Blog, Strana 54

Vláknina ve stravě a vše, co o ní musíte vědět

Vláknina ve stravě a vše, co o ní musíte vědět

Bez vlákniny se nedá žít zdravý život. Většina z nás tuší, že vláknina je prospěšná. Bohužel už méně z nás bude umět vysvětlit proč. Vláknina je potřebná a v jídelníčku nesmí chybět. Bohužel většina z nás vlákniny ve stravě nemá dostatek. Potvrzují to statistiky, podle kterých denní příjem vlákniny průměrného Čecha odpovídá pouze polovině doporučené denní dávky. Co s tím?

Nejprve si vysvětlíme, proč je vláknina tak prospěšná, i když se vlastně v lidském těle nevstřebává.

 

Proč je vláknina tak nezbytná?

Vláknina primárně neslouží jako zdroj energie nebo výživny pro tělo. Trávicí enzymy lidského těla ji neumějí rozložit nebo ji rozkládají pouze omezeně, přesto je vláknina ve stravě nezbytná.

  • Vláknina se odráží ve správné funkci střev a také dostatečném vylučování odpadních látek.
  • Vláknina funguje jako prevence mnoha zažívacích potíží, ale také závažných onemocnění a civilizačních chorob.
  • V neposlední řadě napomáhá udržovat optimální hmotnost, mj. tím, že vyvolává pocity sytosti a tlumí chutě na sladké.

 

Doplňte vlákninu snadno a rychle

Zelený ječmen, mladá pšenice a sinice spirulina a řasa chlorella. Tyto čtyři složky tvoří vysoce vláknitou směs Blendea SUPERGREENS, která zaujme cenným bioaktivním obsahem, ve kterém nechybí ani vláknina.

    • Zajistěte  svému tělu 1,4 g vlákniny i další zdraví prospěšné živiny 2 lžičkami této unikátní směsi každý den.
    • Smíchat ji můžete například s čistou vodou s pár kapkami citrónu, ovocným džusem nebo oblíbeným smoothie.
.
 
 

Vláknina sníží chutě na sladké a hubnutí je jednodušší

Význam vlákniny pro lidské zdraví vyzdvihoval údajně již legendární Hippokrates. V novodobé historii to byl například americký vědec Alexander R. P. Walker, který vlákninu prosazoval jako prevenci všech potíží a chorob zažívacího traktu, ale spojoval ji také se sníženým rizikem onemocnění kardiovaskulárního systému.

To potvrzuje i dlouhodobá americká studie CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults). Dostatek vlákniny ve stravě dle této studie snižuje riziko vzniku onemocnění srdce a cévního systému. Je to zejména díky schopnosti regulovat hladinu krevního cukru, a tím i hladinu inzulínu v krvi. Tato schopnost je prospěšná i při hubnutí. I proto je vláknina spojována také s prevencí obezity.

zdroje_nestravitelne_vlakniny

Každé jídlo dne by mělo obsahovat alespoň trošku nestravitelné vlákniny

 

Jak působí vláknina v lidském těle?

Vláknina, především nerozpustná vláknina funguje jako kartáč, který čistí střeva od nánosů škodlivin. Ve střevech na sebe váže toxiny, také odpadní látky metabolismu nebo cholesterol, aby došlo k jejich vyloučení ven z těla.

Vláknina podporuje střevní peristaltiku, urychluje průchod tráveniny zažívacím ústrojím. Tím eliminuje působení toxických látek ve střevech. Také brání hnilobným procesům, které ve střevech probíhají, pokud je v nich trávenina příliš dlouho. Tyto procesy neadekvátně zatěžují játra. Vláknina se tedy přímo i nepřímo podílí na detoxikaci organismu.

Vláknina na sebe ve střevech váže vodu. Zvětšuje svůj objem, a tím i objem stolice. Rozpustná vláknina také podporuje zdravou střevní mikroflóru. Představuje potravu pro probiotické bakterie osídlující střevní sliznice. Vláknina střevní sliznice také zvlhčuje.

POZOR! I zde platí pravidlo "všeho s mírou", jelikož nadbytek vlákniny může způsobit nadýmání a zácpu. 

vlaknina_v_potravinach

Dá se tvrdit, že to, co obsahuje vlákninu, je pro tělo zdravé

 

Co je to vlastně vláknina?

Jako vláknina se neoznačuje jediná látka, ale celá řada rozdílných látek s rozdílnými vlastnostmi. Spojuje je jejich rostlinný původ a také to, že jsou nestravitelné nebo stravitelné omezeně. Jde především o polysacharidy – celulózu, hemicelulózu, škrob, rostlinné slizy, vosky, pektin, lignin, chinin, agar, guar, beta-glukany a oligosacharid inulin.

 

Dělení vlákniny dle rozpustnosti ve vodě:

  • nerozpustná vláknina
  • rozpustná vláknina

Vláknina je součástí zdravé stravy. Bohužel, současná strava zahrnuje přespříliš chemických aditiv, tuků a cukrů, zatímco vlákniny je v ní žalostně málo, pokud vůbec. Souvisí to také s průmyslovým zpracováním potravy. Nedostatek vlákniny ve stravě je také jedním z faktorů rostoucího výskytu civilizačních chorob. Řešení? Co nejméně zpracovaných a co nejvíce čerstvých potravin.

 

Jaké množství vlákniny obsahuje zdravý jídelníček?

  • Dle Světové zdravotnické organizace by dospělý člověk měl denně přijmout 20 - 35 g vlákniny. To je doporučená denní dávka vlákniny.
  • Pokud jde o děti, platí jednoduché pravidlo: věk dítěte + 5. Pro desetileté dítě je tedy doporučená denní dávka vlákniny 15 g (10 + 5).
  • Poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny, který doporučují odborníci, je 3:1.

Příjem vlákniny neodporuje žádným pravidlům zdravého jídelníčku a vyváženého stravování. Důležitá je pestrost, pravidelnost a také pitný režim.

Je stanovena i maximální denní dávka vlákniny. Ta je 60 g na dospělého člověka. Je to především proto, že vláknina může omezovat vstřebávání některých mikroživin. Nadále však platí, že v současné stravě je vlákniny nedostatek a na maximální hranici se tak člověk vůbec nedostane.

 

Hlavní zdroje vlákniny v potravinách

  • Vlákninu hojně najdeme v ovoci. Pokud půjde o rozpustnou vlákninu, budou to například jablka nebo banány.
  • Vedle ovoce je významným zdrojem vlákniny také zelenina. Rozpustnou vlákninu najdeme zejména v listové a kořenové zelenině. Kořenová zelenina přitom obsahuje také vysoký podíl nerozpustné vlákniny.
  • Rozpustnou i nerozpustnou vlákninu v bohatém množství najdeme v obilovinách (oves, ječmen, žito), zrnech, semenech a oříšcích.
  • Vysoký obsah vlákniny nabízejí i mořské řasy.

