Blog, Strana 12

Valentýnské ovocné palačinky s jogurtem plné lásky

Valentýnské ovocné palačinky s jogurtem plné lásky

Překvapit svou drahou polovičku krásnou snídaní je občas potřeba a palačinky jsou vždy ta správná volba. Dají se udělat na milion způsobů, což nám otevírá téměř nekonečné možnosti, jak toho druhého překvapit. Co třeba palačinky ve tvaru srdce s hromadou ovoce?

valentynske_palacinky_recept
Valentýnské palačinky ve tvaru srdíčka

Na 6 menších valentýnských palačinek potřebujete:

  • 90 g špaldové mouky
  • 40 g drcených ovesných vloček
  • 1 vejce
  • 1 lžička bílého jogurtu
  • 150 ml mléka (může být i alternativní veganský nápoj)
  • datlový sirup dle chuti
  • kokosový olej na smažení
  • ovoce na ozdobení
  • 1 čajová lžička Blendea SUPERBEAUTY

Co je to zkrášlující směs Blendea SUPERBEAUTY?

Směs sušeného bobulovitého ovoce, houby tremelly, jílu křemeliny a kořene čekanky, která posiluje hustotu a lesk vlasů, pevnost a růst nehtů a jasný tón pleti.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny zdravotní benefity.
.

Postup:

  1. Všechny suché ingredience promícháme tak, aby směs neobsahovala žádné hrudky. Díky Bendea SUPERBEAUTY bude těsto voňavé po ovoci a dodá vám vitamin C.
  2. Přidáme mléko s jogurtem a důkladně metličkou spojíme se směsí.
  3. Do směsi vyklepneme vajíčko a vyšleháme finální těsto, které osladíme dle chuti datlovým sirupem.
  4. Smažíme z obou stran na rozpálené pánvi s kokosovým olejem dozlatova.
  5. Jednotlivé palačinky klademe na sebe a v momentě, kdy máme všechny, okrojíme strany palačinkové věže do tvaru srdce.
  6. A nyní je již zcela na vás, jak srdce ozdobíte. Jájej posypala ovocem a přelila datlovým sirupem. Vy můžete navrch přidat klidně i zbytek jogurtu pro ještě vláčnější sousta.
"Pokud chceme mít hezké vztahy, nejdůležitější je rozvíjet vztah k sobě," motivuje koučka Dagmar Kožinová

"Pokud chceme mít hezké vztahy, nejdůležitější je rozvíjet vztah k sobě," motivuje koučka Dagmar Kožinová

Každý z nás si jistě prošel vztahem, který nebyl úplně stoprocentní a nepovedl se tak, jak jsme si představovali. Rozchody a jiná zklamání mohou zanechat hluboké šrámy a ovlivnit nás více, než bychom chtěli nebo vůbec čekali. Usoudili jsme proto, že k tomuto tématu by bylo nejlepší přizvat si odborníka. Oslovili jsme lektorku a životní koučku Dagmar Kožinovou, která se touto problematikou aktivně zabývá.

dagmar_kozinova_rozhovor

Dagmar Kožinová, životní koučka a lektorka

Dobrý den, Dášo. Mohla byste nám prosím na začátek prozradit něco o sobě?

Dobrý den, děkuji za příležitost sdílet některé mé myšlenky. Mám mnoho životních rolí. Mimo té osobní roviny, kde jsem partnerkou, matkou, babičkou, vášnivou cestovatelkou i průvodkyní, jsem lektorkou, koučkou, mentorkou a taky spisovatelkou. Mnoho let jsem byla manažerkou a vedla obchodní a marketingové týmy. Mám vystudovanou ekonomii, psychologii.

Při mé současné práci se věnuji zejména pozitivní psychologii. Ukazuji lidem, jak je možné žít spokojenější život a to v mnoha různých rovinách. V korporátech školím o psychické odolnosti, efektivnosti, pozitivní psychologii, přijímání změn až po osobní konzultace nad rozchody, těhotenstvím.

Příležitostně píšu do časopisů a taky na své blogy. Vytvořila jsem několik projektů. Pro ženy, který se zabývá ženskou cykličností, projekt s rozchodovou tématikou a umění vést. 

