Blog, Strana 19

Vyčerpání organismu - kdy jde pouze o chvilkovou slabost a kdy o nebezpečnou tetanii?

Vyčerpání organismu - kdy jde pouze o chvilkovou slabost a kdy o nebezpečnou tetanii?

V dnešním článku zjistíte, zda jste jednoduše jen nevyspaní, ve stresu, dehydratovaní, nebo se o vás pokouší těžší problém - velice těžké vyčerpání organismu neboli tetanie.

Únava je přirozeným signálem organismu k odpočinku, stejně jako hlad k doplnění energie.

Z běžné únavy nebo stresu stačí dobře se vyspat. Při dlouhodobém vypětí a přepínání se však běžná regenerace stačit přestává.

tetanie_vycerpani_organismu

Jak se projevuje vyčerpání organismu?

Za vyčerpání organismu lze považovat únavu trvající déle než půl roku. Krajním stavem únavy je totální vyčerpání. Celkové vyčerpání může končit kolapsem nebo až dokonce i smrtí.

Vyčerpání organismu má fyzické i psychické projevy. Může jít o signál vážných zdravotních problémů. Provázet ho může změna váhy, depresem cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční choroby i zhoubné nádory

Mezi fyzické příznaky patří nepříjemné bolesti hlavy, bolavé a unavené svaly, oslabená imunita, menší chuť k jídlu, nikdy nekončící unavenost (i když spíte 8 h denně) a zpomalené trávení. Reakcí organismu na únavu může být také horečka nebo zvýšená teplota.

Po psychické stránce bývají typické konflikty s okolím, špatná nálada, poruchy pozornosti a mizerná soustředěnost, syndrom vyhoření, rozvoj nezdravých návyků (kouření, konzumace alkoholu a nezdravého jídla), vyčerpaný člověk je bez motivace, frustrovaný, cynický, plný negativních emocí.

Koho vyčerpání organismu nejčastěji postihuje?

Vyčerpáním organismu trpí stovky milionů lidí po celém světě. Ženy trápí 4x častěji než muže.

Mezi nejohroženější patří maminky na mateřské. Při mateřské “dovolené” si maminka moc neodpočine, jak si možná většina lidí (kteří na mateřské nikdy nebyli) myslí, spíše naopak. Maminkám hrozí psychické a fyzické vyčerpání kvůli permanentní péči o dítě, pocit sociální izolace, únava, stereotyp a deprese.

Druhou nejohroženější skupinou jsou manažeři, typicky středního věku, zastávající spíše vyšší funkci.

Výjimku netvoří ani “řadoví” zaměstnanci a další lidé pod tlakem a stresem.

7 nejčastějších příčin vyčerpání organismu a rychlé TIPY pro jejich řešení

Špatná strava

TIP: Do jídelníčku zařaďte více zeleniny, ovoce a méně vysoce průmyslově zpracovaných potravin, bílé mouky a rafinovaného cukru.

Žádný pohyb

TIP:  Nemusíte se trápit v posilovně, stačí začít zlehka, přivstat si ráno o 20 minut dřív a proběhnout se kolem vaší ulice, cestou do práce vystoupit o pár zastávek dříve a dojít to svižnou chůzí.

Dehydratace

TIP: Místo 3 káv denně, které vás zbytečně odvodňují, doplňte energii a tekutiny raději čistou vodou s kapkou citronu nebo zeleninovým smoothie.

Málo spánku

TIP: Přestože na vás “kofein nezabírá” a okamžitě spíte i po 2 šálcích kávy, vaše tělo jeho účinky vnímá a kvalita spánku se snižuje. Poslední kávu byste si měli dát ideálně nejpozději 6 hodin před ulehnutím.

Nedostatečný relax

TIP: Stres, únavu z práce i školy vám může pomoci odbourat návštěva sauny. Ihned po saunování se budete cítit příjemně unavení, po regeneraci nabití energií a vitalitou.

Hodně stresu

TIP: Velké problémy si dělte na menší části a vypořádávejte se s nimi postupně. Za každý dílčí splněný cíl se nezapomeňte pochválit.

Nerovnováha mezi kariérou a životem

TIP: Ani šéf zeměkoule nemusí být dostupný 24 h denně 7 dní v týdnu a volný čas trávit pročítáním emailů a odpovídáním na ně.

muž pracujePo té, co opustíte kancelář, pracovní počítač neotvírejte a pracovní emaily nekontrolujte ani přes mobil. Řekněte to svým kolegům i šéfovi a věřte, že nikdo s tím žádný problém mít nebude

Jak se vyčerpání organismu léčí?

Preventivními opatřeními a samoléčbou je odpočinek třeba při poslechu hudby, čtení, meditaci a času stráveném s rodinou a přáteli. V životě zvolněte, aktivně se hýbejte na čerstvém vzduchu, najděte si koníček a naučte vypnout telefon, počítač i sami sebe :)

Důležité je také naučit se říkat “Ne” a “Dost” - a to vašemu šéfovi počínaje, přes kamarádky, sousedky, dětmi a rodiči konče.

PŘEČTĚTE SI náš článek 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá a nepřekračujte minimální hranici 6 hodin kvalitního spánku denně

Klíčová je také kvalitní strava složená z co nejčerstvějších potravin. Zaměřte se na dostatečný příjem železa a vitamínu B12, jejichž deficit bývá častou příčinou vyčerpání.

Vážné případy vyčerpání organismu sami bohužel nenapravíte a je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Ty nejzávažnější končí i kolapsem a kapačkami. Základ je fyzický, někdy se však léčba neobejde bez účasti psychologa, který vás naučí odpočívat a zharmonizovat váš život.

unavený pesZa obyčejnou únavou se můžou skrývat mnohem vážnější problémy

Když je organismus skutečně vážně vyčerpaný aneb tetanie

Tetanie neboli tetanický syndrom přichází nečekaně. Způsobuje ji akutní nedostatek minerálů, jako je především vápník a hořčík. S tetanem má společný jen název, nic víc, nepleťte si je.

Existuje spousta zdravotních problémů, které nejspíš nebudete schopni pojmenovat hned po té, co se vám přihodí.

S tetanií je to jiné než s nachlazením po koupání se v ledovém rybníce nebo trávicími obtížemi po mastném a nedobrém jídle z rychlého občerstvení.

Tetanie mate lidi, kteří se necítí úplně OK, i jejich lékaře. Obecně platí, že se tetanie projevuje přílišnou stimulací neuromuskulární aktivity a jedná spíše o psychický problém.

ZDROJ NEZBYTNÉHO HOŘČÍKU: Kapsle Blendea Hořčík Bisglycinát.

Jedna kapsle obsahuje 100 mg hořčíku, takže optimální množství pro dospělého člověka získáte ve 2 kapslích denně.

Vyzkoušejte i ostatní formy hořčíku - tekutou lipozomální nebo v prášku pro přípravu nápoje.
.
.
.

Je klíčové uvědomit si, že tetanie není onemocnění, ale stav, symptom. Stejně jako řadu jiných symptomů, i tetanii může způsobovat mnoho podmínek.

To bohužel znamená často velmi komplikované odhalení toho, co tento příznak způsobuje. Mnohdy se příčiny pacient ani jeho lékaři zkrátka nedopátrají.

Tetanie není zcela vyléčitelná, musíte se s ní smířit a naučit se ji ovládat, stejně jako například cukrovku nebo celiakii.

Přestože existuje účinná léčba tetanie, předcházení opakování tohoto stavu závisí především na odhalení toho, co ji u pacienta vyvolává.

Je léčitelná, ne vyléčitelná - bez odhalení příčiny se bude opakovat stále a stále a není možné dopředu určit, kdy přijde další záchvat.

Spustit ho může přetrvávající stres, deprese, citové a fyzické napětí. Nepřidá vám ani nepravidelný pitný a stravovací režim.

VIDEO (YouTube): Latentní tetanie

Koho tetanie ohrožuje nejčastěji?

Tetanií trpí například česká Miss Earth Kristýna Kubíčková. Není náhodou, že nejznámějšími celebritami s tetanií jsou právě modelky.

Nejčastěji postihuje velmi štíhlé ženy ve věku 20-30 let, kdy bývá největší tlak na to, aby byly krásné a štíhlé.

Předpokladem tetanie je tak i mylná představa, že štíhlá postava je nezbytný předpoklad úspěchu, která vede ke špatné výživě a jednostranným dietám.

žena bolest hlavyŽeny tetanií trpní 7x častěji než muži

Tetanie se někdy označuje jako “novodobý mor” mezi 20-30 letými lidmi. Nejnáchylnější jsou mladé křehké ženy. U žen se tetanie projevuje až 7x častěji než u mužů.

Další rizikovou skupinou jsou mladí lidé v pubertálním a postpubertálním věku, kteří snáze podléhají stresovým podmínkám (například zvýšené studijní a pracovní nároky, změna prostředí a kolektivu). Jedním z předpokladů tetanie může být i astma.

Jak se tetanie projevuje?

Nadměrná stimulace nervů při spuštění tetanie způsobuje mimovolné svalové křeče a kontrakce, nejčastěji rukou a nohou. Tyto křeče se mohou rozšířit do celého těla - dokonce i do hrtanu nebo hlasivek, což způsobuje problémy s dýcháním.

I takto se může tetanie projevovat: Máte pocit, že nedokážete polknout nebo se nadechnout, jste nervózní, lapáte po dechu, brní vám a kroutí se prsty, končetiny trnou, máte závratě, točí se vám hlava, zatmívá před očima, omdléváte, jste slabí, buší vám srdce a máte křeče.

Ty mohou dojít až do takového stadia, že nejste schopní ani sami chodit nebo řídit auto.

Při tetanii se obvykle projevuje jeden nebo více z následujících fyzických a psychických příznaků.

Fyzické příznaky tetanie

  • špatně se vám dýchá a máte pocit nedostatku vzduchu, jako by vám někdo seděl na hrudníku
  • brní a mravenčí vám jazyk nebo konečky prstů
  • svědí vás a pálí jazyk, konečky prstů, chodidla
  • máte pocit slabosti nohou a rukou i celého těla
  • vaše prsty jsou necitlivé
  • máte sucho v ústech
  • cítíte vnitřní napětí, stažení žaludku, umrtvení části těla, chlad nebo horečku
  • bolí vás u srdce nebo hlava
  • není vám dobře
  • máte křeč nohou, rukou, obličeje nebo křečový záchvat či tiky
  • může se u vás projevit také tetanický záchvat, který trvá minuty až hodiny a může při něm dojít až ke ztrátě vědomí

Psychické příznaky tetanie

  • jste podráždění, přecitlivělí na hluk, agresivní, desorientovaní
  • špatně se soustředíte
  • máte závratě
  • jste unavení, bez energie
  • trápí vás deprese

Závažnější epizody tetanie mohou mít za následek zvracení, křeče, vážné bolesti, záchvaty i srdeční dysfunkci.

Jak tetanii rozlišit od běžného vyčerpání organismu?

Tetanie je dočasný nebo trvalý stav zvýšené nervosvalové dráždivosti. To znamená, že nervy i svaly (které nervy zásobují) jsou ve stavu zvýšeného nervového napětí.

Nejtěžší formou je tetanický záchvat, který si lze splést s atakem panické poruchy a obvykle sám do hodiny pomine.

Lidé postižení tetanií bývají nervózní, nesoustředění, špatně spí, mají časté bolesti hlavy a bušení srdce, na okolí působí neuroticky. U mladých žen s tetanií se často říká, že jsou labilní, křehké a málo odolné.

unavený člověk vybité baterkyTrpíte vážným zdravotním problémem nebo jen prostě potřebujete dobýt baterky?

6 nejčastějších příčin tetanie

  1. chybí zdravá strava (zpravidla v důsledku honby za štíhlostí bez obsahu všech důležitých živin)
  2. zanedbávání přísunu tekutin
  3. nízká hladina volného krevního vápníku
  4. extrémně málo hořčíku nebo draslíku
  5. nedostatek vitamínu D
  6. hluboké, déle trvající rychlé dýchání v klidu

Co tetanii vyvolává?