 

7 tipů, jak jíst více vlákniny

  1. Jezte ovoce a zeleninu. Pokud vám některé druhy nesvědčí, najděte si jiné. V široké paletě ovoce a zeleniny si musí vybrat každý, navíc dávají prostor k mnoha kulinářským variacím. Obzvlášť bohaté jsou na vlákninu sušené plody. Ovoce a zelenina skvěle poslouží také pro přípravu lahodných a zdravých smoothies.
  2. Ještě nejíte ovesné kaše? Je to škoda. Ovesná kaše představuje zdravou snídani či svačinu, skvěle se kombinuje s ovocem, kefírem, jogurtem nebo tvarohem. Můžete ji zpestřit i dalšími obilovinami, ořechy nebo semínky.
  3. Přijďte na chuť semínkům. Mohou to být lněná semínka, konopná semínka, slunečnicová semínka, sezamová semínka nebo třeba semínka chia. Každé z nich se dá přidat nejenom do ovesné kaše, ale i do nejrůznějších pomazánek nebo zeleninových salátů. Semínky můžete posypat téměř jakýkoliv pokrm.
  4. Nahraďte klasické bílé pečivo celozrnným, bílou rýži rýží natural.
  5. Dopřávejte si luštěniny, patří k nejvýživnějším potravinám vůbec. Pokud se obáváte nadýmání, využijte sílu bylinek. Jednoduše do luštěnin při vaření přidejte trochu kmínu, proti nadýmání pomůže i majoránka nebo estragon.
  6. Objevte zázrak klíčení, kličte a jezte klíčky.
  7. Pořiďte si směs zelených potravin Blendea SUPERGREENS. Vláknina s celým spektrem bioaktivních látek dělá ze směsi mimořádný životabudič. Získáte tak energii i pro zdravější stravování, detoxikaci, redukční dietu nebo třeba hubnutí.
.
blendea_supergreens_zdroj_vlakniny

Pár obyčejných surovin a výživné detoxikační smoothie je na světě

 

Připravte si zdravé vláknité smoothies

Okurkové smoothie s mátou a limetkou (RECEPT)

Okurkové smoothie s mátou a limetkou (RECEPT)

Hledáte na horké letní dny pořádně zdravé osvěžení? Připravte si okurkové smoothie s limetkou a mátou, které vás nakopne, zchladí, a navíc dodá vašemu tělu potřebné vitaminy.

Díky velkému obsahu vody dokáže okurka hydratovat nejen vaše tělo, ale i pleť. Aby toho nebylo málo, její zklidňující účinek můžete využít například na spáleniny od sluníčka.

 

Okurkové smoothie s limetkou a mátou

okurkove_smoothie_s_matou

Na 1 porci potřebujete:

- 1/2 salátové okurky

- šťáva z jedné limetky

- několik lístků čerstvé máty

- vodu na dolití

1 lžičku Blendea SUPERGREENS

.

 

Postup přípravy:

Okurku dobře omyjte, nakrájejte na kostičky a vhoďte do smoothie mixéru. Limetku rozkrojte napůl a vymačkejte do mixéru šťávu . Přidejte pár lístků čerstvé máty a lžičku Blendea SUPERGREENS. Vše zalijte trochou vody a pečlivě promixujte. Tadá, osvěžující smoothtie je hotové..:)

Jelikož se chceme osvěžit, smoothie nemusíme sladit. Okurka zředí kyselost limetky. Pokud ale nevydržíte, použijte med nebo hnědý třtinový cukr.

TIP: Pro ještě větší osvěžení doporučujeme použít kokosovou vodu. Navíc je nasládlá, takže smoothie nemusíte doslazovat. 

okurkove_smoothie_s_matou_recept

Okruka, máta a limetka je báječná osvěžující kombinace

 

Účinky použitých surovin:

  • Okurka obsahuje komplex vitaminů i minerálů, je osvěžující a báječně hydratuje. A co víc, má liftingové účinky na naši pleť.
  • Limetka kromě toho, že čistí játra, zpomaluje proces stárnutí!
  • Máta je skvělá na zklidnění rozdrážděného žaludku a v létě na odhánění komárů.
  • Kokosová voda zajišťuje hydrataci.
  • Blendea SUPERGREENS vám rovněž pomůže k mladší a čistější pleti, nabije energií, posílí imunitu, podpoří detoxikaci i trávení a sníží hladinu cholesterolu v krvi. Přesvědčte se o všech pozitivních účinkcích unikátní směsi 5 zelených superpotravin (zeleného ječmene, mladé pšenice, spiruliny a chlorelly + malého kousku máty) na vlastní kůži. Dnes objednáte a do 2 dnů ji máte doma.
.
EXTRA zdravé smoothie s granátovým jablkem (RECEPT)

EXTRA zdravé smoothie s granátovým jablkem (RECEPT)

Šťáva z granátového jablka je považována za superpotravinu. Granátové jablko obsahuje velké procento vody, vitamínů, minerálů, posiluje imunitu a je vhodné jako součást stravy pro těhotné ženy, protože dokonale vyživuje plod.

Ať už vyzkoušíte samotnou, čerstvě vymačkanou šťávu z granátového jablka, nebo si ho přimícháte do smoothie, určitě si pochutnáte, a navíc uděláte dobrý skutek pro své zdraví. Nechte se inspirovat.

 

Smoothie s granátovým jablkem

smoothie_s_granatovym_jablkem

Na 1 porci si připravte:

- 1/2 granátového jablka

- 1/2  červeného jablka

- 1/2 grapefruitu

- pár jahod

- několik lístků petržele

- vodu na dolití

1 lžičku Blendea SUPERGREENS

.

 

Postup přípravy:

Granátové jablko oloupejte a oddělte jednotlivá zrníčka, která rovnou vkládejte do smoothie mixéru. Grep rozpulte napůl a lžičkou vydlabejte po jednotlivých kouskách dužinu. Jablko a jahody nakrájejte na malé kousky, přidejte pár lístků petržele, lžičku Blendea SUPERGREENS a v případě potřeby zalijte trochou vody. Vše pečlivě promixujte a máte hotovo!