Jak pracujete se svými klienty, kteří si prošli složitým rozchodem nebo mají za sebou velká životní zklamání? 

Povídám si s nimi. Vnímám jejich bolest, jejich příběh a s pomocí otázek a nadhledu jim ukazuji světlo, které oni nevidí. Každý příběh je jedinečný. Stejně jako každý můj klient. Nehodnotím, neposuzuji.

Poslouchám co mi říkají a často i to, co mi neříkají. Učím je, jak se v nové situaci zorientovat. Jak pochopit co se děje, co se stalo. Ale taky jak si vrátit do života radost, případně znovu otevřít lásce. Procházím s nimi jejich rozchodový proces až do konce. Tak, aby si zpracovaly emoce, které nejsou zpracované a posunuli se až do poslední fáze rozchodu. Aby dokázali uzavřít tuto kapitolu života a díky tomu mohli začít psát novou. Často jde i o lidi, kterým někdo blízký zemřel. Nebo o ztrátu dítěte a jiné zklamání a bolesti. Život je dost pestrý a přináší nám mnoho různých příležitostí. 

Samozřejmě povídání je jen začátek. Některé klienty provádím i jejich individuálním rozchodovým rituálem. U jiných používám běžné koučovací nástroje, u jiných velmi speciální práci často i s jejich podvědomím. Je to velmi individuální proces. 

rozchod_jako_novy_zacatek_kniha

Kniha Rozchod jako nový začátek od Dagmar Kožinové

Jak dlouho to trauma z nepovedeného vztahu či z jiné takové zkušenosti může trvat? 

Někdy jsou to měsíce, ale pro někoho to může být i mnoho let. Někteří se nesmíří ani do konce života. Ráda na toto téma hovořím, aby si to lidé více uvědomili. Pojďme si odpustit. Protože pokud neodpustíme, je to jako bychom drželi jeden druhého ve svém životě. A hlavně nám se uleví.

Takže je to vlastně trošku sobecký počin, který je podle mého velmi prospěšný i pro naše okolí. Naučme se tedy vnímat naše pocity, potřeby a pokud s nimi neumíme pracovat, hledejme cesty (možná i v podobě terapeuta, kouče), jak s tím vším naložit. Protože jednoznačně se nám uleví. 

Existuje nějaký postup, jak se z té porozchodové nálady dostat rychleji? Máte na to nějaký recept?

Samozřejmě někdy je to složitý proces. Je potřeba si uvědomit, že každá ztráta, náročná změna nás prostě bolí. Někdy ty šrámy jsou opravdu velké a potřebují čas. Nedá se říct nějaký jednoduchý postup a když ho dodržíte za měsíc máte klid a pohodu.

V mé knize návod popisuju. Je tam popsán celý rozchodový proces od začátku až do konce. Čtenáři tam najdou inspiraci, jak si projít jednotlivými fázemi. Stručně je nastíním.

První fází je popírání. Odmítáme uvěřit, že náš vztah končí. Fáze, která je mnohdy i několik měsíců či let. Víme, že je potřeba odejít, vztah ukončit, protože může být destrukční, ale my v něm stále setrváváme. 

Tato fáze už se promíchává s další a tou je emoční fáze. Od strachu ze samoty, selhání až po hněv, vztek, nenávist vůči druhému, ale často i vůči sobě. Obviňování kdo, za co a proč. Velmi náročná fáze, ve které vyplynou na povrch temné stránky.

Pokud se nám podaří emoce zpracovat, můžeme se posunout do další fáze a tou je převzetí přiměřené míry odpovědnosti. Vztah je o dvou lidech a každý má svůj díl. Zároveň se tím posouváme do plného převzetí zodpovědnosti za svůj život i třeba “nepodařený” vztah. Z této fáze si můžeme odnést opravdu hodně. Poučit se do dalšího života. 

Na tuto fázi navazuje fáze přeformulování nebo-li nalezení pozitivních věcí na změně či konci. A pak už se můžeme otevřít novým začátkům. 

Někdy se vše zamíchá a fáze se různě přesouvají. Je to prostě velmi individuální. 