Tetanie může být výsledkem elektrolytové nerovnováhy. Nejčastěji dramaticky nízké hladiny vápníku neboli hypokalcémie. Způsobovat ji může také nedostatek hořčíku nebo draslíku. K tetanii může vést také příliš mnoho kyseliny (acidóza) nebo alkálie (alkalóza) v těle.

Co způsobuje tyto nerovnováhy, to je věc druhá. Například hypoparatyreóza je stav, při kterém tělo (konkrétně příštítná tělíska) nevytváří dostatek parathormonu. To může vést k dramatickému snížení hladiny vápníku, což může vyvolat tetanii.

Hladinu vápníku v těle může narušit také například selhání ledvin nebo problémy se slinivkou břišní. V těchto případech selhání orgánů vede přes hypokalcémii k tetanii.

Málo bílkovin, septický šok a některé krevní transfuze mohou hladinu živin v krvi negativně ovlivnit také.

Tetanii mohou vyvolat i toxiny. Jedním z příkladů je botulotoxin, který se nachází ve zkažených potravinách nebo půdních bakteriích a do těla se vám může dostat přes poranění.

unavená kočkaTetanie může být také jednoduše projevem nedostatku spánku, konzumace nekvalitní stravy, dlouhodobého stresu a psychické zátěže, čímž se rovnováha živin poruší stejně tak

Druhy tetanie

  • latentní tetanie neboli metabolická tetanie - sklon ke křečím, neprojevuje se záchvaty
  • manifestní tetanie neboli neurogenní tetanie - křečové stavy, projevuje se záchvaty
  • hyperventilační tetanie - vede k ní zrychlené dýchání v klidovém stavu, kdy dochází k překysličení a respirační alkalóze, pomůže pomalé dýchání, klid, omezení alkoholu a kofeinu
  • hypokalcemická forma - snížená koncentrace vápníku v krvi
  • normokalcemická forma - zvýšená koncentrace vápníku v krvi

Jak se tetanie léčí?

S podezřením na tetanii VŽDY jděte k lékaři. Pravděpodobně vás pošle na elektromyografické vyšetření (EMG), které tetanii potvrdí nebo vyvrátí. V ideálním případě také zjistí, co tetanii způsobilo a bude léčit jak váš stav, tak jeho zdroj.

Krátkodobým léčebným cílem je napravit nerovnováhu. Může to znamenat například doplňování vápníku či hořčíku. Nejběžnějším postupem je vstřikování vápníku injekčně  přímo do krevního oběhu.

Lékař vám může předepsat také užívání vápníku ústně (spolu s vitamínem D pro lepší absorpci), aby se zabránilo opakování jeho opětovného nedostatku.

Jakmile lékař určí, co by mohlo být kořenem tetanie, většinou zváží hloubkovější ošetření. Jsou li na vině například příštítná tělíska, může je chirurgicky odstranit.

V některých případech, jako je například selhání ledvin, může být nutné pokračovat v léčbě vápníkovými doplňky pro vyléčení celkového stavu, který k tetanii vedl.

nachlazení nemoc lékyPokud se tetanie neléčí, hrozí vám snížená kvalita života

VIDEO (YouTube): Léčba latentní tetanie

Babské rady, jak si s tetanií poradit doma

Základem je tělu dodat potřebné vitamíny. Nepočítejte s tím, že by vám pomohlo popíjení minerálky s hořčíkem. Celkem k ničemu je i šumivý hořčík.

Nejúčinnější bývají ty přípravky, které vám předepíše lékař. Jejich účinek podpoříte tím, že 2 hodiny před a po užití nebudete konzumovat nic s obsahem vápníku (například mléko, sýry, vejce, brokolice, mák), protože metabolismus hořčíku a vápníku si odporuje.

První pomocí bývá podání magnesia. Pomáhá také dýchání do igelitového pytlíku. Lidé dělají totiž často zásadní chybu a myslí si, že se jim uleví, když situaci začnou zhluboka rozdýchávat. Je to mu však přesně naopak.

Příliš kyslíku rozhodně nepomůže, situaci to ještě zhorší. Lékař vám určitě předvede a vysvětlí metodu dýchání do igelitového pytlíku, kdy ze sáčku zpět vdechujete oxid uhličitý, který z buněk vytlačuje potřebné minerály - potřebné k tomu, aby nedocházelo ke křečím.

Hořčík můžete doplňovat i přírodní cestou z potravy. Stravou vhodnou pro tetaniky je špenát (ideálně syrový), mandle, kešu a další ořechy, kvalitní mandlový olej, ovesné vločky, otruby, hnědá rýže a fazole.

spící kočkaNa tetanii se neumírá, rozhodně ji však nepodceňujte a svěřte svůj stav do rukou lékaře. Léčbu můžete podpořit i sami doma

Je při tetanii povolený kofein, alkohol nebo sport?

Kofein a alkohol mohou vyvolávat úzkostné stavy a odčerpávat hořčík rychleji z těla. To je samozřejmě problém a tetanici se poté musí kofeinu vyhýbat.

Podobně individuální je to i v oblasti sportu a tetanie a vždy je na místě poradit se s vaším lékařem.

Ke kterému lékaři s tetanií zajít?

Pokud máte podezření na jakýkoliv zdravotní problém, nejlepší je vždy konzultovat to se svým praktickým lékařem, který váš zdravotní stav zná nejlépe. S tetanií vás pravděpodobně pošle za neurologem.

Neurolog vás může vzít i bez doporučení praktického lékaře, je ale třeba první zavolat a domluvit se, vzít vás může a nemusí. Někdy se léčba neobejte také bez psychologa či psychiatra, který pacienta naučí odpočívat a harmonizovat svůj život.

Při tetánii dochází k poruše nervovo-svalových vzruchů. Příznaky jsou různé, od křečí v žaludku, bolesti hlavy, trnutí končetin, přes bolest u srdce, zadýchávání až ke střevním problémům. Touto chorobou trpí asi deset procent mladých lidí a možná o tom ani neví. Pokud mají tyto příznaky, musíme nejprve vyloučit astma a infarkt. Když se tetánie potvrdí, probereme s pacientem změnu životního stylu, někdy doporučíme návštěvu psychiatra či psychologa,

uvedla lékařka Soňa Ostrovská v pořadu Teleráno (zdroj)

Neurologie v krajských městech

město název kliniky/ jméno lékaře telefon
Brno Neurologická klinika FN Brno 532 232 503
České Budějovice MUDr. Josef Šafr 380 430 583
Hradec Králové Neurologická klinika 495 835 211
Jihlava MUDr. Vlastimil Hřeben 561 207 510
Karlovy Vary MUDr. Ivona Heineková 353 230 885
Liberec MUDr. Martin Kuchař 485 312 882
Olomouc MUDr. Milan Labonek 731 160 682
Ostrava MUDr. Teodor Novák 596 802 713
Pardubice MUDr. Pavel Bulušek 466 310 311
Plzeň MUDr. Irena Kresová 377 523 277
Ústí nad Labem MUDr. Rudolf Michálek 475 211 173
Zlín MUDr. Igor Hönig 739 754 550

Jaké léky se na tetanii obvykle předepisují?

Léky na tetanii vám předepíše lékař podle výsledků vyšetření. Nejčastěji se jedná o soli hořčíku a vápníku (v závažných případech nitrožilně) a někdy také antidepresiva a anxiolytika.

Diskuze na téma Latentní tetanie

(zdroj zkušeností)

latentní tetanie diskuse latentní tetanie diskuse latentní tetanie diskuse latentní tetanie diskuse latentní tetanie diskuse latentní tetanie diskuse latentní tetanie diskuse

Tetanie patří do rukou lékařů

Stejně jako u většiny všech vážných zdravotních problémů, i pokud jde o vaše vyhlídky ohledně tetanie, klíčem k úspěchu je včasné odhalení a léčba.

Léčba minerální nerovnováhy s dostatečným předstihem může zabránit nástupu vážných symptomů, jako jsou záchvaty a srdeční problémy.

Pokud již tetanií trpíte, doplněk stravy s vápníkem vám pravděpodobně stačit nebude. Vaším nejlepším krokem je návštěva vašeho lékaře.

.
.
.
Letní únava a 10 triků, jak na ni lehce vyzrát

Letní únava a 10 triků, jak na ni lehce vyzrát

Po dovolené se vám nedaří zařadit do pracovního procesu, připadáte si snad ještě unavenější než tehdy, když jste přemýšleli že vás zmáhá jarní únava. A to jste tolik doufali, že vám baterky dobijí teplé sluneční paprsky.

Nezoufejte, mám pro vás 10 jednoduchých triků, jak se letní únavy zbavit.

A pokud se jich budete držet dlouhodobě, snadno se vyhnete i podzimní, zimní, jarní, vánoční, velikonoční a kdoví jaké únavě ještě :)

 letni_unava

Víc spěte, relaxujte, větrejte si hlavu na procházkách

Únava je přirozený signál těla, že byste si zkrátka a dobře měli odpočinout. Třeba v tom nic složitějšího opravdu není.

letni_unava_kvuli_nedostatku_spanku
Pokud jste nonstop ve stresu a spíte 4 h denně, nelze se čemu divit, že jste unavení

Alespoň pár letních drinků a frappé vyměňte za Blendeu SUPERGREENS

Ideální je dopřát si Blendeu SUPERGREENS každé ráno, kdy hravě nahradí kávu. Tímto nápojem plným vitamínů a minerálů, který hydratuje a díky mátě také osvěžuje, si energii můžete doplnit kdykoli během dne.

Sami se přesvědčte, že plní přírodní síly s únavou ani nebudete muset bojovat - vzdá to totiž sama :)

smoothie_proti_letni_unave
Připravit si můžete také letní smoothie s Blendeou SUPERGREENS, vyzkoušejte třeba Letní okurkový osvěžovač s celerem a Blendeou
.

Víc se hýbejte

Když jsem byla dříve hodně unavená, raději jsem místo pravidelného cvičení šla dříve spát. Další den jsem se ale necítila o nic líp.

Teď únavu pokud možno přemůžu a pokud to není lepší hned po cvičení, v noci se mi lépe spí a ráno rozhodně lépe vstává.

Možná, že to máte jako já. Rozhodně vás tu nenabádám ke kdovíjakým silovým tréninkům se zavírajícími se víčky - zkuste se se protáhnout, pár jógových pozic, zajít si na procházku. Litovat nebudete.

cviceni_proti_letni_unave
Pravidelným cvičením zvýšíte svou sílu a vytrvalost, váš kardiovaskulární systém bude pracovat efektivněji,

Jezte zdravěji

Otázku, zda se cítíte lépe a produktivnější po kuskusovém salátu nebo svíčkové s pěti knedlíky, snad ani pokládat nemusím :)

Jídla s jednoduchými cukry a sacharidy mají vysoký glykemický index - obrovsky rychle zvýší hladinu vašeho krevního cukru, který v zápětí zase rapidně klesne, což způsobuje únavu během dne.

Jezte spíše lehčí jídla, zařaďte do jídelníčku více zeleniny a ovoce. Každé vaše jídlo by ideálně mělo obsahovat bílkoviny, zdravé tuky a něco celozrnného.

Příkladem takového jídla je například vařené kuřecí s hnědou rýží nebo salátem, losos a batáty, tempeh s pohankou.

jidelnicek_proti_letni_unave
Ovoce je sice zdravé, ale i takovou krásnou svačinku byste měli doplnit nějakými bílkovinami a tuky

Zajděte si na preventivní rozbor krve

Protože jsem věčně unavený člověk, mám pro vás opět tip z vlastní zkušenosti. Tedy, byla jsem :)

Přestože jsem se stravovala docela zdravě a vyváženě (nebo jsem si to alespoň myslela), spala 8 hodin denně a každý den cvičila, byla jsem čím dál unavenější.

Zašla jsem si na odběr krve a hned bylo jasno - nedostatek železa. Stačilo do jídelníčku zařadit více fazolí, libového hovězího, tofu, vajíček, zelené listové zeleniny, oříšků a oříškových másel a vše je OK.

potraviny_proti_unave
Příznakem nedostatku železa může být pocit lenosti a neustupující únavy bez zjevné příčiny, podrážděnost a neschopnost se soustředit. Poznáváte se?

TIP: Vstřebávání železa podpoříte vitamínem C, kterého najdete mraky třeba v paprice, kterou teď přidávám skoro ke každému jídlu. Čtěte užitečný seznam potravin s vysokým obsahem železa.

Hodně pijte

mírná dehydratace (ztráta 2 % tekutin) znamená obrovský pokles energie. Krev houstne, zhoršuje se její cirkulace, únavu z dehydratace často doprovází také bolest hlavy a závratě.

Snažte se popíjet pravidelně malá množství ideálně obyčejné vody nebo ovocného čaje v menším množství, zato častěji.

supergreens_proti_letni_unave
Osvěžte se nápojem z Blendea SUPERGREENS s kapkou citrónu
.

Snídejte

Snídaně je zážeh který nakopne váš metabolismus. V noci vaše tělo strávilo večeři a bez snídaně nemá energii pro pumpování krve a proudění kyslíku.

Správná snídaně obsahuje něco celozrnného, bílkovinu a zdravé tuky.

Příkladem je ovesná kaše s Blendea Vegan Proteinem, sojovým mlékem a mandlovým máslem nebo třeba vajíčka s dvěma plátky celozrnného chleba a řecký jogurt.

snidane_proti_letni_unave
.

TIP: Přečtěte si, jak má vypadat zdravá vyvážená snídaně a proč jsou instagramové snídaně obvykle hloupost.

Alkohol před spaním nepijte

A tím nemyslím jen to, ať se nezliskáte do němoty. I sklenička vína sice může znít jako skvělé zklidnění před spánkem, ale není tomu úplně tak.

Alkohol sice zpočátku potlačuje centrální nervový systém a vyvolává sedativní účinek, ale kvalitní spánek sabotuje.

Když je metabolizován, vytváří prudký nárůst adrenalinu a vy se uprostřed noci nejspíše probudíte.

alkohol_zhorsuje_letni_unavu
Alkohol doporučujeme přestat pít alespoň 3 hodiny před uložením se ke spánku

Kávu nepijte od rána do večera

Studie ukazují, že příznivé pro vás mohou být dokonce až 3 šálky kávy denně. Musíte je však pít uváženě.

Kofein blokuje adenosin - vedlejší produkt aktivních buněk, který vás při jeho kumulaci nutí ke spánku.

Studie publikovaná v Journal of Clinical Sleep Medicine ukázal, že konzumace kofeinu dokonce i 6 hodin před spaním spánek ovlivňuje.

kava_zhorsuje_letni_unavu
Poslední kávu si nedávejte později než v polovině odpoledne

TIP: Místo kávy pozdě odpoledne si dejte raději Blendeu SUPERGREENS, která vás osvěží a dobije baterky.

.

Na dovolené odpočívejte a nepracujte

Kontrolování vaší emailové stránky na dovolené místo relaxování u bazénu zvyšuje vaše riziko vyhoření.

Vypojení internetu a dovolení si opravdu odpočívat vaše tělo a mysl omladí a do kanceláře se vrátíte mnohem silnější, kreativnější, produktivnější a efektivnější.

prepracovanost_jako_duvod_unavy
Žádný email není dležitější než vaše zdraví. Na dovolené si raději odpočiňte.

Unavte letní únavu zdravým životním stylem

Tak co, napadá vás už po přečtení tohoto článku, který prohřešek za vaši únavu může? Držím palce, ať ho objevíte a zneškodníte co nejdříve :)

.
.

 

Spirulina na hubnutí působí velice intenzivně, potvrzují vědci

Spirulina na hubnutí působí velice intenzivně, potvrzují vědci

Výsledky randomizované klinické studie z Mexika ukazují, že suplementace modrozelené sinice spiruliny může zlepšit účinek cvičení na tělesné složení i kardiorespirační schopnost.

spirulina_na_hubnuti

Data publikovaná v Marine Drugs ukázala, že 4,5 g spiruliny denně spolu se s systematickým fyzickým cvičením po dobu 6 týdnů vedlo k většímu úbytku na váze, prodloužení doby než se dotyčný unavil i než měl v krvi nárůst laktátu - ve srovnání se samotným cvičením bez suplementace spiruliny.

spirulina_a_hubnuti
Modrozelená řasa spirulina vám podle vědců může pomoci shodit přebytečná kila

Podpořte své hubnutí kvalitní BIO spirulinou v kapslích Blendea

Čistou spirulinu v BIO kvalitě z Taiwanu pro vás vyrábíme v rostlinných kapslích. Užívejte je denně, podpořte hubnutí přirozeně a těžte ze všech prospěšných účinků (podrobně o nich ZDE).

.

Expertní vědecká studie potvrzuje, že spirulina pomáhá hubnout

Tato studie je první, která se zaměřuje na účinky suplementace spiruliny vzhledem k tělesné kompozici lidí a měla dvojitě zaslepenou kontrolu, randomizaci a crossoverovým zkušebním design,”

uvádí vědci z Universidad Autónoma de Ciuad Juárez (Mexiko), Universidad Nacional Autónoma de Mexico (Mexico City) a Universidad Autónoma de Chihuahua

“Hlavním zjištěním studie účinků suplementace samotné spiruliny (4,5 g) spolu se systematickým cvičením na složení těla je to, že během 6 týdnů lečby významně poklesly hodnoty tělesné váhy a tuku. Co se týče kardiorespiračních parametrů, bylo zjištěno významné zlepšení RHR, TF, VO2max a %HR v OBLA díky suplementaci spiruliny anebo systematickému cvičení,”

dodávají

Bílkoviny a další bioaktivní látky ve spirulině nejen pro hubnutí

Modrozelenou sinici spirulinu v regálech mezi přírodními produkty najdete už mnoho let a spousta zákazníků ji s pozitivními výsledky užívá celá desetiletí.

Americký trh se spirulinou činí zhruba 20 milionů dolarů, celosvětový B2B trh má hodnotu asi 50-60 milionů dolarů.

Americký sektor doplňků stravy se spirulinou je asi 150-200 tun ročně, přičemž přídavky spiruliny do potravin (smoothie, energetické tyčinky, džusy apod.) jsou přibližně 300-400 tun ročně.

spirulina_ziviny
Spirulina je bohatým zdrojem více než 50 vitamínů a minerálů (včetně vápníku a železa), širokého spektra fytonutrientů (například fykocyanin, chlorofyl a karotenoidy) a enzymů. Jsou to však bílkoviny, komu je věnováno čím dál více pozornosti

Vědci publikovali přes 600 výzkumných článků o zdravotních přínosech spiruliny, včetně zjištění z pilotní studie zveřejněné v International Journal of Food Sciences and Nutrition, která říká, že spirulina může snižovat fyzickou a psychickou únavu po cvičení.

PŘEČTĚTE SI: Spirulinou zvýšíte sportovní výkon a spalování tuků, potvrzuje studie

Spirulina zlepšuje skladbu těla a kardiorespirační kondici

Nová studie sledovala potenciál spirulinových suplementů v kombinaci se systematickým cvičením (2x týdně po dobu 6 týdnů) na tělesné složení a kardiorespirační kondici 27 mužů s nadváhou a 25 obézních mužů se sedavým způsobem života.

Muži byli náhodně rozděleni do 4 skupin:

  1. Pouze fyzické cvičení
  2. Cvičení a suplementace spiruliny
  3. Suplementace spiruliny bez cvičení
  4. Žádné cvičení a žádná suplementace

Výsledky ukázaly, že ve srovnání se 4. skupinou byl u všech skupin se cvičením nebo spirulinou zaznamenán úbytek procent tělesného tuku a zvýšení maximálního příjmu kyslíku. U obézních mužů byly výsledky zhubnutí díky spirulině nejvýraznější.

Navíc, obě skupiny dostávající spirulinu zaznamenaly úbytek hmotnosti, prodloužení doby před unavením se a nástupem akumulace krevního laktátu v krvi, jak uvedli mexičtí výzkumníci.

Tato studie posiluje naše zjištění, že vysoký obsah bílkovin v nutraceuticích jako spirulina mohou zlepšit některé biochemické parametry, například klidovou tepovou frekvenci a koncentrace laktátu v krvi, což může být výchozím bodem pro studie zaměřené na tyto proměnné v různých druzích populace,”

napsali mexičtí výzkumníci.

Naše výsledky týkající se klidové srdeční frekvence a procenta maximální srdeční frekvence při počátku akumulace laktátu v krvi mohou být způsobeny proteiny ze spiruliny, které vykazují protizánětlivou úlohu nebo nepřímo upravují zánětlivý stav a rovnováhu svalových buněk s cílem podpořit biologickou odpověď a adaptaci svalové tkáně během testu maximální intenzity,

uvádí vědci provádějící studii
.

 

Jak se v létě nenachladit? 10 tipů, abyste si léto užili zdraví, vitální a naplno

Jak se v létě nenachladit? 10 tipů, abyste si léto užili zdraví, vitální a naplno

Léto je nejoblíbenějším obdobím, na který se většina lidí čeká celý rok.

Ať už jste školák a nemůžete se dočkat zaslouženého prázdninového odpočinku od lavice a táborového dobrodružství, mladý dospělý toužící odvázat se na festivalu nebo trochu starší těšící se na vychlazené pivko u vody, exotickou dovolenou nebo třeba první hříbky v lese a dlouhé procházky teplými večery.

jak_se_v_lete_nenachladit

Jste na dovolené raději nachlazení a s ucpaným nosem, nebo si užíváte vůni moře?

Příčinou letních nachlazení, rýmy a kašle je obvykle vaše nerozumné chování

Tím spíš vás v létě zamrzí, když na vás něco vleze. V chladnějších ročních obdobích je to sice taky otravné, ale nějaká lehčí viróza v podobě odpočinku v pohodlné postýlce a s teplým čajem nemusí být až tak nepříjemná.

Nic moc vám neuteče, nechytnete li něco před důležitým termínem.

Když onemocníte v létě, něco vám uteče vždy a na 100 %, ať už je to třeba festival nebo grilovačka s kamarády. Komu by se chtělo ve vedru vylehávat pod peřinou místo u bazénu?

A o to hůř, potká vás to třeba na dovolené, nehledě na složitou domluvu s lékaři v cizím jazyce.

Naštěstí je to takhle: V zimě se virózy šíří rychle, stačí opravdu málo a ležíte s teploměrem v posteli.

Za to v létě, to si za nemoc můžete hlavně vy sami. Nevhodným chováním oslabujete organismus, pak snadno chytíte velmi častou letní angínu a místo zmrzliny a letních drinků si teď bude “dopřávat” maximálně antibiotika.

Desatero, které vás ochrání před letním nachlazení i angínou

Mám pro vás 10 praktických tipů, jak se letnímu nachlazení vyhnout. Tohle desatero si zapamatujte a užijte si léto na maximum.

NA IMUNITU MYSLI CELÝ ROK

CO DĚLAT? 

  • Sprchujte se chladnou vodou a otužujte se.
  • Myslete na svůj pitný režim a to nejen ve vedrech.
  • Dopřejte si nápoj plný antioxidantů Blendea SUPERBOOST, který nejen osvěží během horkých dní, ale hlavně posílí imunitu
.

 

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Nárazově si dát nějaký doplněk stravy a myslet si, že teď je váš štít neprorazitelný.
  • Cpát se cukrem, vysoce průmyslově zpracovanými potravin a ještě k tomu akorát ležet na gauči.
  • Neustále se stresovat ať už v práci nebo přeháněním to s fyzickou námahou a sportem.

NOHY MĚJ VŽDY V TEPLE

CO DĚLAT?

  • Nestyďte si k sukni vzít tenisky nebo si třeba v chladném metru vytáhnout ponožky a obléct si je do sandálů.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Přiznám se vám, když mělo přes den pršet, ráda jsem si brala sandály (co mi nateklo do bot zase vyteklo :D). No, od té doby co jsem si takto zajistila rýmu a kašel na celé léto, si beru raději tenisky a kromě deštníku i náhradní ponožky.

OBLEČENÍ NEPODCEŇUJ

CO DĚLAT?

  • Volte lehké a prodyšné kousky.
  • Oděvy noste slupkovitě a podle potřeby je odkládejte nebo zase oblékejte. Nepodchladíte se ani nezpotíte.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Být v tílku a kraťasech v klimatizovaném kině, nákupáku nebo autobuse, mrznout, protože jste si s sebou nevzali nic teplejšího a hned se nachladit.
  • Přemáhat zimu když se třeba večer nebo po bouřce ochladí.
nachlazeni_v_lete
Volíte v létě raději angínu a teploměr nebo úsměv a dobrodružství?

HODNĚ PIJ

CO DĚLAT?

  • Pití si dávejte vlažné.
  • Denně vypijte alespoň 6-8 sklenic.
  • Pijte nechlazené nápoje, kohoutkovou nebo minerální vodu s nízkým obsahem sodíku, bylinkové čaje.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Nepít a díky suchým sliznicím (vysušuje je například sluníčko, klimatizace, dehydratace) se nechat snadno napadnout viry a bakteriemi.
  • Vysušovat se nadměrným pitím alkoholu.
  • Pít příliš studené nápoje s ledem a “užívat” si pak bolest krku a kašel.

Nápoje by se v létě měly pít o teplotě maximálně 15 °C, jinak je to velký šok pro tělo. Navíc osvěží jen krátkodobě. Mnohem větší efekt bude mít teplý nebo vlažný zelený čaj, který ochlazuje,

doporučuje výživový specialista Martin Škába (zdroj lidovky.cz)

JEZ LETNĚ

CO DĚLAT?

  • Dopřávat si hodně zeleniny, ovoce a kvalitního masa.
  • Vybírejte lehká jídla s ochlazujícím účinky (jogurty, studené polévky, mléčné zakysané výrobky, saláty).
okurka_proti_nachlazeni
Připravte si třeba řecké tzatziki z čerstvé okurky

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Pravidelně se přecpávat k prasknutí na grilovačkách a oslavách.
  • Ládovat se několikrát denně přeslazenou zmrzlinou, která podporuje tvorbu hlenu a oslabuje váš organismus.

Rozhodně neonemocníte po jedné zmrzlině denně. Problém však nastává, když si dáte třeba tři za odpoledne a zkombinujete to ještě s chlazenými nápoji,

Výživový specialista Martin Škába (zdroj lidovky.cz)

PÁR KILY NAVÍC SI LÉTO A NÁLADU NEKAZ

CO DĚLAT?

  • Pomalu hubnout, formovat postavu a jíst zdravě celý rok.
  • Snažit se být zdravý a zbytečně se netrápit pár kily navíc.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Oslabovat si organismus drastickými dietami a hladovkami týden před dovolenou a místo vystavování se v plavkách pak ležet s horečkou na pokoji.

NEPŘEPÍNEJ SE

CO DĚLAT?

  • Odpočívejte a spěte 7-8 h denně.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Na poslední chvíli před dovolenou dohánět všechny resty.
  • Stresovat se.
  • Po celoročním válením se na gauči se odrovnat na celodenním výjezdu na kole.
zmrzlina_a_nachlazeni_v_lete
Užijete si prázdniny spíše s rýmou a kapesníkem v ruce nebo zdraví a se zmrzkou?

KLIMATIZUJ O 5 °C

CO DĚLAT?

  • Přes den zatáhněte záclony a zavřete okna.
  • Intenzivně větrejte přes noc a brzo ráno.
  • Pro pobytové místnosti teplotu stanovuje zákon (24±2°C v teplém období a 22±2°C v chladném). Nebojte se ozvat, pokud je tomu někde jinak.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Sedět přímo pod klimatizací a divit se pak z čeho je ta rýma, kašel a bolest hlavy.
  • Nastavit klimatizací s rozdílem větším než 5 °C oproti venku.
  • Klimatizaci pravidelně nečistit a vystavovat se tak riziku infekce z kontaminované klimatizace.

klimatizace_a_letni_nachlazeni

Raději rozumné větrání nebo bolest hlavy ze špatně nastavené klimatizace?

TEPLOTY STŘÍDEJ S ROZUMEM

CO DĚLAT?

  • Před vstupem do studené místnosti si převlečte vlhké oblečení (propocené nebo mokré po koupání), osušte pot a dejte si něco lehkého přes ramena.
  • Dávejte tělu čas na adaptaci.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Zpocení skákat do studené vody a chytnout hned nějakou virózu.
  • Zejména mokří, zpocení nebo uhřání být v průvanu.
  • Ignorovat že při rozdílech větších než 5 °C hrozí rýma, kašel i alergie u lidí s alergií na chlad.
  • Kašlat na to, že při dlouhodobých velkých teplotních rozdílech hrozí revmatické potíže a poruchy krevního oběhu.

Teplé počasí s sebou nese mnoho situací, kdy se člověk snaží své přehřáté tělo co nejrychleji ochladit. Jenže tím si způsobí teplotní šok, kterému organismus ne vždy dokáže čelit,

Doktor Petr Jirák, primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku pražské Nemocnice Na Homolce (zdroj novinky.cz)

SE SLUNÍČKEM OPATRNĚ NEJEN KVŮLI VAŠÍ KŮŽI

CO DĚLAT?

  • Mezi 10-16 na přímém sluníčku opatrně, fyzickou zátěž na něm omezte.

CO URČITĚ NEDĚLAT?

  • Večerpávat organismus přehnaným sluněním.
  • Rozehřátí skákat do vody a do chládku přecházet rychle.
ryma_a_cestovani_letadlem
Věděli jste, že rýma v letadle cestou na letní dovolenou může být příčinou vážných problémů, například vpáčeného bubínku?

Léto bez rýmy a nachlazení není žádná věda

Zapamatujte si naše desatero a zbytečně si nekazte léto ani zdraví :)

Letní angína, nachlazení, bolest krku a hlavy, kašel i rýma se vám tak snadno vyhnou obloukem.

.

DÁLE ČTĚTE:

9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

prevence chřipky a nachlazení

"Firmy zatím náhrady plastu netrápí, časem to budou muset řešit," rozhovor se studentskou firmou EkoBrko

"Firmy zatím náhrady plastu netrápí, časem to budou muset řešit," rozhovor se studentskou firmou EkoBrko

Říkáte si, co ty dnešní mlaďochy v dnešní době vlastně baví? My jsme narazili na studentskou firmu Ekobrko a nestačíme se divit!

Firmička vznikla pod záštitou neziskové organizace JA Czech, která dává studentům možnost vyzkoušet si podnikání přímo v praxi. 

Parta mladých lidí šla do toho po hlavě a co víc! Vymysleli skvělý ekologický koncept - Ekobrko!

Jde o firmu, která vyrábí vlastní ekologické varianty jednorázových brček.  Nedalo mi to a rozhodně jsem chtěla vědět víc.

Jak taková studentská firma vlastně vzniká a co motivuje tzv. “generaci Z” ve svém volném čase pracovat na úplně novém projektu? Čtěte dál:

ekobrko_rozhovor

 

Co vás motivovalo založit si studentskou firmu?

Ke studentským firmám jsme se dostali prostřednictvím předmětu ve škole, který měl i stejnojmenný název. Na naší škole se vždy ve třetím ročníku Ekonomického lycea studentské firmy vyučují.

Kolik Vám je let? Jak bylo náročné rozjet studentskou firmu?

Věkově jsme 17-18 let. Myslím, že rozjezd sám o sobě těžký nebyl. Určili jsme si předmět podnikání, rozdělili si jednotlivé funkce ve firmě a podepsali pracovní smlouvu.

Kdo všechno se na Ekobrku podílí a kdo vám pomáhá?

Na začátku nás bylo 15 studentů, jelikož se naše třída rozdělila na polovinu, ale nyní ve finální verzi nás zůstalo 5. Zbytek to bral spíš jen jako předmět nebo koníček, ale my ostatní jsme viděli nějaký potenciál, kterého jsme se nechtěli vzdát.

ekobrko_produkty

Co jste pro to všechno museli udělat?

Nejhorší bylo obětovat svůj volný čas, jelikož mnoho z nás má i jiné ,,koníčky" a svůj osobní život. Ale samozřejmě, kdo chtěl, tak zůstal a pokračuje i nadále.

Co jste se doposud díky Ekobrku naučili?

Naučili jsme se mnoho věcí, ať už z hlediska ekonomiky, účetnictví anebo samotného businessu. Nejdůležitější ale bylo naučit se spolupracovat s ostatními, komunikovat, jednat a přemýšlet jako jeden člověk a jeden tým.

Máte někoho na “řídící” funkci?

Ve školním roce jsme měli ředitelku firmy a její zástupkyni, potom i vedení jednotlivých oddělení, ale teď jsme se zaměřili spíše na to, co kdo umí nejlépe, ale k tomu správnému rozhodnutí samozřejmě člověka potřebujeme a máme. 

ekobrko_vyroba

 

Proč zrovna “Ekobrko”? Pamatujete si příběh toho, jak jste našli název a řekli jste si “to je ono”?

Náš produkt jsou těstovinová brčka, tím pádem jsou to ekologická brčka - no a tady to máme. Eko - jako ekologický a brko - jako brčko, takže vlastně z Ekobrčka máme EkoBrko. Ale upřímně to byla asi ta nejvtipnější část, vymyslet ten nejlepší název.

Jak bylo náročné najít materiál a suroviny pro výrobu brček?

Materiál i suroviny si sehnalo především výrobní oddělení, a to například v Dortisimu a jiných cukrářských potřebách. Samotné těstoviny jsme pak sehnali v Makru.

Kde probíhá výroba a jak si práci rozdělujete?

Vyrábíme ve školní kuchyni, kterou nám schválila i hygiena. No a jelikož byly ve výrobním oddělení 4 holky, tak si to vždy rozdělily tak, jak potřebovaly.

Kdo jsou většinou vaši zákazníci?

Naši zákazníci jsou většinou rodiče s dětmi, které jsme potkávali na veletrzích, dále vetší firmy, jako je vaše Blendea, a samozřejmě bary i restaurace.

ekobrka_blendea

Co pro vás bylo největší překážkou?

Největší překážku je těžké určit, bylo to většinou různé. Ale hodně nás potrápil marketing a celková propagace mezi lidi.

Setkali jste se s nějakým negativním názorem na vaši firmu?

Ano, setkávali. Například na veletrhu v Rakousku, kde nám dvě paní tvrdily, že naše těstovinová brčka jsou ještě horší, než ta plastová. 

ekobrko_tym

 

Máte plány pro následující dva roky? Kam byste chtěli Ekobrko posunout?

Určitě bychom chtěli náš nápad dostat k více lidem a získat několik stálých zákazníků. Myslím, že v budoucnu, třeba i za ty dva roky, se začnou firmy poptávat po nových alternativách brček a celkově všeho, jen aby nahradily plast. Zatím je moc netrápí, ale časem to stejně budou muset začít řešit.

Jakých úspěchů jste se svou firmičkou dosáhli?

V rámci veletrhů jsme se umístili v mnoha kategoriích. Největší úspěch pro nás bylo 1. místo za Finanční řízení podniku, které nám udělalo nesmírnou radost, dále také umístění za nejlepší inovaci a cena Tomáše Bati. 

ekobrko_oceneni_diplom

 

Co byste vzkázali každému, kdo by chtěl začít podnikat třeba už během studia na SŠ?

Ať jde určitě do toho, protože jak se říká - ,,risk, je zisk" a nikdy člověk neví, co ho může potkat a kde mohou jeho nápad potřebovat. A především nové mozky a mladá generace, to je to, co svět potřebuje, ne?

Měkounké cestovatelské proteinové muffiny s čokoládou a tvarohem

Měkounké cestovatelské proteinové muffiny s čokoládou a tvarohem

Plánujete celodenní letní výlet a nechcete být o hladu? Upečte si lahodnou svačinu, která dodá sílu a energii na celý den.

Rozhodně lepší varianta, než zaběhnout do rychlého občerstvení pro několik porcí hranolek.

Muffiny po vychladnutí naskládejte do pevné uzavíratelné mističky tak, aby vám během dne neokoraly.

cokoladove_proteinove_muffiny

Z ingrediencí připravíte 12 nadýchaných muffinů. Jeden kousek má 82kcal, 1,4g tuku, 11,8g sacharidů a 4,1g bílkovin. 

INGREDIENCE:

  • 100 g namletých vloček
  • 2 vejce
  • 50 g odtučněného tvarohu
  • střední banány (cca 140 g)
  • 30 g medu
  • 1 ČL kypřícího prášku
  • 1PL kakaa 
  • 20 g čokolády 
  • cca 20 ml mléka (jen na doředění směsi, není potřeba moc)
  • 25 g Blendea Vegan proteinu

proteinove_mufiny_recept

1 odměrka Blendea vegan proteinu je zároveň denní doporučenou dávkou. Pokud sportujete, denní dávka jsou 2 zarovnané odměrky (50 g).

.

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

  • Nejdříve si v misce vyšleháme vejce s medem do pěny.
  • Ke směsi přimícháme rozmačkaný banán a následně přidáme i protein a vločky.
  • Ve finále přimícháme nalámané kousky čokolády a směsí naplníme muffinové košíčky tak do 2/3. Já jsem si trochu směsi nechala a do ní přimíchala kakao, abych měla nějaké i kakaové.
  • Pečeme na 180 stupňů cca 30 - 40 minutek. Kontrolujeme špejlí. Až se na ní nebude lepit těsto, muffiny jsou hotové.

cokoladove_muffiny_recept

Všechny ingredience jsou zdravé, a pokud to s muffiny nebudete přehánět, nehrozí ani přibírání na váze

cokoladove_muffiny

Muffiny pečte 30 - 40 minut na 180 stupních

cokoladove_proteinove_muffiny

Muffiny jsou velice vláčné a měkké. Přesně takové mají muffiny být :)

.
"Pokud nad koupí váháte kvůli chuti, je opravdu svěží, mátová a lahodná", rozhovor se spokojenou zákaznicí Dášou

"Pokud nad koupí váháte kvůli chuti, je opravdu svěží, mátová a lahodná", rozhovor se spokojenou zákaznicí Dášou

Dnes jsem si s naší zákaznicí Dášou popovídala o tom, jak ji Blendea pomohla zbavit se trápení s věčně nafouknutým bříškem.

Pokud často nosíte volná trička právě kvůli problémům s nafouknutím a trpíte bolestmi, tenhle rozhovor je přímo pro vás. 

rozhovor_dagmar_salakova

 

Dobrý den, Dagmar, představíte se nám?

Jmenuji se Dáša, je mi 26 let a pracuji jako vedoucí prodejny se sportovní výživou.

Proč jste si pořídila balení Blendey?

Blendeu jsem chtěla vyzkoušet skrz mé dlouhodobé a každodenní trápení s nafouklým břichem. Mám už dlouho problémy s trávením a už jsem nevěděla, co vyzkoušet. Probiotika mi pomohla na chvíli a zakysané mléčné výrobky, které by měly pomáhat, nemohu kvůli alergii na mléčnou bílkovinu. Samotný ječmen a chlorellu, či spirulinu jsem nemohla ani cítit, hrozně mi smrděly. Ale když jsem četla recenze na Blendeu, že chutná moc dobře a ne "po trávě", rozhodla jsem se ji dát šanci. Říkala jsem si, že za zkoušku nic nedám, že to bude poslední možnost, jak trávení pomoci.

makove_rezy_s_blendeou_supergreens

Mákové řezy s Blendeou SUPERGREENS

 

Trápily Vás před užíváním nějaké potíže?

Jak už jsem říkala, trápily mě především zažívací problémy, problémy s trávením, zácpou a nafouklé břicho ihned po snídani.

Řešila jste s odborníkem? Zkoušela jste jinou léčbu či doplňky?

Byla jsem na gastroskopii, zda nemám nějaký větší problém. I na různých testech, ale nic, kromě alergie mléčnou bílkovinu, mi nenašli. Zkoušela jsem to tedy přes probiotika a nějaké doplňky na úpravu střevní mikroflóry, které mi napsal lékař. Což nemělo moc velký úspěch. Další možnost byly přírodní doplňky stravy a bylinky.

Změnilo se něco po užívání SUPERGREENS?

Zmizelo mi ranní nafouklé břicho a zácpa se objeví už jen občas :) A také pozoruji zlepšení pleti.

buchta_s_boruvkami_a_blendeou 

Buchta s borůvkami a Blendeou SUPERGREENS

 

Jak dlouho vám vydrží balení Blendey?

Používám ji každé ráno nalačno, takže na měsíc.

Jak dlouho směs užíváte?

Už cca 3 měsíce.

Na jaké další doplňky stravy nedáte dopustit?

Dlouhodobě užívám ostropestřec, kontryhel, aswagandhu, vitamín B12 a omega 3, protože rybám moc nedám :)

.

Jakému stravovacímu směru fandíte?

Nemám vyhraněný stravovací směr. Po zkušenostech s raw veganskou stravou, díky které jsem si trávení asi rozhodila, jsem zastáncem zdravé a vyvážené stravy 80/20. Jíst vše, v každém jídle mít zastoupení všech makroživin, sacharidy, bílkoviny i tuky. Občas si dát i nějakou tu dobrotu nebo drink s přáteli. Nic se nemá přehánět. Ale každému samozřejmě vyhovuje něco jiného. Já jím vše co mé tělo potřebuje a po čem se cítím dobře. Rozhodně nevynechávám žádnou makroživinu :) 

Co byste vzkázala našim budoucím zákazníkům?

Že se určitě nemusí bát chuti, pokud kvůli tomu váhají nad koupí. Chuť je opravdu svěží, mátová a lahodná. Bála jsem se, protože po ochutnání ječmene a spiruliny jsem si řekla, že tohle teda ne :D Cítila jsem trávu a akorát mi z toho nebylo dobře. Ale Blendea SUPERGREENS je vážně moc chutná a komu by i tak dělala problém, tak ve smoothie s nějakým sladkým ovocem, třeba banánem nebo datlemi, ji určitě nikdo neucítí :)

vetrnicky_s_blendeou_supergreens

Větrníčky s Blendeou SUPERGREENS

 

Jak nejraději užíváte zelenou směs?

Dávám ji ráno půl hodinky před snídaní. Dříve jsem si dávala kávu + sladká snídaně, abych se nastartovala. Teď mě nakopne Blendea a kávu ani nepotřebuji. Dám si ji výjimečně, když mám chuť.[

Kdo je pro vás inspirací? Máte nějaké životní heslo?

Dlouho sleduji na instagramu paní Evu Tóth, která mi také trošku pomohla k tomu Blendeu zkusit. A inspiruje mě hlavně svou pozitivní energií a recepty. Hrozně ráda totiž peču a ona má opravdu super sladké recepty :) Řídím se heslem - všeho s mírou. Prostě když je chuť na sladké, tak si dám, ale jen kousek, samozřejmě ne celou tabulku čokolády :)[

Květka Bezuchová

Máte i vy svůj příběh, o který se chcete podělit? Máte reálnou zkušenost s našimi produkty?

Napište mi na sona@blendea.cza pojďme to předat dalším zákazníkům v podobě rozhovoru. Odměna vás nemine :)

.
Krémový avokádový dresink pro zdokonalení každého salátu

Krémový avokádový dresink pro zdokonalení každého salátu

Kdo chce jíst zdravěji, často sáhne po salátu. Lidé však většinou sáhnou spíše vedle - po salátu, který nezasytí a ani nechutná. Salát se pak kvůli tomu zase na dlouhou dobu ve vašem jídelníčku neobjeví.

Mám pro vás tip na zdravý dresing, který k dokonalosti přivede každý salát. Je totiž plný kvalitních tuků i chutí.

avokadovy_dresing

 

Na Krémový avokádový dresing budete potřebovat:

  • 1 avokádo
  • 1 hrst římského salátu
  • 4 lžíce olivového oleje
  • šťáva z půlky citrónu
  • sůl, koření podle chuti
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
.

Postup: 

Všechny ingredience vložíme do mixéru a dobře rozmixujeme. Podávat můžeme například s římským salátem a avokádem.

VIDEOPOSTUP: Jak na Krémový avokádový dresing

Zdravotní benefity použitých surovin:

  • Avokádo posiluje srdce, snižuje krevní tlak a cholesterol, pomáhá při nemocech kůže, sliznic, ledvin, jater a močových cest, napomáhá vstřebávání všech vitamínů a mírní projevy bolestivé menstruace.
  • Olivový olej působí preventivně před kardiovaskulárními a nádorovými onemocněními, pomáhá se zácpou a nadýmáním, detoxikuje, podporuje vstřebávání vápníku a zpomaluje stárnutí.
  • Blendea SUPERGREENS povzbuzuje organismus a celkové zdraví, napomáhá hubnutí a snižuje chuť k jídlu, podporuje imunitu a vitalitu, pročišťuje vaše tělo, přispívá k duševní pohodě a relaxaci

avokadovy_dresing_recept

.

 

Mikrobiom může za kila navíc, zubní kazy i slabou imunitu. Jak mikrobiom vyléčit a sebe taky?

Mikrobiom může za kila navíc, zubní kazy i slabou imunitu. Jak mikrobiom vyléčit a sebe taky?

Lidé mají 20 000-25 000 párů genů. V těle ale máte něco, co má genů 100 000x více.

Mikrobi s vámi žijí v symbióze, na vašem těle i uvnitř něj. Když mají více genetické informace než vy sami, nejspíš vás také hodně ovlivňují.

Teoreticky vlastně nejsme lidé, ale mikrobi :) Mikrobi jsou taková malá “zvířátka” – bakterie, viry a houby. Společně tvoří váš mikrobiom neboli střevní mikroflóru.

mikrobiom

Mikrobiom jsou mikroorganismy, které žijí v trávicí soustavě živočichů včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit.

 

Mikrobiom je domovem pro bilióny malinkatých baterií, mikrobů

Ale nebojte, je moc dobře, že tam jsou. Okem je neuvidíte, nejspíš vás proto překvapí, jakou mají sílu.

Ano, některé bakterie způsobují nemoci. Jiné jsou však extrémně důležité pro imunitní systém, srdce, váhu a mnoho dalších aspektů vašeho zdraví. Vsadím se, že byste nečekali, co všechno pro vás tihle malí drobečkové dělají.

V tomto podrobném článku vás zasvětím do světa střevního mikrobiomu a vysvětlím vám, proč je zdravý mikrobiom pro vaše zdraví naprosto zásadní.

Jestli se o svůj mikrobiom nestaráte hezky, velmi brzy se může objevit (a nejspíš opravdu objeví) nějaký zdravotní problém.

Jak je to doopravdy? Protože mikrobiom a jeho příznivý vliv na naše zdraví od hlavy až k patě - naštěstí - pilně studují kromě autorů bulvárních plátků i vědci, v článku najdete také spoustu prokliků na odborné studie a objektivně podložená tvrzení. Článek jsem doplnila také krátkým rozhovorem s radikální a upřímnou koučkou Bagniari, která vám o mikrobiomu vyprávěla na několika našich přednáškách. Další její myšlenky si můžete přečíst v rozhovoru tady.

Mikrobiom je v poslední době hodně propírané téma a spousta autorů ho považuje za něco, co vám vyléčí rakovinu, autismus, ekzém i špatné známky z matiky.

bagniari_a_mikrobiom

Bagniari můžete sledovat na jejím webu, Facebooku, Twitteru i Instagramu

Podpořte svůj mikrobiom Blendeou SUPERGREENS

Blendea SUPERGREENS je směsí 5 zelených superpotravin, z nichž každá vám pomůže starat se o váš mikrobiom co nejlépe:

  • chlorella vaše střeva pročistí a zajistí mikrobiální rovnováhu
  • spirulina pro neprorazitelný imunitní štít, aby jste se nemuseli ládovat prášky mikrobiom oslabující
  • zelený ječmen doplní důležité minerály a živiny a povzbudí celé vaše tělo včetně mikrobů
  • mladá pšenice obsahuje spoustu vlákniny, kterou se mikrobiobi živí
  • máta peprná mírní stres, který mikrobiom velmi špatně snáší

 

.

ROZHOVOR S BAGNIARI: Jaký mají na mikrobiom vliv zelené superpotraviny?

Vodné riasy ako je napríklad chlorella pomáhajú telu odstraňovať ťažké kovy z tela. Prítomnosť chlorofylu vo všetkých vyššie uvedených potravinách podporuje obnovu buniek tým, že chlorofyl napomáha spracovaniu väčšieho množstva kyslíka, obnoveniu tkaniva v tele a zbavuje krv nežiaducich látok. Navyše sú zdrojom vlákniny, ktorá je pre zdravie čreva kľúčová.

Co je to ten mikrobiom?

Jako mikrobiom jsou označovány bakterie, viry, houby a další mikroorganismy.

Biliony jich žijí uvnitř na povrchu vašeho těla - na kůži i uvnitř vašich orgánů. Nejvíce jich obsahují vaše střeva. Většina střevních mikrobů žije v “kapse” tlustého střeva, neboli v takzvaném slepém střevě. "95% mikrobiómu je v tráviacom systéme a iba 5 % je po celom tele ako pokožka," říká Bagniari.

Mikrobi ve vašem těle mohou vážit 1-2 kila, což váží také například váš mozek. Je to takový orgán navíc. Mikrobiom závisí na mnoha faktorech, jako je třeba věk nebo pohlaví.

Je na světě déle než vy. Není to tak, že by na vás jen žil a chtěl, ať ho krmíte. Je tu od toho, aby s vámi spolupracoval.

Vy mu dáte jídlo - a on z toho, co by vaše tělo nestrávilo, vytáhne živiny a dostane je do vašeho těla. Vy živíte jeho a on vás.

strevni_mikrobiom

Mikrobiom má vliv dokonce i na vaši psychiku a přístup k životu. Přitom vám nikdo asi neřekne “Sprav si ty střeva konečně, budeš mít lepší náladu”. Kdyby řekl, koukali byste na něj nejspíš jako na šarlatána.

Bakterie, viry a houby, které v těle mít chcete

Uvnitř vašeho těla žije spoustu mikroorganismů. Vědci se nejvíc zaměřují na bakterie.

Faktem je, že ve vašem těle máte víc buněk bakterií (zhruba 40 bilionů), než těch lidských (asi 30 bilionů). A co víc - střevní mikrobiom se skládá z více než 1000 druhů bakterií. Každý z nich přitom ve vašem těle hraje jinou roli. Většina z nich je extrémně důležitá pro vaše zdraví, jiné mohou způsobovat nemoci.

Dysbióza aneb nerovnováha mikrobiomu

Váš mikrobiom obsahuje jak “zdravé”, tak i “nezdravé” mikroby. Ve zdravém těle vytváří harmonii.

Tu však můžete narušit například antibiotiky nebo některými druhy diet. Harmonii se vám může podařit obnovit zdravým životním stylem.

Nerovnováha mezi mikroby se někdy nazývá dysbióza a často bývá spojována s různými zdravotními problémy - například Alzheimerovou chorobou, rakovinou a poruchami imunitního systému.

Doktoři si zatím však nejsou 100% jistí, jestli je na vině mikrobiom, nebo je jen “náhodným kolemjdoucím”. 

"Zatímco se vědci snaží odhalit příčinu rostoucího výskytu převážně západních onemocnění, jako je rakovina, cukrovka, alergie, astma, autismus a zánětlivá onemocnění střeva, začíná být jasné, že mikrobiota hraje důležitou roli při vzniku všech těchto chorob a v mnoha ohledech i v našem zdraví,"

vykládá Justin a Erica Sonnenburgovi v knize Zdravá střeva (kterou rozhodně doporučuji, pokud se o mikrobiomu chcete dozvědět více)

Jaký má mikrobiom vliv na vaše tělo?

Soužití lidí s mikroby se vyvíjelo milióny let. Bez mikrobů ve střevech by se lidstvo možná dnešních dnů vůbec nedožilo.

Mikrom vaše tělo začne ovlivňovat hned od narození. Miminko s ním poprvé přijde do kontaktu při průchodu porodním kanálem.

Mnohé novější studie dokonce tvrdí, že někteří mikrobi se vyskytují už i v děloze. (odkaz na studii, studii a studii

Věděli jste, že základ mikrobiomu se tvoří do prvních 3 let dítěte? Je naprosto zásadní, jak ho matka porodila, jak dlouho jej kojila a jakou stravu mu podávala. V tomto kritickém období můžete něco snadno pokazit. Pozor především na cukrem přeplněné kašičky a směsi či třeba nadužívání antibiotik.

V dospělosti se mikrobiom mění tím, jak žijete - jestli se hýbete, jak jíte, jakou používáte kosmetiku, jestli to přeháníte s hygienou. Výrazně ho ovlivňuje také stres, kolik toho naspíte a jestli to s fyzickou aktivitou nepřeháníte. Záleží jen na vás a vašem životním stylu. 

Bagniari na Blendea přednášece ŠKOLA ZDRAVÍ: Imunita a zdravá střeva uvedla:

"V dnešní době je paradoxem, že se o sebe zejména ženy starají čím dál víc - a přitom se o sebe přestaly starat z té mnohem důležitější stránky. Ládují se umělými hormony jen proto, aby uspokojily toho druhého. Patlají na sebe kosmetiku, aby byly přitažlivé. Čím se patlají, o tom už však nepřemýšlí. Většina žen řeší svoji stravu - ale jen proto, že chtějí zhubnout a nikdy se se pořádně nenají."

VIDEO: ŠKOLA ZDRAVÍ: Reportáž z přednášky Imunita a zdravá střeva

 

Mikrobiom: vaginální porod vs. císařský řez

Váš mikrobiom je stejně jako otisk vašeho prstu zcela unikátní. Každý mikrobiom má svůj vlastní genetický kód. I dvojčatům se částečně liší.

Některý vám předala vaše maminka - v závislosti na tom, jak vás porodila. Vaginální porod je to nejpřirozenější a pro maminku i dítě zpravidla nejlepší. Při vaginálním porodu miminko prochází matčiným porodním kanálem, při čemž ho maminčino tělo obalí jejím mikrobiomem.

Když se však vyskytnou nějaké komplikace a je nutný císařský řez, miminko se s maminčiným mikrobiomem nepotká. Výzkumy ukazují, že děti, které na svět přišly císařem, častěji trpí alergiemi - není však zcela jasné, proč.

 

Když rostete, mikrobiom začíná obsahovat víc a víc mikrobiálních druhů

Čím víc jich váš mikrobiom obsahuje, tím lépe pro vaše zdraví. Je zajímavé, že na různorodost střevního mikrobiomu působíte například tím, co jíte.

Mikrobiom roste spolu s vámi a vaše tělo ovlivňuje například takto:

Trávení mateřského mléka

Bakterie, které začínají růst ve střevě miminek, se nazývají bifidobakterie. Pomáhají s trávením cukrů v mateřském mléce, které jsou důležité pro růst. (odkaz na studii, studii a studii)

Trávení vlákniny

Jiné bakterie mikrobiomu pomáhají trávit vlákninu a produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, důležité pro zdraví střev. Vláknina může být například prevencí přibírání, cukrovky, nemocí srdce a rakoviny. (odkaz na studii, studii, studii a studii)

Podpora imunitního systému

Střevní mikrobiom řídí také také fungování vaší obranyschopnosti. Komunikuje s imunitními buňkami a dohlíží na to, jak vaše tělo odpovídá na infekci. (odkaz na studii a studii)

ROZHOVOR S BAGNIARI: Jak souvisí imunita a střeva? 

"Asi by som to najlepšie vyjadrila tak, že slová črevá a imunita by sa mali ideálne spojiť v jeden názov. Tým myslím, že ak máte narušenú črevnú bariéru či trávenie, máte slabý mikrobióm. Nemáte silný mikrobiom (resp. dostatočne pokrývajúcu črevnú stenu) trpíte ochoreniami z oslabenej imunity či priamo tráviacim problémami. Pre mňa je to ako otázka vajce alebo sliepka."

 

Může mít mikrobiom vliv i na vaši váhu?

Mikrobiom může mít vliv na to, jestli tloustnete, nebo hubnete. Dysbióza může vést k přibírání na váze.

mikrobiom_a_hubnuti

Jak jsme si už řekli, většina bakterií žijících ve střevech má na vaše zdraví pozitivní vliv. Pokud však ve střevech máte až příliš “nezdravých” mikrobů, může to vést k nemoci.

Několik studií dokázalo, že střevní mikrobiom může být naprosto odlišný i u jednovaječných dvojčat, z nichž jedno je zdravé a druhé obézní. Tyto studie demonstrují, že rozdíly mezi mikroby nejsou dány geneticky. (odkaz na studii a studii)

K zajímavému zjištění vědci došli, když během studie přehodili mikrobiom několika myším dvojčatům - z nichž jedno bylo obézní a druhé štíhlé. Obézní s mikrobem štíhlejšího dvojčete přibraly ještě víc. Přitom obě skupiny jedly to samé. (odkaz na studii)

Další studie zase ukázaly, že mikrobiomová dysbióza může být důležitá při tloustnutí. Jiné studie zase poukazují na to, že lidé s nadváhou mají obvykle více druhů těch mikrobů, kteří se živí energií z jídla a napomáhají ukládání tuku. Což může nastartovat tloustnutí. Obvykle je to spojeno s konzumací nadmíry tuků, cukrů a sacharidů s malým obsahem vlákniny. 

Probiotika jsou pro mikrobiom zdravá a mohou váhu snížit. Studie však ukazují, že efekt probiotik na hubnutí je dosti malý - lidé zhubli méně než 1 kilo. (odkaz na studii)

Jiní vědci zase upozorňují, že je příliš brzo na nějaké závěry. Mají podle mě pravdu a zatím skutečně nemůžeme tvrdit, jestli má mikrobiom na váhu nějaký vliv.

Jaký má mikrobiom vliv na zdraví střev?

Mikrobiom může ovlivňovat i zdraví vašich střev a hrát roli při trávicích potížích, jako je například syndrom dráždivého tračníku (IBS) a zánětlivá onemocnění střev (IBD). (odkaz na studii, studii a studii)

Nadýmání, křeče a bolesti břicha, které trápí lidi se syndromem dráždivého tračníku, může způsobovat zase ta střevní dysbióza. Na vině mohou být mikrobi produkující příliš plynu a dalších chemikálií, které jsou spojeny s trávicími potížemi. (odkaz na studii)

Propouštění střev aneb leaky gut

Když máte špatný mikrobiom nebo o něj nepečujete (jste neustále ve stresu, používáte nevhodnou kosmetiku, vaše stravování nestojí za moc, fyzické aktivity máte až příliš), vaše tělo zeslábne. Ve vašich střevech se mohou vytvořit mezírky, které propouští škodlivé látky do těla. Patogeny, toxiny (kterých zvláště pokud žijete ve městě není kolem vás málo) a další odpadní látky, které by vaše tělo normálně přes trávicí trakt poslalo pryč.

Střevní bariéru mohou narušit například mykotoxiny, chemické látky, toxiny, patogeny (viry a plísně), průmyslově zpracované tuky a cukry či pšeničný lepek.

Zdravý mikrobiom vaši střevní bariéru chrání, aby patogeny nepropouštěla.

mikrobiom_a_deprese

Narušené střevo mohou doprovázet deprese, úzkosti, psoriáza, ekzémy, revma, zácpy, únava. Jakýkoliv zdravotní problém může souviset s tím, že vám nefunguje zažívání.

ROZHOVOR S BAGNIARI: Jaká kosmetika je nevhodná a jaká naopak vhodná?

"Rozhodne odporúčam anti-estrogénovú, ideálne na prírodnej báze. Neobsahuje látky ako parabény, ktoré narušujú hormonálnu rovnováhu v tele. Navyše zaťažujeme pečeň ich odstraňovaním, a pokiaľ je do toho pridaná aj nevhodná strava tak sa to krásne nabaľuje na seba. Pokiaľ by človek dodržiaval všetko tip top a problém by bol len v užívaní komerčnej kozmetiky, efekt by nemusel byť veľký, ale je dosť pravdepodobné, že by sa objavili reakcie, ktoré by aj tak viedli k zmene kozmetiky."

Existují ale naštěstí i takové bakterie, které zdraví střev zlepšují

Některé bifidobakterie a laktobacily, které najdete například v probioticích a jogurtech, mohou pomoci utěsnit mezery mezi střevními buňkami a zabránit “syndromu protékajícího střeva”.

Tyto 2 druhy bakterií jsou také prevencí bakterií lepících se na střevní stěnu a způsobujících mnohá onemocnění. (odkaz na studii a studii) Mohou redukovat i syndrom dráždivého tračníku. (odkaz na studii)

Střevní mikrobiom může být přínosem i pro zdraví srdce

Mikrobiom může pozitivně ovlivnit dokonce i vaše srdce. (odkaz na studii) Vcelku nedávná studie na 1 500 lidech zjistila, že střevní mikrobiom hraje důležitou roli v podpoře “dobrého” HDL cholesterolu a triglyceridů. (odkaz na studii)

Některé “nezdravé” druhy střevních mikrobů mohou však způsobit onemocnění srdce. A to tím, že produkují trimethylamin N-oxide (TMAO). TMAO je chemikálie spojovaná s ucpáváním tepen, což může vést k infarktu nebo mrtvici.

Určité bakterie uvnitř mikrobiomu přeměňují cholin a L-karnitin (živiny obsažené v červeném mase a dalších živočišných potravinách) na TMAO. Potenciálně tedy zvyšují riziko srdečních onemocnění. (odkaz na studii, studii a studii)

Naštěstí, jiné bakterie (zejména laktobacily) mohou napomáhat snižování cholesterolu, užívají li se jako probiotikum. (odkaz na studii)

Mikrobiom může pomáhat hlídat hladinu cukru v krvi a snižovat riziko cukrovky

Střevní mikrobiom může také pomáhat s hladinou cukru v krvi, která může ovlivňovat mimo jiné riziko cukrovky 1. a 2. typu.

Nedávná studie zkoumala 33 kojenců, kteří měli geneticky dané vysoké riziko rozvoje cukrovky typu 1. Vědci zjistili, že rozmanitost mikrobiomu před nástupem diabetu 1. typu náhle klesla. Rovněž objevili, že množství řady “nezdravých” bakteriálních druhů těsně před nástupem cukrovky 1. typu značně narostly. (odkaz na studii)

Další studie zjistila, že dokonce i lidé konzumující tatáž jídla, měli odlišnou hladinu cukru v krvi. To může být způsobeno typem bakterií v jejich střevech. (odkaz na studii)

Mikrobiom může ovlivňovat zdraví mozku

Nové studie zjistily, že střevní mikrobiom může mít spoustu příznivých vlivůt také centrální nervový systém řídící funkce mozku.

Zaprvé: některé druhy bakterií mohou produkovat mozkovou chemikálii zvanou neurotransfer. Například serotonin je antidepresivní neurotransfer, který se z většiny vytváří právě ve střevech. (odkaz na studii a studii)

Zadruhé: střevo je s mozkem fyzicky propojeno pomocí milionů nervových buněk. Střevní mikrobiom tedy může mozek ovlivňovat pomocí zpráv, které jsou do mozku vysílány právě pomocí těchto nervů. (odkaz na studii a studii)

strevni_mikrobiom_a_alzheimerova_nemoc

Mnoho studií ukazuje, že lidé s rozličnými psychickými poruchami (Alzheimerova choroba, stres, deprese a úzkosti) mají ve střevech jiné druhy bakterií než lidé zdraví (odkaz na studii a studii) 

Jedna studie dokonce zjistila, že lidé trpící Alzheimerem mají méně pestrý mikrobiom - což může vést k zánětu a navýšení bílkovin spojených s Alzheimerovou chorobou.

Je to možná důkaz toho, že střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví mozku.

Nicméně, není zcela jasné, jestli to není způsobeno například spíše různými dietními a životními návyky. Zatím jen pár studií ukázalo, že některé probiotika mohou zlepšit příznaky deprese a dalších mentálních onemocnění. (odkaz na studii a studii)

Mikrobiom jako pomocník v boji s rakovinou

Vědci zkoumají, jak by se síla mikrobiomu dala využít při léčbě rakoviny. Při imunoterapii váš vlastní imunitní systém rakovinné buňky ničí. Výzkum ukazuje, že mikrobiom funkci imunoterapeutických léků zlepšuje tím, že posílá signály do imunitních buněk.

Vědci se tedy snaží vyrobit mikrobiomovou medicínu, která by mohla být podávána společně s léky na rakovinu.

Nová studie také objevila, že určité bakterie (zvláště například mycoplasma) v ženském děložním čípku mohou být předzvěstí rizika rakoviny děložního čípku.

Mikrobiom a autismus

Podle nové studie mohou střevní baterie hrát nějakou roli i co se týče autismu. Výzkumníci porovnávali mikrobiom dětí s autismem s mikrobiomem jejich zdravých sourozenců. Zjistili, že se jednoznačně liší.

Podle autistické advokátní organizace Autism Speaks jsou trávicí problémy 8x častější u mladistvých autistů, než u běžně se vyvíjejících dětí. Často trpí chronickou zácpou, gastroezofageálním refluxem a bolestmi břicha. Další studie, publikovaná v Scientific Reports, zjistila, že fekální transplantace u dětí s autismem pomohly zlepšit střevní problémy i chování. Tyto transplantace změnili také jejich dětskou mikroflóru.

strevni_bakterie

Autoři studií však uvádějí, že je možná jasné, že břicho příznivých bakterií plné méně než z poloviny, může způsobit zažívací problémy - propojení s autismem však tak jisté ještě není a musí se to lépe prozkoumat

5 negativních vlivů mikrobiomu na různá onemocnění aneb když je nemocný mikrobiom

Mikrobiom na vaší pokožce

Už víte, že mikrobi žijí také na vaší kůži. Rozhodně to neznamená, že byste byli špinaví. Mikrobiom se stará, aby vaše pokožka byla zdravá.

Nevyrovnaný mikrobiom může vést ke kožním problémům. Například, příliš bakterií způsobujících pupínky může vést k akné. Jiné bakterie způsobují zase alergický kožní stav ekzém.

Mikrobiom ve vašich ústech

V puse máte přes 700 druhů bakterií. Některé druhy mění cukr z jídla na kyselinu. Pokud je pravidelně neodstraňujete (například důkladným čištěním zubů), kyselina se může “prokousat” vaši sklovinu a způsobit zubní kaz.

Odborníci si také myslí, že některé mikroby mohou v ústech vyvolávat zánět, který může vést k zánětu a onemocnění dásní.

mikrobiom_v_ustech

Lidé se sklonem k zubnímu kameni mívají jiný mikrobiom než ti, kteří na zubní kameny netrpí

Mikrobiom a autoimunitní onemocnění

Pokud trpíte autoimunitním onemocněním, váš vlastní imunitní systém napadá různé části vašeho těla. Příkladem je fibromyalgie, lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida a cukrovka 1. typu. Autoimunitní onemocnění jsou často dědičná a někteří vědci tvrdí, že se dědí právě přes mikrobiom.

Vliv mikrobiomu na alergii a astma

Mikrobi ve vašich střevech a plicích můžou mít na svědomí vaši alergii nebo astma. Při těchto zdravotních stavech váš organismus napadá neškodné látky, jako je například prach.

Faktem je, že mikrobiom může být jedním z důvodů, proč jsou alergie a astmata v současné době na vzestupu. Během posledních 30 let se jejich počet ztrojnásobil. Někteří odborníci tvrdí, že důvodem mohou být změny mikrobiomu v důsledku nadužívání antibiotik a posun ve stravování.

Zánětlivá střevní onemocnění

Existuje řada stavů způsobujících zánět střev. Patří mezi ně například Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Roli při těchto onemocněních může hrát to, jak vaši střevní mikrobi působí na buňky lemující vaše střeva. Některé typy bakterií mohou vaše střeva podráždit.

Někteří lidé trpící Crohnovou chorobou mají genovou závadu, která střevním bakteriím umožňuje vstupovat do střevních stěn. To může vyvolávat zánět.

11 tipů, jak zlepšit váš střevní mikrobiom

Existuje spousta cest, jak zlepšit váš střevní mikrobiom. Sebemenší změna každodenních návyků může vést k velkým úspěchům.

Zásadně váš mikrobiom ovlivňuje to, jak jíte. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny (jako je zelenina, ovoce a celozrnné výrobky) krmí “hodné” bakterie ve vašich střevech a od růstu odrazují některé “špatné”.

Hodné bakterie do vašich střev dostanou také probiotické potraviny (třeba jogurty a nakládaná zelenina). Ke zlepšení mikrobiomu vede i dostatek spánku, vyhýbání se stresu a pohyb.

potraviny_pro_mikrobiom

Nebojte se másla, parmezánu a poctivého vývaru se spoustou zeleniny a kostí, který je lékem skoro na všechno

Jíst pestře

Pestrý jídelníček může vést k pestrému mikrobiomu, což je znak pevného střevního zdraví. Zejména luštěniny a ovoce obsahují spoustu vlákniny a mohou podpořit růst zdravých laktobacilů. (odkaz na studii, studii a studii)

Konzumovat fermentované výrobky

Fermentované potraviny, jako například jogurty, kysané zelí a kefír, obsahují zdravé bakterie - především laktobacily. Mohou snižovat množství choroboplodných druhů bakterií ve střevech. (odkaz na studii)

probiotika_pro_deti_1

Spoustu probiotik obsahuje také kimchi

.

Omezit příjem umělých sladidel

Existují důkazy, že umělá sladidla (například aspartam) zvyšují hladinu krevního cukru stimulací růstu nezdravých bakterií (například Enterobacteriaceae) ve střevním mikrobiomu. (odkaz na studii)

Jíst prebiotické potraviny

Prebiotika jsou typ vlákniny, která podporuje růst zdravých bakterií. Potravinami bohatými na prebiotika jsou třeba artyčoky, banány, chřest, ovesné vločky, jablka a hodně vláknitá zelenina (cibule, česnek, kořenová zelenina). (odkaz na studii)

strava_pro_podporu_mikrobiomu

Další důvod vyzkoušet Krémovou ovesnou kaši s Blendeou SUPERGREENS

.

Kojit nejméně 6 měsíců

Kojení je pro rozvoj střevního mikrobiomu velmi důležité. Část mikrobiomu dítěti předáváte i přes mateřské mléko. Děti, které jsou kojeny alespoň do 6 měsíců, mají více prospěšných bifidobakterií než ty, které jsou krmeny umělým mateřským mlékem z lahve. (odkaz na studii)

Z PŘEDNÁŠKY BAGNIARI:

"Poté přichází věk, kdy jsou děti v kontaktu s jinými dětmi, hlínou, špínou… Abyste dětem posílili imunitu a mikrobiom, zkuste je trochu méně umývat. Když si hrají s VAŠÍM psem na VAŠÍ zahradě (kde nepoužíváte škodlivé látky), nechte je špinavé. Ať si upatlané ruce klidně olížou. Děti (ale nejen ony) potřebují mikrobiom okolí, ve kterém žijí.

Když ale jdete třeba do města a chytají se nákupních košíků, ručičky jim pečlivě umyjte a vydezinfikujte - to jsou patogeny.

