Blog, Strana 2

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku.

Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, kdy a jak se vaginální mykózy zbaví, ohrožuje zároveň svého partnera nebo ostatní členy domácnosti. Vaginální mykóza sice není klasifikovaná jako pohlavně přenosná nemoc, ale kvasinková infekce se přenášet může. Riziko přenosu roste při pohlavním styku nebo i pouhém doteku kvasinkami zasaženého záchodového prkýnka nebo otření se o infikovaný ručník. Původcem je houbová kvasinka Candida albicans.

V článku se budu Candidě věnovat pouze krátce. Jelikož se ale kvasinka živí glukózou a dalšími v těle přítomnými sacharidy, upřesníme si, jaké stravovací změny může postižená zařadit, aby snížila riziko propuknutí vaginální mykózy a co je vhodné jíst, pokud vám již gynekolog vaginální mykózu diagnostikoval.

Pokud jste již u gynekologa byla, dodržujte všechna jeho doporučení a zároveň používejte všechny antimykotické (protihoubové) prostředky, které vám předepsal.

Co je tedy vaginální mykóza, jak se šíří, proč je nebezpečná a jakou protikvasinkovou dietu zařadit?

vaginalni_mykoza

SLOVNÍČEK PRO UPŘESNĚNÍ: Setkat se můžete i s výrazem vaginální kandidóza.

  • Vaginální mykóza totiž označuje nákazu jakoukoliv houbou. V Česku je častá právě nákaza kvasinkou Candida albicans (česky Kandida bělostná), takže vaginální kandidóza označuje nakažení právě totuto konkrétní houbou.
  • Existují ale i jiné druhy kvasinek, než-li pouze Candida albicans. Vaginální mykózou tedy souhrnně označujeme jakoukoliv kvasinkovou infekci bez ohledu na konkrétní druh houby. To, zda vás napadla právě Candida, potvrdí lékař po stěru a laboratorním vyšetřením vzorku.

 

Co přesně je vaginální mykóza?

Vaginální mykóza je druh plísňové infekce. Předpona "myko" pochází z řeckého "mykes", které označuje houbu. Vaginální mykóza tedy označuje vaginální infekci způsobenou houbami.

Vaginální mykózu nejčastěji způsobuje houba Candida albicans, proto mluvíme konkrétně o vaginální kandidóze.

Candida albicans se zcela přirozeně nachází v ženském těle včetně vagíny, přičemž u zdravé ženy s dobrou imunitou nezpůsobuje závažné komplikace. V bezpečném množství se nachází i v mužském těle.

K problémům dochází, když se Candida v důsledku změn rovnováhy mikroorganismů v pochvě začne rozmnožovat (abnormální změny vaginálního mikrobiomu, odborně vaginální dysmikrobie). Stává se to třeba kvůli oslabení imunitního systému, po užívání antibiotik, v těhotenství nebo kvůli hormonální nerovnováze. Přemnožená Candida tak může velmi rychle vyvolat vaginální mykózu, specificky kandidózu. Neléčená vaginální mykóza může vést k vaginitidě, což je zánět vagíny s charakteristickými příznaky jako otok, bolest, svědění a podráždění.

Vaginální mykóza se obvykle nepřenáší sexuálním stykem ani blízkým fyzickým kontaktem, pokud jsou partner a ostatní lidé v domácnosti zdraví a odolní. Není to ale nemožné, protože i partner a členové domácnosti mohou mít oslabenou imunitu ve stejný čas, kdy mykózou trpí žena. Tehdy riziko přenosu infekce existuje a je potřeba přijmout hygienická opatření.

Vždy je vhodné chránit se kondomem a to i pokud máte dlouhodobého partnera a nestřídáte je. Lékaři vaginální mykózu jako sexuálně přenosnou nemoc necharakterizují i přesto, že se kvasinka při sexu přenášet může. Sexuálně přenosné nemoci jsou důsledkem přenosu bakterií, virů nebo parazitů a nikoliv kvasinek.

 

Mám se Candidy albicans bát?

Pokud není přemnožená, bát se nemusíte a intimní problémy vám způsobovat nebude. V těle ji ale určitě máte a to hned na několika místech. V ústech, trávící soustavě i ve vagíně. V těle máte spoustu prospěšných bakterií, které regulují množení Candidy a udržují ji v bezpečném množství.

Existují ale různé příčiny, které těmto "dobrým bakteriím" znesnadňují nebo zcela brání v boji proti přemnožení kvasinek. Pokud se tak stane, postižená skončí s vaginální mykózou.

Vaginální mykóza obvykle není životu ani zdraví nebezpečná, může ale vyvolat nepříjemné symptomy jako svědění, pálení, bolest při močení a během pohlavního styku (lékařsky dyspareunie). Ačkoliv většina případů vaginální mykózy není vážná, pokud není léčena, může se šířit do okolních tkání a vyvolat komplikace.

U některých žen může vaginální mykóza způsobit opakující se infekce, což může vést k chronickým problémům zasažených částí. Vzácně může vaginální mykóza vyvolat alergickou reakci nebo vznik lézí, což jsou ranky na pokožce vulvy nebo ve vagíně. Pokud se vyskytnou příznaky vaginální mykózy, je důležité vyhledat gynekologa, aby zahájil léčbu a minimalizoval riziko jakýchkoliv komplikací.

 

Ovlivňuje vaginální mykóza resp. vaginální kandidóza plodnost postižené?

Závažnější a neléčená vaginální kandidóza může mít negativní dopad na plodnost postižené:

  1. Zánět: Neléčená kandidóza může vyvolat zánět, který může poškodit vejcovody. To může zkomplikovat transport spermií a úspěšné oplodnění vajíčka.
  2. Poruchy ovulace: Zánět může narušit procesy ovulace, kvůli čemu může dojít k problémům s otěhotněním.
  3. Přenos infekce na partnera: Pokud se kandidóza přenese na oslabeného partnera, vzniklý zánět může ohrozit i jeho plodnost. S diagnózou vaginální mykóza/kandidóza nesouložte až do doby, než se plně uzdravíte.

 

Jak vypadá vaginální mykóza?

Vaginální mykózu poznáte podle nápadných změn vulvy a tedy vnějšího genitálu. Může vypadat jinak a změní se také výtok. Oblast kolem poševního otvoru typicky svědí a pálí, obvykle se přidá i zarudnutí a jasné známky podráždění. Svědění má tendenci zhoršovat se při močení i sexuálním styku.

Poševní výtok může houstnout a "hrudkovatět", ale neměl by měnit zápach. Každá postižená může mít odlišné příznaky, proto je vždy rozumné s podezřením zajít za gynekologem.

OMLUVA: Fotografie vagín napadených mykózou zde z pochopitelných důvodů neumísťuji, aby článek zůstal přístupný i pro nezletilé čtenářky. Na Google jich ale najdete spoustu 🔍

 

Příznaky vaginální mykózy

Existuje několik typických příznaků vaginální mykózy. Upozorňuji ale, že jsou si mnohdy podobné s jinými vaginálními infekcemi. Kvasinkové infekce mají zároveň podobné příznaky jako sexuálně přenosné infekce či jiné vaginální infekce.

Sama bohužel nepoznáte, co přesně vám způsobuje příznaky. Vždy je proto vhodné zajít za gynekologem, ať si nemusíte lámat doma hlavu nad tím, jaká kvasinková infekce postihla právě vás. Určitě nečekejte dlouhé dny na to, zda se infekce sama neztratí. Může se totiž zhoršovat.

Postižené si nejčastěji všímají:

  • svědění, pálení a nepříjemné pnutí ve vagině a vulvě,
  • zarudnutí a otok,
  • hrudkovitý poševní výtok bílé barvy podobný tvarohu bez silnějšího zápachu,
  • drobné prasklinky na jemné pokožce vulvy,
  • pálení při močení a častější nutkání na močení.

 

Příčiny vaginální mykózy

Hlavní příčinou je přemnožení bakterie Candida albicans (nebo jiné), kvůli čemu dochází k narušení vaginálního mikrobiomu. K tomu může dojít z mnoha důvodů, přičemž nejčastěji jde o:

  • Užívání antibiotik. Antibiotika zabíjejí hodné bakterie, které jinak drží množení kvasinek pod kontrolou. Čím méně je hodných bakterií, o to více prostoru zůstává pro nežádoucí kvasinky.
  • Těhotenství a hormonální nerovnováha. Kvůli hormonům v nerovnováze se mění pH vagíny, což nahrává šíření kvasinek. Nerovnováha může také omezovat imunitní reakce organismu, což opět prospívá pouze Candidě.
  • Slabá obranyschopnost. Organismus nedovede spolehlivě čelit hrozbám, takže Candida zase vítězí a množí se.
  • Probíhající cukrovka. Diabetes zvyšuje množství cukru v moči a právě cukry se Candida krmí. Podle studie hrozí diabetickým pacientkám až o 63 % vyšší riziko rozvoje kvasinkových infekcí

 

Koho vaginální mykóza nejčastěji ohrožuje?

Lze tvrdit, že vaginální mykóza může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Typicky se objevuje v pubertálním věku nebo před nástupem menopauzy. Zde je typickou příčinou kolísání hormonální rovnováhy.

Existují různé rizikové faktory vzniku mykózy, ale jelikož je vaginální mykóza časté onemocnění, je již dostupná rychlá a účinná léčba.

Podle studií vaginální mykóza postihne aspoň jednou za život průměrně až 75 % žen. U poloviny z nich se vaginální mykóza objevuje opakovaně. Kvasinkové infekce jsou dokonce druhou nejčastější příčinou zánětu vagíny (vaginitidy). První místo patří bakteriálním infekcím.

Není zde prostor stydět se ani znervózňovat, protože vaginální mykóza je běžná. Otázka spíše zní, zda je ještě žena, která mykózu nikdy neměla 🙂

 

Které faktory zvyšují riziko vaginální mykózy?

Riziko vaginální mykózy a zároveň také jiných typů vaginálních kvasinkových infekcí zvyšují tyto faktory:

  • Časté užívání antibiotik a také kortikosteroidů. Antibiotika narušují přirozenou rovnováhu mikroorganismů v pochvě, což může vést k přemnožení kvasinek Candida albicans, ale i jiných druhů. Antibiotika totiž hubí nejen škodlivé bakterie, ale také užitečné bakterie, které mají za úkol udržovat rovnováhu poševního mikrobiomu. Takto oslabené prostředí je náchylné na přemnožení kvasinek.
  • Užívání antikoncepčních pilulek. Antikoncepční pilulky mohou způsobit hormonální změny, které pozměňují pH vagíny a snižují produkci estrogenu. To může vytvořit prostředí, ve kterém se kvasinky lépe množí a to zvyšuje riziko vzniku vaginální mykózy.
  • Oslabená imunita. Slabá obranyschopnost snižuje schopnost organismu bojovat proti infekci. Kvůli tomu se mohou kvasinky v pochvě rychleji množit, čímž roste riziko vaginální mykózy.
  • Cukrovka. Diabetes zvyšuje hladinu cukru v těle a také v moči. Jelikož se Candida živí právě cukry, zvýšený obsah cukru v moči přispívá jejímu množení.
  • Nezdravé stravování. I pokud zatím nejste diabetik, jídelníček plný příliš sladkých potravin, ultrazpracovaných polotovarů, zákusků, hotovek nebo konzerv rovněž zvedá hladinu cukru v krvi i v moči. Cukr se do nich přidává v nadměrných množstvích nejen pro chuť, ale také pro prodloužení trvanlivosti, dosažení požadované textury a mnohdy i pro zamaskování nežádoucích chutí či zápachů. Jak hlásám v každém článku, dbejte vždy na zdravou, pestrou, čerstvou a co nejméně zpracovanou stravu.

"Vaginální mykózy se mohou projevit i po užívání kortikosteroidů. Kortikosteroidy jsou léky, které patří mezi imunosupresiva a při dlouhodobějším užívání snižují imunitní reakce a mohou zhoršovat nejen projevy cukrovky, žaludeční vředy apod., ale zvyšovat i riziko onemocnění vaginální mykózou.

Kortikosteroidy, stejně jako antibiotika (ATB) narušují přirozenou rovnováhu našeho mikrobiomu (bakteriálního osídlení) jelikož "zabíjí" všechny bakterie a bohužel i ty dobré.

Užíváním probiotik se právě dobré bakterie do těla dostávají zpět a vyrovnává se bakteriální dysmikrobie. Během vaginálních mykóz se doporučuje užívat probiotika, která obsahují bakterie rodu Lactobacillus, které efektivně snižují riziko návratu vaginálních mykóz způsobených užíváním ATB či kortikosteroidy",

cituje z odborné studie výživová specialistka Mgr. Kristýna Kubíková

 

Rizikové faktory životního stylu

Snažte se upravit své návyky tak, abyste nechtěně nevytvářela prostředí vhodné pro množení Candidy ani jiných kvasinek.

  • Neseďte v mokrém oblečení ani plavkách. Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí. Až vyjdete z bazénu, ideálně se převlékněte do suchého oblečení. To samé udělejte, pokud se zpotíte. Pamatujte, že kde se dobře větrá, tam se kvasinky množí hůře.
  • Nepoužívejte parfumovanou intimní kosmetiku. Ideálně vyhoďte všechny prostředky, které vás nějak dráždí v intimní oblasti. Parfumovaná a agresivní kosmetika včetně pracích prostředků mění pH prostředí. Zdravá vaginální mikroflóra potřebuje kyselé prostředí, přičemž některá drogerie a kosmetika může kyselost snižovat a usnadňovat tak Candidě množení. Jelikož jsou použité chemikálie mnohdy dráždivé, opět oslabují přirozenou ochranu vagíny a zvyšují náchylnost k infekcím. Používejte jemné a neparfumované produkty intimní hygieny.
  • Nesprchujte se až příliš často. Častá sprcha nebo koupel může zabíjet hodné bakterie a naopak nahrávat množení těch nežádoucích.
  • Noste prodyšné spodní prádlo, ideálně bavlněné a volného střihu, aby se nikde nic nezapařilo a vše se krásně větralo 🌬️
  • Pokud používáte lubrikační gel, používejte ten na báze vody a nikoliv na báze silikonu a olejů (uvádí to etiketa). Silikonové a olejové lubrikanty totiž mohou poškodit kondom i erotické pomůcky. Vodní lubrikant tolik nedráždí pokožku, takže snižuje riziko změn vaginálního pH.
  • V rámci erotické předehry ani sexuálních hrátek nedoporučuji nanášet na vulvu šlehačku ani med, protože jde o významné zdroje cukrů, kterými se Candida živí. Jakkoliv to může působit romanticky, této aktivity se na čas vzdejte, abyste byla fit co nejrychleji a partner nebyl sexuálně frustrovaný 😉
  • Nejezte nezdravě. Opět zdůrazňuji význam zdravé stravy, která není bohatá na cukry. Kvasinky se živí cukry a pokud je cukru v organismu až příliš, vede to k jejich přemnožení.
  • Pokud máte cukrovku, užívejte inzulin přesně podle předpisu.

 

Stravovací zásady při vaginální mykóze - co jíst a pít?

Tyto stravovací zásady vám mohou pomoct jak s vaginální kandidózou způsobenou Candidou, tak s vaginální mykózou způsobenou jakoukoliv jinou kvasinkou. Na internetu se setkáte s výrazem Protikvasinková dieta a přesně na tu je při vaginální mykóze nejlepší doba.

Protikvasinková dieta se zaměřuje na snížení příjmu cukrů a sacharidů, aby se Candida neměla čím živit a konečně pošla hlady.

 

Živiny prospěšné při vaginální mykóze

  • Bílkoviny z vajec, drůbežího masa, vývarů a tučných mořských ryb, ořechů, semen a luštěnin. Nevhodné je červené maso a průmyslově zpracované masné výrobky. Bílkoviny jsou prospěšné z hlediska celkového zdraví a podpory imunitního systému. Mohou posílit imunitní systém, což je nezbytné v boji proti kvasinkovým infekcím. Kromě toho chudé bílkoviny mohou pomoci udržet stabilní hladinu krevního cukru v krvi, což je užitečné, jelikož zvýšená hladina cukru zvyšuje riziko vzniku nebo zhoršení vaginální mykózy.
  • Méně sladké druhy zeleniny (květák, brokolice, kedlubna, kapusta, rajčata a další) a ovoce (maliny, jahody, borůvky, jablka, citrusy a další). Nevhodné je sušené, konzervované nebo mražené ovoce s vysokým obsahem cukru, rovněž také ovocné a zeleninové šťávy a to i z čerstvých plodů, ve kterých je obsah cukru příliš vysoký.
  • Zdravé tuky z olivového oleje a kvalitních rostlinných olejů, ořechů, semínek a mořských ryb. I zdravé tuky podporují činnost imunitního systému, snižují záněty a zrychlují imunitní odpověď organismu.
  • Probiotika obnovují rovnováhu vaginální mikroflóry, díky čemu mohou bránit nadměrnému množení kvasinek a tím snižovat riziko rozvoje mykózy. Čím více probiotik je ve střevech, tím více potravy spotřebují a o to méně potravy zůstane pro přemnožené kvasinky. Probiotika navíc podporují imunitu, takže posilují schopnost organismu bojovat proti Candidě i jiným kvasinkám. Jezte zakysané mléčné výrobky (jogurt, kefír, podmáslí), fermentované potraviny či nápoje (kombucha, kimchi, kysané zelí) a naopak se vyhněte slazeným, barveným a navoněným mléčným výrobkům.

PROBIOTIKA Z NABÍDKY ZNAČKY BLENDEA: Kapsle s probiotiky a prebiotiky, kterými se probiotika živí. V 1 probiotické kapsli Blendea přijmete 2 miliardy spór LactoWise®, což je také denní doporučená dávka probiotik pro zdravého člověka.

Pamatujte, že množení Candidy je důsledkem oslabené imunity a nedostatku probiotik ve stravě. Díky probiotickým kapslím cíleně doplníte potřebná probiotika, která začnou kvasinky hubit a oslabovat vaginální mykózu.

Upozorňuji, že samotná probiotika nejsou určena k léčbě vaginální mykózy. Je ale důležité přijímat jich ve stravě dostatek ať už při léčbě kandidózy antimykotiky nebo v rámci prevence před vznikem kandidózy v důsledku narušeného střevního a vaginálního mikrobiomu.

Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s podporou rovnováhy vaginální mikroflóry a hubením kvasinek. Kromě toho prospějete také trávení a síle imunity.
.

 

Co při vaginální mykóze jíst a co nejíst?

Vhodné potraviny: Nevhodné potraviny:
- neškrobová zelenina (brokolice, květák, kapusta, rajčata)
- ovoce s nízkým obsahem cukru (avokádo, citrusy, olivy)
- občasně bobulovité ovoce
- vejce
- vývary z kostí
- chudé druhy masa (drůbež)
- tučné mořské ryby
- zakysané mléčné výrobky
- fermentované potraviny
- ořechy a semena
- obiloviny
- bylinky a koření
- bylinkové čaje
- rostlinné oleje
- jablečný ocet
- mořské řasy
- cukr (bílý, třtinový, med, melasa, sirupy, také umělá sladidla)
- mléčné výrobky, které neprošly fermentací (plnotučné mléko, smetana, čerstvé sýry)
- sladké pečivo
- zmrzliny, pudinky, krémy a dezerty, slazená želatina
- bohaté zdroje lepku (pšenice, ječmen, špalda, žito)
- hotová jídla, polotovary, konzervované a průmyslově zpracované potraviny
- uzeniny, mražená masa a zpracované masné výrobky
- červené maso
- zvířecí orgány
- mražená jídla
- dressingy, dipy a omáčky
- ochucované a doslazené jogurty
- slazené džusy, šťávy, limonády i čistá šťáva z příliš sladkého ovoce
- sušené nebo kandované ovoce
- arašídy, kešu oříšky, pistácie nebo ořechová másla
- cukrovinky a pamlsky
- energetické nápoje
- alkohol

Tabulka vhodných a nevhodných potravin při vaginální mykóze

 

Diagnostika a léčba vaginální mykózy

S podezřením na mykózu nebo jakoukoliv jinou intimní infekci jděte za svým gynekologem. Vaginální mykóza se sama neztratí a přemnožené kvasinky je potřeba všechny vyhubit, jinak se mohou opět vrátit. Lékař vám odebere vzorek poševního výtoku pro rozbor.

Pokud lékař potvrdí vaginální mykózu resp. kandidózu, předepíše antimykotické léky (antimykotika, antifungika). Ty se nejčastěji používají ve formě tablet, krémů a mastiček, roztoků, vaginálních čípků nebo tablet. Používají se podle typu a lokalizace infekce a nejvhodnějšího způsobu aplikace pro konkrétní pacientku.

Antimykotické léky mají za úkol bojovat proti přemnoženým kvasinkám. Podávají se ústy v tabletách nebo jako topická forma, která se nanáší na postižená místa. Pokud vaginální mykóza zasahuje hlouběji do vagíny, léčivo lze aplikovat formou vaginální globule pomocí aplikátoru. Většina kvasinkových infekcí by se měla ztratit již po několika dnech léčby. Léčba závažnější mykózy může trvat déle. Lék nepřestávejte užívat ani když se vám bude zdát, že se již mykóza ztratila. Plné uzdravení potvrdí opět až lékař.

Vždy dodržujte předepsané dávkování a délku užívání. Zda se mykóza nevrátí nelze předem zaručit, protože jak vyplývá z lékařské statistiky, vaginální infekce se až u poloviny postižených vracejí opakovaně.

Volně prodejné léky na vaginální mykózu a tedy antimykotika seženete i v lékárně, ale to, že reálně trpíte mykózou, vám s jistotou potvrdí až lékař. Mohlo by se stát, že byste v lékárně koupila nějaký krém, ale nakonec nijak nepomůže, protože nebyl vhodný pro váš konkrétní stav. Konkrétní značky léčiv neuvádím záměrně, protože jim nechci dělat reklamu 😅 Vhodnou péči konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, prosím.

