Blog, Strana 7

Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Hubnout se pokoušel pravděpodobně už asi každý. Je to obrovské téma, kolem kterého se koncentrují různé rady a ty nemusí být vždy pravdivé. Proto jsme poprosili naší nutriční terapeutku, aby nám přiblížila, jak zhubnout doopravdy a zdravou cestou. Tipy, které vám v tomto článku předáme, jsou jasným důkazem toho, že žádné "čaje na hubnutí" asi nikdy fungovat nebudou. Redukce váhy není složitý proces, ale je třeba ho správně pochopit. Tak pojďme na to.

Video (česky, YouTubue) s nutriční specialistkou Kristýnou Kubíkovou

Tento článek přímo vychází z tvrzení, která nám poskytla Kristýna Kubíková, nutriční specialistka. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, můžete se s ní spojit pomocí naší Online poradny.

Začněte nastartováním metabolismu

Na úvod bychom mohli upřesnit, co to metabolismus vlastně je. Metabolismus je řada biochemických procesů, které přeměňují přijmuté živiny na energii potřebnou k fungování organismu. Energii nás totiž stojí i ty základní životní funkce a to je ten důvod, proč člověk potřebuje přijmout alespoň to minimum energie. Jednoduše prostě proto, aby přežil a tomu se říká bazální metabolismus. Výši bazálního metabolismu (neboli tedy energie, která se spotřebovávána bez potřeby pohybu) ovlivňuje věk, pohlaví a množství svalové hmoty. Čím bude tato hodnota vyšší, tím bude vyšší i celkový výdej energie za den.

Některé faktory bazálního metabolismus sice změnit nemůžeme, ale i tak se tato funkce organismu dá v podstatě jednoduše ovlivnit. Tvoří totiž až 70% celkového výdeje energie, proto se tento krok velmi vyplatí.

Jak zrychlit spalování bazálního metabolismu?

Pohyb

To, že se díky sportu hubne, vás asi nepřekvapí. Možná budete asi překvapení, když vám řekneme, že pravidelný pohyb zvyšuje hodnotu bazálního metabolismu. Aktivnější člověk tedy spaluje v klidovém režimu více než ten pasivní. Sport navíc i podporuje růst svalů a ty bazální metabolismus ovlivňují také. Jeden kilogram svalové tkáně dokáže v klidu spálit až 13,5 kcal. Tuk spálí pouze 4 kcal. Silového tréninku byste se tedy neměli bát a to ani při hubnutí.

jak_zhubnout_pohybem
Pohyb je kromě hubnutí přínosný pro celkové zdraví těla

Pravidelný a dostatečný jídelníček

Drastická dieta ani kalorický deficit u zrychlení bazálního metabolismu rozhodně na místě není. Pokud totiž budete pravidelně dávat tělu dostatek živin a energie, dovolí vám pracovat s tou přebytečnou, jelikož si nebude muset dělat žádné zásoby. Pokud by to bylo naopak a váš organismus by hladověl, žádné standardní procesy nebudou probíhat tak, jak by měly.. Pravidelně a dostatečně se proto rozumí 3-5 plnohodnotných chodů denně. Snídaně, oběd a večeře. Snídaně je pro dobré fungování bazálního metabolismu možná i důležitější než si myslíte. Tělo totiž přes noc aktivně regeneruje, na což vynakládá velké množství energie, kterou je potřeba doplnit. Navíc i pro trávení je potřeba energie, takže spalujete i tím ?

A také nezapomeňte, že by jídelníček měl být opravdu rozmanité. Vyhýbat se komplexním sacharidům nebo tukům rozhodně není dobrá volba. Všechny makroživiny jsou v určitém množství pro zdravé tělo důležité. 

Potraviny, které metabolismus zrychlují:

  • Suroviny bohaté na bílkoviny - Maso, mléčné výrobky, luštěniny...
  • Potraviny s vysokým obsahem vitamínů - Zelenina, ovoce, komplexní sacharidy...
  • Gaurana - Rostlina, která obsahuje vysoké množství kofeinu.
  • Synefrin - Alkaloid z pomerančovníku hořkého. Účinkuje na tělo podobně jako adrenalin a podporuje termogenezi.
  • Kapsaicin - Přírodní alkaloid vyskytující se v chilli papričkách.
  • Chrom - Přirozeně zvyšuje účinnost inzulínu a napomáhá udržovat normální hladinu glukózy. Potlačuje chuť na sladké (med, ořechy, rajčata, brokolice...).

Pitný režim

Nejenže je tělo bez řádného pitného režimu často zavodněné a může kvůli tomu vypadat otekle, ale nemohla by ani probíhat látková výměna a různé další biochemické procesy. Přece jen je lidské tělo tvořeno hlavně vodou.

Správný pitný režim je 35-40 ml neslazených a nesycených tekutin na kilogram tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2 litry tekutin denně.

Přírodní stimulanty

K nastartování metabolismu můžete využít i přírodní stimulanty, které vám s tím pomohou. Káva nebo zelený čaj ručičky metabolismu dokáží rozpohybovat moc hezky a navíc i dodají energii. Vyzkoušet můžete například kávu nebo klasický zelený čaj, ale úplně nejlepší účinky má matcha. Energie z ní přichází postupně a únava následně není poté tak náhlá jako po kávě. Navíc tělu dodá obrovské množství antioxidantů, které jsou nezbytné prů správné fungování imunity.

matcha_na_hubnuti

Matcha je vysoce koncentrovaný zelený čaj a má pro tělo kouzelné účinky
.
 

Kvalitní a dostatečný spánek

Kolem spánku se točí celé lidské zdraví. V noci totiž probíhá regenerace. Pokud tento proces nebude spánkem dostatečně podporován, váš mozek bude další den unavený. Budete mít větší chutě na sladké (a to hubnutí moc nepomáhá) a vaše aktivita se sníží. V případě, že budete spánek zanedbávat dlouhodobě, dojde ke zpomalení metabolismu.

Co si z toho odnést?

