Blog, Strana 3

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy.

Přesně na to se dnes společně podíváme, takže se pohodlně usaďte, ať vás nebolí žádný kloub :) Představím i náš nový produkt Boswellia serrata v kapslích pro snížení bolesti kloubů a udržení jejich normálního stavu, které jsme právě uvedli do prodeje. Účinky kapslí podložím výsledky relevantních vědeckých studií.

artritida

 

Co přesně je artritida?

Artritida je zánětem způsobený bolestivý otok jednoho nebo více kloubů. Artritida se projevuje různě silnou bolestí, která se může během dne několikrát změnit. Klouby jsou ztuhlé a "odmítají" spolupracovat.

Problém je častější a závažnější s přibývajícím věkem. I to je důvod, proč starší lidi a artritické pacienty vidíte pohybovat se tak problematicky. Možná máte kvůli artritidě problém s pohybem i vy sami. Někdy možná po ránu ani nedovedete vstát z postele.

Kvůli artritidě postižená chrupavka postupně degraduje a může se i celkem rozpadnout. Odtud ta naléhavá potřeba kloubních endoprotéz, které poškozený kloub nahradí. Obecně jde o dosti drahé řešení. Chrupavka je tvrdá kluzká tkáň, která pokrývá konce kostí a vytváří kloub.

Pokud má pacient příliš vysokou hladinu kyseliny močové v krvi, začnou se u něj vytvářet krystaly této kyseliny a stav vede k dobře známé nemoci dna. Typů artritidy je několik a způsobují je různé infekce, jiné základní onemocnění, ekzémy a kožní dermatologické problémy jako psoriáza nebo lupus, které s klouby na první pohled nemusí ani souviset.

Zde se trošku bojím i já sám, protože psoriázou trpím již od útlého dětství, a i když mě zatím klouby nebolí, jednou to přijít může, takže mi držte pěsti :) Já vám také držím.

Léčba vždy zohledňuje konkrétní druh artritidy, přičemž cílem je hlavně zmírnit příznaky a zlepšit pohyblivost i celkovou kvalitu života postiženého.

osteoartritida

Zdravý kloub a kloub postižený osteoartritidou (zdroj obrázku)

Typy artritidy

Typ artritidy: Základní popis:
Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc) Chronická revmatická choroba se zánětlivým procesem postihujícím klouby na obratlích, měkké tkáně podél páteře, spoje mezi obratli, žebry a hrudní kostí. Záněty postupně omezují hybnost páteře, hrudníku a snižují dechovou kapacitu plic. U části případů může dojít i k postižení ramenních a kyčelních kloubů.
Zánět doprovází bolest postižených míst. Může se objevit i postižení jiných orgánů, typický je zánět oční duhovky. Postižení jsou především mladí muži mezi 20. až 30. rokem života. U žen mívá mírnější průběh a může zůstat i nerozpoznána.
Dna (pakostnice) Akutní záchvaty zánětlivé artritidy, které se projeví rudým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Přibližně v 50 % případů je postižen kloub u kořene palce u nohy. Nemoc je způsobena zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, kde krystalizuje a krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.
Juvenilní idiopatická artritida Chronický zánět kloubů, jehož typickými známkami jsou bolest, otok a omezená funkce. Pro diagnostiku JIA musí tyto symptomy trvat déle než 6 týdnů s vyloučením ostatních příčin artritidy.
Osteoartróza Kloubní onemocnění, kdy dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a kvůli tomu ke změnám kostí a přilehlých měkkých tkání. Celkově OA postihuje cca 12 % populace a výskyt stoupá s věkem.
Psoriatická artritida (to bude i ten můj problém) Chronické zánětlivé kloubní onemocnění s přítomností artritidy u nemocných s psoriázou, a tedy kožní nemocí. Až 3 % populace trpí psoriázou, 42 % z nich onemocní i psoriatickou artritidou. (Poznámka autora: Hmm, pro mně supr zpráva.. Díky, strýčku Google :) )
Reaktivní artritida Zánětlivé onemocnění kloubů, kterému předcházelo infekční onemocnění, často urogenitální nebo gastrointestinální. Ke vzniku artritidy dochází za několik dnů až týdnů po infekci.
Revmatoidní artritida Chronický zánět charakterizovaný degradací až destrukcí kloubní chrupavky a dekalcifikací kostí, a tedy úbytku vápníku z kostí, což je již součástí nemoci osteoporóza.
Septická artritida Sekundární infekční zánět kloubů způsobený bakterií, plísní, mykobakteriálními, virovými či jinými patogeny. Obvykle postihuje pouze 1 kloub, ale může se přesunout i na další klouby.
Rhizartróza (artróza palce u ruky) Degenerativní onemocnění palce ruky, postihující spoj palcové záprstní kosti s kostí zápěstí. Občasná bolest palce postupně sílí a stává se trvalou. Bolest omezuje pohyb rukou a nakonec zabrání držet předměty.

Tabulka existujících typů artritidy

 

Typické příznaky artritidy

Artritida postihuje klouby a postižení lidé nejčastěji hlásí:

  • silnou bolest, která jim někdy ani nedovolí usnout,
  • značnou ztuhlost kloubů, kvůli které se možná ani nevyhrabete z postele,
  • nepříjemné otoky, kvůli kterým se nemusíte vejít do oblíbených kalhot nebo bot,
  • ne příliš estetické zarudnutí postiženého místa, co se vám právě teď na léto a sezonu dovolených určitě nehodí,
  • a nakonec špatná pohyblivost, která omezí vaše pohyby.

Artritida, zvlášť pokud je již ve svém těžkém stadiu, vám může nepěkně komplikovat každodenní úkoly a návyky. Pomalu vyřazuje ruce a nohy, takže se vám s věcmi špatně manipuluje a ještě hůře chodí.

ZAJÍMAVOST ZE SVĚTA REKLAMY: Schválně se podívejte na všechny ty reklamy na různé krémy a mastičky proti bolestem kloubů. Všechny jasně cílí na jediné, a to: Užívejte si život bez omezení! Nenechte se obírat o radost z pohybu!

Následně v reklamě vidíte šťastné dědečky, jak si berou vnoučky na ramena a usmáté babičky, které div že nedělají jógu a stojky na hlavě :) Uznávám, že tyto prodejné argumenty jistě dobře fungují, ale vždy mě pobaví ten jednotný formát a tvrzení v něm. Nevím, jak budou naše markeťačky Sonička s Kamilou kapsle Boswellia serrata propagovat, takže možná již brzy uvidíte maratonské důchodce i u nás :) Já "pouze" připravuji tyto naučné články.

artritida_u_senioru

Je vám obrázek povědomý? Podobné reklamy vídám denně, ale tak šťastné a pohyblivé seniory vídám velice vzácně :) (zdroj obrázku)

 

Příčiny artritidy

Lékaři rozlišují 2 hlavní typy artritidy: Osteoartritidu a revmatoidní artritidu. Oba typy poškozují klouby, každý jim ale škodí malinko jiným způsobem.

 

Příčiny osteoartritidy

Osteoartritida je nejčastějším typem artritidy. Onemocnění poškozuje kloubní chrupavky, které se tak mnohem rychleji opotřebují. Právě díky chrupavkám se člověk dovede pohybovat téměř bez nadměrného tření a opotřebení, nicméně dodatečné poškození může vést kontaktu kosti s druhou kostí a ty se tak začnou nadměrně opotřebovávat. Výsledkem je ostrá bolest a problematický pohyb. Chrupavka se typicky obrušuje pomalu a dlouhodobě. Degradaci může urychlit prodělaný úraz kloubu nebo různá infekce.

Osteoartritida může vyvolat u změny ve struktuře kostí a poškozovat pojivové tkáně, které drží svaly na kostech a celý kloub pohromadě.

 

Příčiny revmatoidní artritidy

Zde již jde o poruchu autoimunity. Organismus začne napadat výstelku kloubních pouzder, což je membrána, která obklopuje celý kloub a drží jej pohromadě. Výstelka v rámci reakce začne natékat a zanítí se. Revmatoidní artritida tedy dokáže zničit celou chrupavku, kloub i kost.

 

Rizikové faktory pro vznik artritidy

Vlivů, které mohou vést až k artritidě, je celá řada. Vybírám proto ty nejčastější:

  • Výskyt artritidy nebo onemocnění kloubů u jiných v rodině. Některé typy artritidy mohou být dědičné, takže pokud se onemocnění objevilo u někoho z té vaší, stoupá riziko, že se objeví i u vás. Zeptejte se rodičů, starých rodičů nebo sourozenců, zda si na sobě něčeho všimli.
  • Seniorský věk. Pokročilý věk zvyšuje riziko vzniku všech vyjmenovaných druhů artritidy.
  • Pohlaví. Riziko rozvoje artritidy je pravděpodobnější u žen (Své o tom ví i moje máma, která s nemocí již déle žije. Ahoj mami! :) ), objevit se může samozřejmě i u mužů. Naopak třeba dna ohrožuje častěji muže.
  • Překonané poranění kloubu. Pokud jste si někdy při práci či sportu poranili kloub, roste u vás riziko, že se v postiženém kloubu za nějaký čas rozvine právě artritida.
  • Obezita. Obezita je velkým rizikem. Pokud musí nohy nosit tolik kilogramů tuku, zatěžují se nadměrně a opotřebí se velmi rychle. Obézních lidí bolí nejčastěji kyčle, kolena a páteř. Zde mohu pouze poradit jíst menší porce, vybírat zdravější potraviny, a samozřejmě začít se sportem, který je nejlepší radou snad u všech problémů.

 

Léčba a úleva od artritidy

Bez adekvátního vzdělání je poměrně náročné zjistit, kterým typem artritidy přesně trpíte. Příznaky jsou si vesměs velmi podobné, takže při diagnostice již jde o práci pro revmatologa, ortopeda, nebo aspoň praktického lékaře.

První linií léčby artritidy je obvykle užívání léků. Jelikož nemám lékařské vzdělání a pracuji pouze s výsledky vědeckých nebo lékařských studií, konkrétní léky nebudu jmenovat. Stejně je musí vždy odsouhlasit lékař, protože každý typ artritidy vyžaduje jiný lék. Poslouchejte svého revmatologa nebo ortopeda. Pod odkazy najdete prokliky na vyhledávač lékařů v okolí vašeho bydliště ZnámýLékař.cz.

Každopádně vám bude předepsán některý z těchto léků:

  • Analgetikum. Jde o první pomoc, protože to jsou léky pro tlumení bolesti. Na samotnou artritidou a záněty kloubů analgetika nemají žádný vliv.
  • Antipyrotikum. Léky proti zánětům, rovněž i tlumení bolesti. Tyto preparáty najdete volně dostupné i v lékárně ve formě krémů, gelů nebo náplastí, které budete aplikovat přímo na postižená místa. Zde mluvím o těch, kterých vidíte v televizi za den klidně 10.
  • Antirevmatické léčby. Předepisují se v případě autoimunitních poruch. Cílem je zastavit zmatený organismus, aby klouby dále nenapadal.
  • Kortikosteroidní léky. Tlumí záněty a potlačují imunitní systém. Jelikož mají hormonální povahu, nelze je užívat dlouhodobě a jsou vázány přísně pouze na předpis.

 

Domácí pomoc pro úlevu od artritidy

Určitě bych vám s bolavými klouby doporučoval nechat se odborně vyšetřit a následně dodržovat léčbu. Než se vám povede k lékaři dostat, své klouby a chrupavky můžete před artritidou chránit následovně. Zároveň přirozeně podpoříte i své celkové zdraví a zmírníte závažnější příznaky onemocnění.

 

Stravovací změny proti artritidě

Do jídelníčku je vhodné zařadit protizánětlivé potraviny, které jsou převážně rostlinného původu. Smysl má ale i konzumace určitých živočišných surovin.

Dietologové se shodují, že potřebné protizánětlivé zdravotní benefity nabízí právě středomořská strava. To je taková, jakou možná znáte ze svých dovolených v Řecku či Chorvatsku, kde jsem byl ostatně také a jejich jídelníček jsem si tuze zamiloval :) Dobro došli!

Tyto potraviny jsou prokazatelně velmi vhodné pro podporu zdraví kloubů a zmírnění existujících zánětů:

  • ryby, ideálně ty mořské,
  • ořechy a semínka, které můžete jako křupavý snack nebo součást svých receptů,
  • luštěniny, které mimo jiné snižují i hladinu krevního cukru,
  • středomořské druhy ovoce a zeleniny, ale na konkrétních druzích prakticky nesejde, hlavně, aby jich bylo ve skladbě jídelníčku co nejvíc a co možná nejčerstvějších,
  • olivový olej, ideálně panenský a za studena lisovaný, který používejte univerzálně,
  • celá zrna a výrobky z nich s vysokým obsahem prospěšné nerozpustné vlákniny.

Upozornit musím i na zpracované potraviny plné přidaného cukru, konzervantů a dalších "šmakulád", které ve stravě dobrovolně nechceme. Takové potraviny jsou pro pacienty s artritidou naprosto nevhodné, protože zesilují záněty nebo je dokonce přímo vyvolávají.

CO ARTRITICKÝM PACIENTŮM NABÍZÍ ZNAČKA BLENDEA?

Kapsle Boswellia serrata (česky Kadidlovník pilovitý) se 400 mg extraktu v jedné. Boswelia obsahuje kyselinu boswellovou, která podle důkazů udržuje normální stav kloubů (přesně to potřebujete), dále pak udržuje funkce střev, dýchacího systému, činnost srdce a reprodukčního systému.

Výsledky této lékařské studie na 545 artritických pacientech zjistila, že na základě současných poznatků lze boswellii a extrakt z ní doporučit jako účinnou a bezpečnou možnost úlevy a součást léčby pro pacienty s osteoartritidou. Doporučená délka užívání jsou aspoň 4 týdny, klidně i déle.

Studie mluví o překvapivě malém množství extraktu a to pouhých 7,5 mg za den. Sledovaní ale užívali i další látky. Naše kapsle Blendea obsahují v jedné až 400 mg extraktu, čímž získáváte jistotu, že účinnou denní dávku hravě přijmete. Balení vám tak vydrží na 60 dnů.

.

 

Proti artritidě pomůže i pravidelný pohyb

Už jste asi slyšeli, že pokud něco skoro nepoužívám začne to slábnout a degradovat. To se týká i našich kloubů, potažmo celého organismu. Sport, případně nějakou sportovní fyzioterapii vám doporučí i lékař.

Sportovní fyzioterapie je obor fyzioterapie, který se zabývá prevencí úrazů, rehabilitací a navrácení klienta zpět do plné zátěže. Technika je primárně určená pro sportovce všech výkonnostních úrovní, ale také pro pacienty, kterých klouby a chrupavky poškozuje právě artritida.

  • Fyzikální terapie: Soubor cviků doporučených přímo pro váš jedinečný stav a vaše individuální potřeby, takže všechno to, co reálně ještě zvládáte. Součástí terapie mohou být i další metody, které vás mají zbavit bolestí, typicky různé masáže nebo horké či ledové zábaly.
  • Ergotrapie: Dodatečné rady a tipy, jak zvládate své každodenní povinnosti a koníčky. Odborník vám pomůže s výběrem specializovaných pomůcek a výbavy pro ochranu kloubů před úrazy.

Díky pohybu může pacient zaznamenat krátkodobý nárůst bolesti, protože tělo zatím není zvyklé. Jak si ale zvyknete a překonáte prvotní nepříjemné pocity, díky cvičení můžete tlumit příznaky dlouhodobě.

Pro bolavé klouby jsou nejlepšími sporty, které jsou k nim šetrné. Patří mezi ně chůze a turistika, plavání nebo cyklistika. Nebojte se ale určitě sportovat ani tak, jak to máte sami nejraději. Toto bylo pouze moje doporučení.

 

Některé bylinky a bylinné preparáty

Vědci pořád pátrají, aby našli nějaké bezpečné rostliny pro zmírnění bolavých kloubů a chrupavek. Je to zčásti i díky tomu, že chtějí najít složky, které mohou být volně dostupné i bez lékařského předpisu, a tedy ne léčiva. Mnohá z nich totiž mají i negativní vedlejší účinky, přičemž u rostlin je riziko naopak minimální až nulové.

Některé bylinky a výrobky z nich pomáhají zmírnit bolest kloubů, tlumit záněty, či dokonce mohou pomoci snížit užívání léků proti bolesti. Nejčastěji jde o tyto rostliny:

Chci ještě zdůraznit, že tyto rostliny nedovedou artritidu vyléčit. První vyšetření a první závěry by měl stanovit vždy lékař. Pomohou vám ale zmírnit nepříjemné bolesti kloubů, a jistě se nepletu, když tvrdím, že právě bolesti jsou to, čeho se chcete zřejmě okamžitě zbavit :) Trefil jsem se?

 

Operace artritidy

Samozřejmě, že ne každý pacient s artritidou skončí pod skalpelem u chirurga. Vždy záleží na rozsahu postižení a konkrétním typu. V některých případech se ale poslední možností stane operace postižených kloubů. Vždy také záleží na míře závažnosti příznaků a na tom, zda byla nějaké předešlá léčba úspěšná. Za operaci považujte i případnou výměnu kloubní protézy. Další slovo již bude mít váš lékař.

 

Jaký je rozdíl mezi artritidou a artrózou?

Výraz artróza hledá měsíčně až 3000 lidí. Jsem ale přesvědčen, že ne každý rozumí rozdílu mezi těmito dvěma nemocemi a možná věc vnímá nesprávně.

  • Artritida je zánětlivý stav, který postihuje jeden konkrétní kloub, nebo klidně i více kloubů kdekoliv v těle. Artritida se projevuje nepříjemnou bolestí, otoky a zvýšenou teplotou v postižených místech.
  • Artróza je nezánětlivý, ale zato degenerativní stav spojený se stárnutím nebo přílišnou námahou kloubů. Trpět tak mohou i mladší sportovci nebo náročněji fyzicky pracující zaměstnanci, kteří si klouby a chrupavky rychleji opotřebují. Artróza se nejčastěji objevuje v kyčelních a kolenních kloubech, v páteři, v ramenou, prstech nebo zápěstích.

 

Je artritida vlastně revma?

Ano i ne, protože o revma mluvíme v případě revmatoidní artritidy. O konkrétních typech artritidy píši podrobněji výše. V případě RA jde o poruchu autoimunitního systému, kdy organismus poškozuje a bojuje sám proti sobě. RA vyvolává chronické záněty postižených částí. Autoimunita sice může poškozovat různé tkáně, nejčastěji ale postihuje právě klouby. Měsíčně si téma revma vyhledává přes 4000 Čechů, takže i zde jde o "ožehavé téma".

Co jsme o artritidě zjistili?

lukas_chladek_redaktor_blendea

Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea a smutný očekávatel psoriatické artritidy, jelikož psoriázou trpí již od raného dětství.

Téma mě hodně zaujalo, protože sám mám dermatologické problémy, kvůli čemu patřím do ohrožené skupiny. O artritidě se mi povedlo zjistit:

  • Existuje přes 100 (!!) druhů artritidy, dělíme je na 2 hlavní skupiny.
  • Některé druhy jsou důsledkem mechanického poškozování kloubu, chrupavky a kloubního pouzdra, jiné vyvolává nadměrně aktivní imunitní systém, který na kloub útočí a poškozuje ho.
  • Mezi běžné faktory vzniku artritidy patří zranění, metabolické problémy, infekce, záněty a dysfunkční imunitní systém.
  • Revmatolog nebo osteolog vám pomůže zjistit, zda reálně trpíte artritidou, kterým typem konkrétně, proč a doporučí nejvhodnější léčbu.
  • Kromě předepsané léčby je rozumné zařadit dietní změny a pravidelný pohyb.
  • Rozumné je zároveň objednat si kapsle Blendea Boswellia serrata se 400 mg extraktu v jedné. Pomáhají tlumit záněty, které artritidu přímo vyvolávají a chránit klouby i chrupavky před dalším poškozením.
.

 

Pokud máte s artritidou vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na boswellii, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a žádné omezení pohybu, vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější.

Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. Mezi tyto rostliny patří i dobře známá a vyhledávaná Rozchodnice růžová, krásná to květinka :)

Podíváme se na všechny vědecky potvrzené prospěšné účinky, najdeme vhodnou denní dávku a vyjmenujeme si případné negativní účinky.

rozchodnice_ruzova_ucinky_a_davkovani

Nalevo vidíte kořen rozchodnice, který má nejsilnější zdravotní účinky, napravo samotnou rostlinku, která je jinak moc moc hezká :) Nasaďte si ji i vy, milí čtenáři.

Český název: Rozchodnice růžová, Rozchodník růžový, slovensky: Rozchodnica ružová

Lidové názvy: růžovka, rozchodník, arktický kořen, sibiřský kořen, zlatý kořen

Vědecky podložené zdravotní účinky Rozchodnice růžové

Rozchodnice, konkrétně její kořen pomáhá posílit vaše reakce na fyzické i duševní stresory. To jsou vlivy nebo situace, které na nás působí jako zátěž a vyvolávají stresovou reakci. Rozchodnice patří mezi známé adaptogeny a má tzv. adaptogenní účinky, co znamená, že pomáhá lépe se přizpůsobit stresujícím podmínkám a překonat je. Za nejsilnější účinné látky považují vědci rozavín a salidrozid.

Mezi fyzické stresory patří třeba tělesné vyčerpání z práce, ze sportovního tréninku, ale také dlouhodobá únava a nedostatek spánku.

  • Mezi stresory patří i existující zranění nebo nemoci. Bolest a omezená pohyblivost negativně ovlivňuje kvalitu života a představuje nechtěnou stresovou zátěž.
  • Stresovat nás může i náhlá změna životního stylu (typicky různé extrémní diety), změna prostředí, ve kterém žijeme nebo změna pracoviště. Než se člověk naplno aklimatizuje, podléhá nějaký čas stresorům.
  • Za stresory považujte i extrémně nízké či vysoké teploty, hluk, špatné osvětlení a znečištěné životní prostředí.

Duševní stresory mají vliv na psychické a emocionální zdraví. Nejčastěji mezi ně patří pracovní stres, kdy jsme pod tlakem, nestíháme své povinnosti a neustále někam potřebujeme spěchat (vítejte v mém světě :) ).

  • Psychický stres si přenášíme i do soukromého života, kde se stresory stávají vztahové konflikty, rozchody a rozvody, strach o vlastní děti, finanční potíže nebo úmrtí blízkého člověka.
  • Duševní stresory doprovázejí i nové události jako změny zaměstnání, stěhování na nové místo, různé životní epizody nebo narození dítěte.

Uznejte, že se stresory se v určité míře potýkáme všichni a je velmi náročné se jim vyhýbat úplně. Praktiky cokoliv, co vyvolává tělesnou či duševní zátěž, lze považovat za stresor. Rozchodnice vám pomůže vyrovnat se se stresory rychleji a příjemněji.

Rozchodnice růžová podporuje funkce mozku (tzv. kognitivní funkce)

Cože jsou to ony tajemné kognitivní funkce, které rozchodnice podporuje?

  • Kognitivní funkce jsou mentální schopnosti člověka spojené s myšlením a zpracováním informací. Patří sem pozornost, paměť, učení, myšlení, percepce a jazykové schopnosti.
  • Díky pozornosti se dovedeme soustředit na důležité věci a povinnosti.
  • Díky paměti si informace zapamatujeme a dovedeme si je rychle vybavit.
  • Učení je proces získávání nových znalostí.
  • Myšlení zahrnuje logické uvažování a řešení problémů.
  • Percepce je vnímání smyslových podnětů.
  • Jazykové schopnosti nám umožňují porozumět a používat jazyk.
Kognitivní funkce jsou vlastně to, díky čemu jsme všichni myslící bytosti. Rozchodnice růžová tyto důležité funkce účinně podporuje a posilňuje.

Mozek přirozeně udržujeme v efektivním chodu díky zdravé výživě a dostatečnému odpočinku. Rozchodnice spolu s dalšími rostlinami tuto snahu velmi efektivně podporuje.