UPOZORNĚNÍ: Během léčby byste se měla vyhýbat sexuální aktivitě. Sex může dráždit postižená místa, kvůli čemu by se léčba prodloužila. Pokud by měl váš partner akutně oslabenou imunitu, infekce by se mohla přenést i na něj.

Některá léčiva mohou navíc oslabit materiál kondomu, takže byste se nejenom nevyléčila, ale navíc byste otěhotněla 🥲🥹

 

Co jsme zjistili o vaginální mykóze?

  • Vaginální mykóza není život ohrožující stav, vyvolává ale nepříjemné příznaky jako pálení, podráždění, svědění a výtoky.
  • Vaginální mykóza nepatří mezi pohlavně přenosné nemoci.
  • Přenos mykózy je vzácný, ale nikoliv vyloučený, pokud má partner nebo jiný člen domácnosti právě oslabenou imunitu a přijde s kvasinkami do kontaktu.
  • Vhodné zásady stravování jmenuji v článku. Hlavním cílem je snížit příjem cukru a zvýšit příjem probiotik, zdravých tuků a bílkovin.
  • Pokud máte na mykózu podezření, jděte ke gynekologovi a nečekejte, zda se sama neztratí. Bez léčby se totiž sama neztratí. Jinak může vzniklý zánět zasáhnout další části reprodukční soustavy, vyvolat závaznější zdravotní komplikace a dokonce až neplodnost.

lukas_chladek_redaktor_blendea

Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Pokud máte s vaginální mykózou vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkt Blendea Probiotika + Prebiotika, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a hlavně žádné mykózy, vážené čtenářky 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma kapsle Blendea s Probiotiky a Prebiotiky. Obnoví vaginální mikrobiom, čímž sníží množství přemnožených kvasinek. Zároveň podpoří obranyschopnost, diky čemu může imunitní systém rychleji hubit přemnožené kvasinky. Nenechte si mykózou omezovat kvalitu života a přidejte se k našim spokojeným zákaznicím 🙂

.
Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková.

nutricni_specialistka

 

Detoxikace

Detoxikace je přirozený proces organismu, který zneškodňuje toxické látky, které se k nám dostávají vzduchem, vodou, potravou či přes kůži. Během detoxikace se z organismu odstraňují i látky, které vznikají procesem přeměny jednotlivých živin (tzv. metabolity) a také xenobiotika (látky tělu cizí, jako jsou například léčiva).

O detoxikaci organismu se v našem těle starají především játra, poté střeva, plíce, kůže a ledviny. Ledviny filtrují krev a močí vylučujeme zejména sloučeniny močoviny, které jsou velmi toxické. Střeva zbavují tělo zbytků z procesu trávení, kůže vylučuje toxiny a plíce vylučují především zbytky oxidu uhličitého. Játra odstraňují toxické látky, které přijímáme, i ty, které se v těle vytvářejí. 

Kdo je Mgr. Kristýna Kubíková?

Kristý je profesionální nutriční specialistka s bohatou praxí a celoživotním studiem. Zaměřuje se především na zdravé hubnutí bez hladovění.

Detoxikační kapacita 

Výše uvedené orgány jsou dokonale soběstačným systémem, které tělo zbavuje veškerých cizorodých látek. Představte si nepřetržitě pracující továrny, které zpracovávají vše, co do těla vpravíme. 

Pokud ale naše tělo pravidelně zásobujeme velkým množstvím léků, alkoholem, cigaretami, nadměrným příjmem nasycených živočišných tuků, cukrů a průmyslově zpracovaných potravin s vysokým obsahem konzervantů, tak se naše spolehlivé detoxikační továrny začnou opotřebovávat a jejich přepracovanost se začne projevovat.

 

Projevy špatně fungujících detoxikačních orgánů:

  • zhoršení kvality pleti,
  • zvýšení hmotnosti,
  • nekvalitní spánek,
  • rozhozené zažívání,
  • únava
  • nebo snížení imunity.  

V případě, že tento stav trvá dlouhou dobu, mohou se zde začít projevovat příznaky metabolického syndromu (zvýšený krevní tlak, zvýšený cholesterol, obezita, vysoká hladina cukru v krvi apod.).

Navýšení detoxikační kapacity 

Pokud chceme naše tělo začít detoxikovat, zaměřila bych se právě na to, abychom ulevili našim „detoxikačním továrnám“ a přestali je přehlcovat, aby mohly v klidu pracovat. 

Pro navýšení detoxikační kapacity jater je za mě nejúčinnější:

  • Omezení alkoholu,
  • snížení nasycených živočišných tuků v jídelníčku,
  • volba šetrných způsobů úpravy stravy (dušení, vaření, pečení), při kterých nevznikají toxické látky a volné radikály.

Jak upravit jídelníček a podpořit funkci jater?

Pro obnovu jaterních buněk a enzymů je vhodné doplňovat účinnou látku z ostropestřce, tzv. Sylimarin. Dále detoxikaci jater podporují účinné látky z artyčoku a kurkumy. Tyto potraviny lze zařadit do našeho jídelníčku, nicméně aby podpořily funkci jater plnohodnotně, museli bychom jich přijímat opravdu velké množství. Navíc se například při tepelné úpravě mohou účinné látky z potravin ztrácet, a proto je za mě daleko snazší tyto látky doplňovat prostřednictvím doplňků stravy

.
.

Pro navýšení detoxikační kapacity střev je nejdůležitějším prvkem navýšení rozpustné vlákniny v jídelníčku. Ta zvětšuje objem stolice, která následně rychleji postupuje trávicím traktem a nezůstává „stát na místě“. Při nedostatečné konzumaci vlákniny se neúplně strávená potrava hromadí v tlustém střevě a tvoří zásadité prostředí, ve kterém se dobře daří hnilobným bakteriím. Nerozpustná vláknina sebou strhává nečistoty a působí jako takzvaný kartáč na střeva. Vlákninu lze navýšit přidáním ovoce a zeleniny do jídelníčku, konzumací celozrnných potravin a luštěnin. Vhodným doplňkem stravy pro podporu čištění střev je i produkt Blendea SUPERGREENS, který kromě vlákniny obsahuje spoustu antioxidantů a podporuje tak i naši imunitu.

blendea_supergreens_pro_detoxikaci_organismu

Co je to Blendea SUPERGREENS?

SUPERGREENS je směs 4 zelených superpotravin (mladá pšenice, zelený ječmen, chlorella a spirulina), která pomáhá od nafouklého břicha, přispívá k normálnímu trávení a imunitě. Díky vysokému obsahu vlákniny intenzivně podporuje čištění střev.

Detoxikace ledvin

Pro navýšení detoxikační kapacity ledvin a kůže je volbou číslo jedna navýšení pitného režimu. Člověk je ze 60 % tvořen vodou a voda je jedním z nejdůležitějších prostředků detoxikačního procesu. Ředí toxiny a pomáhá je tělu vylučovat pokožkou, jelikož zvyšuje schopnost pocení během pohybové aktivity. Také pomáhá vylučování toxinů ledvinami. Dalším důležitým režimovým opatřením pro podporu funkce ledvin je určitě omezení soli, alkoholu a kofeinu. Ledvinám také příliš neprospívá vysoká koncentrace živočišných bílkovin v jídelníčku. Příjem bílkovin by neměl přesahovat 2 g/kg/den.

 

Jaké potraviny podporují funkci ledvin?

  • Červená řepa
  • Zelí
  • Celer
  • Mrkev
  • Brokolice
  • Květák
Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra "zhubla"?

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra "zhubla"?

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou příčinou nemocí jater.

Jaterní steatóza má několik typů. Konkrétní typ ztukovatění má vliv na to, zda onemocnění zhorší přirozené funkce jater nebo játra dokonce poškodí. Ztukovatění totiž nebolí a ve většině případů je asymptomatické, a tedy bez závažnějších a citelných příznaků. Rapidně tak vzrůstá riziko vzniku závažnějších onemocnění jater jako cirhóza (nevratné poškození struktury jater až jaterní selhání) nebo nealkoholická steatohepatitida (hromadění tuku v játrech a vznik zánětu poškozujícího jaterní buňky).

Před těmito komplikacemi se lze ochránit pomocí zdravé stravy a životního stylu. Přesný průběh terapie může doporučit pouze hepatolog. Toho vám rovněž radím kontaktovat v případě jakéhokoliv podezření na zhoršený stav jater.

V článku vysvětluji:

  • jak steatóza jater vzniká a kdo je nejvíce ohrožen,
  • jak se projevuje a zda ji na sobě vůbec můžete poznat,
  • jaké jsou nejčastější příčiny,
  • do jakých nebezpečných onemocnění může steatóza přerůst,
  • zda se před ztukovatěním lze bránit v rámci prevence
  • a jak vás bude lékař vyšetřovat a pravděpodobně léčit.

steatoza_jater_ztucnela_jatra

Steatózu jater hledáte také pod názvy ztučnělá játra, jaterní steatóza, ztučnění nebo ztukovatění jater a steatotická játra. Všechna pojmenování označují to samé onemocnění.

 

Co přesně je steatóza jater?

Výraz steatóza označuje nechtěné hromadění tuku v některém orgánu, nejčastěji v játrech. Tuk se rovněž může hromadit ve slinivce břišní či dokonce v srdci a to i bez toho, aby zasáhl i játra.

Játra obsahují určitý normální obsah tuku a u zdravého člověka nikdy nejsou zcela "tuku prostá". Lékaři za rizikový stav považují ten, kdy obsah tuku v játrech přesáhne 5 % jejich hmotnosti. Játra dospělého člověka váží průměrně 1,4 až 1,8 kg.

Lékař játra sice nezváží úplně přesně, ale pomocí vyšetření jejich váhu a tedy i případnou steatózu odhadne. Hepatolog využívá zobrazovací metody jako ultrazvuk, magnetickou rezonanci nebo počítačovou tomografii. Stav jater může rovněž vyčíst ze vzorku krve nebo z odebraného drobného vzorku jaterní tkáně (biopsie jater).

VÍTE, ŽE od často používaného výrazu "ztučnění jater" lékaři spíše upouštějí a stav označují jako "steatotické onemocnění jater"? Důvodem je korektnost, aby lidé se ztučnělými játry neměli pocit, že jsou tuční a necítili se "stigmatizováni".

Nerad bych se někoho dotkl, ale ztučnělá játra jsou pořád ztučnělá játra vybudovaná nezdravým jídelníčkem a návyky. Nelze se tak divit, že játra budou tyto návyky odzrcadlovat a vesele nabírat na váze kvůli tuku 🤷🏼‍♂️

Nicméně steatózou mohou trpět i štíhlí lidé. Před ztukovatěním nejste plně chráněni ani pokud jste hubení, zvlášť pokud se nestravujete právě ukázkově.

Příčinou ztučnění jater u štíhlých lidí může být genetika, metabolické poruchy, stravovací návyky, nadkonzumace sacharidů nebo fruktózy, nedostatek fyzické aktivity a další.

 

Příznaky ztučnělých jater

detail_steatozy_jater

Detail steatózy jater pod mikroskopem (zdroj obrázku)

Jak jsem psal, jaterní steatóza je mnohdy bez příznaků. Postižený s ní mnohdy žije celá léta a ani o tom neví. Nemoc se tak prohlubuje a progreduje do závažnějších stadií i dalších nemocí.

Pokud se příznaky objeví, postižený nejčastěji pociťuje:

  • pocity plného břicha v pravé horní části,
  • bolesti v oblasti jater (pravá horní část břicha),
  • silnou únavu a pocity vyčerpání, které postiženého omezují ve zvládání běžných aktivit a povinností.

Při steatóze jater mohou být tyto symptomy pouze velmi mírné nebo dokonce žádné. Mnohem "hlasitější" příznaky má postupně vznikající cirhóza jater. Té už si na sobě postižený obvykle všimne a dovedou jej (doufám že přinejmenším) do ordinace praktického lékaře.

Při rozvoji jaterní cirhózy můžete pociťovat:

  • bolesti a nepříjemné pocity v břiše, nevolnost,
  • ztrátu chuti k jídlu (játra jsou v nepořádku a nedovedou filtrovat krev správně, proto mozku hlásí, aby nevyvolal hlad, nenutil člověka jíst a játra tak nezatěžoval),
  • ztrátu hmotnosti (jelikož postižený méně sní kvůli nechutenství),
  • nažloutlou pokožku a oční bělmo (ikterus) (žlutý odstín ale může způsobit i jiný problém s játry jako žloutenka, rakovina nebo cholestáza a nejen steatóza),
  • otoky břicha v oblasti jater nebo i v jejich širším okolí,
  • otoky končetin (cirhóza způsobuje problémy se správným tokem krve, zadržuje v těle sodík a snižuje obsah bílkovin v krvi, čehož důsledkem je zadržování tekutin a otoky),
  • krvácení někde v gastrointestinálním traktu (typicky jícen, žaludek nebo konečník).

Dobře vám radím pravidelně absolvovat preventivní zdravotní prohlídky a navštívit aspoň praktického lékaře kdykoliv se některé tyto projevy objeví déle než na 2-3 dny.

 

Příčiny steatózy jater

Steatóza nevzniká pouze kvůli alkoholu, i když v Česku jde o velmi častou příčinu.

Tento seznam vnímejte spíše jako výčet rizikových faktorů, než jako "jednoznačné" příčiny rozvoje steatózy. Organismus je velmi složitý a vzniku steatózy obvykle nahrává kombinace několika rizikových faktorů a jejich dlouhodobé působení:

  • pijete často, pijete až moc, případně jste závislí na alkoholu,
  • máte nějaký metabolický syndrom (vysoký tlak, zvýšený cholesterol, vysokou hladinu triglyceridů, inzulínovou rezistenci a podobně),
  • jste diabetik,
  • máte nadváhu (BMI nad 25) nebo obezitu (BMI nad 30), (své BMI vypočítáte podle vzorce VÁHA děleno VÝŠKA NA DRUHOU),
  • jako žena trpíte syndromem polycystických vaječníků PCOS,
  • trpíte obstrukční spánkovou apnoe,
  • trpíte hypotyreózou a tedy sníženou funkcí štítné žlázy nebo hypogonadismem (snížená hladina pohlavních hormonů), které obě způsobují hormonální nerovnováhu,
  • užíváte některé léky na předpis, u kterých je ztukovatění jater vedlejším účinkem (čtěte etikety a negativa hlaste předepisujícímu lékaři).

Hodí se vám vědět: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

jak-snizit-cholesterol

Existuje prevence před jaterní steatózou?

Steatózu jater bohužel nelze předpovědět. Jediným způsobem, jak riziko vzniku snížit na minimum je zdravá životospráva a to:

  • pravidelné cvičení, které podpoří metabolismus tuků,
  • vyhýbání se alkoholu, který jinak játra zatěžuje a omezuje jejich metabolické funkce,
  • udržení zdravé váhy, protože příliš vysoká játra přetěžuje,
  • dodržování léčby konkrétní metabolické poruchy, pokud některou trpíte.

Pro doplnění zdravého jídelníčku doporučuji tyto doplňky stravy značky Blendea:

Ani jeden z doplňků nemůže nahradit léčbu, takže pokud vám hepatolog diagnostikoval steatózu, dodržujte jeho doporučení. Doplňky Blendea však mohou doprovázet lékařem doporučené změny a podpořit účinky dietních změn.

Balíček vám doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně chránit játra před ztučněním vyvolaným záněty. Mějte prosím na paměti i Garanci vrácení peněz v případě jakékoliv nespokojenosti. Nákupem tak nic neriskujete a játrům můžete pouze pomoct :)
.
.
.

 

Typy jaterní steatózy

Lékaři určují typ jaterní steatózy podle příčiny vzniku. Opakuji, že ne vždy je viníkem nadměrná konzumace alkoholu. Ten ideálně nepijte ani pokud máte nyní játra zdravá.

Bez hepatologického vyšetření pravděpodobně nepřijdete na přesnou příčinu případného ztučnění, takže toto rozdělení berte spíše jako "možnosti, které lékař možná diagnostikuje". Příčiny mohou být různé, a pokud nejste pravidelný pijan alkoholu a denně nesedíte ve fast-foodech, je rozumné nechat si příčinu zjistit lékařem.

Upozorňuji, že ztučnělá játra mohou být i důsledkem některých léků na předpis, takže vždy čtěte příbalové letáky a sekci nežádoucích účinků.

Ojediněle je příčina steatózy pro lékaře neznámá a v takovém případě odborně mluvíme o kryptogenním nealkoholickém steatotickém onemocnění jater.

 

Steatóza jater v důsledku metabolických poruch

V tomto případě není ztučnění jater způsobeno nadkonzumací alkoholu. Viníkem jsou tehdy jiné nemoci, které způsobují hromadění tuku v játrech.

Pozornost zbystřete, pokud nyní trpíte:

Na příštím vyšetření se lékaře zeptejte, zda vaše játra nejsou v ohrožení a zda má smysl zajít i na hepatologické vyšetření. Pokud váš lékař měl podezření, na vhodné vyšetření vás již pravděpodobně doporučil.

Jinou nemocí způsobené metabolické poruchy mohou postupně přerůst až do steatohepatitidy, což je zánět jater vyvolaný nahromaděním tuku. Zánět poškozuje a zjizvuje jaterní tkáň (fibróza jater), co je předstupněm dalších mnohem závažnějších jaterních onemocnění.

 

Steatóza jater kvůli nadkonzumaci alkoholu

Alkohol žádný tuk neobsahuje, i přesto ale může za ztučnění jater. Játra totiž filtrují alkohol z krve a dále jej metabolizují a tedy rozkládají tak, aby byl co nejrychleji vyloučen z těla. Čím více alkoholu vypijete, o to více zatížíte jaterní buňky. Po čase se poškozují až úplně odumírají.

  • U zdravého člověka, který příliš nepije, se jaterní buňky samy obnovují (regenerují). Tehdy závažnější problémy nevznikají.
  • Pokud ale pijete pravidelně nebo příliš velká množství nárazově, játra přetěžujete, takže nestíhají alkohol odbourávat tak rychle. V důsledku oslabené činnosti jater dochází ke steatóze a tuk se v játrech vesele ukládá, zvyšuje jejich hmotnost a zhoršuje jejich kondici 🍾🥲

 

Jaká další rizika vyvolává steatóza jater?

Tuk se zpravidla hromadí pomalu a nezpůsobuje závažné ani citelné problémy. Svá ztučnělá játra si tak mnozí nosíme aniž bychom o tom věděli. Ztučnění v raných fázích nezpůsobuje negativní příznaky a nijak závažně neovlivňuje jejich přirozené funkce.

Jelikož si postižený ztučnění delší dobu nevšimne, dochází k progresu, kdy onemocnění může vyvolat závažnější nemoci:

  • Hepatitida (žloutenka): Ztukovatělé části jater napadá zánět a ten dále poškozuje jaterní tkáň.
  • Firbóza jater: Na místech postižených zánětem vznikají fibrotická ložiska zjizvené jaterní tkáně.
  • Cirhóza jater: Těžké poškození, kdy zdravou jaterní tkáň nahradí ta zjizvená. Celá játra tvrdnou a přesně odtud pochází vtípek "ten má játra tvrdá jak kámen" 🪨 Jaterní cirhóza je zároveň nejvíce závažným onemocněním, protože pokud se nezačne léčit, může vést až ke smrtelným stavům jako selhání nebo rakovina jater. Až 90 % případů rakoviny jater je důsledkem cirhózy.

Játra jsou životně důležitý orgán, proto je zcela nezbytné přesně zjistit, co stojí za jejich ztukovatěním a začít se ihned léčit. Raná stadia cirhózy obvykle lze zvrátit pomocí změn životosprávy a ochránit je tak před dalším poškozením. Opět je ale nutné vyšetření, které cirhózu či jiné onemocnění potvrdí.

Nemoci jater významně zvyšují i riziko vzniku onemocnění srdce. Zajímavé je, že pacienti s játry ztučnělými kvůli metabolickým poruchám častěji umírají na onemocnění srdce a nikoliv jater.

nemoci_ktere_muze_vyvolat_steatoza_jater

Zleva: Steatóza jater, vznik ložisek fibrotické (zjizvené) tkáně, cirhóza jater, kdy zjizvená tkáň nahrazuje zdravou a výsledná rakovina jater a vznik maligního tumoru (zdroj obrázku)

 

Vyšetření a testy steatotických jater

Jelikož je steatóza obvykle bez jasných příznaků, lékař ji mnohdy zjistí při jiném, často zcela nesouvisejícím vyšetření, konkrétně při krevních testech. Lékař musí zpozornět, pokud se v krvi objeví zvýšený obsah jaterních enzymů. Ty totiž ohlašují nějaké podráždění nebo až poškození jater.

Lékař vás pošle na hepatologii, kde bude hepatolog zkoumat:

  • anamnézu a tedy rozhovor o vašem zdraví, životosprávě, množství alkoholu, které pijete nebo léky, které užíváte,
  • hmatové vyšetření břicha, které odhalí otoky, bolest a ztvrdlá místa v oblasti jater,
  • zrakové zhodnocení, zda kůže nebo oční bělma nejsou nažloutlá,
  • zobrazovací vyšetření jater (MRI, CT, ultrazvuk),
  • biopsie a tedy odběr malého vzorku tkáně jater drobným nástrojem pro podrobnější rozbor.

Doporučuji vám nebát se a odsouhlasit všechna vyšetření, které vám lékař doporučí podstoupit. Mohou vám zachránit život.

 

Léčba steatózy jater

Podle odborných zdrojů konkrétní lék ani specifická léčba ztučněných jater (zatím) neexistuje. Lékař se zaměří na to, abyste se vyhli všem rizikovým faktorům, zároveň doporučí léčbu jiných nemocí, které mohou ke ztučněným játrům vést.