Co když se jedna nebo druhá strana neustále připomíná, sype do rány sůl a zabraňuje tak překonání rozchodu?

Toto je možné jen když to ta druhá strana umožní. Každý z nás může říct ne. Každý z nás má právo ze vztahu odejít, vystoupit z partnerské role. Je jasné, že někdy je to složité, protože tam můžou být děti, majetek. Nicméně věřím tomu, že je to i na nás, jak se chová druhá strana.

Takže pokud se to děje, budu přemýšlet nad tím proč a jakým způsobem to ovlivňuji já. Můžu s tím něco udělat? Můžu nějak pomoci té druhé straně se posunout dál? A ano, někdy je to možná i o tom na nějakou dobu úplně přerušit kontakt. 

Věřím na přátelství po rozchodu. Nakonec mé bývalé partnery vnímám jako mé nejlepší přátele. Jenže někdy to nejde hned a chce to mít odstup. 

instagram_dagmar_kozinove

Instagramový profil Dagmar Kožinové je plný pozitivních fotek z cest

Setkala jste se s problémem, že si lidé už po takovém zklamání nedokáží pustit nikoho k tělu? Nemohou v srdci najít lásku? Pokud ano, je nějaká cesta, jak z toho ven? 

Ano. Často. Zraněná srdce, která jsou často zavřená. Někteří i několik let po rozchodu pořád čekají, že jejich ex přijde zpět.

Co s tím? Posunout se v rozchodové fázi dál. Přijmout, že se stalo, otevřít oči. Ovlivníme sebe, ale nemáme vliv na druhého člověka. Pokud se někdo rozhodne, že s námi svůj život nechce sdílet, je potřeba to přijmout. Naučit se nelpět. A zase zapojit otázku - co s tím mohu udělat? 

Možná žádnou cestu nevidíme, pak bych hledala někoho kdo mi s tím pomůže. Někdy totiž jen čekat na to, že vše vyřeší čas, nemusí úplně fungovat. Některé slzy je prostě potřeba vyplakat. 

Sice je v této nepřející době složité se seznámit, ale i přesto se zeptám. Jak poznáme, že je to ten pravý/pravá? Je to vůbec možné?

Děkuji za tuto otázku. Myslím, že trápí mnohé z nás. Je to konečně ten pravý? Ta pravá? Často to tak na začátku vztahu vidíme. Konečně mám někoho s kým to vyjde a budeme spolu až do konce života. Tato ideální romantická představa nám pak nastavuje často nereálná očekávání na našeho prince či princeznu.

V počátku vztahu máme nasazené růžové brýle, které prostě jednoho dne sundáme a najednou nám ve vztahu třeba není dobře. Možná i díky přehnaným očekáváním a neschopnosti vidět realitu. Pak jsme zmatení i z toho, že přece to je ten pravý. Možná je tedy lepší k tomu přistoupit jinak.

Brát to tak, že tento člověk je teď pravý pro tento životní okamžik. Teď je tady s námi a je nám spolu hezky. Nikdo z nás neví co bude za pár let. Oba partneři se nakonec vyvíjí a mohou se stát doslova někým jiným. 

Chápu však, že pokud chceme vztah posunout, mít děti, případně řešíme bydlení a podobně, ta otázka se stejně znovu objeví. Pak tedy vnímat sebe, své pocity. V každém vztahu někdy dojde k nedorozumění. Možná je klíčem takové pravidlo psycholožky Barbary Fredrickson. Na jednu negativní událost připadají 3 pozitivní. To už je celkem lehce uchopitelné. Pokud je tomu naopak, pak možná tento vztah, tento partner, není ten pravý. 

Problémem v mnoha vztazích je komunikace. Ta by měla začínat u vnímání vlastních potřeb, pocitů a pak schopnosti je vykomunikovat. Existují psychologové a jejich studie, kteří dokázali na základě rozhovoru mezi partnery s vysokou pravděpodobností odhadnout jestli spolu pár vydrží nebo nikoli. 