Rozházený a pomalý metabolismus může trápit spoustu žen i mužů, a proto je potřeba, zaměřit se na zdravý životní styl. Bez pohybu hubnout moc nejde, to víme všichni. Nejde to ale ani bez těchto dalších zmíněných bodů. Je tedy dobré, osvojit si nejprve tyto zdravé návyky a až poté stoupnout na váhu a stanovit i jasné cíle. Bazální metabolismus, jak bylo již zmíněno, zastává přibližně 70% celkového výdeje energie. Opravdu na něj nezapomínejte.

ovesna_kase_na_hubnuti

 

Trápí vás chronická únava? Zbavte se jí rychle a přírodně

Trápí vás chronická únava? Zbavte se jí rychle a přírodně

Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní? Nesvádějte to na počasí ani to, že existuje například "jarní únava". Rozhodně je potřeba s tím něco dělat. Únavou nám totiž mozek možná naznačuje, že se o své tělo nedokonale staráme. Prostě a jednoduše, nic není jen tak. I to vyčerpání může naznačovat různé věci. Co dělat lépe, aby nás chronická únava neskolila? Na to se podíváme v tomto praktickém článku.

chronicka_unava

Únava nám může začít pěkně otravovat život. Proto je dobré, zbavit se jí co nejdříve.

Když cítíte únavu, spěte

Rozhodně není překvapivé, že se vyčerpanost úzce pojí s nedostatečným nebo nekvalitním spánkem. Proto choďte spát hned, jakmile pocítíte symptomy únavy nebo vyčerpanosti. Pokud chcete tělo uzdravit a navrátit mu ztracenou sílu, bude potřeba trocha péče. Nehledě na to, že pokud si náš mozek přes noc neodpočine, bude se poté dožadovat zbytečných rychlých cukrů v podobě energy drinků, sladkostí, kofeinu a tak podobně, což vede k další noci bez kvalitního spánku. Tyto nezdravé látky mohou totiž s našim cikradiánním rytmem pěkně zatočit.

Jak spánek zlepšit?

  • Omezte modré světlo alespoň hodinu před spaním.
  • Neřešte večer žádné nepříjemné nebo stresové situace.
  • Volte spíše lehčí večeře a hodinu a půl před spaním už nejezte.
  • Nepijte větší množství alkoholu před spaním.
  • Dejte šanci bylinkám (meduňka, kozlík lékařský...).
.

Pokuste se odstranit stres

Chronický stres nás ovlivňuje mnohem více, než je možná známo. Pokud jsme vystaveni nestálému tlaku, mozek začne reagovat vylučováním kortizolu a adrenalinu. S těmito hormony je pak naprosto nemožné se uvolnit a dostat se do pohody.

To vše ovlivňuje trávení, regeneraci a pochopitelně i spánek a mnoho dalších funkcí těla. Možná tedy za vaší vyčerpaností stojí právě dlouhodobý stres. Jak tlumit stres a snížit hladinu kortizolu radí kolega Lukáš.

Jak se zbavit stresu?

  • Dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Sport vyplavuje serotonin, což je hormon štěstí a čím jiným přebít stres než spokojeností, že?
  • Dopřejte si alespoň hodinu denně pouze pro sebe. Pečujte o svou pleť, vlasy, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo čtěte pozitivní literaturu. Můžete se klidně i potkat s někým, koho rádi uvidíte. Prostě dělejte cokoliv, co vám dělá radost.
  • Přidejte si do svého jídelníčku kvalitní čokoládu. Stejně jako sport (a antidepresiva) i čokoláda zvyšuje serotonin v krvi a vy se tak budete cítit šťastnější.
  • Dejte šanci meditacím. Myslete na něco příjemného a pokuste se svou mysl naprosto zklidnit. Pokud vám tok rozbouřených myšlenek nejde zastavit, najděte si na internetu meditace vedené.

Vyvážený jídelníček je velmi důležitý

Nedostatek živin se dříve nebo později vždycky někde projeví. Často to v první řadě bývá chronická únava. Když tělo nemá kde brát energii, rozhodně jí nebude mít dostatek. Naopak v případě, že dopřejete tělu vše, oč si žádá, oplatí vám to. Dbejte sety na to, aby váš denní příjem byl dostatečný, pravidelný a pestrý. Lidské tělo, světe div se, potřebuje i sacharidy a tuky. Pokud je v jídelníčku máte jen minimálně, možná jsme právě přišli na příčinu vaší únavy.

Antioxidanty jako obrana před volnými radikály

Volné radikály nezpůsobují "pouze" vrásky, ale zapříčiňují i oxidační stres, porušují imunitní systém a mohou mít na svědomí i dlouhodobou únavu. Ani jednu variantu nechceme, proto by nás antioxidanty měly zajímat. Antioxidanty právě volné radikály ničí. Jsou to především vitamíny A, C a E. Vyskytují se převážně v rostlinných potravinách jako je zelenina, ovoce a zelené superpotraviny (matcha, zelený ječmen a podobně).

Jak antioxidanty doplnit?

  • Pijte směs SUPERGREENS. Podpoříte tím nejen boj proti volným radikálům, ale i své trávení.
  • Zkuste matchu. Matcha je přímo nálož antioxidantů. Jsou to totiž jemně mleté lístky zeleného čaje, který dodává energii a navíc i bojuje s oxidačním stresem.
  • Zařaďte do svého jídelníčku poctivé kousky ovoce. To je asi nejpříjemnější doplnění antioxidantů na světě.
  • Nezapomínejte na červenou řepu. Jsou z ní výborné pokrmy a je ohromně zdravá.
.

Dodržujte pitný režim

Dehydratace je nejčastější příčinou nejen bolesti hlavy, ale i únavy. Vypít byste měli okolo 35 ml na jedno kilo tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2,5 litrů vody denně. Důležité je, pít skutečně vodu. Nesycenou a neslazenou. Nápoje s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a slazené tekutiny zase do těla dostávají rychlé cukry, které způsobují kolísání energie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji zpestřit citrusy nebo mátou. Případně ji strádat s bylinnými nebo ovocnými čaji.