TIP: Když použijete velmi zralé granátové jablko i zralý grep, není třeba smoothie dolévat vodou.

smoothie_z_granatoveho_jablka_recept

Granátové jablko je také výborná superpotravina

 

Účinky použitých surovin:

  • Granátové jablko obsahuje vápník, hořčík, sodík, vitamin B, C, K a odstraňuje toxické látky z těla. Navíc snižuje cholesterol, bojuje proti impotenci, podporuje regeneraci buněk, stimuluje žaludek a podporuje chuť k jídlu.
  • Také grapefruit působí velmi dobře na zažívání, trávicí potíže a nevolnost.
  • Jahody jsou plné minerálních látek, jako je draslík, vápník a železo.
  • Petržel má 4x více vitaminu C než pomeranč, navíc čistí krev.
  • Blendea SUPERGREENS vám pomůže upravit trávení a celkově podporuje organismus. Vyzkoušejte na sobě její účinky ihned a uvidíte sami.
Co je Blendea SUPERGREENS? Zelenou směs v prvotřídní BIO kvalité tvoří 5 zelených superpotravin. Hodí se do lahodných smoothies, zdravých salátů, ale i veganského těsta na RAW pečivo. Vy jí oceníte v kuchyni a vaše tělo dostane pořádnou dávku minerálů, vitamínů i enzymů. Vyzkoušejte sama a klikněte na objednávku..:)
.
11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá

11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá

Spánek je pro tělo stejně důležitý jako třeba jídlo nebo voda. To, jak spíme, se promítá do našeho zdravotního stavu, ale také do naší celkové nálady. Pokud jsme neměli v noci dostatek spánku, den se nám zdá dlouhý, unavený, naše výkonnost značně klesá, jsme nesoustředění a podráždění. Dlouhodobý nedostatek spánku pak může způsobovat úzkosti, deprese, bolesti hlavy a další obtíže.

Spát bychom měli denně 7-9 h, někteří lidé však  bohužel trpí nespavostí, která jim značně znepříjemňuje život. Je to dokonce až zhruba 30 % populace. Máte s ní problém i vy? Poradíme vám, jak zkvalitnit svůj spánek a tím také zlepšit celkovou kondici.

jak_klidne_spat

Probouzet se den co den bez energie a s neochotou vstávat se dlouhodobě promítne do zdraví i psychické nepohody

 

Blendea SUPERGREENS pro lehké usínání a kvalitní spánek bez chrápání

Prostředkem pro zkvalitnění spánku je zelený ječmen, který řadíme mezi superpotraviny. Jeho pozitivní vliv spočívá především ve stimulaci produkce hormonů serotoninu a melatoninu, jenž přímo ovlivňují zdravý a klidný spánekSilný zelený ječmen tvoří 30 % zelené směsi Blendea SUPERGREENS.

  • Zdravá směs Blendea SUPERGREENS má jako jediná svého druhu svěží chuť bez umělých aromat a ochucovadel.
  • Přidáváme do ní totiž také 5 % máty, která vám může mimo jiné pomoci zbavit se chrápání. Dále v ní najdete 30 % mladé pšenice, 20 % spiruliny a 15 % chlorelly.
  • Užívejte Blendeu dlouhodobě jako součást pestré stravy a hluboký zdravý spánek se vám vyhýbat nebude. 
.

 

Proč je zdravý spánek naprosto nezbytný?

Spánek je odpradávna považován za něco mimořádně důležitého. Dodnes se říká „vyspíme se na to“ nebo „ráno je moudřejší večera“. Existují vědecké důkazy o tom, že ve spánku se uchovává energie. Základní metabolismus se sníží o 5–25 %, klesne spotřeba kyslíku, srdeční aktivita a tepová frekvence, nižší je tělesná teplota i hladina cukru v krvi.

Profesorka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice pro ČT24:
"Fyziologický spánek je nezbytný nejen pro obnovu duševních a fyzických sil, pro vytváření paměťových stop, a tedy poznávání a myšlení, ale i pro řadu metabolických pochodů v těle."

Hluboký spánek obecně pomáhá regenerovat celé tělo a má významný vliv také na psychickou kondici. Dlouhodobý nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí – hluboký spánek totiž podporuje obnovu buněk a tkání.

Dochází k urychlení průběhu některých onemocnění, například cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity nebo poruch paměti. Přerušovaný nebo nedokonalý spánek je také spojován s chronickou únavou, častějším výskytem psychických poruch, celkovou vyšší nemocností, ale také s obezitou.

 

Fáze spánku a jejich význam

V noci procházíme při nerušeném spánku několika spánkovými fázemi, které se od sebe liší svou hloubkou.

V prvním stadiu se můžeme snadno probudit i na slabý zvuk nebo pocit, ve druhém na oslovení a hlasitější zvuk, ve třetím na velmi hlasitý zvuk a ve čtvrtém teprve na fyzický podnět.

Čím hlubší je fáze spánku, tím vydatnější jsou odpočinek a regenerace těla. Zcela odlišný je takzvaný REM-spánek, tedy fáze, v níž se zdají sny. Tehdy mozek usilovně pracuje a třídí zkušenosti z předchozího dne či delšího období.

Snový stav je pro zdraví naprosto nezbytný. Sen představuje biologicky významné periodické nabuzení organizmu, aby člověk nestrávil celou noc v jakési poloviční narkóze a mohl se bránit či prchat třeba v případě napadení. Je proto jasné, že sny odrážejí akutní nepohodu stejně jako dlouhodobější úzkostné či depresivní naladění.

Sen vzniká smísením vzpomínek i asociací a zpracováním tělesných pocitů. Nejlepším postupem při špatných snech je vyřešení životní krize, nepříjemné situace nebo osobní nepohody. Psychoterapie zde bývá účinnější než léky.

TIP: Od stresu a nervozity vám pomůže i vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Skvělým pomocníkem jsou třeba ovocné smoothies. Vyzkoušejte recept na borůvkovou smoothie bowl podporující klid a duševní pohodu.

 

Nejčastější poruchy spánku

Poruchy spánku nekončí pouze u nespavosti, která je však zcela určitě nejčastější. Existuje jich více, jsou ale poměrně vzácné.

Nespavost se odborně nazývá insomnie a přesně jde o poruchu spánku, kdy spánek nevyhovuje svou délkou a kvalitou. Aby se mohlo mluvit o insomnii, musí jít o dlouhodobé a opakované potíže - alespoň 3x týdně po dobu jednoho měsíce. Často se vyskytuje u úzkostných lidí, zejména během těžkých životních situací a u lidí trpících depresemi a ze stresu.