Zmíním ještě studie na zvířatech, kterým rozchodnice zlepšila paměť a měla na ně antidepresivní účinek. Zvířatům zlepšila zmíněné kognitivní funkce a spravila poruchy nálady. Sice netuším, jak vypadá laboratorní krysa s depresí, ale co říkají studie je pro nás vždy svaté :)

rozchodnice_ruzova_pro_podporu_kognitivnich_funkci

SZPI potvrzuje příznivý vliv na kognitivní výkon, a dokonce i podporu normálního trávení a krevního oběhu

Rozchodnice růžová pomáhá tlumit stres

Rozchodnice jako adaptogen zvyšuje tělesnou i duševní odolnost vůči stresovým vlivům. Odborníci potvrzují, že užívání rozchodnice během stresujících období vám je pomůže lépe zvládat.

Hodí se takřka ve všech náročných situacích, typicky během zkouškových období ve škole, při náročných zadáních v práci (přesně zde se rozchodnice hodí pro mě :) ), dokonce při syndromu vyhoření z chronického stresu, při partnerských krizích (ovšem rozchodnice je za vás nevyřeší, pouze pomůže lépe se na problémy připravit a nedělat si z nich zas tak těžkou hlavu), při depresích a kdykoliv jindy, kdy potřebujete cílenou tělesnou i duševní vzpruhu.

Cituji výsledky souhrnu několika vědeckých studií:

"Experimentální skupina prokázala významné snížení úzkosti, stresu, hněvu, zmatenosti a deprese. Po 14 dnech účastníci hlásili významné zlepšení celkové nálady. Nebyly pozorovány žádné relevantní rozdíly v kognitivní výkonnosti mezi skupinami. Rozchodnice růžová vykazovala příznivý efekt na snášenlivost stresorů."

K nejcitelnějšímu zlepšení došlo hned v prvním týdnu užívání, ale příjemné pocity vydržely až do konce experimentu.

Studie hodnotily jeden konkrétní výrobek z rozchodnice, který pochopitelně jmenovat nebudu. Šlo ale o dávku 400 mg rozchodnice denně po dobu 14 dnů.

rozchodnice_ruzova_proti_stresu

Podle SZPI rozchodnice díky tlumení stresu navozuje emoční komfort

Rozchodnice růžová pomáhá proti únavě

Stres, spousta povinností a nedostatek spánku spolehlivě vyvolají fyzické i duševní vyčerpání. Rozchodnice pomůže i zde a opět díky svým adaptogenním vlastnostem. I únava totiž patří mezi základní stresory.

Účastníci několika vědeckých studií užívali 8 týdnů denně 400 mg kořene a ve výsledku hlásili účinnou pomoc s chronickou, a tedy dlouhodobou únavou. Zároveň si pochvalovali mírnější příznaky stresu, zlepšení nálady, podporu koncentrace a celkové zlepšení kvality svých životů.

rozchodnice_ruzova_pro_zmirneni_unavy

SZPI potvrzuje, že rozchodnice tlumí stres způsobený únavou, a zároveň stimuluje nervový systém

Rozchodnice růžová snižuje příznaky deprese

Výskyt deprese aktuálně celosvětově narůstá a je velmi vhodné bránit se pře ní třeba i pomocí rozchodnice. Deprese dovede z postiženého v rychlém čase udělat úplně jiného člověka. Ovlivňuje, jak se člověk cítí (strašně) a jak jedná (apaticky až vůbec nijak). Příčinou depresí je nejčastěji nerovnováha až vyčerpání neurotransmiterů (dopamin, noradrenalin, serotonin), které přenášejí nervové vzruchy.

Lékař (psycholog nebo psychiatr) proti depresi předepisuje antidepresiva, která pomáhají vyladit neurotransmitery do rovnováhy. Rozchodnice sice není lékem na předpis, ale vykazuje významně podobné pozitivní účinky. Pokud depresí nedejbože trpíte, schválně se svého lékaře na rozchodnici zeptejte. Posoudí léky, které vám předepsal a navrhne bezpečnou dávku rozchodnice.

Vědecká studie zjistila následovné:

57 pacientům s depresivní poruchou lékaři 12 týdnů náhodně dávkovali rhodiolu, konkrétní antidepresivum anebo placebo (neúčinnou látku).

Rhodiola i antidepresivum úspěšně snížily příznaky deprese, přičemž lék účinkoval lépe a výrazněji. Rhodiola ale měla mnohem méně vedlejších účinků a pacienti ji snášeli mnohem lépe.

Rhodiola není lék, ale pro pacienty může mít velmi uspokojivý tlumivý účinek proti depresi díky pozitivnímu vlivu na hladinu neurotransmiterů.

Rozchodnice růžová pro lepší sportovní výkon

Díky tomu, že rhodiola snižuje tělesnou i duševní únavu, pomáhá zlepšit sportovní výkony. Pokud sportujete a někdy máte pocit, že je toho na vás nějak moc, rozchodnice je skvělým pomocníčkem, jak se ze zátěže nezhroutit.

Tato studie uvádí, že užívání rozchodnice před cvičením zlepšilo výkon tím, že snížila míru vnímané námahy. Účastníci nebyli tak unavení, takže zvládli makat déle a intenzivněji.

To všechno jsou jenom další důkazy, které dokládají prospěšné účinky rozchodnice pro sportovce a lidi podstupující náročnější fyzickou i psychickou zátěž.

rozchodnice_ruzova_a_podpora_fyzickeho_vykonu

Podporu fyzického výkonu a kondice rozchodnici přiznává i Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI, která drží dohled nad účinky rostlin a potravin

Rozchodnice růžová jako možná prevence cukrovky

S rozchodnicí nezůstanou zkrátka ani diabetici. Cukrovka totiž vzniká, když má organismus nedostatečně vyvinutou schopnost produkovat hormon inzulín nebo na něj správně reagovat (odborně inzulínová rezistence).

Kvůli tomu rizikově stoupá hladina krevního cukru (glukózy) a vzniká zdraví ohrožující stav hyperglykémie. Diabetici pravidelně používají inzulínové injekce nebo orální léky, které jim pomáhají zvýšit citlivost na inzulín a zvládnout tak zvýšenou hladinu glukózy.

Rozchodnice díky látce salidrozid ochránila pokusná zvířata před cukrovkou a diabetickým poškozením ledvin (odborně diabetická nefropatie). Studie na lidech pořád probíhají, ochranné účinky jsou ale zatím velice slibné. Pokud jste diabetik, doporučuji nejdříve si promluvit se svým lékařem (diabetolog nebo endokrinolog).

Čtěte i můj starší článek Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulínu? (14 tipů pro zdravé lidi a pro diabetiky).

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

Rozchodnice růžová a její možné protirakovinné účinky

Nerad se pouštím do těchto onkologických témat, ale důkazy mluví jasně. Účinná sloučenina salidrozid se ve studiích ve zkumavkách (in vitro) a na zvířatech projevila jako účinný inhibitor růstu rakovinných buněk v plicích, močovém měchýři, tlustém střevě a žaludku.

Ihnibitor/ihnibice znamená, že růst těchto nežádoucích buněk zpomaluje, znesnadňuje nebo úplně zastavuje.

Vědci se domnívají, že Rozchodnice růžová může být účinná a nápomocná při léčbě několika typů rakoviny. Zatím nelze vůbec s jistotou tvrdit, že rozchodnice má moc rakovinu léčit. Existující důkazy jsou však víc než slibné a já pevně doufám, že rozchodnice co nejrychleji ukáže svou moc naplno :)

Nežádoucí vedlejší účinky Rozchodnice růžové

Odborníci potvrzují, že nežádoucí účinky jsou velice mírné. Mohou například pozměnit účinnost některých léků na předpis (typicky léků proti úzkosti nebo léků na srdeční arytmii). Pokud nějaké užíváte, je doporučeno, abyste užívání rozchodnice konzultovali s předepisujícím lékařem ještě než s ní začnete.

Citliví lidé po užití hlásili i problémy se spánkem nebo ospalost, závratě, sucho v ústech nebo naopak nadměrnou tvorbu slin, bolesti hlavy a žaludeční nevolnost. Pokud by se u vás symptomy objevily, rozchodnici pro jistotu přestaňte užívat.

Užívání a dávkování Rozchodnice růžové

Rozchodnici si můžete vypěstovat i sami, pravděpodobně byste ale měli problém zpracovat ji správně. Lidé znají hlavně čaj z listů nebo květů. Známá je také tinktura a kapky z rozchodnice.

Díky obsahu prospěšných sloučenin je velmi výhodné konzumovat kořen, resp. doplňky stravy se sušeným práškem z kořene nebo s extraktem z něj.

Ve vědeckých studiích, na které odkazuji, sledovaní účastníci užívali 200, 400 nebo až 600 mg extraktu z kořene rozchodnice po dobu 6, 8 až 12 týdnů. Specialisté doporučují užívat rozchodnici kratší dobu, a to nanejvýš 12 týdnů (3 měsíce). Tato množství se prokázala jako účinná při řešení různých zdravotních komplikací. Sportovní výkon a výdrž podpořilo již množství 200 - 300 mg extraktu za den.

Zde bych rád upozornil na praktičnost užívání doplňku v kapslích, protože si můžete účinné, ale pořád bezpečné množství přehledně dávkovat.

8 nejčastějších otázek na Rozchodnici růžovou

Jaké má Rozchodnice růžová vědecky potvrzené zdravotní účinky?

Rozchodnice růžová zlepšuje kognitivní (poznávací) funkce a kondici mozku, snižuje úroveň stresu, pomáhá proti fyzické i psychické únavě a vyčerpání, tlumí příznaky deprese, zlepšuje sportovní výkonnost a výdrž, funguje jako prevence před rozvojem nebo zhoršováním cukrovky a předpokládá se, že může mít i protirakovinné účinky.

Jaké má Rozchodnice růžová nežádoucí účinky?

Rozchodnice byla bezpečně používána ve studiích trvajících 6 až 12 týdnů. Mezi možné vedlejší účinky patří závratě a buď sucho v ústech, nebo nadměrná tvorba slin. Zatím není úplně jasné, zda je bezpečné užívat rozchodnici během těhotenství nebo během kojení. Pokud jste těhotná nebo kojíte, rozchodnici pro jistotu neužívejte.

Jaký má Rozchodnice růžová vliv na psychiku?

Rozchodnice růžová se široce používá ke stimulaci nervového systému, zmírnění úzkostí, zvýšení duševního pracovního výkonu, zmírnění únavy, předcházení výškové nemoci a úlevě od příznaků deprese.

Jaké má Rozchodnice růžová kontraindikace?

Rozchodnice může bránit působení imunosupresiv, které se užívají na roztroušenou sklerózu. Lidé s autoimunitními poruchami by rozchodnici neměli užívat. Rozchodnice by se neměla užívat, pokud jste těhotná nebo kojíte a nedoporučuje se ani malým dětem.

Podporuje Rozchodnice růžová hubnutí?

Částečně ano, protože urychluje pálení tuků a stimuluje metabolismus. Vždy ale záleží na celkové životosprávě a vstupní váze.

V jaké dávce bude Rozchodnice růžová účinná?

Ve studiích, na které odkazuji, sledovaní užívali 200, 400 až 600 mg extraktu z kořene rozchodnice po dobu do 12 týdnů. Odborníci nedoporučují rostlinu ani výrobky z ní užívat déle.

Reaguje nějak Rozchodnice růžová na antidepresiva?

Rozchodnici lze kombinovat s tricyklickými antidepresivy. Mírná reakce serotoninového syndromu se může objevit, když se rozchodnice kombinuje s paroxetinem a jinými SSRI. Pokud máte zájem o rhodiolu během léčby deprese, poraďte se se svým psychologem.

Co jsme zjistili o Rozchodnici růžové?

Rhodiola rosea nabízí velmi silné prospěšné účinky:

  • Posiluje reakce těla na fyzické i psychické stresory a pomáhá tlumit stres,
  • podporuje kognitivní funkce mozku,
  • zlepšuje sportovní výkon a zmírňuje únavu,
  • může fungovat jako prevence vzniku cukrovky, depresí, či dokonce rakoviny (ta je ale pořád ve výzkumu).
  • Optimální množství, které bylo použito i ve vědeckých studiích, je 200 až 600 mg extraktu z kořene rhodioly.

Máte dotaz k Rozchodnici růžové nebo s ní máte vlastní zkušenost? Určitě se nám ozvěte do komentáře pod článkem. Velmi rád zodpovím všechny vaše dotazy a vyslechnu si vaše zkušenosti.

Těším se na vás u dalšího článku, takže nás určitě sledujte i na facebooku Blendea, aby vám žádný neutekl, milí čtenáři 🙂

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité "indice", které mohou deficit prokazovat.

V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním smyslem článku je poukázat na případné symptomy nedostatku.

Zmiňuji i naše hořčíkové doplňky, díky kterým se o svou denní dávku potřebného hořčíku nemusíte bát. Přesně, jak je u našich výrobků zvykem. Přesně, jak je u našich výrobků zvykem :)

Jaké časté příznaky tedy nedostatek hořčíku vyvolává?

nedostatek_horciku

Bušení srdce, soustavná únava a špatné nálady jako velmi časté příznaky nedostatku hořčíku

Víte, že nedostatkem hořčíku trpí každý třetí Čech? Deficit významně roste po cca. 45 roku života a ohrožuje zejména ženy v menopauze. Trápí přes 40 % z nich. Negativní příznaky na sobě zpozorují ovšem i muži a lidé mladší 45 let.

Dohledal jsem i zprávy (nebo spíše dezinformace?), které tvrdí, že deficit postihuje přes 75 % lidí. Podle odborných důkazů to ale není pravda, takže si nenechte nanutit nic, co vám lže jenom aby se to prodalo. Odkaz na tyto hoaxy záměrně nepřikládám, protože nechci dělat reklamu.

Nedostatek hořčíku lékařsky: Hypomagnesémie / hypomagnezémie.

 

Kdy mluvíme o nedostatku hořčíku?

O nedostatku, a tedy deficitu hořčíku mluvíme, když organismus nedostává tolik hořčíku, kolik by potřeboval, aby zůstal zdravý. Krátkodobý deficit obvykle nepředstavuje významné zdravotní riziko. Pokud ale ve stravě dostatek hořčíku nemáme, případně máme problém s jeho vstřebáváním do těla, zdravotní rizika rostou. Důsledky se projeví na těle i na našem chování.

Zde zmíním hlavně lidi holdující alkoholu. U nich je nedostatek velmi častým, a logicky i očekávatelným jevem.

Deficit může způsobovat i zhoršený zdravotní stav, a také léky, kterými se snažíme nemoci léčit. 

Nedostatek hořčíku dovede potvrdit až lékař pomocí speciálních testů, ojediněle jej lze naměřit i z moči (tzv. toleranční test). Nepříjemné symptomy nedostatku na sobě ale můžeme pozorovat ještě než se na testy dostaneme. Ty zásadní jmenuji níže.

 

Proč vlastně tak často trpíme nedostatkem hořčíku?

Zde odpovím drze, ale pravdivě: Protože se v Česku velmi často stravujeme úplně mizerně. Jíme to, co je levné nebo co vypadá dobře na instagramu. Výživových hodnot potravin si nevšímáme až do doby, než se objeví první negativní příznaky deficitu.

Mnozí postižení si svůj nedostatek dlouhou dobu neuvědomují, protože příznaky jsou mírné a nepřikládají jim váhu. Jednat začnou až když jsou nesnesitelné.

Příčinou nedostatku mohou být i:

  • extrémní dietní návyky a nedostatek pestré a čerstvé stravy ve snaze zhubnout, 
  • akutní nebo chronický průjem, který lidi zbavuje mnohých minerálů a nejenom hořčíku,
  • stavy po léčbě nebo po operacích, velmi často po chemoterapii nebo operacích štítné žlázy či žaludku.

Příčinou nadměrné ztráty hořčíku může být diabetes, celiakie (bezlepková dieta obsahuje žalostně málo hořčíku), problém se vstřebáváním jiných makroživin a zmíněná přehnaná konzumace alkoholu.

 

Denní doporučený příjem hořčíku u různých věkových skupin

Zde uvádím denní doporučenou dávku hořčíku pro různé věkové skupiny tak, aby netrpěly jeho deficitem.

Věk: muž: žena: v těhotenství: během kojení:
do 6 měsíců 30 mg 30 mg
7 - 12 měsíců 75 mg 75 mg
1 - 3 roky 80 mg 80 mg
4 - 8 let 130 mg 130 mg
9 - 13 let 240 mg 240 mg
14 - 18 let 410 mg 360 mg 400 mg 360 mg
19 - 30 let 400 mg 310 mg 350 mg 310 mg
31 - 50 let 420 mg 320 mg 360 mg 320 mg
více než 51 let 420 mg 320 mg

Tabulka doporučeného denního příjmu/dávky hořčíku podle věku (ZDROJ)

Ještě než se vrhnu na nejčastější příznaky nedostatku, doporučím, co byste měli pro optimální příjem hořčíku zařadit do jídelníčku.

Co tedy jíst, abychom se všichni společně vyhnuli nedostatku hořčíku?

Vegany a vegetariány potěším :) , protože velmi významným zdrojem je zelená listová zelenina. Dále také luštěniny, ořechy, semínka, obiloviny a celozrnné výrobky. Na hořčík jsou bohatější potraviny, které obsahují zvýšený podíl vlákniny.

Varuji před bílou rafinovanou moukou. Během její výroby se zrna zbavují otrub, slupek a klíčků, které jsou dobrým zdrojem hořčíku, ale kvůli metodě zpracování zrna o hořčík přijdou, resp. si jej uchovají smutně málo.

Nakupujte celozrnné pečivo a výrobky, bílé mouce se vyhněte. Některé výrobky jsou o hořčík obohaceny (tzv. fortifikované potraviny). Těm ale osobně nefandím, protože nevidím důvod, proč zrna o hořčík nejdříve obrat a hned poté jej do nich znovu přidávat. Neekologické, neekonomické a zbytečně namáhavé postupy. Jezte co nejméně zpracované potraviny a dbejte na pestrost a vyváženost svých jídel.

Nezapomeňte na minerální vody. Mnohé z nich obsahují dostatek hořčíku, takže si vždy čtěte etikety. Jako fanoušek ekologie doporučuji zajít si někam ke studánce a nekupovat příliš často balené vody. Jde o zbytečnou plastovou zátěž pro planetu.

Přesný obsah hořčíku v různých potravinách najdete v tabulce na této odborné stránce. Pamatujte, že ze stravy a minerálních vod si tělo vstřebá pouze kolem 40 % jejich celkového obsahu hořčíku, takže se nebojte naložit si více (ale zároveň se nepřejídejte!).

.
.
.

 

Příznaky nedostatku hořčíku, kterých si všimnete velmi rychle

Upozorňuji, že uvádím pouze nejčastější symptomy deficitu. Může jich být, a obvykle i je více. Pokud se najdete v těch vyjmenovaných, doporučuji kontaktovat praktického lékaře, který vás na vhodné měření doporučí.

 

Nedostatek hořčíku - tělesné příznaky

Deficitem magnézia utrpí naše tělo i mysl.

 

Křeče, záškuby svalů, mravenčení a nepříjemné pocity

Prvně si nedostatek hořčíku všimnete podle nepříjemných pocitů ve svalech. Toto napětí může vyeskalovat až do zablokování, kdy se hnete jenom stěží. Pokud vám svaly a klouby tuhnou často, může jít o příznak dlouhodobého deficitu.

Proto hořčík často doplňují sportovci právě díky tomu, že jim pomáhá svaly uvolnit, odblokovat a zklidnit. Magnéziové tabletky vám možná doporučili i na bolesti zad, kloubů, svalů a prakticky celého pohybového aparátu.

Podle vědců je příčinou silnější přítok vápníku do buněk nervů, ty příliš silně stimulují svalstvo a výsledkem je ono nenáviděné tuhnutí, často spojené s bolestmi.

Hořčík nevnímejte jako lék proti ztuhlým svalům. Lze ale potvrdit, že lidem s deficitem magnézia užívání doplňku krátkodobě uleví.

Upozorním, že třes a mravenčení může mít i jiné příčiny. Často za nimi stojí stres, předávkování kofeinem, komplikovanější nemoci (roztroušená skleróza, svalová dystrofie nebo užívání některých léků nebo onemocnění nervů). Pouze lékař pozná přesnou odpověď.

Lékaře oslovte, pokud se záškuby objevují častěji a nevypadá to, že by chtěly zmizet.

 

Silná únava a pocity vyčerpání

Ano, všichni jsme někdy unavenější, než jindy, a většinou víme, proč tomu tak je. Tehdy si stačí odpočinout. Pokud to ale nevíme, nelze vyloučit deficit hořčíku.

Postižený kromě duševního vyčerpání pociťuje i fyzickou slabost, nezvládá se ani hnout a nemá sílu na to ani myslet.

Odborníci vnímají únavu jako nejednoznačný příznak a čekají, až se k němu připojí i jiné příznaky. Napovědět jim proto může i přidružená svalová slabost (myasthenia gravis), kdy člověk neudrží oči otevřené a víčka klesají i pokud právě bdí.

Podle vědců je zde příčinou nadměrná ztráta draslíku ze svalových buněk, což je ale opět stav, za který může deficit hořčíku.

Nedostatek hořčíku je velmi častou příčinou psychické i duševní únavy, slabosti a vyčerpání.

Podívejte se i na starší článek o tetanii, což je další porucha způsobená kromě jiného i nedostatkem hořčíku.

 

Nepravidelný srdeční tep (srdeční arytmie)

Lékaři označují srdeční arytmii za jeden z nejzávažnějších příznaků nedostatku hořčíku. Pořád jde o sval, a jak už jsem psal, bez hořčíku svalstvo nemůže fungovat správně

Arytmie se může projevovat nenápadně, stejně tak velmi závažně. Srdce tluče nepravidelně a mezi jednotlivými údery vznikají nepřirozeně dlouhé přestávky. Dále se arytmie projevuje motáním hlavy a závratěmi, dušností a problémem nadechnout se (plíce jsou ovládány svaly), tlakem a bolestí na hrudi (jak srdce bije nepřirozeně), pocity na omdlení a velmi silnou únavou.

Nerad straším, ale arytmie může způsobit až selhání srdce a mrtvici.

I zde je věc souvisí s nerovnováhou draslíku v buňkách srdce, která je opět důsledkem deficitu hořčíku

Studie doložila, že pacientům po selhání srdce pomohly hořčíkové injekce významně zlepšit jeho správné fungování. Hořčíkové doplňky stravy pomohly významně zmírnit příznaky u pacientů se srdeční arytmií.

 

Rizikově zvýšený krevní tlak (hypertenze)

Ani srdce není uchráněno před nepříjemnými projevy deficitu hořčíku. Studie tvrdí, že nedostatek zvyšuje krevní tlak a stává se tak rizikovým faktorem pro různá vážná srdeční onemocnění. Odkazuji na studii provedenou na potkanech.

Menší studie zatím prokázaly, že deficit má velmi podobný vliv i na lidské kardiovaskulární zdraví.

Zároveň potvrzují, že doplňky stravy s hořčíkem pomáhají snižovat krevní tlak zejména u dospělých lidí, kteří již vysoký tlak mají. Pokud hypertenzí trpíte a máte ji potvrzenou kardiologem, hořčíkový doplněk stravy vám mohu pouze doporučit.

O zdravých a rizikových hodnotách krevního tlaku se dočtete v našem starším článku.

Klikněte na odkaz a čtěte, jaké hodnoty tlaku jsou optimální.

 

Řídnutí kostí (osteoporóza)

Psal jsem, že nedostatek hořčíku často trápí ženy v menopauzálním věku. Přesně to je zároveň skupina lidí, kterou trápí řídnutí a zvýšená lámavost kostí nejčastěji.

Deficit oslabuje pevnost kostí a přímo stojí za jejich řídnutím. Kvůli nedostatku hořčíku klesá v krvi i hladina vápníku, který je pro pevné kosti absolutně nezbytný.

Kromě nedostatku hořčíku rozvoj osteoporózy urychluje také:

  • přirozené stárnutí,
  • nedostatek pohybových aktivit,
  • nedostatek jiných živin, typicky vitamínu D a K.

Pokud jste žena v menopauzálním věku (po 45. roku života), určitě je namístě nechat si hladinu hořčíku změřit a zajít i za osteologem. Pomůže vám. S pocitem, že máte kosti křehké a rychle se zlomí zajděte za specialistou kdykoliv. Zdravé kosti potřebují hořčík i vápník. Myslete na ně.

 

Astma a respirační onemocnění

Astmatici zvyknou trpět nedostatkem hořčíku. Ne každý, ale patří mezi ohroženou skupinu a hladina u nich bývá nižší, než u lidí bez astma.