Osobně si myslím, že každý vztah, který prožíváme je pro nás v tu chvíli důležitý, něco se skrze ten vztah učíme. Z některých vztahů je však dobré najít cestu ven. A jak to poznáme? Právě přes vlastní pocity, emoce, které prožíváme. 

Moc děkujeme za rozhovor. Je ještě něco, co byste chtěla čtenářům vzkázat? 

Pokud chceme mít hezké vztahy, nejdůležitější vztah, který je třeba rozvíjet je vztah k sobě. Možná se to někomu může zdát jako klišé. Za mě je to velká pravda. Jestliže dokážu být spokojená a šťastná sama se sebou, v partnerství se tento pocit může ještě znásobit.

Pokud jsem naopak nespokojená a nešťastná, na začátku partnerství můžu pociťovat hezké emoce, ale pak se jednou proberu a zjistím, že jsem znovu nespokojená a nešťastná. Žádný partner mi nepomůže.

Tudíž mé závěrečné doporučení je možná jednoduchá otázka: Co můžete dnes udělat, abyste se cítili dobře?

 

Horké koupele a jejich účinek na tělo i mysl

Horké koupele a jejich účinek na tělo i mysl

Možná mají mnozí z nás zafixované večerní koupele jen jako rutinu a očistu, abychom nechodili spát zašpinění. Pravdou však je, že objetí teplé vody má na organismus mnohem více pozitivních účinků. Jaké to jsou se dozvíte v tomto článku ?

Jen si představte, jak se po dlouhém pracovním dni ponoříte do horké lázně a prostě jen jste. Jednoduše tak na pár okamžiků hodíte všechny starosti za hlavu a smyjete ze sebe všechen stres a nátlak okolního světa. Skvělá představa, že?

horka_koupel_ucinky

Večerní uklidňující lázeň s květinami

Jaké jsou pozitivní účinky koupele?

  • Studie Neila Morrise z roku 2002 dokazuje, že každodenní koupele zlepšují psychickou vyrovnanost, snižují negativní smýšlení a podporují pocit radosti.
  • Horká vana dokáže spolehlivě uvolnit namožené svalstvo po sportovních výkonech nebo náročném dni v práci a snížit tak svalovou horečku.
  • Podporuje krevní oběh.
  • Pomáhá imunitnímu systému fungovat efektivněji.
  • Prohřeje organismus při podchlazení v zimních dnech.

Jak by měla vypadat správná koupel?

Pokud jste milovníci horké vody tak, až vám z toho rudne pokožka, dejte si pozor. Ideální teplota koupele je 32-35°C, což je o malinko méně, než má standardně lidský organismus. Při vyšší teplotě už totiž hrozí zvýšení krevního tlaku a kůže pak rozhodně nebude mít tak zdravou kondici, jakou by měla mít. Při teplotě lázně 40°C a více může být pokožka vysušená a mohou se objevovat i popáleniny.

Naložení ve vodě byste také neměli být zbytečně dlouho. Optimální čas je tak 10-20 minut, i když je občas hodně lákavé ve vaně setrvat až do konce života :) Tak moc příjemné koupele jsou.

sumiva_bomba_do_koupele

Šumivka do koupele, která zjemní kůži a provoní koupelnu

Recept na domácí bath bomb pro ještě větší požitek

Pro ještě větší požitek z odpočinku můžete využít barevné vodní bomby, které si jednoduše vyrobíte i doma. Potřebujete k tomu jen pár ingrediencí.

  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1/2 hrnku kyseliny askorbové (Vitamin C)
  • 1/2 hrnku epsomské soli
  • 1/2 hrnku bramborového škrobu
  • 2 lžičky mandlového oleje
  • 5-7 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru (my použili růži)
  • 2 lžičky vody
  • 3 lžičky zkrášlující směsi Blendea SUPERBEAUTY

Dále je třeba mít větší mísu, metličku a formičku na bath bomb.

Co je zkrášlující směs Blendea SUPERBEAUTY?

Směs sušeného bobulovitého ovoce, houby tremelly, jílu křemeliny a kořene čekanky, která posilňuje hustotu a lesk vlasů, pevnost a růst nehtů a jasný tón pleti.