Jak na správný pitný režim?

  • Mějte láhev s vodou vždy po ruce.
  • Měřte, kolik jste už za den vypili.
  • Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu, dehydruje.
  • Opatrně si také dávejte na nadměrné pití kávy či klasického zeleného čaje. Stejně jako alkohol, tyto nápoje organismus vysušují.
  • Nesolte tolik. Sůl tělo dokáže spolehlivě odvodnit a ani nemrknete. Místo soli využívejte spíše čerstvé bylinky.

Shrnutí

Chronická únava může mít mnoho příčin. Jediné, co ji však eliminuje je zdravý životní styl a pozitivní mysl. Občas, hlavně ze začátku, se to může zdát složité, ale věřte, že v momentě, kdy si tyto zdravé návyky vytvoříte (například na SUPERGREENS si prostě člověk musí zvyknout), nebudete litovat. Život bez únavy se žije mnohem lépe.

Chcete se dozvědět více o cirkadiánním rytmu?

Přečtěte si článek Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně?

naruseni_cirkadianniho_rytmu

Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Rozhozené zažívání není úplně procházka růžovým sadem. Myslím, že to většina z nás dobře zná. Může se to stát raz dva, ale vyléčit tyto problémy zas taková legrace není. V tomto článku se proto společně podíváme na to, jak se nemocné zažívání projevuje a jaké jsou přírodní cesty k jeho uzdravení.

jak_zlepsit_zazivani

Zažívací problémy nejsou příjemnou záležitostí

Jak se zažívací problémy projevují?

Nepřátele zažívání

  • Alkohol
  • Stres
  • Některé léky
  • Špatná strava
  • Nerovnováha střevní mikroflóry

Na co se naopak zaměřit?

Existuje mnoho surovin, které našemu zažívání prospívají a dodávají mu ztracenou sílu. Pokud je zařadíte do jídelníčku a přidáte k tomu pár zdravých návyků, vaše zažívání bude jen vzkvétat.

Vláknina

Vláknina je naprosto klíčová. Jelikož není stravitelná, na naše střeva působí jako takový kartáč. Při průchodu traktem s sebou strhává toxiny a odumřelé buňky. Navíc je také super "potravou" pro ty dobré bakterie, které se ve střevech starají o zdravou rovnováhu. 

Ideální příjem vlákniny je 25-30 gramů denně pro dospělého člověka. Jak toto množství obsáhnout?

  • 2-3 kusy ovoce
  • Alespoň 400g zeleniny (může být čerstvá, pečená i dušená)
  • Jezte celozrnné pečivo
  • Zaměřte se na luštěniny
  • Jako přílohu si dejte rýži, brambory nebo těstoviny

Skvělým zdrojem vlákniny je i ovoce

Bylinky

Je škoda, že se na přírodu v dnešním světě poněkud zapomíná. Síla bylinek si totiž s poškozeným zažíváním dokáže poradit přímo bravurně. Naše babičky moc dobře věděly, na co doma skladovat ten fenyklový čaj. 

Tyto bylinky nám při zažívacích problémech jistě pomohou:

  • Kmín - Díky obsahuj takzvaných prchavých olejů zbavuje břicho plynatosti a zklidňuje žaludek.
  • Fenykl - V naší kuchyni sice zatím není tolik typický, ale i tak víme, že dokáže uvolňovat křeče v žaludku i střevech a pomáhá při bolestech v krku.
  • Máta - Výrazně uklidňuje žaludeční problémy včetně křečí, zastavuje zvracení a potlačuje nechutenství.
  • Anýz - Tlumí křeče a bolesti. Navíc i ničí plísně a na lidský organismus působí antibakteriálně.
  • Lékořice - Její konzumace se doporučuje při chronických střevních zánětech.

Probiotika

Probiotika jsou živé kultury mikroskopických organismů, které mají řadu prospěšných funkcí. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve také podporují činnost střevních bakterií, které produkují bioaktivní vitamínu K důležitý pro srážecí kaskádu. 

Dají se zakoupit v lékárně. Nezapomínejte na jejich konzumaci hlavně při užívání antibiotik. Antibiotika zabíjí škodlivé bakterie, ale bohužel i ty prospěšné. Proto je dobré je užívat současně. 

.

Prebiotika

Prebiotikum je nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav. Patří mezi ně: 

  • ROZPUSTNÁ VLÁKNINA - Mezi ní se řadí hlavně INULIN, který najdete například v topinamburu, kořenu čekanky, cibuli, česneku, póru a jakonu. Zařaďte je do svého jídelníčku Výborný je například čekankový sirup, který je skvělou alternativou slazení!
  • NEROZUPSTNÁ VLÁKNINA - My ji sice strávit neumíme, ale naše střevní bakterie ji milují! Dopřejte ji jim v množství alespoň 25-30 g/den a podpořte je.
  • ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY - Mléčné výrobky se vyrábějí přidávání mléčných kultur/bakterií, které se v mléčném výrobku „živí“ mléčným cukrem „laktózou“ a tak vzniká proces kysaní.
  • ZELÍ - Kysané zelí také využívá působení bakterií. Díky výrobnímu procesu jich zelí obsahuje také dostatečné množství.

Směs Blendea SUPERGREENS

Zelené superpotraviny mají ohromnou funkci detoxikace. Ve směsi Blendea SUPERGREENS najdete společně s mátou, která je zažívání také prospěšná, tato superpotraviny:

  • Zelený ječmen - Ten je plný antioxidantů, povzbuzuje nejen imunitu ale organismus celkově.
  • Mladá pšenice - Stabilizuje hladinu krevního cukru a přispívá k normální funkci trávicího traktu.
  • Spirulina - Vláknitá sladkovodní řasa a díky vysokému vitaminů (A, C, E, K, kyseliny listové a riboflavinu) působí jako antioxidant. Podporuje tak přirozenou obranyschopnost organismu a vitalitu. Navíc normalizuje hladinu cukru v krvi a podporuje i kontrolu tělesné hmotnosti.
  • Chlorella - Jednobuněčná sladkovodní řasa z Asie. Má užasnou schopnost pročistit tělo a podporuje normální funkci jater. Chlorella působí také v trávicím traktu, kde podporuje normální funkci střevního traktu a přispívá k mikrobiální rovnováze ve střevech.
.