Lékaři problém připisují tomu, že nedostatek hořčíku vyvolává nahromadění vápníku ve svalech zodpovědných za správné dýchání. Dýchací cesty se zužují, člověk dýchá těžce a po nějaké době je z něj astmatik.

Možná víte, že astmatici musí používat inhalátory a ty jsou naplněny právě síranem hořečnatým. Ztuhlé svaly uvolní a tak rozšíří dýchací cesty. V případě, že se astmatik dusí, lze mu látku podat i injekčně.

Zde zdůrazním, že “pouhé” doplňky stravy s hořčíkem u astmatiků nemusí být účinné. Pokud jste astmatik, vždy se řiďte striktně podle doporučení pulmonologa/pneumologa nebo alergologa. Astma se u některých lidí může spojovat právě s nedostatkem hořčíku. Bohužel zatím nelze potvrdit, zda běžné doplňky stravy s hořčíkem pomohou lépe zvládat projevy astma nebo astmatické záchvaty.

 

Nedostatek hořčíku - duševní příznaky: Změny duševního zdraví a chování

Deficit hořčíku dovede nehezky zamávat našim chováním. Není to pravidlem, ale lidé s dlouhodobým nedostatkem jsou velmi často apatičtí, působí bez nálady a bez emocí, cítí se duševně otupěle a prostě jim to “nepálí” tak, jak by potřebovali. Dlouhodobě nízký hořčík může vyvolat až deprese. Hořčíkové doplňky stravy mohou tlumit úzkosti u lidí s úzkostnou poruchou.

V této sféře je zapotřebí dalších a průkaznějších důkazů. Ty, které jsem dohledal, zatím pozitivní vliv hořčíku na duševní zdraví aspoň částečně potvrzují. 

 

Proč je vhodné užívat hořčík společně s vitamínem B6?

Hořčík a vitamín B6 jsou živiny se vzájemnou synergií. Jejich společné užívání pro vás má několik výhod:

  1. Synergický účinek: Hořčík a vitamín B6 si spolu v těle vzájemně pomáhají podpořit své vlastnosti. Vitamín B6 pomáhá přeměnit hořčík na jeho aktivní formu, kterou může tělo snáze využít. Synergický účinek zvyšuje efektivitu a vstřebatelnost hořčíku.
  2. Regulace nervového systému: Obě látky jsou důležité pro správnou funkci nervového systému. Vitamín B6 je nezbytný pro tvorbu neurotransmiterů, které přenášejí signály mezi nervovými buňkami. Hořčík je důležitý pro správné uvolňování neurotransmiterů. Společné užívání hořčíku a vitamínu B6 pomáhá udržet nervový systém v rovnováze.
  3. Zlepšení energetického metabolismu: Vitamín B6 je nezbytný pro metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Pomáhá přeměňovat stravu na energii. Hořčík pomáhá přeměnit živiny na energii. Společné užívání hořčíku a vitamínu B6 podpoří i efektivitu energetického metabolismu.
  4. Podpora zdravého spánku: Hořčík a vitamín B6 mohou mít kladný vliv na kvalitní spánek. Vitamín B6 je důležitý pro tvorbu spánkového hormonu melatoninu, který reguluje spánek a bdění. Hořčík podporuje uvolnění a relaxaci svalů, což přispívá ke klidnému spánku. Společné užívání hořčíku a vitamínu B6 pomůže zlepšit spánkové procesy.

Kombinace hořčíku a vitamínu B6 je vhodná pro ty, kteří chtějí podpořit zdraví nervového systému, energetický metabolismus a kvalitu spánku.

Všechny tyto prospěšné účinky si můžete dopřát i vy, milí čtenáři :) A jelikož doručujeme do 2 pracovních dnů, dopřejete si je již pozítří.

.
.
.

 

Co znamená, že hořčík patří mezi esenciální minerály?

Esenciální minerály jsou ty, bez kterých tělo nedovede a nemůže normálně fungovat, ale samo si je nevyrábí. Esenciální minerály musíme získat ze stravy nebo z doplňků stravy.

Pro optimální hladinu hořčíku v těle jezte dostatek ořechů, semen, zeleniny, obilovin, mléčných výrobků, masa (bohatý zdrojem jsou vnitřnosti) a ryb.

 

Co jsme zjistili o nedostatku hořčíku?

lukas_chladek_redaktor_blendea

Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Hořčík je esenciální minerál a všichni jej potřebujeme, abychom byli zdraví a nic nás netrápilo.

Symptomy nedostatku mohou byt velmi nenápadné. Pokud ale hladina kriticky klesne, mohou se v rychlém čase zhoršit a zesílit. 

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky, a to tělesnou i duševní únavu, křeče, záškuby a tuhnutí svalů, nevolnosti a zácpy, problémy se soustředěním a změny nálad s převahou těch negativních, křehnutí kostí, bušení srdce a nepravidelný srdeční tep.

Sami doma se můžete orientovat pouze podle těchto příznaků. Nejsou však jednoznačným potvrzením, že vám hořčík skutečně schází.

Deficit může odborně potvrdit pouze lékař pomocí testů červených krvinek, vzorků tkání, ojediněle i pomocí testu moči. Krevní testy jsou totiž velmi nepřesné, jelikož se v těle 60 % hořčíku ukládá v kostech a 40 % v buňkách měkkých tkání. Mimo buněk je to pouhé 1 %. Spolehlivý výsledek by tak poskytl odběr a rozbor těchto biologických materiálů. Z krve lze zjistit hořčík uložený přímo v červených krvinkách.

Aby vám hořčík nescházel, jezte vždy čerstvě, pestře a dostatečně.

Pokud chcete hořčík bezpečně doplňovat, určitě doporučuji naše hořčíkové kapsle Blendea.

.
.
. 

Máte dotaz k nedostatku hořčíku nebo máte s deficitem vlastní zkušenost? Určitě se nám ozvěte do komentáře pod článkem. Velmi rád zodpovím všechny vaše dotazy.

Těším se na vás u dalšího článku, takže nás určitě sledujte i na facebooku Blendea, aby vám neutekl, milí čtenáři :)

3 důvody, proč vyzkoušet adaptogenní kávu SUPERCOFFEE ☕🍄

3 důvody, proč vyzkoušet adaptogenní kávu SUPERCOFFEE ☕🍄

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem značky Blendea. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci "bombardují" pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže.

Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné účinky, díky kterým se naše zdravé kafíčko pomalu zdomácnělo na vrchních příčkách prodejnosti.

blendea_supercoffee_latte

Adaptogenní kávu si můžete připravit stejně jako tu klasickou na takový způsob, jaký máte rádi. Například jako lahodné latte.

SUPERCOFFEE nedráždí a nezatěžuje žaludek

Káva mnohým lidem dráždí žaludek, kvůli čemu se jí mnozí vzdali. Shodně mluví o překyselení žaludku. Jelikož se ale málokdo chce vzdát povzbudivých účinků kofeinu, snížili jsme jeho obsah na 55 mg v jedné dávce, což je přibližně osmina bezpečné denní dávky. Snížený kofein žaludek tolik nedráždí.

Mezi další dráždidla patří i kyselina chlorogenová, které je v SUPERCOFFEE rovněž méně. Běžně totiž stimuluje produkci žaludečních kyselin, zvyšuje jejich pH a vyvolává pocit překyselení žaludku a pálení záhy.

Čeho je v ní naopak dostatek, je vláknina inulin z kořene čekanky. Vědecké důkazy potvrzují, že inulin i vláknina jako taková pomáhá zlepšit zdravé trávení, zmírňuje zácpu, a dokonce pomáhá zhubnout. Jedna dávka obsahuje 1,3 g inulinu.

Další významnou složkou je směs funkčních hub v BIO kvalitě, konkrétně reishi, chaga a hericium. Je vědecky potvrzeno, že tyto houby upravují střevní mikroflóru (mikrobiom) a podporují správné funkce žaludku i střev. Namísto podráždění a překyselení SUPERCOFFEE žaludek upokojí a podpoří jeho správné fungování.

Nezapomeňte, že žaludek může podráždit i mléko, cukr a další přísady. Pokud máte žaludek citlivější a nevíte, co přesně vám jej překyseluje, pijte SUPERCOFFEE čistou.

Pokud ji chcete jemnou a krémovou, přidejte mléko nebo jeho oblíbenou rostlinnou alternativu.

blendea_supercoffee_nezatezuje_zaludek

Anna sice váhala, ale nakonec nelitovala jediné koruny

kava_blendea_supercoffee_nedrazdi_zaludek

Že SUPERCOFFEE nedráždí žaludek potvrzuje i zákaznice Jana

SUPERCOFFEE přirozeně podporuje hubnutí a skvěle chutná

Ne každému běžná káva chutná. Pro někoho je příliš hořká nebo kyselá. Přesně z toho důvodu do kávy přidáváme příjemnou BIO cejlonskou skořici, která její chuť zjemňuje a z nenápadné šálky kafe dělá chutný dezert. Samozřejmě do ní nepřidáváme žádný cukr, takže neohrožuje vaši linii a díky inulinu bezpečně podpoří hubnutí.

Nasládlá chuť je výsledkem citlivě namíchaného složení, ve kterém dominuje cejlonská skořice. Věděli jste, že i skořice podporuje hubnutí? Stimuluje totiž metabolismus, redukuje negativní účinky potravin bohatých na tuky a snižuje chutě na sladké díky kontrole krevního cukru a minimalizaci výkyvů inzulinu. O významných rozdílech mezi kvalitnější cejlonskou skořicí a "klasickou" čínskou Cassia skořicí jsme sepsali samostatný článek.

blendea_supercoffee

SUPERCOFFEE nabuzuje energii a podporuje soustředěnost

Ano, psal jsem, že má naše káva nižší obsah kofeinu. To ale neznamená, že by v ní kofein nebyl a neměla žádné stimulační účinky.

Běžné espresso má kolem 80 mg kofeinu, překapávaná káva klidně 160 mg na jeden šálek. I to je důvod, proč se lidé po běžné kávě cítí napjatí, nervózní, buší jim srdce a necítí se dobře. Kvůli tomu klesá jak schopnost soustředit se, tak pracovní či studijní výkon. Zdravý člověk by za den neměl přesáhnout množství 400 mg kofeinu.

Jedna porce SUPERCOFFEE (3,3 gramu) obsahuje pořád slušných 55 mg kofeinu, což je bezpečné a nezávadné množství. Jaký názor mají na stimulaci energie zákazníci? Všechny recenze najdete pod tímto odkazem na naší stránce nebo v hodnoceních reálných zákazníků na Heuréce.

SLYŠELI JSTE o aktuální akci 1+1 BALENÍ ZDARMA ke každé objednávce?

Můžete se buď zásobit na později nebo balení zdarma někomu darovat a pomoct mu najít lepší, zdravější a chutnější kávu. A to se vyplatí!

Složení je tak čisté, že čistější snad ani být nemůže :)

Balíček vám doručíme do 2 dnů, takže již pozítří můžete začít den zcela novým rituálem.
.

Pro koho je SUPERCOFFEE vhodná?

Supercoffee káva na podporu koncentraceK práci, ke studiu, na chuť nebo jako dárek. Každý má právo těžit ze zdravých benefitů SUPERCOFFEE.

Pokud jste zapálený kafíčkář, který si užívá pouze 100% arabicu či robustu, SUPERCOFFEE vaše potřeby a choutky pravděpodobně neuspokojí. Není tak chuťově výrazná ani silná jako klasické espresso či turek, protože jde o kávovinovou směs.

Hlavním cílem SUPERCOFFEE je ale dopřávat vám chutným a voňavým způsobem významné zdravotní benefity každý jeden den. Podívejte se na produktovou stránku, kde jmenujeme všechny zásadní účinky. Šanci by jí měl dát i zkušený milovník kávy, kterého trápí nějaký zdravotní problém, chce vyzkoušet nové alternativy nebo snížit vysoký příjem kofeinu. Naše kafe obsahuje 55 mg kofeinu v jedné šálce.

Pokud máte rádi instantní kávu nebo její obilninové náhrady, které si navíc dochucujete mlékem, cukrem či jinými pochutinami, nic se pro vás nezmění :) SUPERCOFFEE vám bude díky cejlonské skořici chutnat, pomocí kofeinu vás nabije energií, díky funkčním houáam podpoří vaši imunitu, inulinem nastimuluje hubnutí i správné trávení a můžete s ní různě experimentovat.

kava_blendea_supercoffee_a_dostatecne_davkovani

Zákaznici Hedvice bohatě stačil jeden šálek hned po ránu, další potřebu již neměla

Já už jsem si dnes svoje 2 kafíčka vypil a udělaly mi moc dobře. Jdete do toho se mnou?

Věřím, že ano, takže klikněte na tlačítko níže a objednejte si ji. Do 48 hodin je u vás, milí čtenáři :)

Předem děkuji za případnou objednávku. Zároveň vás ubezpečuji, že v případě nespokojenosti garantujeme vrácení peněz a kafíčko nám můžete kdykoliv poslat zpátky, i pokud bude otevřené. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví. S pozdravem, Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea.
.
Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme "nechat jenom zdát". To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled.

Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak zarudlí s hlubokými kruhy pod očima, špatnou motorikou, zhoršeným dechem a jediné, co vás tehdy zajímá, je odpověď na dotaz "Jak se mám konečně normálně vyspat?"

Dnes jsem se vyspal skvěle, takže se budu snažit psát co nejpodrobněji :) Hned zrána jsem prohledal několik odborných článků s užitečnými tipy, které můžete zařadit hned dnes večer. Pokud byste kvalitu spánku chtěli zlepšit, poradím, které bylinky jsou nejúčinnější.

Upozorňuji, že článek je poměrně dlouhý a možná usnete dřív, než ho stihnete celý dočíst. To je můj malý dárek pro vás, vážení čtenáři. Přeji předem dobrou noc :)

jak_zlepsit_kvalitu_spanku

Uvedené tipy jsou platné pro dospělé i děti. Naučte se zásady spánkové hygieny a spát jako dudek bude celá rodinka :)

Spánek je zásadní pro sportovní a fyzický výkon. Je to tak prosté. Pokud se řádně nevyspím, jsem slabý a pořád unavený, takže logicky nedovedu v práci zvedat těžká břemena ani se soustředit na klikání do počítače.

Můj výkon spolehlivě klesá, vedoucí si mne ruce a už vypisuje papíry na výpověď. Zajít si po práci ještě zaběhat nebo zaposilovat je nemyslitelné. Není síla ani vůle! Přitom by stačilo vyspat se pořádně aspoň pár nocí. Ale prostě to nejde.

Jaký spánek lze považovat za kvalitní?

O kvalitním spánku můžeme mluvit, pokud člověk usne bez problémů do 30 minut od zalehnutí. Spánek je vydatný a nepřerušovaný. Během kvalitně prospané noci se připouští pouze jedno probuzení, třeba když potřebujete na malou nebo vás vzbudí plačící dítě nebo soused, který kvalitní spánek nemá a potřebuje v bytě s něčím bouchat :) Následně by měl člověk usnout nejpozději do 20 minut.

Kvalita spánku není to samé, co délka spánku. I dlouhý spánek může být nekvalitní, a naopak kratší spánek o 7 hodinách může být velmi kvalitní.

Pokud takový spánek máte, jste šťastný a vyspaný člověk. Pokud ne, váš spánek je nekvalitní a je potřeba něco s tím dělat. Zamyslete se proto, zda na vás popis sedí nebo ne. Pokud ne, čtěte určitě dále. Budu se vám snažit poradit.

Jak dlouhý by měl být spánek vzhledem na věk?

Každý potřebujme spát jinak dlouho a potřeba se mění podle toho, jak aktivní jsme během bdění. Podle organizace National sleep foundation lze vhodnou délku spánku obecně stanovit následovně:

Věk: Potřebná délka spánku v hodinách za noc:
Novorozenec (0 až 3 měsíce) 14 - 17 h za celý den
Kojenec (4 až 12 měsíců) 12 - 16 h za celý den
Batole (1 až 2 roky) 11 - 14 h za celý den
Předškolák (3 až 5 let) 10 - 13 h za celý den
Školák (6 až 12 let) 9 - 12 h za noc
Adolescent - puberťák (13 - 18 let) 8 až 10 h za noc
Dospělák (18 - 60 let) 7 až 9 h za noc
Starší dospělák (61 - 64 let) 7 až 9 h za noc
Senior - důchodce (65 a více let) 7 až 8 h za noc

Tabulka doporučeného trvání spánku podle věku spáče

U dětí do cca 6 let uvádím celkové trvání spánku za 24 hodin, protože se velmi často budí, nedovedou spát několik hodin vkuse a usnou kdykoliv i během dne, což rodiče jistě velmi dobře znají :)

Starší dospělí a senioři mají s délkou spánku problém zejména kvůli snížené produkci a nerovnováze melatoninu. Nemohou pořádně usnout, v noci se často budí a vstávají hodně brzo. I to je důvod, proč vidíte důchodce tak brzy v ulicích. Nemohou spát a raději si dojdou na poštu či do potravin. Tak je to ale normální a budík si kvůli vycházce určitě nenastavují.

Co je to spánková hygiena?

Spánková hygiena je soubor zásad a doporučení, kterých cílem je zlepšit kvalitu spánku a společně s ní i celkové zdraví. Níže uvedené rady do spánkové hygieny jednoznačně patří.

Konkrétní tipy pro zlepšení kvality spánku

Většinu uvedených tipů můžete vyzkoušet již dnes večer, což vám pro kvalitní spánek zároveň i doporučuji.

Zjistěte, zda netrpíte poruchou spánku

Špatně dnes spí kde kdo, ale ne každý je nemocný a trpí přímo poruchou. Postižení ale obvykle mají problém poznat, co přesně jejich problémy se spánkem vyvolává. Za případnou poruchu mnohdy sami nijak nemohou.

Aktuálně je poměrně častou poruchou spánková apnoe. Tato porucha vyvolává nepravidelné a přerušované dýchání, které postiženého budí několikrát za noc. Určitě bych vás nerad strašil, ale hrubé odhady potvrzují, že spánkovou apnoe dnes trpí 9 % žen a až 24 % mužů. Ohroženější jsou samozrejmě kuřáci.

Časté jsou také poruchy pohybu, kdy se postižený nedobrovolně hýbe, chvěje a má záškuby svalů, které jej vzbudí. U lidí pracující ve směnném provozu se může velmi rychle vyvinout porucha cirkadiánního rytmu, kdy je mozek zmatený a netuší, zda je den nebo noc. To je příčinou, proč nevyšle signál pro usínání a ráno zase signál, který má člověka vzbudit.

Zdravotních příčin nekvalitního spánku může být mnoho a sami je nejspíš nepoznáte. Uděláte nejlépe, pokud s problematickým spaním zajdete k praktickému lékaři a necháte se doporučit k odborníkovi.

Přes den se vystavujte slunečnímu světlu

Slunce potřebujme a doporučená doba strávená na slunci je aspoň 25 minut za den, ideálně více. Slunce si užívejte a nevyhýbejte se mu už od rána. Vystavte se hřejivým paprskům cestou do práce, kolem oběda se krátce projděte, a odpoledne buďte na slunci co nejdéle, pokud je to možné. Ráno vás slunce hezky probere a podpoří soustředěnost, během dne vám zlepší náladu a v noci podpoří kvalitu spánku.

Nespěte během dne

Ono se sice říká, že by člověk měl spát vždy, když je unavený. Pokud si ale odpočineme přes den, večer můžeme být až příliš odpočatí a v noci opět neusneme. Pokud jste zvyklí "hodit si 20" někdy po obědě, do večera se zase unavíte. Pokud si ale rádi pospíte třeba 3 hodinky podvečer, večer pravděpodobně neusnete tak rychle, případně se budete v noci budit.

I vědecká studie potvrzuje, že denní spánek, ať je jakkoliv dlouhý, zvyšuje denní ospalost a zhoršuje mentální i tělesnou výkonnost. Pokud chcete spát v noci hluboce, vydržte a přes den se hezky unavte.

Kvalitní noční spánek vám bude odměnou za nepohodlí během dne. Zda vám tato rada pomůže musíte vyzkoušet sami na sobě, jelikož každý člověk je jedinečný. Já třeba přes den nikdy nespím a v noci usínám do 15 minut.

Jezte zdravě a udržte střevní mikrobiom při síle

To, co jíme, ovlivňuje to, jak tělo reaguje. Pro kvalitní spánek je důležitá i hormonální rovnováha. Byl jsem sám velice překvapený, že kromě mozku produkuje hormony důležité pro spánek i tenké střevo, podle důkazů až z 95 %. Konkrétně jde o serotonin a melatonin. Vědecké studie ale mluví jasně a kromě vyhýbání se světelnému záření je neméně důležitý celý náš jídelníček.

Melatoninu vyprodukovaného ve střevech je až 400x více, než toho vyprodukovaného v nadvěsku mozkovém (v epifýze).

Mějte přehled: Podrobně o úkolech střevního mikrobiomu a srozumitelně o prebiotikách, kterými se střevní bakterie živí.

Odpoledne opatrně s kofeinovými nápoji a kofeinem v potravinách

Mnozí lidé pijí kávu hned po probuzení, aby zvládli začít pracovat nebo studovat. Další kafe je na řadě po obědě a mnozí pijí kávu i večer. To je právě chyba, protože kofein se z těla odbourává i několik hodin.

Možná vás překvapí, že pomaleji se odbourává kofein z čaje (tein) kvůli jeho chemické stavbě, takže kromě kávy dejte pozor i na pití zeleného nebo černého čaje. Důkazy mluví až o 8 hodinách stimulace kofeinem, takže pokud vypijete šálek v 8 večer, kofein tělo odbourá až po třetí ráno. A tehdy přitom chcete mít spánek úplně nejsilnější.

Zároveň upozorňuji na energetické nápoje, různé kofeinové bonbóny a cucací pastilky, hořkou čokoládu a podobně. Pokud chodíte spát v 10, kofein přijměte nejpozději ve 2 odpoledne.

Pozor, stimulační účinky na mysl má i nikotin, a tedy cigarety a jejich alternativy. Snažte se před spaním nekouřit, potažmo nekuřte vůbec. Kouření nemá jedinou zdravotní výhodu, zato má tisíce nevýhod. O kouření marihuany a jejich legálních náhrad se rozepisovat nebudu, ale i tyto produkty prokazatelně zhoršují kvalitu spánku.

Před spaním se vyhněte i alkoholu

Zde mnohé z vás možná překvapím. Alkohol sice má určité tlumivé (sedativní) účinky, a možná si někdy dáváte panáčka nebo pivko na spaní. Zároveň ale obsahuje množství cukru, který vás naopak nabíjí energií a zhoršuje kvalitu spánku.

Po třetí alkohol narušuje přirozenou produkci melatoninu a jak už víme, kde není melatonin, tam se spánku vůbec nedaří. Alkohol vám nedovolí spát až na chemické úrovni. Kvůli alkoholu strávíte méně času v žádoucí REM fázi nejhlubšího spánku a spánek bude spíše povrchní a lehce se vzbudíte.

Pokud půjdete spát přiopilí, pravděpodobně budete chrápat, protože alkohol uvolňuje svaly včetně těch v hrdle, jícnu a okolí. Výsledkem je nepříjemný chrapot, který může budit vás i lidi, kteří spí s vámi.

Aby toho nebylo málo, močopudné (diuretické) účinky alkoholu vás vzbudí v noci, protože se vám bude chtít na malou.

Před spaním se už snažte nejíst

Velká pozdní večeře nebo slané dobrůtky u televize zhoršují kvalitu spánku. Možná máte pocit, že vás slané nebo sladké snacky před spaním uklidní, ale není to pravda. Když se najíte, tělo začne potravu automaticky trávit a to je "povinnost navíc". Tělu dodáte pohonnou hmotu v podobě cukrů, které vám mohou ve spánku zabraňovat.

Zde nepomůže ani zdravá strava, ve které je málo cukru nebo tuku. Třeba celozrnné potraviny s vlákninou snižují hladinu krevního cukru (glukózy). Tento krátkodobý deficit zvýší hladinu stresového hormonu kortizolu, který vyvolá stres a jak jsem již psal, stres je nejhorší nálada pro kvalitní spánek.