Má výbornou ovocnou chuť a prospěšné účinky. Klikněte na tlačítko níže a čtěte o nich podrobněji.

.

Postup:

  1. Smícháme suché ingredience.
  2. Přidáme oleje i vodu a vytvoříme směs, která bude pod tlakem držet tvar.
  3. Šumivou směsí pěchujeme formičky a tvoříme tak vodní bombičky, které nám nejen provoní koupelnu, ale i zjemní kůži při koupeli.

Koupelovou bombu vhodíte do teplé vody, ta krásně vyšumí a vaše kůže bude po koupeli mnohem jemnější. Věřte, že si čas strávený v koupelně budete užívat více než kdy dřív.

A co na téma koupelí říká Peter Chodelka, zakladatel značky Blendea?

Peter ChodelkaPeter Chodelka, zakladatel značky Blendea

Při jaké příležitosti nebo z jakého důvodu se vždy rozhodneš pro koupel namísto sprchy?

Ja mám kúpeľ ako relax a meditáciu. Takže účel kúpele nie je iba sa umyť, ale skôr zrelaxovať a trošku spomaliť po celom dni, prípadne aj fyzickej aktivite. 

Jak tvá koupel vypadá? Máš nějaké rituály?

Zapálim si sviečku, pustím pomalú hudbu a väčšinou začnem krátkou meditáciou. Ponorím sa do vody, zavriem oči a spravím 10 hlbokých nádychov a výdychov.

Možností, jak si tuto chvíli pro sebe můžete užít je skutečně spousta. Doporučuji také kávovou směs Blendea SUPERCOFFEE. Popíjet v bublinkové lázni lahodné kakao je totiž dokonalá kombinace.

Tomu už se možná vyrovná pouze pravé šampaňské. SUPERCOFFEE má mimojiné i skvělé účinky. Uklidňuje mysl a navozuje zasloužený relax, což je taková oáza například po náročném pracovním dni.

.
Kokosová srdíčka v hořké čokoládě přesně jako z cukrárny

Kokosová srdíčka v hořké čokoládě přesně jako z cukrárny

Pro krásně vypadající a lahodné koláčky nemusíte běžet do cukrárny. Se špetkou šikovnosti si ukázková kokosová srdíčka připravíte sama doma. Potřebujete jen pár surovin a chvilku času :) Už se taky těšíte na víkendový dezertík?

kokosova_srdicka_recept

Na 10 kokosových srdíček potřebujete:

  • 1,5 hrnku strouhaného kokosu
  • 2 lžíce rozehřátého kokosového oleje
  • 4 lžíce tuhé části kokosového mléka z plechovky
  • 2 lžíce javorového sirupu
  • 80 g hořké čokolády
  • 1 vrchovatá lžíce Blendea SUPERBEAUTY

kokosova_srdicka_suroviny

Co je to zkrášlující směs Blendea SUPERBEAUTY?

Směs sušeného bobulovitého ovoce, houby tremelly, jílu křemeliny a kořene čekanky, která posilňuje hustotu a lesk vlasů, pevnost a růst nehtů a jasný tón pleti.

Má výbornou ovocnou chuť a prospěšné účinky. Klikněte na tlačítko níže a čtěte o nich podrobněji.

.

Postup přípravy:

  1. Kokos vysypeme do mísy, přidáme kokosový olej, kokosové mléko, javorový sirup a lžíci Blendea SUPERBEAUTY. Vše společně promícháme a propracujeme.
  2. Kokosovou hmotu rozválíme mezi dvěma kusy potravinářské fólie a pomocí vykrajovátka vykrojíme srdíčka.
  3. Vykrojená srdíčka necháme ztuhnout na cca 20 minut v mrazáku.
  4. Ve vodní lázni rozpustíme hořkou čokoládu se lžičkou kokosového oleje.
  5. Z mrazáku vyndáme srdíčka, pomocí vidličky je ještě studené namáčíme do čokolády a pokládáme je na mřížku
  6. Než poleva zaschne, můžeme srdíčka ozdobit lyofilizovaným ovocem (mrazem sušené ovoce).
  7. Pokud srdíčka hned nezmizí, uchováváme je v lednici :)

 recept_kokosova_srdicka

kokosova_srdicka_blendea_superbeauty

Kozlík lékařský pro klidné nervy, hluboký spánek i zdravé trávení

Kozlík lékařský pro klidné nervy, hluboký spánek i zdravé trávení

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je krásná vytrvalá bylinka, jejíž účinky jsou od dávných dob spojovány s celkovým zklidněním organismu a léčbou nespavosti. Velké oblibě se těší i u koček. Proč, se dočtete v článku :)

Nejvíce nás budou zajímat příznivé účinky kozlíku lékařského na zdraví potvrzené potravinářskou inspekcí SZPI a dalšími vědeckými studiemi, které se týkají vlivu kozlíku na kvalitu spánku, nervovou a trávicí soustavu. Účinky kozlíku jsou však širší.

Dozvíte se také, kde se kozlík vyskytuje, zda se pěstuje, jak valerián správně užívat, i které metody a formy užívání jsou nejpoužívanější. Nebudeme se však vyhýbat ani zmínění negativních a vedlejších účinků, pokud se ke kozlíku nějaké váží.

Kozlík lékařskýKozlík lékařský je nejčastěji zmiňován při potížích se spánkem

Kozlík lékařský a jeho hlavní účinky pro klidné nervy

Mezi lidmi jsou o trochu více než kozlík známější meduňka s třezalkou. Ty rovněž působí na rozjitřené nervy a nekvalitní spánek. To ale neznamená, že by kozlík byl méně účinný. Právě naopak. 

Byla by proto škoda opomíjet tuto nenápadnou trvalku s poeticky znějícím latinským jménem Valeriana officinalis, která pomáhá zklidnit nervový systém při známkách stresu a podráždění a navíc podporuje rychlé usínání a hluboký spánek po celou noc :) 

květ Kozlíku lékařskéhoKozlík je půvabná trvalka s jemnými kvítky, kterou lze najít na březích potoků, lukách i v zarostlých příkopech kolem cest. Z byliny se používá pouze oddenek.

50 miligramů Kozlíku lékařského a další uklidňující bylinky obsahuje jedna naše kapsle Blendea Deep Sleep pro podporu hlubokého a nerušeného spánku.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si Deep Sleep do nákupního košíku. Balík vám doručíme do 48 hodin až před práh vašeho bytu :)
.

Kozlík lékařský a tvrzení dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) je státní orgán a k jeho činnostem mimo jiné patří zkoumání, prověřování a následné potvrzení či vyvrácení účinků léčivých rostlin a případně i konkrétních látek. 

V níže přiložených tabulkách jsou uvedené pouze účinky, které vydala právě SZPI. V případě zájmu o více informací také o jiných rostlinách či látek vám pomůže stránka Vodítka k problematice výživových a zdravotních tvrzení.

O kozlíku SZPI uvádí následující tvrzení. Podobné účinky jako valerian vykazují také další bylinky. Jedná se například o výše zmíněnou Meduňku lékařskou a Třezalku tečkovanou a vedle nich ještě Mučenku pletní. 

Účinky Kozlíku lékařského (Valerian officinalis) potvrzené SZPI:

účinky Kozlík lékařskýExtrakt z kořene pomáhá s relaxací, zdravým spánkem a rychlým usínáním

Kozlík lékařský a spánek

Další bylinky podporující spánbylinky pro zdravý spánek 

kozlik_lekarsky_ucinky

Zdravý spánek a bezproblémové usínání

Hlavní účinek valeriány spočívá v podpoře rychlého usínání a navození hlubokého spánku. Kozlík nemá omamné účinky, ani nenarušuje jednotlivé fáze spánku. Kozlík obsahuje tzv. GABA kyseliny, které působí na psychickou pohodu a ovlivňují schopnost usnout.

Kozlík lékařský může pomoci lidem po vysazení léků na nespavost. Pro podporu a zvýšení těchto účinků se valeriana často kombinuje s meduňkou, mučenkou či třezalkou.

Kozlík lékařský, květKozlík je významným pomocníkem při potížích se spánkem

Zmírnění stresu a zklidnění nervů

Kozlík má úžasnou schopnost zklidnit nervový systém při projevech podráždění a stresu, navozuje optimální relaxaci, obnovuje psychické i fyzické síly a celkově se stará o dobré duševní zdraví. Kozlík nervy nejen uklidňuje, ale také posiluje.

Tuto schopnost získal valerian díky obsahu alkaloidů (actinidin, valerianin a valerin) a jiných látek, které mají různé tlumící schopností na centrální i periferní nervovou soustavu. Proto také pomáhá uvolnit svalové křeče (tzv. myorelaxans).

Kardiovaskulární činnost

Pravidelné užívání kozlíku navíc podporuje srdeční činnost, cirkulaci krve, rozšiřuje tepny, udržuje pružné a pevné cévní stěny a také pomáhá udržet normální krevní tlak.

Normální trávení

Méně se už ví, že kozlík má díky uklidňujícím účinkům pozitivní vliv také na zdravé trávení. Uvolňuje hladké svalstvo a daří se mu zklidňovat žaludeční nervozitu a zároveň stimulovat trávení. Působí i proti nadýmání.

Další prospěšné účinky Kozlíku lékařského

Kromě vědecky potvrzených příznivých účinků na nervovou soustavu, spánek, trávení a také kardiovaskulární systém se o kozlíku říká, že také: 

  • pomáhá při přecitlivělosti,
  • přináší zlepšení stavů úzkosti a depresí,
  • mírní bolesti,
  • potlačuje nepříjemné projevy spojené s menstruací a menopauzou,
  • preventivně působí před mrtvicí,
  • snižuje riziko epileptických záchvatů,
  • zlepšuje kognitivní funkce, zejména paměť,
  • může prospět dětem trpících poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Ve svém Atlasu rostlin z roku 1984 bylinář Sebastian Kneipp účinky kozlíku proti bolesti zmiňuje a doporučuje valerian používat při „bolesti na prsou, v podbřišku, bolesti hlavy, migréně, podráždění žaludku, astmatu a nervové závrati“.

sušený kozlík V sušeném stavu vynikne charakteristická vůně kozlíků, která připomíná kočičí moč. V hotovém přípravku se nepříjemná vůně naštěstí ztratí.

Kozlík lékařský a nežádoucí a vedlejší účinky 

Na rozdíl od prášků na spaní nemá kozlík žádné vedlejší účinky. Jeho užívání komplikují pouze dvě drobnosti.

  • První je mírná návykovost. Při užívání kozlíku je proto doporučeno dělat krátké pauzy. 
  • Druhou představuje nedodržování doporučených dávek u přípravků obsahujících kozlík. Příliš vysoké dávky mohou u citlivých jedinců vyvolat opačný účinek a rozrušení zvyšovat nebo vyvolat potíže se spaním či nevolnost.  

Vzhledem k uklidňujícím účinkům užívání kozlík také zrovna neprospívá sexuální aktivitě. V této oblasti má bylina tlumivé účinky a chuť na sex tak spíše potlačuje. Kozlík lékařský je proto vhodné užívat pouze tehdy, když se opravdu chystáte ke spánku ;)

Jak kozlík správně užívat a jak často?

V přírodě kozlík roste na březích, lukách a v příkopech. Pro použití jsou ideální čisté oblasti daleko od komunikací, bydlišť a továren, kterou mohou způsobovat znečištění.

Nejvhodnější dobou pro sběr je podzim, kdy je valeriana účinnými látkami doslova nabita. Kozlík je natolik prospěšná bylinka, že se pro své účinky pěstuje a vyrábí se z něj doplňky stravy.

Nejvíce účinných látek přitom obsahuje oddenek rostliny. Jedná se o cenné silice, organické kyseliny, valepotriáty, seskviterpeny, alkaloidy a spoustu dalších látek. 

Opakuji, že při užívání je důležité dodržovat tři pravidla:

  1. nepřekračovat doporučenou dávku,
  2. neužívat jej před řízením motorových vozidel i před prováděním jakékoli jiné činnosti, která vyžaduje bdělost a pozornost,
  3. neužívat kozlík bez přestávky.