Pohyb

Pohybem zlepšíte „mechanické“ trávení. Pravidelný pohyb prospívá primárně našemu trávicímu traktu. Postačí i samotná chůze, která pomáhá rychleji posouvat tráveninu našim zažívacím traktem. Je dokonce vědecky prokázáno, že osoby se sedavým zaměstnáním bez pravidelné pohybové aktivity mají větší problémy s vyprazdňováním a častěji trpí zácpou.

 

Pitný režim

Pro správné účinky vlákniny je důležitý pitný režim! Vláknina potřebuje v něčem „bobtnat“. Pokud při příjmu vlákniny nebudete dostatečně pít, mohli byste trpět zácpou. 

Ideální příjem tekutin: 30-35 ml na kg tělesné váhy denně

Co si z toho vzít?

Trávicí soustava a zažívání je přímým odrazem životního stylu. Pro zdravé zažívání je nutné zdravě i žít. Základem tedy je, vyhýbat se alkoholickým nápojům, přemíře tučného a příliš zpracovaného jídla, zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, tekutin a více se zaměřit na pohyb. Možná to zní složitě, ale věřte, že si to po pár dnech naprosto osvojíte. Jsou to naprosto přirozené věci, od kterých se akorát člověk z pohodlnosti často odklání.

Jak se zbavit chutí na sladké pomocí superpotravin?

Jak se zbavit chutí na sladké pomocí superpotravin?

Po vánočních svátcích je potřeba naše chutě většinou trochu krotit. V prosinci to byla samá vánočka, chlebíček, cukroví a teď nemůžete na sladké přestat myslet? Nebojte, trochu přeháníme, ale princip je myšlen zcela vážně. Cukr je totiž malinko návykový a ruku na srdce, přes svátky je ho všude více než dost. Pokud tedy máte neustále chuť na něco sladkého, čtěte dál. V tomto článku vám sdělíme několik rad a tipů, jak s chutěmi zatočit.

jak_se_zbavit_chuti_na_sladke

Vzdát se dortíků není vždy jednoduché. Blendea vám ale poradí, jak sladkosti omezit.

Proč si naše tělo neustále říká o sladké?

Indikátorů může být několik. Pravděpodobně bude však problém ve vašem jídelníčku. Pokud nemáte dostatečný, vyvážený a také pravidelný příjem, tělo nemůže být stoprocentně spokojené. Možná nepociťujete klasický hlad, ale váš organismus se s největší pravděpodobností i přes to potýká s určitými deficity, což se může projevovat právě chutí na sladká a nezdravá jídla.

Nedostatek komplexních sacharidů

Nejčastější příčinou chutí na rychlé cukry je nedostatek komplexních sacharidů (celozrnné pečivo, rýže, luštěniny, brambory...). Jelikož jsou sacharidy základním stavebním kamenem naší energie, mozek se při takovém nedostatku začne domáhat těch rychlých cukrů, které v jídelníčku moc nechceme.

jak_prestat_mit_chut_na_sladke

Pestrý jídelníček je základ úspěchu

Absence bílkovin

Bílkoviny mají největší sytící efekt, proto mají na naše chutě také obrovský vliv. Pokud jich do jídelníčku nezařadíte dostatek (v každém jídle byste bílkoviny měli mít obsažené), tělo začne mít brzy hlad. Chuť na sladké či jiné nezdravé věci tak může přijít klidně i v těsné blízkosti po hlavním jídle.

Nekvalitní spánek

Vše se točí okolo energie. V případě, že toho v noci moc nenaspíte a energie vám bude chybět, je naprosto jasné, že se po ní bude tělo dožadovat. Síly na každodenní činnosti totiž potřebuje opravdu mnoho. Spánek navíc poskytuje organismu prostor na potřebnou regeneraci. Kvalitní spánek je tedy základ úspěchu a to nejen při krocení chutí na sladké.

Jaké superpotraviny dokáží pomoct proti chuti na sladké?

Příroda je mocná. Dokonce natolik, že lidský organismus dokáže osvobodit od neustálého přemýšlením nad čokoládovými tyčinkami a dalšími rychlými cukry. Jaké superpotraviny vám s tím pomohou?

Skořice cejlonská

Skořice dokáže snižovat glykemický index jídel a eliminovat tak rychlý vzestup a následný pokles krevního cukru (glykémii). Vyhledávat doporučujeme především skořici cejlonskou, která je také přezdívaná jako pravá. Nenechte se zmást prodávaným standartem pocházejícím z Číny, který obsahuje toxické látky. Srílanská skořice je jemnější, křehčí a její tyčinky mají více vrstev, ne jen jednu spirálovitou.

.

Kardamom pravý

To je koření, které dokáže snížit hladinu cukru v krvi a zároveň eliminovat chuť na jeho doplňování. Existují dokonce i studie, ve kterých se prokázal jeho kladný účinek na snižování viscerálního tuku. Kardamom pravý je součástí kari koření. Jeho chutí dokážete obohatit nespočet pokrmů.

Zázvor

Zde chuť na sladké zamezuje vyloženě ta specifická štiplavá chuť. Kořen zázvoru navíc také příznivě ovlivňuje imunitu a obranyschopnost. Najdete ho například ve směsi Bendea SUPERBOOST nebo ho můžete samostatně zkombinovat například s již zmíněným kardamomem, který má podobný účinek.

.

Garcinie kambodžská

Garcinie je tropické ovoce z jihovýchodní Asie. Má blahodárné účinky, což tamní obyvatelé dobře vědí. Navozuje pocit sytosti a některé studie dokonce tvrdí, že její konzumace je zabraňuje ukládání tuků. Garcinii si můžete zakoupit jako doplněk stravy v běžných lékárnách.