Zažívací systém bude aktivní právě v čase, kdy by měl naopak odpočívat a nevydávat žádnou energii. S plným břichem se budete pravděpodobně budit a dokazují to i výsledky odborných studií.

Obecně se doporučuje sníst poslední jídlo 4 hodiny před spánkem. Zde se pochlubím, že své poslední jídlo jím pokaždé v 6 večer, pak už ani zrnko rýže. Usínám po desáté a na pocity těžkého břicha se vůbec nebudím. Vyzkoušejte to také a neolitujete :)

Před spaním se vyhněte modrému i jinému světlu

Znáte to. Chce se vám spát a věříte, že každou chvilku usnete, tak se ještě naposledy podíváte do zpráv, pustíte si video na YouTube (pokud ano, sledujte náš Blendea kanál) nebo televizi a čekáte, až konečně usnete.

Přesně to je chyba. Mozek pro usínání potřebuje tmu, ideálně co nejtemnější. Pouze tma mozek informuje, že je již noc a přišel čas spát. Pokud ale budete mozek obelhávat, svítit v bytě a koukat do monitorů, nepochopí, že již je noc a neuspí vás. Světlo totiž mozku říká, aby spát nešel, protože je den a něco se bude dít. Pokud se vystavujete světlu v nepřirozeném čase, narušíte tak svůj cirkadiánní rytmus, o kterém jsme podrobně psali zde.

Je dost možné, že to, čím jste se chtěli spaní přiblížit, vám nakonec v usínání brání. Pokud večer sledujete televizi a koukáte do mobilu, zainvestujte do speciálních brýlí pro filtraci modrého světla (klikněte a podívejte se na nabídku z Pilulka.cz). Do počítače a mobilu nainstalujte aplikaci, které tlumí záření. Našel jsem třeba Filtr modrého světla Twilight, ale existuje i spousta podobných.

Poté vypněte lampy a všechny zdroje světelného záření aspoň hodinu před spaním. Koupit si můžete i silné zatemňovací závěsy, které vám z pokoje udělají temnou noru. Pomůže i maska na spaní přes oči a špunty do uší. Tmu pro kvalitní spánek potřebujete přesně jako medvěd při zimním spánku :) Pamatujte, že všechno z internetu na vás počká do rána a všechny oblíbené pořady si můžete kdykoliv najít v archivu.

Užijte doplněk stravy pro podporu usínání a kvalitního hlubokého spánku

Já sám tvrdím, že není úplně nejšťastnějším řešením stimulovat spánek pomocí prášků, tablet, čajů, tobolek a podobných výrobků. Tvrdím to ale pouze díky tomu, že s usínáním nemám problém. Ne všichni máme takové štěstí, a vlastně i proto čtete tento článek.

Tradičních bylin, rostlin a plodů pro podporu spánku máme v Česku mnoho, další rostou jinde po světě. Tyto jsem našel v seznamu Vodítek k problematice výživových a zdravotních tvrzení podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI.

Státní úřad ověřuje a potvrzuje jejich účinky na kvalitní spánek. Aloisie trojlistá, Bazalka pravá, Čajovník čínský, Dobromysl obecná, Heřmánek pravý, Hloh jednosemenný, Chmel otáčivý, Chřest hroznovitý (Shatawari), Komonice lékařská, Kopr vonný, Kozlík lékařský, Levandule lékařská, Lípa srdčitá, stříbrná a velkolistá, Majoránka zahradní, Mák vlčí, Máta peprná, Meduňka lékařská, Měrnice černá, Moruše černá, Mučenka pletní, Oves setý, Pomerančovník hořký, Rakytník řešetlákový, Routa vonná, Rozrazil lékařský, Rudé lapacho, Růže stolistá, Sida srdčitolistá, Sluncovka kalifornská, Šanta kočičí, Svízel vonný, Třezalka tečkovaná, Tužebník jilmový, Vitánie snodárná (Ashwaganda), Vrba bílá, Vrbovka úzkolistá, Vřes obecný, Zaplevanka mohutná, Zeravec východní, Zeměžluč okolíkatá.

Z uvedených rostlin lze připravit čaj nebo odvary, tinktury, kapky nebo nápoj ze sušené a jemně mleté směsi. Informujte se na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou.

Pod značkou Blendea jsme vybrali nejoblíbenější a nejčastěji užívané byliny na spaní, konkrétně Meduňku lékařskou a Kozlík lékařský společně s hořčíkem, vitamínem B6 a l-theanínem. Extrahovali jsme účinné látky, zabalili do veganských kapslí a velmi rádi je vám ihned odešleme.

Užívejte 2 kapsle Deep sleep hodinu před spaním a trochu zapijte vodou, abyste se nevzbudili na malou. Snažte se zařadit ideálně všechny vyjmenované tipy, a až se naučíte na vlastní usínací rutinu, doplněk můžete vyřadit. Několik dnů až týdnů ale určitě potrvá, než si tělo navykne na nové změny a začne z nich těžit.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si kapsle Deep sleep do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 dnů. Ihned tak můžete začít s cílenou podporou kvalitního spánku a rychlého usínání.
.

Nesportujte těsně před spánkem

Dobře víme, že sport nás dovede rychle a příjemně unavit. Záleží ale na tom, kdy sportujeme. Fyzická aktivita totiž rychle nakopává energii a to je to poslední, co na noc potřebujeme. Vědci doporučují cvičit nejpozději hodinu před spánkem, ideálně mnohem dříve.

Pokud jste sportovec, cvičte ráno ještě před prací nebo hned po ní. Snažte se, abyste se nevraceli do postele přímo z posilovny. Nemuseli byste usnout, případně byste se v noci budili.

Ložnici poctivě vyvětrejte

Ale pouze za předpokladu, že nejste zimomřivý typ člověka. Pokud byste se měli v noci budit zimou, raději si zatopte a oblečte teplé pyžamo. Teplota v místnosti by vás neměla rušit, ale rychlé usínání a kvalitní spánek naopak podporovat.

Obecně se ale doporučuje mít v ložnici před a během spánku teplotu mezi 18 až 20 °C. Přiznejme si, že kvůli letošní energetické krizi a cenám za topení jsme si na tuto teplotu chtě nechtě museli zvyknout všichni :) Ale politika bokem na našem zdravém blogu.

Postel a spací prostředí jsou neméně důležité

Můžete být unavení jako koně, ale pokud postel vrže, matrace je proležená, všude vás něco tlačí nebo píchá, pyžamo se týdny nepralo a koušou vás breberky, kvalitní spánek je ztracený.

Udělejte si z ložnice respektive z postele své soukromé luxusní království spánku. Nešetřete na sobě a investujte do pohodlí. Jakékoliv nepříjemné vlivy a nedostatky totiž ukusují z kvality spánku, a čím je jich více, tím hůře spíte.

Až dnes dorazíte domů, podívejte se, co si žádá výměnu, věci si sepište a zajděte do obchoďáku. Školení prodavači jsou připraveni pomoct vám vybrat takovou postel, matraci a zařízení ložnice, že by u vás nejraději spali sami :) Nebojte se dopřát si něco lepšího. Spánek, strava a pohyb jsou 3 nejdůležitější aspekty našeho zdraví a kondice.

Postel je pro člověka, pro miláčky jsou pelíšky

Já zvířata miluji, ale ne v posteli :) Buďte trošku sobečtější a miláčka vykažte do pelíšku i pokud by vám měl v noci v posteli chybět. Takový pes nebo kočka se pořád vrtí a nadhazuje, takže vás hned vzbudí.

Zvířata postel zároveň znečišťují a zanášejí do ní srst, špínu z tlapek, prach, pyl, a někdy i blechy či jiné potvůrky. Všechen tento materiál vás může dráždit nebo kousat a to kvalitě spánku ještě více ubere. Takže, Azore, na noc dneska do boudy! Nebo aspoň do pelechu :)

Odstraňte zdroje hluku

Přes den si jich pravděpodobně ani nevšimnete, ale až se setmí a všechno ztichne, takový kapající kohoutek nebo bzučící lednička vás mohou velmi snadno vzbudit.

Až si večer lehnete, pozorně naslouchejte, jaké zvuky přesně slyšíte. I pokud jsou tiché, mohou vás v noci vzbudit z REM fáze, což je nežádoucí. Závady si sepište na papírek (do mobilu ne, protože do obrazovek již večer nekoukáme!) a další den se postaráte o nápravu.

Do postele ulehněte až budete chtít skutečně spát

Lidé často dělají chybu v tom, že si lehnou do postele klidně 3 hodiny předtím, než chtějí reálně usnout. Tak jednoduše to ale nejde. Chceme totiž naučit mozek, aby postel vnímal jako místo pro spaní.

V posteli byste proto neměli koukat na televizi, jíst, pracovat ani dělat nic jiného kromě spánku (a sexu, samozřejmě :) ). Jinak bude mozek vnímat postel jako kino, jídelnu nebo pracovnu. My jej ale potřebujeme naučit, že do postele chodíme spát.

Všechny aktivity proto dělejte mimo postel a ideálně i mimo ložnici. Pracujte v práci nebo v pracovně, na televizi koukejte v obýváku a jezte v kuchyni.

Usnout byste měli být schopni do 30 minut od uložení do postele. Pokud se vám to nepovede, jděte někam mimo postel, něco si přečtěte, chvilku poslouchejte hudbu nebo si připravte snídani na ráno.

Až se začnete cítit unavenější, pokuste se opět usnout v posteli. Snažte se neusínat mimo postel, protože pokud se to povede, stejně se vzbudíte uprostřed noci a do postele se budete vracet.

Mě v tomto směru pomohlo patro na spaní, které mám v pokoji. Denní život se odehrává různě po bytě nebo venku a na patro se lezu pouze vyspat. Ráno z něj ihned utíkám pryč a vracím se zas až před spaním.

Uklidněte se a usnutí berte jako primární cíl

To se mi to ale dobře radí zpoza klávesnice, že ano :) Negativní myšlenky před spaním ale vyvolají stres, smutek, úzkost nebo i depresi, vynervovaný mozek se neuklidní a nebude v klidu odpočívat. Samozřejmě vám neradím ignorovat problémy, které možná máte, ale nebude lepší přemýšlet nad nimi až zítra a dnes se soustředit na čistou mysl a sladké sny?

Snažte se vést monolog sami se sebou. Uvědomte si, co přesně vás trápí nebo stresuje a vědomě dejte tyto vlivy někam do úzadí.

Myslete taky na hluboký a vydatný spánek. Pokud se vynervujete myšlenkami typu "No, a dnes zas určitě neusnu. Ráno budu zas unavený a celý den mě bude bolet hlava...", nedivte se, že to přesně tak i dopadne. Pokud jste ve stresu, mozek bude připravený na boj nebo útěk a to není stav, ve kterém se lze uvolnit a usnout.

Je dobré vědět: 6 každodenních stresů a tipy, jak se z nich nezbláznit.

Naopak když se v duchu přesvědčíte, že dnešní noc bude skvělá, dlouhá a spánek osvěžující, jste na půl cestě takového spánku dosáhnout. Duševní pohoda je neméně důležitá jako ta tělesná.

Z přípravy na spaní si udělejte rutinu

Právě rutinní činnosti nám pomáhají jaksi "automaticky" zvládat veškeré naše cíle. Zde je cílem uvolnit se a připravit se na vydatné spaní. Zopakuji, že není vhodné trávit hodiny před televizí ani na mobilu. Tento čas můžete investovat do vlastní přípravy na spánek.

Je na vás, jaký rituál vám bude před spaním příjemný. Pro někoho je to meditace a psychohygiena, pro jiného čtení knížky, pro dalšího horká koupel nebo psaní deníku či poslech klidné hudby. Vždy lze dělat něco, u čeho se vám začnou příjemně křížit oči, ale televize ani mobil to nejsou.

Usínání si zpříjemněte třeba tlumeným světlem svíček, hezkým povlečením, hezkými polštáři a nenásilnou hudbou. Čím lépe, útulněji a bezpečněji se budete před spaním cítit, o to lépe a klidněji se vám bude spát. I kvůli tomu chtějí děti spát s plyšovým mazlíkem. Potřebují pocit ochrany a společnosti. My dospělí jsme na tom velmi podobně :)

Pozor na různé svíčky, difuzéry a osvěžovače vzduchu, které mohou být tak intenzivní, že vás v noci vzbudí.

Velmi vhodné je chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Tělo i mozek si navyknou na jakýsi podvědomý "vzorec" spaní a po krátkém čase se mu přizpůsobí. Usnete rychleji a vzbudíte se odpočatí bez větších těžkostí.

Naučte se jít spát ve stejný čas

Tělo miluje stereotypy, se kterými může počítat. Pokud zalehnete každý den třeba ve 22:00, navyknete si a tělo se samo začne ukládat ke spánku kolem této hodiny. Sjednotit se snažte i dobu vstávání. Uvidíte, že časem budete produktivnější a mnohem odpočatější, i když se to tak ze začátku nemusí zdát. Pokud usínáte vždy v jinou dobu, matete tak tělesné procesy a výsledkem je přerušovaný a nevydatný spánek.

Zde určitě nepotěším zaměstnance ve směnném provozu, kteří jdou spát pokaždé jindy. Podle rutiny spěte aspoň když máte volno a do práce nemusíte. Snažte se ale začlenit co nejvíce ostatních rad, protože s pracovní dobou zřejmě nijak nepohnete, což mě mrzí. Vydělávat ale musíme všichni.

Proč je vlastně kvalitní spánek tak důležitý?

Kvalita spánku je zvlášť důležitá, protože již pouhých několik dnů bez něj okamžitě a negativně ovlivňuje celkové zdraví a kondici. Soustavná únava zhoršuje hormonální profil, rapidně snižuje sportovní výkon, vyvolává poruchy příjmu potravy a vede k přibírání na váze, zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, a zejména během dospívání ohrožuje i mozkové funkce. Nedostatek kvalitního spánku zvyšuje riziko vzniku obezity z 89 % u dětí a z 55 % u dospělých, zároveň také riziko diabetu 2. typu.

Díky pravidelnému a kvalitnímu spánku budete méně jíst, efektivněji a výkonněji sportovat a budete se cítit celkově zdravěji a mnohem příjemněji.

Dnešní moderní lidé jsou sice mnohem línější, ale zato spí méně a méně kvalitně. Míra výskytu spánkových poruch pořád roste, a vůbec to nevypadá, že by se problém zlepšoval. Právě naopak.

Lékaři ale doporučují spát každou noc aspoň 7 - 8 hodin. Dospělým lidem zároveň nedoporučují vyspávat déle než 8 hodin, protože i přemíra spánku může nakonec vést k poruchám spánku. Kratší spánek úměrně zvyšuje rizika vyjmenovaných problémů až nemocí. Ve vlastním zájmu se snažte naučit spát kvalitně ještě dnes. Není na co čekat :)

Pod značkou Blendea jsme pro dosažení kvalitního spánku připravili rostlinné kapsle Deep sleep s přidanými minerály.

Doručíme vám je do 2 dnů, takže již pozítří můžete citelně zkvalitnit svůj spánek.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si kapsle Deep sleep do košíku.
.

Desatero spánkové hygieny - rekapitulace

  • Vytvořte si plán spánku. Jděte spát ve stejný čas a ve stejný čas i vstávejte. O víkendech se snažte návyk neporušit.
  • Vytvořte si usínací rituály jako teplá sprcha, čtení knížky nebo poslech klidné hudby.
  • Jděte spát tak brzy, abyste měli vždy čas spát aspoň 7, ideálně 8 hodin.
  • V posteli pouze spěte, případně souložte. Nepracujte v ní, nejezte ani netravte volný čas. Do postele jděte až když budete skutečně ospalí.
  • Pokud se vám nepovede usnout do 20 minut, vstaňte a ideálně mimo přímé světlo dělejte něco jiného. Po pár minutách se pokuste znovu usnout.
  • Ložnici mějte dobře vyvětranou, uklizenou, bez prudkého osvětlení a ne příliš vytopenou. Udržujte noční teplotu 18 až 20 °C.
  • Hodinu před spaním nesledujte televizi ani neklikejte do mobilu či počítače. Nevystavujte se modrému světlu a veškerou elektroniku pro jistotu vypněte.
  • Před spaním se snažte nejíst, a pokud vám hlad nedovolí, dejte si něco lehkého a dobře stavitelného, třeba jablko nebo mrkev.
  • Přes den pravidelně cvičte a zdravě se stravujte. Necvičte ale minimálně hodinu před spaním.
  • Před spaním nepijte alkohol, nekuřte cigarety a aspoň 4-5 hodin před spánkem nepijte kofeinové nápoje.
  • Večer pijte co nejméně tekutin.
  • Do postele nevpouštějte domácí miláčky.

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Uáááááá, tak tento článek mě pořádně unavil a už se nemohu dočkat, jak se dnes večer krásně vyspím :) Věřím, že pomůže i vám.

Pouze připomenu, že pokud nemůžete pořádně spát, kvalitní spánek podpoříte rostlinnými kapslemi Blendea Deep sleep s kozlíkem, meduňkou a minerály. Balíček u vás může být již pozítří.

Máte další dotazy ke kvalitě spánku? Nebo chcete čtenáře inspirovat, co pomohlo spát lépe přímo vám?

Podělte se s námi v komentářích pod článkem. Děkuji pěkně. Všem přeji krásný den, pevné zdraví, a pokaždé hlavně dobrou noc! :)

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu.

Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů.

V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i další prospěšné účinky, díky kterým má smysl kotvičník užívat a to i pokud jste žena.

Zároveň vyjmenuji účinky samotných saponínů. Jistě vás zajímá, zda a v jaké míře kotvičník ovlivňuje úroveň testosteronu u žen, proto v článku zmíním i tento vliv. Podíváme se, v jakých dávkách bude extrakt z tribulusu účinný a zda může užívaní představovat nějaká rizika.

Pokud máte zájem kotvičník ihned objednat, klikněte a vyberte si počet balení. Objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů, a ihned tak můžete začít přirozeně stimulovat tvorbu testosteronu.

tribulus_terrestris_kotvicnik_zemni

Drobný žlutý kvítek tribulusu vlevo a sušené květy vlevo

Tribulus terrestris a hladina testosteronu v krvi

Podpora produkce testosteronu je pro muže hlavním účinkem, díky kterému se o tribulus zajímají. Zde musím upozornit muže se zdravou a dostatečnou hladinou. Těm totiž kotvičník testosteron nezvýší. Je ale pomocí pro muže s aktuálně nízkou hladinou.

Konkrétní úroveň testosteronu lze změřit pouze pomoci krevních testů. Pokud jste test zatím neabsolvoval, nemůžete vědět, zda máte hormon nízký nebo normální. Mužům, kteří zatím nemají jasno, doporučuji rezervovat si odběr krve a měření, třeba u společnosti SynLab, která má odběrová místa po celé republice (klikněte a najděte tu nejbližší). Toto nevnímejte jako reklamu :) Odběrných míst a firem je v Česku více.

Hladinu testosteronu v krvi vám změří certifikované odběrné pracoviště.

Další zdravotní účinky Tribulus terrestris

Nejdříve uvedu účinky, které tribulusu připisuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI. To je úřad, který posuzuje, ověřuje a odsouhlasuje zdravotní a výživová tvrzení nejen o tribulusu, ale o většině známých rostlin, bylin, plodů a dalších potravin. Tribulus a výrobky z něj totiž spadají mezi potraviny a SZPI nad nimi drží pečlivý dohled.

ucinky_tribulus_terrestris_podle_szpiucinky_tribulus_terrestris 

Tabulka uznaných účinků Tribulus terrestris podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI

Užitečný tip pro vás: Tabulku přiznaných i nepotvrzených účinků potravin si můžete stáhnout ze stránky SZPI i vy (spodek stránky, formát .xlsx, 213,5 mb). Získáte tak přehled, díky kterému si můžete ověřit, zda některý produkt nebo stránka neuvádí protichůdné informace. Pokud takový rozdíl najdete, doporučuji zavádějící články nečíst a výrobky, které tvrdí nepravdy nekupovat. Tyto výrobky obvykle nejsou nebezpečné, ale v neposlední řadě jde i o vaše peníze.

Hlavními účinky tribulusu jsou ty podporující sexuální zdraví a výkonnost, zároveň výkon a výdrž sportovní. Zajímavé jsou i účinky na zmírnění vysokého krevního tlaku a díky diuretickým (močopudným) účinkům na zmírnění infekcí močových cest. Kotvičník podporuje chuť do jídla a tlumí bolest.

Jedna kapsle Blendea obsahuje 400 mg čínského tribulusu, z toho 40 % prospěšných saponínů.

Klikněte a podívejte se na všechny účinky kotvičníkových kapslí. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů a ihned můžete začít těžit z jejich výborných účinků.

.
 

Tribulus a podpora sexuálního zdraví

Tribulus se osvědčil u mužů trpících erektilní dysfunkcí (selhávání erekce) a sníženým sexuálním libidem. V této studii uživatelé hlásili výraznou podporu erekce, zlepšení sexuálních funkcí, vyšší spokojenost se svou sexualitou, silnější erotickou žádostivost a intenzivnější prožívání orgasmu.

Muži v jiné studii užívali 750 až 1500 mg extraktu denně po dobu dvou měsíců. Měření zjistilo zvýšení erotického libida o úctyhodných 79 %. Tribulus díky tomu můžete vnímat jako afrodiziakum.

Ženy s nízkým sexuálním libidem užívaly 90 dnů od 500 do 1000 mg extraktu. Zvýšený zájem o sex hlásilo pořád zajímavých 67 % z nich.

Zdůrazňuji, že studií proběhlo hned několik a z každé vyšly různé závěry, hlavně co se týče míry účinků a konkrétních dávek tribulusu, které je nutno užívat. Obecně šlo o dávky od 700 po 1500 mg extraktu denně (v přepočtu 2 až 3 kotvičníkové kapsle Blendea).

Menší studie doložila i účinek tribulusu na ženy, konkrétně ty ve věku těsně před a brzy po nástupu menopauzy. Pomocí doplňků s tribulusem podpořily erotické libido, zvýšily míru vzrušení, sílu orgasmu a celkovou sexuální spokojenost. To byly intimní problémy, které menopauzální ženy trápí velmi často. V tomto směru má užívání kotvičníku smysl i pro ženy, takže odpověď je Ano - tribulus může zvýšit i ženský testosteron. Zdůrazňuji meopauzální věk, a tedy období kolem 45. - 50. roku a později.

Tip pro muže: Pokud hledáte doplněk konkrétně pro podporu erekce, erotického libida a sexuálního výkonu, mohu doporučit český nápoj Proerecta SHOT se 400 mg tribulusu v jedné dávce.

Tribulus zde účinkuje s dalšími prospěšnými extrakty (ženšen, rozchodnice, guarana, hroznová semínka, l-citrulín a l-arginín).

Klikněte na odkaz a podívejte se na všechny účinky SHOTu přímo na e-shopu Proerecta.cz. SHOT můžete mít doma již za 2 dny.

Tribulus terrestris pro podporu sportovního výkonu a kondice

Již z tabulky účinků podle SZPI výše jde jasně vidět příznivý vliv tribulusu na výkon sportujících lidí. Účinek je platný pro obě pohlaví. Normální činnost svalů a dýchání, činnost kardiovaskulárního systému, svalový tonus a energie, spolehlivá imunita. To všechno jsou podmínky, bez kterých se sportovec neobejde. Ženy se tribulusu nemusí vůbec vyhýbat.

I zde je důležitý testosteron. Silná fyzická zátěž totiž produkci testosteronu tlumí, na druhé straně bez optimální hladiny hormonu úměrně klesá sportovní výkonnost. Díky užívání tribulusu spolu se střední fyzickou aktivitou dojde k optimalizaci hladiny testosteronu a zabránění poklesu fyzické výkonnosti. Zároveň pomáhá snížit poškození svalů způsobené nadměrnou zátěží.

Tribulus pro snížení vysokého krevního tlaku

Tribulus pomáhá uvolnit a zrelaxovat cévy, díky čemu přes ně krev protéká plynuleji a to vede ke snížení rizikově zvýšeného krevního tlaku. Pokud vám často buší srdce, potíte se, špatně se vám dýchá a rychle se unavíte, tribulus pro vás může být užitečný. To jsou totiž prvotní příznaky zvýšeného tlaku (odborně hypertenze).