Spíše než léky proto očekávejte rady a tipy na změny své životosprávy, typicky:

  • Omezení, ideálně ale úplné vyřazení alkoholu, aby oslabená játra nemusela pořád odbourávat alkohol. Ten nepijte ani v případě, že ztukovatění jater nezpůsobil. Pro játra představuje zátěž pokaždé.
  • Zhubnutí a udržení zdravé váhy, jelikož nadváha s obezitou jsou hlavními příčinami steatózy jater. Váhu snížíte sportem a zdravou stravou, které sníží kalorický příjem a naopak zvýší výdej. Čtěte rady nutriční specialistky Kristýny Kubíkové jak zhubnout přirozeně i bez diet.
  • Nechte se zaočkovat proti žloutence typu A i B. Od roku 2001 se v Česku povinně očkují všechny děti. Pokud jste ale byli dítětem ještě před rokem 2001, očkování je rozumné doběhnout i později.
  • Pokud se léčíte s jinou nemocí, která může steatózu jater podporovat, řádně užívejte léky dle předpisu. Konkrétní léky ani nemoci nejmenuji záměrně, jelikož je zná a dovede zhodnotit pouze váš ošetřující lékař. Pokud játra ztučňuje konkrétní lék, lékař změní dávkování nebo jej vymění za jiný.

 

Jaký je vhodný jídelníček při steatóze jater?

Pokud vám steatózu zjistili nebo se chcete ochránit před jejím vznikem, jako nejvhodnější se jeví tzv. středomořská dieta. Ta se zaměřuje na potraviny v co nejméně zpracované formě, pestrost, čerstvost a nepřejídání se.

Jádro středomořské diety tvoří vysoký podíl zeleniny a ovoce, v menším množství dietní druhy masa a ryby, oříšky, semínka, luštěniny, obiloviny.

Zcela zapovězeny jsou průmyslově extrémně zpracované potraviny, trvanlivé, mražené či jinak "navěky" zakonzervované potraviny, slazené nápoje a nešetrně upravené potraviny (smažení, fritování, uzení a pod.). Optimální jídelníček vám doporučí i lékař, který steatózu zjistí.

Užitečná pomoc pro vás: Své dotazy na vhodný jídelníček můžete napsat naší nutriční specialistce Kristýně Kubíkové přes formulář pod tímto odkazem.

Případně nám napište do komentářů pod článkem, kde se pro vás pokusím najít konkrétní odpovědi sám :)

Kristýna odpovídá do 24 hodin během pracovních dnů.

 

Steatóza jater a nejčastěji kladené otázky

Co to je steatóza jater?

Jaterní steatóza je nechtěné a rizikové hromadění tuku v játrech. O steatóze mluvíme, pokud obsah tuku překročí 5 % hmotnosti jater.

Může se steatóza jater sama ztratit?

Začínající steatózy jater se obvykle lze zbavit, pokud se ji povede včas odhalit a to pomocí zdravé stravy, přestání pití alkoholu a zařazením pohybu. Zdravá životospráva může dokonce "opravit" i jizvy, které na játrech mohly vzniknout.

Vždy se snažte v maximální míře začlenit všechna doporučení lékaře.

Je steatóza jater smrtelná nemoc?

Jaterní steatóza většině pacientů nezpůsobuje závažné komplikace a i postižení lidé s ní mohou prožít normální život.

Pokud ale postižený nezačlení žádné kroky k nápravě, stav může pokračovat až do cirhózy, rakoviny a selhání jater, které již jsou životu nebezpečné nemoci. Bez funkčních jater nelze dále žít.

Jaké má steatóza jater příznaky?

Ztučnělá játra se nejčastěji projevují únavou a vyčerpáním, bolestí břicha v oblasti jater, nechutenstvím a ztrátou hmotnosti, zvýšenou hladinou jaterních enzymů a nažloutlou pokožkou nebo očním bělmem. Většinou je ale ztučnění bez vážnějších příznaků.

Jaký jídelníček mám mít, abych neonemocněl steatózou a co mám jíst, pokud již játra ztučnělá mám?

V obou případech jezte podle principů středomořské diety, a tedy spousty zeleniny a ovoce, ořechy, semena, luštěniny, ryby, občasně dietní maso a kysané mléčné výrobky. Pijte převážně vodu nebo neochucené bylinkové čaje.

Jaká je léčba steatózy jater?

Léčba jaterní steatózy kombinuje změny životního stylu, úpravu stravy, zvýšení fyzické aktivity a důkladné sledování rizikových faktorů jako obezita nebo diabetes.

Pomůže mi zhubnutí se steatózou jater?

Snížení váhy díky zdravé stravě a fyzické aktivitě může pomoci zmírnit ztučnění jater. Vždy je ideální debatovat s hepatologem nebo výživovým specialistou ještě před začátkem diety nebo tréninkového plánu.

Kdo léčí játra, respektive steatózu jater?

Zdravím a nemocemi jater se zabývá obor hepatologie a tedy lékař hepatolog.

Jaké existují léky proti steatóze jater?

Specifický lék schválený pro léčbu steatózy jater zatím neexistuje. Léčba se zaměřuje na zvládání příčin a nastavení zdravého životního stylu.

Lze jaterní steatózu zvrátit?

Ano, mírnější stadia jaterní steatózy lze zvrátit důraznými změnami životosprávy.

Je káva vhodná na ztučnělá játra?

Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Pokud máte se steatózou jater vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkty Blendea, diskutujme v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a hlavně žádný nadbytečný tuk v játrech, vážení čtenáři 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma kapsle z kurkumy, ostropestřece nebo artyčoku. Podpoří normální funkce jater a tedy normální metabolizaci tuků i ostatních živin tak, aby se v nich neukládal nadbytečně. Přidejte se ke spokojeným zákazníkům a vložte si je do košíku přes tlačítko níže.

.
.
.
Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

"Já si o svátcích jím co chci!" řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů.

"Já o svátcích držím zásadně dietu!" řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým vaječňákem.

Pak tam ještě seděl třetí, který se dobře nadlábnul, a než se začaly rozbalovat dárečky, čekal se sklenkou bílého vínka a bylo mu fajn.

Netuším, jak přesně to vypadá u vaší vánoční tabule, milí čtenáři :) Jelikož ale dobře vím, že české Vánoce jsou o hojnosti a mnohdy nulových zábranách přejídat se, a pak trpět se žlučníkovými záchvaty, sepsal jsem tento užitečný manuál, jak si udržet trávení v pohodě během svátků. Přitom se ale úplně neomezovat, protože, co si budeme, každý si rád odpočine s nějakou dobrotou. K Vánocům to přeci tak nějak patří.

jak-mit-o-svatcich-v-pohode-traveni-1024x576

Jak se o Vánocích vyhnout nadýmání?

Chápu, že pro hospodyňky může být nepříjemné, když se trápí s delikátními jídly, a pak někdo řekne "Děkuji, ale už mám dost".

Zamyslete se, zda jsou pro vás Vánoce časem pro společné chvilky a zpomalení, nebo naopak svátky obžerství, ládování se, fučení a spánku.

Já beru první možnost a stejně tak všichni ostatní z týmu Blendea. Zkuste to letos jinak, zdravěji a lehčeji. Vaše trávení vám za to poděkuje a do Nového roku vstoupíte s příjemným pocitem lehkosti na žaludku i na duši. To je perfektní způsob, jak odstartovat nový rok. Závazek začít se stravovat zdravěji si můžete dát již dnes a hned na něm začít cíleně pracovat :) Týmově vám držíme pěsti.

Každý den volna začněte s probiotiky

A to ideálně s těmi klasickými. Bílý jogurt (+ vločky a čerstvé ovoce) nebo zakysané mléko (rozmixované s ovocem a medem). Komu se nechce hrát si v kuchyni, vypijte aspoň sklenici podmáslí nebo si dejte kelímek samotného jogurtu. Pokud mléčným výrobkům nefandíte, uvařte si zelňačku z kysaného zelí.

Probiotické bakterie podpoří správnou činnost střev a ta se postarají o vaše dobré trávení o svátcích i mimo nich. Zároveň tlumí nadýmání.

.

Pijte vodu jako obvykle

Nezapomínejte pít vodu a nenahrazujte ji sladkými nápoji. Půl litru vaječňáku vás dehydruje a půl litru vody nikdy nenahradí. Díky vodě se lépe a rychleji zkypřuje a vyplavuje obsah střev, kterého je o Vánocích znatelně víc.

Díky vodě zmírníte pálení záhy a kyselý reflux, o kterého příčinách a pomoci jsem psal nedávno. A pokud budete popíjet i alkohol, sklenici čisté vody si dejte po každém drinku. Poděkujete si ráno :)

Jezte menší porce častěji

Nemusíte se celý den šetřit a večer se vrhnout na kapra a salát jako bezedný sud. Snědli byste mnohem více, než pokud si dáte za den normální snídani a oběd. Večer si naložte menší porci, a pokud by nestačila, přiložte si.

Vzpomeňte si, z čeho vám nebylo dobře

Bylo vám nějak šoufl po kaprovi? Dejte si letos třeba řízek nebo maso bez trojobalu na přírodno.

Nějak vám nesedl bramborový salát? Zkuste letos bílý jogurt místo majonézy nebo salát po vídeňsku s octem.

Vždy najděte neméně slavnostní, ale lehkou náhradu tučnějších přísad či dobrot. A ne, těch koláčků taky nemusíte sníst půl plechu :D Budou tam i zítra, a pokud nebudou, prospějete linii :)

Video, YouTube: Vídeňský bramborový salát s octem bez majonézy

Proč nás o svátcích tolik nadýmá?

Hlavním viníkem nafukování a plnosti břicha je o svátcích celkové množství jídla. Když jsme o Vánocích doma a máme čas, sníme i třikrát víc než ve všední den.

Dalším faktorem je kombinace jídel, často úplně šílená. Zelňačku zajídáme krémovými zákusky, bramborový salát zapíjíme vaječným likérem nebo červeným vínem a tak dále. Strava je tučnější, takže zpomaluje trávení. Zpomaluje také vyprazdňování, takže máme pocity nafouklých břich a plných střev. Naložte si méně a neexperimentujte s kombinacemi.

Roli hraje i rychlost jedení. U stolu sedíme a povídáme si i hodiny, takže mnohem více sníme. Se sousty ale polykáme i vzduch, který podporuje nadýmání. Nechte si svačinku na 2 hodinky později a nepřejídejte se najednou.

Co dělat s akutně nafouklým břichem?

Pokud vám nesedla večeře a snědli jste toho až moc, nebo jste jedli jedno přes druhé a neomezovali se, zde je několik rychlých kroků proti nadýmání a pocitu přeplněného břicha:

Nepijte během jídla

Namísto pití během jídla pijte vodu raději mezi jídly. Minimalizujete tím riziko nadýmání.

Nejezte, než se vám neuleví

Dejte si pauzu a hlavně nejezte žádné plynotvorné potraviny, které asi máte na stole. Kysané zelí, čočka, česnek a cibule. Tyto potraviny by zvýšily nadýmání.

Nekombinujte je ani s mléčnými výrobky ani s cukrovím a zákusky. Sladkosti v trávícím traktu fermentují kvůli vysokému obsahu cukru a způsobují nadýmání.

Dejte si mátový čaj

Vaječný likér, víno i šampaňské si odložte na později. Při přejedení zkuste mátový čaj ochucený zázvorem. Máta uvolní střeva a sníží nepříjemné pocity plného žaludku a nadýmání. Zázvor díky protizánětlivým vlastnostem uklidňuje trávící systém.

RYCHLÝ TIP: Mátu a další 4 zelené superpotraviny s protizánětlivými účinky obsahuje směs Blendea SUPERGREENS.

Zákazníci si na směsi pochvalují hlavně úlevu od zažívacích problémů a zvýšení energie. To se během vánočního spěchu i odpočinku hodí :) Objednejte v časově omezené akci 1+1 ZDARMA.

.

 

Vypijte teplou vodu s citronem

Pokud právě nemáte mátový čaj, dejte si sklenici teplé vody s pár kapkami citronu. Kyselina citronová podpoří trávení a zabrání produkci plynu.

Dejte si krátkou masáž břicha

Lehněte si na záda a konečky prstů masírujte nafouklé břicho ve směru hodinových ručiček. Masáž podpoří pohyb střev (peristaltiku), uvolní nahromaděný plyn a uleví vám od tlaku.

Krátce se projděte

Dejte si krátkou procházku s pejskem nebo 10 minut kolem bloku. Fyzická aktivita podpoří trávení a sníží nadýmání.

Co dělat, když to přeženete se sladkým?

Pokud jste milovníkem všech těch sladkých zázraků a teď je vám trošku nevolno, snažte se:

Vypít více vody

Zvýšený pitný režim odplaví nadbytečný cukr a usnadní trávící proces. Zůstanete hydratovaní, takže se nebudete cítit vnitřně tolik "ulepeně". Uvařit si můžete i mátový čaj s citronem, ale neslaďte jej medem.

Pro dnešek už žádné sladkosti

Nyní jste značně přeslazení, takže sladkého bylo dost. Sladké nejezte ani pokud se vám od nafouklosti a plného břicha uleví. Zítra je taky den :)

Opět se krátce projděte

Procházka podpoří trávení a zlepší pálení cukrů, kterých je po hostině v krvi nadbytek. Doporučuji i článek Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky).

 

Další jídlo ať je lehké a zdravé

Až budete mít zase hlad, snězte vyvážené jídlo s bílkovinami, zdravými tuky a vlákninou. Věřím, že něco lehčího seženete i když je lednice právě přeplněná smaženými vánočními specialitami :) Zatněte zuby a dejte si krátkou dietku.

Z nabídky Blendea vybírám tyto doplňky pro snížení hladiny krevního cukru:

  • Moringové kapsle s flavonoidy a isothiokyanáty, které snižují hladinu krevního cukru zvýšením citlivosti na inzulín.
  • Skořicové olejové kapky, které díky kumarinu zvyšují citlivost na inzulín, usnadňují transport glukózy do buněk a tím přispívají ke snížení hladiny krevního cukru.
  • SEPERCOFFEE s vlákninou, inulinem a funkčními houbami snižuje krevní cukr tím, že brání rychlému vstřebávání glukózy ve střevech a podporuje pomalé uvolňování cukru do krve.

 

.
.
.

Co dělat, aby vám nebylo špatně z alkoholu?

Ke společným okamžikům alkohol patří. Pokud vám nemá být špatně, ideálně nic alkoholického nepijte. Pokud pít budete:

  • Stanovte si limit. Pokud vám je špatně po 3 sklenkách vína, dejte si jenom 2 nebo méně a každou sklenici zapijte stejným objemem čisté vody. Svůj limit nepřekračujte a inspirujte i ostatní. Sladké limonády nejsou vhodné v kombinaci s alkoholem. Zvyšují dehydrataci a zhoršují výslednou kocovinu.
  • Pijte pomalu. Není hrdinství vyexovat půl lahve vodky. Upíjejte pomalu, sem tam něco zakousněte a pijte převážně nealko. Čím rychleji budete pít, tím rychleji půjdete spát.
  • Nepijte nalačno. Pokud k vánoční tabuli usedáte jako poslední, nejdříve se před všemi těmi přípitky dobře najezte. Sytý žaludek zpomalí vstřebávání alkoholu a sníží riziko rychlého opití.
  • Najděte alternativu: Sváteční drink neznamená, že musí mít aspoň 40 % alkoholu. Experimentujte s nealkoholickými drinky, které chutnají a osvěží i bez alkoholu.

Co dělat, pokud vám už z alkoholu špatně je?

Vzbudili jste se ve strašlivé kocovině nebo jste ani nestihli usnout, ale už je vám špatně? Postupujte následovně:

  • Ještě chvilku odpočívejte. Odpočinek urychlí zotavení, takže neutíkejte hned uklízet. Poležte si, dejte si šálek čaje, případně něco lehčího posnídejte.
  • Pijte čistou vodu. Zabráníte dehydrataci a urychlíte vylučování škodlivin v moči.
  • Určitě nepijte další alkohol. Možná vás napadne vytloukat klín klínem a dát si vyproštováčka, ale není to dobrý nápad. Možná by vám bylo na pár desítek minut lépe, poté by se ale nepříjemné příznaky ještě více zhoršily.
  • Až naberete síly, jděte na čerstvý vzduch. Necítili byste se dobře, pokud byste strávili celý den v nevyvětraném bytě před televizí. Pohyb vám udělá dobře :)

Z doplňků Blendea vybírám hořčíkové kapsle. Hořčík je při kocovině užitečný, protože pomáhá detoxikovat tělo a podporuje regeneraci jaterních buněk, což snižuje nevolnost a únavu spojené s nadměrným pitím alkoholu. Dále hořčík působí jako relaxační látka, takže pomáhá uvolnit svaly a zmírnit bolesti hlavy a křeče.

.

Lukáš Chládek, blog BlendeaPřeji vám krásné a poklidné svátky se spokojenými bříšky, milí čtenáři :)

Máte dobré tipy proti nafouklému břichu a trávícím těžkostem? Nebo ještě potřebujete s něčím poradit? Napište nám do komentářů pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Krásné a klidné svátky s lehkými bříšky přeje Lukáš z blogu Blendea :) Vidíme se opět v Novém roce!

 

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení.

Mnozí lidé kvůli stravě zažívají kyselý reflux, přičemž se objevuje pouze po určité potravině či skupině potravin. Pokud se ale stav pravidelně opakuje bez ohledu na snědené potraviny a dostává se do chronického stadia, lékař může diagnostikovat gastroezofageální refluxní chorobu. Reflux způsobuje i přejedení nebo usínání s plným žaludkem.

Většina postižených svůj reflux zvládne díky změnám stravování a návyků. Nevhodné potraviny jmenuji níže v článku. Méně obvyklou metodou léčby refluxu je operace. V článku vysvětlím, co všechno lze dělat proti refluxu, proč vlastně vzniká a jak změnit své návyky, aby pro vás nebyla operace nezbytná.

reflux

 

Příznaky refluxu

Upozorňuji, že ačkoliv je reflux nepříjemný, nejedná se o nemoc. Některé nemoci ale může vyvolat, pokud se objevuje často a postižení jej ignorují. Reflux považujte za chronický, pokud se objevuje aspoň 2x za týden po dobu několika týdnů. Chronický reflux může rozvinout další nemoci. Tehdy již mluvíme o gastroezofageální refluxní chorobě.

Obsah žaludku by měl za normálních okolností putovat pouze směrem dolů a ne zpátky směrem nahoru. Žaludeční obsah je kyselý, takže když se kyselina objeví v místech, kde nemá co dělat, budete to pociťovat v podobě příznaků refluxu. Reflux se může projevovat mírně a pouze občas, ale také velmi nepříjemně, často a po každém jídle.

Lidé postižení refluxem jícnu nejčastěji pociťují:

  • pocity pálení na hrudi a pálení žáhy typicky po jídle, přičemž vleže nebo během noci jsou nepříjemné pocity výraznější,
  • vracení natráveného jídla a žaludečních šťáv zpět do jícnu a úst (regurgitace), nepříjemnou kyselou pachuť v ústech,
  • bolest a pocity pálení v horní části břicha nebo na hrudi, jelikož žaludeční kyselina naleptává výstelku jícnu,
  • nevolnost a ztrátu chuti k jídlu,
  • pocity "knedlíku" v krku a potíže s polykáním,
  • kašel a bolest krku, když kyselost dráždí hrdlo,
  • problémy s hlasivkami kvůli podráždění,
  • problematické dýchání, chronický kašel, sípání nebo až vznik astma, pokud reflux působí dlouho a výrazně.
 
Video, YouTube, anglicky: Vizualizace, jak vzniká reflux 
 

Příčiny refluxu jícnu

Příčinou refluxu je vracení natráveného obsahu žaludku do jícnu kvůli nějakému problému se svaly kolem jícnu. Svaly kolem spodního svěrače jícnu se při polykání uvolňují, aby se potrava dostala správně až do žaludku. Následně se svěrač uzavře a za normálních okolností drží všechen materiál v žaludku. Může se trošku pootevřít, aby ze žaludku unikly plyny a tak vzniká klasické říhání.

Pokud ale spodní svěrač jícnu nefunguje správně a neuvolní se, potrava neputuje dolů do žaludku, ale vrací se zpátky do jícnu i se žaludeční kyselinou. Pokud se reflux opakuje příliš často, kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a mohou vyvolat až jeho zánět.

Jak již víme, jakýkoliv zánět v těle je nežádoucí a nese sebou negativní doprovodní příznaky. Víme ale i to, že proti zánětům můžeme bojovat ve velké míře i díky stravě, případně doplňkům stravy s protizánětlivými účinky.

Z nabídky značky Blendea doporučuji směs zelených superpotravin SUPERGREENS. Samotní zákazníci si na směsi pochvalují hlavně pomoc s trávením a se zažívacími problémy.

.

"Objednala se jsem SUPERGREENS 90 kapslí a směs SUPERGREENS 90 g. Cítím skvěle, zlepšila mi pleť i trávení. Blendea je nejlepší, zatím žádné problémy se žaludkem a dost energie 🙂 Budu objednávat další,"

pochválila směs SUPERGREENS zákaznice Terezka

"Skvelá chuť a ihned se rozpustí. Hlavně mi pomohla na pleť i zažívání. Kupuji znovu :)"

neskrývá nadšení zákaznice Alex

"Po použití SUPERGREENS se mi výrazně zlepšilo trávení, neměla jsem pocit nafouklosti, měla jsem víc energie a chuť něco dělat. Za mě ale hlavně velký zázrak na mé opravdu velké a nepříjemné menstruační bolesti – menstruaci, kterou jsem zažila po užívání SUPERGREENS popisuji jako jednu z nejpříjemnějších, co jsem kdy měla!!!!"

přidává se ke spokojeným zákazníkům Michaela

Podobných reakcí máme přímo na stránce ale i na Heuréka.cz celou řadu. Pokud SUPERGREENS vyzkoušíte také, určitě nám jednu recenzi napište, abychom mohli pomoct s refluxem a zažíváním co nejvíce lidem. Děkuji :)

 

Co mohu dělat proti refluxu doma v rámci "babských rad"?