Je velký rozdíl, když dítě vychovávate na farmě - s mazlíčkem (ideální je pes nebo kočka, akvarijní rybičky jsou v tomto případě nic moc) - nebo v krásném čistém nezašpiněném bytě. Ne nadarmo se říká “Čistota půl zdraví, špína celé” :) Děti žijící ve městech a čistých prostředích jsou velmi citlivé, mají alergické reakce, astma, sníženou imunitu.

Nejhůř na tom jsou jedináčci bez kontaktu s dalšími dětmi, které rodiče učí doma. Jakmile vyjdou ven, okamžitě onemocní. 

Vědci zkoumali děti maminek, které neustále něco drhnou chemickými leštícími prostředky a ty děti, kterým maminka třeba spadnutý dudlík jen olízne a vrátí zpátky do pusinky. Zjistili, že miminko skutečně potřebuje kontakt s maminkou, tatínkem i okolním světem, přehnaná čistota jejich imunitu oslabuje. Neberte dětem ani sobě to nejdůležitější, co máte - imunitu. Nebojte se špíny."

ROZHOVOR S BAGNIARI: Jaké faktory, které nedokážeme ovlivnit, na imunitu působí?

"Myslím, že všetko je v našich rukách a zdravie závisí na našom rozhodnutí. Vždy sa dá zvoliť menšie zlo a naše telo je dostatočne silné a schopné adaptácie aby to vydržalo. Treba ho podporiť z vnútra stravou a uvedomovať si, ako veľmi sme v strese. Každopádne aby to nevyzeralo idealisticky, ťažko ovplyvniteľné sú faktory ako ovzdušie, nadmerný kontakt s ľuďmi a možnými patogénmi, kvalita poľnohospodárskej pôdy a kvalita potravín (pretože pokiaľ si to nevypestujete doma, netušíte, či kvalita odpovedá tomu čo chcete kúpiť) či pitná voda (ťažko povedať do akej miery je možné si pomôcť filtráciou)."

Jezte celozrnné potraviny

Celozrnné potraviny obsahují spoustu vlákniny a příznivých sacharidů (například betaglukan), které tráví střevní bakterie. Benefitem je jednodušší dosažení optimální hmotnost i snížení rizika vzniku rakoviny, cukrovky a dalších chorob. (odkaz na studii a studii)

Stravovat se více rostlinně

Vegetariánství a veganství může snižovat množství bakterií způsobujících onemocnění (například bakterie E. coli), zánět i cholesterol. (odkaz na studii a studii)

jidelnicek_pro_mikrobiom

Mikrobiom je složený zejména z “veganských” mikrobů, kteří potřebují vlákninu z rostlinných zdrojů. Tvoří ho však i ti, kteří potřebují živočišné proteiny a tuky a navzájem se doplňují.

Konzumovat jídlo bohaté na polyfenoly

Polyfenoly jsou rostlinné sloučeniny. Najdete je kupříkladu v červeném víně, hořké čokoládě, olivovém oleji a celozrnných výrobcích. Mikrobiom pomocí nich stimuluje růst bakterií. (odkaz na studii a studii)

Užívat probiotické suplementy

Probiotika jsou živé bakterie, které po dysbióze mohou střevo pomoci zase ozdravit. Dělají to tak, že do všeho střeva “vysadí” zdravé mikroby. (odkaz na studii)

Například Američané každoročně utratí více než miliardu dolarů na probiotické doplňky stravy. Opravdu fungují? Těžko říct :)

Ne všechna probiotika jsou stejná a každý máme jiný mikrobiom. Suplement, který pomůže jednomu, nemusí mít vůbec žádný efekt na druhého.

Před užíváním probiotik se poraďte se svým lékařem. Pro zdravé lidi jsou obvykle bezpečná. Lidé se zdravotními komplikacemi by však měli být obezřetní.

probioticky_doplnek

Probiotika můžete doplnit i přirozenou cestou. Najdete je v jogurtech, kysaných mléčných výrobcích (kefír), kombuše a třeba i v nefiltrovaném jablečném moštu.

.

Antibiotika brát jen tehdy, je li to skutečně nutné

Vědci se snaží mikrobiom vylepšit tak, aby lidem pomáhal vyhýbat se různým onemocněním a lépe reagovat na léčbu. Některé léky mohou však mikrobiom poškodit. Jediné kolo užívání antibiotik může váš mikrobiom změnit až na rok.

Antibiotika nezabíjí jen ty bakterie, které vám způsobují nemoci. Zabíjí všechny bakterie, tedy i ty “hodné”, které se o vaše střeva a zdraví starají. Nadužívání antibiotik může pravděpodobně vést k přibírání na váze a odolnosti proti antibiotikům.

První antibiotika lékaři předepisují už miminkům hned po porodu. To může mikrobiom fatálně narušit a nemusí se pak vyvinout správně. Užívejte je skutečně jen tehdy, když je to z lékařkého hlediska opravdu nutné. (odkaz na studii)

Antibiotika určitě nejsou “zlá” a pomohla spoustě lidí i zvířat. V dnešní době se to s nimi ale trochu přehání.

Studie více než 1000 léků ukázala, že 1 ze 4 léků růst bakterií ovlivňuje. Tedy nejen antibiotika, ale také například léky na krevní tlak, rakovinu a cukrovku.

antibiotika_nici_mikrobiom

Potřebujete tabletku skutečně na každou bolístku? Léky jsou ti největší nepřátelé mikrobiomu.

Tolik se nestresovat

ROZHOVOR S BAGNIARI: Má na mikrobiom vliv například uvolňování BPA z plastů?

"Čokoľvek, čo telu nie je vlastné/známe, začína vyvolávať určitú formu stresu. Pokiaľ do toho pridáme nevhodné stravovanie (transtuky, nedostatok vlákniny, ultra spracované potravin,...), nedostatočný spánok, chronický stres a podobne, tak BPA plasty imunite rozhodne nepomôžu. A to nemusia ani priamo zasahovať črevá. Potrebujete limitovať narušenie systémov v celom tele. Imunita nie je len otázkou funkcie čriev, ale spolupráce systémov celého tela."

Střevní mikrobiom je pro vaše zdraví velmi důležitý

Mikrobiom tvoří bilióny bakterií, hub a dalších mikroorganismů. Pomáhá řídit trávení, má příznivý vliv na vaši obranyschopnost a mnoho dalších aspektů vašeho zdraví.

Nerovnováha mezi zdravými a škodlivými mikroby ve vašich střevech může způsobovat tloustnutí, zvýšení krevního cukru, vysoký cholesterol a další choroby.

Pokud chcete podpořit svůj střevní mikrobiom, jezte víc rozličného ovoce, zeleniny, celozrnných a fermentovaných výrobků.

.
.
"Dělám prostě to, co dělá dobře tělu i hlavě," rozhovor se spokojenou zákaznicí Terezou Horníčkovou

"Dělám prostě to, co dělá dobře tělu i hlavě," rozhovor se spokojenou zákaznicí Terezou Horníčkovou

Máme tu pro Vás další rozhovor ze série reálných zákaznických zkušeností s Blendeou.

Tentokrát se o svůj příběh podělila slečna Tereza Horníčková, která je lektorkou jógy, výživová poradkyně a milovnice zelených superpotravin - doslova! :) 

Dozvíte se, proč vyzkoušela téměř všechny zelené ječmeny na českém trhu, jaké problémy mohou spustit špatně fungující střeva a jaké byly její výsledky známého programu Whole30.

tereza_hornickova_rozhovor

 

Dobrý den, Terezo, představíte se nám?

Jsem Tereza Horníčková, lektorka jógy a majitelka jógového studia v Břeclavi, výživová poradkyně a hlavně zarytá vášnivá objevovatelka fungování lidského těla. Jak už bylo zmíněno, bydlím v Břeclavi a ačkoliv mám vystudovanou politologii a veřejnou politiku, pohyb a zdravá strava bylo to, co mě nakonec učarovalo a už nepustilo. Když necvičím, tak píšu, vymýšlím jídelníčky, chodím dlouho a často do lesa, no prostě dělám to, co dělá dobře tělu i hlavě.

Proč jste si pořídila balení Blendey?

Byla jsem milovnicí "zelených potravin" - chlorelly a ječmene už delší dobu. Dneska to můžou být tak tři roky, kdy je baštím denně a neodjedu bez nich na dovolenou. První problémy přišly po operaci střev, protože jsem toho mohla po operaci jíst pramálo zdravého, žádnou zeleninu či ovoce, ládovala jsem do sebe zelený ječmen horem spodem. Od té doby jsem zelených potravin vyzkoušela nespočet. Vlastně jednou jsem to spočítala, to číslo se blížilo ke dvaceti různým značkám a prostě jsem hledala to nejlepší u čeho už zůstanu. Nic z to to nebylo. Prakticky každý ječmen či chlorellu, kterou jsem zahlédla na internetu nebo v obchodě, jsem vyzkoušela. No a zkrátka jsem jednoho dne zahlédla Blendeu. A u ní jediné jsem už zůstala. Opravdu, jako u jediné.

Trápily Vás před užíváním nějaké potíže?

Jak jsem psala, zelené potraviny přišly po operaci střev. Tři roky poté to pořád nebylo dobré a střevní potíže mě trápily hodně, i když se o nich špatně mluví, je to přece jenom takové intimnější téma :) Se špatným fungováním střev ale bohužel souvisí i spoustu dalších obtíží. Ruku v ruce s tím jde špatná pleť, nekvalitní vlasy, nehty, výkyvy nálad, únava, oslabená imunita. To všechno se na mě projevilo v okamžiku, kdy jsem měla zase nějaké horší období. Zdravé zažívání rovná se zdravé tělo.

Změnilo se něco po užívání Supergreens?

Abych řekla pravdu, byla jsem tak zvyklá na baštění zelených potravin, že jsem si nevšimla a nestihla zaznamenat, kdy změna přišla. Každopádně s jistotou mohu říct, že na konci piksličky Blendea (což je cca po měsíci užívání), jsem se pozastavila nad tím, který výrobek si koupím dál. Přišla jsem na to, že mám výrazněji kvalitnější vlasy, čistší pleť a že se trávení ustálilo. Objednala jsem potom ještě dvě balení. To se stalo vůbec poprvé :D Potom tři :D Potom jsem na okamžik zkusila přeci jen naposled jiné zelené výrobky, ale ani jsem je nedojedla a objednala Blendea balení hned třikrát.

Jak dlouho vám vydrží balení Blendey?

Nejsem si jistá, ale je to o něco dýl než měsíc.

Jak dlouho směs používáte?

Asi třičtvrtě roku. Změnu jsem zaznamenala až po měsíci, ale možná, že přišla mnohem dřív :D

Používáte i Blendea Vegan protein?

Ano, vyzkoušela jsem, ale abych byla upřímná, nevyhovuje mi chuťově. Přesto oceňuju jeho špičkové složení a tak piju. Piju to, co je pro mě dobré :)

.
.

Jak SUPERGREENS užíváte nejraději?

Mám oblíbené pitíčko, na které nedám dopustit. Půl vymačkaného citronu, odměrku Blendea a čtvrt lžičky kelpu (pozn.: kelp je mořská řasa). Občas hodím Blendeu do smoothie se špenátem, banánem, avokádem a třemi datlemi.

Sledujete některého z našixh ambasadorů?

Ano, miluju radikálně upřímnou Bagniari a jako jogínka taky Tomáše Strnada.

TIP: Klikněte na instagramové profily ambasadorů značky Blendea. Katarína Bagniari a Tomáš Strnad.

Kdo je pro vás inspirací?

Všichni, kteří se snaží splnit si svoje sny. Vážně, nejde říct tady jedno jméno. :)

Životní motto, heslo?

Mám, ale je osobní a nerada ho prozrazuji.

Květka Bezuchová

Máte i vy svůj příběh, o který se chcete podělit? Máte reálnou zkušenost s našimi produkty?

Napište mi na kveta@blendea.cz a pojďme to předat dalším zákazníkům v podobě rozhovoru. Odměna vás nemine :)