Pokud vysokým tlakem trpíte a užíváte nějaké léky na předpis, vždy si bezpečnost užívání tribulusu ověřte u lékaře, který vám je předepisuje. Pokud by totiž tribulus působil společně s nimi, hrozí riziko příliš nízkého tlaku (lékařsky hypotenze), které rovněž není bezpečné. Poradu s lékařem doporučuji v případě užívání jakýchkoliv léků a ne pouze těch na vysoký tlak.

Z rozšíření cév budou těžit i pánové se slabou erekcí, protože přes dobře průchozí cévy proudí do penisu dostatek krve a stará se tak o pevnost a vydatnost erekce.

Tribulus terrestris pro zdraví srdce a snížení hladiny krevního cukru

Uvedu zde studii na 1000 diabeticích. Tito pacienti užívali denně až 1000 mg extraktu z tribulusu, což je ale pořád množství, které se vejde do bezpečné denní dávky. Po 3 měsících byla cukrovkářům měřena hladina krevního cukru (glukózy). Měření potvrdilo výrazné snížení glukózy u všech zúčastněných. Kromě glukózy uspokojivě klesla i hladina cholesterolu.

Výsledky studií na lidech doplňují i výsledky studií na pokusných zvířatech, u kterých se rovněž povedlo snížit hladinu krevního cukru, chránit cévy před poškozením a předcházet vysoké hladině cholesterolu.

Budu se opakovat, ale pokud užíváte léky proti vysokému cukru nebo cholesterolu, užívání tribulusu konzultujte s předepisujícím lékařem. Vysoký cholesterol škodí, ale hladina nemůže být nulová. Třeba zmíněný testosteron si tělo vyrábí právě z cholesterolu, a pokud by bylo cholesterolu příliš málo, mohlo by dojít ke snížení hladiny testosteronu.

Bude vás zajímat: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

Tribulus jako diuretikum pro prevenci vzniku ledvinových kamenů

Podle zdrojů se tribulus běžně používá v rámci prevence nebo léčby ledvinových kamenů v tradiční čínské a indické medicíně. Ani jedna ale nedokládá skutečně vědecky ověřené výsledky studií, takže je nemohu uznat jako důkaz těchto tvrzení.

Prospěšným účinkům ale nahrává fakt, že tribulus má výrazné diuretické, a tedy močopudné účinky. Díky podpoře častějšího močení pomáhá vyplavovat přebytek minerálů a dalších složek, ze kterých jsou ledvinové kameny vytvořeny, a zároveň urychluje vyplavení menších kamenů. Ty větší musí lékař rozbít chemicky, ultrazvukem nebo vyjmout chirurgicky.

I zde upozorním pacienty, kteří na kameny užívají některé léky. Souběžné užívání tribulusu byste měli konzultovat s urologem, který je předepisuje.

Podpora močení Tribulus má močopudné účinky a podporuje vylučování tekutin.
Posílení imunity Kotvičník ve formě doplňků stravy stimuluje aktivitu imunitního systému.
Snížení deprese Tribulus má spolu s dalšími bylinami antidepresivní účinky.
Protizánětlivé účinky Studie na buňkách ve zkumavce doložila možný účinek tribulusu proti zánětům.
Zmírnění bolestí Vyšší dávky kolem 1000 mg extraktu mají tlumivé účinky na bolest.
Protirakovinný účinek Zatím pouze studie na buňkách ve zkumavce (in vitro) potvrdila účinek tribulusu proti rakovině. Studie na lidech pořád probíhají.

Tabulka dalších zdravotních účinků Tribulus terrestris

Saponíny jako nejúčinnější složka Tribulus terrestris

Vědci přikládají prospěšné účinky tribulusu právě saponínům, kterých je přirozeným zdrojem. Jde o rostlinné chemikálie (fytochemikálie), konkrétně triterpenové glykosidy. Nutričně patří mezi sacharidy.

Saponíny mají cenné antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, zároveň pomáhají proti předčasnému stárnutí buněk. Z prokázaných účinků saponínů vybírám ty zásadní:

Konkrétní obsah saponínů závisí od původu tribulusu či jiných zdrojů. Pokud roste v půdě chudé na živiny nebo je pěstován nesprávně, obsah saponínů může být nižší. Není to ale pouze tribulus, co je obsahuje. Zcela přirozeně se v hojném množství vyskytují i v luštěninách (fazole, čočka, hrách, cizrna, sója), obilovinách, ženšenu, kopřivě, špenátu, lilku, rajčatech, cibuli, česneku, chřestu, bylinkách a dokonce v červeném víně.

Pro vaši informaci: Tribulusové kapsle Blendea obsahují přesně 40 % saponínů.

Pozor, saponíny jsou citlivé na teplo, které je znehodnocuje. Kapsle proto vždy skladujte mimo silné zdroje tepla ideálně někde v šuplíku.

.

Dávkování a případné negativní vedlejší účinky Tribulus terrestris

Ve studiích, na které odkazuji, účastníci užívali denně mezi 700 až 1400 mg extraktu z tribulusu a toto množství se prokázalo jako účinné.

Rostlinu lze konzumovat i v její přirozené podobě a jedlý je plod, listy i kořen. S čerstvou nebo sušenou rostlinou se v Česku obvykle nesetkáte. Pro příznivé účinky je vhodnější právě extrakt, protože jej lze přesně naředit, zabalit do kapslí a pohodlně užívat. S přesným množstvím extraktu lze dosáhnout prospěšných účinků efektivněji.

Vedlejší účinky jsou poměrně vzácné a ojedinělé, ale pokud byste užívali tribulus příliš dlouho v příliš vysokých dávkách několika tisíc miligramů, existuje riziko poškození jater, ledvin a srdce. Přípustné jsou i žaludeční křeče a reflux (dráždění jícnu žaludečními šťávami). Jelikož jde o rostlinu, upozorním i na případnou alergii.

Nepřekračujte proto maximální denní dávku 1500 mg extraktu. Kapsle Blendea s tribulusem obsahují bezpečných a nijak nezávadných 400 mg extraktu v jedné. Kapslí je v jednom balení 60 a za den můžete užít až 3 kapsle podle očekávaných výsledků. Doporučuji začít pouze s jednou za den.

Čerstvou rostlinu, plody a kořeny jezte jako klasickou zeleninu, pokud vám ovšem bude chutnat. Chutná totiž velmi hořce a může připomínat kůru stromů. V případě kapslí s tribulusem si této chuti ani nevšimnete. V obchodech se zdravou výživou nebo v e-shopech najdete i oblíbený čaj ze sušeného tribulusu nebo kapky. Jakýkoliv kotvičníkový výrobek užívejte vždy podle příbalového letáku konkrétního výrobku. Tehdy se ochráníte před předávkováním a nechtěnými vedlejšími účinky.

  • Pro snížení hladiny krevního cukru se osvědčily denní dávky kolem 1000 mg extraktu.
  • Erotické libido zvýšily dávky od 250 do 1500 mg za den.
  • Velmi obecně lze doporučit dávkování kolem 20 mg extraktu na 1 kilogram tělesné hmotnosti.
  • Pokud vážíte 75 kg, vhodná denní dávka je pro vás 1500 mg. Vždy ale záleží na konkrétním cíli, kterého chcete dosáhnout. Pokud máte dotazy k dávkování, zavolejte nám na +420 608 255 816 nebo napište na info@blendea.cz. Reagujeme během pracovních dnů mezi 08:00 až 17:00 :) Těšíme se na vaše dotazy.

Upozornění: Opakuji, že Tribulus terrestris je rostlina a ze zákona se řadí mezi potraviny a v případě zpracovaných forem mezi doplňky stravy, které rovněž spadají mezi potraviny.

Doplňky stravy nemají léčivé účinky, proto ani tribulus nic neléčí. Dávejte pozor, aby vás nikdo nepřesvědčoval, že vás tribulus z nějaké nemoci vyléčí. Pokud se někdo takový najde, nevěřte mu. Tribulus může mít ochranné a podpůrné účinky, ale nelze mluvit o léčivých účincích. Jde o potravinu.

Kdo by tribulus neměl užívat?

Tribulus není vhodný pro děti do 15 let stejně jako ostatní doplňky stravy s rostlinnými extrakty.

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, což lze rovněž tvrdit i o jiných doplňcích stravy. U těhotných může tribulus vyvolat problémy s vývojem plodu. Do těla novorozence se může dostat přes mateřské mléko. Případný zájem vždy konzultujte s lékařem.

Tribulusu se raději vyhněte, pokud trpíte problémy se spánkem, žaludečními a zažívacími komplikacemi, problematickou prostatou (nezhoubné zvětšení, záněty a příliš časté močení) nebo nepravidelnou menstruací. V některých případech může kotvičník tyto stavy zhoršovat nebo zpomalovat jejich léčbu.

Odborné zdroje jmenují i konkrétní léky, se kterými nemusí být bezpečné tribulus užívat. Typicky jde o beta-blokátory, léky na vysoký krevní tlak, léky na cukrovku, diuretika a dusičnany. Pokud máte nějaké předepsané, bezpečnost tribulusu si ověřte u předepisujícího lékaře nebo se podívejte do příbalové informace, zda v ní není tribulus uveden. To samé platí i pro jiné byliny a doplňky stravy z nich vyrobené.

Co je Tribulus terrestris?

tribulus_terrestris

Milý malý kvítek Kotvičníku zemního

Představením rostliny obvykle začínám článek, ale po zjištění, že jenom na Google hledá tribulus měsíčně 4800 lidí jsem dospěl k názoru, že jej již dobře znáte a zajímají váš spíše prospěšné účinky :)

Pokud ale někdo Kotvičník zemní nezná, jde o malou a nenápadnou listnatou rostlinku s drobnými žlutými květy. Roste téměř po celém světě a nejlépe se mu daří v Evropě, Asii a Africe. Do kapslí Blendea používáme tribulus původem z Číny, což je žádoucí, protože jak jsem zmiňoval výše, hraje významnou roli v tradiční čínské medicíně a je tam velice oblíbený a uznávaný.

Pro příznivé účinky lze konzumovat plody, listy i kořen a z těchto surovin se rovněž vyrábějí doplňky stravy a extrakty.

Co jsme zjistili o Tribulus terrestris?

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

  • Tribulus terrestris je oblíbená a používaná rostlina s výraznou historií v tradiční čínské a indické medicíně.
  • I současné vědecké poznání spolehlivě potvrzuje prospěšné účinky tribulusu na lidské tělo.
  • Tribulus terrestris pomáhá s hladinami hormonů, se sportovním výkonem, se sexuálním zdravím a výdrží, proti vysokému krevnímu cukru a cholesterolu, proti vysokému krevnímu tlaku, pro podporu imunity a se správným fungováním močové soustavy.
  • Negativní vedlejší účinky jsou spíše ojedinělé a při vhodném dávkování prakticky žádné.
  • Bezpečná denní dávka je přibližně 20 miligramů extraktu na kilogram tělesné hmotnosti.
  • Kapsle Blendea s tribulusem obsahují 400 mg extraktu v jedné. Podle potřeby lze dávku zvýšit na 3 kapsle, a tedy 1200 mg za den. Kapsle vám doručíme do 2 pracovních dnů, takže klikněte a neváhejte si je objednat, vážení čtenáři :)

Pokud máte s tribulusem vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na tribulus či saponíny, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

autor Lukáš Chládek
.
Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám :)

Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit i pokud si SUPERGREENS právě neobjednáte. Článek totiž nemíním jako reklamu, ale cenné informace, které vám mohou cíleně pomoct zbavit se nafouklého břicha. Zkušenosti spokojených zákazníků uvádím níže v článku.

Pod prokliky najdete odborné a lékařské zdroje, které veškerá tvrzení odborně potvrzují. Jak totiž rád říkám, "informace si v redakci necucáme z prstu, ale důkladně ověřujeme". Přeji příjemné čtení, vážení čtenáři :)

nafoukle_bricho

Pocity nafouklého břicha můžete mít i pokud bříško není viditelně nadmuté

Jak se zbavit nafouklého břicha nebo aspoň zmírnit příznaky?

Než se dostanu k příčinám nafukování břicha a žaludku, nejdříve vám doporučím kroky, které nepříjemné pocity zmírní nebo dokonce úplně odstraní. Zařadit je můžete ještě dnes, i když na úlevu si několik dnů až týdnů počkáte.

VÍTE, ŽE až 25 % jinak zdravých lidí si občasně stěžuje na pocity nafouklého břicha? 75 % postižených je popisuje jako středně těžké až těžké. U 10 % lidí jde o pravidelný a dlouhodobý problém po každém jídle.

Ženy velmi často hlásí nafouklé břicho kvůli menstruaci, těhotenství, při ovulaci, po vysazení antikoncepce nebo po hysterektomii (odstranění dělohy), po jiných operacích v oblasti břicha či dokonce kvůli podvýživě. S těmito specificky ženskými problémy doporučuji navštívit gynekologa. K nafukování se často připojuje i bolest zad, nepříjemné křeče a nutkání na zvracení.

Výraz "nafouklé břicho" na googlu každý měsíc vyhledává 3500 lidí, takže jde o opravdu rozšířenou komplikaci. Rád poradím, jaké změny zařadit.

Změny stravování pro úlevu od nafouklého břicha

V mnoha případech je nafouklé břicho důsledkem nesprávně složeného nebo přímo zcela nevhodného jídelníčku. Dokonce i některé zdravé potraviny či nápoje mohou břicho a žaludek nafukovat. Zamyslete se nad svými jídelníčky a posuďte, zda nekonzumujete některé z uvedených potravin nebo zda vám v něm některé naopak neschází.

Potraviny vhodné při nafouklém břiše

Pokuste se aspoň několik dnů vést stravovací deník, abyste měli přesný přehled o tom, co jste v poslední době snědli. Doplňte do něj vše, co bude scházet a vyřaďte všechno nevhodné.

Draslík

zdroje_drasliku_proti_nafouklemu_brichu

Ovoce, zelenina, jogurty a ryby jsou významnými zdroji draslíku proti nafouklému břichu

Draslík zmírňuje nadýmání a s ním i nepříjemné pocity nafouklého břicha. Stimuluje ledviny vyplavovat sůl a brání zadržování vody.

Draslík najdete v banánech, jahodách, pomerančích, bramborách, luštěninách, řepě, špenátu, hrášku, rajčatech, avokádu, sušeném ovoci ale také v jogurtu a mořských rybách.

Listová zelenina

listova_zelenina_proti_nafukovani_bricha

Listovou zeleninou v jídelníčku vůbec nešetřete

Listová zelenina obsahuje spoustu nerozpustné vlákniny, díky které podněcuje produkci stolice, snižuje plynatost a nadýmání. Zároveň obsahuje velmi málo kalorií, takže je bezpečná i pro vaši linii, navíc je v kuchyni velmi univerzální.

Listovou zeleninu jezte syrovou jako salát, přidejte ji do bagety, do smoothies, do polévek nebo jako přílohu k masu.

.

Probiotika

kvasena_zelenina_jako_zdroj_probiotik_proti_nafukovani_bricha

Významným zdrojem probiotik je oblíbená nakládaná kvašená zelenina

Zaměřte se hlavně na zdroje probiotik v potravinách. Upozorním, že některé probiotické doplňky stravy mohou nafukování a nadýmání podporovat kvůli velmi vysokému obsahu probiotik. Jezme proto co nejčerstvější a co nejméně zpracované potraviny.

Bohatým zdrojem prospěšných probiotik je klasický jogurt a zakysané mléčné výrobky, dále kvašená zelenina (zelí, kimchi, kombucha). Vždy si hlídejte etikety a vybírejte produkty, které nejsou doslazované.

Další přirozené a významné zdroje probiotik najdete v tomto článku. Množství probiotik lze zvýšit pomocí prebiotik, kterými se probiotické bakterie živí. V tomto článku najdete zdroje prebiotik v potravinách. Za nejvýznamnější prebiotikum odborníci považují vlákninu inulín.

.

Káva

Dobrá černá, ideálně neslazená káva bez mléka udržuje pravidelné vyprazdňování. Kávy se tak nemusíte vzdávat ani s nafouklým břichem. Pokud vám káva nechutná, pijte černý čaj nebo vyzkoušejte alternativu kávy Blendea SUPERCOFFEE.

Jistě znáte nutkání běžet na záchod ihned po ranní kávě. Přesně díky tomu vám uleví od nafouklého břicha. Aspoň já toto nutkání pociťuji na pravidelné bázi :)

TIP: Pokud hledáte alternativu ke klasické kávě, doporučuji instantní kávovou směs Blendea SUPERCOFFEE s vlákninou inulínem z kořene čekanky pro bezproblémové trávení a funkčními vitálními houbami pro podporu imunity.

SUPERCOFFEE obsahuje méně kofeinu než klasická káva, takže nezpůsobuje výrazné výkyvy energie.

Klikněte na tlačítko a přidejte si SUPERCOFFEE do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů.
.

Potraviny, které mohou břicho nafukovat

Je nutné chápat, že i zcela zdravé potraviny mohou břicho nafukovat. Otázkou je vždy optimální množství a vaše případné intolerance nebo alergie.

Sůl a příliš slané potraviny

sul_jako_nevhodna_potravina_pri_nafouklem_brise

Sůl a sodík v ní podporují nafukování břicha. Vyhněte se nadměrnému příjmu.

Sůl a tedy sodík nutí ledviny zadržovat více vody. Zároveň dehydruje, takže zbytku organismu vodu ubírá. Snížením příjmu soli lze ledviny stimulovat k vyplavení přebytečné vody. Kromě pomoci s nadýmáním zmírňuje také záněty a otoky.

Soli se vyhnete zařazením čerstvých potravin. Naopak vyřaďte zpracované, uzené, konzervované a trvanlivé potraviny, které jsou soli plné. Při vaření jídlo zbytečně nepřesolujte a začněte si zvykat na přirozenou chuť potravin.

Vhodné je také sledovat obsah soli na etiketách potravin. Bezpečný příjem soli pro dospělého člověka je maximálně 6 g (2300 mg sodíku), což je ekvivalent jedné čajové lžičky. Pamatuje ale, že určitý podíl soli obsahují téměř všechny potraviny, takže bezpečnou denní dávku lze velmi rychle překročit.

Sycené perlivé nápoje a perlivý alkohol

sycene_napoje_vedou_k_nafukovani_bricha

Sycené nápoje vedou k nafukování břicha

Nápoje sycené oxidem uhličitým dostávají do trávícího traktu více vzduchu, jehož důsledkem je nafouklé břicho a nadýmání. I zde protežuji hlavně čistou nesycenou vodu, takže můžete přestat nakupovat balené minerální vody a používat různé domácí výrobníky perlivé vody (nic ve zlém, prodejci, ale my se zde s čitateli snažíme bránit nafukování břicha :) ).

Upozorňuji i před pivem, cidery nebo perlivým vínem, kde platí stejný princip. Pořád jde o ten samý nechtěný oxid uhličitý. Tyto nápoje navíc obsahují alkohol, který ve střevech kvasí a nafukuje břicho. O nadlimitním obsahu cukru raději ani nemluvím.

Pokud je pro vás čistá voda příliš nudná, ochuťte si ji několika kapkami citronu a lístkem máty. Citron pomáhá jako slabé diuretikum a laxativum, takže z ledvin vyplavuje vodu a urychluje vypuzení stolice z hrubého střeva. Tak brání zácpě a zadržování vody, což jsou silné příčiny nafukování břicha.

Mléčné výrobky

mlecne_vyrobky_zpusobuji_nafukovani_bricha

Mléčné výrobky mohou nafukovat břicho lidem s alergií nebo intolerancí mléčného cukru laktózy

Mléčné výrobky jsem sice doporučil jako zdroj prospěšných probiotik, nejsou ale vhodné pro každého. Pořád více lidí trpí intolerancí nebo alergií na laktózu (mléčný cukr). Postižení laktózu nedovedou strávit, a jelikož se jí začnou krmit bakterie v tlustém střevě, začnou produkovat více plynu a postiženého více nadýmat.

Jistě víte, zda vám laktóza dělá nebo nedělá problém. Pokud ano, nakupujte bezlaktózové mléčné výrobky, případně rostlinné alternativy mléka.

Některé druhy ořechů

mandle_proti_nafukovani_bricha

S nafouklým břichem jezte spíše mandle, vlašáky a lískáče. Kešu a pistácie jsou při nafukování nevhodné.

Ořechy patří mezi zdravé potraviny. Záleží ale na konkrétním druhu. Některé ořechy mají vysoký obsah sacharidů, které žaludek nedovede strávit tak rychle. Výsledkem je zvýšená plynatost, která nafukuje břicho.

Nevhodnými ořechy jsou kešu nebo pistácie. Vyměňte je za vlašské či pekanové ořechy, mandle nebo lískový oříšek. Obsahují méně sacharidů a nezpůsobují nadýmání. Jídelníček obohatí o rostlinné bílkoviny a prospěšné omega-3 mastné kyseliny.

.

Některé druhy zeleniny

brukvovita_zelenina_a_lusteniny_nafukuji_bricho

Brukvovitá zelenina a luštěniny nafukují břicho. Jezte jiné druhy zeleniny.

Zelenina je bezesporu velmi zdravá a v jídelníčku potřebná. Opět ale záleží na výběru a množství. Zde se mnou zřejmě budou souhlasit vegetariáni a vegani, kteří se s nafouklým břichem setkávají častěji.

Vhodná není brukvovitá (košťálová) zelenina jako brokolice a květák, dále ani luštěniny. Obsahují zvýšený obsah cukru rafinózy. Pokud tuto zeleninu milujete, nemusíte ji z jídelníčku vyřadit úplně. Někomu vyhovuje snížení porcí, takže si hlídejte, jaké množství vám ještě vyhovuje a jaké vás již nafukuje. Časem se naučíte odhadnout bezpečnou míru.

Luštěniny vždy samozřejmě uvařte. Brokolici a květák nejezte čerstvé a uvařte je také. Snížíte tak obsah plynotvorných látek.

Umělá sladidla

umela_sladidla_nafukuji_bricho

Umělá sladidla do zdravého jídelníčku vůbec nepatří. Jezte čerstvě a zdravě.

Přídatná umělá sladidla kvasí ve střevech a do tlustého střeva vtahují vodu. Žaludek má problém trávit je správně. U mnohých lidí proto nafukují břicho a vyvolávají průjmy a nadýmání.

VÍTE, ŽE umělé sladidlo na etiketě poznáte podle přípony -ol, nejčastěji sorbitol, xylitol nebo erythritol?

Jde o cukerné alkoholy, které se dnes zcela běžně přidávají do většiny zpracovaných potravin.

Upozorňuji na potraviny, které hlásí, že jsou bez cukru, ale stejně chutnají sladce. Zcela jistě obsahují umělá sladidla, protože co jiného by jim přidávalo sladkou chuť, když jsou sugar free?

Při žvýkání sugar free (i těch normálně slazených) žvýkaček člověk navíc spolyká o hodně více vzduchu, který v žaludku a střevech ještě více podpoří nafukování.

Opět proto zdůrazňuji důležitost čerstvé, co nejméně upravené a pestré stravy. Do rajčete ani do kuřecího prsa vám totiž umělé sladidlo nikdo nevstříkne :) Do kečupu nebo mražených stripsů ano. Vyhněte se jim.

Zpracované potraviny

zpracovane_potraviny_zpusobuji_nafoukle_bricho

Já jsem se již zpracovaných potravin a polotovarů vzdal. Díky tomu mě nafouklé břicho vůbec netrápí.

Vysoce zpracované potraviny, a tedy různé balené, mražené, konzervované a nečerstvé potraviny nebo hotovky jsou plné soli, cukru, přídatných umělých sladidel a tuku. O všech těchto složkách jsem vysvětlil, že jsou přímým důvodem nafouklého břicha.

Zde je pomoc velmi jednoduchá: Nejezte je. Ano, určitě chápu, že pro mnohé je vyřazení lupínků, čokolád, sladkých pečiv, uzenin a stovek dalších potravin přímo nepředstavitelné. Když ale pochopíte, že nezdravé chutě nejsou nadřazené zdravotnímu stavu, povede se vám jich vzdát velmi rychle. Chce to pouze trochu sebezapření, kterého věřím, že máte dostatek :) Jde přeci o vaše nafouklé bříško.