Věříme, že vám naše tipy pomohli a nebojte, každý má občas chuť. Život si přece musíme malinko osladit, tak si nevyčítejte, když si tu a tam dovolíte nějakou tu sladkost.

Chcete se dozvědět více o důležitosti kvalitního spánku?

Přečtěte si článek Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně? ⏱️

 

RAW proteinové oreo sušenky z datlí a kakaové směsi SUPERCHILL

RAW proteinové oreo sušenky z datlí a kakaové směsi SUPERCHILL

Otočit, omlékovat a sníst. To je Oreo, které miluje asi téměř každý. Pokud se však chcete vyhnout ne zrovna transparentnímu složení u těchto sušenek, zkuste si udělat vlastní. Domácí. Bez palmového oleje a zbytečného cukru. My pro vás máme jednoduchý RAW recept, na kterém si maximálně pochutnáte. Tak hurá do toho ?

proteinove_oreo_susenky_recept
Domácí Oreo sušenky v datlové verzi

Ingredience potřebné na 13 ks sušenek:

  • 150 g datlí bez pecky
  • 50 g kakaového krému
  • 30 g mandlí
  • 60 g kešu oříšků
  • 30 g kakaa
  • 30 g veganského proteinu
  • 40-50 ml vody
  • špetka soli
  • 20 g drcených kakaových bobů
.

 

Náplň:

  • oblíbený oříškový krém dle chuti
 

Postup přípravy:

  1. Datle namočíme aspoň na 30min do vody.
  2. Poté datle I s vodou rozmixujeme do hladka.
  3. K datlím do mixéru přidáme ořechy, kakao, vegan protein, špetku soli a vše rozmixujeme do hladké pevné hmoty.
  4. Do hmoty zapracujeme kakaové boby a poté z ní vytvarujeme mezi navlhčenými dlaněmi kuličky, které rozmáčkneme tak, aby vznikly vizuálně podobné "sušenky" jako jsou právě ty Oreo.
  5. Každou druhou sušenku pomažeme vybraným oříškovým máslem nebo krémem a přiklopíme ji nepomazanou placičkou.
  6. RAW Oreo dáme na pár hodin ztuhnout do ledničky.

Jelikož jsou tyto sušenky nepečené, nebudou úplně křupavé, ale za to je to recept nabitý vitamíny a minerály.

Jak lehce a úspěšně zvládnout zkouškové? Máme pro vás 5 tipů, jak na to

Jak lehce a úspěšně zvládnout zkouškové? Máme pro vás 5 tipů, jak na to

Vysoká škola je občas radost, ale sem tam přináší i trápení a nervy. Hlavně v období zkoušek. To pak přichází prokrastinace, stres a kvůli strachu často i selhání sebevědomí. To ale nechceme. Studentské období by přece mělo být plné zábavy a užívání si života. Proto jsem si pro vás připravila tento článek o tom, jak zvládnout zkouškové úspěšně a v klidu, který vychází z vlastních zkušeností. Čtěte dál.

jak_zvladnout_zkouskove

SUPERCOFFEE dokonale zastoupí nezdravé energy drinky a nezatěžuje žaludek

Pište si všechny termíny do kalendáře

Není nic horšího, než když přijdete do školy a až tam zjistíte, že vás tento den čeká zkouška, test nebo odevzdání seminární práce. V takovou chvíli už můžete nadávat jen a pouze sobě za to, že jste si to nezapsali a zapomněli na to. Kalendář se může pro tyto příležitosti opravdu osvědčit. Pokud si zvyknete na jeho používání, už nikdy na nic nezapomenete. Ať už to budou narozeniny bráchy nebo právě zkouška ve škole. Každý chytrý telefon naštěstí kalendář, kde si můžete i nastavit, kdy chcete na danou událost upozornit, má. Díky tomu je osvojení této funkce opravdu jednoduché a mnohdy se vyplatí.

Povinné seminární práce neodkládejte na poslední chvíli

"Začnu psát zítra." Ano, jistě. Nakonec si uvědomíte, že máte za dva dny práci odevzdat a přitom nemáte ani jedinou větu. To moc dobře znám. V tu chvíli začínáte panikařit a snažíte si namluvit, že dva dny jsou ještě hromada času. Po pravdě? Dva dny jsou na kvalitní práci pekelně málo času. Nehledě na to, že těch pár stran textu v takové situaci většinou vznikne za cenu několika plechovek energy drinků a nedostatku spánku. Takto opravdu ne. Hned, jak se dozvíte zadání všech seminárních prací na daný semestr, rozplánujte si (opět do kalendáře) podle priorit předmětů, kdy budete psát kterou a tyto své termíny dodržujte. Budete díky tomu v klidu a rozhodně se vám nestane, že byste předmět pak nezvládli.

Rostlinka Brahmi je známá svou schopností podpořit paměť a zvýšit koncentraci

.

Možná to bude chtít hodně kávy, ale nepodceňte den před zkouškou

Čerstvě naučené informace jsou na zkoušce ty nejcennější. Pokud vás další den čeká zkouška, dejte si opravdu záležet. Vypište si večer všechny důležité body, které byste si mohli vytáhnout nebo ty, o kterých zaručeně chcete mluvit. Ideálně, když využijete i barevné zvýrazňovače a každému tématu dáte vlastní barvu. To vám vryje informace do paměti aniž byste si to uvědomili. Poté si ráno v den zkoušky dejte v klidu kávu a ještě jednou si to, co jste si napsali večer, dobře projděte. Poté už stačí jen zachovat chladnou hlavu a máte předmět úspěšně v kapse.

 

Všechno se vám "vykouřilo" z hlavy? Hlavně klid!

