vašeho psychiatra, případně se jej na vhodnost užívání podobných rostlinných doplňků zeptejte. Uškodit Vám jistě nemohou, otázka je, zda pro Vás má smysl nakupovat je.
Hezký den a ideálně i dobrou noc a hluboký spánek přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea.