Blog, Strana 51

Jablečné smoothie s kešu ořechy a datlemi (RECEPT)

Jablečné smoothie s kešu ořechy a datlemi (RECEPT)

Pár ingrediencí, za to naprosto božská kombinace chutí. A věděli jste, že lidé, kteří jedí ořechy alespoň dvakrát týdně, jsou méně náchylní k přibírání na váze, než ti, kteří  ořechy téměř nikdy nejedli? Proto rozhodně doporučujeme zařadit do vašeho jídelníčku ořechy, nebo alespoň ořechová másla. S těmi to ale zase nesmíme přehánět.

 

Jablečné smoothie s kešu ořechy a datlemi

jablecne_smoothie_s_kesu

Ingredience na 1 porci:

  • 1 menší jablko
  • 5 čerstvých datlí
  • 1 hrst kešu ořechů
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
  • 200ml rostlinného mléka
.

 

Postup přípravy:

Pokud nemáte mixér, který je schopný rozmixovat ořechy, tak nejprve namočte kešu i datle na několik desítek minut do horké vody. Všechny igredience včetně SUPERGREENS poté vložte do mixéru a umixujte do hladka. Přelijte do skleničky a můžete pít. Nechte si chutnat.

TIP: Pokud vám zrovna kešu ořechy nechutnají, můžete použít jakékoli jiné.

jablecne_smoothie_s_kesu_recept

Smoothie je zdravě vyvážené - sacharidy, tuky i vitamíny. Nic nechybí!

 

Účinky použitých ingrediencí 

  • Kešu ořechy jsou výborným zdrojem mědi a dobrým zdrojem fosforu, hořčíku, manganu a zinku.
  • Jablko je přímo zázračné ovoce a navíc je u nás k sehnání celoročně. Například posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky a příznivě ovlivňuje celou zažívací soustavu. Ne nadarmo se říká, že Když si dá člověk jedno jablko denně, nebude potřebovat lékaře.
  • Datle doporučujeme sušené a ne kandované. Ty jsou totiž plné přidaného cukru, který nechceme. Datle jsou sladké přirozeně a obsah cukru v sušené neochucené formě je přijatelný.
  • Lžička Blendea SUPERGREENS denně podpoří vaše zažívání, dodá vám více energie a podpoří například i kvalitní spánek. Objednejte si Blendeu ještě dnes.
.
Špenátovo-malinové smoothie s jogurtem (RECEPT)

Špenátovo-malinové smoothie s jogurtem (RECEPT)

Špenát už dávno není potravina, které by se měl člověk vyhýbat. Pokud máte problém s příjmem zelených potravin, dejte si do každého smoothie nebo smoothie bowl jednu hrst baby špenátu a ani neucítite, že tam je. Chuť zamaskují například výrazné slaďoučké maliny či banán.

 

Špenátovo-malinové smoothie s bílým jogurtem

spenatovo_malinove_smoothie

Ingredience na 1 porci:

  • 1 banán
  • 1 hrst baby špentáu
  • 1 hrst malin
  • 2 lžíce bílého jogurtu - ideálně česká Hollandia
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
  • 100 ml džusu dle výběru
  • 100 ml vody
.

 

Postup přípravy:

Všechny suroviny vložíme do mixéru a zalijeme tekutinou. Mixujeme, dokud směs není zcela tekutá. Přelijeme do skleničky a můžeme podávat. Nechte si chutnat!

Tip: Pokud chcete smoothie přírodně dosladit, vložte k ostatním surovinám do mixéru pár datlí.

spenatovo_malinove_smoothie_recept

Používejte ideálně čerstvé ovoce, ne zmražené

 

Účinky použitých ingrediencí

  • O špenátu určitě víte, že zlepšuje zrak, ale mimo jiné také podporuje mozkovou činnost díky obsahu kyseliny listové, draslíku a antioxidantů.
  • Maliny mají vysoký obsah Vitaminu C, ale také obsahují spoustu antioxidantů. Zároveň v nich není tolik cukru, jako v jiných druzích ovoce. Podporují imunitu a jsou prospěšné pro naše zažívání.
  • Používejte výhradně bílý zrající jogurt, třeba českou Hollandii. Stojí stejně, jako výrobky od Danone a podobných velkoznaček, které ale s reálným jogurtem nemají nic společného. Jde pouze o jakousi znehodnocenou mléčnou vodu bez obsahu prospěšných bakterií - probiotik. Ty potřebuje žaludek a střeva pro bezproblémové fungování. Klikněte a čtěte více o kvalitách jogurtů v českých obchodech.
  • Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Je ideální potravinou na zařazení do každodenního jídelníčku, jelikož podporuje pročišťování těla.
.
Ananasovo-broskvové smoothie s mátou (RECEPT)

Ananasovo-broskvové smoothie s mátou (RECEPT)

Smoothie ideální na den u bazénu! Nebo samozřejmě i kdekoli jinde. Chuť exotického ananasu, sladké broskve, kokosového mléka doplněná o osvěžující mátu uchvátí každého.

 

Ananasovo-broskvové smoothie s mátou

ananasovo_broskvove_smoothie

Na 1 porci si připravte:

  • 2 plátky ananasu
  • 1 broskev
  • 2 lžičky tuhého kokosového mléka
  • 2 snítky máty
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
  • 200ml vody
  • pár kostek ledu
.

 

Postup přípravy: 

Ananas si okrájíme, nakrájíme na plátky a vyřízneme tuhý prostředek. Poté dva plátky vložíme do mixéru společně s ostatními ingrediencemi.

Kokosové mléko použijeme tuhé z plechovky. Zalijeme vodou, přidáme pár kostek ledu a mixujeme do hladké směsi. Přelijeme do skleničky a můžeme pít. Dobrou chuť!

Tip: Pro krémovější konzistenci a chuť použijte místo vody rostlinné mléko.

ananasovo_broskvove_smoothie_recept

Kromě hubnoucího účinku ananasu je smoothie velmi chutné

 

Účinky použitých ingrediencí

  • Ananas obsahuje téměř všechny vitaminy, tedy kromě vitaminu E a B12, dále šestnáct minerálních látek a stopových prvků. Jedno z nejlepších přírodních léčiv však z něho činí mimořádně vysoký obsah bromelinu. Bromelin je enzym, který štěpí bílkoviny a sráží mléko. Dále je to silná protizánětlivá látka, která dokáže zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran.
  • Nejenže máta skvěle chutná a osvěžuje, ale například utišuje svalové bolesti, zmírňuje kašel a příznaky alergií.
  • Kokosové mléko je velice univerzální, můžeme ho využít do sladké kuchyně, například místo šlehačky, ale stejně tak i do slané, třeba k vaření různých asijských pokrmů. Ve smoothie však zastoupí krémovou chuť a zdravé tuky, díky kterým zůstanete déle sytí.
  • Pro dokonalé posílení imunitního systému přidávejte do smoothie zelené superpotraviny, které vynikají velkým množstvím vitamínů, minerálů a aminokyselin. Směs Blendea SUPERGREENS obsahuje čtveřici zelených potravin chlorella, spirulina, mladá pšenice a zelený ječmen ve špičkové BIO kvalitě.
.
5 tipů pro zdravé, pohodové a skvělé léto

5 tipů pro zdravé, pohodové a skvělé léto

Léto je časem zážitků a radosti. Je to čas života, volna a pohody. Letní dny a noci nabízejí pestré vyžití, každý si může vybrat to, co mu vyhovuje. Samozřejmě má tento sluncem naplněný čas i svá úskalí.

Hrozí například spálením pokožky, dehydratací, úpalem či úžehem, ale znamená také zvýšené riziko zažívacích potíží nebo kožních plísní a mykóz. Letní pohodu mohou tyto potíže snadno narušit.

Na druhé straně jim lze relativně snadno předcházet. Stačí se držet doporučení, která pro letní dny dávají odborníci. Stačí tělu dopřát to, co v létě skutečně potřebuje. Stačí znát pár tipů pro pohodové léto. Tady je 5 z nich.

 

Jak zabezpečit, aby bylo léto skutečně pohodové?

 Čerstvá čistá voda

Voda je synonymem života. Horké počasí a sluneční paprsky vedou k tomu, že lidský organismus vodu ztrácí. Voda se přitom v těle podílí na celé řadě životně nutných funkcí a pochodů, mj. zajišťuje látkovou výměnu, vylučování škodlivin nebo termoregulaci.

Voda je pro lidské tělo nenahraditelná, přestože není zdrojem živin ani energie. Příjem tekutin je pro fungování lidského těla nezbytný vždy, v létě však více než kdy jindy. Nedostatečný pitný režim vede k dehydrataci organismu, poklesu výkonnosti, únavě, bolestem hlavy a nevolnostem. Může být příčinou kolapsu, negativně se podílí na úpalu či úžehu. Dlouhodobá dehydratace vede k vážným zdravotním potížím, může být například příčinou zácpy, ale také selhání ledvin.

MUDr. Josef Jakovský k tomu dodává: „Dle Světové zdravotnické organizace je špatný pitný režim původcem celých 6 % nemocí lidstva. Souvisí jednak s nedostatečným příjmem tekutin, jednak s příjmem tekutin špatné kvality.“

Pokud si tedy chcete opravdu zajistit pohodové léto, dodržujte pitný režim. Pijte, pijte nejlépe čistou vodu, pijte v průběhu celého dne. Nečekejte, až se dostaví pocity žízně, ty již totiž značí počínající dehydrataci organismu.

pitny_rezim_v_lete

Úplně nejlepší nápoj pro člověka je čistá voda, samozřejmě za předpokladu, že doprovází čerstvou a kvalitní stravu 

 

Minerální látky

Jen čistá voda nemusí v létě stačit. Jak uvedl Dr. Rastislav Maďar pro Český rozhlas: „V létě se člověk více potí. A pokud se člověk potí, ztrácí soli. Ty je třeba nahradit.“ 

Lékař mj. doporučuje třeba obohatit vodu o čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu. Ta dodá vodě nejenom chuť, ale také potřebné minerály a vitamíny.

Ovoce představuje skvělý způsob, jak se v létě nenásilně osvěžit. S ovocem současně doplníte vodu, která má v ovoci velký podíl. K tomu vám prospějí i obsažené vitamíny a minerály. Obdobně je to i se zeleninou. Zelenina oproti ovoci neobsahuje tolik jednoduchých cukrů. Cenné minerály můžete získat také z nejrůznějších smoothies nebo nápoje ze zelených potravin, a získáte mnohem víc než jenom vodu či minerály....

Na druhé straně není v létě zcela žádoucí pít ve velkém minerální vody. Jsou léčivé, a proto je třeba s nimi zacházet obezřetně. Rozhodně by neměly být jedinou složkou pitného režimu.

Také se vyplatí ohlídat složení minerální vody. Například pokud se potíme v důsledku extrémních letních teplot nebo vysoké sportovní zátěže, ztrácíme zejména sodík. Ten je třeba nahradit, třeba minerálkou s vysokým obsahem sodíku. Pokud ztrácíme minerály v důsledku průjmu, jde zejména o hořčík, který je třeba doplnit zvenčí. Pak se hodí minerálka s obsahem hořčíku.

 

Přírodní antioxidanty

Některé minerály, například zinek, selen, mangan nebo měď, také vitamíny C a E, karotenoidy, flavonoidy nebo fenoly fungují v lidském organismu jako antioxidanty.

Jejich největší přínos je v tom, že mají schopnost eliminovat destruktivní působení volných radikálů. Ty vznikají v důsledku nezdravého životního stylu, nevhodné stravy, užívání léků, ale také prostřednictvím znečištěného ovzduší nebo vody. Volné radikály ohrožují i kůži, největší lidský orgán. Objevují se také v důsledku nadměrného slunění.

Antioxidanty fungují jako ochrana pokožky a celého organismu proti volným radikálům. Některé antioxidanty (vitamín E) navíc posilují odolnost pokožky a také podporují opálení.

Nejlepším způsobem, jak organismu dodat antioxidanty, je zdravá strava. Významným zdrojem antioxidantů je ovoce a zelenina, také bylinky nebo třeba zelený čaj.

TIP: Vyzkoušejte rostlinnou směs Blendea SUPERBEAUTY jako zdroj antioxidantů, vitamínů a minerálů pro krásnou pleť, vlasy a nehty.

.

 

Zelený chlorofyl

Chlorofyl představuje velmi silný antioxidant, už jenom proto přijde v létě vhod. V rostlinných pletivech se chlorofyl stará o přeměnu slunečního záření v prospěšnou energii. V lidském těle se stará o to, aby sluneční záření působilo jen prospěšně.

Chlorofyl podporuje okysličení tkání, chrání buňky a zvyšuje jejich odolnost. Působí protizánětlivě, podporuje regeneraci a pomáhá také zdravému trávení. Má hojivé vlastnosti.

Jedním z nejbohatších přírodních zdrojů chlorofylu vůbec je zelená řasa chlorella. Nabízí 3 – 5% obsah chlorofylu, čím mnohonásobně předčí jiné řasy, ale třeba i listovou zeleninu, která obsahuje do 1 % chlorofylu.

.
.

 zdroje_chlorofylu

Chlorofyl a zelené potraviny - pomocníci pro pohodové léto

 

Prospěšná probiotika

Léto je dobou dovolených, je dobou změn, které zpravidla vnímáme velmi pozitivně. Měníme denní režim, měníme místo pobytu, cestujeme, méně spíme, více užíváme života.

Pro organismus to však znamená stres, který se spolu se změnou stravování může odrazit i v zažívacích problémech. Svůj podíl jistě mají i vyšší teploty, a s nimi i potraviny, které se rychleji kazí. Nejeden z nás v létě zažil nepříjemný průjem. 

Zažívacím potížím se přitom dá relativně snadno předcházet. Aby střeva fungovala tak, jak mají, pomůžou zajistit tzv. probiotika.

Probiotika doporučují v létě i lékaři. Například MUDr. Jan Rutsch je doporučil zejména před cestou do zemí s nižší hygienickou úrovní. Mohou být však prospěšné i během dovolené. To potvrzuje MUDr. Ilona Kochová a Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. z Očkovacího centra.cz.

Probiotika můžeme užívat jako potravinové doplňky (např. pivovarské kvasnice). Najdeme je však také v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené zelenině a potravinových specialistách jako je kombucha, tempeh nebo japonská miso polévka. Užitečný je přitom i příjem tzv. rozpustné vlákniny, která se někdy označuje jako tzv. prebiotikum. Prebiotika slouží jako potrava pro probiotika.

.

 

A když už je řeč o zdravém trávení, nelze opomenout zelené potraviny. Ty totiž obsahují celé spektrum prvků, díky kterým působí jako prevence zažívacích potíží. Nápoj ze zelených potravin oceníte kvůli obsahu cenných minerálů, antioxidantů, vlákniny aj. Mimo to má přirozeně chladivé účinky. Zelené potraviny navíc nabízejí úžasné kombinace svěžích letních smoothies, např.:

Letní mangové smoothie s brusinkami (RECEPT)

Letní mangové smoothie s brusinkami (RECEPT)

Brusinky se právem řadí mezi superpotraviny. Obsahují širokou škálu vitamínů a minerálů, působí protizánětlivě a slouží jako přírodní antibiotikum. Ne nadarmo se doporučují při zánětech močových cest nebo při onemocnění prostaty.

Brusinky umí řešit i mnohem více zdravotních komplikací. Navíc ve spojení s mangem, broskví a banánem vykouzlíte výbornou zdravou a sytou svačinku. Pojďme na to!

 

Mangové smoothie s broskví, brusinkami a bazalkou

mangove_smoothie_s_brusinkami

Na 1 porci si připravte:

  • 1/2 manga
  • 1 broskev
  • 1 banán
  • několik lístků čerstvé bazalky
  • hrst sušených brusinek
  • šťáva z 1 citronu
  • vodu na dolití
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup přípravy:

Mango a banán oloupejte, nakrájejte a vložte do smoothie mixéru. Přidejte omytou a na kousky nakrájenou broskev a šťávu z citronu.

Na konec přidejte lístky bazalky a sušené brusinky. Zalijte trochou vody. Nezapomeňte přidat i lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS pro maximalizaci zdravotních účinků smoothie. Vše velmi dobře rozmixujte, brusinky bude potřeba mixovat o trošku déle než čerstvé ovoce.

TIP: Nebojte se používat čerstvé bylinky. Bazalka uklidňuje, osvěžuje a tiší křeče ve svalech. 

mangove_smoothie_s_brusinkami_recept

 

Účinky použitých surovin

  • Mango působí jako prevence i lék na problémy se zrakem. Hodí se i na doléčení kašle a rýmy a je bohaté na vitamin B6.
  • Broskev jsou bohaté na draslík a hořčík, dodávají nám energii a blahodárně působí na naše srdce.
  • Banán je též zdravý pro naše srdce, navíc podporuje správnou funkci ledvin.
  • Brusinky jsou přírodními antibiotiky, vhodné na záněty močových cest, prostaty, ledvin. Používají se při léčení nádorových onemocnění, při onemocnění očí, pomáhají odstranit bakterie z ústní dutiny a bojují proti oparům. Dokonce chrání pokožku před UV zářením.
  • Citronová šťáva odkyseluje organismus, navíc dodá tělu bohatou dávku vitaminu C.
  • Zelená směs Blendea SUPERGREENS má celkově povzbudivé, regenerační a očistné účinky na naše zdraví. Vyzkoušejte ji a objevte všechny její výhody.
.
Melounové smoothie s mangem a citrusy (RECEPT)

Melounové smoothie s mangem a citrusy (RECEPT)

Všechny příznivce exotických chutí nyní potěšíme výjimečným smoothie s cukrovým (žlutým) melounem. Obsahuje velké množství vitaminu C, karotenu, pomáhá dokonce i při redukčních dietách.

V kombinaci s mangem, pomerančovou a citronovou šťávou a mátou na dochucení i na okrasu vykouzlíte krémově jemné smoothie plné vitamínů, které vás osvěží a nakopne pěknou dávnou energie.

 

Exotické smoothie s cukrovým melounem a mátou

melounove_smoothie_s_mangem

Na 1 porci si připravte:

- 1/2 cukrového melounu

- 1/2 zralého manga

- šťávu z 1 pomeranče

- šťávu z 1 citronu

- několik snítek čerstvé máty

1 lžičku Blendea SUPERGREENS

.

 

Postup přípravy:

Meloun rozkrojte na polovinu a tu na menší měsíčky. Každý měsíček zbavte pecek i kůry. Následně nakrájejte na malé kousky a vložte do smoothie mixéru. Stejně tak rozpůlte mango, zbavte ho pecky a ochranné kůry a po kouskách vkládejte do mixéru. K ovoci vymačkejte šťávu z citronu a pomeranče. Přidejte pár lístků máty.

Nezapomeňte přidat i lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Vše dobře rozmixujte a hotové smoothie dozdobte čerstvou mátou. A je to, lahodné krémové smoothie jako z exotické dovolené je na stole.

TIP: Pro ještě silnější chuť exotiky můžete přidat kokosové mléko nebo kokosovou vodu.

melounove_smoothie_recept_1

Žlutý cukrový meloun má mnohem sladší a intenzivnější chuť. Navíc je po něm smoothie krásně krémové. Kontrast ke sladkosti dodají citrusy.

 

Účinky použitých surovin:

    • Cukrový meloun působí dobře naimunitní systém a trávení, má detoxikační účinky a snižuje vysoký krevní tlak.
    • Mango je plné vitaminu C a karotenu, má uklidňující účinek a dodává tělu energii!
    • Pomerančová šťáva je bohatá na draslík, vápník, hořčík a pomáhá při překyselení organismu. Uvádí do chodu látkovou přeměnu a dodává tělu energii.
    • Citronová šťáva posiluje imunitní systém a zvyšuje tělesnou výkonnost.
    • Blendea SUPERGREENS přispívá k detoxikaci a dodává tělu potřebnou energii. Vyzkoušejte Blendeu i vy a poznejte její účinky!
.
Pitný režim v létě a 3 recepty na domácí limonády

Pitný režim v létě a 3 recepty na domácí limonády

Léto je v plném proudu! Na plné obrátky by měl běžet také náš pitný režim. Lidský organismus může žhavé dny zvládnout v pohodě pouze s dostatkem tekutin.

Na druhé straně ne všechny letní nápoje pitný režim vhodně doplní, ne všechny letní drinky prospívají zdraví. Přesto existuje nespočet variací letních nápojů, které jsou osvěžující, chutné a ještě zdravé.

Pokud nevíte, o které nápoje jde, budou se vám hodit naše 3 tipy, které vás v horkých dnech zaručeně osvěží a jistě vám budou chutnat. Dozvíte se také, co podle výživových odborníků v létě pít, a co nepít.

 

Co v létě nepít?

Margit Slimáková, vyhlášená výživová expertka, na svém blogu označila jako největší výživové zlo slazené vody, sody, tzv. soft drinky. Přitom je dle Margit v současnosti potvrzené, že pití slazených nápojů znamená vyšší příjem kalorií, a tím i vyšší riziko obezity, infarktu, mozkové mrtvice nebo cukrovky druhého tipu.

Margit také upozorňuje na studie, které spojují nadměrný příjem cukrů z limonád s osteoporózou nebo astmatem, to však zdaleka není vše. Sladké nápoje mají spojení i s nádorovými onemocněními, dnou nebo revmatoidní artritidou. A k tomu ještě hrozí vznikem závislosti nebo předčasným stárnutím.

nezdrave_napoje

Tyhle výrobky nemají v pitném režimu co pohledávat. Pokud je kupujete odmala svým dětem, hazardujete s jejich zdravým. Umělá barva, umělá aroma a moře konzervantů. Nejde spíše o voňavou chemikálii, než něco, co můžeme bez obav pít celý den?

Také nutriční poradkyně Věra Boháčová doporučuje pít méně sladké nebo zcela neslazené nápoje. Dle jejích slov totiž sladké nápoje zpomalují pohyb uvnitř trávicího traktu, tekutiny ze sladkých nápojů proto nejsou k dispozici ihned.

„Sladké nápoje pité ve velkém množství navíc nevhodně zvyšují energetický příjem,“ upozorňuje v souladu se svými kolegyněmi Věra Boháčová.

Expertky doplňuje i MUDr. Jarmila Rážová. Ta poznamenává: „Sladká chuť zvyšuje pocity žízně.“ Lékařka také radí omezit konzumaci slazených limonád a kolových nápojů, které jsou plné cukru a nadměrného množství energie.

Zároveň dodává: „Omezujte přímou konzumaci většího množství silně perlivých vod. Volný oxid uhličitý totiž může vyvolávat tlakové potíže nebo může mechanickou cestou negativně narušit zažívací procesy.“ Dle lékařky by lidé měli pít s rozmyslem i silně mineralizované vody.

Slova českých nutričních specialistek kvituje i Světová zdravotnická organizace. Dle jejich údajů totiž špatný pitný režim stojí až za 6 % všech nemocí lidstva. Jde o nekvalitní nápoje na jedné straně a nedostatek tekutin na straně druhé.

 

Kolik tekutin pít v létě během dne?

Odpověď dává web Ministerstva zdravotnictví:

„Dospělý člověk – žena - by denně měla vypít cca 2 litry tekutin, muž cca 2,5 litru. To platí za běžných klimatických podmínek, v létě potřeba tekutin stoupá. Potřebné množství tekutin je individuální, odvíjí se nejenom od pohlaví, ale také věku nebo životního stylu. Mezi faktory, které ovlivňují potřebné množství tekutin, patří aktivity, které během dne vykonáváme, sportovní zátěž, druh povolání (fyzická práce vs. intelektuální činnost, práce venku vs. práce v kanceláři), zdravotní stav aj. 80 % tekutin by mělo pocházet z nápojů."

 

Co v létě pít?

„Nejlepším nápojem pro horké počasí je čistá voda, případně nakyslé či nahořklé nápoje,“ odpovídá MUDr. Jarmila Rážová na klíčovou otázku ohledně pitného režimu.

Obdobnou odpověď najdeme i na Ministerstvu zdravotnictví: „Nejvhodnějším nápojem ke stálé konzumaci je obyčejná pitná voda z kohoutku, pak také balené vody (kojenecké, pramenité nebo slabě mineralizované nesycené přírodní vody), neslazené slabé čaje (zelený čaj) a ovocné či zeleninové šťávy – naředěné vodou, bez přídavku cukru."

letni_domaci_limonady

Domácí limonády osvěží a jsou zdravé

 

Domácí limonády dodají létu šťávu a tělu energii

Alespoň v létě nechte stranou ovocné sirupy, které obsahují minimum ovoce, nebo žádné, zato jsou plné cukru a syntetických přídatných látek. Již jsme zmiňovali, že nejlepším nápojem je čistá voda. Pokud vám voda není po chuti, dá se z ní jednoduše udělat svěží domácí limonáda.

Citron využijete i přípravě dalších domácích limonád. Mezi ty nejoblíbenější domácí limonády patří okurková limonáda, malinová limonáda nebo netradiční levandulová limonáda.

 

Domácí okurková limonáda

Okurka patří mezi chladivé potraviny, které v létě přijdou vhod v mnoha podobách. Okurková limonáda je jednou z těchto podob. Stačí okurek, citron a voda – osvěžující letní nápoj je na světě.

 

Okurková limonáda – recept

Ingredience: salátová okurka, citron, voda Rozmixujte okurek, přidejte citronovou šťávu a nařeďte vodou. Pokud okurku před rozmixováním oloupete, bude mít limonáda jemnější chuť. Starší okurka mívá slupku nahořklou. Limonáda z okurky i se slupkou bude sice víc hořká, zato zdravější a zelenější.

TIP: Aby zdravého zeleného chlorofylu nebylo málo, můžete do okurkové limonády přidat i lžičku směsi zelených potravin Blendea SUPERGREENS.
.

 

Chladivá okurková voda

Okurkovou limonádu si můžete připravit i jinak. Nebudete potřebovat mixér, avšak budete potřebovat více času. Okurku totiž budete muset nechat ve vodě odstát.

Tzv. okurkovou vodu doporučuje i výživová poradkyně Margit Slimáková a současně radí, jak na to.

Do džbánku s vodou vložte na kolečka nakrájenou okurku, přidejte kolečka citronu a pár lístků čerstvé máty (vše by mělo být v BIO kvalitě). Pak nechte vodu stát min. hodinu, nejlépe přes noc. Získáte osvěžující nápoj bez umělých dochucovadel, aromat a cukrů, přesto s úžasnou chutí a vůní.

okurkova_limonada

Domácí limonáda je zdravá, vždy chutná lépe a je mnohem levnější, jako barevné chemikálie ze supermarketu 

 

Domácí malinová limonáda

Šťavnaté letní ovoce, kterému se u nás nadmíru daří. To jsou maliny, jedny z nejchutnějších a nejvoňavějších plodů vůbec. Pokud máte malin více, než stačíte sníst, pijte je jako lahodnou malinovou limonádu, resp. vodu. I tentokrát se obejdeme bez cukru…

 

Malinová limonáda s bylinkami – recept

Ingredience: maliny, citron nebo limetka, kousek okurky, bylinky (máta, bazalka aj.)

Omyté maliny, plátky citronu nebo limetky v BIO kvalitě, kolečka okurky a čerstvé bylinky vložíme do džbánu s vodou a necháme louhovat nejlépe přes noc. Malinová limonáda nejenom chutná, ale i krásně vypadá!

malinova_limonada

Levandule - voňavá relaxační bylinka, která jako domácí limonáda nejenom voní, ale i chutná

 

Domácí levandulová limonáda

Levandule uklidňuje, v podobě domácí limonády vás v létě také rozveselí. Příprava levandulové limonády je jednoduchá a výsledek vás překvapí. Netradiční chuť zpestří třeba zahradní párty, ale přijde vhod i jen tak, v každý letní den.

 

Levandulová limonáda – recept

Ingredience:

  • hrst čerstvých levandulových květů, příp. lžíci sušených květů
  • 100 g třtinového cukru
  • 0,5 l vody
  • 2 celé BIO citróny

Levanduli a cukr rozmíchejte v 0,5 l vody a přiveďte k varu. Povařte na mírném ohni cca 5 minut, pak nechte ještě pod pokličkou nejméně 20 minut stát. Následně slijte. Máte základ limonády – levandulový sirup.

Pak už stačí jen do sirupu vymačkat citrony a naředit vodou. K dozdobení využijte plátky citronu a nezapomeňte na pár květů levandule – jen tak pro radost.

.
Uklidňující smoothie s levandulí (RECEPT)

Uklidňující smoothie s levandulí (RECEPT)

Hledáte něco na uklidnění mysli? Kromě relaxační masáže nebo procházky lesem si můžete připravit levandulové smoothie, které je skvělým pomocníkem při nespavosti, roztěkanosti, dokonce napomáhá od úzkostných stavů.

Levandulové květy se dnes v kuchyni používají běžně. Vyzkoušejte je ve smoothie!

 

Levandulové smoothie s borůvkami a chia semínky

levandulove_smoothie

Na 1 porci si připravte:

  • 2 hrsti borůvek
  • 200 ml kokosového mléka
  • čajovou lžičku chia semínek
  • několik květů sušené levandule
  • čerstvou levanduli na dozdobení
  • lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup přípravy:

Borůvky omyjte a nasypejte do smoothie mixéru. Přilijte kokosové mléko, přidejte lžičku chia semínek a sušenou levanduli.

Nezapomeňte přidat i lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS pro maximalizaci zdravotních účinků smoothie. Vše dobře rozmixujte a hotové smoothie dozdobte čerstvou levandulí. Voilá, smoothie jako z Provence máte připravené.

TIP: Levandule je skvělá na nespavost, uklidňuje mysl a prohlubuje spánek. 

levandulove_smoothie_recept

Do smoothie jsem použila mix běžných a velikých kanadských borůvek. Nemají je všude, jsou i dražší, ale chutnají skvěle.

 

Účinky použitých surovin:

  • Borůvky dezinfikují tělo, léčí sliznici střev a jsou vhodné na průjmy.
  • Kokosové mléko zlepšuje trávení a uklidňuje nervový systém. 
  • Chia semínka jsou bohatým zdrojem antioxidantů a hlavně vlákniny, takže smoothie vás zasytí na dlouhé hodiny.
  • Levandule vám zaručí klidný spánek, pomáhá při léčbě úzkosti, dokonce může posloužit jako repelent. Inhalace levandule roztahuje průdušky, uvolňuje hlen a usnadňuje dýchání.
  • Zelená směs Blendea SUPERGREENS zlepšuje kvalitu spánku a zmírňuje nervové vypětí. Vyzkoušejte ji a objevte všechny její přednosti! 
.
Zelené nabíjecí smoothie s melounem (RECEPT)

Zelené nabíjecí smoothie s melounem (RECEPT)

Pokud máte problém s příjmem zelených potravin, přidejte například hrst špenátu do každého smoothie a uvidíte, že nepoznáte rozdíl. Tohle smoothie chutná sladce po melounu s medem a lehkou kyselost mu dodává šťáva z citrónu. Máta mu navíc přidá nevšední svěžest, která polechtá na jazyku.

 

Na 1 porci si připravte:

zelene_smoothie_s_melounem

  • 1 plátek vodního melounu
  • 1 hrst baby špenátu
  • 60g vodní okurky
  • ½ citrónu
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
  • 15ml medu
  • 2 snítky máty
  • 150ml vody
.

 

Postup přípravy:

Okrájíme si jeden kus vodního melounu a vložíme do mixéru. K tomu přidáme hrst omytého baby špenátu, na kousky nakrájenou okurku, šťávu z půlky citrónu, lžičku Blendea SUPERGREENS, med, pár lístků máty a vše zalijeme vodou. Mixujeme dokud smoothie není zcela hladké. Dobrou chuť!

TIP: Pokud chcete smoothie sytější a krémovější, přidejte jeden banán nebo čerstvou cuketu.

zelene_smoothie_s_melounem_recept

Ve světě zeleniny se zaměřte hlavně na zelené druhy a listovou zeleninu. Platí, že co je zelené, to je zdravé. I proto přidáváme směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS.

 

Účinky použitých ingrediencí:

  • O špenátu určitě víte, že zlepšuje zrak, ale mimo jiné také podporuje mozkovou činnost díky obsahu kyseliny listové, draslíku a antioxidantů.
  • Med je zcela po právu považován za přírodní antibiotikum. Svým složením je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu.
  • Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Je ideální potravinou na zařazení do každodenního jídelníčku, jelikož podporuje pročišťování našeho těla.
.
Zvládněte léto zdravá díky 3 důležitým zásadám

Zvládněte léto zdravá díky 3 důležitým zásadám

Léto je v plném proudu a možná přemýšlíte, jak ta letní parna zvládnout svěží a vitální. Horké sluneční paprsky jsou příjemné, ale také nebezpečné. Vysoké teploty mohou být příčinou mnoha zdravotních těžkostí.

Dlouhodobý pobyt na slunci může vyvolat přehřátí organismu, úžeh nebo úpal. Ohroženi jsou zejména starší lidé, chronicky nemocní pacienti nebo děti, avšak kolaps z tepla hrozí každému z nás. Jak si léto užít a vyhnout se možným krizovým stavům? Jak zvládnout léto ve zdraví? To se dozvíte v tomto článku.

 

3 zásady pro zdravé a spokojené prožití letních pařáků

PITNÝ REŽIM

Až 2/3 lidského těla tvoří voda. Voda má v lidském organismu nespočet důležitých funkcí, mj. jde také o termoregulaci.

Pitný režim patří k těm nejdůležitějším faktorům, které pomáhají zvládnout ve zdraví zátěžové situace. Horké léto takovou zátěžovou situací jistě je.

V létě je voda potřeba ještě více než kdy jindy. I v létě přitom platí, že pocity žízně se dostavují zpravidla až jako projev začínající dehydratace organismu, tedy pozdě.

Nečekejte, až budete mít žízeň, dodržujte pravidelný pitný režim!

Na význam pitného režimu v létě upozornil i dlouholetý záchranář Mgr. Jozef Minár, lektor odborné přípravy Operačního střediska záchranné zdravotní služby SR. Ten popisuje:

„Pokud málo pijeme, máme v těle málo vody. Následkem je zahuštěná krev, dochází mj. k horšímu prokrvení tkání a mozku. To vede až ke kolapsovým stavům.“

pitny_rezim_v_lete_1
Léto ve zdraví? Bez vody to nejde.

 

Dle zdravotníka je nejlepším nápojem čistá pitná voda, zapovězený by měl být naopak alkohol.

Část pitného režimu můžete doplnit minerální vodou. Nahradí tekutiny, ale i minerály, které organismus ztrácí pocením.

Obdobně poslouží různé ředěné ovocné a zeleninové šťávy, které navíc nabízí ve svém složení i vitamíny a enzymy.

Pro cenný obsah si můžete dopřát také nápoj ze zelených potravin. Je mu připisován chladivý efekt, stejně jako vlažnému zelenému čaji.

Do zdravého pitného režimu patří i slabé bylinkové či ovocné čaje, klidně ve studené (nikoli ledové) variantě.

Černý čaj, káva a alkohol odvodňují, proto se do pitného režimu nedají počítat. Naopak, pokud si dáte černý čaj či kávu, vždy byste si měli dát i sklenici vody.

.
letni_jidelnicek
Léto ve zdraví? Myslete na letní jídelníček!
 

LETNÍ JÍDELNÍČEK

Pitný režim v létě doplní i vhodný jídelníček. Letní strava by měla být lehká a dobře stravitelná, základem by měla být zelenina a ovoce, které mají vysoký podíl vody.

Ovoce představuje zdravou letní svačinku, zelenina je zase základem různých zeleninových salátů, ideálního letního pokrmu.

Kvůli obsahu vody v létě přijdou vhod studené polévky ze zeleniny i ovoce, také nejrůznější zeleninové a ovocné šťávy či smoothies ředěné vodou.

Proč ovoce a zelenina?

  • V široké nabídce druhů ovoce a zeleniny si jistě vybere každý. Navíc nabízejí pestré kulinářské využití. Umožňují sladké i slané variace pokrmů i nápojů.
  • V létě jsou snadno dostupné a také levné. K dispozici je množství tuzemských plodů, ale i nejrůznější exotické pochoutky.
  • Kvůli vysokému podílu vody doplňuje ovoce a zelenina pitný režim. Kvůli nízké kalorické hodnotě podporují hubnutí a napomáhají k přitažlivé postavě.
  • Ovoce a zelenina jsou hodnotným zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro správnou činnost střev. Vláknina podporuje očistu střev, tzv. rozpustná vláknina se navíc stará o zdravé složení střevní mikroflóry.
  • Nejde jenom o vlákninu. Ovoce a zelenina ve svém složení skýtají také cenné vitamíny a minerální látky, které doplní ty, které se v létě z těla ztrácí pocením.
  • Ovoce a zelenina představují také hodnotný zdroj antioxidantů, které působí proti volným radikálům. Volné radikály přitom mohou vznikat i ve vrstvách pokožky vystavené slunečnímu záření. Antioxidanty podporují obranyschopnost pokožky, zpomalují stárnutí buněk a pomáhají tak zdravému opálení.
  • Ovoce a zelenina mají chladivé účinky. Zvláště jahody, broskve, kiwi, mango, meloun, okurky, rajčata, ředkvičky, salát, zelí, květák, chřest, cuketa nebo lilek dokáží v létě přirozeně ochladit organismus.

 

Ochlazující potraviny a ty další

Ovoce a zelenina patří mezi chladivé potraviny, stejně tak bylinky jako je máta či meduňka, mořské řasy, mladá pšenice nebo vlažný zelený čaj.

Naopak, existují i zahřívací potraviny, které pochopitelně v létě vhodné nejsou. Zahřívací účinky má třeba pohanka, rýže, plísňové sýry, ostré koření nebo černý čaj.

Zahřívací účinky má například červené maso, naopak maso drůbeží nebo králičí spíše ochlazuje. Zahřívají i těžké pokrmy, tučná masitá jídla a smetanové omáčky, které v létě pochopitelně nedoporučujeme.

Ochlazující potraviny se dají kombinovat i s potravinami neutrálními jako jsou brambory, luštěniny nebo mořské plody.

VIDEO: K létu patří i grilování. Jak grilovat zdravě ve svém videu vysvětluje výživová expertka Margit Slimáková.

 

OCHLAZENÍ ORGANISMU

Teplo může vést až k předkolapsovému či dokonce kolapsovému stavu.

Lékař Jozef Minár radí:

„V případě, že organismus teplo nezvládá, je třeba co nejrychleji vyhledat chládek a doplnit tekutiny.“

Nic se však nemá přehánět, ani s teplem ani s chládkem, dokonce ani s pitným režimem.

Tekutiny je třeba doplňovat průběžně během celého dne. Jednorázové extrémní množství tekutin rozhodně není zdravé, ani dlouhodobý nadměrný příjem tekutin, protože zatěžuje ledviny.

Tak jako v létě přijdou vhod chladivé potraviny, extrém v podobě mražených potravin nebo ledových nápojů naopak vhodný úplně není. Mohou být příčinou nachlazení nebo zánětu v krku.

Na nebezpečí ledových nápojů upozorňuje i vyhlášený výživový expert Martin Škába. Jako zdravé letní osvěžení doporučuje vlažný zelený čaj.

Letní nápoje by měly být vlažné, nikoli ledové. Teplota nápoje by neměla klesnout pod patnáct stupňů Celsia. Pokud je nápoj příliš chladný, způsobuje organismu šok a neosvěží tak, jak by se mohlo zdát.“

ochlazeni_v_lete
Letní ochlazení? Stín je lepší než extrémní klimatizace.

 

Zátěží pro lidský organismus jsou i přespříliš klimatizované prostory. Velký rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou klimatizovaného prostoru lidské tělo nemusí zvládat dobře.

Dle zdravotníka Jozefa Minára by rozdíl neměl být větší než pět nebo šest stupňů Celsia.

Ochlazení ano, ale s rozumem. Místo extrémně klimatizovaného prostoru tak raději vyhledejte stín stromu.

Místo ledového nápoje si dejte raději vlažný zelený čaj. Místo zmrzliny sáhněte raději třeba po zeleném smoothie, které nemusí být úplně ledové, a přesto vás příjemně zchladí.

 

Recepty na smoothies najdete u nás na blogu. Klikněte!

.