Opačným problémem je hypersomnie, která představuje nadměrnou spavost. Mozek v takovém případě není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Postižený člověk upadá během dne náhle do spánku nebo trpí extrémní ospalostí bez ohledu na spánek předchozí noci. Tato ospalost se nedá vůlí potlačit, takže člověku velmi komplikuje běžný život.

Jako parasomnii označujeme zvláštní jevy v období spánku. Může se jednat o náměsíčnost, noční děsy či noční můry. V případě náměsíčnosti jde o poruchu stavu vědomí, při němž je největším nebezpečím poranění člověka. Během náměsíčnosti může člověk snadno např. upadnout ze schodů. Po probuzení si dotyčný na epizodu náměsíčnosti nepamatuje.

nekvalitni_spanek

Bez kvalitního spánku pak vypadá běžný den přesně takhle

 

Jak na nespavost?

Příčiny nespavosti mohou být jak vnitřní, tak vnější. Důležité je si uvědomit, zda se u nás nejedná o přechodnou nespavost způsobenou stresem či náročnou životní situací, zda nemůžeme pro lepší spánek udělat něco sami nebo zda se opravdu jedná o akutní nespavost, kdy bychom měli vyhledat lékařskou pomoc.

Teprve při diagnostice akutní nespavosti bychom se měli uchylovat k lékům. Skrývají totiž nejedno úskalí.

Akutní krátkodobá nespavost způsobená aktuální zátěží můžebýt léčena hypnotiky, ty by se však neměly užívat déle než 4-6 týdnů. Pro dlouhodobou nespavost, která není reakcí na události a trvá měsíce až roky, nejsou zcela vhodná. Hypnotika působí tlumivě na nervové buňky mozku a často na nich vzniká závislost.

V dnešní době již existují další nové typy léčiv, které takové riziko závislosti nemají, jsou ale rovněž chemického složení, proto bychom se k nim měli přiklánět až v krajích případech. Příčiny nespavosti mohou být velmi jednoduché a jednoduše se jich můžeme také zbavit.

 

Příčiny nespavosti

Jednou z hlavních příčin nespavosti může být nekvalitní postel, matrace či polštář. Našemu tělu by měly poskytovat dostatečnou oporu a přizpůsobit se jeho tvaru. Pokud nemůžete při usínání najít vhodnou polohu, může to být právě z tohoto důvodu. Naprosto nevhodné je také usínání na gauči v krkolomných polohách. Takovýto spánek nám neposkytne kvalitní odpočinek a následující den budeme stále unavení.

Příliš dobře tělu nedělá ani večerní hodování. Ve spánku se utlumují tělesné funkce, to ale není možné, pokud organismus musí trávit přijatou potravu. Častým problémem je také spánek v nepravidelnou noční dobu. Pro kvalitní spánek potřebujeme pravidelný biorytmus, který se bude opakovat a naše tělo si na něj zvykne.

Dalším zabijákem spánku může být kolísavá teplota. Spoustě lidí vadí při spaní také zapnuté elektronické přístroje, především počítač a televize.

priciny_nespavosti_u_deti_a_dospelych

Nespavost trápí děti i dospělé

 

11 okamžitých tipů pro nejklidnější spánek

Co tedy dělat, abychom se nespavosti zbavili? Než sáhnete po lécích, vyzkoušejte naše praktické tipy. Pro lepší spánek byste měli:

  • spát na kvalitní matraci a polštáři
  • jíst poslední jídlo nejpozději dvě hodiny před spánkem s ohledem na lehkou večeři
  • udržovat teplotu v ložnici mezi 17 a 20°C
  • chodit spát v pravidelnou dobu
  • usínat bez televize, počítače a hlavně telefonu!
  • spát v úplné tmě
  • jít na krátkou večerní procházku, nebo se unavit dobrým sexem
  • zkusit jógu nebo meditaci
  • omezit příjem kofeinu a dalších povzbuzujících látek
  • zkusit aromaterapii pomocí bylinek 
  • vypít sklenici teplého mléka nebo bylinkový čaj
Lékař v oboru psychiatrie a spánkové medicíny MUDr. Peter Šóš pro ona.idnes.cz (red. upraveno a zkráceno):
"Jednou z častých situací, v nichž chybujeme, bývá to, že se do postele odebereme moc brzy, kdy ještě nejsme dost ospalí.
Další chybou jsou večerní mikrospánky, které odbourávají velkou část spánkového tlaku a posléze brání plynulému usínání.
Spánkový tlak se hromadí úměrně s délkou bdělosti jako když natahujete minutku. Navečer bývá jeho síla největší, stačí proto pár minut klimbnutí u televize a ztrácíte celý spánkový cyklus tedy 60 až 90 minut spánku."

VIDEO: Jak na krátkou večerní jógu podporující kvalitní spánek?

 

Spánku dopomohou i bylinky

Samostatnou kategorií jsou přírodní bylinky - léky na spaní, které mohou s nespavostí značně pomoct. Bylinkové čaje pro lepší spánek připravovaly už naše prababičky a jejich účinnost se traduje po generace. Těmi nejúčinnějšími bylinkami jsou Meduňka lékařská, Kozlík lékařský, Třezalka tečkovaná, Mučenka opletní, zelený ječmen nebo také Chmel otáčivý.

Serotonin v mozku stimuluje pocit klidu, pohody a zabraňuje depresím. Nedostatek serotoninu lidé často řeší nadměrnou konzumací sladkostí, které bychom se jistě chtěli vyhnout.

Melatonin se vytváří v mozku přeměnou ze serotoninu a tento proces nastává za šera. Čím je větší koncentrace serotoninu, tím více se tvoří melatoninu, a výsledkem je signál, že tělo potřebuje spánek. Melatonin na rozdíl od chemických léků zaručuje, že se probudíme opravdu odpočatí.

Než budete řešit své problémy se spánkem užíváním léků, vyzkoušejte naše rady proti nespavosti a udělejte něco také pro své zdraví.

 

ZDRAVÝ SPÁNEK - 19 často kladených otázek FAQ

Jsou nějaké fígle, jak rychleji usnout?

Nejdůležitější je jít do postele s čistou hlavou. Kromě počítání oveček může pomoci večerní meditace, knížka a větrání před usnutím, pravidelný pohyb, nastříkat trochu levandule po pokoji i na polštář či chodit spát vždy ve stejnou dobu. Někdo doporučuje studenou sprchu, při které se stáhnou cévy a unavené tělo pak lépe usíná.

Zhasněte, vybavte ložnici tmavými závěsy a usínejte v tichu a tmě. Zkusit můžete také doplnit magnesium, pití meduňkových, třezalkových a chmelových čajů či si před usnutím dát tolik doporučované horké mléko s medem (mléko obsahuje aminokyselinu, která je využívaná k produkci spánkových hormonů).