To se stává opravdu často. Zavolají vaše jméno a vy nervozitou zapomenete vše, co jste se učili. Zkuste se hluboce nadechnout. Uvědomte si, že kantoři tam nejsou primárně kvůli tomu, aby vás hned vyhodili. Pokud vás z přednášek nebo cvičení znají, jistě budou maximálně otevření a alespoň trochu vám pomohou. Klidně jim o své nervozitě řekněte, třeba vám malinko navedou. Pokud to nepomůže nebo se pomoci vůbec nedočkáte, zkuste se důkladně zamyslet. Kde všude jste se s daným tématem setkali? S čím vším si toto téma spojujete? Tak se jistě dopracujete alespoň k nějakým informacím, které vám pomohou předmět úspěšně ukončit.

Nepřehánějte to

Ležet v knihách od rána do noci produktivní opravdu není. Nezapomínejte na sebe. Dejte si pauzu na jídlo, jděte se projít nebo si zacvičit. Choďte spát tak, jak jste zvyklí. Rozhodit si cirkadiánní rytmus kvůli škole se nevyplatí. Pozor ale, aby ve vás toto ustanovení ale neprobudilo prokrastinaci. Učte se, ale všechno s mírou. Žádný extrém není přínosný a tady to platí dvojnásob.

Začátek veganství: Na co si dát pozor a jak nahrazovat živočišné produkty?

Začátek veganství: Na co si dát pozor a jak nahrazovat živočišné produkty?

Vegetariánství a veganství se pomalu ale jistě rozrůstá. V obchodech přibývají rostlinné produkty a suroviny, v restauracích už na vás nekoukají tak překvapeně, když se snažíte vysvětlit, že to maso pro vás není úplně lákavé.

Jednoduše, začíná to být trochu trend. A my z toho máme obrovskou radost, ale to je přesně ten důvod, proč píšeme tento článek. Při vyřazení masa a produktů živočišného původu je totiž třeba jídelníček i upravit, ne pouze omezit. Na jaké potraviny a doplňky stravy byste se tedy v případě, že jste se rozhodli pro rostlinný život, měli zaměřit a proč? Čtěte dál.

zacatek_veganstvi

Dokonce i veganská strava může být rozmanitá

Lidé se přiklánějí k rostlinné stravě častěji a častěji. Může je k tomu vést například etická stránka věci v případě, že nesouhlasí s porážkou a využíváním zvířat pro tyto účely. Náboženství často také ovlivňuje konzumaci masa nebo mezi stravováním a masem mohou stát dokonce i zdravotní problémy. Ať už tento článek čtete z jakéhokoli důvodu, pojďme se společně podívat, jaké jsou klady a zápory tohoto životního stylu a na co byste si měli dát pozor.

Kladné stránky rostlinného stravování:

Vysoký obsah vlákniny, což přispívá k lepší funkci zažívání

Jídelníček, který se skládá primárně z rostlinných zdrojů, je díky zvýšenému příjmu ovoce, zeleniny a luštěnin o mnoho bohatší na vlákninu. Ta pomáhá tělu se správným a rychlým zažíváním, přispívá ke zdraví tlustého střeva, navíc navozuje pocit sytosti a příznivě působí na mnoho metabolických procesů v trávicím systému.

Nižší příjem nasycených tuků a škodlivého cholesterolu

Přehnaná konzumace živočišných produktů totiž přináší mnoho civilizačních chorob, které jsou spojené právě s nezdravými tuky a cholesterolem. Vyváženou rostlinnou stravou tedy snížíte riziko onemocnění srdce, obezity, diabetu a dokonce i Alzheimerovy choroby.

Mnoho antioxidantů, méně vrásek

S přechodem na veganskou či vegetariánskou stravu začnete jíst více ovoce, zeleniny a čerstvých nezpracovaných surovin. Díky tomu, narozdíl od všežravců, do těla dostanete znatelně více antioxidantů, které přirozeně bojují proti vráskám a celkovému stárnutí.

 

 

Jaké důležité vitamíny a minerály v rostlinné stravě chybí?

Vitamín D

Vitamín D přispívá k normálnímu stavu kostí i svalů, neboť zapříčiňuje vstřebávání fosforu a vápníku. Najdeme ho především v mořských rybách, mléku a vejcích. Proto se k němu vegani dostanou jen těžko. Je proto dobré, zaměřit se na jeho suplementaci v podobě doplňků stravy.

.

Vitamín B12

Rostlinná strava je na vitamín B12 obrovsky chudá a jeho nedostatek může mít na starosti mnoho zdravotních problémů. Například poruchy růstu, vadné dělení buněk a mnoho dalších. Ale nelekejte se, jeho suplementace není zdaleka tak složitá. Existují totiž veganské alternativy tohoto vitamínu ve formě tobolek.

.

Menší obsah bílkovin

V zelenině ani v ovoci moc bílkovin většinou nenajdeme. Tohle je proto jeden z největších důvodů, proč nad vyřazením masa a dalších živočišných výrobků přemýšlet. Pro vegetariány, kteří se nebrání vajíčkům a mléčným výrobkům, je tato problematika trochu jednodušší, ale nezoufejte, jistě si s tím hravě poradíte i jako vegani.

V dnešní době už totiž existuje hromada alternativ, které bílkoviny obsahují. Patří mezi ně, tofu, tempeh nebo třeba veganské "maso", které najdeme už téměř v každém supermarketu. Nehledě však na to, že samotné luštěniny jsou na rostlinné proteiny velice bohaté (nezapomínejte na ně!).

.

Omega 3 mastné kyseliny

Zrak, paměť, myšlení a správná činnost srdce. To si přece chceme udržet všichni. Proto bychom Omega 3 mastné kyseliny neměli zanedbávat ani v případě, že se nám ty ryby skutečně jíst nechce. Naštěstí se Omega 3 dá získat i jinak. Těchto produktů sice není moc, ale existují.

Většinou se omega 3 získává skrz rybí olej, který rozhodně rostlinný není. Blendea se toto rozhodla obejít a vytvořila Vegan - Omega 3 olejové kapsle, které jsou vyrobeny z mořských řas, kterými se živí právě ty rybky, které by kvůli tomu přišli k úhoně.