VIDEO (česky, YouTube): Nutriční terapeutka Kristýna Kubíková shrnuje, jak se zbavit nadýmání a trávících problémů

Další změny návyků proti nafukování břicha

Nafouklé břicho není pouze o tom, co jíme, ale také v jakém množství, jak často a v jaké úpravě. Zařaďte i tyto dodatečné změny návyků:

Buďte dostatečně hydratovaní

Dostatek vody případně bylinkových čajů změkčuje stolici, usnadňuje a zrychluje její průchod, snižuje nadýmání a zácpy, čímž zmírňuje nafouklé břicho. Zároveň podporuje uvolňování střevních hlenů a zlepšuje peristaltiku (pohyblivost) střev. Z bylinkových čajů lze proti nafukování břicha doporučit mátový, heřmánkový, fenyklový nebo zázvorový. Pijte aspoň jeden takový čaj denně.

Opatrně s ovocnými džusy, i když je možná pokládáte za velmi zdravé. Jsou plné cukru, často přidaného a ten je při nafukování břicha nevhodný.

Jezte menší porce víckrát za den

mensi_porce_jidla_proti_nafukovani_bricha

Zmenšit porci neznamená hladovět, ale jíst častěji a být sytý stále

Pokud jsou nyní etapy mezi jednotlivými jídly příliš dlouhé, budete rychleji hladoví a to může vést k přejídání. Když se přejíte, žaludek bude větší než běžně, a kromě nafukování může vyvolávat i křeče, bolesti, pocit tlaku a nadýmání.

Zmenšete porce nebo si je rozdělte na více částí a jezte je pravidelněji. Díky tomu snížíte přeplnění, tlak a nafouklé břicho.

Nevečeřejte příliš pozdě

drivejsi_vecere_proti_nafukovani_bricha_v_noci

Pokud je to možné, večeřejte nejpozději 4 hodiny před spaním. V noci se vám nebude nafukovat břicho.

Po jídle začnou žaludek se střevy pracovat náročněji, zvlášť pokud jíte často těžká jídla. Přesně kvůli tomu se můžete cítit po jídle unaveně a ospale. Již několik hodin před usnutím se organismus připravuje na spánek a přirozeně zpomaluje trávení, aby se uklidnil a v noci vás nebudil.

Čím později budete večeřet a čím nevhodnější večeři zvolíte, o to silněji vás bude v noci nafukovat. Večeřte někdy kolem 7-8 hodiny večer, pokud chodíte spát kolem 10-11 hodin. Jednoduše vždy tak, aby mezi spánkem a posledním jídlem byly alespoň 3 hodiny.

Zde uvedu osobní zkušenost. Již déle než rok večeřím nejpozději v 18:00 a na "prdíky" nebo kručení v břiše jsem se snad nikdy nevzbudil :) Vyzkoušejte to taky. Zvyknete si rychle a budete spát jako dudek bez nafouklého břicha.

Ovoce a zeleninu neloupejte, pokud jde slupka sníst

jezeni_plodu_se_slupkou_proti_nafouklemu_brichu

Pokud nemusíte, ovoce ani zeleninu neloupejte, vždy je ale řádně opláchněte

Právě ve slupce ovoce i zelenina obsahuje nerozpustnou vlákninu, která udržuje správný pohyb střev a vyživuje prospěšné bakterie. Zároveň se postará o pravidelnou a bezproblémovou stolici.

Pokud něco loupat nemusíte, neloupejte to a plody jezte i se slupkou. Vždy je řádně omyjte, protože jsou stříkané proti škůdcům a pro prodloužení životnosti.

Upozorním pouze před nadměrnou konzumací ovoce nebo sladké zeleniny (mrkev, batáty, rajčata atp.). Nadbytek ovocného cukru fruktózy vede k nadýmání, plynatosti a nafouklému břichu. Vždy si sledujte, jaká dávka ovoce a zeleniny vám ještě vyhovuje a nezvyšujte ji.

Potraviny upravujte šetrně

smazena_jidla_podporuji_nafukovani_bricha

Smažená jídla nejezte a zaměřte se na čerstvý a šetrně upravený jídelníček

Zde je vždy důležitější vaše zdraví, než chuť křupavé kůžičky pečeného kuřátka nebo smaženého vepřového řízečku. Nevinná není ani smažená zelenina.

Smažená a fritovaná jídla obsahují nadbytek tuku a pro žaludek jsou mnohem těžší na strávení. Tráví je déle a přesně to vede k nafukování břicha a plynatosti.

Snažte se co nejméně smažit nebo fritovat a odlehčete jídelníček. Ideálním způsobem přípravy je vaření, pečení na méně tuku, smažení na pánvi nasucho, grilování nebo dušení. Cílem je netopit potravinu v litrech oleje.

Zároveň jezte dietnější druhy masa, které neobsahují tolik tuku. Jezte drůbež, ryby a mořské plody, ale také třeba vepřovou nebo hovězí panenku či zvěřinu. Více svaloviny znamená méně tuku a tím i rychlejší trávení a méně plynů, které by vás nafoukly.

Udržujte pravidelnou střední fyzickou zátěž

pohyb_zlepsuje_pohyb_strev_a_brani_nafukovani_bricha

Pohyb zlepšuje pohyblivost střev a brání nafukování břicha. Po jídle se krátce projděte nebo si zaběhejte.

Při pohybu je důležitá hlavně pravidelnost. Kratší, ale pravidelné tréninky pro vás budou mít větší význam než občasné "zničení se" v posilovně. Pohybová aktivita pomůže zajistit plynulý pohyb střev.

Každý den se snažte aspoň 20 minut rychle projít, zaběhejte si, plavejte nebo jděte na jógu. Prakticky jakýkoliv sport je pro vás vhodný, takže si vyberte ten oblíbený.

Pokud trpíte nafouklým břichem po jídle, výborná pro vás bude krátká procházka po obědě. Pohyb zlepšuje pohyblivost hrubého střeva, díky čemu se zkrátí doba, po kterou se stolice ve střevě nachází a produkuje plyny. Čím rychleji stolice z těla vyjde, o to rychleji a výrazněji se zbavíte nafukování.

Sport zároveň zvyšuje frekvenci dechu a srdce. Díky tomu se střeva lépe prokrví a na vyloučení stolice budou pracovat usilovněji. Rychlá chůze nebo běh je skvělým pomocníkem i při zácpě.

Zkuste masáž nafouklého břicha

Masáž nafouklého břicha můžete zařadit i samotnou, prospěšnější ale bude zařadit i ostatní tipy a stravovací změny. Díky masáži podpoříte pohyblivost střev a pomůžete si i při zácpě.

Masáž spočívá v jemném kroužení konečky prstů směrem odspodu až ke hrudnímu koši (viz video) a zase zpátky. Prsty pohybujte ve směru hodinových ručiček.

VIDEO (anglicky, YouTube): Masáž břicha proti nafukování a pro podporu pohyblivosti střev
 

Živočišné (aktivní) uhlí

zivocisne_uhli_jako_pomoc_proti_nafouklemu_brichu

Živočišné uhlí je rychlá S.O.S. pomoc při nafouklém břichu

Aktivní uhlí nabízí velmi rychlou úlevu od nafouklého břicha. Seženete jej v každé lékárně nebo drogerii. Uhlí pomůže i proti průjmu a jiným trávícím potížím.

Je potřeba upozornit, abyste si na uhlí příliš nezvykali. Vnímejte jej jako S.O.S. pomoc při závažnějších stavech. Uhlí totiž může vázat některé živiny, které by vám tak při nadměrném dávkování mohly scházet. Zároveň může snižovat účinek některých léků. Pokud nějaké užíváte, na bezpečnost aktivního uhlí se zeptejte předepisujícího lékaře.

Co dělat proti nafouklému břichu? Co nedělat, aby se břicho nenafukovalo?
- jezte častěji, ale menší porce
- mějte vždy dostatečný pitný režim
- jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny
- hýbejte se aspoň 25 minut denně
- jídlo i žvýkačky žvýkejte se zavřenými ústy
- pokud vás nafukování trápí dlouhodobě, jděte ke gastroenterologovi nebo aspoň k praktickému lékaři
- užívejte aspoň 2 týdny zelenou směs Blendea SUPERGREENS
- nejezte potraviny, na které jste alergičtí nebo máte intoleranci
- nejezte příliš tučné, slané, sladké ani uměle doslazované potraviny, to znamená žádné polotovary, hotovky a vysoce průmyslově zpracovaná jídla
- jezte méně nebo úplně vyřaďte zelí, květák, brokolici, cibuli, česnek, luštěniny a potraviny, které podporují plynatost
- nepijte perlivé nápoje ani sycené alkoholické nápoje
- nejezte těsně před spaním a večeřejte cca 4 hodiny před

Tabulka rychlých kroků, které vás ochrání před nafukováním břicha

.

Co je to vlastně nafouklé břicho?

Nafouklé břicho je v první řadě pocit tlaku, sevření, křečí, probublávání a plnosti v břiše. Břicho může ale i nemusí vypadat nadmuté. Pocity mohou být slabé a nezávažné až velmi nepříjemné a bolestivé.

Pocity se obvykle ztratí, ale kdykoliv se objeví znovu, zvlášť pokud postižený nezmění své stravovací a ostatní návyky. Často opakované nafukování břicha je obvykle důsledkem zažívacích problémů nebo hormonální nerovnováhy.

Lékaře doporučuji navštívit, pokud se vám břicho nafukuje až příliš často a omezuje vaše běžné denní fungování.

Proč se mi břicho nafukuje?

Úplně nejčastější příčinou nafukování, nadýmání, bolestí a křečí v břiše je nadbytek střevních plynů. Ty vznikají jako důsledek zažívacích potíží, ale také intolerance některých potravin či dokonce příliš rychlého jedení a přejídání. Břicha žen se nafukují často kvůli menstruaci a těhotenství. To je ale přirozené.

Zdravotní příčiny nafouklého břicha

Velmi nerad bych "házel" veškerou vinu na případné chyby ve stravování. Váš jídelníček neznám :)

Co ale znám jsou zdravotní důvody, kvůli kterým se břicho nafukuje nejčastěji. Pokud máte na některý důvod podezření, zajděte ke gastroenterologovi (klikněte a vyhledejte specialistu ve svém okolí), a pokud žádného neznáte, nechte se k němu doporučit praktickým lékařem.

Nadměrná přítomnost plynů

Při trávení potravy vznikají plyny zcela přirozeně. Plyny produkují bakterie, které se krmí sacharidy ze stravy a tím podporují kvašení obsahu žaludku a střev. Pokud je plynů moc, trávení nefunguje správně. Obvykle to znamená, že jste toho snědli až moc a bakterie tak produkují až moc plynu. Důvodem může být i intolerance či alergie na některou potravinu.

Nechci zde jmenovat konkrétní nemoci zažívací soustavy. Ty na sobě stejně nepoznáte a správně je dovede diagnostikovat pouze lékař.

Konkrétní obsah trávící soustavy

V trávící soustavě se souběžně nachází pevné látky, tekutiny a plyny. Tento obsah se může v trávící soustavě hromadit v případě oslabení svalů, které trávícím traktem pohybují. Problém s pohybem obsahu může vyvolat i nějaká překážka (obstrukce) nebo zácpa. Tu by měl vždy zkontrolovat lékař.

Zelená směs Blendea SUPERGREENS pro úlevu od nafouklého břicha

SUPERGREENS účinkuje již po prvních 2 týdnech užívání. Klikněte na tlačítko a přidejte si SUPERGREENS do koŠíku. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít cíleně bojovat proti nafouklému břichu.

.

Zelená směs SUPERGREENS je prvním výrobkem, se kterým Blendea vstoupila na trh. Prohledal jsem hodnocení a zkušenosti, a to právě z důvodu, že zákazníci hlásí pomoc s trávením a nafouklým břichem úplně nejčastěji ze všech prospěšných účinků.

Směs obsahuje zelené superpotraviny a to zelený ječmen, mladou pšenici, chlorellu, spirulinu a špetku máty na dochucení.

Několik zákaznických ohlasů proto umísťuji i do tohoto článku, protože vím, že si od nás necháte pomoct stejně rádi jako ostatní zákazníci. Jaké mají se směsí SUPERGREENS zkušenosti?

Ve stories na instagramu Blendea jsme se zákazníků ptali, komu směs SUPERGREENS pomohla zmírnit nafouklé břicho. Lidé hlásili 80 % úspěšnost, což je úplně skvělé :)

blendea_supergreens_proti_nafouklemu_brichu_zkusenosti

7 hlasů bylo zřejmě od zákazníků, kteří směs užívají méně než 3 týdny. Věřím, že směs pomůže stejně i jim. Buďte trpěliví, vážení zákazníci :)

blendea_supergreens_pomohla_s_nafouknutym_brichem

Zákaznice je maximálně spokojená a nafouklého břicha se rychle zbavila

co_na_nafoukle_bricho

Kateřina se díky SUPERGREENS zbavila nafouklého břicha po přejedení

jak_se_zbavit_problemu_s_travenim

Davidovi se díky SUPERGREENS povedlo dokonce zlepšit veškeré problémy se žaludkem

co_proti_bolestem_bricha

Alexandra se zbavila bolavého břicha

jak_zlepsit_traveni

Kristýna si pochvaluje celkové zlepšení trávení

zlepseni_traveni

Zlepšení trávení hlásí i spokojená zákaznice Monika

problemy_s_vyprazdnovanim

Odstranění problémů s vyprazdňováním si pochvaluje i Markéta

Všechny tyto pozitivní ohlasy si můžete prohlédnout na portálu Heuréka.cz nebo přímo na produktové stránce. Na obou stránkách SUPERGREENS hodnotí reální zákazníci, kteří si směs objednali a užívali aspoň 2 týdny.

Pokud si SUPERGREENS objednáte, do 2 dnů je u vás. Již za několik dnů se můžete zbavit nafouklého břicha a dalších problémů s trávením. Přeji vám co nejrychlejší úlevu :)

.

Co jsme zjistili o nafouklém břiše?

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že hlavní příčinou nafouklého břicha je nezdravý nebo nesprávný jídelníček. Nadýmání podporuje cukr a sůl, tuk a potraviny, na které jsou lidé alergičtí a nesnesou je.

Problém vyvolávají i různé poruchy trávení, které jsem ale podrobněji nejmenoval. Zdravotní problém by měl vždy posoudit nejdříve lékař a až on doporučí vhodné kroky.

Proti nafukování je důležitý i pohyb, který udrží správný pohyb střev. Samozřejmě také pitný režim o čisté vodě. Sycené slazené limonády ani alkohol vhodné nejsou.

Nejdůležitější je zjištění, že proti nafouklému břichu našim zákazníkům pomáhá zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS, kterou vám touto cestou vřele doporučuji. A kdyby nedejbože nepomohla, můžete nám ji kdykoliv vrátit naproti vrácení celé částky na váš bankovní účet. A tak je to fér, vážení budoucí (i současní) zákazníci :)

Pokud máte jakýkoliv dotaz k nafouklému břichu, ptejte se v komentářích pod článkem. Stejně tak uvítám, pokud se nám pochlubíte, co přesně pomohlo proti nafukování břicha vám.

Ve jménu redakce i ostatních čtenářů vám předem děkuji :)

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude :) Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné.

V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok pomoct. Pod prokliky najdete odborné, převážně zahraniční zdroje, které všechny informace potvrzují. V tabulce níže se podíváme, co si o artyčoku myslí inspekce SZPI, která kontroluje jak výživové a zdravotní účinky surovin, tak účinky výrobků z nich a tvrzení, pod kterými je prodejci propagují.

artycok_zeleninovy_potvrzene_zdravotni_ucinky

  • Celý český název: Artyčok zeleninový
  • Latinský název: Cynara scolymus

Zdravotní a výživové účinky artyčoku nebo artyčokového extraktu

artycok_plod_ucinky

Jedlá artyčoková nažka, která je jeho plodem

Uvádím pouze účinky, které jsem reálně dohledal ve výsledcích lékařských a vědeckých studií. Žádné dohady, žádné dezinformace a žádná přehnaná reklamní tvrzení.

Podpora činnosti a zdraví jater

artycok_a_podpora_zdravi_jater

Extrakt z artyčoku ochraňuje játra a posilňuje jejich činnost díky cynarinu a silymarinu

Extrakt z listů artyčoku chrání játra před poškozením, navíc stimuluje růst nové jaterní tkáně. Stimuluje také produkci žluči, úkolem které je odvádění škodlivých toxinů z jater, potažmo celého organismu.

Studie zkoumala účinek extraktu na potkany, u kterých bylo prokázáno snížení poškození jater, zlepšení jejich funkcí a zvýšení hladiny ochranných antioxidantů. Pokusné potkany byly cíleně předávkovávány různými léky tak, aby zatěžovaly jejich játra.

Vědci se shodují, že extrakt z artyčoku působí velmi podobně i na lidská játra. Jiné studie se účastnilo 90 lidí s nealkoholicky ztučněnými játry (lékařsky jaterní steatóza). Sledovaní 2 měsíce užívali 600 mg extraktu. I zde se povedlo uspokojivě zlepšit jaterní funkce.

V další studii se stejným problémem a podobným dávkováním extraktu se povedlo u sledovaných snížit jaterní záněty a uložit v nich menší množství tuku. Vědci upřesnili, že za prospěšné účinky může hlavně obsažený cynarin a silymarin. Upozorňuji, že artyčok pomáhá zlepšit zdraví a funkce jater, ale nelze jej vnímat jako lék proti jaterním nemocem. V rámci zdravé součásti jídelníčku je však víc než vhodný.

Jedna artyčoková kapsle Blendea obsahuje 400 mg extraktu. Ve dvou kapslích je to 800 mg, což je větší množství, než bylo použito ve zmíněných studiích.

Kapsle s extraktem z artyčoku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s ochranou jater před poškozením a podporou jejich funkcí.
.

Snížení špatného LDL a zvýšení dobrého HDL cholesterolu

artycok_a_snizeni_hladiny_cholesterolu

Artyčok snižuje hladinu cholesterolu, který by jinak ucpával cévy a zvyšoval riziko infarktu nebo mrtvice

Artyčokový extrakt má příznivý vliv na hladinu cholesterolu u lidí s hypercholesterolémií (zvýšenou hladinou cholesterolu). Cholesterol ucpává cévy a vyvolává riziko infarktů a mrtvic.

Proběhly mnohé studie, ve kterých sledovaní 13 týdnů užívali extrakt z artyčoku. Souhrn výsledků studií zjistil, že extrakt snížil hladinu špatného LDL cholesterolu o přibližně 22 %. To je o více než pětinu. Zároveň se u nich zvedla hladina dobrého HDL cholesterolu. Podobné výsledky doložila i studie na zvířatech, konkrétně na křečcích.

Účinnou látkou je zde antioxidant luteolín, který brání tvorbě cholesterolu. Extrakt zároveň stimuluje organismus, aby cholesterol zpracovával rychleji a tím snižuje jeho rizikovou hladinu. Určitě si vždy hlídejte i jídelníček a nejezte příliš tučné potraviny.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

Kontrola krevního tlaku

artycok_snizuje_krevni_tlak

Artyčok pomáhá regulovat rizikově zvýšený krevní tlak (hypertenzi)

Vědci zatím úplně nerozumí, jak přesně artyčok tlak snižuje. Aktuálně mají za to, že je to díky specifickému enzymu, který rozšiřuje cévy. Čím je céva širší, tím je pro krev průchodnější a tlak nemusí být tak vysoký, aby krev přes cévu vytlačil.

Lidé s vysokým cholesterolem a zúženými cévami trpí vysokým krevním tlakem nejčastěji. Studie zkoumala 98 mužů s vysokým krevním tlakem (hypertenzí). 12 týdnů užívali artyčokový extrakt, díky kterému výrazně snížili diastolický i systolický tlak.

Čerstvý nebo sušený artyčok je také významným zdrojem draslíku, který rovněž pomáhá kontrolovat krevní tlak. Artyčok seženete čerstvý nebo nakládaný i v Česku, takže jím obohaťte své saláty, těstoviny a pizzu :) Dobrou chuť. Já artyčoky miluji.

Než článek dočtete, artyčokové kapsle mohou být na cestě k vám. Pod tlačítkem najdete možnost přidat si artyčokové kapsle do košíku. Doručujeme do 2 pracovních dnů.

.

Zmírnění příznaků syndromu dráždivého tračníku

artycok_a_snizeni_priznaku_syndromu_drazdiveho_tracniku

Extrakt z artyčoku tlumí nepříjemné příznaky syndromu dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku vyvolává žaludeční křeče, průjmy, nadýmání, zácpu, plynatost a bolesti. Podrobně o syndromu pod odkazem níže.

Ve studii užívali sledovaní artyčokový extrakt denně 6 týdnů. Všem zúčastněným zmírnil příznaky syndromu. Navíc 96 % sledovaných hodnotilo jeho účinky stejně přínosné jako jiné metody léčby SDT (léky proti průjmu nebo projímadla).

Jiná studie změřila zlepšení příznaků syndromu o 26 % a zlepšení celkové kvality života o 20 %. Kapsle s extraktem užívali 2 měsíce.

Účinné látky v artyčoku zmírňují křeče, které pacienty se syndromem dráždivého tračníku běžně postihují. Zároveň snižují syndromem vyvolané záněty a upravují množství prospěšných střevních bakterií.

Pokud syndromem trpíte, určitě ošetřujícímu lékaři řekněte, že plánujete artyčok užívat. Posoudí vhodné dávkování tak, aby nijak neovlivňovalo léky, které vám pravděpodobně předepisuje.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Dráždivý tračník: Palčivé projevy, babské rady a léčba.

Snížení hladiny krevního cukru

artycok_snizuje_hladinu_krevniho_cukru_glukozy

Artyčok snižuje hladinu glukózy (krevního cukru)

Podle studie extrakt z artyčoku zpomaluje činnost enzymu, který jinak proměňuje sacharidy na glukózu. Glukóza je krevní cukr, a jelikož se jej ze sacharidů promění méně, méně se jej také dostane do krve.

Jiná studie sledovala lidi s nadváhou, kteří extrakt z artyčoku užívali společně s fazolovým extraktem. Po dvou měsících jim výrazně klesla hladina krevního cukru nalačno. Navíc jim extrakty tlumily chuť k jídlu, takže jedli méně a nepřejídali se.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky).

Účinek artyčoku zatím není stoprocentně pochopen, takže se držte i rad zmíněných v článku. Artyčok vám samozřejmě může pomoct.

Podpora trávení

artycok_a_podpora_traveni

Čerstvý (nebo sušený či nakládaný) artyčok obsahuje přes 10 % vlákniny. Artyčokový extrakt obsahuje cynarin, který stimuluje produkci žluči a trávení tuků.

Zde vás musím nejdříve zasvětit do problematiky rozdílu mezi extraktem z artyčoku a čerstvou nebo sušenou rostlinou.

  • Artyčok sám o sobě obsahuje významné množství vlákniny.
  • Extrakt ale vlákninu neobsahuje, protože obsahuje pouze ve vodě rozpustné látky, typicky vitamín C a skupinu vitamínů B. Vláknina se do extraktu nedostane, co znamená, že vlákninu neobsahují ani artyčokové kapsle Blendea.

Čerstvý (nebo sušený či naložený) artyčok obsahuje na 100 gramů až 10,8 g vlákniny. Ta udržuje zdravé trávení díky tomu, že funguje jako prebiotikum (konkrétně vláknina inulín), což je potrava pro probiotika a tedy přátelské střevní bakterie. Dále vláknina zmírňuje zácpy, průjmy, nadýmání, pálení žáhy a snižuje riziko některých typů rakoviny střev.

Studie se účastnilo 237 lidí s poruchami trávení. Po 6 týdnech konzumace čerstvých artyčokových listů se jim povedlo snížit plynatost a nepříjemný pocit plného břicha. Prospěšným účinkům přispívá zmíněný cynarin, který stimuluje produkci žluči, urychluje střevní peristaltiku (správný pohyb střev) a zlepšuje trávení tuků.

Čerstvý artyčok obsahuje významné množství vlákniny, konkrétně inulín a to přes 10 % hmotnosti. Zařaďte jej do jídelníčku.

Extrakt s artyčoku vlákninu neobsahuje kvůli metodě zpracování. Obsahuje ale cynarin, který zlepšuje trávení. Artyčokové kapsle Blendea obsahují 5 % prospěšného cynarinu.