NAUČTE SE: Jak usnout i s neklidnou myslí?
.
.
.

 

Je náměsíčnost u dospělých normální?

Náměsíčné jsou častěji děti, u kterých tyto stavy obvykle samy vymizí. Pokud se náměsíčnost objevuje i v dospělosti, doporučujeme problém konzultovat s lékařem či psychologem ve spánkové laboratoři.

 

Jak vybrat kvalitní matraci?

Výběr správné matrace není jednoduchý. Vždy je důležité matraci nejprve vyzkoušet a zkontrolovat také rošt. Lepší oporu zádům obecně poskytne matrace tvrdší. Rozsáhlý návod na výběr matrace čtěte na blogu Slimming.cz.

 

Co nejčastěji způsobuje noční můry?

Za noční můry může  často obyčejné jezení před spaním, kdy pak v noci klesá hladina cukru v krvi, či pouštění si hororů.

 

Co způsobuje nadměrnou potřebu spánku?

Nadměrná potřeba spánku může být způsobována depresemi, únavovým syndromem či skrytou chorobou (například poruchou štítné žlázy). Na vině může být také nedostatek fyzické aktivity, vtamínu D, zinku či alergie na lepek.

 

Je pravda, že se lépe spí před půlnocí?

Největší vliv na kvalitu spánku mají střídající se, zhruba dvou hodinové cykly REM a NREM fází.

Vliv má však nejspíš i to, v kolik hodin desítky tisíc let chodili naši předkové. Například podle čínské medicíny je nejpřínosnější dobou spánku 21:30 - 24:00 (zimního času).

 

Kolik hodin spánku člověk potřebuje v různých životních fázích?

Potřeba spánku je u každého individuální. Doporučená doba spánku je následující:

  • novorozenci 14 - 17 hodin
  • kojenci 12 - 15
  • batolata 11 - 14
  • předškolní děti 10 - 13
  • školáci 9 - 11
  • dospívající 8 - 10
  • dospělí 7 - 9
  • starší lidé 7 - 8

 

Do kdy by děti měly spát 2x denně?

Každé dítě je jiné. Dvakrát denně (dopoledne nebo odpoledne + v noci) spí děti zhruba do 1 roku, minimálně do 2 let pak 1x.

 

Jak se probudit ve vhodné fázi spánku?

S buzením ve vhodné spánkové fázi můžou pomoci různé aplikace chytrých telefonů, například Sleep Cycle, SleepTracker nebo Sleep as Android.

 

Kam jít pro radu se špatným spaním?

S nespavostí, chrápáním i špatným usínáním poradí ve spánkové laboratoři, či poradně pro poruchy spánku.

 

Jak se vyhnout spánkové paralýze?

Snažte se mít dostatek spánku, uvolňovat stres, před spaním “vypnout” hlavu. Pokud se ani tak spánkové paralýze nevhynete, zkuste hýbat mimickými svaly obličeje. V závažnějších případech vám pomůže lékař.

 

Jak se zbavit chrápání?

Zjistěte příčinu chrápání. Může za to alkohol, cigarety, nadbytek jídla před spaním, určita poloha, roční období nebo chrápete noc co noc? Pomoci může změna životosprávy, spánkové polohy (spěte na boku), zvlhčení vzduchu v ložnici, dostatek tekutin, redukce tělesné váhy nebo některé bylinky (máta, ostropestřec, dobromysl). Krajním řešením je pak chirurgický zákrok. Přesnou příčinu a léčbu chrápání obvykle stanoví rozsáhlé vyšetření ORL.

.

 

Dá se učit ve spánku?

Pokud se něco učíte před spaním, části mozku ukládající nové informace pracují i když spíte. Důležité věci si proto před spaním zopakujte, uloží se zvlášť dobře. Zásadní je však kvalitní spánek.

 

Do kdy je u dětí normální, že se ve spaní počůrávají?

Normální není po 7 roku nebo když se dítě začne počůrávat po půlroční pauze bez pomočování. Na lékaře byste se měli obrátit i pokud je noční počůrávání doprovázeno bolestivým močením, tvrdou stolicí, chrápáním, dítě je neobvykle žíznivé nebo má narůžovelou a načervenalou moč.

 

Proč senioři hůř spí?

U starších mužů bývají příčinou nejčastěji problémy s prostatou a močovými cestami, u žen úzkosti a deprese či bolestivé nemoci (jako je například artritida nebo artróza).

 

Mají fáze měsíce vliv na spánek?

Úplněk obvykle dobu spánku zkrátí o 20 minut, hůře usínáme i spíme.

 

Jak co nejrychleji uspat miminko?

S uspáváním miminka může pomoci pět bodů podle Harveyho Karpa:

    1. zavinování připomínající malé prostory v děloze
    2. poloha na boku na bříšku (pozor však na dlouhé spaní na břichu, užívejte jen ke zklidnění při usínání)
    3. bílý šum - Zkuste miminku při usínání ostře syčet do ouška. Až se miminko uklidní, pusťte nahrávku bílého šumu z Youtube (například vysávání, televize, bublání potoka, fén, digestoř)
    4. houpání - další napodobení pohybu v děloze
    5. sání - s dudlíkem však přestaňte mezi 4 - 5 měsícem věku

 

Škodí dětem spaní v jedné posteli společně s rodiči?

Naopak. Blízkost matky během spaní ve společné posteli v prvních letech života může vést k přirozenému rozvoji a samostatnosti dítěte, dítě je klidnější a rychleji usíná, i kojení je snadnější.

 

Jak na kruhy pod očima?

První pomocí na kruhy pod očima může být chlad - zkuste masáž kostkami ledu či přiložení vychlazené lžičky, plátky salátové okurky či obličej ponořit do umyvadla se studenou vodou.

Zvyšte příjem tekutin, železa, kombinaci rutinu a vitamínu C. Vyzkoušejte i kosmetiku s retinolem nebo vitamínem C. Původ kruhů pod očima může být také v hormonálních problémech, zde mohou pomoci fytoestrogeny.

VIDEORECENZE: Opradu SUPERGREENS funguje?

DÁLE ČTĚTE: Všechny pozitivní účinky zeleného ječmene v kostce. 

Očišťující šťáva z červené řepy a kiwi (RECEPT)

Očišťující šťáva z červené řepy a kiwi (RECEPT)

Šťáva z červené řepy má mnohé benefity, které dělají dobře našemu tělu i zdraví, především, pokud je šťáva domácí. Její chuť je navíc opravdu lahodná, nasládlá, zároveň vás ale v teplých dnech báječně osvěží.