Jezte menší porce. Čím plnější je žaludek, tím silněji tlačí na svěrač jícnu a může tak přepouštět kyselinu. Menší porce žaludek tolik nestimulují, díky čemu nevyprodukuje tolik kyseliny.
Nevečeřejte příliš pozdě. Až si lehnete spát, žaludek bude v poloze, ve které z něj může prosakovat kyselina do jícnu.
Spěte na levém boku. Svěrač jícnu se dostane do vzduchové kapsy nad žaludkem, což je vhodná poloha, aby se šťávy nevracely.
Snižte tlak na břicho. Nenoste příliš upnuté oblečení a pásek si neutahujte příliš napevno. Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout snížením kalorického příjmu a zvýšením výdeje.
Jděte do lékárny. Žádejte volně prodejná antacida, což jsou léky k neutralizaci kyselosti v žaludku.
Nekuřte a nepijte alkohol. Tabák s alkoholem uvolňují jícnový svěrač, dráždí jícen, překyselují žaludek a zpomalují trávení.

Tabulka babských rad na doma proti refluxu. Doporučené změny stravování považujte za "reflux dietu".

 

Video, YouTube, anglicky: 7 věcí, které dělat pro snížení překyselení žaludku a rizik vzniku refluxu

 

Co dělat při akutním záchvatu refluxu?

V rámci rychlé SOS pomoci před, respektive během záchvatu refluxu ihned:

  • Vstaňte a neležte ani neseďte, aby gravitace stáhla kyselinu dolů do žaludku.
  • Pijte čistou vodu, která naředí žaludeční šťávu a nebude tak kyselá.
  • Uvolněte břicho, takže si rozepněte kalhoty nebo silně utažený pásek.
  • Skočte si do lékárny pro antacidum a rychle jej užijte podle příbalového letáku.

 

Které potraviny mohou vyvolávat reflux jícnu?

Samotné potraviny či nápoje obvykle k vyvolání refluxu nestačí, jeho vzniku ale mohou přispět a zhoršovat ho. Doporučuji vám nepřejídat se a jíst střídmě. Káva, alkohol, aromatické byliny, česnek nebo cibule mohou ve větších množstvích uvolňovat svěrač jícnu a tím do něj propouštět obsah žaludku.

Nevhodné jsou i příliš tučné potraviny, které stimulují produkci žaludečních kyselin a střevo je déle tráví. Upozorňuji hlavně před tučnou večeří, po které si půjdete hned lehnout. Buď se vám bude hůře usínat nebo se budete budit na pálení žáhy a kyselé krkání.

Reflux se často objevuje i u lidí alergických na některé potraviny, případně s jejich nesnášenlivostí či intolerancí. Pokud se vám je zatím nepovedlo identifikovat, doporučuji návštěvu alergologa nebo dietologa.

S refluxem se vyhněte konzumaci kyselých plodů (citrusy, rajčata), pikantních a příliš kořeněných jídel (koření, cibule a česnek, zázvor, indická, asijská kuchyň), tučných pokrmů, čokoládě, kofeinovým nápojům a zdrojům kofeinu v potravinách (čokoláda). Pokud znáte jiné potraviny, které vám reflux vyvolávají, vyřaďte je.

reflux_1

Vlevo správně uzavřený svěrač, vpravo uvolněný svěrač, přes který se žaludeční šťáva vrací zpět do jícnu (zdroj obrázku)

 

Rizikové faktory pro vznik refluxu jícnu

Ve většině případů si k refluxu "dopomáháme" tak nějak sami kvůli špatné stravě, špatným návykům a celkově špatné životosprávě. Dědičné předpoklady vzniku refluxu jsou spíše ojedinělé, pokud ním ale trpí někdo z vaší rodiny, příčina může být i v tom.

Reflux může být i stresový, protože i stres ovlivňuje funkci dolního svěrače jícnu i jiných svěračů. Jistě jste slyšeli, že se od stresu nebo strachu někdo pokadil a i to je důsledkem toho, že stres ovlivňuje funkce svěračů a svalů obecně.

Nejčastěji je reflux způsoben:

  • Nadváhou až obezitou, protože tyto stavy zvyšují tlak v břišní dutině, posouvají žaludek z jeho pozice a tím zhoršují funkci dolního svěrače jícnu. Zde je řešením zhubnout díky stravě a sportu a zdravou váhu si udržet.
  • Abnormální vyboulení v horní části žaludku do hrudníku přes oslabenou bránici (hiátová kýla). Tento stav postižený nemá jak ovlivnit a jde právě o případ pro chirurga.
  • Poruchy pojivové tkáně. Léčba spočívá v užívání léků na omezení produkce žaludečních kyselin a také dietní změny, zejména vyřazení příliš tučných jídel a dráždivých potravin či nápojů (kofeinové nápoje). Pokud nic nezabere, lze přistoupit k operaci (laparoskopická fundoplikace jícnu).
  • Porucha vyprazdňování žaludku, která je opět případem pro gastroenterologa. Porucha může být důsledkem různých abnormalit nebo překážek v zažívacím ústrojí. Nic, s čím byste si pomohli sami.
  • Těhotenství může zvýšit riziko refluxu tlakem rostoucí dělohy na žaludek a změnami hladin hormonů, které ovlivňují funkci dolního jícnového svěrače. Jmenovitě jde o zvýšený estrogen a progesteron, které řídí uvolňování svalů kolem žaludku a jícnu. Nepříjemnosti nahlaste lékaři, který vás má v předporodní péči. Doporučí vám postup, který neohrozí zdraví vás ani vašeho děťátka. Až porodíte, mělo by se vám ulevit.
  • Operace v oblasti hrudníku nebo horní části břicha, které mohly podráždit jícen.

Konkrétně kyselý relfux může být důsledkem:

  • Tučná, smažená, přeslazená nebo přesolená jídla. Tyto potraviny dráždí žaludek a ten se pak brání refluxem, protože se potřebuje uvolnit. Jezte zdravě, pestře, čerstvě a v menších porcích. Budete se cítit lehce a zabráníte i pocitům nafouklého břicha. Od září držím vegetariánskou dietu a tyto benefity mohu pouze potvrdit. Co dělat proti nafouklému břichu jsem radil v tomto článku pod odkazem.
  • Dráždivé nápoje jako kofeinové nebo alkoholické. A i pokud kafe ani alkohol nepijete, dejte si pozor na větší množství ovocných a zeleninových šťáv.
  • Kouření. Snižuje tlak dolního jícnového svěrače, takže šťávy pronikají zpátky do jícnu. Kouření rovněž způsobuje chronický kašel, který oslabuje svaly bránice a dále zpomaluje trávení a stimuluje produkci žaludeční kyseliny. Dobrá rada? NEKUŘTE!
  • Příliš velké porce jídla a jedení pozdě v noci. Příliš velká porce zvyšuje tlak v žaludku a prodlužuje trávení. Tlak uvolní potravu ze žaludku a kvůli tomu, že je v něm příliš dlouho, má spoustu času vrátit se do jícnu. Pokud budete jíst pozdě v noci a poté si lehnete, v leže má tělo problém správně zpracovat potravu a tak se může dostat zpět do jícnu. Logická rada? NEJÍST POZDĚ V NOCI A NIKDY NEJÍST PŘÍLIŠ VELKÉ PORCE! I já sám jsem se naučil po 17:00 nejíst a reflux mě v noci ještě nikdy nevzbudil :)
  • Užívání některých léků, typicky léky na astma, na vysoký krevní tlak, protizánětlivé léky, na osteoporózu, hormonální léky na menopauzu nebo antidepresiva. Jelikož je reflux jejich nežádoucím účinkem, ale benefity jsou vždy nadřazené negativům, hlaste případný reflux předepisujícímu lékaři.

 

Reflux u dětí

Zejména u kojenců je reflux velmi častý a i když vám dítě neřekne "Mami, pálí mě žáha", poznáte to podle toho, že se poblinká :) Dětské zažívací ústrojí se pořád vyvíjí, takže tyto epizody nejsou ničím zvláštním.

Vyšší riziko gastroezofageálního refluxu mají předčasně narozené děti a děti narozené s onemocněním postihujícím jícen. Pokud uvidíte, že se děťátko často trápí, zajděte s ním k pediatrovi.

U dítěte reflux poznáte podle:

  • častého zvracení po jídle,
  • odmítání krmení, kdy dítě nechce nic jíst ani pít,
  • sípání, chrapotu a problémů s dýcháním,
  • zápachu z úst, převážně kyselého,
  • problematického spánku s častým buzením a pláčem.

 

Jaké další komplikace může reflux vyvolat?

Předpokládám, že pokud trpíte výrazným a častým refluxem, zřejmě jste jej již řešili v ambulanci gastroenterologa. V takovém případě se u vás pravděpodobně nerozvinou jiné závažnější stavy.

Toho, kdo gastroenterologa zatím nenavštívil, možná k vyšetření donutí tato rizika:

  • Zánět tkáně v jícnu (refluxní ezofagitida). Dlouhodobé působení žaludečních kyselin pomalu rozkládá tkáň v jícnu, vyvolává záněty, krvácení a otevřené hnisavé rány. Kromě silných refluxů nemoc způsobuje výraznější bolesti a brání normálnímu polykání.
  • Zúžení jícnu (refluxní striktura jícnu). Agresivní žaludeční kyselina zjizvuje tkáň jícnu a tyto jizvy zužují dráhu pro potravu, kvůli čemu postižený nemůže pořádně polykat.
  • Prekancerózní změny v jícnu. Prekancerózní znamená předrakovinné. Soustavné dráždění jícnu kyselinou značně zvyšuje riziko rozvoje rakoviny jícnu.
  • Astma. Pokud se v dýchacích cestách příliš často objevuje žaludeční kyselina, reflux astmatikům zhoršuje jejich aktuální stav a u zdravých lidí může vyvolat příznaky podobné astmatu jako dušnost, kašel, pískání při dýchání, tlak na hrudi a zrychlený srdeční tep. Drobné kapičky kyseliny mohou zároveň dráždit průdušky a stáhnout je, takže se kašel a problémy s dýcháním ještě více prohloubí.

Možná vás dnes pouze pálí žáha, po některých jídlech kysele krkáte a příliš si toho nevšímáte. Věřím ale, že vás tato možná rizika navedou na gastroenterologické vyšetření :) Neodkládejte jej. Pomůže vám a budete se cítit mnohem lépe.

 

Kdy s refluxem navštívit lékaře a kterého?

Problematický jícen a reflux vám pomůže řešit a léčit gastroenterolog, a tedy specialista na poruchy trávícího systému. Zde vám mohu doporučit najít si gastroenterologa v okolí vašeho bydliště přes stránku ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem. Můžete se k němu rovnou i objednat. Doporučit vás může i váš praktický lékař.

K lékaři se vyberte v případě, že je váš reflux natolik častý a závažný, že vás omezuje v běžném životě a zhoršuje jeho kvalitu. Pokud jsou příznaky velmi vážné, případně užíváte nějaké volně prodejné léky proti pálení žáhy, ale nezabraly vám, je ideální čas jít k lékaři.

Jak gastronterolog reflux diagnostikuje?

Psal jsem, že samotný reflux není nemoc, ale pouze nepříjemnost. Lékař vám dá několik rad, jak příznaky zmírnit. Bude se ale snažit zjistit, zda již nedejbože netrpíte chronickou gastroezofageální refluxní chorobou, která si léčbu vyžaduje. Nejprve se tedy zaměří na stav vašeho jícnu:

  • Ezofagram. Jde o speciální rentgenové vyšetření jícnu, kdy nejdříve vypijete kontrastní tekutinu a gastroenterolog na rentgenovém snímku uvidí, jak se jícen pohybuje při polykání.
  • Horní endoskopie. Lékař se vám podívá přímo do jícnu pomocí endoskopu, a tedy úzké trubice s kamerkou na konci, kterou vám do jícnu zavede přes ústa.
  • pH testy jícnu. Během endoskopie lékař umístí do jícnu bezdrátovou sondu, která bude obvykle 24 hodin měřit kyselost prostředí. Čím vyšší je kyselost, tím vyšší je riziko gastroezofageální refluxní choroby.
  • Manometrie jícnu. Test se zaměřuje na měření síly svalové aktivity pomocí senzorů a pokusí se odhalit, zda nejsou svaly zodpovědné za reflux příliš slabé nebo úplně nefungují. Manometrie sleduje hybnost jícnu a jeho svěrače. Senzory se zavádějí do jícnu nebo až do žaludku pomocí sondy přes ústa nebo i nos.

 

Léčba gastroezofageální refluxní choroby

Pokud se u vás objevuje reflux pouze občas, sledujte si, po jakých je to potravinách nebo nápojích. Na pár dnů je vyřaďte a sledujte si, zda se reflux ztratí. Stejně tak se snažte nekouřit a nepít ani alkohol, ani kofeinové nápoje. Pokud je to možné, snažte se i zhubnout (pohyb+strava). Tyto změny životosprávy mohou účinně bránit refluxu a stejně tak vám je doporučí i gastroenterolog, takže můžete směle začít :)

Pokud lékař vyhodnotí, že reálně trpíte gastroezofageální refluxní chorobou, obvykle vám předepíše léky na snížení žaludeční kyseliny, takže epizody refluxu nebudou tak závažné ani příliš dráždivé. Léky jsou dobře dostupné (upozorňuji na nutnost předpisu) a velmi účinné.

  • Antagonisté histaminových receptorů (H2 blokátory). Tyto léky blokují histamin, který by jinak tělo nutil do nadprodukce žaludečních kyselin. Bohužel si na tyto léky tělo poměrně rychle vyvine rezistenci, takže po čase přestanou působit tak efektivně.
  • Inhibitory protonové pumpy. Rovněž blokují nadprodukci kyseliny, navíc mají hojivé účinky. Lékař je předepíše, pokud zjistí poškození tkáně jícnu. Kyselý reflux snižují až o 90 %.
  • Svalové relaxanty pro snížení svalových křečí.

Upozorňuji, že tohle je pouze seznam dostupných léků na předpis. Nenahrazuje ani vyšetření ani vhodnou léčbu. Lékař vás musí nejdříve vyšetřit a zjistit závažnost i příčinu refluxu. Určitě léky neshánějte bez vědomí lékaře a to ani pokud vám je někdo doporučí z vlastní dobré zkušenosti. Jeho reflux mohl být způsoben jinou příčinou, zároveň jeho zdravotní stav může být celkem jiný.

Pokud se stav nepodaří nijak zlepšit, posledním krokem léčby může být drobná operace a to:

  • Fundoplikace. Nejčastější typ operace při léčbě refluxu. Chirurg sešije horní část žaludku s jícnem a stehy utáhne, aby se spojení uzavřelo a kyseliny neproudily do jícnu.
  • Zařízení LINX. Toto zařízení patří mezi nejmodernější metody léčby refluxu. LINX je prstenec drobných magnetů, které udržují spojení mezi jícnem a žaludkem uzavřené. Žádné kyseliny se tak ze žaludku nedostanou.

Video, YouTube, anglicky: Vizualizace funkce zařízení LINX pro chirurgickou léčbu refluxu

 

Existuje prevence před refluxem?

Jak jsem psal, snažte se nejíst potraviny, o kterých víte, že vám reflux způsobují. Bohužel cílená prevence refluxu neexistuje a i léky se zaměřují pouze na snížení příznaků. Závažná gastroezofageální refluxní choroba může naneštěstí pořád způsobovat komplikace a to i když je nepociťujete.

V takovém případě přichází na řad definitivní léčba, a tedy drobné chirurgické, ale velmi účinné zákroky.

 

Jaký bude život s refluxem?

Pokud se vám povede identifikovat spouštěče refluxu a začnete se jim vyhýbat, problém vás nemusí prakticky nijak omezovat. Je důležité jíst zdravě a snažit se udržet si celkové zdraví.

Pokud je reflux závažnější a přeroste až do gastroezofageální refluxní nemoci, lékař vám předepíše léky, případně doporučí drobnou operaci, ze které se rychle zotavíte. K operaci se přistupuje, pokud léky z nějakého důvodu neúčinkují. Operace bývá zpravidla rychlá a rychle účinná. Reflux má vždy smysl léčit, protože se může zhoršit a ohrožovat vaše celkové zdraví. Vždy mluvte s lékařem.

Pokud máte s refluxem vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkt Blendea SUPERGREENS, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a hlavně žádný reflux, pálení žáhy ani překyselený žaludek, vážení čtenáři 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Ta sníží překyselení žaludku a napraví zažívání tak, jak jej napravila tisícům spokojených zákazníků. Přidejte se k nim a objednejte směs přes tlačítko níže.

.
Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky?

Podobný, ne-li stejný je i příběh značky Blendea. Pouze s drobnými rozdíly:

  • Blendea již totiž nestojí na jednom člověku, ale na týmu šikovných mladých lidí, kteří neúnavně sledují aktuální trendy na poli doplňků stravy a vyrábějí čisté přírodní produkty, které pomáhají zákazníkům s mnoha zdravotními komplikacemi.
  • Druhý rozdílem je, že zatím, co zakladatelé jiných značek na asijských plážích končí, zakladatel značky Blendea Petr na balijské pláži začal.

I já sám jsem součástí týmu značky, která svědomitě pokračuje ve vývoji dalších užitečných výrobků, od samého začátku. Nechte mě tedy zavzpomínat, jak šel čas se značkou Blendea. Takže, jak to bylo?

tym_blendea

 

Útěk z Prahy do přírody a poznávání jejich darů

Možná to znáte. Makáte a makáte, nevíte, kde vám hlava stojí. Pořádně ani nespíte, ale práce žádá své, a pokud se chcete uživit, dřete jak diví. A takový byl i někdejší osud Petra. Práce datového analytika pro zahraniční korporát jej nenaplňovala a chtěl svůj potenciál rozvíjet jinde a jinak. Tehdy byl dosti ve stresu, dokonce mluvil něco o syndromu vyhoření.

Dlouhodobý stres se u Petra začal projevovat nejdříve v zažívacích potížích, protože se ne vždy stravoval pravidelně (ani příliš zdravě). Akné, únava a to i přesto, že pravidelně sportoval. Když se jdete v práci sedřít a pak se ještě trápíte v posilovně, nelze to udržet dlouhodobě a tělo začne protestovat.

Následovala výpověd. Před zhruba deseti lety bylo v kurzu asijské Bali, tak se milý Petr sebral, objednal jednosměrnou letenku, rezervoval ubytování a hurá na výlet do Asie ✈️

peter_chodelka_msc_zakladatel_znacky_blendea

Zakladatel Blendea Peter nacházející smysl zdravého života na Bali

 

Shot ze zeleného ječmene jako game-changer

Hned po prvních zprávách a telefonátech bylo na Petrovi znát, že je ve svém živlu. Ráno jóga, zdravá snídaně, pak práce na projektech na dálku, poté čerstvý zdravý oběd, zase práce, z práce na trénink do posilovny nebo workout hřiště a večer to završil zdravou večeří.

Na Bali se jí hromady zeleniny a ryby, takže podstata zdravého a racionálního jídelníčku byla naplněna. Z Petra jsem vycítil, že byl na Bali skutečně šťastný, v pohodě, a hlavně se přestal tolik stresovat.

Zlom a dá se tvrdit, že i převrat v Petrovom životě nastal, když mu dal domorodec okoštovat shot se zeleným ječmenem. Prostě jenom čerstvě vymačkaná šťáva z mladých lístků ječmene, které si uchovávají největší podíl prospěšných látek. Díky nim z rostliny později vyrůstá klas.

Tehdy jsme v Česku ještě kroutili hlavami, co za podivný zelený brčál to na fotkách popíjí, ale pochvaloval si to a začal se o zelené superpotraviny zajímat více do hloubky. Ječmen není jediná s prospěšnými účinky.

blendea_prvni_pokusy

Petrův notoricky oblíbený zelený shot, čerstvý džus a první pokus o nápoj ze směsi zelených superpotravin

 

Návrat do Čech s novými nápady

Z nápoje ze zeleného ječmene se pro Petra stal pravidelný zvyk. Z Bali se vrátil zpátky a nedovedete si představit, jak moc se divil, když tady v obchodech se zdravou výživou ani na internetu nic podobného nenašel. Chtěl prostě mít svou ranní vzpruhu každý den. Ale kde ji vzít?

Zjišťoval, kde sežene sušený zelený ječmen, aby si mohl namíchat nápoj kdykoliv během roku. Na světlo světa se tehdy začaly dostávat i jiné zelené superpotraviny. Rozšířila se i mladá zelená pšenice a výrazný hype zasáhl řasu chlorellu a sinici spirulinu.

"OK," řekl si Petr. "Ty se mi líbí taky." Začal koštovat a shánět dodavatele. Když jej našel, začal míchat a experimentovat. A potom nás to ještě všechno naučit a dopodrobna nám, tehdy ještě neználkům, vysvětlit. Ptát se dietologů a dalších lékařů. Vyzvídat u svých známých, zda by jim neuměl se stravou nějak poradit.

Následně nechal své první pokusy o novou směs ochutnávat kamarády, jejich rodiče i zcela neznámé lidi ve svém okolí, převážně sportovce a příznivce zdravé životosprávy.

A povedlo se. Touto dobou se na svět dostal prototyp směsi Blendea SUPERGREENS se špetkou svěží máty, která je naším totálním bestsellerem.

