Blog, Strana 21

Bleskurychlý mugcake z vloček s Vegan proteinem

Bleskurychlý mugcake z vloček s Vegan proteinem

Chcete tip na výživnou a zdravou snídani či svačinu? Tak zkuste tento extra rychlý mugcake. Skvěle zasytí, je chutný a navíc plný bílkovin.

Samotný mugcake: 1058 kJ/252 kcal - 22,6 g bílkovin, 30,4 g sacharidů, 3,3 g tuků, 10,5 g vlákniny

Celý dozdobený mugcake včetně polevy: 1995 kJ/475 kcal

 

Bleskurychlý mugcake z vloček s Vegan proteinem Blendea

  • Doba přípravy: 3 min
  • Doba pečení: 4-5 min
  • Množství: 1 porce
  • Náročnost: velmi lehká

 

Na 1ks potřebujeme:

  • 30 g namletých vloček
  • 10 g jablečné vlákniny
  • 50 g jablečného pyré
  • 10 g vaječných bílků (můjbílek) nebo 2-3 tekuté bílky
  • případně sladidlo - já dala pár kapek borůvkových flavdrops
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva
  • 15 g Vegan proteinu Blendea
.

 

Jako polevu můžete použít:

  • celý řecký borůvkový jogurt
  • 80 g jablka podušené na skořici
  • lžíci ghí
  • 10 g borůvkové marmelády
rychly_mugcake_recept
 

Postup:

  1. V misce si dáme zvlášť suché ingredience (Vegan protein, vločky, vláknina, prdopeč) a zamícháme. Do druhé misky dáme pyré, bílky, sladidlo a též  zamícháme.
  2. Poté spojíme obsah obou misek do jedné.
  3. Těsto dáme do mikrovlnné trouby na 4-5minut. Nakonec dozdobíme.
rychly_mugcake_z_vlocek_recept
 

Jaký je důvod toho, že Blendeu pravidelně zařazuješ do svého jídelníčku?

Blendea Vegan protein používám buď po tréninku nebo hlavně do pečení pro zvýšení obsahu bílkovin.. Navíc je i dobrým zdrojem vlákniny.

 

Jak dlouho Blendeu užíváš?

Blendeu užívám od října 2018 a jsem s ní nadmíru spokojená. Bez SUPERGREENS moje ráno nezačne. Stačí 1-2 lžičky a nastartuje vám nejen den, ale i zažívání, se kterým bojuji už dlouho.

 

Komu bys naše doplňky stravy doporučila?

Blendeu bych rozhodně doporučila těm, kterým není lhostejné jejich zdraví. Dodá spoustu minerálů, vitamínů, energie do každého dne. Není lepšího pocitu, než že děláte pro sebe a své tělo maximum.

 

Objednejte si Blendea Vegan protein ještě dnes a do 2 dnů je u vás.

  • 100% rostlinný protein bez laktózy, sóji i chemie
  • zdroj kompletních bílkovin a aminokyselin
  • hravě s ním vylepšíte třeba koktejly, smoothie, sladké i slané pokrmy
.
Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti. Jaké mohou být negativní vlivy?

Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti. Jaké mohou být negativní vlivy?

Kosmetika pro nás v mnohých případech znamená péči, pomoc, zkrášlení, změnu k lepšímu, dokonce i zvýšení sebevědomí. Jsou ale případy, kdy nám mohou kosmetické složky nemálo zavařit.

Podívejte se s námi na případy, kdy vám může kosmetika uškodit a jaké jsou její negativní vlivy a dopady na naši po kráse a zdraví toužící pleť.

 

5 kroků, jak si vybrat vhodnou kosmetiku

Americký portál webmd.com radí, jak si nejlépe vybrat tu nejvhodnější kosmetiku.

  1. Čtěte etikety. Hledejte produkty, které mají co nejminimalističtější složení. Tím se vyhnete možným alergickým reakcím.
  2. Testujte. Než začnete používat nový výrobek, aplikujte malé množství produktu na vnitřní stranu lokte a počkejte 48 až 72 hodin. Pokud na tomto místě nezaznamenáte zarudnutí, otok, svědění nebo pálení, můžete jej použít.
  3. Bez parfemace. Zaměřte se na produkty, které neobsahují parfemaci. Parfémy přece jen patří spíše na vaše šaty, ne kůži. Tím se vyhnete jak alergické reakci, tak smíchání či přeměně vůně, která by jinak mohla reagovat s jiným použitým produktem na vaši kůži.
  4. Buďte věrní. Podívejte se, jak vaše kůže reaguje na dané produkty a zůstaňte věrni těm, na které reakce nenastala. Ne vždy vám popis „dermatologicky testováno“ zaručí, že nebudete mít žádnou reakci.
  5. Přestaňte včas. Pokud vaše pokožka reaguje špatně na kosmetický výrobek, okamžitě jej přestaňte používat.

 

Co dělat, když pleť trpí?

Samozřejmě se může stát, že i přes všechna varování a doporučení přijde alergická reakce, podráždění nebo jiný problém. Jak jej řešit?

Vyzkoušejte oleje. Oleje působí blahodárně jak na naši pokožku, tak prospívají i našemu tělu. Přečtěte si náš článek o rostlinných olejích a jejich impozantních účincích na tělo a pokožku.

Když nevíte kudy kam, vyzkoušejte babské rady:

 

Domácí pleťová maska pro suchou pleť

Trápí vás suchá a citlivá pleť a už nevíte, po kterém krému sáhnout, abyste zase neotekli?

Vyzkoušejte jednoduchý recept: rozmačkejte půlku avokáda a promíchejte ho s jednou lžící olivového oleje. Tuto směs aplikujte na pleť a nechte působit alespoň 15 minut. Poté opláchněte teplou vodou a uvidíte, jak se vaše pleť rozzáří.

 

Domácí pleťová maska pro mastnou pleť

Leskne se vám čelo a už si nevíte rady? Dopřejte si speciální masku z vaječného žloutku, lžičky medu, lžíce sezamového oleje a hrstky ovesných vloček. Vše smíchejte, aplikujte na pleť a nechte čtvrt hodiny působit.

Dalším skvělým tipem na problematickou až aknózní pleť je maska z rozmačkaných kvasnic smíchaných se šťávou z poloviny citronu a trochou vlažné vody.

 

Domácí pleťová maska na zklidnění začervenalé pleti

Jakožto zklidňující ingredience je nejlepší heřmánek. Pokládejte si na obličej obklady z heřmánkového odvaru a uvidíte, že se vám hned uleví. Navíc má i protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Dávejte si jen pozor na dobu působení těchto domácích masek. „Vzhledem k tomu, že se jedná o čerstvé suroviny, působení masky na pleť může být silnější, proto by nemělo být příliš dlouhé. Mohla by totiž klidně nastat i alergická reakce," varuje kosmetička Simona Klučiarovská ze studia Bomton.

Přečtěte si také článek o dalších 5 nepřátel krásné pleti podle kosmetického studia Bomton.

 

Co dále škodí naší pleti?

  • V první řadě musím zmínit určitě mýdlo. To má mnohem vyšší pH, než je pH naší pleti, takže ji dráždí a vysušuje. To připravuje ideální půdu pro vznik vrásek, začervenání nebo akné. Takže mýdlo na ruce ano, ale na obličej rozhodně ne.
  • V těsném závěsu jsou to přípravky s alkoholem, nejčastěji tonika a pleťové vody, které se stále ještě bohužel prodávají i kupují. Stejně jako mýdlo alkohol vysušuje a dráždí pleť. Ta má potom tendenci pnout, svědit, praskat. Zkrátka nic příjemného.
  • Dávejte si také pozor na zbytky líčidel. Jednoduše se stačí nedůkladně odlíčit, zbude vám na pleti jen několik zrníček odrolené řasenky nebo čmouha make-upu a už bojujete s ucpanými póry, následně pak s pupínky či akné. Po každém odlíčení ještě dočistěte obličej micelární vodou nebo pleťovým gelem a následně ještě opláchněte kohoutkovou vodou.
  • Pozor ale i na vodu! Pokud vám v koupelně teče tvrdá voda, i ta může pleť vysušit. Je proto dobré používat každodenní hydratační péči a alespoň jednou za týden osvěžující hydratační masku.
  • Také dbejte na to, abyste nepoužívali prošlé krémy, stará líčidla a podobně. To vše vám rozjede akné nebo vyrážku jako mávnutím kouzelného proutku.
  • V neposlední řadě buďte obezřetní i při používání přírodní kosmetiky. Ne vždy vám mohou všechny ingredience sednout, byť jsou nakrásně přírodního původu.

    K tomuto tématu se přidává i dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D. z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady:

    Přírodní kosmetika je jistě kvalitní, ale obsahuje řadu aromatických vonných látek, které mohou dráždit. 

kosmetika_ktera_skodi_pleti

Dbejte na to, abyste nepoužívali prošlé krémy

 

 

Používejte „zdravou“ kosmetiku

Kosmetika je součástí každodenního života mužů i žen. Mnoho lidí chce vypadat a cítit se dobře a k dosažení tohoto cíle používají právě kosmetiku.

EWG - Environmentální pracovní skupina, nezisková organizace zaměřená na vzdělávání spotřebitelů o obsahu kosmetických přípravků, uvádí, že ženy používají průměrně 12 výrobků osobní péče denně a muži používají přibližně polovinu.

Vzhledem k objemu kosmetiky ve společnosti je důležité být informovaným a vzdělaným spotřebitelem. Zjistěte, co všechno se ukrývá v kosmetice a jak tyto složky ovlivňují nás i životní prostředí.

 

Klíčové kategorie škodlivých složek v kosmetice

Americký web o zdraví Healthline.com představuje čtyři klíčové kategorie škodlivých složek používaných v kosmetice:

 

Povrchově aktivní látky

Podle Royal Society of Chemistry se povrchově aktivní látky nacházejí nejvíce ve výrobcích používaných pro praní a čistění. Jsou kombinovány s přísadami jako barviva, parfémy a soli a mohou tvořit základ také pro sprchový gel, šampon, mýdlo....

Zahušťují produkty, usnadňují rozpouštění, odstraňování nečistot a vyvolávají pěnění. Jednoduše řečeno jde o chemii, která může vysušovat naši pokožku, vytvářet podráždění, začervenání či alergické reakce.

 

Kondenzační polymery

Jejich hlavní funkcí je zajistit příjemnou konzistenci výrobků. Stabilizují konzistenci produktu a v kontaktu s vodou emulgují, takže je možné například olej napěnit a smýt z pokožky bez jakéhokoliv zanechaného filmu na kůži.

Kondenzační polymery se používají nejvíce ve vlasových výrobcích.  Nepronikají do kůže, ale ucpávají póry a pomáhají tak vzniku infekčních ložisek.

Akrylamid, potažmo polyakrylamid, je toxický a vyvolává alergické reakce. Může způsobit otravu, je dráždivý pro kůži, sliznice a oči, poškozuje centrální nervový systém. Zasahuje nepříznivým způsobem i orgány.

 

Konzervanty

Konzervační látky jsou přísady, které se používají ke zpomalení růstu bakterií a prodloužení trvanlivosti produktu. To může vést k tomu, že produkt nebude ani po dlouhé době otevření či používání způsobovat infekce kůže nebo očí.

Kosmetický průmysl experimentuje s takzvanou samoobslužnou kosmetikou, která používá rostlinné oleje nebo extrakty jako přírodní konzervační látky. Ty však mohou dráždit kůži nebo způsobit alergické reakce. Mnohé mají i silný a nepříjemný zápach.

 

Parfémy a aromy

Vůně může být nejškodlivější částí kosmetického produktu. Často totiž obsahuje chemikálie, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Pokud máte citlivou pleť, určitě se snažte vyhnout se všem produktům, které obsahují jakékoliv aroma. Největší problém způsobují na mastné a problematické pleti. Proto raději volte produkty „neparfemované“ nebo „hypoalergenní“.

V kosmetice se objevují i další látky, kterým je fajn se vyhnout, zvláště pak, pokud jste alergik nebo máte hodně citlivou kůži.

 

Ropné deriváty

Bohužel, nejsou v kosmetice výjimkou a je jich v ní hodně. Jsou totiž levnou přísadou. Najdete je ve složení produktu třeba jako mineral oil, vazelína, paraffinum liquidum.

Jejich mínusem je, že na pokožce tvoří nepropustný film, kůže pak nemůže dýchat ani přijímat potřebné látky ke zdravému fungování.

 

Silikony a parabeny

Silikony se podobají ropným derivátům, navíc ale ještě pomáhají v rozmnožování bakterií. Nejvíc je řešíme ve spojitosti se šampony, kdy se snažíme vyhnout se jim a volit produkty čistě bez parabenů.

Nejlepší náhradou je glycerin, který o vlasy pečuje, ale nezatíží je ani životní prostředí.

Parabeny jsou hojně využívány pro svou schopnost konzervace a nejčastěji mají škodlivý vliv na hormonální systém.

 

Těžké kovy

Tyto „dráždiče“ se objevují hlavně v dekorativní kosmetice. Bohužel je ve složení nenajdete, nemusí se zde vypisovat.

Jakmile ale sáhnete po levné a barevné dekorativce, máte skoro jistotu, že v ní bude i kousek kadmia nebo olova. Tyto těžké kovy se usazují v těle a v budoucnu mohou napáchat zdravotní problémy. Proto doporučuji lacinou kosmetiku vůbec nepoužívat.

skodliva_kosmetika

Pozor na těžké kovy v barevné a laciné dekorativní kosmetice

DOPORUČENÍ: Zkoušíte-li úplně novou značku nebo nový produkt z řady péče o pleť, nejprve si ho vyzkoušejte na kousku kůže a pozorujte, zda nedojde k alergické reakci.

Nejlepším místem je kůže za uchem, která je velmi podobná kůži na obličeji, dojde-li však k alergické reakci, není toto místo viditelné pro okolí a onen produkt nenapáchá tolik škody, jako byste si ho dali na celý obličej.

Pokud jste majitelé citlivé pleti, je potřeba dbát velmi opatrného přístupu k výběru kosmetiky i k samotné péči o pleť. Přečtěte si náš článek na téma Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení.

VIDEO: Skvělým pomocníkem pro zlepšení i udržení zdraví vaší pleti je také Bledena SUPERGREENS, která kombinuje přírodní sílu 5 superpotravin.

.
Tvarohovo-jablečný, proteinový koláč s medem

Tvarohovo-jablečný, proteinový koláč s medem

Hledáte zdravou svačinku anebo nápaditou snídani pro své děti? Tento recept bude doslova bavit vás i celou rodinu. Navíc, je nutričně vyvážený, takže se o svou štíhlou linii bát rozhodně nemusíte.

Jeden kousek (1/12) má: 94 kcal, 1,3 g tuků, 11,5 g sacharidů a úžasných 9 g bílkovin.

 

Tvarohovo-jablečný, proteinový koláč s medem

Na těsto potřebujeme:

  • 30 g kokosové mouky
  • 30 g jemné špaldové mouky
  • 100 g skyru (bílý jogurt)
  • 20 g medu
  • 2 vejce
  • 20 g skořicového cukru
  • 15 g Blendea Vegan proteinu
.

Na tvarohovou vrstvu:

  • 250 g odtučněného tvarohu
  • 250 g skyru
  • 15 g vanilkového pudingu
  • 15 g nízkokalorického sladila, popřípadě můžete dochutit dle libosti

 

Na ozdobení:

  • 200 g jablka
  • Skořice
tvarohovo_jablecny_kolac_recept
 

Postup:

  1. Smícháme si všechny ingredience na těsto. Tuto směs dáme do formy, která je vyložena pečícím papírem (mám 21 x 21 cm).
  2. Mimo si smícháme ingredience na tvarohovou vrstvu a rovnoměrně naneseme na těsto.
  3. Nahrubo nastrouháme jablko, dáme na tvarohovou vrstvu, posypeme skořicí a pečeme na 180 stupňů na cca 25-40 minutek. Hlídejte! :)

tvarohovo_jablkovy_kolac_recept

 

 

Objednejte si Blendea Vegan protein ještě dnes a do 2 dnů je u vás.

  • 100% rostlinný protein bez laktózy, sóji i chemie
  • zdroj kompletních bílkovin a aminokyselin
  • hravě s ním vylepšíte třeba koktejly, smoothie, sladké i slané pokrmy
.

 

6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?

6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?

S našimi vlasy bychom neměli bojovat. Měly by být naší ozdobou, naší korunou. Ne vždy se nám ale podaří odejít z domu s dokonalou hřívou.

Někdy nás vlastně problémy s vlasy mohou pěkně potrápit – ať už jde o vypadávání, lupy anebo zkrátka zničené pramínky a roztřepené konečky. Poradím vám, jak docílit zdravých a krásných vlasů i bez kadeřníka.

 

6 ničitelů kvalitních a krásných vlasů, které je nutné ihned porazit

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je jeden z nejrozšířenějších a nejnepříjemnějších problémů, které sužuje ženy i muže v téměř jakémkoli věku. S přibývajícími lety se tento problém prohlubuje, a to zejména u mužů.

Příčin je hned několik: pochopitelně genetika, s čímž se bohužel velmi těžko pracuje. Jsou ale i další příčiny, na které snadno najdete řešení.

O nadměrném vypadávání vlasů můžeme mluvit, když vám samovolně vypadne více než 100 vlasů denně. Nejčastější příčinou vypadávání vlasů je stres a hormonální změny.

Hormonální změny mohou být způsobeny poruchou štítné žlázy, ale i nerovnováhou estrogenu a testosteronu, která škodí vlasovým kořínkům.

Mnoho žen má problémy s vypadáváním v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. Mnohdy může pomoci změna životnímu stylu a jídelníčku," popisuje Radka Malečková z Lékárna.cz 

vypadavani_vlasu_1

O nadměrném vypadávání vlasů můžeme mluvit, když vám samovolně vypadne více než 100 vlasů denně

Příčiny vypadávání vlasů

  • Nedostatek správných vitamínů a minerálů: Padání vlasů může být způsobeno tím, že vašemu tělo něco chybí. Zkuste v tomto případě sáhnout po potravinách a doplňcích stravy s obsahem železa, vitaminu A, C a D a zinku.
  • Stres a vypadávání vlasů spolu opravdu souvisí. Podle encyklopedie The Oxford Dictionary stres odčerpává tělesnou nebo duševní energii a může tak způsobovat i vypadávání vlasů.
  • Roční období: Na jaře a podzim vlasy obecně padají více, mají tendenci se obměňovat, takže je vhodné je v tomto období posílit jak vhodnou péčí, tak i doplňky stravy.
  • Špatná strava: Pochopitelně i strava se velkou měrou podílí na kvalitě vlasů. Chcete-li zabránit nadměrnému vypadávání, dopřejte si oranžové ovoce a zeleninu a ryby. Skvělá je také zelená listová zelenina, oříšky, semínka a cokoli, co obsahuje proteiny.

TIP NA PRODUKT pro pevné, krásné a lesklé vlasy: Kapsle Blendea Hair vitality s rostlinným složením, které zlepší stav a kvalitu vašich ukazatelů krásy.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech potvrzených účincích.

.

VÍTE, ŽE podle americké studie pomáhá na vypadávání vlasů Hořké jablko (Citrullus colocynthis): Hořké jablko je pouštní ovocná rostlina používaná v Ayurvédě. Jeho sušená ovocná buničina se používá k léčbě vypadávání vlasů. Hořké jablko obsahuje glykosidy, které jsou považovány za látky vyvolávající růst vlasů.

Lupy

Lupy jsou nepříjemný problém, který ovlivňuje nejen náš zevnějšek, ale trpíme kvůli němu i psychicky. Výskyt lupů jde ale naštěstí velkou měrou eliminovat.

Co jsou lupy a proč vznikají?

Trápí vás lupy a vy se ptáte, proč se to vlastně děje a o co jde? Lupy jsou kousky odumřelé kůže hlavy, které jsou na první pohled viditelné a mohou způsobovat nepříjemné svědění.

Protože se pokožka obnovuje zhruba každé 4 dny, výskyt lupů může být opravdu intenzivní. Lupy jsou často doprovázeny i dalšími projevy šupinatění kůže anebo velmi suché pokožky.

Stres může zhoršit nebo dokonce způsobit trápení s lupy. Jak? Třeba tím, že je ohrožen váš imunitní systém – a to právě stresem. Můžete dokonce najít spojitost mezi stresovými situacemi a lupy.

Zapište si, jaké situace to jsou a jak ovlivňují vaše lupy. Tímto způsobem se můžete v budoucnu vyhnout dalším možným spouštěčům, říká Ashley Marcin, členka týmu Healthline’s Medical Affairs.

JAK NA STRES? Přečtěte si také náš článek 6 každodenních stresů a TIPY, jak se z nich nezbláznit.

Druhy lupů

Mluvíme-li o příčinách vzniku lupů, je potřeba si uvědomit, že existují dva druhy – suché a mastné. Na každý z nich je potřeba trochu jiný přístup.

Suché lupy

Suché lupy tvoří malinké bílé šupinky. Pokud se poškrábete na hlavě, snadno se olupují a spadají na ramena nebo zůstávají ve vlasech. Tento typ lze obvykle léčit speciálními šampony a skvěle pomáhá klasický Head & Shoulders.

Pomoci může také masáž či peeling vlasové pokožky, který pokožce hlavy přinese úlevu od suchosti či svědění.

Mastné lupy

Mastné lupy jsou na rozdíl od těch suchých způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu. Výsledkem jsou mastné kousky kůže, které zůstávají na pokožce hlavy anebo se lepí na vlasy.

Lupy jsou těžší, mastnější a obtížně se pak odstraňují. Nic ale není nemožné, takže zkuste peelingovou péči a produkty, které obsahují exfoliační látky, jako je třeba kyselina salicylová.

lupy

Při výskytu lupů může pokožka hlavy nepříjemně svědět

Jak se zbavit lupů?

  • Používejte vhodnou vlasovou kosmetiku, nejlépe lékárenskou.
  • Vlasy nevystavujte přílišnému horku, ale ani silné zimě. Chraňte si vlasy pokrývkou hlavy.
  • Dopřávejte si pravidelnou masáž vlasové pokožky a vlasy si pravidelně pečlivě česejte.
  • Zkuste upravit jídelníček a zásobit se těmi správnými vitamíny.
  • Na suché lupy zkuste olejové masáže a olej pak nechte přes noc působit na pokožce hlavy.
  • Na mastné lupy pomáhá peeling se zrníčky soli, která pokožku vysuší.
  • V případě, že je množství a trvání lupů neúnosné, navštivte raději kožního lékaře.

TIP: Na lupy vyzkoušejte třeba jablečný ocet. Ten obsahuje kyselinu maleinovou, která hydratuje pokožku hlavy.

Jablečný ocet navíc obnovuje kyselé pH a neutralizuje možné zbytky šamponu. Stačí smíchat 100 ml jablečného octa s 200 ml vody a vmasírovat do pokožky hlavy.

Rychle se mastící vlasy

Ptáte se, proč zrovna vy musíte čelit každodennímu boji s mastnými kořínky? Je to jednoduché, mastné vlasy způsobuje nadměrná produkce mazových žláz, které máme po celém těle, tedy i na pokožce hlavy. Protože se snaží kůži hydratovat a chránit před vnějšími vlivy, pracují občas intenzivněji, než bychom si přáli.

Někdy může jít o genetické dispozice, případně o důsledek nadměrného stresu, špatného jídelníčku nebo jednoduše špatné vlasové péče.

Jak na mastné vlasy?

Základní rada zní: používejte speciální šampon. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit přírodní kopřivový šampon anebo zkuste šampon micelární.

Zapomeňte na přípravky určené pro poškozené či lámavé vlasy, ty by vám jen zbytečně vysušily konečky. Vyhněte se také péči s obsahem proteinů nebo látek obnovujících lipidovou vrstvu, jako jsou oleje a silikony.

Celkově se snažte minimalizovat množství přípravků, které na vlasy používáte. Šampon a balzám úplně stačí, určitě už nemá smysl používat masku, gel nebo olej, ty vám jen zbytečně zavaří.

Další radou je nemýt vlasy každý den. Čím častěji vlasy myjete, tím více kožního mazu pokožka hlavy vytvoří, protože používá maz jako ochranný film například před horkým vzduchem z fénu. Vlasy si myjte spíše ráno než večer. V noci totiž mazové žlázy více pracují.

"Pokud už nezabírají ani šampony na mastné vlasy, zvolila bych obyčejnou řadu, a to kopřivový šampon, který ale používejte jen do doby, kdy se problém zlepší. Poté se vraťte k profesionálním výrobkům. Hlavně se snažte neumývat vlasy každý den," doporučuje Jana Fojtášková z pražského salonu Oskar

TIP: Vyzkoušejte jednou za týden léčivou jílovou masku na pokožku hlavy, které stahuje maz.

Místo kartáče nebo teezeru používejte raději klasický hřeben s co nejméně hustými zoubky. Kartáčováním se kožní maz jen roznese do celých vlasů.

Křehké a lámavé vlasy

Máte-li křehké vlasy, které se vám hodně lámou, příčinou je nedostatek vitamínů a také špatná péče – časté fénování, žehlení, natáčení…

Může to být také důsledek častého barvení, zejména pak odbarvování a zesvětlování chemickou cestou. Takto zatěžovaný vlas se pak stává křehčí a křehčí, až se nakonec zlomí.

Hydratace vlasů jako nezbytný krok k jejich zahojení

Křehké a lámavé vlasy potřebují především notnou dávku hydratace. Prvním krokem je hydratační šampon a nezapomeňte ani na pečující balzám nebo masky. Ty by měly obsahovat výtažky z aloe vera, glycerol nebo panthenol.

Tyto látky vážou díky svým molekulárním strukturám vláhu uvnitř vlasů, případně vlasy obalí ochranným filmem. Díky tomu zůstává vaše hříva hladká a zdravější.

TIP: Na lámavé vlasy nebo roztřepené konečky použijte speciální home made masku. Rozmačkejte kiwi spolu se šťávou z citronu. Naneste na vlasy a ty zabalte do igelitového sáčku.

Po půl hodině vlasy umyjte vodou a použijte svou oblíbenou masku na poškozené vlasy. Doporučuji kokosovou nebo s argonovým olejem. Stejně tak můžete do konečků vetřít trochu kokosového oleje a nechat ho působit přes noc.

Dále samozřejmě pomůže, pokud budete s vlasy co nejméně manipulovat co se úprav týče. Poškozují je nejen úprava teplem a časté česání, ale také stahování do culíků, drdolů, copů a podobně.

Vhodné je pravidelně zastříhávat konečky, a to alespoň jednou za dva měsíce.

A jaké jsou nejlepší potraviny, které podporují růst a kvalitu vlasů? Například vajíčka, avokádo, borůvky, špenát oříšky a další.

suche_lamave_vlasy

Na zničené vlasy funguje nejlépe silikon

Zničené vlasy a roztřepené konečky

Třepení konečků způsobuje hned několik faktorů: používání nevhodných vlasových produktů, pravidelné fénování při vysokých teplotách nebo časté barvení či jiné chemické ošetřování vlasů. Konečky jsou na toto agresivní zacházení velmi citlivé. Vlasy s roztřepenými konečky působí rozlítaně, nezdravě, nehezky.

V případě roztřepených konečků se poohlédněte spíše po vlasové péči od profesionálů. Ať se vám to líbí, nebo ne, nejlepším pomocníkem je silikonový olej, který roztřepené konečky obalí průhledným filmem a vlasy zregeneruje a zacelí.

"Jemné vlasy jsou běžným problémem, ale jen málo kdo zná ten nejlepší lék. Některé masky a kondicionéry mohou vaše vlasy zatěžkávat. Lepší je použít výrobky se silikonem. Ten pokryje prameny tenkým filmem a postará se tak o plnější vlasy, které ale nevypadají mastně. Silikon zůstane ve vlasech uložen i po opláchnutí a může působit delší dobu," uvedl portál webmd.com

TIP: Na zničené vlasy použijte ricinový olej. Kromě toho, že posiluje pevnost vlasů, zlepšuje také jejich kvalitu, bojuje proti roztřepeným konečkům, pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy a snižuje riziko vzniku lupů.

Navíc obsahuje vitamíny, bílkoviny a mastné kyseliny, které vyživují vlasové folikuly.

Suché vlasy

Suché vlasy, stejně tak jako poničené a roztřepené, vznikají špatnou či přehnanou péčí. Dalšími příčinami může být dlouhý pobyt na slunci či ve větru, potápění se v chlorované vodě, slaná voda nebo pobyt v suchém prostředí.

Suché vlasy mohou ale také upozorňovat na mnohem závažnější problémy, jako je špatné fungování štítné žlázy, poruchy příjmu potravy nebo to, že vaše buňky neabsorbují dostatek mědi. Více o těchto problémech najdete v článku o příčinách suchých vlasů.

Jak na suché vlasy?

Skvěle si s nimi poradí nejrůznější vlasové oleje. Vyzkoušejte například tyto:

  • kokosový olej
  • mandlový olej
  • olej z vlašských ořechů
  • olivový olej
  • minerální olej
  • jojobový olej
  • olej z pšeničných klíčků

Dále se vyhněte mytí vlasů každý den, naopak nikdy nezapomínejte použít nějaký pečující a vyživující přípravek, jako je kondicionér nebo maska, nejlépe používejte ty hydratační. Předcházejte častému barvení a pokud to půjde, vlasy nefénujte, nekulmujte ani nežehlete.

"Suché vlasy jsou známkou poškození vlasů, a pokud zůstanou neošetřené, budou křehčí a křehčí, což způsobí, že se snadno zlomí nebo se roztřepí," vysvětluje Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs

NEZAPOMEŇTE na kapsle Blendea Hair vitality, které posilní a rozjasní vaše vlasy.

.
5 běžných, každodenních vlivů, které škodí pleti a dělají ji starší

5 běžných, každodenních vlivů, které škodí pleti a dělají ji starší

Každá žena touží po zdravé, krásné a zářivé pleti, ideálně i bez vrásek, bez známek únavy a bez jakýchkoli nedokonalostí.

Na naši pleť a samozřejmě i na pokožku celého těla ale neustále působí vnější i vnitřní vlivy, které sen o dokonalosti mohou nabourávat.

Jaké běžné věci škodí naší pleti a jak se tomu bránit?

 

5 běžných, každodenních vlivů, které škodí pokožce

Kosmetika nevhodná konkrétně pro náš typ pleti

Prvním krokem ve správné péči o pleť je stanovit si, jaký typ pleti vlastně máme.

  • Je naše kůže suchá?
  • Anebo naopak mastná se sklony k akné?
  • Máme snad pleť citlivou či začervenalou?

V každém případě je nutné o ni pečovat přípravky, které řeší konkrétní problém.

Proto je vhodné zajít ke své kosmetičce, do lékárny nebo do dermo centra a nechat si udělat odbornou cestou diagnostiku pleti.

Okamžitě tak zjistíte, jaký typ máte a rovnou vám bude doporučena i vhodná péče.

Velkou chybou je krémy vybírat podle toho, jak se nám zrovna líbí jeho krabička nebo na doporučení kamarádky.

RYCHLÝ RECEPT NA ROZŇASJUÍCÍ MASKU s Blendeou, medem a jogurtem:

 

Každá pleť je jiná, každý řešíme jiné problémy. Co mohlo vyhovovat jednomu, u druhého zrovna působí spíše na škodu.

Pozor si také dávejte na prošlou kosmetiku. Z jedné strany je pochopitelné, že může být těžké zbavit se všech krémů, make-upů a pudrů, které nám doma už pěkných pár měsíců leží.

Co kdyby se mohly ještě hodit? A kolik peněz nás tehdy panečku stály.

Nicméně tím, že si čas od času zkontrolujete jejich datum spotřeby a těch starých a prošlých se opravdu nekompromisně zbavíte, uděláte své pleti velikou službu.

stary_krem_skodi_pleti
Krém může krásně vonět a být v době spotřeby, stejně ale pořád nemusí být bezpečný pro vaši pleť

Potraviny, které škodí pleti

Někdo svůj jídelníček vůbec neřeší, někdo ano, ale stejně se občas dostane do situace, kterou „nejlépe“ vyřeší tabulkou čokolády nebo jedním pěkně mastným kyblíkem smažených křidýlek.

Tím ovšem ubližujeme nejen svému tělu, ale právě i pokožce.

Byť každý reaguje na nejrůznější jídla a ingredience odlišně, obecně samozřejmě platí, že potraviny, jako je mléčná čokoláda, dortíky, smažená a těžká jídla nebo alkohol, mají vliv na zhoršení kvality pleti.

vlivy_urychlujici_starnuti_pleti

Které potraviny zhoršují kvalitu pleti?

  • Mléčné výrobky, které ucpávají póry
  • Sůl, která zadržuje vodu a způsobuje otoky
  • Cukry, které způsobují glykaci kolagenu v kůži, kvůli čemu pleť tuhne a stárne
  • Bílá mouka, které podporuje vznik akné
  • Mořské plody mohou dráždit pleť svým vysokým obsahem jódu, který ucpává póry a podněcuje začervenání
  • Červené maso urychluje stárnutí pleti a může vést k vyšší produkci mazu
  • Alkohol, který dehydratuje celé tělo, vysušuje pleť a dává vznikat vráskám

"Alkohol způsobuje dehydrataci a alkoholem vysušená pleť je mnohem náchylnější k tvorbě vrásek, šupinám a odlupování. Kromě toho toxiny a volné radikály vytvořené alkoholem vedou k poškození kolagenu, což vede opět k vráskám a méně zářivé pleti," upozorňuje Americký dermatolog doktor Eric Meinhardt

potraviny_pro_zdravou_plet
Díky čerstvým potravinám a změně životního stylu přispějete ke zdraví své pokožky

Nedostatečná hydratace pleti ji vysušuje

Stejně jako naše tělo, i pokožka potřebuje pravidelnou a pořádnou dávku hydratace.

Kromě toho, že byste měli denně vypít alespoň 2 litry vody, dopřejte si i čerstvé zelené šťávy, které pomáhají čistit játra, což je nezbytné pro zdravou pokožku.

Blahodárně pak mohou působit i vývary z kostí, které obsahují kolagen, želatinu, glycin a další klíčové proteiny pro zkrášlení a zpružnění pokožky.

Kůže, která je suchá, je často i šupinatá, začervenalá nebo podrážděná, má nejspíše narušenou svou lipidovou bariéru.

Tím se nedostane vlhkost do kůže anebo si kůže dostatek vody neudrží. To může způsobit vážné problémy s hydratací.

"Přemýšlejte o své pokožce jako o cementovém chodníku. Když je vaše bariéra rozbitá, je to jako mít na chodníku hluboké praskliny. Pro naši kůži to znamená vystavení se suchému vzduchu a dalším vnějším vlivům, které způsobují dehydrataci. Naštěstí poškození kožní bariéry vůči vlhkosti není trvalé a při správných změnách životního stylu a dostatečné hydrataci ji můžete obnovit," radí Dermatoložka Janet Prystowski

Pozor také na alkohol v kosmetice. Alkohol v čisticích vodách může nadělat více škod, než si myslíte. I zde platí, že alkohol pleť vysušuje.

Suchá a citlivá pleť pak opravdu trpí, pne a svědí. Mnohem lepší alternativou jsou olejové přípravky a následná hydratační lehká péče.

OZDRAVNÝ TIP: Domácí pleťová okurková hydratační maska.

Nastrouhejte nebo odšťavněte okurku a její šťávu nalijte do misky. Přidejte 2 polévkové lžíce zakysané smetany, jeden bílek a lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS.

Vše promíchejte a směs aplikujte na odlíčenou a vyčištěnou pleť. Nechte působit 15 minut a poté omyjte obličej vlažnou vodou.

.

Nedůsledná péče o pleť ji poškozuje

Každodenní odlíčení a následné vyčistění pleti je zkrátka nezbytné. Ano, občas se nám nechce, řekneme si, že pro jednou se nic nestane, ale opak je pravdou.

Pleť si všechny naše zaváhání pamatuje. Možná ne hned, ale dřív nebo později nám to vrátí i s úroky v podobě suché kůže, vrásek a ztrátě pružnosti.

Kromě toho bychom měli volit i správný počet pečujících přípravků. V patnácti letech nám možná ještě stačil jeden krém na ráno i na večer.

Kolem třicátého roku už se ale rozhodně vyplatí do péče o pleť investovat a pořídit si krém denní, noční, ale i oční.

Na léto je vhodné používat lehčí textury, na zimu je vyměnit za hutnější. Pod krém patří v ideálním případě ještě sérum, které účinky další péče zefektivní.

NÁZOR INFLUENCEREK: Také Blendea SUPERGREENS může pomoci s problémy s pletí

  

Ani masky a peelingy nejsou zbytečné, pokud chceme udržet svou pleť v dobré kondici. Nicméně nic se nemá přehánět a platí to i tady.

Rozhodnete-li se pro jakoukoli zmíněnou kúru, určitě jich nekombinujte více v jeden den.

Nejlepší postup je jeden den peeling, druhý den maska, třetí den nechte pleť odpočinout. Poté můžete opakovat.

Pokud máte citlivou pleť, volte co nejjemnější peelingy, případně se jim úplně vyhněte a vsaďte spíše na čisticí gely nebo pěny.

Místo slupovací masky sáhněte raději po masce textilní.

Nezapomínejte ani na dostatečnou ochranu před slunečním zářením. I když jakýkoli make-up nebo krém obsahuje SPF, tedy ochranný faktor proti sluníčku, nikdy nebude dostatečný.

Rozhodně vás neochrání před spálením nebo pigmentovými skvrnami. Určitě vždy pod svůj běžný krém používejte i krém opalovací s ochranným faktorem 50.

V létě je to nezbytnost, na jaře a na podzim výhoda a v zimě pod horské sluníčko dobrá rada.

Každodenní stres a nedostatek spánku pleť vyčerpává

O tom, že stress je velký strašák nás všech, čteme neustále. Bohužel je to pravda.

Každodenní drobné stresové situace nebo dlouhodobě být ve stresu, se často projeví právě na kůži.

Není to úplně o tom, že jakmile se začneme stresovat, vyskáčou nám na čele pupínky. Celý proces je složitější.

Stres narušuje metabolismus, spánek i náladu. A právě to se projeví i na pleti a pokožce.

Při stresu jsme mnohem senzitivnější na veškeré vnější vlivy. Určitě to moc dobře znáte – začíná to třeba tím, že máte nutkání si kousat nehty, tendenci si více sahat na obličej anebo se škrábat.

Naše vnitřní pnutí se pomalu začne přenášet i na naše tělo. Tím se ale celý proces ještě zhoršuje, protože se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy ještě řešíme podráždění z toho, že máme podrážděnou pokožku.

V těchto případech je potřeba se uklidnit hlavně psychicky, zároveň tišit důsledky i zvenku.

Určitě sáhněte po výživných dermo krémech, ideálně takových, které obsahují ureu a rychle zklidňují. Skvělá je také termální voda.

SLADKÝ OZDRAVNÝ TIP: Domácí čokoládová maska proti stresu.

Vezměte si pár kostiček hořké čokolády, dejte je do misky, zalijte trochou mléka a přidejte lžičku medu. Misku dejte do mikrovlnky a nechte směs rozehřát a spojit.

Ohřívejte ji pomalu, aby se vám čokoláda nespálila. Jakmile docílíte hladké a jemné směsi, ujistěte se, že není příliš horká a aplikujte na obličej a dekolt.

Čokoláda i med jsou plné antioxidantů, které zbaví vaši kůži škodlivých látek. Omamná vůně pak dokonale uklidní vaši mysl a nechá vás příjemně relaxovat. Uvidíte, že stres bude hned pryč.

med_na_plet
Připravte si domácí pleťovou masku z medu, která plať dokonale zrelaxuje

Stres pochopitelně působí i na náš spánek, respektive způsobuje nespavost. Jenže kvalitní spánek je nezbytnou součástí našeho života. A mimo jiné působí nedostatek spánku i na naši pleť.

Během spánku se totiž kožní buňky regenerují 2× rychleji než v bdělém stavu. Pokud nás bude stres sužovat po nocích a nenechá nás pořádně vyspat, brzy ho doplní tmavé kruhy pod očima, zašedlá pleť bez života, rozšířené póry a hlubší vrásky.

Více o stresových situacích a jak na ně si přečtěte v našem minulém článku.

 

Proteinové RAW kuličky s vlašskými ořechy

Proteinové RAW kuličky s vlašskými ořechy

Není jednodušší druh cukroví než nepečené RAW kuličky. Základ můžete nechat vždy stejný a podle chuti přidat cokoliv. Rumové, kokosové, datlové nebo ořechové, jako já ty dnešní.

 

Proteinové RAW kuličky s vlašskými ořechy - recept

raw_kulicky_s_orechy_recept
  • Doba přípravy: 20 minut příprava (4 hodiny namočení ořechů)
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 15-20 kuliček

 

Ingredience:

  1. 1 a půl hrnku vlašských ořechů
  2. 1 a půl hrnku arašídů
  3. 4 lžíce strouhaného kokosu
  4. 2 lžíce javorového sirupu
  5. 1 lžíce Blendea Vegan protein
  6. 1 lžička Blendea SUPERGREENS
proteinove_raw_kulicky_recept
.

Postup:

  • Nejprve si namočíme ořechy a necháme ve vodě 4 hodiny. Poté vodu zcedíme.
  • Ořechy rozmixujeme do hladké hmoty ve výkoném mixéru. Poté přendáme do misky a přidáme lžičku SUPERGREENS, lžíci SUPERPROTEINU, lucumu, javorový sirup a kokos. Důkladně směs propracujeme a poté pomocí ruky tvoříme kuličky.
  • Hotové kuličky skladujeme v lednici nejlépe v plastové dóze.

 

Zdravotní benefity použitých surovin:

  1. Lucuma slouží jako přírodní sladidlo s vanilkovo-ořechovou chutí a má vysoký podíl antioxidantů. Pro svůj nízký glykemický index je vhodný pro diabetiky. Také snižuje hladinu cholesterolu. VÍTE, že sladkou lucumou doslaďujeme i SUPERPROTEIN Blendea? 
  2. Blendea SUPERGREENS je směs zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Detoxikují organismus, zlepšují trávení, posilují imunitu, zabraňují překyselení a omezují pocit únavy.
.
"Původně byl pro mě sport sprosté slovo," rozhovor s lektorkou jógy Šárkou Simonidesovou

"Původně byl pro mě sport sprosté slovo," rozhovor s lektorkou jógy Šárkou Simonidesovou

Hormonální jógu a její benefity jsme vám přiblížili už v našem minulém úspěšném článku, četli jste? Proto mě těší, že vám mohu přinést hodnotný a velmi výživný rozhovor se Šárkou Simonidesovou.

Šárka je certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues a současně i akreditovanou jógy, jin jógy a lektorkou školy pánevního dna.

V poutavém rozhovoru se dozvíte, s čím vším dokáže hormonální jóga reálně pomoci a co všechno může způsobovat hormonální nerovnováhu, která způsobuje další zdravotní potíže. V závěru se dozvíte i příběh ze života jedné z jejich klientek, který dopadl na výbornou :)

Přeji příjemné počtení.

sarka_simonidesova_rozhovor

Šárko, pamatujete na své první “setkání” s jógou vůbec?

Původně byl pro mě sport sprosté slovo. Až ve chvíli, kdy se mi začal stěhovat zadek na paty, jak já říkám :-), tak jsem to začala řešit a šla se podívat do posilovny.

Postupně jsem se ke sportu takříkajíc prokousávala. Chvílemi mě ale cvičení pohltilo natolik, že jsem se dokonce chtěla na malý moment vydat na dráhu instruktorky fitness a trenérky kulturistiky. Fascinovalo mě, co vše je možné s tělem dělat, jak lze cvičením harmonizovat fyzické, ale i duševní zdraví a vidět, kam se můžu posunut.

Žila jsem s profesionálním sportovcem v zahraničí, takže jsem to viděla i na něm jako pozorovatel. Pak jsem ale objevila jógu, ve které jsem se absolutně našla. První setkání bylo už na gymplu, kdy jsme s kamarádkou docházely na čtvrteční lekce power jógy.

Takže první zkušenost byla spíše na fyzické úrovni. Se samotnou jógou a jejím učením jsem přišla do kontaktu mnohem později, bohužel kvůli zdravotním problémům.

Hormonální jóga velmi často zmiňuje hormonální nerovnováhu. Povíte nám, co to je a jak takovou nerovnováhu můžeme na sobě poznat?

Jednoduše řečeno se nám bouří hormony v důsledku změny hladiny ženských hormonů. Hormonální nerovnováha je velmi častý problém zejména u žen v období menopauzy a netýká se to jen jich.

Hormonální jógová terapie pomáhá i mladým ženám s premenstruačním syndromem, polycystickými vaječníky, při silných menstruačních potížích či úplnou ztrátou menstruace a ovulace. Mimo jiné pomáhá i ženám s neplodností, pokud je způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti.

My, ženy, to poznáme velmi snadno. Takzvaně se necítíme ve své kůži. Mezi časté příznaky patří:

Navíc je prokázáno, že cca od 30 let dochází k úbytku ženských hormonů a to se u každé z nás projevuje různým způsobem a v různém věku. U někoho dříve, u někoho později a někdo tyto změny takřka nezaznamená či velmi minimálně.

Každá jsme originál a nejsme všechny blondýnky s modrýma očima, tak i tyto změny v životě ženy se projevují velmi různě a je třeba k nim i tak přistupovat a brát na ně zřetel. Ale takovým jasným nešvarem, které tyto dysbalance podporuje je stres, sedavý způsob zaměstnání a jiné “ výdobytky dnešní doby”.

Pokud mám některé z příznaků hormonální nerovnováhy, mohu se nechat otestovat a potvrdit si tak, že “mám problém”?

Ano, je možné se nechat vyšetřit u svého gynekologa anebo na endokrynologii, kde vám udělají  hormonální profil před např. začátkem pravidelného cvičení sestavy HJT a následně např. po půl roce.

Studie, které byly v souvislosti se cvičením HJ prováděny, prokázaly velmi dobré výsledky. Jinak samosebou je velmi důležité všímat si těchto změn u sebe a naslouchat svému tělu.

Někdy hormonální profil může být v optimu a žena cítí nekomfort v jiných oblastech jako emoční nebo energetická rovina a měla by s respektem sobě naslouchat a dle toho i následně jednat.

sarka_simonidesova_joga

Co vlastně způsobuje, že ženy trpí hormonální nerovnováhou?

Je to přirozený stav, že s věkem ubývají ženské hormony v těle. Ženské hormony a jejich hladina je tu hlavně z důvodu reprodukce, což je dobré mít stále na paměti.

Období do první menstruace, tak jako období od poslední menstruace jsou fáze lineární a mezi nimi jsou cyklické a hladina hormonů se v průběhu života mění a je třeba to brát v potaz jako naší přirozenost.

Problém nastává tehdy, kdy nám to zasahuje do života a v tu chvíli nám může být pomocníkem cvičení hormonální jógy, kvalitní strava, duševní hygiena atd.. Pokud se tělo bouří je třeba se zastavit, naslouchat a najít ideální řešení, ať už se jedná o klasickou, alternativní medicínu, terapie, stravu atd...

Ve většině případů to má na svědomí stres, nedostatek pohybu a hlavně samotné vědomé prožívání života. Většina žen jede mechanicky jako stroje a když se zastaví, velmi často mají pocit ztráty identity (fungují na mužských principech ve své cykličnosti).

sarka_simonidesova_na_joze

Jakým způsobem dokáže hormonální jógová terapie ženám pomoci?

Pravidelné praktikování hormonální jógy přinese to správné ovoce. Doporučuji navštívit seminář, který je veden pouze certifikovanou lektorkou od Dinah Rodriguez, což je brazilská psycholožka, jógová terapeutka a především autorka celého konceptu hormonální jógové terapie.

Účinky HJT jsou efektivní, pokud jsou správně prováděné, proto celá sestava vyžaduje odbornou instruktáž. Dostupné semináře naleznete na stránkách svethormonalnijogy.cz.

Jak dlouho trvá v průměru sestava hormonální jógy a můžu ji cvičit i doma?

Na semináři se naučíte celou sestavu Hormonální jógové terapie, kterou pak budete schopna cvičit sama doma.

Celá sestava zpočátku zabere více času (cca hodinu) než si na jednotlivé pozice zvyknete, ale po zaučení trvá cca 30 minut. Cviky jsou velmi jednoduché a zvládnou je i ženy, které nemají předchozí zkušenosti s jógou.

Vzpomenete si na nějaký příběh ženy ve Vašem okolí, které jógová terapie pomohla a vyřešila třeba dlouhodobý problém?

Děkuji za tak krásnou otázku. Těch příběhů a pozitivních recenzí mi denně chodí mnoho a popravdě je to můj hnací motor.

Například často řeším otázky ohledně neplodnosti. Účastnice mého semináře Alena měla diagnostikovány PCO a dva roky se snažila otěhotnět a po 5 neúspěšných pokusech inseminace se rozhodla jít na kurz. Přišla s velkým očekáváním a sama to nazývala poslední nadějí.

Seminář ji dal nový impuls, přinesl nový koníček a po týdnu poctivého domácího cvičení v daném menstruačním cyklu otěhotněla. Dnes má zdravou krásnou holčičku. Časté ohlasy jsou také na návrat menstruace a ovulace, odstranění či výrazné zmírnění PMS, komplikace, které přináší menopauza apod. Zkrátka, je to radost dostávat tak pozitivní zpětnou vazbu.

joga_sarka_simonidesova

Jak často a dlouho je potřeba praktikovat hormonální jógu tak, aby byly vidět první pokroky?

To je velmi individuální. Někdo cítí pokrok ihned již po absolvování semináře.

Často mi ženy hlásí viditelné úspěchy po týdnu pravidelného cvičení, některé se ozvou po měsíci a někomu to samozřejmě může trvat déle. Po třech až čtyřech měsících se s výsledky dá ale počítat u všech. Někdy stačí jednoduše vložit důvěru do svého těla a výsledky se mohou dostavit až překvapivě rychle.

Preventivně stačí cvičit 3 krát až 4 krát týdně. Ale pokud potřebujete už řešit svůj zdravotní stav, tak ideální je se věnovat sestavě 5 krát až 6 krát týdně nebo klidně každý den. Výsledky jsou přímo úměrné cvičení.

Pokud chci s hormonální jógou začít, co mi doporučíte?

Zabrouzdejte na stránky svethormonálnijogy.cz a přihlašte se na seminář HJT.

Pokud má žena speciální požadavky, dotazy ohledně zdravotního stavu, ráda to s ní prokonzultuji předem. Stačí mě kontaktovat na mých FB stránkách či na e-mailu svethormonalnijogy@gmail.com.

Může mít synergický efekt při snaze nastolit hormonální rovnováhu i užívání superpotravin, jako je například maca nebo spirulina?

Samozřejmě. Ne nadarmo se říká “Jste to, co jíte”. A v dnešní hektické době, kdy říkáme, že nemáme čas se ani najíst a často šáhneme po tom nejrychlejším, co nám rušné ulice nabízí, tak superpotraviny jako doplněk stravy jsou na místě.

Maca nám dodá energii, posílí organismus a spirulina je zas známá pro své antioxidační účinky. Obě dvě superpotraviny jsou velmi nápomocné k tomu jak srovnat hormony do latě a snižovat tak nepříjemné symptomy právě hormonální nerovnováhy.

A nabízí toho mnohem více. Naše zdraví a celkovou vitalitu bychom měli podporovat ze všech stran. 

VÍTE, ŽE spirulina vám pomůže zatočit s hormonální nerovnováhou a přinese tělu i další benefity? V našem dalším článku jsme vám sepsali 9 důvodů, proč užívat spirulinu denně.

Dbejte na to, aby kvalita superpotravin byla co nejvyšší. Zelená směs SUPERGREENS je veganský, čistě přírodní produkt, který nese označení BIO té nejvyšší kvality. A díky mátě chutná výborně.

Že nejde jen o prázdná slova potvrzuje třeba i tento zákaznický rozhovor se zákaznicí Luckou.

Co vy a stravování, upřednostňujete nějaký konkrétní styl?

Popravdě z mého pohledu ne, ale asi z pohledu většiny lidí konzumu, ano. Jím to, na co a kdy mám chuť.

Koukám spíše na kvalitu daných potravin. Nejsem makrobiotik, vegan ani vegetarián, ale pokud si dám maso, tak je to velmi, velmi zřídka. Zrovna přemýšlím, zda jsem ho od počátku letošního roku měla…:-) Touto otázkou se začínám hlouběji zabývat až nyní.

TIP: Vyzkoušejte doma naši speciální pistáciovou zmrzlinu, nebudete litovat.