Vyzkoušejte variantu řepové šťávy, do které přidáte ještě kiwi. Uvidíte, že si tuhle sladko-kyselou kombinaci zamilujete.

 

Šťáva z červené řepy s kiwi

stava_z_cervene_repy

Na 1 porci si připravte:

- 2 červené řepy

- 1 jablko

- 1 mrkev

- 1 kiwi

- 1 lžičku Blendea SUPERGREENS

.

 

Postup přípravy:

Řepu, jablko i mrkev dobře omyjte a nakrájejte na čtvrtiny. Poté vložte všechny suroviny do odšťavňovače a připravte z nich šťávu. Kiwi oloupejte a rozmixujte tyčovým mixérem nebo ve smoothie makeru. Vše slijte do skleničky a přimíchejte lžičku Blendea SUPERGREENS. Důkladně šťávu promíchejte lžičkou nebo míchátkem a máte hotovo!

TIP: Pro oživení chuti můžete přidat kousek zázvoru, šťávu z citronu a med.

stava_z_cervene_repy_recept

Červená řepa je skvělým čističem těla

 

Účinky použitých surovin:

  • Červená řepa posiluje imunitu a podporuje krvetvorbu, funkci jater a žlučníku.
  • Jablko je plné šťávy, takže svůj fresh nemusíte dolévat vodou.
  • Mrkev umí zmírnit nervozitu a pomáhá proti jaterním chorobám i střevním zánětům.
  • Kiwi urychluje látkovou výměnu, takže se díky němu vaše tělo rychle čistí.
  • Blendea SUPERGREENS vám pomůže s očistou těla. Vyzkoušejte její účinky hned a přesvědčte se sami.
.
Jemné cuketové smoothie na detoxikaci (RECEPT)

Jemné cuketové smoothie na detoxikaci (RECEPT)

Jestli se změnami počasí cítíte unaveni, postrádáte dostatek energie a nic se vám nechce dělat, dobijte baterky úžasným cuketovým smoothie. Jeho lahodná chuť vás překvapí, a navíc dokonale očistí váš organismus.

Cuketa je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Vyčistí vaše tělo od toxinů, zároveň vás napumpuje vitamíny i minerály a v neposlední řadě působí příznivě na odkyselení organismu, detoxikuje a odvodňuje. Ideální pomocník při redukčních dietách. Pojďme na to.

 

Cuketové smoothie na detoxikaci

cuketove_smoothie

Na 1 porci si připravte:

- 1 malou cuketu

- 1 zelené jablko

- šťávu z jednoho citronu

- kousek zázvoru

- několik lístků špenátu

- několik lístků petržele

- vodu na dolití

- 1 lžičku Blendea SUPERGREENS  

.

 

Postup přípravy:

Cuketu oloupejte, pokud je potřeba, tak vypeckujte. Následně nakrájejte na kolečka. Jablko omyjte, zbavte jadřince a nakrájejte. Zázvor oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Všechny ingredience společně s lístkami petržele a špenátu vložte do smoothie mixéru. Přidejte vymačkanou citronovou šťávu, lžičku Blendea SUPERGREENS a zalijte trochou vody. Vše pečlivě promixujte a máte hotovo!

TIP: Pokud na vás bude smoothie příliš kyselé, doslaďte ho agávovým sirupem nebo medem.

cuketove_smoothie_recept_1

Cuketa je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu

 

Účinky použitých surovin:

  • Cuketa obsahuje karoteny, minerály, vitaminy i vlákninu. Navíc má antibakteriální a detoxikační účinky.
  • Jablko je plné sladké šťávy, obsahuje vlákninu a rychle vám nastartuje organismus.
  • Citronová šťáva odkyseluje organismus, navíc dodá tělu bohatou dávku vitaminu C.
  • Zázvor působí antibakteriálně, takže čistí vaše tělo od škodlivých látek.
  • Špenát má příznivý vliv na celkové zdraví organismu.
  • Petržel má 4x více vitaminu C než pomeranč, navíc čistí krev.
  • I Blendea SUPERGREENS vám pomůže s očistou těla. Vyzkoušejte její účinky hned a přesvědčte se sami.
.
Malinovo-borůvkové smoothie pro klid (RECEPT)

Malinovo-borůvkové smoothie pro klid (RECEPT)

Trápí vás občas stres? Máte před důležitou schůzkou, poradou, čeká vás první rande nebo vás sužují jiné chmury? Klepou se vám kolena, potí se vám dlaně a žaludek máte jako na vodě? To se občas stane každému. Málokdo ale ví, že od stresu vám může pomoci třeba i chutné a zdravé smoothie.

Ano, smoothie z lesních plodů, konkrétně z malin a borůvek vás uklidní. Borůvky totiž zklidňují nervy a snižují stres. Přesvědčte se sami!

 

Malinovo-borůvkové smoothie

malinovo_boruvkove_smoothie

Na 1 porci si připravte:
- 1 banán
- hrst malin 
- hrst borůvek
- 1 deci ovesného mléka
- med na doslazení
1 lžičku Blendea SUPERGREENS

.

 

Postup přípravy:

Banán oloupejte a nakrájejte na kousky. Borůvky a maliny dobře omyjte. Ovoce vložte do smoothie mixéru. Přidejte lžičku medu, lžičku Blendea SUPERGREENS a zalijte mlékem. Dobře rozmixujte a máte hotovo.

TIP: Pro ještě lepší uklidňující efekt vašeho smoothie přidejte do mixéru několik lístků bazalky.

malinovo_boruvkove_smoothie_recept

 

Účinky použitých surovin:

  • Banány jsou přírodním antidepresivem. Tvoří serotonin, který pomáhá ke zlepšení nálady.
  • Maliny jsou nízkokalorické, udrží vám pevnou linii a pozitivně vás naladí.
  • Borůvky, kromě toho, že působí antidepresivně, zlepšují také zrak a zpomalují stárnutí mozkových buněk.
  • Bazalka posiluje srdce, žaludek, působí dobře na zažívání a samozřejmě uklidňuje.
  • I Blendea SUPERGREENS vám pomůže, když se nervujete. Díky ní budete totiž lépe spát. Vyzkoušejte ji hned a objevte její účinky.
.
Hrníčkový dort z mikrovlnky s Blendeou SUPERGREENS

Hrníčkový dort z mikrovlnky s Blendeou SUPERGREENS

Pokud jste už o hrnečkových dortících z mikrovlnky slyšeli, nejspíš vás nepřekvapí, jak rychle jsou hotové. Celkově vám s přípravou zaberou do pěti minut, což je ideální, pokud ráno nestíháte nebo pospícháte do práce. Nejlíp chutná ještě teplý s horkým ovocem..:)

 

Potřebujete:

hrnickovy_dort_z_mikrovlnky

  • 40 g bezlepkové mouky
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
  • 1 lžička bezlepkového kypřícího prášku
  • 1 vejce
  • ½ rozmačkaného banánu
  • 5 g rostlinného oleje
  • 30 ml mandlového mléka/vody
  • 1 lžíce medu
.