.

 

Rozšiřování značky o nové produkty

Směs SUPERGREENS se začíná proslavovat a sypou se na ní pouze pozitivní reakce. Lidem se líbí, že jim zlepšila trávení, zvýšila energii, pomohla s akné, afty a koutky i kvalitou pleti (podívejte se na spokojené recenze na naší stránce nebo na Heuréka.cz). Díky tomu nakupují, až jsme jednoho času nestíhali vyrábět, ale poptávce jsme se rychle přizpůsobili.

Značka Blendea dnes nestojí pouze na směsi SUPERGREENS. Zájem a hlavně úspěch prvního produktu nás motivoval pořád vymýšlet nové a nové směsi a další produkty. I proto se jmenujeme Blendea. Blend = směs a ea jsme doplnili, aby to znělo jako fajn značka.

Produktů dnes vyrábíme desítky. Každý jeden z nich má své prokazatelné účinky a místo v jídelníčku zdravě se stravujících lidí.

Klikněte a podívejte se na tu parádu :) Za naše výrobky dám ruku do ohně. Některé z nich sám pravidelně užívám a všímám si každého zlepšení. Na stránce i na Heuréce odpovídám na všechny recenze a téměř 100% spokojenost s výrobky nám dokazuje, že jsou s nimi lidé téměř na 100 % spokojení.

blendea_znacka_a_produkty

 

Vlastní lokální výroba

Dlouhá léta jsme fungovali tak, že jsme vymysleli recepturu produktu, ale nechali si doplněk vyrobit v jiných fabrikách. Vlastní výroby jsme nebyli schopní.

Do děje ale vstoupil Petrův mladší bratr Matěj, který postupem času převzal mnohé Petrovy úkoly a pronajal výrobní halu v Havlíčkově Brodu. Do týmu vzal i chemika Martina, který dohlíží na výrobní procesy a hlavně na kvalitu, účinnost a bezpečnost všech produktů Blendea.

Dnes si díky tomu vyrábíme všechny produkty sami, takže šetříme nejenom náklady (nejsme závislí na třetí straně), ale také životní prostředí.

blendea_vyroba

Ve vlastní havlíčkobrodské fabrice Blendea vyrobí pracovníci až několik tisíců produktů denně. 


blendea_supergreens_vyroba

 

Sedm let značky Blendea uteklo jako voda

I když jsem ve firmě od jejího začátku, začínám ztrácet přehled o tom, kdo všechno vlastně s firmou spolupracuje. Jsou to různí influenceři, jiní prodejci, různí marketéři, kolegové, kteří sedí stovky kilometrů ode mně, ale v pražské kanceláři jsem je nikdy neviděl a tak dále.

Ale to nevadí. Každý má v našem týmu jasné místo a každý si dělá svou práci nejlépe, jak dovede bez ohledu na to, kde právě sedí. Co kolega, to milovník produktů Blendea se svým jasným posláním.

 

Zorganizovali jsme pro vás spoustu zajímavých přednášek a ochutnávekKomunitní meet-upy s tvůrci, partnery a zákazníkyBlendea holkyKvětka, Evička a Sonička na přednášce o střevním mikrobiomu v Brně

 

Tohle jen tak rychle neskončí. Buďte u toho s námi

Víte, proč jsem v úvodu psal o nekonečném příběhu? Protože Blendea je tady pro vás vždy a nikam pryč se nechystá :)

  • Máme desítky spolehlivých produktů, které vzbuzují pouze spokojenost.
  • Máme množství nových receptur, které ladíme k dokonalosti a již brzy je vypustíme na trh.
  • Neustále sledujeme nové trendy ve zdravém stravování, hledáme nové i dávno prověřené složky, pracujeme online i offline a děláme vše pro to, aby se doplňky Blendea staly zdravým rituálem každého dne i pro vás. Buďte u toho také a pomozte nám psát příběh značky Bendea i nadále.

Blendea, značka, produkty

Pokud vás zajímá cokoliv o příběhu značky Blendea, členech týmu nebo o konkrétních produktech, zeptejte se v komentáři pod článkem, pište mail na info@blendea.cz nebo volejte Kryštofovi na zákaznickou linku +420 608 255 816.

Váš zájem nás velmi těší a slibujeme, že budete mile překvapení a spokojení stejně, jako všichni ostatní za těch 7 let. Vše nejlepší, Blendeo!

Blendea, DomažlickáMenší pražská část týmu Blendea v celé své aktuální kráse: (zleva) chemik Martin, zákaznická podpora Kryštof, social specialistka Iva, markeťačka Sonička, autor blogu Luky (já), Petrův mladší bratr a spolumajitel značky Matěj, markeťačka Kamila a správce sítě Ivo :)

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli :) Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů.

Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme.

Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav a hlavně vzhled naší pleti, vlasů, nehtů a ženy třeba i rtů. Stav "ukazatelů krásy" ve velké míře odzrcadluje naší stravu a celkový zdravotní stav.

  • Tučné a průmyslově zpracované potraviny? Projeví se unavenou a předčasně stárnoucí pletí s vyrážkami.
  • Kvůli nedostatku určitých živin trpí vlasy, které rychleji vypadávají a trpí také nehty, které se rychle lámou a tříští na konečcích.
  • Snížená imunita se projeví v podobě koutků, aftů, popraskaných rtů a zánětů.

Samozřejmě nemohu tvrdit, že pouze díky zařazení nutrikosmetických doplňků všechny kosmetické problémy zmizí. Avšak pokud se zaměříme na zdravou stravu a životosprávu, pomocí nutrikosmetiky tělu dodáme ještě více živin, které cíleně zlepšují stav zmíněných ukazatelů krásy.

V Blendea pro vás neustále vymýšlíme výrobky s vhodně namíchaným složením, které zcela přirozeně a hlavně prokazatelně "vylepší" vaší krásu. Nic, co by nafukovalo rty na moderní duck-face ani zvětšovalo prsa o 3 velikosti nemáme. Vše řešíme pomocí konkrétních bylin.

Jak sám rád říkávám: "Každá žena je krásná :) " Zároveň ale dodávám, že "Krása nemá mezí, a pokud je možnost přilepšit si jednoduše a hlavně zdravě, proč se tomu vyhýbat?"

Podívejte se, jaké nutrikosmetické doplňky pro vás značka Blendea nabízí. V článku najdete prokliky na uvedené produkty, takže než článek dočtete, zdravý nutrikosmetický balíček již může být na cestě k vám a do 48 hodin tam také bude, vážení čtenáři :)

nutrikosmetika

Co přesně je nutrikosmetika?

Nutrikosmetika znamená pravidelné užití živin (vitamínů, minerálů, antioxidantů, aminokyselin či konkrétních rostlin s jejich zvýšeným obsahem) pro zlepšení vzhledu a kondice pokožky, vlasů a nehtů zevnitř těla. Nutrikosmetika tedy není rtěnka, pudr nebo noční krém, ale různé kapsle, tablety, nápoje či práškové směsi s velmi jednoduchým užíváním, které prospěšné živiny doplňují přímo do organismu tam, kde je nezbytně potřebuje.

Nutrikosmetika spojuje specifické živiny pro zlepšení vhledu pokožky, vlasů a nehtů. Tyto 3 ukazatele krásy lidé kosmetikou zkrášlují nejčastěji, jakmile se ale večer odlíčí a najedí něčeho nezdravého, celá snaha je zmařená a ráno se můžeme líčit znovu :( Přitom nutrikosmetiku jenom tak nesmyjete, protože tělo si bude z jejího efektivního složení postupně odebírat potřebné látky tak, jak samo potřebuje.

Nutrikosmetické doplňky Blendea s konkrétním cílem

Naše nutrikosmetické doplňky obsahují jednu konkrétní látku nebo ideálně namíchané směsi různých složek. Všechny mají jediný cíl a to podpořit zdraví a vzhled vašich vlasů a pokožky. Popřemýšlejte, co vám aktuálně dělá problémy a na co se nejvíce zaměřujete:

Koenzym Q10 pro pevné vlasy, odolnou pleť a podporu buněčné energie

Koenzym Q10 jste možná zaznamenali v reklamách na anti-age kosmetické výrobky. Proto jej při vyvíjení kapslí Blendea nešlo ignorovat. Hlavní úkolem koenzymu Q10, konkrétně jeho formy ubichinonu, je udržovat správný energetický metabolismus buněk.

Zjednodušeně se koenzym Q10 stará o to, aby se buňky bez problémů dělily, regenerovaly a obnovovaly. Díky tomu se správně obnovují i kožní buňky, takže pleť není tak suchá ani šupinatá, zároveň předčasné vrásky nevznikají tak brzy a nejsou tak výrazné. I to je definicí a očekávaným cílem anti-age nutrikosmetiky.

  • Koenzym Q10 díky antioxidačním schopnostem chrání pleť pleti před vznikem vrásek. Antioxidanty totiž chrání kožní buňky před volnými radikály, které jinak způsobují vrásky, předčasné stárnutí a celkovou ztrátu pružnosti a pevnosti pleti (nenáviděná povislá kůže). Nepíši zde pouze o pleti na tváři, ale na celém těle, která si rovněž zaslouží péči a výživu. Před stárnutím koenzym chrání i vlasové folikuly, díky čemu zanechává mladistvý, hustější a zdravější vzhled vlasů.
  • Účastní se procesu výroby buněčné energie, díky čemu zlepšuje jejich samoregenerační schopnosti.
  • Díky podpoře tvorby kolagenu zlepšuje texturu pleti. Jelikož vlastní produkce kolagenu klesá věkem, přibližně po 40. roku se vrásky začnou tvořit rychleji. Koenzym pomáhá udržet dostatečnou hladinu kolagenu a s ní zabezpečuje pružnou, pevnou a odolnou pleť.
  • Podpora tvorby kolagenu zároveň zlepšuje strukturu vlasů, které se díky němu stávají silnější, pružnější, hustější a odolnější vůči poškození teplem nebo agresivní kosmetikou.
  • Koenzym Q10 má zároveň schopnost ochránit pokožku před UV zářením, které ji poškozuje a rychleji opotřebuje. Nezapomeňte, že slunce je silné a dovede vás spálit i v zimě. Ochrana pomocí koenzymu Q10 má celoroční smysl.
  • Slabá a nevyživená pleť je náchylnější na vznik zánětů. Koenzym Q10 má silné protizánětlivé vlastnosti, takže zabraňuje vzniku zánětu, případně tlumí až odstraňuje ten existující.
  • Koenzym podporuje růst vlasů a to díky podpoře kondice a aktivity vlasových folikulů. Kromě rychlejšího růstu jsou vlasy pevnější a kvalitnější. I díky tomu koenzym běžně najdete v šamponech.
  • Jako antioxidant chrání folikuly před poškozením a záněty. Pouze ze zdravých folikulů mohou vyrůstat i zdravé a krásné vlasy.

Koenzym Q10 stimuluje výrobu buněčné energie přímo v buňkách, chrání je před poškozením, udržuje jejich membrány, kterých stabilita je nezbytná pro přenos a využití energie a zároveň stimuluje produkci kolagenu.

Jedna kapsle obsahuje 90 mg koenzymu Q10. Denně lze užít až 2 kapsle. Účastníci vědeckých studií užívali od 60 do 500 mg denně. Balení obsahuje 60 kapslí koenzymu, takže vám vydrží na 30 až 60 dnů péče o krásu. Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích.

.

Kyselina hyaluronová pro krásné vlasy a pleť

Kyselinu hyaluronovou znáte z klasických kosmetických přípravků díky jejímu příznivému vlivu na kvalitu pleti a vlasů. Odborníci se shodují, že perorální užívání a tedy konzumace doplňků s kyselinou hyaluronovou:

  • Udržuje správě hydratovaný celý organismus, čeho si všimnete zejména na jemnější a pružnější pleti. Doplňky vždy zapíjejte dostatkem vody. Hydratuje také kůži na hlavě a vlasové folikuly. Díky dostatečné vlhkosti mohou vlasy růst rychle do krásy.
  • Kyselina hyaluronová zároveň podporuje tvorbu kolagenu a elastinu. Tyto bílkoviny jsou nezbytné pro pevnost a pružnost pokožky ve všech jejich vrstvách. Pomocí kyseliny do těla přijmete stavební kámen pro kolagen a elastin a přirozeně podpoříte jejich produkci. Kolagen a elastin zároveň posilňují pevnost vlasů, díky čemu jsou odolnější vůči slunečnímu záření, mrazivému nebo horkému počasí a ani fénování či barvení vlasů jim tolik neuškodí.
  • Kyselina zároveň působí jako antioxidant, takže nejenom buňky pokožky chrání před předčasným stárnutím. To běžně urychluje sluneční UV záření a volné radikály. Díky tomu kyselinu hyaluronovou najdete i v anti-age pleťové kosmetice, ale jak jsem psal, nikdy není na škodu obohatit stravu tak, abychom kosmetiku ani nepotřebovali. Antioxidační schopnosti chrání před poškozením také buňky vlasových folikulů, ze kterých zdravé vlasy vyrůstají.

Jedna kapsle obsahuje 100 mg kyseliny hyaluronové, což je zároveň obecně doporučovaná denní dávka. Balení obsahuje 60 kapslí, takže vám vydrží na 60 dnů péče o vlasy a pleť. Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích.

.

Nutrikosmetické kapsle Skin vitality pro krásnou a jasnou pleť

Skin vitality je směsí několika prospěšných rostlinných extraktů, vitamínů a minerálů. Všechny působí cíleně na kvalitu a kondici pleti na celém těle a nejenom na obličeji.

  • Aloe vera extrakt pozitivně ovlivňuje kvalitu pleti tím, že ji hydratuje, uklidňuje a redukuje záněty, zarudnutí, podráždění a olupování.
  • Astaxantin chrání pleť před poškozením volnými radikály a škodlivým slunečním zářením, díky čemu zachovává mladistvý vzhled a její celkové zdraví.
  • Kyselina hyaluronová hydratuje pokožku, zlepšuje pružnost a redukuje viditelnost vrásek, což přispívá k mladistvějšímu a zdravějšímu vzhledu pleti.
  • Přeslička rolní extrakt zpevňuje a zlepšuje texturu pleti díky minerálům a silným antioxidantům.
  • Vitamin C posilňuje tvorbu kolagenu, zvyšuje jas a srovnává jednotný tón pleti díky svým antioxidačním vlastnostem.
  • Vitamin E chrání pleť před poškozením volnými radikály a UV zářením, čímž přispívá k zachování jejího zdraví a mladistvého vzhledu.
  • Vitamin B3 zlepšuje texturu pleti, redukuje zarudnutí a podporuje produkci ceramidů, čímž přispívá k hydrataci a vytvoření přirozené ochranné bariéry pokožky.
  • Zinek má protizánětlivé vlastnosti a přispívá léčbě akné, vyrovnává tón pleti, reguluje nadměrnou produkci kožního mazu a brání tak před vznikem mastné a lesknoucí se pleti.

Jedna kapsle obsahuje směs živin důležitých pro zdraví a kondici pleti. Balení obsahuje 60 kapslí, takže vám vydrží na 30 až 60 dnů prvotřídní péče o pleť. Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích.

.

Přijměte nutrikosmetiku Blendea jako vaši novou kosmetičku a kadeřnici 😍

Máte mastnou pleť a jste zvyklá maskovat ji pudrem? Nebo máte křehké vlasy a denně si je myjete posilujícím šamponem? Ano, i to má určitě smysl, ale ještě větší smysl má zkontrolovat svůj jídelníček. Strava a vše, co do sebe dáváme, má významný vliv na všechny ukazatele krásy.

Pokud jídelníček nemáte právě ukázkový, případně máte, ale ráda byste jej obohatila, nutrikosmetické doplňky Blendea jsou vám kdykoliv k dispozici. Doručíme vám je do 48 hodin a ihned můžete začít pravidelně posilňovat své vlasy a pleť, a tedy ukazatele vaší krásy :) Zdůrazňuji, že všechny naše výrobky jsou neméně vhodné i pro muže, kteří se chtějí také líbit. Nikdo není tak hezký, aby nemohl být ještě hezčí a nutrikosmetika Blendea vás na cestě ke krásnému a přitažlivému já velmi ráda doprovodí :)

Máte dotaz k nutrikosmetice, koenzymu Q10, kyselině hyaluronové, Skin vitality nebo s nimi máte vlastní zkušenost? Určitě se nám ozvěte do komentáře pod článkem.

Velmi rád zodpovím všechny vaše dotazy a vyslechnu si vaše zkušenosti. Těším se na vás u dalšího článku, takže nás určitě sledujte i na facebooku Blendea, aby vám žádný neutekl, milí čtenáři :)

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí.

Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků.

Podívám se proto, co o tomto účinku tvrdí relevantní vědecké studie, zároveň na ně odkazuji pod prokliky v článku. Poté jsem totiž koenzym Q10 dlouhou dobu ignoroval.

To se ale změnilo právě dnes, kdy jsme do prodeje uvolnili nový produkt v kapslích a to Blendea Koenzym Q10 s 90 mg koenzymu v jedné a s dalšími neméně podstatným zdravotními benefity. Koenzym je samozřejmě vhodný i pro muže a nejde pouze o složku dámské kosmetiky.

koenzym_q10

Další názvy: CoQ10, Q10, vitamin Q.

Zmiňuji také ubichinol a ubichinon, což jsou 2 typy koenzymu Q10. Podle odborných důkazů jsou obě formy stejně účinné a mají stejnou vstřebatelnost i využitelnost. Kapsle Blendea obsahují ubichinon.

Jelikož je ubichinon účinky totožný s ubichinolem, odborníci netvrdí, že je potřeba hledat pouze doplňky s ubichinolem, které jsou obvykle dražší.

Jedinou výhodou ubichinolu je vyšší teplotní odolnost, takže během skladování "nevyprchává" a neznehodnocuje se tak rychle. Kapsle Blendea skladujte na tmavém a chladném místě.

Co je to koenzym Q10?

Koenzym Q10 je látka podobná vitamínu. Jde o organickou sloučeninu s vlastnostmi podobnými vitamínům. Nejde o esenciální živinu, kterou člověk musí přijímat ve stravě. Organismus si koenzym Q10 produkuje sám, nicméně lze jeho hladinu zvýšit na rozdíl od jiných vitamínů i pomocí potravin. Koenzym se ukládá do buněčných mitochondrií, což jsou vlastně jejich miniaturní "elektrárny".

Za hlavní účinek a přínos koenzymu Q10 lékaři a vědci označují jeho nezbytnou roli v energetickém metabolismu. Účastní se výroby energie přímo v buňkách a pomáhá zajišťovat jejich energetické potřeby, čímž se podobá účinkům jiných vitamínů. Buňky ve vašem těle používají koenzym Q10 pro růst a jejich celkovou údržbu. Neznamená to, že by koenzym zvýšil energii vás jako uživatele, ale buňky bez něj nedovedou fungovat ani přežít.

Má antioxidační účinky, díky kterým chrání buňky před poškozením i předčasným stárnutím. O antioxidantech se podrobně dočtete ve starším článku, stejně tak o oxidačním stresu, který poškozuje buňky, ale právě koenzym Q10 a další antioxidanty jeho nechtěné účinky potlačují.

Zdravotní účinky a benefity koenzymu Q10

Koenzym Q10 je neesenciální živina. Tělo zdravého člověka si jej dovede vyrobit potřebné množství a udržet si optimální hladinu.

Koenzym Q10 lze užívat i nad rámec ve formě doplňků stravy. Účinný je třeba jako součást léčby vysokého krevního tlaku (hypertenze), který mírně snižuje. Jak na zdravý krevní tlak co nejrychleji jsme již poradili ve starším článku. Hypertenze nebo i ischemická choroba srdeční zvyšují oxidační stres a poškozují tak buňky. Koenzym Q10 podle studií pomáhá zlepšit příznaky těchto pacientů a snížit riziko pozdnějších problémů se zdravím srdce.

Jelikož koenzym snižuje míru škodlivých sloučenin v organismu, snižuje zároveň i riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, respektive zpomaluje jejich rozvoj a zhoršování, pokud jimi již pacient trpí.

Koenzym Q10 pečlivě zkoumán v rámci léčby některých druhů rakoviny, HIV, mužské neplodnosti, nemocí zubů a dásní nebo svalové dystrofie. Zatím ale bohužel neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by tyto potenciální účinky potvrzovaly.

Zdůrazňuji, že doplňky s Q10 nemusí být nezbytné pro každého. Pokud máte pestrý a vyvážený jídelníček a víte, že netrpíte vážnější nemocí, důvod užívat koenzym Q10 nevzniká.

Tlumení bolestí hlavy a migrén

Již více studií zkoumalo úlevu od migrén díky koenzymu Q10. Účastníci užívali Q10 aspoň 3 měsíce. Sice se jim nepovedlo snížit míru bolesti hlavy, povedlo se ale citelně zkrátit celkové trvání záchvatů bolesti. Pacienti zároveň zažívali záchvaty mnohem méně často, než ti, kteří namísto Q10 užívali pouze neúčinné placebo.

Podpora zdraví srdce

Koenzym Q10 může mít příznivý vliv na funkce srdce, zvlášť u pacientů, kteří prodělali selhání srdce. Ve studii na 420 pacientech vědci prokázali, že doplnění standardní léčby o 100 mg CoQ10 3x denně významně zlepšilo jejich symptomy a snížilo také riziko úmrtí kvůli srdečním problémům.

Koenzym Q10 zároveň může snižovat zánětlivý marker, který jinak předpovídá riziko nemocí srdce. Čím je vyšší, tím vyšší je riziko poškození srdce. Pacienti s nemocným srdcem užívali 12 týdnů Q10 v doplňku. Následně u nich bylo naměřeno snížení onoho rizikového markeru. Dávkováno jim bylo množství 30 až 300 mg Q10 denně, průměrná dávka tedy byla 175 mg (množství ve dvou kapslích Blendea).