Potenciální protirakovinný účinek

Nerad publikuji informace, které zatím nebyly prokázány na lidech. Odborné zdroje ale uvádí i tento účinek artyčoku, proto jej nemohu ignorovat :)

Studie totiž proběhly pouze na zvířatech a ve zkumavkách (in vitro). Povedlo se v nich ale potvrdit, že artyčok narušil množení a šíření rakovinných buněk.

Ochranné účinky vědci připsali obsaženému silymarinu, kvercetinu, rutinu a kyselině gallové. Nerad bych ale dramatizoval, protože zatím neexistují žádné průkazné studie protirakovinných účinků artyčoku na člověka. Jednoduše si ještě potřebujeme počkat a dočkat se průkaznějších důkazů.

Účinky Artyčoku zeleninového podle inspekce SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce drží dohled nad účinky potravin i potravních doplňků. Zároveň odsouhlasuje používání zdravotních a výživových tvrzení, které mohou prodejci potravin a doplňků používat.

Opět jsem se ponořil do Vodítek k problematice zdravotních a výživových tvrzení, ze kterých jsem udělal printscreen níže. Pokud vás zajímají odsouhlasené účinky jakýchkoliv jiných potravin či konkrétních živin, tabulku si stáhnete přes tento odkaz (je ke stažení na spodku stránky - formát xlsx, velikost 213 KB).

Takže, co nám jako prodejci dovoluje u produktu uvádět státní kontrolní úřad?

Prakticky shrnuje všechno to, co jsem vypsal v článku. Vy tak získáváte jistotu, že na vás bude artyčok působit tak, jak uvádím já a jak potvrzuje SZPI.

artycok_zeleninovy_ucinky

Potvrzené a odsouhlasené zdravotní účinky Artyčoku zeleninového podle státního orgánu SZPI

Dávkování a možné vedlejší účinky čerstvého artyčoku a užívání doplňků stravy s artyčokovým extraktem

Artyčok jako potravina i doplňky stravy z artyčoku se obecně považují za zdraví bezpečné. Jelikož ale jde o rostlinnou potravinu, ojediněle lze pozorovat vedlejší účinky a to:

  • Alergie: Jako na každou potravinu mohou být někteří lidé alergičtí i na artyčoky a na výrobky z nich včetně doplňků. Pokud na sobě nějaká negativa zpozorujete, artyčok i doplňky z něj přestaňte užívat.

Jistě vás zajímá, kdo by artyčok a výrobky z něj neměl užívat. Čerstvý artyčok můžete jíst neomezeně jako zdravou součást pestrého jídelníčku.

Artyčoku by se ale měli vyhnout:

  • alergici,
  • lidé o obstrukcí (zablokováním) žlučovodů a lidé se žlučovými kameny, protože artyčok podporuje produkci a distribuci žluči, takže by kameny rostly,
  • a samozřejmě těhotné a kojící ženy. Ty by neměly užívat doplňky stravy z artyčoku, protože bezpečné dávkování pro ně zatím nebylo stanoveno. Čerstvý artyčok ale není problém.

Ve studiích, na které jsem odkazoval, lidé užívali 300 až 640 mg artyčokového extraktu 1x až 3x denně.

Naše kapsle obsahují 400 mg a denní dávku lze zvýšit na 2 kapsle, a tedy 800 mg extraktu. Velmi jednoduše a pohodlně tak dosáhnete účinné denní dávky. V případě problémů se žlučníkem a žlučovody se na bezpečnost pro jistotu zeptejte svého lékaře.

VÍTE, že jako značka Blendea nabízíme vrácení celé částky za nákup při každé reklamaci? Na důvod vrácení se vás ptát nebudeme :)

Pokud by vám artyčokové kapsle či jiné naše výrobky nesedly, pošlete nám je zpátky a my vám pošleme na účet plnou částku.

Jsme férový prodejce a reklamací máme tak málo, že té případné vaší vyjdeme okamžitě vstříc. A tak je to fér, vážení zákazníci :)

Klikněte na tlačítko a přidejte si artyčokové kapsle do košíku. Objenávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Balení vystačí na 1 až 2 měsíce užívání. Kapsle užívejte aspoň několik týdnů, protože stejně dlouho užívali extrakt i účastníci zmíněných lékařských studií.
.

Co jsme zjistili o artyčoku a extraktu z něj?

lukas_chladek_redaktor_blendea

Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že opravuje játra a podporuje jejich činnost, snižuje vysoký cholesterol a udržuje bezpečnou hladinu, snižuje vysoký krevní cukr a krevní tlak, podporuje trávení, zmírňuje příznaky syndromu dráždivého tračníku a dokonce může chránit před rakovinou střev.

Artyčok jezte čerstvý v rámci pestrého jídelníčku. V podobě doplňků stravy s extraktem užívejte kolem 300 až 600 miligramů (jedna kapsle Blendea obsahuje 400 mg).

A pokud se ptáte, proč jsem dnes neporadil žádný dobrý recept ani to, kde koupit artyčok nebo jak jej pěstovat, je to kvůli tomu, že se zaměřuji pouze na vědecky potvrzené účinky.

Váš názor a zkušenosti mě ale zajímají. Pochlubte se do komentářů, zda jíte artyčok čerstvý, a pokud v doplňcích, s čím vám pomohl a jak jste s byli spokojení.

Přeji vám krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři :) A jak jsem psal, artyčok na pizzu patří a hned dnes si jednu dám k večeři. Už abych byl doma :) Na shledanou u dalšího článku, přátelé!

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí.

Není to pravda. Játra jsou životně důležitý orgán a je našim cílem, abychom na jejich zdraví a správné činnosti pracovali bez přestávky. Játra jsou společně s ledvinami, plícemi, kůží, lymfatickým systémem a střevy hlavními detoxikačními orgány. Právě díky nim se organismus zbavuje toxinů, škodlivin, patogenů, odpadních látek a všeho, co v těle nechceme a nepotřebujeme.

Našim společným a zodpovědným cílem je proto podpořit přirozenou činnost jater a chránit je před oslabením kondice. Až se nám to povede, játra budou fungovat správně a organismus budou detoxikovat zcela přirozeně.

V článku vysvětlím, jaké úkoly mají játra na starosti a co všechno jejich činnost oslabuje. Velkou část článku věnuji nejčastějším mýtům, takže čtěte pozorně. Budete připravení, až vás někdo bude přesvědčovat o opaku.

Pod prokliky odkazuji na vědecké, převážně zahraniční odborné zdroje nebo na starší články z našeho blogu.

detoxikace_jater

TIP: Pokud máte podezření, že vaše játra nefungují správně nebo jsou dokonce nemocná, než číst články na internetu doporučuji zajít na vyšetření k hepatologovi nebo gastroenterologovi. Hepatologické a gastroenterologické ambulance ve svém okolí najdete přes tento odkaz.

Pokud žádného neznáte, nechte se k některému doporučit přes praktického lékaře. Ten také odhadne, zda je pro vás vyšetření nutné.

Jaké jsou funkce jater a proč jsou tak důležitá?

Játra jsou žláza s mnohými důležitými funkcemi. Mají až zhruba 500 úkolů a číslo může být dokonce ještě vyšší. Játra filtrují krev a toxiny proměňují na odpadní látky.

Vybírám hlavní funkce jater:

Tvorba žluči: Díky žluči střevo rozkládá a absorbuje tuky, cholesterol a vitamíny. Problém s produkcí žluči znamená problém se vstřebáváním potřebných živin.
Tvorba červených krvinek: Játra ukládají železo z hemoglobinu a vyrábí z něj nové červené krvinky. Problém s játry znamená problém s tvorbou krve.
Podpora srážlivosti krve: Díky žluči játra vstřebávají vitamín K potřebný pro srážlivost krve. Bez žluči by krvi chyběly srážlivé faktory a člověk by mohl vykrvácet z rány.
Metabolizace a vstřebávání tuků: Žluč rozkládá tuky a usnadňuje jejich vstřebávání.
Metabolizace sacharidů: Játra proměňují uložené sacharidy na glukózu (krevní cukr). Problém s játry vyvolává únavu a nedostatek energie.
Metabolizace bílkovin: Žluč rozkládá bílkoviny. Problém s játry může vyvolat deficit proteinů.
Ukládání vitamínů a minerálů: V játrech se ukládají vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K, B12) a minerály jako železo a měď. Problém s játry znamená problém s jejich ukládáním, kvůli čemu nám pak mohou chybět.
Filtrace a čištění krve: Játra jsou velkým filtrem krve. Odstraňují škodliviny, odpadní látky a také nadbytečné hormony (estrogen, aldosteron). Starají se i o odbourávání alkoholu a drog nebo zbytků léčiv. Problém s játry znamená rizikové znečištění krve.
Podpora imunity: Většina imunitních, tzv. Kupfferových buněk se nachází v játrech. Hubí bakterie, viry, mikroorganismy a další patogeny. Oslabená játra znamenají oslabenou imunitu.
Udržení správného krevního tlaku: Játra produkují protein albumin, který podporuje správný tlak a brání prosakování cév. Problém s játry znamená problém s krevním tlakem a zdravím cév.

Tabulka hlavních funkcí jater

Jak vidíte, všichni potřebujeme, aby játra fungovala správně. Jinak bychom měli problém vstřebat životně důležité živiny, měli bychom výkyvy krevního tlaku, slabou imunitu a žádnou energii. Pokud si myslíte, že je u vás některá funkce oslabená, objednejte se do hepatologické ambulance.

Co nejčastěji slibují detoxikace jater?

Na většině stránek se dočtete, že cílem detoxikace jater je zbavit celý organismus toxinů a nečistot. Existuje ale velmi málo seriózních vědeckých důkazů, které by tyto účinky a výsledky jaterní očisty potvrzovaly.

Tyto stránky se vám budou snažit prodat různé přípravky, které by měly detoxikaci jater podpořit. Některé mohou být dokonce nebezpečné, protože je nekontrolují státní orgány (u doplňků stravy je to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, u léků je to Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Tyto orgány často nemají kontrolu nad všemi výrobky, protože jich jsou na trhu stovky, ne-li tisíce. Mnohé mají neznámého výrobce či prodejce a úřad je nedovede vypátrat, zvlášť pokud nedostane podnět na kontrolu.

Psaní článku mi dalo trošku zabrat, protože jsem musel pročíst desítky odborných článků. Nyní již ale vím, co je možné a co ne. Považuji za důležité tyto informace publikovat veřejně (děkuji za případné sdílení :) )

Co je to detoxikace jater?

Detoxikace je přirozená funkce zdravých jater. Játra detoxikují a pročistí vše, co přes ně projde. Opakuji, že cílem ve skutečnosti není detoxikace jater, ale podpora a udržení jejich přirozené detoxikační činnosti.

Jakékoliv oslabení nebo zastavení jejich fungování má za důsledek neschopnost odfiltrovat toxické látky z těla.

To, že játra nepracují správně, poznáte nejčastěji podle:

  • nažloutlé barvy pokožky,
  • soustavné únavy a vyčerpání,
  • svědění pokožky,
  • nevolnosti a průjmu,
  • vnějších i vnitřních otoků,
  • problémů s krevním tlakem a zdravím cév,
  • vzniku žlučových kamenů.

Na různých (jak tomu já říkám) "zdravíčkových" webech a e-shopech se dočtete, že při činnosti jater, a tedy filtraci krve nebo produkci určitých látek, se v nich hromadí nebezpečné toxické látky. Dále rádi tvrdí, že tyto toxiny vyvolají závažná onemocnění nebo až rakovinu. Důkazů, které by tato tvrzení potvrdili, je ale minimum, pokud vůbec nějaké.

Játra ale samozřemjě můžeme přetížit, pokud se k nim nechováme správně. Funkce jater zhoršuje pití alkoholu, užívání drog a také kouření. Tehdy jsou pořád "v pozoru", protože musí nežádoucí látky filtrovat a odvádět. Játrům mohou škodit i některé léky na předpis, které pacient užívá dlouhodobě. Nemoc je ale potřeba vyléčit a léčba je vždy nadřazená zdraví jater.

Zmíněné dezinformační stránky vám budou nejčastěji doporučovat (schválně si otevřete nějakou stránku, která píše o detoxikaci jater, a určitě tam některý z bodů najdete):

  • užívání doplňku, který podpoří a urychlí vyplavování toxických látek z jater (na to obzvlášť pozor),
  • změnit jídelníček za prospěšnější pro funkce jater (o vhodných potravinách se rozepisuji níže),
  • vyhýbat se některým potravinám (i to je skutečně vhodné a sepsal jsem to níže),
  • začít ihned pít rostlinné šťávy a různá smoothies, případně držet krátkodobý půst (toto někdy může mít smysl, jindy ne, vždy záleží na konkrétní surovině a délce půstu),
  • začít si dělat klystýry střev (odborníci před klystýrem varují, protože může způsobit poranění, narušení střevního mikrobiomu a různá další rizika).

Pravdou je, že selhání funkce jater je život ohrožující stav. Lékaři ale všechny uklidňují. Podle nich totiž neexistuje důkaz, že by se ve zdravých játrech hromadily rizikově zvýšené úrovně toxinů. Stát se to může, pokud bychom se dlouhodobě vystavovali nějakým toxinům v prostředí, dostávaly se do těla dýcháním, přes pokožku nebo polykáním či pitím. Pokud ale víte, že nepracujete někde v dolech nebo ve fabrice, je nepravděpodobné, že byste se vystavovali nadměrnému působení toxinů.

Lékaři zároveň upozorňují, že důvod pro detoxikaci ani očistu jater běžně nevzniká. V určitých případech to může být dokonce nebezpečné.

Je vůbec možné játra nějak detoxikovat?

Zdravá a funkční játra se detoxikují a čistí sama. Je to jejich hlavním úkolem. Pokud játra zdravá nejsou a neodvádějí toxiny správně, očista jim zdraví ani kondici nezlepší. Zklamalo vás to? Věřím že ne, protože aspoň nenaletíte prodejcům zbytečných a rizikových výrobků.

Člověk s nemocnými játry potřebuje v první řadě lékařskou pomoc a léčbu. Uzdravení jater podpoří a urychlí vhodný jídelníček a změna nesprávných návyků.

ostropestrec_mariansky_pro_detoxikaci_jater

Bodlák a květ Ostropestřece mariánského

 

.

 

Dohledal jsem vědecké důkazy o tom, že třeba Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) pomáhá zlepšit zdraví jater. Zmírňuje jaterní záněty a snižuje vysokou hladinu cholesterolu, který by jinak játra zatěžoval tím, že jej musí rozkládat. Ostropestřec tak částečně chrání játra.

Pozor. Důkaz o tom, že by ostropestřec nebo jiné rostliny detoxikovaly játra, neexistuje. Zároveň neléčí žádné nemoci jater. Mluvím zde "pouze" o podpoře činnosti jater a zlepšení jejich kondice. Doplňky nevyléčí nemoci jater ani žádné jiné nemoci.

Detoxikace jater tedy není možná. Existuje pouze léčba nemocných a poškozených jater nebo jater vystavených nadměrnému množství toxinů.

Vybrané doplňky Blendea pro podporu normálních funkcí jater

Níže vidíte účinky jednotlivých rostlin na funkce jater. Bylin s těmito prospěšnými účinky je o něco více, já ale poukazuji na ty, které prodáváme pod značkou Blendea.

Přísně hlídáme kvalitu vstupních surovin a každý výrobek řádně ohlašujeme na příslušném kontrolním úřadě. Jako zákazník tak získáváte jistotu, že výrobky Blendea budou na játra působit přesně podle odsouhlasených zdravotních a výživových tvrzení inspekce SZPI, která je kontroluje.

.
.
.

 

Zde jsou potvrzené účinky jednotlivých rostlin na játra podle státního kontrolního orgánu SZPI:

artycok_zeleninovy_ucinky

Účinky artyčoku na činnost jater podle SZPI

ostropestrec_mariansky_ucinek_na_jatra

Účinky ostropestřece na činnost jater podle SZPI

kurkuma_dlouha_ucinek_na_jatra

Účinky kurkumy na činnost jater podle SZPI

MĚJTE VŽDY PŘEHLED A NENECHTE SE NAPÁLIT: Tato Vodítka k problematice výživových a zdravotních tvrzení si můžete stáhnout ve formátu xlxs, 214 KB. Získáte tak přehled o všech odsouhlasených tvrzeních různých rostlin nebo jejich složek.

Díky tomu dovedete rozpoznat, zda vám nějaký prodejce lže, až bude doporučovat svůj výrobek. Jednoduše se podíváte na povolená tvrzení a budete mít jasno (nemáte zač, vážení čtenáři :) ).

Já za tuto soupisku vděčím inspekci SZPI a při psaní článků do ní nahlížím prakticky denně.

Možná rizika detoxikace jater

Výše jsem psal, že vám stránky budou nabízet různé výrobky a kůry pro detoxikaci jater. Taková snaha o detoxikaci ale může vzbudit některá zdravotní rizika:

  • Dieta určená na detoxikaci jater může způsobit nedostatek určitých živin. V rámci snahy o detoxikaci vám může člověk bez odborného vzdělání nastavit jídelníček, ve kterém budou scházet základní živiny v dostatečném množství. Pokud byste drželi detoxikační dietu delší dobu, hrozil by nutriční deficit nebo podvýživa. Nejvíce ohrožené by byly těhotné nebo kojící ženy, děti a pacienti s vážnějšími nemocemi.
  • Vytoužená detoxikace jater nenahrazuje předepsanou léčbu. Pokud bude člověk s nemocnými játry usilovat o detoxikaci, může se vyhnout lékařskému vyšetření a ošetření nemoci jater. Kvůli tomu se může stav jater rychle zhoršit a přerůst až do život ohrožujících stavů (viz horní tabulka funkcí jater).
  • Klystýry a tedy střevní výplachy mohou těžce poranit střeva a ohrozit člověka na životě.

Mohu díky detoxikaci jater zhubnout?

"Detoxikujte játra a zhubnete!" dočetl jsem se hned na několika neodborných zdravíčkářských webech.

Ne, detoxikace nemá vliv na hubnutí a neslouží jako dieta. Jde o nepotvrzený mýtus a lež.

Příznivci detoxikace jater slibují, že pomůže zlepšit metabolismus a tím podpořit hubnutí. Ani zde neexistují žádné vědecké důkazy, které by šanci zhubnout podporovaly.

Pravdou je, že nízkokalorická dieta může dokonce zpomalit metabolismus a bude tak trvat déle, než spálí tuky nebo cukry. Organismus na dietě se totiž přizpůsobuje na snížený kalorický příjem a logicky tak zpomaluje metabolismus, aby spotřeboval zásoby energie až později.

Pokud nastoupíte na některou detoxikační dietu, pravděpodobně začnete přijímat značně menší množství kalorií. Tento cílený úbytek může vést k dočasnému snížení hmotnosti. V první řadě ale "zhubnete" o uloženou vodu, a jakmile se vrátíte k původnímu stravování, váha se rychle vrátí nebo dokonce naroste (starý známý jo-jo efekt).

Pokud chcete reálně zhubnout, snižte kalorický příjem (jezte dietněji nebo méně) a zvyšte kalorický výdej (hýbejte se aspoň 25 minut denně nebo častěji). Rychlejší a přirozenější způsob hubnutí ještě bohužel nikdo nevymyslel.

Potraviny pro podporu funkce jater

Konečně jsem se dostal k záměru článku a to vysvětlit, jak přirozeně stimulovat správnou činnost jater, pokud jsou z nějakého důvodu oslabená a pomalá :) Opakuji ale, že neexistuje konkrétní potravina nebo jejich kombinace, která by prokazatelně detoxikovala a čistila játra.

Lékaři vám tyto změny stravování doporučí v případě onemocnění jater. V první řadě vyhýbat se příliš tučným jídlům a alkoholu. Ty mají na stav jater velmi škodlivý vliv, hlavně pokud působí trvale. Další dietní změny budou záviset od konkretního jaterního onemocnění. Neignorujte proto lékařské vyšetření. Každý problém si vyžádá jinou skladbu jídelníčku.

Pokud máte játra zdravá, žádnou speciální dietu nepotřebujete. Tehdy dodržujte klasické zásady zdravého stravování, nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte drogy.

Nemoc jater: Vhodný jídelníček:
Nealkoholická steatóza (ztukovatění) jater: Jezte hodně potravin s vlákninou (zelenina, obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka) a omezte vysokokalorické potraviny.
Hepatitida C (žloutenka typu C): Nekonzumujte potraviny bohaté na železo (maso a vnitřnosti, vejce, ořechy, luštěniny semínka) ani doplňky stravy s ním.
Cirhóza (zjizvení) jater: Snižte příjem soli na minimum. Lékař doporučí snížit i příjem bílkovin.
Hemochromatóza (hromadění železa v játrech): Nekonzumujte potraviny bohaté na železo (maso a vnitřnosti, vejce, ořechy, luštěniny semínka) ani doplňky stravy s ním.
Wilsonova choroba (hromadění mědi v játrech): Omezte potraviny s vyšším obsahem mědi (vnitřnosti, mořské plody, některá semínka, ořechy a celá zrna, houby, čokoláda) a neužívejte doplňky stravy s mědí.
Nemocné žlučovody: Používejte dietní druhy tuků a olejů, ideálně panenské a zastudena lisované. Žlučovody vyprodukují méně žluči, aby je rozložily, takže se nebudou tolik namáhat.

Tabulka dietních změn pro podporu činnosti NEMOCNÝCH jater

Jak mohu kromě stravy udržet zdraví jater?

Ideálně nepijte alkohol: Nadměrné a příliš časté pití alkoholu rapidně zvyšuje riziko onemocnění jater.
Pijte dostatek vody: Pokud mají játra něco zpracovat a vyloučit z těla, potřebují na to vodu. Pijte aspoň 2,5 l vody denně.
Omývejte zeleninu a ovoce: Zbavíte je pesticidů, které by jinak játra musely odbourávat.
Nechte se očkovat: Žloutenka typu A a B je v Česku rozšířená. Aby játra nepoškodila, nechte se očkovat.
Při sexu používejte ochranu: Některé pohlavně přenosné nemoci napadají i játra. Chraňte se. Ideálně se nechte pravidelně testovat na pohlavní nemoci (venerologická ambulance).
Nevystavujte se chemikáliím: Pokud malujete pokoj nebo postřikujete úrodu na zahradě a podobně, vždy se chraňte oděvem, rukavicemi, rouškou, brýlemi a dalšími ochrannými prostředky.
Opatrně s tetováním a piercingy: Vybírejte si certifikované salony, kde je minimální riziko nákazy hepatitidou typu C.
Opatrně s léky bez předpisu: Volně prodejné léky užívejte vždy dle doporučení a nepřekračujte dávku. Játra může poškodit paracetamol. Nachází se v panadolu, paralenu a podobných lécích. Léky nikdy nekombinujte s alkoholem.

Tabulka domácích rad pro udržení zdraví a činnosti jater

Časté mýty a fakta o detoxikaci jater

MÝTUS: Detoxikace jater pomocí doplňků je důležitá pro udržení celkového zdraví.

FAKT: Potravina ani přípravek, který by játra detoxikoval, neexistuje. Tyto výrobky nejsou regulovány úřady SZPI ani SÚKL. Proto obvykle nebyly klinicky testovány a mohou být škodlivé. Očista jater zároveň nesnižuje poškození jater, které vyvolalo nadměrné užívání alkoholu, drog a kouření.

Některé složky ale mohou podpořit činnost jater. Zdůrazňuji přínosy Ostropestřece mariánského, který snižuje záněty, extraktu z kurkumy, který játra chrání před poškozením nebo artyčoku, který urychluje proměnu toxinů na odpadní látky. Pod prokliky najdete produkty Blendea s obsahem prospěšných bylin.

MÝTUS: Díky očistě jater mohu zhubnout.

FAKT: Mnohé přípravky slibují kromě očisty také hubnutí. Žádný vědecký důkaz ale neexistuje a vše je pouze přehnaná reklama.

Některé kůry mohou játra dokonce poškozovat, zpomalit metabolismus a tloustnutí tak naopak podporovat.

MÝTUS: Očista jater může vyléčit již existující poškození jater.

FAKT: Zatím se žádnému specialistovi nepovedlo dokázat, že by jaterní očista léčila existující poškození nebo nemoc jater.

MÝTUS: Obezita nezvyšuje riziko vzniku nemocí jater.