 

Postup přípravy:

Všechny suroviny v misce smícháme nebo rozmixujeme v mixéru na hladké těsto. Poté ho vlijeme do hrníčku. Vložíme ho do mikrovlnky a necháme péct cca 1,5-2 minuty na nejvyšší výkon. Jestli je dortík hotový poznáme podle toho, zda se odlepí od stran hrníčku.

Po dopečení ho vyndáme z mikrovlnky a můžeme ho nechat v hrníčku, nebo ho vyklepneme na talíř a dozdobíme dle chuti.

hrnickovy_dort_recept

Hrníčkový dort máte hotový za 5 minut. Ideální rychlá svačinka.

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

    1. Bezlepkovou mouku zahrnují do svého jídelníčku především celiaci (lidé s intolerancí na lepek). Zajišťuje náhradu za běžnou bílou mouku. Dá se využívat na všechny způsoby a určitě není od věci ji jednou za čas za tu klasickou nahradit i v tom případě, že intolerancí na lepek netrpíte. Je totiž přirozeně stravitelnější. Věřte, že vám vaše tělo poděkuje.
    2. Banán je známý jako skvělý zdroj energie, pomocník při zažívacích potížích, bojovník vůči stresu a svým obsahem draslíku se řadí mezi ty nejvýživnější potraviny pro naše tělo. Navíc je to taky skvělé přírodní sladilo.
    3. Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Je ideální potravinou na zařazení do každodenního jídelníčku, jelikož podporuje pročišťování našeho těla.
.
Překyselení organismu - riziko moderní stravy?

Překyselení organismu - riziko moderní stravy?

Žijeme v době, kdy moderní lékařství téměř vymýtilo mnoho závažných chorob. Objevují se však jiné, nové zdravotní problémy, které jsou způsobené právě moderním způsobem života. Takovéto nemoci nazýváme civilizační choroby a řadíme mezi ně např. obezitu, cukrovku, rakovinu, infarkt, mozkovou cévní příhodu nebo i Alzheimerovu chorobu.

Vedle těchto zákeřných nemocí ale mnohé z nás trápí také méně závažné a zjevné zdravotní komplikace, jenž často nevíme, čím jsou způsobeny, ale znepříjemňují nám život. Víte, kde mohou mít tyto více i méně závažné zdravotní problémy svůj původ? Mnohdy je to právě kvůli překyselení organismu. Zjistěte, jak se projevuje a jak se ho zbavit.

 

Co je to překyselení organismu?

Naše tělo potřebuje pro své správné fungování udržovat tzv. acidobazickou rovnováhu (tedy rovnováhu kyselin a zásad v organismu). Tělo si kyselé látky vytváří samo. Během látkové výměny v organismu neustále vznikají kyseliny, jako močová, mléčná, uhličitá, octová nebo solná.

V těle mají svou funkci, avšak jejich přemíra může být velmi škodlivá. K tomu, aby mohlo tělo kyseliny účinně odbourávat a udržovat acidobazickou rovnováhu, potřebuje dostatek zásaditých látek. Na rozdíl od kyselin si ale organismus zásady vytvářet neumí a získává je prostřednictvím potravy.

Dlouho bylo popíráno, že se acidobazická rovnováha v těle může narušit a že může dojít k přebytku kyselin. Nové výzkumy ovšem dokládají, že v důsledku nezdravého životního stylu se v těle skutečně tvoří příliš mnoho kyselin. Mladý zdravý člověk je dokáže bez problému vyloučit močí, ovšem s rostoucím věkem výkonnost ledvin klesá a kyseliny se ukládají v tkáních a kostech.

priznaky_prekyseleni_organismu

Ledviny vylučují kyseliny z našeho organismu, s věkem však jejich výkonnost klesá. Oslabení se projevuje i bolestmi zad.

 

Jak se projevuje překyselení organismu?

V počáteční fázi je překyselení organismu velmi nenápadné. Projevuje se nevysvětlitelnou únavou, sníženou výkonností, bolestmi hlavy, zad a kloubů, tlakem v žaludku, pálením žáhy či střevními potížemi. Může způsobovat ale také ekzémy, zhoršené hojení ran, paradontózu, pocit chladu v těle a mnoho dalšího.

Výrazné překyselení organismu podle odborníků může být příčinou i závažnějších zdravotních problémů. Je spojováno zejména s civilizačními chorobami jako obezita, různá kardiovaskulární onemocnění nebo rakovina. Ta ke svému šíření totiž potřebuje právě kyselé prostředí.

POZOR! Přemíra kyselin v těle ničí minerály, které jsou životně důležité!

 

Jak změřit vlastní překyselení?

Překyselení se může projevovat rozmanitými způsoby. Zjistit, zda máte překyselený organismus i vy však můžete poměrně snadno. Stačí ponořit do ranní moči lakmusový papírek.

Hodnota pH moči se obvykle pohybuje v rozmezí 5 – 7. Hodnoty pod 5 signalizují překyselení a nahromaděné škodlivé látky v těle. I při nepatrném překyselení bychom měli zbystřit, může snadno přerůst v akutní, které způsobuje závažné zdravotní problémy.

 

Co způsobuje překyselení?

Překyselení je způsobeno především špatnou životosprávou. Málo spánku, málo pohybu, stres, znečištěné okolí a nezdravý jídelníček - to jsou základní faktory pro překyselení organismu.

Nejvíce má na něj však vliv právě jídelníček. Nejde jen o chemické konzervační látky, barviva, umělá sladidla či jiné všeobecně známé nezdravé potraviny, které tělu v tomto ohledu škodí. Kyselinotvorných potravin je poměrně mnoho a v jejich případě se nedá řídit chutí. Např. takový citrón sice má velmi kyselou chuť, ale je zásadotvorný.