Za zmínku stojí i fakt, že koenzym Q10 brání srdce před poškozením kvůli užívání některých léků, konkrétně chemoterapeutik. Pokud nějaké užíváte, doporučuji vám vždy se ptát na vhodnost současného užívání s lékařem, který vám je předepisuje.

Lepší zvládání cukrovky

Diabetik si musí bedlivě hlídat hladinu krevního cukru (glukózy), a pokud je vysoká, zároveň ji snižovat pomocí inzulínu. Koenzym Q10 může udržet hladinu glukózy pod kontrolou.

Q10 dovede snížit hladinu glukózy nalačno. Sledovaní diabetici užívali 1 až 6 měsíců mezi 100 až 900 mg koenzymu Q10 denně. Kromě kontroly hladiny glukózy se Q10 povedlo zlepšit i hladinu cholesterolu. Pokud tedy jste diabetický pacient nebo se pouze snažíte "zkrotit" svůj krevní cukr, koenzym Q10 vám v tom může být velmi cenným pomocníkem.

Zlepšení příznaků fibromyalgie

Fibromyalgie, a tedy nezánětlivé onemocnění svalů a kostí, se projevuje bolestmi prakticky celého těla a tuhnutím pohybového aparátu. Postižený se pomalu ani nezvedne, celé tělo jej značně bolí a omezuje v pohybu. Kvůli nemoci stoupá také únava a vznikají problémy se spánkem.

Podle důkazů koenzym Q10 tyto bolesti tlumí, zlepšuje ranní únavu kvůli nevyspanosti a má dokonce vliv na deprese a úzkosti, které může tak silné omezení života vyvolat.

Tato studie dokládá, že Q10 může zlepšit, respektive tlumit bolesti až o 37 %. Díky snížené bolesti se pacientům zvyšuje kvalita života a mohou fungovat normálně i přes diagnostikovanou fibromyalgii.

Podpora ženské i mužské plodnosti

Ženská vajíčka a mužské spermie jsou velmi náchylné na oxidativní poškození. Koenzym díky antioxidačním vlastnostem toto poškození snižuje, díky čemu může podpořit kvalitu vajíček a spermií, zároveň taky zvrátit pokles jejich množství, který se jinak zrychluje kvůli rostoucímu věku.

Koenzym může dokonce podpořit rychlost, pohyblivost a celkové množství spermií, což je skvělou zprávou pro muže usilující o potomky.

Zlepšení příznaků erektilní dysfunkce

Zde mohou zpozornět pánové. Erektilní dysfunkce je stav, kdy do penisu nepřitéká dostatek krve na to, aby bez problémů navodil a udržel pevnou erekci.

Studie sledovala 230 mužů s erektilní dysfunkcí. Zároveň trpěli hypertenzí, a tedy rizikově zvýšeným krevním tlakem. Hypertenze je velmi častou příčinou ED.

Sledovaní užívali 3 měsíce 200 mg Q10 denně, přičemž se současně léčili s vysokým tlakem.

Snížení svalových bolestí a křečí u pacientů užívajících statiny

Lidé užívají statiny pro snížení vysoké hladiny cholesterolu. Mezi jejich vedlejší účinky patří bolesti svalů a svalové křeče. Podle vědců jsou tyto nepříjemné stavy právě důsledkem snížené hladiny Q10, která je snížená právě vlivem statinů.

Ve studii dávkovali pacientům 2x 50 mg Q10 za den. Měřili, zda doplňky s koenzymem Q10 tlumí tyto bolesti. Ve výsledku se povedlo snížit mírné až středně těžké bolesti svalů. Sledovaní se zároveň cítili mnohem méně omezení při vykonávání svých běžných aktivit a úkolů. Dobrá zpráva pro ty, kteří se kvůli bolavým svalům a křečím sotva dostanou do práce.

Negativní vedlejší účinky koenzymu Q10

  • Q10 je pro dospělé považován za bezpečný. Zdravý organismus si jej dovede vyrobit dostatek ze stravy.
  • Rovněž je bezpečný pro děti. I jejich tělíčka si koenzym vyrábějí. V případě, že chcete dítěti podávat doplněk stravy, dávkujte mu poloviční množství.
  • Koenzym Q10 je bezpečný i pro těhotné ženy. Odborníci nicméně doporučují užívání konzultovat s lékařem, což ostatně uvádíme i na obalu koenzymových kapslí Blendea.
  • Zda je bezpečný pro kojící matky zatím není podle vědců známo. Pokud kojíte, koenzym diskutujte s lékařem.

Upozorňuji, že koenzym Q10 v jakékoliv formě není schválený pro léčbu jakékoliv konkrétní nemoci. Léčbu může doprovázet, zároveň vám jej může doporučit i přímo lékař, pokud nerozhodne jinak. I koenzym Q10 totiž pořád patří mezi doplňky stravy, které legislativa vnímá jako potraviny. Proto je řeší, zkoumá a odsouhlasuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI.

Příznaky nedostatku koenzymu Q10

Je poměrně náročné zjistit, zda skutečně trpíte deficitem koenzymu Q10 a to i pro lékaře. Jeho hladinu lze totiž měřit ze slin, přímo z buněk, kvůli kterým je potřebný odběr vzorků nebo z krve.

Standardně vám lékař odebere krev pro rozbor. Nicméně hladina naměřená v krvi nemusí odrážet celkovou hladinu Q10 ve tkáních a buňkách, takže krevní test může být nepřesný. Pokud se na krevní testy vydáte, ptejte se lékaře, jaké další testy vám doporučuje a zda má vůbec smysl podstupovat je, pokud se u vás neprojevují závažnější symptomy nedostatku.

Příznaky deficitu Q10 jsou totiž poměrně "hlasité", takže pokud deficitem skutečně trpíte, pravděpodobně se setkáváte s:

  • poškozením a selháváním orgánů (zejména játra a ledviny), takže jste již možná skončili někde na pohotovosti,
  • nedostatečným růstem, takže vaše proporce nejsou jako u lidí vašeho věku,
  • záněty a poškozením mozku, což je další nepřehlédnutelný příznak,
  • ztrátou sluchu anebo zraku,
  • ztrátou mentálních a pohybových schopností, svalovou slabostí,
  • epileptickými záchvaty,
  • selháváním srdce.

K lékaři (doporučuji zajít nejprve k praktickému, aby vás doporučil k specialistovi) se vydejte, pokud jste zaznamenali kterýkoliv z uvedených příznaků. Zároveň pokud trpíte jinými nemocemi, typicky cukrovkou, rakovinou, chronickým nedostatkem některých vitamínů, městnavým selháním srdce nebo genetickými vadami.

Opakuji, že nedostatek Q10 se u běžné populace téměř nevyskytuje. Pokud ale máte jakékoliv obavy, nikdy není naškodu ověřit situaci. Obecně lze doporučit zaměřit se na zdravou a pestrou stravu, ideálně doplněnou o Blendea Koenzym Q10, aby hladina koenzymu neklesala.

.

Zdroje koenzymu Q10 v potravinách

Ačkoliv si lidský organismus produkuje zásobu koenzymu Q10 sám, nikdy není na škodu jeho příjem zvýšit i pomocí potravin (nebo také doplňků). Při některých zdravotních potížích totiž můžete mít problém se správnou produkcí Q10.

Hladinu snižují neurodegenerativní onemocnění (odumírání neuronů, typicky kvůli Parkinsonově nebo Alzheimerově nemoci), nemoci srdce nebo fybromyalgie (nezánětlivé tuhnutí kloubů).

Hladinu mohou snižovat i léky na snížení cholesterolu, konkrétně statiny. V takovém případě vám může lékař doporučit i užívání Q10 v doplňcích stravy, které nezatěžují negativní účinky.

Ohled je potřeba brát i na celkové složení jídelníčku. Tělo si koenzym vyrábí proměnou z jiných látek, ale určité množství jej lze přijmout i v již "hotové" formě z potravin a doplňků.

A ačkoliv to zdůrazňuji nerad vzhledem k našim veganským čtenářům, významným zdrojem jsou hlavně živočišné potraviny. Rostlinné zdroje jsou na něj mnohem chudší.

Potravina: Obsah koenzymu Q10 v miligramech:
hovězí maso 5,2
tučné rybí maso 4,6
kuřecí maso 2,8
vejce střední 0,1
1 PL řepkový olej 1
arašídy 30 g 0,8
sezamová semínka 0,7
pistácie 0,6
vařená brokolice, 1 šálek 1
vařený květák 0,8
střední pomeranč 0,3
jahody, 1 šálek 0,2

Tabulka zdrojů koenzymu Q10 v potravinách. Co se týče masových zdrojů, uvedené množství najdete ve standardní 150 g porci, která je běžná pro české restaurace a stravovací návyky.

Správné zpracování potravin: Podle důkazů se kvůli smažení a fritování může z potraviny ztratit až 32 % koenzymu Q10.

Odborníci doporučují potraviny spíše vařit nebo dusit, díky čemu zůstane obsah koenzymu nezměněn, a zároveň dodržíte zásady zdravé přípravy jídel. Smažení totiž patří mezi ty nejméně vhodné.

Kdo by měl užívat doplňky s koenzymem Q10?

Není obvyklé mít deficit koenzymu Q10. Nedostatek podle hrubých odhadů ohrožuje pouze 1 ze 100 000 lidí. Většina přijme dostatek ve stravě, resp. přijme tolik stavebních látek pro jeho výrobu, že jej více nepotřebuje přijímat mimo jídelníček.

Někteří lidé ale mají tendenci na deficit, zejména starší lidé (produkce se snižuje věkem), dále pak pacienti s nemocným srdcem nebo fibromyalgií. Deficit je velmi pravděpodobný u pacientů užívajících statiny pro snížení cholesterolu.

Dávkování a užívání koenzymu Q10

V případě, že netrpíte vážným onemocněním, můžete se v otázce příjmu koenzymu Q10 spoléhat na běžné potraviny. Neignorujte maso (vyzkoušejte i vnitřnosti) ani ryby. Zároveň dbejte na konzumaci obilovin, celozrnných výrobků, mléčných výrobků, ořechů a semen.

Jelikož je koenzym Q10 rozpustný v tucích, nezapomeňte používat i rostlinné nebo živočišné oleje. Mnohé cenné látky jsou totiž rozpustné pouze v tucích, a pokud jich ve stravě nemáme dostatek kvůli nějaké dietě či extrémním výživovým směrům, můžeme trpět i deficitem cenných živin.

S nějakým tukem je proto vhodné užívat i doplňky s koenzymem včetně našich kapslí Blendea Koenzym Q10.

  • Přesné dávkování záleží na cíli, kterého chcete pomocí Q10 dosáhnout. Přečtěte si odseky účinků výše a užívejte takové dávky, jaké v nich byly použity.
  • Typická dávka pro člověka s deficitem koenzymu Q10 je do 200 mg za den.
  • Ve studiích ochrany nebo zlepšení zdraví srdce sledovaní užívali mezi 100 až 400 mg Q10 denně (společně s tukem!).
  • V rámci studií neurodegenerativních onemocnění již šlo o dávky od 600 do 3000 mg.
  • Zde důrazně doporučuji řídit se doporučením lékaře, který má o vašem stavu nejlepší přehled. Určitě neignorujte žádné léky, které nyní máte předepsané ani neměňte jejich dávku. Pokud vám Q10 doporučí, nejlépe také odhadne vhodnou dávku a délku užívání.
  • Za maximální bezpečnou dávku se považuje 1200 mg za den.

Koenzym Q10 může negativně působit s některými léky na předpis. I proto pořád zdůrazňuji a i nadále budu, že pokud nějaké léky užíváte, vždy lékaři hlaste, co všechno užíváte bokem. CoQ10 může snížit nebo pozměnit účinek léků na ředění krve, inzulínu a některých onkologických léků. Na druhé straně může zesilovat účinek léků na krevní tlak, kvůli čemu by se vám při vzájemné kombinaci mohl krevní tlak až nebezpečně snížit.

Mezi vzácné a ne časté vedlejší účinky patří nespavost nebo naopak zvýšená únava, zažívací potíže, pálení záhy či migréna. Zaznamenali je uživatelé, kteří za den přijali přes 300 mg koenzymu. Pokud takový účinek zpozorujete, koenzym přestaňte užívat. Pokud by se vám to stalo s kapslemi Blendea, kdykoliv nám je můžete poslat zpátky naproti vrácení plné částky na váš bankovní účet. Poskytujeme 100% garanci spokojenosti u všech nákupů.

Kapsle Blendea Koenzym Q10 obsahují 90 mg koenzymu v jedné. Pro udržení normální a dostatečné hladiny Q10 lze denně užívat 1 až 2 kapsle, a tedy 90 až 180 mg koenzymu.

Pokud se právě léčíte s jakoukoliv nemocí, ptejte se ošetřujícího lékaře na případné zvýšení dávky koenzymu.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o kapslích podrobněji. Případnou objednávku vám doručíme již do 2 pracovních dnů. Ihned se tak můžete postarat o optimální množství koenzymu Q10 v organismu.
.

Co jsme zjistili o koenzymu Q10?

koenzym q10, Lukáš ChládekLukáš Chládek, redaktor blogu Blendea, autor článku (naše kapsle s koenzymem neužívám, protože věřím, že mám dostatečně pestrý jídelníček pro samovýrobu)

  • Koenzym Q10 pomáhá buňkám vytvářet energii.
  • Má silné antioxidační účinky, díky kterým brání poškozování buněk v celém organismu.
  • Tělo si jej vyrábí přirozeně ze stravy. Kvůli určitým zdravotním stavům může být tato přirozená schopnost oslabena. Tehdy má smysl doplňovat koenzym Q10 pomocí doplňků stravy.
  • Q10 nemá léčivé účinky, i když může být užíván i jako součást léčby konkrétních nemocí. Vyléčit je však nedovede a vnímejte jej spíše jako prevenci.
  • Podporuje zdraví srdce, upravuje vysokou hladinu glukózy, tlumí bolesti hlavy až migrény. Mužům dopomáhá k silnější erekci.
  • Ve zmíněných studiích sledovaní užívali průměrně 175 koenzymu Q10 denně.
  • Jedna kapsle Blendea obsahuje 90 mg ubichinonu, a tedy výborně vstřebatelné a využitelné formy Q10. Klikněte a již pozítří může být koenzym u vás :)

Máte dotaz ke koenzymu Q10 nebo s ním máte vlastní zkušenost? Určitě se nám ozvěte do komentáře pod článkem. Velmi rád zodpovím všechny vaše dotazy a vyslechnu si vaše zkušenosti.

Těším se na vás u dalšího článku, takže nás určitě sledujte i na facebooku Blendea, aby vám žádný neutekl, milí čtenáři 🙂

 

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a vyschlá ložiska kdekoliv po těle.

Pouze na českém google hledá výraz atopický ekzém přes 14 000 (!!) lidí měsíčně. K tématu mám navíc velice blízko, protože jsem sám ekzematický typ a potýkám se s nimi již od věku miminka. Atopický ekzém není nakažlivý, i když, co si budem, velká a nehezká ložiska postiženému příliš na oblibě ani přitažlivosti nepřidají.

V článku tradičně vyjmenuji příčiny vzniku atopického ekzému, metody léčby, babské rady pro domácí pomoc a vhodný jídelníček.

Představím také nový Blendea produkt Železo ve spreji. Tato látka se projevila jako účinná pro zmírnění nepříjemných projevů ekzému. Než článek dočtete, může být na cestě k vám, milí čtenáři :)

atopicky_ekzem

Jaký je rozdíl mezi atopickým a topickým (správně meta-topickým) ekzémem?

Pojem „atopický“ je odvozen od řeckého slova atopos, a tedy zvláštní, cizí. Vyjadřuje něco, co je netypické, a tedy jinak, než je běžné.

Jde o chronické zánětlivé onemocnění kůže s genetickou predispozicí. Postižení mohou mít i další atopické projevy, velmi často alergickou rýmu, astma či alergii na potraviny. Obvykle začíná již v raném v dětství. Může přetrvat po celý život, ale s věkem se může také zlepšovat.

Atopický ekzém se projevuje svěděním, zarudnutím, olupováním, suchou a šupinatou kůží. Vyrážky vznikají na různých částech těla, typicky na obličeji, kolem úst, na krku, na loktech, kolenou, dlaních, chodidlech, kolem genitálií, ale klidně i všude najednou. Předem nelze nikdy předpovědět, která místa atopický ekzém zasáhne a jak se z nich bude šířit dále.

Neatopický, správně psáno meta-topický ekzém není spojen s genetickou predispozicí k atopii. Postižení s meta-topickou formou ekzému nemají nutně další atopické projevy jako alergie, astma a další respirační potíže.

Základní rozdíl spočívá v genetické predispozici a dalších atopických projevech.

  • Atopický ekzém je často spojován s genetickými podmínkami a dalšími alergickými onemocněními.
  • Meta-atopický ekzém nemusí mít tuto genetickou souvislost a může být způsoben různými faktory.
O tom, jakou formou trpíte konkrétně vy, vás bude informovat kožní lékař - dermatolog. Dermatology ve svém okolí najdete přes tento odkaz na stránce ZnámýLékař.cz, případně se k odborníkovi nechte doporučit vašim praktickým lékařem.

Příznaky atopického ekzému

Příznaky atopického ekzému se mohou objevit kdekoliv po těle. U každého postiženého se mohou lišit a mít jinou závažnost.

Postižení na sobě nejčastěji pozorují:

  • suchou a popraskanou kůži, která se olupuje a "práší",
  • citlivou pokožku, která se rychle podráždí a poškodí,
  • svědění, často tak silné, že postiženému nedovolí usnout a budí jej ze spaní,
  • otoky kůže v různé intenzitě, které jsou posety červenou vyrážkou,
  • změny pigmentace (barvy) kůže od světlé po tmavou,
  • ztenčení kůže, která je na pocit i dotek tenčí, než kůže v okolí,
  • také ztluštění kůže,
  • tmavnutí pokožky pod očima a kruhy, které nezpůsobuje únava.

Obvykle atopický ekzém propukne ještě před 5. rokem života. Ve většině případů přetrvává až do dospělosti, i když nepříjemné symptomy mají tendenci slábnout.

Pozor, ne u každého. Já osobně jsem ekzémem trpěl před nástupem puberty, poté v pubertě, pak si dal na chvilku "voraz" a před asi 3 lety se mi začal objevovat na prstech, hrudi a loketních jamkách.

Příčiny atopického ekzému

U některých postižených způsobuje atopický ekzém genetická predispozice, která zhoršuje přirozenou schopnost kůže chránit se. Nesprávně fungující kůže nedovede uchovat dostatečnou vlhkost, kvůli čemu vysychá a je náchylnější na průnik různých škodlivých bakterií a patogenů. Mezi patogeny patří i další dráždivé látky jako třeba tabákový kouř nebo syntetické složky z drogerie nebo oblečení.

Osobně se domnívám, že právě kouření a chemikálie mohou mít souvis s mým atopickým ekzémem. Neukamenujte mě, ale přiznávám se, že jsem kuřák.

Když jsem byl u kožní lékařky, příliš mi neporadila. Řekla jenom "sledujte si, co vám ekzém vyvolává a snažte se tomu vyhýbat". Hmmm, děkuji, paní doktorko.

Nicméně jsem začal právě od kosmetiky a zjistil jsem, že mi škodí sprchové gely, deodoranty ve spreji, šampon a aviváže. Něco jsem přestal používat, něco jsem vyměnil za to, co mi již neškodilo. To můžete vyzkoušet i vy, vážení čtenáři.

Nechci dělat nikomu reklamu, ale sprchuji se s léčivým přípravkem na bázi lehkého tekutého parafinu, který si objednávám z lékárny. Pomohlo, a i když vidím, že ložiska pořád existují a mohou se kdykoliv znovu aktivovat, aktuálně jsou klidná, nepodrážděná a nesvědí mě.

Lidská kůže má ochranné mechanismy, které ji chrání před přemnožením škodlivých bakterií. Lidé s atopickým ekzémem mohou mít na kůži přemnoženou bakterii Staphylococcus aureus (Zlatý stafylokok), který svým rozšiřováním vytlačuje užitečné bakterie a dělá si tím prostor pro páchání škod v podobě ekzémů a zánětů. Pokud je ochranná bariéra kůže oslabena, stav vede k přehnané reakci imunitního systému a ten začne vytvářet zánět a podráždění. Nebojte se, atopický ekzém není nakažlivý, takže své blízké neohrozíte :)

Běžné spouštěče atopického ekzému

Spouštěč atopické dermatitidy se liší od člověka k člověku. Někdo může být háklivý na spoustu spouštěčů, jiný pouze na jeden.

Jak mi poradila i moje dermatoložka, pokuste se spouštěč identifikovat a dále se mu vyhýbat. Vyhýbejte se i všemu, co vyvolává svědění (kopřivy, komáři, pot, dráždivý textil a pod.). Škrábání totiž vede k silnějšímu podráždění a rozšíření atopického ekzému.

Atopický ekzém nejčastěji spouští:

  • hrubá vlněná tkanina,
  • suchá kůže,
  • infekce kůže,
  • teplo a pot,
  • stres,
  • čistící prostředky a kosmetika,
  • prach,
  • roztoči,
  • srst domácí zvěři,
  • plísně,
  • pyl,
  • tabákový kouř,
  • studený a příliš suchý vzduch,
  • vůně a aromata,
  • dráždivé chemikálie kdekoliv v okolí, v jídle, ve vzduchu, ve vodě a pod.

U dětí může atopický ekzém vzplanout po konzumaci některých jídel, nejčastěji kravského mléka, mléčných výrobků nebo vajec. Zeptejte se pediatra na případnou alergii.