FAKT: Nadváha s obezitou jsou základní faktory vedoucí k nealkoholickému ztučnění jater. Zvýšený obsah tuku v játrech způsobuje záněty a ty dále vedou až k cirhóze (zjizvení) nebo fibróze (zmnožení vaziva) jater.

Vysoká váha je v Česku rozšířený problém, kvůli čemu je steatóza jater pořád častější. Je dokonce častější, než žloutenka. Snažte se udržet si zdravou váhu a případné onemocnění léčete na hepatologii nebo dietologii.

MÝTUS: Před nemocemi jater se sám nemohu ochránit.

Ale samozřejmě, že můžete. Zdraví jater je z velké části ve vašich rukou.

Nepijte příliš moc alkoholu, snažte se udržet zdravou váhu, souložte s ochranou a tetování či piercing si nechte udělat v seriózním studiu. Zároveň nechte stav jater zkontrolovat hepatologovi a podstupujte pravidelné zdravotní prohlídky u ostatních lékařů.

NEZAPOMEŇTE, že doplňky pro podporu funkce a činnosti jater existují. Vyrábíme je pro vás v rostlinných kapslích pro pohodlné užívání v optimální denní dávce.

Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít s cílenou a zodpovědnou podporou funkce jater.
.
.
.

Co jsme zjistili o detoxikaci a očistě jater?

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

  • Nic jako cílená detoxikace jater neexistuje. Tyto kůry mohou být dokonce zdraví nebezpečné.
  • Možná je jedině podpora správné činnosti a funkcí jater.
  • Snaha očistit játra je nezbaví žádné nemoci.
  • Přirozenou funkci jater podpoří Ostropestřec mariánský, Kurkuma dlouhá nebo Artyčok zeleninový.
  • Pokud máte zdravá játra, dodržujte zásady zdravé životosprávy, nepřejídejte se, pijte hodně vody, nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte drogy.
  • Zdravá játra jsou nezbytná pro udržení celkového zdraví. Nemoci jater vyléčí hepatolog v hepatologické nebo gastroenterologické ambulanci.
  • Zdravíčkářským webům, kterých motivací je pouze prodej doplňků stravy a různé pofidérní péče, nevěřte a pro jistotu je ani nečtěte.

Máte vlastní zkušenost s podporou činnosti jater? Nebo jste podstoupili léčbu některé z jaterních nemocí?

Vaše zkušenosti zajímají nás v redakci blogu Blendea i naše čtenáře. Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás :) Krásný den a pevné zdraví přeje autor článku Lukáš Chládek.
Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví.

V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme sami.

Jak je na blendeáckém blogu zvykem, doporučím i bezpečný přírodní produkt, který pomáhá vlasy před nadměrným vypadáváním chránit. Jsou to nové přírodní kapsle Blendea Hair Vitality. Právě jsme je naskladnili a za 24 hodin mohou být u vás. Již pozítří tak můžete začít s cílenou ochranou vlasů proti vypadávání a podporou jejich růstu, pevnosti, lesku a vitality :) Nyní už ale domácí rady proti vypadávání vlasů.

vypadavani_vlasu

Jídelníček a konkrétní živiny proti vypadávání vlasů

Známé rčení "jste to, co jíte" platí i pro zdraví a kvalitu vlasů. Denně potřebují specifické látky a živiny, bez kterých jinak slábnou a vypadávají

Středomořská strava proti padání vlasů

stredomorsky_jidelnicek_proti_vypadavani_vlasu

Středomořský jídelníček plný zeleniny, ryb, bílkovin a zdravých tuků

Vědci se shodují, že pro kvalitu a hustotu vlasů je ideální tzv. středomořský jídelníček. To jsou všechny ty zdravé potraviny, které si dopřáváte v létě u moře. Čerstvá zelenina a ovoce, dietní, šetrně upravené druhy masa a hlavně ryby, zakysané mléčné výrobky, bylinky a koření.

Pestře, čerstvě a vydatně se ale snažte jíst celoročně. Kvalita a výživové hodnoty zeleniny a ovoce jsou v chladných měsících spíše k pláči, to ale neznamená, že bychom je měli na podzim a v zimě ignorovat. Aspoň nějaké láky nám pořád dodávají. Jezte pestře a potraviny často střídejte.

Vhodně namíchaný jídelníček snižuje riziko vzniku ženské i mužské alopecie, což je velmi častá příčina nadměrného vypadávání vlasů. Jde o neinfekční onemocnění pokožky z různých příčin, které by měl posoudit kožní lékař (dermatolog).

Dostatek bílkovin v jídelníčku

Bílkoviny (proteiny) vytvářejí vlasové folikuly, konkrétně stavební bílkovina keratin. Folikul je tkáň, která v pokožce obaluje vlas a ten z ní vyrůstá. V nedávné studii vědci zjistili, že lidé, kterým vypadávají vlasy, mají akutní nedostatek aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin.

Zjednodušeně, čím méně aminokyselin ve stravě, o to méně keratinu a o to výraznější vypadávání vlasů.

Mějte ve stravě dostatek bílkovin a, pokud nejste vegan, určitě myslete i na ty živočišné. V jídelníčku mějte každý den nějaký zdroj bílkovin, typicky luštěniny, ořechy a semínka, vejce, ryby (ideálně mořské), mléčné výrobky (ideálně neochucené a zakysané) a drůbež.

MĚJTE JASNO, CO JÍST: Podívejte se na významné zdroje rostlinných a živočišných bílkovin.

.

Multivitamínové doplňky proti vypadávání vlasů

Vědci považují za hlavní látky proti vypadávání vlasů zejména vitamín A, B, C a D, dále železo, selen a zinek. I zde musím opět zdůraznit význam pestré stravy. Pokud chcete příjem látek urychlit a zvýšit, vyberte si některý z volně dostupných doplňků stravy.

Tyto látky vám pravděpodobně doporučí i dermatolog, takže s ním během vyšetření mluvte o vhodné stravě a konkrétních výrobcích.

Vhodná je i vlasová kosmetika s obsahem zmíněných látek, avšak v této formě mají o něco nižší vstřebatelnost a tělo z nich nemá takový užitek jako právě z potravin a šetrné péče.

JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ: Selen se zinkem a dalšími prospěšnými složkami obsahují kapsle Blendea Hair Vitality pro ženy i muže.

Užívá se 1 kapsle denně, přičemž snížení vypadávání vlasů lze pozorovat již po prvních 3 týdnech. Jedno balení vám vystačí na 2 měsíce péče o vlasy.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s podporou kvality vlasů a s prevencí jejich vypadávání.
.

Vitamín A

vitamin_a_proti_vypadavani_vlasu

Vitamín A obsahuje sloučeniny retinoidy s příznivým vlivem na zdraví a kondici pokožky, a také na zdravý růst vlasů. Jelikož vlas vyrůstá z pokožky, je vhodné její přirozenou funkci a kondici udržovat.

Dermatologové předepisují retinoidy pro léčbu kožních nemocí jako alopecie nebo psoriáza. Tyto nemoci jsou běžnou a rozšířenou příčinou vypadávání vlasů.

Snažte se mít dostatek Áčka přímo ve stravě. Pokud trpíte nemocí kůže, vhodné léky konzultujte s kožním lékařem.

MĚJTE PŘEHLED: Vitamín A: Podrobný profil, zdravotní benefity a rizika předávkování.

Upozorňuji, že nejvyšší obsah Áčka je v mase, konkrétně ve vnitřnostech. Rostlinné potraviny obsahují jeho jinou formu a to provitamín A. Naše tělo si vitamín A vyrobí právě z provitamínu A.

Vitamín D

vitamin_d_proti_vypadavani_vlasu

Dostatek vitamínu D má zásadní vliv na kvalitu a zdraví pokožky i vlasů. Podílí se na tvorbě nových vlasových folikulů, ze kterých mohou vyrůstat nové vlasy. Díky novým folikulům udržíte potřebnou hustotu vlasů a zabráníte vypadávání těch starších.

Optimální množství Déčka přijmete ve stravě (mořské ryby a řasy, kterými se ryby krmí, zvířecí vnitřnosti) a ze slunečního záření. Snažte se každý den vystavovat slunci aspoň 15 minut, ideálně déle.

.

Saw palmetto proti vypadávání vlasů u mužů

saw_palmetto_proti_vypadavani_vlasu_u_muzu

Plody Serenoy plazivé, které lze jíst čerstvé, ale častěji je seženete sušené nebo v doplňcích ve formě extraktu

Drobná palma Saw palmetto (latinsky Serenoa repens, česky Serenoa plazivá), respektive její plody pomáhají mužům udržet optimální hladinu testosteronu. Snížený testosteron sice není primární příčinou vypadávání vlasů. Platí ale, že čím je hladina hormonu vyšší, o to zdravější a hustější vlasy jsou, což je chrání před nadměrným padáním.

Podle výsledků studií pomohla růstu vlasů denní dávka 100 až 320 miligramů extraktu ze Saw palmetto. Rostlina a výrobky z ní jsou vhodné pro muže, kterým vypadávají vlasy kvůli alopecii a dalším kožním nemocem.

Správná péče o vlasy, která zabrání vypadávání

Předpokládám, že si myjete a sušíte vlasy minimálně obden, pokud ne denně. Právě kvůli tomu, že vlasy myjeme tak často, mohou slábnout, mít zhoršenou kvalitu a kvůli tomu vypadávat. Čtěte pozorně a snažte se do péče zařadit co nejvíce z těchto tipů.

Pravidelné, ale ne přehnaně časté mytí vlasů

jak_casto_umyvat_vlasy_aby_nevypadavaly

Aby vlasy netrpěly a nevypadávaly, myjte si je maximálně 3x za týden

Pravidelné mytí neznamená každodenní mytí. Experti na zdraví vlasů ženám i mužům doporučují mýt vlasy maximálně 3x za týden. Mnohým lidem dokonce stačí i pouhé jedno mytí. Pokud již dnes evidujete, že jsou vlasy suché, slabé a pokožka svědivá a podrážděná, možná si je myjete až příliš často.

Vlasová hygiena je ale pořád důležitá. Pokožku hlavy udržuje čistou a hydratovanou. Zároveň brání před množením a hromaděním bakterií, které mohou vyvolávat podráždění, infekce, záněty a s nimi vypadávání a lámání.

Používejte jemné šampony s ideálně co nejčistějším složením. Ptejte se své kadeřnice nebo prodavačky v drogérii. Každý má jiné vlasy, proto je vždy rozumné ptát se i svého dermatologa.

MĚJTE PŘEHLED: 6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?

Neagresivní úprava vlasů

francouzske_copanky_a_vypadavani_vlasu

Dnes velmi oblíbené francouzské copánky jsou pro vaše vlasy doslova nepřítelem. Dopřejte vlasům svobodu a rozpusťte je.

Já jako krátkovlasý muž spíše nemohu hodnotit, kdo nosí jaký účes :) Některé účesy ale vlasům škodí. Jsou to hlavně různé silně utažené copánky, culíky a drdoly, které vídám denně na slečnách v ulicích.

Pokud si totiž vlasy příliš silně utáhnete, vytvoříte dlouhodobé tahání vlasů. To nadměrně zatěžuje vlasové kořínky a není překvapením, když kořínek tento nápor nevydrží a vlas uvolní. Vlasům se uleví až někdy večer, když si je rozpustíte. A to je škoda.

Mnohým lidem, a hlavně ženám vlasy nepadají kvůli problematické pokožce a nesprávné výživě, ale právě kvůli tomuto "dobrovolnému" přetěžování vlasových folikulů. Zamyslete se proto nad svým účesem a dopřejte vlasům více svobody.

Další chyba, kterou dělají převážně ženy, je přehřívání a vysušování vlasů použitím kulmy, žehličky na vlasy a fénů. Poškozují vlasový stvol, což je viditelná část vlasu, a tedy ne jeho podkožní část. Přístroje mohou dokonce měnit barvu vlasů.

Zde vám odborník doporučí nechat vlasy vyschnout přirozeně na vzduchu. Pokud ráno spěcháte a máte vlhké vlasy, před mrazem je chraňte pod čepicí.

Neagresivní barvení vlasů

suche_a_polamane_vlasy_nachylne_na_vypadavani

Barvením vysušené a polámané vlasy náchylné na vypadávání

Barvení vlasů je primárně ženská záliba, samozřejmě si je ale barví i mnozí muži. Běžně dostupné, levnější barvy jsou agresivním chemickým koktejlem, který může velmi jednoduše poškozovat vlasy i vlasovou pokožku.

V drogérii nebo u kadeřníka se zeptejte na šetrné organické barvy. Neobsahují rizikový peroxid či amoniak. Udělejte to i pokud nyní s vlasy problémy nemáte. Čím déle budou tyto prchavé jedy působit, o to rychleji dojde k vypadávání a ztrátě kvality vlasů.

Myslete na to, že zdraví vlasů je vždy nadřazené módním trendům. Může se velmi jednoduše stát, že za 10-20 let již nebudete mít co barvit a to jistě nechcete dopustit (to se mi to ale mudruje, když mám sám vlasy asi 4cm dlouhé, že jo :) )

Kokosový olej

kokosovy_olej_proti_vypadavani_vlasu

Kokosový olej vmasírujte do vlasů i do vlasové pokožky

Jak jsem psal, vlasová kosmetika by měla být co nejčistější a bez agresivních chemikálií. V rámci péče se jako ideální jeví přírodní produkty, třeba kokosový olej. Ten podle studií brání poškození vlasů, které vyvolala nešetrná péče a agresivní prostředky (barvy, laky, tužidla, kondicionéry apod.). Hydratuje, zjemňuje a vyživuje pokožku hlavy.

Vlasy může dále oslabovat i UV záření, pokud se mu vystavujeme příliš dlouho a nechráníme vlasy kloboukem či kšiltovkou. Kokosový olej pomáhá i zde.

Olej vmasírujte i přímo do pokožky na hlavě. Zlepšuje prokrvení a stimuluje opětovný růst. Pomáhá vázat bílkoviny, o kterých jsem psal, že jsou nezbytné pro pohodlí vlasové pokožky a vlasových folikulů.

Olivový olej

Stejným způsobem jako kokosový olej používejte ten olivový, ideálně v BIO kvalitě a za studena lisovaný. Ten je nejčistší. Vlasy chrání před vysoušením, lámáním a řídnutím. Dobrý olej mějte vždy i ve spíži a vůbec ním nešetřete ve studené ani teplé kuchyni. Jak jsem psal, základem pro výživu vlasů je vždy stravování a konkrétně středomořská strava, kde hraje olivový olej hlavní roli.

Každý den naneste na vlasy a do pokožky hlavy 2 polévkové lžíce kvalitního oleje, nechte 30 minut působit a poté vlasy jemně opláchněte vlažnou vodou.

Esenciální oleje

Esenciální oleje mohou tlumit vypadávání vlasů. Odborné studie zmiňují přínosy heřmánkového oleje, dále oleje levandulového, tymiánového, tea tree, z citronové trávy a máty peprné.

Oleje byly účinné u lidí, kterým vypadávaly vlasy kvůli alopecii. Oleje používali smícháním s několika lžičkami jiného nosného oleje (třeba kokosový nebo olivový), který aplikovali na pokožku hlavy 10 minut před mytím. Opatrní buďte, když si všimnete alergické reakce. Pokud se objeví, zkuste jiný esenciální olej.

 

 

Šťáva z cibule

cibulova_stava_pro_podporu_rustu_vlasu

Cibulová šťáva podpořila růst vlasů 87 % účastníků studie s alopecií

Nastrouhejte obyčejnou cibuli a vyždímejte z ní šťávu. Naneste ji na vlasy a pokožku hlavy 2x denně. Cibulová šťáva se osvědčila u lidí, kterým vypadávají vlasy kvůli alopecii.

Lékaři za účinnou látku považují síru, kterou cibule přirozeně obsahuje. Ve studii cibulová šťáva podpořila růst vlasů až u 87 % účastníků.

Masáž pokožky hlavy

masaz_pokozky_hlavy_proti_vypadavani_vlasu

Pokožku hlavy masírujte aspoň 4 minuty denně po dobu 24 týdnů

Vědci sice nepotvrdili účinek masáže pokožky hlavy proti vypadávání vlasů, určitý předpoklad tam ale je. Masáž prokrvuje a pomáhá lépe vyživovat vlasové folikuly i kořínky, takže jistě není zbytečná.

Podle studie pomohly již 4 minuty masáže hlavy po dobu 24 týdnů růstu a hustotě vlasů. Masáž je navíc velmi příjemná a pomůže zklidnit mysl, až se budete třeba rozčilovat nebo se bát kvůli ztraceným vlasům.

Masírovat vás může jiná osoba, kupte si masážní nástroj nebo použijte klasický kartáč. Pomůže vám i video níže.

VIDEO (YouTube): Masáž pokožky hlavy proti vypadávání vlasů a podporu jejich růstu

Jóga proti vypadávání vlasů

Ani mě nenapadlo, že může mít jóga co do činění s kvalitou a vypadáváním vlasů. Zdroje mě ale překvapily, proto tento bod nemohu nezmínit.

Mezi časté příčiny vypadávání patří nadměrný a dlouhodobý stres, který dovede jóga účinně snižovat. Jóga pomáhá prokrvení a výživě pokožky hlavy, což je nezbytné pro opětovný růst silných vlasů. Naučte se cviky podle videa.

VIDEO (YouTube): Cviky jógy pro podporu růstu a hustoty vlasů

Příčiny vypadávání vlasů

Nejdříve jsem seřadil výživové a domácí tipy proti vypadávání vlasů. Nyní ale musím vysvětlit, proč vlastně vlasy vypadávají.

Ideální je, pokud vám přesnou příčinu identifikuje lékař. Cestou k němu si ale můžete přečíst, co by eventuálně mohlo stát za padáním u vás.

Zdravému člověku denně vypadne kolem stovky vlasů, a tak je to zcela normální. Vlas prochází svými cykly od růstu přes "dospělost", přičemž je normální, že vlas někdy umře a vypadne. Zpozorněte, pokud vám začnou vlasy padat náhle a všimnete si také jejich ztenčení. To je již případem pro dermatologa.

Vypadávání nemusí být nutně příznakem nemoci ani stáří. Vlasy mohou vypadávat dočasně a krátkodobě kvůli nedostatečné stravě, negativní změně životosprávy, silně stresující události či kvůli průběhu léčby (typicky u onkologických pacientů). Aktuální je i vypadávání kvůli prodělanému Covidu-19. Vlasy budou padat, dokud se nemoc nevyléčí a změna životosprávy neustálí.

Vlasy mohou padat kvůli dědičnosti. Všimněte si svých rodičů nebo prarodičů, a pokud uvidíte plešatá místa, nebude překvapením, když začnou padat i vám. Dědičné vypadávání trápí až 50 % mužů a kolem 15 % žen.

Zdravotní příčiny: kožní problémy (alopecie, psoriáza), exémy, infekce, nesprávná funkce štítné žlázy
Přílišné tahání za vlasy: typicky kvůli těsným copánkům a drdolům
Hormonální nerovnováha: často během těhotenství, po porodu, v menopauze
Některé léky: typicky léky proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku, artritidě nebo depresím
Stres: oslabuje vlasové folikuly, kvůli čemu po čase uvolní vlas a ten vypadne

Tabulka častých příčin vypadávání vlasů

Existuje léčba vypadávání vlasů?

Cílem článku bylo vysvětlit vám, proč vlasy nejčastěji vypadávají a co můžete udělat sami doma. Zároveň také představení nového produktu Blendea Hair Vitality pro podporu hustoty a kvality ženských i mužských vlasů.

Konkrétní léčebnou metodu vám vždy doporučí lékař. Ten má jako jediný přehled o konkrétní příčině vypadávání, proto jej neváhejte navštívit.

Existují různé léčebné i kosmetické metody, které brání nadměrnému vypadávání vlasů, případně podporují jejich opětovný růst a hustotu. Sám ale nejsem dermatolog, proto rád přenechám slovo odborníkům. Nechte se vyšetřit u kožního lékaře. Takto po internetu nelze zjistit konkrétní příčinu. Dermatolog může potřebovat různé testy, které dovede provést pouze v jeho ordinaci.

.

Vypadávání vlasů a často kladené otázky FAQ

Která je hlavní příčina vypadávání vlasů?

Vlasy nejčastěji padají kvůli dědičnosti a stáří.

Mohu vypadávání vlasů zastavit sám?

Za vlasy netahejte a nenoste účesy, které vlasy tahají, vlasy nepřehřívejte a nepřesušujte kulmou nebo fénem. Sušte je přirozeně na vzduchu, chemicky je neošetřujte a neodbarvujte, nechte si doporučit jemný a šetrný šampon a ostatní vlasovou kosmetiku, používejte měkké a jemné hřebeny i kartáče.

Kvůli čemu vypadávají vlasy ženám?

Důvodů může být mnoho. Nejčastěji jde o hormonální změny v těhotenství a během kojení, kvůli poruchám funkce štítné žlázy, chudokrevnosti, autoimunitnímu onemocnění, nemoci kůže nebo syndromu PCOS.

Které vitamíny a minerály pomáhají proti vypadávání vlasů?

Experti doporučují zaměřit se na příjem vitamínu A, B, C a D, dále železa, selenu a zinku.

Mohou vlasy, které již vypadly, znovu narůst?

V některých případech ano, ne však ve všech. Vypadávání vlasů lze obvykle tlumit a zpomalit. Vlasy, které vypadly kvůli alopecii či jiné kožní nemoci, obvykle do jednoho roku dorostou. Růst lze podpořit i pomocí léků, chirurgického zákroku nebo světelné terapie. Kontaktujte dermatologa.

Může se vypadávání samo ztratit a vlasy začít znovu růst?

Vždy záleží na příčině. Pokud jde o nějaký výživový nedostatek a konkrétní živinu přidáte do jídelníčku, vlasy se vzpamatují. Stejně tak pokud se o ně nesprávně staráte a zařídíte nápravu. Pokud je důvodem závažnější nemoc, pravděpodobně se neobejdete bez léčby.

Kdy mohu tvrdit, že mi vlasy padají nadměrně?

O nadměrné vypadávání jde, pokud při mytí nebo česání náhle ztratíte výrazné chomáče vlasů. Zdravý člověk normálně ztrácí kolem 100 vlasů za den a toto množství si obvykle ani nevšimne. Při výrazné ztrátě kontaktujte dermatologa.

Mohu zjistit vypadávání vlasů i doma?

Ano, ale zjištění bude pouze orientační. Projděte si prsty několikrát přes vlasy nebo za ně mírně zatahejte. Pokud z trsu cca 60ti vlasů vytáhnete kolem 5-8 vlasů, je to normální. Pokud vám ale v ruce zůstane většina vlasů, trpíte nadměrným padáním a měli byste se nechat vyšetřit u kožního lékaře.

Lze příčinu nadměrného vypadávání vlasů zjistit i z krve?

Ano, je to možné v případě, že má dermatolog podezření na některou nemoc, infekci, výživový nedostatek nebo nerovnováhu hormonů. Kromě vzorku krve může potřebovat i vzorek pokožky hlavy, ze které získá malou část (tzv. biopsie pokožky hlavy).

Co jsme zjistili o vypadávání vlasů?

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, autor článku,, redaktor blogu Blendea

Zjistili jsme, že vlasy jsou velmi citlivé na správnou a dostatečnou výživu. Ve velké míře odzrcadlují zdravotní stav.

Bohužel si někdy za vypadávání můžeme sami kvůli nešetrné a příliš agresivní péči o ně. Škodí jim horké suché kulmy a žehličky. Vlasy nesnášejí těsně utažené copánky ani drdoly. Dopřejte jim více volnosti. Nesušte je na popel a nechte je vždy přirozeně uschnout. Zároveň je nemyjte příliš často. 3x za týden je dost.

Z produktů Blendea určitě vyzkoušejte kapsle Hair Vitality. Jsou vhodné pro ženy i muže. Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s podporou kvality vlasů a s prevencí jejich vypadávání.

.

Máte vlastní zkušenost s příčinou vypadávání vlasů nebo se vám padání povedlo zastavit? Nás v týmu Blendea i naše čtenáře zajímá jak :)

Určitě nám dejte vědět v komentářích pod článkem. Tam se také ptejte, pokud vás zajímá cokoliv, co v článku nezaznělo.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás :) Krásný den, pevné zdraví a vždy husté a krásné kadeře bez vypadávání přeje Lukáš z blogu Blendea.