 

Kyselinotvorné potraviny

Především jde o:

  • maso, vejce a živočišné tuky
  • mléčné produkty (výjma kefíru)
  • obiloviny
  • alkohol a kávu
  • rafinovaný cukr
  • hrách, čočku
  • čokoládu
  • vlašské ořechy

Tyto potraviny podporují v těle kyselé prostředí a při konzumaci ve vysoké míře způsobují zdravotní problémy. Není nutné se jim zcela vyhýbat, měli bychom je však konzumovat uvážlivě a v případě, že máme zdravotní problémy, o kterých bylo napsáno výše, si je dopřát jen výjimečně, i když ideálně bychom je měli vyřadit úplně.

prekyselujici_potraviny

Alkohol a káva přispívají k překyselení organismu a neměly by vůbec patřit do zdravého jídelníčku

 

Potraviny pro optimalizaci acidobázické rovnováhy

Potravin, které pomáhají udržovat v těle mírně zásadité prostředí, je spoustu. Jedná se o téměř veškeré rostlinné potraviny vyjma některých obilovin a luštěnin. Máte-li podezření, že trpíte překyselením organismu, nebo chcete-li mu předcházet, do svého jídelníčku byste určitě měli zařadit:

  • syrové ovoce a zeleninu
  • brambory
  • naklíčená semena
  • sóju
  • bílé fazole
  • lískové ořechy
  • slunečnicová semena
  • bylinné čaje
  • mák
  • koření a bylinky
  • některé obiloviny - celozrnné těstoviny, celozrnný chléb, žitný chléb,  jáhly, kuskus, kroupy, krupici
  • některé maso - hovězí filet, husí prsa, krůtí maso, platýs, slepice, srnčí kýta, telecí filé, telecí stehno, ústřice

Všechny tyto potraviny napomáhají obnovit acidobazickou rovnováhu našeho organismu. Vedle nich jsou zde také potraviny neutrální, mezi ně řadíme kefír, rostlinné tuky a včelí med.

Překyselení je způsobeno také vnějšími vlivy a pomoci nám můžou bylinky.

VIDEO: Podívejte se na videorozhovor s bylinkářkou Hankou Parmovou, která vše přehledně vysvětluje:

 

Prevence proti překyselení organismu

Aby bylo naše tělo schopné neutralizovat přebytečné kyseliny a vylučovat je z těla ven, je nutné dodržovat nejen správný jídelníček, ale také celkovou životosprávu. Dostatek spánku a pohybu pomůže nastartovat organismus a procesy nutné pro jeho správné fungování. Velmi důležitý je i pitný režim, bez kterého nemá tělo přebytečné kyseliny jak ředit.

Toto jsou základní pravidla pro nastolení a udržení acidobazické rovnováhy organismu. Překyselení se neléčí žádnými chemickými léky, můžeme si ale pomoci alternativními přírodními doplňky stravy.

Jedním z nejúčinnějších je zelený ječmen, přesněji šťáva lisovaná z výhonků mladého ječmene. Navrací tělu mírně zásadité prostředí a odstraňuje příznaky překyselení. Napravuje trávení poškozené přemírou kyselin a dodává tělu spoustu vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Jedna sklenice denně navrátí tělu vitalitu a posílí imunitní systém.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobné účinky zeleného ječmene na organismus. Velkou dávku zeleného ječmene najdete i v BIO směsi zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS.
.
.

zeleny_jecmen_a_prekyseleni_organismu_1

Proti překyselení pomáhá zelený ječmen

 

Překyselení organismu se dá vyhnout

Sport, zdravá strava a hlavně zařadit potraviny se zásaditým účinkem. Omezit to, co tělu škodí. Pokud se neumíte vzdát oblíbených laskomin, zkuste najít jejich zdravější náhrady.

Pamatujte, že není těžké změnit životosprávu a stravování. Chce to pouze pevnou vůli a jde to samo! Fandíme vám :)

DÁLE ČTĚTE: 10 tipů na změnu životosprávy k vašemu zdravějšímu já. 

 

Dvouvrstvý "galaktický" chia pudink s Blendeou SUPERGREENS

Dvouvrstvý "galaktický" chia pudink s Blendeou SUPERGREENS

Chia semínka jako taková mají nepřeberné množství pozitivních účinků pro naše tělo. Obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, sodíku a vlákniny a dále jsou bohaté i na vápník, fosfor a železo.

Rozhodně se vyplatí je zařadit do jídelníčku. Jsou bohaté na antioxidanty a každé vaše jídlo obzvláštní. Pokud jste z nich pudink ještě nezkoušeli, určitě to co nejdříve napravte. Je lehký, dobře stravitelný a zároveň vydatný.

 

Na 2 porce si připravte:

chia_pudink

  • 150 ml kokosového mléka
  • 350-400 ml rostlinného mléka či vody (dle potřeby)
  • 60g chia semínek
  • 1 lžíce medu
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
  • 1 lžíce ovoce (mražené)
.

 

Postup přípravy:

V mixéru rozmixujeme kokosové mléko (tuhou část) spolu s rostlinným mlékem (bez lepku) či vodou, medem a Blendeou.

Poté polovinu směsi z mixéru přelijeme do jiné nádoby. Do mixéru ke zbylé směsi přidáme lžíci ovoce, dle chuti a objemu mixéru klidně i více. Opět rozmixujeme. Poté do obou směsí přidáme po 30 gramech chia semínek, zamícháme a vložíme do lednice minimálně na 3 hodiny, aby nám semínka nabobtnaly.

Nejlepší je ale chia pudink nechat bobtnat přes noc. Pokud semínka nabobtnají rychle a vidíte, že je pudink až moc hustý, přilijte vodu a rozmíchejte. Chia semínka tekutinu opět nasají.

Když jsou oba dva pudinky hotové, připravíme si skleničku, do které vkládáme střídavě z obou směsí, aby se nám vytvořily barevné vrstvy. Popřípadě můžeme prokládat ještě ovocem, vločkami, či granolou. Na závěr si chia pudding můžeme dochutit rostlinným sirupem.

chia_pudink_recept_1

Ovoce je nejlepší čerstvé, ale pokud nemáte, sáhněte po kompotu

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  1. Chia semínka umí navázat vodu až do dvanáctinásobku svého objemu. Tím vytvoří hustý gel, který působí pozitivně na naše trávení. Také obsahují vysoké množství bílkovin.
  2. Med je nejenom skvělým sladidlem, ale zároveň má spoustu pozitivních zdravotních účinků. Je plný vitamínů a antioxidantů a jeho využití najdete například při nachlazení nebo hojení ran. Rozhodně ale doporučujeme med přímo od včelaře!
  3. Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Je ideální potravinou na zařazení do každodenního jídelníčku, jelikož podporuje pročišťování našeho těla.
.