Jakmile pochopíte, co vám ekzém spouští, jste na půl cestě k úspěšnému řešení. Držím vám pěsti :)

Rizikové faktory vzniku atopického ekzému

Lékaři za hlavní rizikový faktor považují výskyt ekzémů v minulosti, kdy se sice vytratily, ale mohou se opět vrátit. Zvýšené riziko majú také alergici (to jsem i já sám) a astmatici (tohle zatím díkybohu ne, i když to moje kouření... :) ).

Jaké další zdravotní komplikace může atopický ekzém rozvinout?

Kůže je velmi důležitý orgán, a pokud nepracuje správně, může ovlivňovat prakticky celý organismus. Zde jsou komplikace až nemoci, kterých riziko vzniku atopický ekzém zvyšuje.

  • Astma, senná rýma, respirační problémy. Dýchací komplikace se mohu rozvinout ještě před nástupem ekzému nebo až po tom, co se povede ekzém vyléčit.
  • Potravinové alergie. Atopický ekzém často vyvolá alergii na konkrétní potravinu. Osobně jsem alergický třeba na mrkev, citrusy a ořechy, ale zda je to právě důsledkem ekzému nedovedu potvrdit. Alergie na potraviny se projevuje kopřivkou, která se objeví do několika minut od konzumace alergenu.
  • Chronické šupinatění, svědění a olupování kůže. Na kůži postiženého se objeví nenápadné a nevinně vypadající ložisko. Postižený si jej začne škrábat, což je logickou reakcí na nepříjemné svědění, jelikož poskytuje úlevu. Škrábání ale ložisko dráždí a může jej i rozšířit. Kůže bude zarudlá až červená, ztluštěná a kožovitá. Přesně tohle se mi stalo s ložiskem na pravém malíčku. Nejdříve jenom flíček, do půl roku jsem myslel, že mi snad amputují celou hnátu. Právě tehdy jsem byl u kožní, která radila hlídat si kosmetiku. Toho hnusu jsem se zbavil až po měsících vyřazovaní produktů, ale dočkal jsem se :)
  • Změny pigmentace kůže. Postižená místa mohou být světlejší nebo tmavější než byla. Barva se může vrátit, obvykle ale zanechá nehezký flek na doživotí. Odborně mluvíme o pozánětové hypo- nebo hyperpigmentaci (úbytek nebo nárůst kožního barviva).
  • Kožní infekce. Nadměrné škrábání ložisk narušuje pokožku a vytváří otevřené ranky a praskliny. Přes ně se do kůže dostávají bakterie, viry a jiné patogeny, které vytvářejí infekci a záněty.
  • Dermatitida na rukou. Dráždivá dermatitida (zánět kůže) se často objevuje u lidí, kteří příliš často vystavují ruce vodě a různé chemii, typicky kuchaři a pomocná síla v kuchyni, zaměstnanci čistíren nebo laboratoří a pod. Když jsem měl ekzém, nedovedl jsem ani umýt nádobí. Vařím takřka denně, takže pro mě obrovské omezení. Myl jsem jej a sprchoval se s gumovou rukavicí, aby se mi do ložiska nedostala žádná chemie. Pomohlo 👌
  • Alergická kontaktní dermatitida. Objevuje se u lidí s alergií na některé materiály a drogérii. Snažte se zjistit, co přesně vám vadí a vyhýbejte se tomu.
  • Duševní komplikace. Atopický ekzém může dokonce vyvolat deprese, lítost nebo úzkosti. Někdo nemůže spát a psychické zdraví mu zhoršuje soustavná únava. Jen si představte, že vás pořád něco svědí a fleky jsou na pohled škaredé. Já osobně jsem za ten čas snad ani nikomu nepodal ruku a nebylo mi příjemné, když se mi lidé na ekzém koukali. Sice jsem neskončil s depresí, ale atopický ekzém může v určitém směru snižovat společenský status. Pro mnohé lidi je to vážný problém, který vede k nízkému sebevědomí, zahanbení a vyhýbání se společnosti. Pokud má ekzémy váš kamarád či partner, ujistěte ho, že jej máte rádi a vážíte si jej i s ekzémy. Věřte, že mu zlepšíte náladu minimálně na celý den :)

Existuje prevence před atopickým ekzémem?

Ještě než se vrhneme na léčbu, podíváme se, zda můžeme něco dělat tak, aby se atopický ekzém ani neobjevil.

Hydratujte pokožku. Používejte různé krémy, mastičky, oleje či pleťové vody, a dokonce klasickou vazelínu za pár korun. Zde ze zkušenosti doporučuji výrobky bez přidaných aromat, barviva a další chemie. Jak jsem zjistil sám na sobě, právě ona agresivní chemie vyvolala atopický ekzém u mě a to i přes obrázky hebkých kůží žen na jejich obalech. Ptejte se prodavaček, ptejte se lékařů, identifikujte, co vám nepřekáží a všeho ostatního se směle zbavte (nebo dejte nepříteli 😉 ).

Každý den se sprchujte nebo koupejte. Avšak pozor, i nadměrné sprchování může pokožku vysušovat a dráždit. Dermatologové doporučují používat teplou, ne horkou vodu, zároveň se nesprchovat více jak 2x denně a ne déle než 10 minut. Ideální je zafixovat vlhkost v kůži zmíněnými krémy.

Používejte jemnou drogerii a kosmetiku. Nestyďte se sáhnout po drogerii pro děti, ta je obvykle nejjemnější ze všech (for kids, for babies). Produkty by neměly obsahovaz barviva, vůně ani alkohol. Malé ekzematické děti můžete koupat i pouze v teplé vodě bez přípravků. Upozorňuji také před různou dezinfekcí a antibakteriálními produkty, které jsou po covidu úplně všude. Rozpouštějí totiž oleje a tak smývají z kůže její přirozenou ochrannou bariéru.

Po koupání se šetrně osušte. Určitě se nikdy nedrhněte ručníkem jako diví, pouze byste si kůži podráždili a rozšířili ekzém. Ručník na sebe pouze jemně přikládejte a nechte jej vysát vlhkost. Do cca 3 minut aplikujte ochranný hydratační krém nebo mast.

Co s atopickým ekzémem nejíst a co jíst?

Upozorňuji, že ne všechny uvedené potraviny zhoršují nebo naopak zlepšují atopický ekzém. Třeba ryby nebo ořechy jsou zdravé a vhodné, jelikož ale jde o častý alergen, mohou být pro někoho nevhodné.

Nejlépe uděláte, pokud vyzkoušíte eliminační postup, a tedy postupně vyřadíte podezřelé potraviny, a pokud se nic nestane, zkuste vyřadit jinou. Výsledky si zapisujte.

Co jíst a pít? Co nejíst?
- mastné ryby
- kuřecí maso a dietní druhy masa
- jablka
- bobuloviny
- avokádo
- oves
- brokolice
- zdroje probiotik
- kvašená zelenina
- přirozeně fermentované potraviny
- vlašské ořechy
- zelený čaj
- čistá voda
- mléčné výrobky
- pšenice a lepek
- vejce
- sója
- ořechy
- zdroje histaminu
- nadměrně solené, slazené a kořeněné potraviny
- zpracované potraviny s konzervanty, barvivy a aromaty

Vhodné a nevhodné potraviny při atopickém ekzému

Někteří lidé mají specifickou nesnášenlivost nebo alergii na konkrétní potravinu, a přesně to může způsobit propuknutí atopického ekzému.

Pokud narazí na nějakou potravinu, rostlinu nebo spouštěč v prostředí, projeví se u nich třeba astma a stejné je to i s ekzémy. Stane se něco, na co jejich organismy nereagují dobře, a když se to stane, propukne u nich ekzém.

Jakákoliv potravina s protizánětlivými účinky je dobrá pro většinu zánětlivých kožních onemocnění,

upozorňuje lékařka Saadia Hussain, MD

Jak jsem psal, ekzém způsobují určité spouštěče, které jsou ale u každého ekzematika jiné. Každý má jinou citlivost a to co trápí jednoho, druhému vadit nemusí. Jelikož jíme každý den, postižení se mnohdy nevědomky každý den vystavuji případným alergenům a stav si nijak nezlepšují.

Upozorňuji, že žádná potravina ani dieta nemá moc vyléčit atopický ekzém. Lze ale upravit jídelníček tak, abyste udrželi nepříjemné příznaky "na uzdě". Nezapomeňte dostatečně pít ideálně čistou vodu, aby byl organismus nepřetržitě dostatečně hydratován.

Z nabídky Blendea doporučuji doplněk s železem ve spreji v rychleji vstřebatelné formě.

Železitý sprej vám doručíme do 48 hodin. Již pozítří tak můžete obohatit stravu o železo, které pomáhá s atopickým ekzémem. Račte si sprej přidat do košíku, milí čtenáři, do 2 dnů jej máte doma :) Děkujeme.
.

Protizánětlivá dieta na atopický ekzém

Protizánětlivá dieta je účinná při řešení příznaků atopického ekzému, zvlášť toho, který vyvolal stres, nadměrná reakce imunitního systému nebo spouštěče v životním prostředí.

  • Protizánětlivá dieta omezuje mléčné výrobky, celozrnné výrobky, červené maso,rafinovanou bílou mouku a cukr.
  • Důraz klade na zeleninu a ryby, zároveň souhlasí s vhodností veganské stravy.

Bude vás zajímat: Protizánětlivé potraviny uleví kůži od zánětu a poslouží jako prevence před vznikem ekzému.

Středomořská dieta

Tuhle mám osobně nejraději a u moře bych se stravoval klidně celý život (kdyby mě pan vedoucí pustil 😅 ).

I středomořská strava klade důraz hlavně na zeleninu, celozrnné výrobky, olivový olej, luštěniny, ořechy, sýry a ryby s omega-3 mastnými kyselinami. Významný je obsah antioxidantů, které ve studii zrychlily vymizení příznaků atopického ekzému. Tož, pane vedoucí, pustíte mě letos k moři?

Bezlepková dieta

Sice neexistuje vědecký důkaz o tom, že by lepek atopický ekzém přímo vyvolával, nicméně u některých již atopických lidí jej může zhoršit. Lepek se nachází v mnoha potravinách, zejména v pečivu a obilovinách.

Obsahují jej i průmyslově zpracované potraviny, ve kterých upravuje texturu a konzistenci, zvyšuje jejich objem (takže výrobcům šetří peníze za suroviny), drží složky potravin pohromadě jako lepidlo, prodlužuje jejich trvanlivost a upravuje i určité chuťové a aromatické vlastnosti. Atopikům může pomoct přechod na bezlepkovou dietu. Jezte potraviny v co nejméně zpracované formě a zpracujte si je šetrně doma.

Lepek může všechno zhoršit. Ekzematičtí pacienti jsou mnohdy překvapení, když jim doporučím pokusit se odstranit lepek z jídelníčku. Mohou si ale všimnout, že pokud se jim to povede, stav jejich ekzému se obvykle zlepší.

Když pojedete do obchodu, držte se na jeho okrajích. Tam najdete zboží, které neobsahuje konzervační látky, není zpracované a zabalené. Ve většině obchodů narazíte nejprve na zeleninu a ovoce. Dále narazíte na oddělení mléčných výrobků a pak na maso. Nakupujte v těchto odděleních. Naše těla nebyla stavěna na sedavý způsob života ani na to, abychom do nich dávali všechny tyto zpracované potraviny.

Spojení vyvážené stravy s pravidelným cvičením je vždy tou nejlepší cestou. Pokud z toho uděláte součást svého života, pomůže vám to s každou nemocí.

radí lékařka Saadia Hussain, MD

Ajurvédská dieta

O ajurvédské dietě jsem doposud neslyšel, podle zdrojů se ale rovněž zaměřuje na průmyslově nezpracované potraviny v přirozené formě. Základem ajurvédského jídelníčku je zelenina a ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky.

Velmi významné jsou různé druhy koření jako zázvor, kurkuma, koriandr, kmín, skořice a stovky dalších. Většina z nich působí na ekzém protizánětlivými účinky. Podle lékařů je pro nás obecně velmi zdravé všechno koření.

Eliminační dieta

Eliminační dieta znamená, že z jídelníčku vyřadíte konkrétní potravinu, několik dnů ji nebudete konzumovat, budete si hlídat, zda se ekzém nezlepší, a pokud ne, vrátíte potravinu zpět a vyřadíte další se stejným scénářem. Podle toho přesně identifikujete problémovou složku.

Upozorňuji, že eliminační dieta není vhodná pro malé děti s ekzémy. Pokud má vaše mimino atopický ekzém, poslouchejte vždy doporučení dětského dermatologa.

Kdy mám s podezřením na atopický ekzém navštívit kožního lékaře (dermatologa)?

Přímo k dermatologovi nebo aspoň k praktickému lékaři zajděte, pokud vy nebo vaše dítě:

  • má zmíněné příznaky atopického ekzému,
  • je stav tak nepříjemný, že brání spánku nebo výkonu každodenních aktivit,
  • ekzém doprovází znaky infekce a postižené místo mokvá, je zahnisané a vytéká z něj žlutý hnis, který pokud zaschne, vytváří nažloutlé strupy,
  • a také pokud se vám nepovede stav zlepšit ani po vyzkoušení babských domácích rad (vysvětluji níže v článku),
  • k lékaři byste měli jí ihned, pokud ekzém doprovází horečka a ložisko vypadá jako "něčím" infikované.

Léčba atopického ekzému

Dermatolog se vás bude v ordinaci ptát nejdříve na vaše příznaky a zajímat se bude o zdravotní anamnézu. Vyšetří kůži a podle potřeby vás může poslat na test alergie nebo jiný, který uzná za vhodný.

V rámci léčby vás lékař naučí, jak pokožku správně hydratovat a jak se o ni starat. Bude se snažit změnit vaše návyky, které ekzém mohly vyvolat. Pokud nová zvýšená péče nezabere, může vám lékař předepsat léčivý krém či jiný lék, který uklidní podráždění a nenáviděné svědění.

Mě paní doktorka předepsala jakousi kortikoidovou mast, která se ale může užívat pouze 5 dní. Účinek žádný, ekzém beze změny, takže nepomohlo 🥲

Musím smutně dodat, že atopický ekzém je velmi často perzistentní, a tedy trvalý. Není vyloučeno, ze budete muset vyzkoušet několik typů léčby a konkrétních léčiv, než si všimnete prvních pozitivních účinků. A zároveň i když bude léčba účinná, příznaky se mohou vrátit či dokonce rozvinout do ještě horšího stadia (přesně jako u mě, kdy byl přes 15 let klid, a najednou se mi jako blesk z jasného nebe na malíčku objevil flíček).

Léčivé přípravky na kůži: Zde již poslechněte lékaře. Léčiva jsou na předpis, takže vám zde nemohu žádná jmenovat. Jsou dostupná v různých formách (krémy, gely, mastičky) a s různou koncentrací léčiva. Vždy je používejte přesně podle doporučeného dávkování, a hlavně kortikosteroidní krémy používejte pouze tak dlouho, kolik dovolí lékař.
Léky proti infekcím: Lékař může souběžně předepsat i antibiotika, aby vyléčil infekci na kůži, která s ekzémem souvisí.
Protizánětlivé léky (antipyrotika): Infekce vyvolává zánět a ten pomůže vyléčit lék proti zánětům. I ty jsou na předpis. Jsou účinné, ale nelze je užívat dlouhodobě kvůli riziku nežádoucích účinků.

Tabulka léčebných metod atopického ekzému

Léčebné terapie atopického ekzému

Mokré obvazy: Na těžké formy atopického ekzému se aplikuje kortikosteroidní mast a zafixuje se vlhkým obvazem překrytým suchým. Lékař vás může naučit aplikovat zábal i doma.
Fototerapie (světloléčba): Léčba světlem se využívá u pacientů, kterých stav se nezlepšuje nebo se po ukončení léčby rychle vrací. Ložisko se vystaví ultrafialovému záření ze speciální lampy. Samozřejmě je vhodné vystavovat se i přirozenému slunečnému světlu. Fototerapii lze kombinovat i s léky. Má ale i negativní účinky a není vhodná pro malé ekzematické děti. Může vyvolat předčasné stárnutí pleti, změny pigmentace, a dokonce až rakovinu kůže. U lékaře si vždy ověřte, zda případná negativa nepřevyšují očekávaná pozitiva.
Poradenství: Psychotrapeut vám pomůže v případě, že vám ekzém vyvolal zhoršený duševní stav.
Změna zlozvyků: Psychoterapeut nebo psycholog vám pomůže přestat se škrábat, pokud máte náběh na tento zlozvyk.

Tabulka léčebných terapií atopického ekzému

Léčba atopickému ekzému u dětí

U novorozenců a kojenců může domácí léčba atopického ekzému zahrnovat:

  • sledování a vyhýbání se dráždivým látkám a spouštěčům ekzému,
  • vyhýbání se vysokým teplotám a příliš suchému vzduchu,
  • zkrácení koupání miminka a důkladná hydratace kůže mastičkami a krémy (ty doporučí pediatr).

Pokud nic nezabere, jděte k pediatrovi nebo dětskému dermatologovi. Dítě bude možná potřebovat léky na předpis a pravidelné kontroly. Lékař může zároveň předepsat antihistaminikum, které jednak zmírňuje svědění, ale zároveň způsobuje ospalost. Děťátko tak bude lépe spát a nebude se pořád budit s pláčem kvůli svědění. Upozorňuji ale, že větším dětem může ospalost způsobovat komplikace ve škole.

Babské rady a domácí tipy pro zmírnění a zlepšení atopického ekzému

V první řadě je potřeba naučit se správně starat o ekzematickou pleť. Proti svědění a pro zklidnění zanícené kůže vyzkoušejte tyto babské rady a to i pokud netrpíte právě atopickým ekzémem:

Pokožku hydratujte aspoň 2x za den: V první řádě si najděte produkt bezpečný pro vás. Měl by být s co nejčistším složením bez barviv, aromat a alkoholu. Než se oblečete, přípravek pořádně rozetřete po ložisku.
Používejte krém proti svědění: Tyto krémy koupíte i bez předpisu v lékárně či drogerii. Používejte je podle pokynů na etiketě. Obvykle se nesmí použít více než 2x za den.
Užijte lék proti alergii nebo svědění: I léky na alergii a proti svědění koupíte bez předpisu. Použijte je pouze v případě akutní potřeby.
Přestaňte se pořád škrábat: Škrábání ekzém zhorší, navíc jej může rozšiřovat. Místo škrábání a drbání na ložisko přitlačte utěrku nebo jej slabě poplácejte. Pokud se škrábání nedovedete ubránit, škrábejte místo přes tričko nebo nějaký hadřík. Zkraťte si nehty a mějte je upravené, ať neryjete až do masa :) Malým dětem dejte proti škrábání na ruce rukavičky nebo i ponožky.
Koupejte se denně: Koupejte se v teplé, ne horké vodě. Do vody můžete přidat i tekutý parafin, který pomohl mě a psal jsem o něm výše v článku. Nekoupejte se déle než 10 minut a ihned se osušte. Nezapomeňte do 3 minut nanést hydratační přípravek.
Používejte jemnou kosmetiku: Používejte již pouze výrobky bez barviv, aromat a alkoholu. Vyhněte se různým scrubům a mechanickým čističům a přípravek z pokožky vždy řádně opláchněte.
Zvlhčete vzduch: Suchý a horký vzduch pleť vysušuje, čímž podporuje citlivost, podráždění, olupování a svědění.
Noste prodyšné a hladké oblečení: Ideální je bavlna nebo jiná přírodní tkanina. Oblečení vybírejte hladké a ne drsné. Noste volné oblečení, přes které může pokožka dýchat. Snažte se nebýt příliš dlouho ve spoceném oblečení.
Snižte psychickou nepohodu: Stres, úzkost nebo deprese mohou atopický ekzém zhoršovat. Je vhodné uvědomit si, zda tyto emoce zažíváte, a pokud ano, ptejte se praktického lékaře nebo psychologa na vhodnou pomoc.

Tabulka babských rad pro zmírnění příznaků atopického ekzému

Existuje alternativní léčba atopického ekzému?

Na tento "křehký led" se pouštím nerad. Na internetu najdete spoustu "alternativ" a magických léčivých rad. Byl bych ale překvapený, pokud by z nich fungovalo aspoň 1 procento. Obvykle jde o různé dezinformace a hoaxy, kterých cílem je jediné a to vytáhnout z vás co nejvíce peněz.

Přesně kvůli tomu vždy odkazuji na odborné zdroje a výsledky vědeckých studií, které všechny účinky potvrzují. Nejlépe vždy uděláte, pokud budete i alternativní metody konzultovat s dermatologem. Má o vašem stavu nejlepší přehled a nejlépe odhadne, co vám může nejrychleji pomoct.

Z alternativ se mi povedlo dohledat:

Kanabinoidy: Pomáhají tlumit svědění, protože působí přímo na receptory v kůži. Kanabinoidy najdete v různých kosmetických přípravcích, i když to není jediná cesta, jak je dostat do organismu 😉
Přírodní oleje: Oleje je vhodné přidávat přímo do koupele. Pokožku uklidní, hydratují a nebudou ji dále dráždit. Použijte třeba panenský olivový, mandlový, kokosový, avokádový, rýžový nebo konopný. Na jednu vanu použijte 2 polévkové lžíce oleje. Pozor, z vany udělá nešikovné kluziště, takže opatrně, ať po sprše neupadnete.
Manukový med: Zklidňuje pokožku díky svým antimikrobiálním, protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.
Akupunktura a akupresura: Obě techniky již některým ekzematikům pomohly. Existují ale i důkazy, že jiným příznaky zhoršily. Přeci jenom jde o poškozování kůže a působení na ni tlakem. Někdo nepocítil žádný účinek. Obě disciplíny proto prohlašuji za zatím nejednoznačné. Vyzkoušet je ale samozřejmě můžete.