Prozradíte nám svůj přístup k životu nebo životní heslo, které Vás charakterizuje?

Stále jej hledám, ale hodně se týká sebelásky. Učím se a pěstuji vztah k sobě, umění být tu pro sebe, být na své vlastní straně… a tím nemyslím být proti druhým :-)

Vesele s radostí na sebe nahlížet a prostě žít.

Proteinový chlebíček s vločkami, jogurtem a medem

Proteinový chlebíček s vločkami, jogurtem a medem

Doplňte bílkoviny s chutným proteinovým chlebíčkem. Z uvedeného množství surovin hravě vykouzlíte 9 porcí. Jeden kousek má 113 kalorií, 7,7 g bílkovin, 17,8 g sacharidů a 0,9 g tuku. Takovou mňamkou si postavu rozhodně nepokazíte - právě naopak.

 

Proteinový chlebíček s vločkami, jogurtem a medem

  • Počet porcí: 9
  • Náročnost: lehká
  • 1 porce: 113 kcal, 0, 9 g tuku, 17, 8g sacharidů, 7,7 g bílkovin
 

Ingredience:

Těsto:

  • 50 g vloček
  • 40 g kokosové mouky
  • 40 g špaldové mouky (nebo jakékoliv jiné)
  • 2-3 lžíce kakaa
  • 1/2 kypřícího prášku
  • 20 g medu
  • 50 g skyru (bílý jogurt)
  • 120 g mandlového mléka
  • cca. 20g směsi Můj Bílek - můžete ale použít 2 vejce, pokud nejste vegan
  • 20 g Blendea Vegan proteinu + 10 g vanilkového proteinu

Náplň:

 
.
.

Postup:

Nejdříve si smícháme všechny sypké ingredience na těsto. K nim přidáme med, skyr, mléko a opatrně vyšlehané bílky, těsto popřípadě dochutíme.
 
1/2 těsta dáme do formy s pečícím papírem, na to dáme náplň, která vznikne smícháním SUPERGREENS a rozmačkaného banánu. Na to dáme 2/2 těsta a necháme péct na 180 stupňů na cca 40 minut.
proteinovy_chlebicek

TIP: Objednejte si Blendea Vegan protein ještě dnes a do 2 dnů je u vás

  • 100% rostlinný protein bez laktózy, sóji i chemie
  • zdroj kompletních bílkovin a aminokyselin
  • hravě s ním vylepšíte třeba koktejly, smoothie, sladké i slané pokrmy
.
.
 
Syndrom vyhoření a 10 rozumných tipů, jak mu předcházet  ‍

Syndrom vyhoření a 10 rozumných tipů, jak mu předcházet ‍

Syndrom vyhoření je stav emocionálního vyčerpání, který je často spojený se ztrátou zájmu o profesní a pracovní povinnosti či postup, nebo dokonce o zaujetí v osobním životě člověka.  Často vede právě k poklesu efektivity práce či ke deprimujícím stavům. Syndromem vyhoření trpí až 20 % Čechů. Jaké jsou příznaky, projevy a jak syndromu vyhoření zabránit?

Syndrom vyhoření není zatím oficiálně uznaná diagnóza, nejde ho proto považovat za duševní onemocnění. I přesto jde o velmi diskutované téma dnešní doby a jeho příznaky se objevují u čím dál tím více mladých lidí především do věku 44 let.

Syndrom vyhoření není zatím oficiálně uznaná diagnóza, nejde ho proto považovat za duševní onemocnění. I přesto jde o velmi diskutované téma dnešní doby a jeho příznaky se objevují u čím dál tím více mladých lidí především do věku 44 let.

 

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Hlavními spouštěči syndromu vyhoření jsou chronický stres, permanentní časový tlak a vysoké emoční napětí. Jde o reakci těla a především mysli na dlouhodobé psychické vyčerpání, intenzivní zaujetí určitým úkolem a každodenní stres.

VIDEO: Cviky hormonální jógy proti stresu.

 

Jak se syndrom vyhoření projevuje?

  • Chronický stres, který je i spouštěčem
  • Emoční vyčerpání
  • Celková únava
  • Pokles výkonu
  • Pokles pracovního nadšení
  • Ztráta zájmu o prováděné úkoly a nezájem o výsledek
  • Deprese a úzkost
  • Poruchy paměti a soustředění
  • Poruchy spánku
  • Nespokojenost sama se sebou
  • Snížení sebedůvěry
  • Zhoršení mezilidských vztahů
  • Tendence k opakovanému užívání psychoaktivních látek
  • Potíže se zažíváním, s dýcháním, sexualitou…
ZDRAVÝ TIP PRO FYZICKOU A DUŠEVNÍ POHODU: Jak se nakopnout? Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS vám každé ráno dodá ideální dávku energie. Blendea je směs zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly, spiruliny a máty peprné. Tyto superpotraviny celkově povzbudí organismus a doplní potřebné vitamíny i minerály. 
.

Koho může syndrom vyhoření potkat nejčastěji?

Nejčastější výskyt syndromu vyhoření najdeme u osob, které mají náročný a intenzivní kontakt s lidmi, kteří je zpětně hodnotí. Jde o profese, které obnášejí vysoké nároky orientované na výkon a kde mohou nastat fatální následky v případě možného omylu.

Jednoduše u lidí, jejichž pracovní výkony jsou úzce spjaty s velkou odpovědností a přílišným pracovním nasazením, které zasahuje až do soukromého života.

Syndrom vyhoření hrozí ale také osobám, jejichž práce je stereotypní nebo špatně finančně ohodnocená. Stres se však nutně neváže k dané profesi. Souvisí i s osobnostními charakteristikami, s tím, jak se kdo dokáže vyrovnat se zmíněným stresem a jaký je celkově jeho životní styl.

Konkrétně se syndrom vyhoření může objevit hlavně u lidí, kteří mají takzvanou pomáhající profesi a pro které je jejich práce „posláním“. Nejčastěji jsou to lékaři a zdravotní sestry, psychologové, pracovníci v sociální správě, policisté, učitelé, ale i manažeři, programátoři nebo architekti či právníci.

Vyhoření je tedy důsledek nerovnováhy mezi profesním očekáváním a jeho realitou, mezi ideály a skutečností.

"Syndromem vyhoření si podle literatury během kariéry projde zhruba čtvrtina pracujících. Zatímco dříve byl doménou pomáhajících profesí, podle průzkumu společnosti Commservis.com ho prožila už více než polovina českých manažerů. Není se čemu divit, i manažeři jsou lidé, kteří musí komunikovat s ostatními. Při ekonomických problémech cítí, že mají omezený manévrovací prostor," vysvětluje Psycholožka Mgr. Hana Slánská

 

3 hlavní fáze syndromu vyhoření

Fáze 1

V první fázi cítíme nadměrné nadšení a máme vysoké, idealistické cíle. Máme tendenci přeceňovat náš potenciál a jsme ochotni neúnavně pracovat.

 

Fáze 2

Začínají se objevovat problémy, které nás zpomalují. Abychom je kompenzovali, pracujeme ještě víc. Snažíme se čím dál víc, ale začínáme mít pocit, že naše problémy jsou nepřekonatelné.

Pokud jsme se během první fáze nezačali obávat hromadících se překážek, začneme to dělat nyní. Přesto se tyto obavy snažíme ignorovat.

Namísto toho obviňujeme ostatní, kritizujeme systém, ztrácíme zájem o svou práci a začneme zpochybňovat vlastní odborné znalosti. Přicházejí i první fyzické projevy a my se cítíme stále více podrážděni.

 

Fáze 3

Jsme naprosto zklamaní vším, co se kolem nás děje, jsme nemotivovaní až demotivovaní. Deprese se stane součástí našeho každodenního života a život sám se zdá být bezvýznamný. Cítíme, že jsme na konci svých sil a chceme všechno zcela vzdát.

syndrom_vyhoreni_z_prace

Nenechte svou pracovní píli a nasazení dojít až do fáze syndromu vyhoření

 

7 fází vyhoření podle německého psychologa Matthiase Burische

1. Výstražné příznaky vyhoření

První fáze vyhoření začíná neúnavným úsilím o úspěch. Tím vyčerpáme nadměrné množství energie (jsme hyperaktiviní, bereme si dobrovolné neplacené přesčasy, odmítáme osobní potřeby…) Následně logicky přichází celkové vyčerpání (například nedostatek energie, poruchy spánku…)

 

2. Snížené odhodlání

Směrem ke klientům či k pacientům začínáme ztrácet pozitivní emoce, ztrácíme empatii a nahrazuje ji cynismus. Jsme rozčarovaní z práce, objevuje se znechucení, únava a myslí jsme zcela nepřítomni. Nabýváme pocitu, že si zasloužíme více, cítíme se podhodnoceni nebo zneužívaní, máme nelibost k pracovním výkonům.

 

3. Emoční reakce

Přichází deprese, pocity viny a selhání. Také se může objevit agrese, obviňujeme ostatní, jsme náladoví, podráždění, není s námi rozumná řeč.