.

Nedostatek živin a vitamínů se neukáže hned. Tyto problémy se mohou objevit až po letech veganství a v ne úplně příjemných formách. Proto je opravdu dobré, dávat si na pestré stravování pozor už od začátku.

Určitým problémem, který se ukáže hned, pro vás může být okolí a rodina. Pokud nad veganstvím teprve přemýšlíte a jste si jisti, že budete ve své rodině jediní, může pro vás pak být malinko nepříjemná reakce blízkých. Zaručeně se připravte na různé otázky typu: "A proč ses pro to rozhodl/a?", "Šunku taky nejíš? Vždyť to skoro není maso!", "Co vlastně lidé jako ty jedí?". V prvních chvílích jim to jistě rád/a vysvětlíte, ale po nějakém čase tato problematika začne být poněkud otravná.

Další nepříjemností také může být omezenost restaurací. Hlavně tedy v případě, že nebydlíte v nějakém větším městě, kde je veganství už rozšířeno více. Pak totiž zjistíte, že sice svým stravováním nikoho nepřekvapíte, ale jídlo vám nepřipraví. V začátcích to tedy může být opravdu složité, ale až se z vás stanou profesionální vegani, budete vědět, kam zajít na dobré jídlo, vychytáte recepty a budete inspirovat své blízké.

Co si z tohoto článku odnést?

Veganství se rozhodně nemusíte bát, pokud s tímto životním stylem sympatizujete. Je však důležité, udržovat si určitý přehled a vzdělání ohledně stravování, dbát na rozmanitost jídelníčku a doplňovat případné nedostatky suplementy. Zdravotní problémy se totiž nemusí ukázat hned, naopak na sebe nechávají dost často čekat. Proto se nebojte, říct si o radu již zkušených veganů nebo nutričních terapeutů, kteří se na tento styl zaměřují.

Na e-shopu Blendea.cz navíc najdete mnoho produktů, které vám v tomto směru pomohou k vyvážené stravě a díky našemu blogu budete neustále inspirovaní a mít dostatečnou zásobu receptů bez živočišných složek.

 

Nemusíte zvládat 10 věcí najednou aneb Jak se nezbláznit před Vánoci?

Nemusíte zvládat 10 věcí najednou aneb Jak se nezbláznit před Vánoci?

Vánoce. Svátky klidu a míru. Ne jedna maminka by nám dala za pravdu, že je toto tvrzení občas dost k smíchu. Minimálně po dobu příprav až do chvíle, kdy na poslední chvíli smažíte kapra nebo jeho veganskou alternativu. Poté už je, nebo by alespoň měl být, klid. A ten je opravdu kouzelný. Zasloužený.

Jak se ale nezbláznit při nakupování všech dárků a sjednocování rodiny? Níže vám prozradíme naše tipy, díky kterým se na Advent vlastně i těšíme. Věřím, že si mezi nimi najdete to, co zpříjemní tento čas plný cukroví i vám.

jak_se_nezblaznit_pred_vanoci

Nezakazujte si jídlo ani cukroví

Děti se cpou cukrovím a vy na ně jen koukáte? Pokud se bojíte o svou postavu nebo se prostě jen nechcete dostat do spárů cukru, tady klidně udělejte výjimku. Jídlo, a sacharidy především, zlepšují dobrou náladu a duševní pohodu. Dopřejte si proto klidně něco na zub, protože v případě, že budete hladovět nebo si zakazovat kousek cukroví, bude vaše podráždění ještě hlubší.

Pořizujte dárky průběžně a s předstihem

Určitě, jako téměř každá žena, občas zabloudíte do nákupního centra nebo se nevinně procházíte okolo oblíbených krámků. Co se takhle zamyslet nad tím, co by rodina ráda našla pod stromečkem už třeba v srpnu nebo září? Budete díky tomu mít čistou hlavu na přemýšlení a vyberete rozhodně lepší variantu dárku než ve spěchu pár dní před Štědrým dnem.

Dokonalost neexistuje. Přestaňte se snažit zvládat 10 věcí najednou.

Uklízení, vaření, výzdoba domácnosti a do toho ještě telefonování s kamarádkou, nákupy dárků on-line, protože nestíháte a ideálně ještě obstarávání nemocných dětí. A dost. Tohle je opravdu o nervy. V klidu se zastavte, dejte si čaj (nebo víno) a zamyslete se, která z věcí je pro vás momentálně prioritou. Nikdo vám hlavu neutrhne, když budete mít na vchodových dveřích o jednu ozdobu méně nebo si to jídlo pro jednou objednáte. Hlavně v klidu.

Poprosili jsme Adélu Kožinovou (@adela.ko), aby nám prozradila, jak se připravuje na Vánoce ona.

Adel, můžeš nám prozradit nějaké tvoje tipy, díky kterým ty Vánoce jako maminka zvládáš v relativním klidu?

Plánuju. Jako malá jsem se divila, proč to mamka všechno řešila vždycky tak brzy, ale i mně se to osvědčilo. Vánoční dárky proto postupně nakupuji už od září, výzdobu vytahuju v listopadu a v prosinci mě čeká už jen balení dárků a pečení. Mimochodem, cukroví pečeme s dcerou nebo i kamarádkami společně a na zdobení perníčků se přidává i přítel, tyhle chvilky jsou na celých Vánocích nakonec vždycky jedny z nejhezčích... Ale pokud bych vám/nám měla dát jednu radu, bylo by to, ať se vykašleme na zbytečnosti. Nemusíme mít celé Vánoce dokonale uklizeno, napečeno 15 druhů cukroví. Udělejme klidně jen 3, které máme nejraději a buďme hlavně spolu. Říkají to všichni, ale stejně na to pořád občas zapomínám a chci mít vše dokonalé, přitom je to opravdu zbytečné... Hezký předvánoční čas všem <3

vanoce_bez_stresu

@adela_ko si Vánoce užít umí

Plánujte

To je recept na úspěch v mnoha směrech. Snažte se, aby každý váš den měl řád. Klidně si sepište takzvaný "to do list" a odškrtávejte si, které úkoly jste už splnili nebo si veďte diář. Rozhodně ale platí: Co je psáno, to je dáno. Hlava totiž pak není tolik zatížená, jelikož můžete myslet už jen na to, že se nesmíte zapomenout podívat na svůj seznam úkolů a ne na všechny konkrétní povinnosti.