Tabulka alternativních léčebných metod atopického ekzému

Alternativní pomoc s atopickou pletí hledala i naše zákaznice a fitness trenérka Aneta Kubalová (na instagramu jako @fitanet.cz). Její zkušenost je víc než pozitivní.

fitanet a atopický ekzém

Od narození jsem trpěla atopickým ekzémem, což mi přinášelo fyzické nepohodlí a psychické výzvy. Bojovala jsem s trvalým svěděním, suchou a podrážděnou pokožkou a opakujícími se záněty. Snažila jsem se najít účinné léčebné metody a objevit cestu k úlevě.

V průběhu let jsem vyzkoušela různé terapie (lázně), včetně kortikoidních mastí a různých detoxikačních procedur. Nicméně, nedávno jsem se rozhodla doplnit svoji léčbu o železo a vitamín C, které se ukázaly jako klíčové složky v mé snaze o zvládnutí ekzému.

Momentálně jsem na mateřské. Ve svém volném čase dost sportuji a věnuji se tvorbě jídelníčku. V poslední době jsem začala trpět větší únavou a nedostatkem energie, což mohlo být způsobeno nedostatkem železa v mé stravě. Zjistila jsem, že železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek a transport kyslíku po těle. Zároveň jsem se dozvěděla, že vitamín C pomáhá zlepšovat vstřebávání železa, a tím podporuje lepší účinnost. Pokud máte podobný problém jako já, doporučuji nejdříve zkonzultovat s odborníkem, jaké doplňky nejvíce potřebujete. 

Doplnění železa a vitamínu C do jídelníčku se stalo součástí mé každodenní rutiny. Pravidelně jsem užívala přípravek, který obsahoval vhodné dávky obou živin. Nebylo to okamžité řešení, ale po několika týdnech jsem začala pozorovat první změny.

Moje pokožka se stala méně suchou a začala se lépe hojit. Svědění se snížilo a záněty se staly méně častými. I když výsledky nebyly okamžité a trvalo nějakou dobu, než jsem viděla viditelné zlepšení, byla jsem ráda, že jsem našla doplňky, které mi pomohly zvládat můj ekzém.

Kromě železa a vitamínu C jsem také zkoušela další doplňky, jako například omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé vlastnosti. Bohužel jsem si ale všimla, že některé doplňky mi nedělaly dobře a atopický ekzém více zhoršily. Jednalo se např. o Ostropestřec mariánský. Proto jsem se rozhodla zaměřit se na železo a vitamín C, které mi přinášejí výrazné výsledky.

Je však důležité si uvědomit, že ekzém je komplexní onemocnění a léčba by měla být celkově s ohledem na zdravotní stav. Kromě užívání železa se také snažím o zdravý životní styl. Dbám na vyváženou stravu, pravidelný pohyb a správnou péči o pokožku. Zabývám se také stresovými faktory, které mohou ovlivnit stav mého ekzému.

V souhrnu lze říci, že pro mě bylo doplnění železa a vitamínu C do jídelníčku významným krokem směrem k léčbě mého atopického ekzému. Bylo to rozhodnutí založené na konkrétních testech a pozorováních. Ačkoli ekzém je složité onemocnění, věřím, že nalezení správných doplňků a přístupů ke zvládnutí tohoto stavu může přinést úlevu a zlepšení životní kvality.

Ještě bych ráda doporučila esenciální oleje, které jsou vhodné k míchaní přírodní masti na atopickou pokožku. Mám výborné zkušenosti s vepřovým sádlem, 5 kapek levandule, 5 kapek kadidla a 5 kapek copaiby. Rozhodně lepší varianta, než kortikoidní masti. Na tuto variantu jsem přišla úplně náhodou, když jsem se zajímala o alternativní léčbu pro atopický ekzém."

fitanet.cz

Děkuji krásně za vaši zkušenost, Aneto :) Pokud chcete také zmírnit svědění a olupování atopické pokožky, vážení atopici, nabízíme vám železo s vitamínem C ve formě kapslí.

Prospěšný účinek železa a vitamínu C na atopický ekzém je samozřejmě doložen i vědeckými studiemi. Ty tvrdí, že:

Co jsme zjistili o atopickém ekzému?

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, "profesionální" atopik, autor článku a redaktor blogu Blendea

Téma atopického ekzému mě hodně zajímá, protože se s ním setkávám od dětství až doposud. Aktuálně jej mám klidný, ale nikdy nemohu tušit, kdy ten ďablík zase vyleze 👿

Nicméně jsme díky výsledkům odborných studií zjistili, že:

  • Atopický ekzém je chronický zánět kůže, který se může projevovat pouze mírně nebo velmi závažně.
  • Typicky se projevuje suchou, popraskanou, zarudlou, podrážděnou a velmi nepříjemně svědící kůží.
  • Ekzém může vyrašit kdekoliv, nejčastěji se ale objevuje na rukou, ve vlasech na hlavě, na obličeji, krku, kolem úst (neplést s popraskanými koutky) a za ušima, v podpaží, v loketních a kolenních jamkách, na nohou a v okolí genitálií.
  • V rámci léčby se postiženému předepíší protizánětlivé krémy a kortikosteroidní mastičky.
  • Jelikož je nelze používat nepřetržitě, ekzematik by se měl vyhýbat spouštěčům.
  • Mezi spouštěče patří různé alergeny jak ve stravě, tak v životním prostředí a produktech denní spotřeby.
  • Spouštěč je nutno identifikovat a začít se mu vyhýbat.
  • V rámci jídelníčku je vhodná eliminační dieta, která pomůže problematickou potravinu či nápoj identifikovat a eliminovat.
  • Z nabídky značky Blendea vybírám produkty se železem a vitamínem C ve formě olejové tekutiny nebo kapslí. Doručíme vám je do 48 hodin.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobné účinky kapslí s železem a vitamínem C. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů, a ihned tak můžete začít tlumit nepříjemné příznaky atopického ekzému.

.

Pokud máte s atopickým ekzémem vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkty Blendea, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a žádnou podrážděnou, suchou ano svědivou kůži, vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
 
Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví.

Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již potvrzené byly. Pod prokliky najdete odkazy na relevantní studie a odborné materiály, které všechna tvrzení potvrzují.

Podíváme se na doporučené dávkování a potřebné množství pískavice, které se projevilo jako účinné. Kromě očekávaných účinků zároveň upozorním na případné negativní vedlejší účinky a vysvětlím, pro koho pískavice není vhodná.

V krátkosti představím náš nový produkt Blendea Fenugreek extrakt 60 kapslí. Klikněte na odkaz a než dočtete článek, může být na cestě k vám, milí čtenáři :)

piskavice_recke_seno_fenugreek

Co je Pískavice řecké seno?

piskavice_recke_seno_semena

Lístky a semínka Pískavice řeckého sena

Pískavice řecké seno (latinsky Trigonella foenum-graceum, anglicky fenugreek) je bylina tradičně používaná v ajurvédě, a tedy tradiční indické medicíně.

Rostlina měří zhruba 60 až 90 cm, má svěží zelené listy, drobné bílé květy a lusky s drobnými semínky. Ty nás budou díky zdravotním účinkům zajímat ze všeho nejvíce.

Pískavice má tisíciletou tradici v indické a čínské medicíně, kde se používala k léčbě kožních onemocnění. Tradice ale zkoumat nebudeme. Jak jsme si již zvykli, uvedu pouze to, co potvrzuje současný vědecký výzkum.

S pískavicí jste se již jistě setkali třeba v indických jídlech, jelikož se její sušená a rozemletá semena používají jako koření. Semena a prášek z nich mají příjemně nasládlou oříškovou chuť a uživatele potěší jejich významné nutriční hodnoty.

Právě díky zdravotním benefitům se s Pískavicí řeckým senem setkáte v mnoha doplňcích stravy. Používají se mletá semena a také extrakt, který účinkuje mnohem intenzivněji.

Pískavici najdete i v mýdlech a šamponech díky řadě vitamínů a minerálů, které vyživují pokožku i vlasy. Zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů. Dále hydratuje pleť a udržuje její mladistvý vzhled, zároveň působí protizánětlivě a díky antioxidačním vlastnostem chrání buňky pleti před poškozením a předčasným stárnutím.

Víte, že kapsle Blendea Fenugreek obsahují 400 mg extraktu z pískavice? Doporučené dávkování je jedna kapsle za den. V případě, že chcete účinky zesílit, podívejte se, jaká množství užívali účastníci jednotlivých studií, na které odkazuji.

.

Výživové hodnoty semen Pískavice řeckého sena

Nezpracovaná semena nebo prášek ze semen pískavice seženete v prodejnách zdravé výživy. Aktuálně je trendem vyrábět z prášku doplňky. V nich najdete převážně extrakt. Odborníci vyzdvihují hlavně účinky extraktu, takže pokud chcete z pískavice vytěžit maximální benefity, doporučuji vám užívat rovněž extrakt, který pro vás pod značkou Blendea nadšeně vyrábíme.

  • Extrakt z Pískavice řeckého sena obsahuje mnohem koncentrovanější množství účinných látek.
  • Extrakt se lépe a efektivněji dávkuje a nepotřebujete jej užít takové množství, jako u samotných semen.
  • Extrakt organismus rychleji vstřebá, díky čemu začne rychleji působit.
  • Semena obsahují hodně vlákniny, což je sice dobrá zpráva, ale pokud byste jich snědli moc, mohly by způsobit zácpu.
  • Extrakt lze posléze zpracovat různými způsoby, takže doplňky z pískavice seženete ve formě kapslí (jako ty naše), tablet, tekutiny nebo prášku. Můžete si ale vybrat formu, která je pro vás nejvhodnější na užívání.
Vláknina: 3 g
Bílkoviny: 3 g
Sacharidy: 6 g
Tuk: 1 g
Saponíny: až 60 %
Železo: 21 % denní doporučené dávky
Mangan: 6 % DDD
Hořčík: 5 % DDD

Tabulka výživových hodnot 1 polévkové lžíce (cca 10 g) nezpracovaných semen Pískavice řeckého sena

Semena Pískavice řeckého sena mají zdravý nutriční profil. Obsahují významné množství prospěšné vlákniny a minerálů jako hořčík, mangan a železo.

Hlavní aktivní složkou jsou saponíny. Mají antioxidační účinky (chrání buňky před poškozením), protizánětlivé účinky (tlumí záněty v těle), podporují imunitu (stimulují produkci protilátek a aktivují imunitní buňky), stimulují endokrinní systém a produkci hormonů (testosteron, estrogen a prolaktin důležitý pro laktaci) a podporují trávení (pomáhají pálit tuky, usnadňují trávení a zlepšují vstřebávání živin).

Upozorňuji, že extrakt z pískavice může být o vlákninu a některé ostatní prospěšné látky ochuzen způsobem výroby. Kapsle Blendea Fenugreek obsahují 400 mg extraktu v jedné dávce a z nich je 200 mg saponínů.
.

Zdravotní účinky a další benefity Pískavice řeckého sena

Jak jsem psal, Pískavice řecké seno a výrobky z ní jsou vhodné pro ženy i muže. Posuďte sami :)

Pískavice a podpora laktace, a tedy tvorby mateřského mléka a kojení

Některé ženy mají problém s laktací. To je ovšem problém, protože právě mateřské mléko je nejlepším možným zdrojem výživy pro novorozence. Lékaři při nedostatečné laktaci předepisují léky, nejčastěji ty na báze hormonů. Odborníci ale uznávají, že pískavice může být bezpečnou a velice přirozenou alternativou (pozor, pískavice nemá léčivé účinky a pokud vám lékař předepsal léky, pískavici nevnímejte jako jejich náhradu).

Upozorňuji, že ve studiích ženy pily čaj, avšak odborníci připouštějí, že extrakt z pískavice v doplňcích bude mít na podporu laktace velmi podobný, ne-li totožný účinek. Pokud jste muž, určitě se pískavice nebojte. Nám se mateřské mléko tvořit nezačne :)

Pískavice a zvýšení hladiny testosteronu

Pískavici najdete ve valné většině doplňků stravy pro podporu produkce testosteronu, rovněž v těch pro podporu erekce a sexuálního libida.

.
.
.

Pískavice a regulace krevního cukru nejen u diabetiků

Pro diabetiky má pískavice velmi přínosné vlastnosti. I zde zmiňuji, že pískavice se nesmí stát náhradou vašich léků a vždy se pro jistotu poraďte i se svým diabetologem, který vám je předepisuje.

Pro diabetiky je zajímavý i vysoký obsah vlákniny, protože vláknina z pískavice (i jiných zdrojů) je prospěšná pro podporu kontroly a regulace hladiny krevního cukru. To je ovšem vhodné i pro zdravé lidi bez cukrovky.

Může vás zajímat: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky)

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

Další potvrzené účinky Pískavice řeckého sena

Uvedu ještě několik zdravotních přínosů pískavice. Důkazy jsou zatím pouze předběžné, protože studie pořád pokračují a ne všechny byly ukončeny s jasnými výsledky.

Předběžný vědecký výzkum ale naznačuje, že Pískavice řecké seno:

Sice je pořád zapotřebí více výzkumu, předběžné výsledky ale vykreslují pískavici jako cennou rostlinu s mnoha zdravotními výhodami. Pokud je na sobě chcete "otestovat", do 2 dnů vám doručíme kapsle Blendea Fenugreek. Stačí kliknout a objednat :)

Užívání a dávkování Pískavice řeckého sena

Doporučená denní dávka pískavice neexistuje. Jelikož je přísadou mnoha různých doplňků stravy s rozličným složením, dávka vždy záleží na konkrétním výrobku. Vhodná dávka se zároveň mění podle toho, jakých výsledků chcete pomocí pískavice dosáhnout.

Doplňky s pískavicí je vhodné užívat po jídle. Pokud vám jde o snížení hladiny cukru v krvi, pískavici užívejte s jídlem, které má za ten den nejvyšší obsah sacharidů.

        • Ve studiích podpory laktace užívaly matky 1 až 6 gramů prášku ze semen pískavice, přičemž za minimální účinnou dávku vědci stanovili 3,5 g. Menší množství je pravděpodobně neúčinné. 5 gramů prášku rovná se zhruba 100 mg extraktu z pískavice. Jedna kapsle Blendea Fenugreek extrakt obsahuje 400 mg extraktu, co zodpovídá 20 gramům prášku ze semen pískavice.
        • V odborných studiích zvýšení testosteronu, na které odkazuji, užívali muži mezi 250 až 600 mg extraktu z pískavice denně. I to je důvod, proč naše kapsle obsahují 400 mg extraktu. Jde o vědecky potvrzený a odsouhlasený účinek.
        • Ve studiích snižování hladiny krevního cukru a cholesterolu byly nejúčinnější dávky mezi 5 až 25 g prášku, což je v přepočtu 100 až 500 mg extraktu, a tedy opět 1 kapsle Blendea denně. Račte si objednat, pozítří je u vás :)
.

Pískavice řecké seno a negativní vedlejší účinky

Obecně se pískavice považuje za bezpečnou. Jelikož se ale lidé dovedou doplňky velmi lehce "předávkovat", ojediněle byly hlášeny vedlejší účinky jako průjem, zácpa a mírné poruchy trávení (nejčastěji kvůli vyššímu množství vlákniny u nezpracovaných semen).

Hlášena byla i snížená chuť k jídlu, co může představovat problém pro lidi, kteří mají nějakou poruchu příjmu potravy nebo se snaží přibrat na váze.

Na internetu jsem dohledal i stížnost, že někteří lidé si po konkurenčním výrobku z pískavice všimli zvláštního, lehce nasládlého tělesného pachu. Není to ale vědecky potvrzeno a ani u nás v kanceláři nikdo sladce nesmrdí :D Změn tělesného pachu bych se tedy nebál.

Opatrní by měli být diabetici, kteří užívají léky na cukrovku nebo jiné doplňky, které hladinu cukru v krvi již snižují. I zde se opět poraďte s diabetologem.

Pískavice řecké seno tedy může způsobit určité mírné vedlejší účinky, ale při správném dávkování se jeví jako bezpečná.

Pokud by vám naše kapsle Fenugreek způsobily jakékoliv komplikace, kdykoliv nám je můžete vrátit a my vám vyplatíme plnou částku na bankovní účet. Nepředpokládám, že by k tomu došlo, ale pokud náhodou ano, nepřijdete ani o korunu a tak je to fér, milí zákazníci :)

Pískavce řecké seno a nejčastěji kladené otázky

Je bezpečné užívat Pískavici řecké seno každý den?

Konkrétní doporučená denní dávka neexistuje a odborníci žádnou nestanovili. Ve studiích, na které odkazuji, účastníci užívali 1 až 25 gramů semen pískavice každý den, případně do 600 mg extraktu. Toto množství se projevilo jako účinné a bezpečné.

Diabetiky upozorňuji, že pískavice snižuje hladinu krevního cukru a draslíku. Pokud užíváte léky, na bezpečnost pískavice se informujte u svého diabetologa.

Za jak dlouho pískavice zaúčinkuje?

Co se týče podpory laktace, ženy hlásily citelné účinky již po 72 hodinách. Užívaly dávku 3500 mg pískavice v doplňku. Některé ženy hlásily, že dávky nižší než 3500 mg za den na ně v rámci podpory kojení neměly žádný účinek.

Má Pískavice řecké seno vliv na menstruační cyklus?

Ve studii se osvědčilo 1000 mg extraktu ze semen pískavice. Zúčastněným ženám pozitivně reguloval délku menstruačního cyklu a dobu mezi menstruacemi. Zároveň snížil velikost ovariálních cyst.

Za jak dlouho navodí pískavice hormonální rovnováhu?

Zvyšuje pískavice hladinu testosteronu?

Pískavice zvyšuje hladinu testosteronu a to u mužů i u žen. Ve 12týdenní studii na 50 mužích, kteří užívali denně doplněk s 500 mg pískavice, se povedlo zvýšit testosteron až u 90 % účastníků o průměrně 46 %. Účastníci zároveň hlásili podporu libida, vyšší objem ejakulátu a zlepšení nálady. Vyšší testosteron posilňuje sexuální libido.

Pískavice zároveň zvyšuje hladinu estradiolu, díky čemu u žen podporuje erotické vzrušení a zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy. To jsou přesně důvody, proč pískavici najdete v tolika doplňcích pro podporu libida, sexuální výkonnosti a u mužů pro podporu erekce a hladiny vlastního testosteronu.

Prospívá pískavice plodnosti?

Pomáhá pískavice proti erektilní dysfunkci u mužů?

Pískavice má protizánětlivé účinky a podporuje libido. Nelze ji vnímat jako lék na erektilní dysfunkci, každopádně má smysl užívat ji i pokud dysfunkcí trpíte. Pískavici najdete standardně jako součást mnoha účinných doplňků stravy pro podporu erekce.

Podporuje Pískavice řecké seno růst vlasů?

Podle studií pískavice snižuje vypadávání vlasů při dávce 300 mg extraktu denně po dobu cca 6 měsíců. Zároveň podporuje růst nových vlasů. Již 3 měsíce užívání podpoří pevnost a lesk vlasů.

Pomůže mi pískavice s hubnutím?

Ano. Pískavice pomáhá zrychlit metabolismus, a tedy rychlejší pálení uloženého tuku. Zároveň navozuje pocity sytosti, takže člověk nepotřebuje sníst tolik jídla a tím snižuje kalorický příjem.

Pomáhá pískavice s růstem svalů?

Ano, pískavice zvětšuje svalovou hmotu, zlepšuje svalovou sílu a vytrvalost, zároveň urychluje regeneraci svalstva po cvičení. Díky tomu, že pískavice redukuje tělesný tuk, jsou svaly lépe vyrýsované a viditelnější.

Může pískavice zlepšit stav pleti?

Pískavice pomáhá udržet pokožku pevnou a napnutou. Zároveň podporuje jednotný barevný tón a redukuje problémy jako matnost pleti, tmavé skvrny i tmavé kruhy pod očima. Pomáhá rychleji odstraňovat odumřelé kožní buňky, díky čemu pleť zesvětluje.

Má Pískavice řecké seno nějaké negativní vedlejší účinky?

Pískavice v běžných množstvích, a tedy jako potravina nebo doplněk stravy do cca 5 g sušené rostliny je považovaná za bezpečnou. Nejistá je bezpečnost ve vyšších dávkách, takže nikdy nepřekračujte doporučené dávkování svého doplňku. Pískavice není vhodná pro děti a z principu také pro těhotné ženy. Pro kojící ženy je naopak vhodná díky podpoře laktace. Mezi možné vedlejší účinky patří žaludeční nevolnost a průjem, případně bolest hlavy a závratě, samozřejmě také alergická reakce.

Co jsme zjistili o Pískavici řeckém senu?

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, redaktor blogu Blendea, autor článku (naše kapsle s pískavicí neužívám, protože nemám ani vysoký cukr ani cholesterol)

            • Pískavice ženám pomáhá podpořit laktaci, mužům produkci testosteronu, všem zvyšuje erotické libido a sexuální výkonnost, snižuje krevní cukr a cholesterol a má minimální negativní vedlejší účinky.
            • V podobě extraktu se jako účinná projevila dávka 250 až 600 mg. Jedna kapsle Blendea Fenugreek obsahuje 400 mg extraktu.
            • V podobě suchého prášku ze semen se jako účinná projevila dávka 5 až 25 g, což je v přepočtu 100 až 500 mg extraktu.
            • Pískavice je pozoruhodná a velmi cenná rostlinka. Přesně takové ve firmě Blendea milujeme a zpracováváme do vysoce kvalitních doplňků stravy. Všechny je najdete zde.

Pokud máte máte jakýkoliv další dotaz na pískavici, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00. Určitě nás sledujte i na facebooku, kde najdete vždy nejnovější čtení, a hlavně vám neunikne žádná sleva ani akce.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
.