 

4. Zhoršení

Zhoršují se nám naše kognitivní funkce, jsme dezorganizovaní, nerozhodní, nedokážeme se řádně koncentrovat, přebíháme od jednoho k druhému, nic ale nejsme schopni pořádně dokončit. Naše motivace je výrazně snížená, stejně tak i flexibilita, kreativita a představivost.

 

5. Stabilizace

Náš emocionální život se promění v lhostejnost. Změní se i náš sociální život, například se vyhýbáme neformálním kontaktům a začínáme se cítit velmi osamělí. Nemáme ale o nic zájem, náš volný čas se proměnil v prázdno. Nemáme chuť se věnovat ani aktivitám, kterým jsme se věnovali dříve (jako třeba zahrádkářství, pěší turistika, čtení…).

 

6. Psychosomatické reakce

Ty mají mnoho podob. Například nespavost, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, vysoký krevní tlak, problémy se zažíváním.

KLIKNĚTE A ČTĚTE: Jak přesně vám Blendea pomůže s trávením 

 

7. Poslední fáze

Poslední fází je pak čiré zoufalství, pocity bezmocnosti a beznaděje až do bodu sebevražedných tendencí.

Obecně tedy můžeme syndrom vyhoření shrnout jako stav, kdy se u jedince vyskytuje ztráta činorodosti, přichází pocity zklamání a hořkosti při hodnocení minulosti.

Jedinec ztrácí zájem o svou práci i o osobní rozvoj či osobní život. Spokojuje se s každodenním stereotypem, snaží se pouze přežít a nemít problémy. Dochází ke ztrátě tvořivosti, iniciativy a spontánnosti, převažují negativní pocity od agresivity až po depresi.

deprese_syndrom_vyhoreni

Tyto stavy byste rozhodně neměli podcenit a jakýkoliv náznak pocitu vyhoření určitě začít rychle řešit

 

Jak předejít syndromu vyhoření (prevence)?

Rady, jak syndromu vyhoření předejít anebo jak ho zastavit, dokud je ještě čas, se mohou zdát banální. Možná banální opravdu jsou, o to větší překvapení je fakt, jak složité je pro lidi se těmito radami řídit.

V první řadě je důležité, abyste po svém boku měli silného a chápavého partnera a kolem sebe kamarády, se kterými si rozumíte a máte si s nimi co říct. Protože nastane-li ve vašem životě nějaký problém, jako je třeba vyhoření, jsou to právě oni, kdo by vám měl být oporou a pomoci vám vrátit zpět chuť do života.

V druhé řadě musíte myslet alespoň o kapku více na sebe než na svou práci. Ano, pocit dosaženého cíle, dobře odvedené práce a postup v kariéře jsou lákavé vyhlídky a nepochybně naplňující emocí, nicméně nic se nemá přehánět a nesnažte se toho dosáhnout přes mrtvoly. Nezapomínejte, že nejprve jste tu vy a vaše zdraví a potom až práce.

Naučte se říkat NE a nezapomínejte relaxovat. Je jedno, jestli si odpočinete procházkou v přírodě, venčením svého psího mazlíčka, čtením oblíbených knih, tancem, jógou, boxem, společenskou hrou, vařením, pečením anebo koukáním na milovaný seriál. Nenechte si v žádném případě své oblíbené činnosti vzít. Naplánujte si je a nedovolte, aby je práce nahradila a vytlačila z vašeho života.

Na psychických potížích se může podílet také zaměstnání bez jasně vymezených kompetencí. Proto si všechno včas a pořádně se svým nadřízeným nastavte. Komu se zodpovídáte, koho máte naopak na starosti vy a jaké jsou konkrétní cíle u vaší pozice a kdy je reálné je splnit.

Neodkývejte nic, co dopředu víte, že vás bude stát více energie a času, než jste schopni reálně investovat. Nebo víc, než máte zaplaceno. Dokud nemáte splněný jeden velký úkol, nehrňte se do dalšího. Udělejte si plán a buďte systematičtí.

Někdy je na místě i změna povolání. V dnešní době to není nic neobvyklého ani nic, za co by se měl člověk stydět. Pokud cítíte, že máte náročnou profesi, kterou už nejste vnitřně schopni zvládnout, je na čase jít.

Stejně tak v případě, pokud máte naopak pocit, že máte na víc, ale nedostává se vám prostoru k seberealizaci. Najít si tu vhodnou profesi a pozici může být mnohem těžší, než se zdá. Nicméně se jednoznačně vyplatí hledat a ten čas a energii tomu věnovat.

prevence_syndromu_vyhoreni

Naučte se říkat NE a zbavíte se mnohých zbytečností, které vás stresují 

 

10 snadných tipů, jak se vyhnout syndromu vyhoření

  1. Nastavte nárokům svého nadřízeného i nárokům svým tu pravou laťku. Nepodceňujte se, ale ani nepřeceňujte.
  2. Naučte se říkat NE. Pokud cítíte, že povinnosti, které se na vás valí, jsou nad rámec vašich sil nebo kompetencí, řekněte to nahlas a nesnažte se za každou cenu vyhovět všem. Ta cena je totiž občas až příliš vysoká.
  3. Buďte otevřeni novým výzvám, ale jen takovým, které vás opravdu mohou posunout dál, a to tím směrem, který je vám sympatický a se kterým se dokážete ztotožnit. Učte se od zkušených, inspirujte se, motivujte se.
  4. Pomáhejte druhým jen do určité míry. Opět platí, že vy nejste jediní, kdo může spasit svět anebo vyřešit daný problém. Buďte zde pro druhé, ale zároveň je nechte také trochu samostatně pracovat. Nemůžete být zodpovědni za všechny a za všechno.
  5. Stanovte si priority a těmi se řiďte. Dokud nedokončíte jeden úkol, nepouštějte se do dalšího. Plánujte a pracujte podle seznamu. Větší úkoly si pak rozdělte na menší dílčí kroky, které bude snadnější zvládnout.
  6. Věřte ostatním okolo sebe a nechte si pomoct. Není možné, aby veškerá zodpovědnost ležela jen na jednom člověku. Úkolujte, delegujte a důvěřujte.
  7. Buďte zdravě kritičtí k sobě i ke svým spolupracovníkům. Ohlédněte se zpět, co se povedlo a co ne. Pochvalte se za úspěchy, neúspěchy zanalyzujte, připravte si argumentaci a poučte se z chyb.
  8. Buďte otevření jak ke svému nadřízenému, tak k sobě, ale i ke svým podřízeným. Cokoli, co se vám nelíbí, dejte asertivně najevo. Pokud vás něco trápí, rychle problém řešte s kompetentní osobou. Neutápějte se v předsudcích, lžích a nespokojenosti.
  9. Už žádný komunikační šum. Pokud vám něco není jasné, nejste si jistí, jak máte postupovat anebo se na poradě, kde jste nebyli, upeklo něco, čemu zcela nerozumíte, ptejte se. Není to ostuda, předejdete možným mýlkám a domněnkám. Navíc projevíte zájem, což je žádoucí.
  10. Odpočívejte. Nezapomínejte na pravidelnou dovolenou, nenechte se ochudit o pauzu na oběd, nechávejte si volné večery nebo víkendy a věnujte se také sami sobě.

Pamatujte, že syndrom vyhoření vzniká v našich hlavách. Pokud se sami přesvědčíte, že vaše práce, vztahy a záliby mají smysl, vyhoření předejdete.

Pokud se to nepovede hned, najděte si jinou práci, jiné vztahy a jiné záliby. Využijte své právo cítit se v životě šťastně a spokojeně. Váš život se zlepší a prodlouží.

.
Ovocné proteinové SUPERPOWER smoothie

Ovocné proteinové SUPERPOWER smoothie

Recept vhodný na rychlou snídani plnou kvalitních makroživin nebo jako alternativa předtréninkového jídla.

 

Ovocné proteinové SUPERPOWER smoothie s Blendea Vegan proteinem

  • Doba přípravy: 5 min
  • Náročnost: lehká
  • Množství: 1 porce

 

Ingredience:

.
.
 

Postup: 

Vše společně rozmixovat a naředit vodou dle osobní potřeby. Nalít do shakeru a snídaně do práce, na cesty nebo před fitkem je na světě.

Recept na zelené smoothie pro celou rodinu podle Evy Tóth

 

Proč užíváš dlouhodobě SUPERGREENS a SUPERPROTEIN?

Blendea SUPERGREENS dodá po ránu energii, rozproudí zažívání a SUPERPROTEIN dodá potřebné bílkoviny.

 

Komu jsi ve svém okolí Blendeu doporučila a proč?Manželovi na zlepšení zažívání a posílení imunity.

 

Kdo je tvojí instagramovou foodblogerskou inspirací?

Ráda sleduji velké množství IG profilů, které mě baví, inspirují a nemusí to být vyloženě foodblogy. Mám ráda komplexnost zdravého jídla, pohybu a osobnosti.

.
.