Delegujte úkoly

Nechat si pomoct občas není tak špatný nápad. Věřte, že vám členové rodiny rádi pomohou, když o to požádáte. Rozdělte rodině různé funkce (Schválně tomu neříkejte "povinnosti"). Nechte třeba děti, aby si vyzdobily domov tak, jak se jim to líbí nebo jim udělte důležitou roli, která se bude týkat udržování pořádku podobu celého Prosince výměnou za nějaké jejich vysněné privilegium. Vaše drahá polovička může dostat za úkol třeba nakupovat potraviny a bavit děti ve chvílích, kdy vy potřebujete chvilku pro sebe.

Není také od věci, naplánovat si takto i Štědrý den. Tak kdo bude letos mít u vás doma na starost bramborový salát? ?

Obávám se, že rad a tipů pro toto období nebude nikdy dost. Věřím ale, že vám tento článek alespoň malinko pomohl. Pokud máte i vy nějaké další nápady, jak Vánoce přežít bez stresu, pište nám je sem do komentářů nebo na náš Instagram, kde tohle téma můžeme společně trochu odlehčit a třeba se i zasmát.

Pro ještě vetší relax si dopřejte večerní teplou koupel

Jaké mají koupele účinky na naši mysl? To se dozvíte ve článku Horké koupele a jejich učinek na tělo i mysl.

tepla_koupel_proti_stresu

Měkké kávové cookies ze špaldové mouky a ovesných vloček

Měkké kávové cookies ze špaldové mouky a ovesných vloček

Cookies by neměly běhat jen v internetových prohlížečích, ale hlavně v našich svačinových krabičkách a měly by hlavně provonět celý dům. Tyhle to splňují. I když, nezaručujeme, že se do té krabičky ke svačině vůbec dostanou. Jsou totiž opravdu výborné a vy budete v obrovském pokušení, abyste je nesnědli všechny hned po vyndání z trouby.

kavove_susenky_recept
Kávové sušenky vypadají skvostně, ale věřte, ještě lépe voní

Ingredience:

  • 180 g hladké špaldové mouky
  • 35 g kokosového cukru
  • 80 g jemných ovesných vloček
  • 1 čl prášku do pečiva
  • špetka soli
  • 70 g kešu ořechů (doporučuji aspoň na 15 min namočit do vlažné vody)
  • 15 g oříškového krému
  • 100 ml Blednea SUPERCOFFEE
  • 20 g kokosového oleje
  • 1 pl citrónové šťávy
  • 40 ml vlažného rostlinného mléka
.

Postup přípravy:

  1. 1 čajovou lžičku směsi SUPERCOFFEE zalijte 100ml horké vody a následně nechte chladnout.
  2. V míse smíchejte mouku, vločky, kokosový cukr, prášek do pečiva, špetku soli, překrájené kešu ořechy.
  3. Do sypkých ingrediencí vmixujte vlažné mléko, kešu máslo, vlažné SUPERCOFFEE, citrónovou šťávu a změklý kokosový olej.
  4. Ze vzniklého těsta mezi namočenými dlaněmi vytvořte placky, které vyskládejte na plech s papírem na pečení.
  5. Sušenky dejte péct na 190°C na 25-30min. 

Sušenky jsou hotové rychle a provoní celý byt. Dejte nám o svých cookies vědět, označte nás na instagramu.

Tvarohový cheesecake s lesními plody do skleničky

Tvarohový cheesecake s lesními plody do skleničky

Jednoduchý a rychlý cheesecake, kterým můžete překvapit návštěvu nebo si ho připravit na další den ke snídani či do školy. Jeho svěží ovocná chuť zaujme vaše chuťové buňky a vy si budete přát, abyste nikdy lžičkou nenarazili na dno skleničky.

 tvarohovy_cheesecake_recept
Cheesecake můžete vrstvit tak, aby se vám jeho vzhled maximálně líbil
 

Ingredience na 2 skleničky cheesecake:

  • 100g BeBe sušenek (nebo jiných oblíbených)
  • 30g rozehřátého másla
  • Vanička polotučného tvarohu
  • 50g smetany ke šlehání
  • dávka směsi Blendea SUPERBEAUTY
  • Pytlík vanilkového cukru
  • Citronová šťáva dle chuti
  • 100g mraženého lesního ovoce
  • Čekankový sirup nebo jiné sladidlo dle chuti

Co je to Blendea SUPERBEAUTY?

Je to směs superpotravin, které přispívají k tvorbě kolagenu a podporují krásnou pleť, vlasy i nehty. Nehledě na účinky, Blendea SUPERBEAUTY je velice chutná kombinace bobulovitého ovoce, která obohatí každý pokrm nebo smoothie o nezaměnitelně lahodnou chuť.
Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích. Případná objednávka je do 48 hodin u vás.
.

Postup přípravy:

  1. Rozehřejte mražené ovoce v kastrůlku a podle své chuti ho doslaďte.
  2. Sušenky rozdrťte (můžete použít mixér) a promíchejte ho s přepuštěným máslem.
  3. Tvaroh rozšlehejte spolu se smetanou, směsí SUPERBEAUTY, vanilkovým cukrem a citronovou šťávou.
  4. Začněte vrstvit. První do skleničky vložte část sušenek, pokračujte tvarohem, ovocem a postup opakujte dokud nebude sklenice plná.
  5. Nechte ztuhnout v lednici alespoň 3 hodiny. Nejlépe přes noc.

V případě, že se rozhodnete cheesecaky vytvořit, dejte nám vědět na našem Instagramu nebo Facebooku.