Doporučená denní dávka kozlíku činí 15 gramů. Kozlík se smí nepřetržitě užívat maximálně 3 až 4 týdny, a poté si udělat pauzu alespoň na dobu 3 až 5 dní. 

Co se týče metod užívání Kozlíku lékařského, používají se čaj, kapky, tobolky, tablety a tinktura.

Kozlík by neměly užívat těhotné a kojící ženy a malé děti ve věku do 3 let. Pozor by si měli dávat také jedinci pravidelně a dlouhodobě užívající antidepresiva. Ti by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Recept na odvar nebo čaj z Kozlíku lékařského 

Sušený oddenek kozlíku lze použít k přípravě bylinného čaje či odvaru. Nejjednodušší je příprava čaje z kozlíku. Stačí vroucí vodou zalít zhruba ½ lžičky drceného kořene byliny a nechat cca 10 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte teplý čaj po doušcích. Pomáhá při nespavosti a nervozitě.

Na uklidnění nervů pomáhá bylinná směs připravená z kořene kozlíku (20 g), listů máty peprné (15g), oranžovníku (10 g) a vachty trojlisté (5 g). Směs zalijte vroucí vodou (250 ml), ještě krátce povařte a nechte 10 minut louhovat.

S migrénou si zase poradí bylinná směs kozlíku (10 g), hořce žlutého (5 g), listů meduňky (20 g), jitrocele (20 g) a lipového květu (30 g). Zalijte studenou vodou (1 l) a povařte. Poté vylouhujte a nechte vychladnout.

Recept na kozlíkovou tinkturu 

Kozlíková tinktura se užívá nejčastěji při nespavosti, bolestech hlavy, nervozitě, žaludečních křečích a nadýmání a pocitech strachu, ale také slabosti nohou.

Doma si kozlíkovou tinkturu vyrobíte ze směsi kořene kozlíku (2 g) a kořene anděliky (8 g). Směs bylinek naložíte do čistého lihu (30 ml) a necháte 36 hodin louhovat, poté sceďte a užívejte 2krát denně 5 kapek.

Kozlíkové tablety a Valeriánské kapky

Způsob užívání nabízí také hotové kozlíkové tablety, které lze zakoupit v lékárně či obchodech se speciální a zdravou výživou. Při výběru pečlivě sledujte složení a hledejte kvalitní produkty. 

Hodně oblíbené jsou valeriánské kapky na uklidnění a léčbu nespavosti. Jejich domácí výroba není složitá ani náročná. Kořen kozlíku pořádně omyjte, nakrájejte a naložte do čistého alkoholu v poměru 5:1. Nechte louhovat v uzavřené nádobě alespoň 2 týdny na chladném a tmavém místě. Každý den protřepejte. Denně se užívá 20 kapek 3krát denně.

Zajímavosti o Kozlíku lékařském

Aby tento článek nebyl pouze strohým výčtem pozitivních, negativních a dalších účinků této výjimečné bylinky, našli jsme spoustu zajímavostí, které o kozlíků lékařském kolují po světě :)

Víte, že:

  • má kozlík celou řadu lidových jmen? Je to například baldrián (baldryján), odolenový kořen, čertikus, dřevenák, kocúrník, kočičí kořen, kozilec, kozelec, paldrán, valerián či valeriána.
  • ostré aroma typické pro kozlík je nejvýraznější po usušení byliny? Příčinou vůně je kyselina kozlíková, která je součástí éterického oleje obsaženého v kozlíku.
  • kozlík za zázračný kořen prohlásil už Hippokrates v 5. století př. n. l. Stejně tak si jej vážil římský učenec Plinius o 400 let později a Hildegarda z Bingenu, zakladatelka německého bylinářství ve 12. století.
  • v Číně se kozlík používá také při léčbě chřipky a revmatismu.
  • intenzivní vůně kozlíku až hypnotickou silou přitahuje kočky podobně jako Šanta kočičí? Aroma byliny trochu připomíná kočičí moč a kočky se v kozlíku rády a hlasitě válí. Proto se kozlíku přezdívá kočičí kořen.
  • se kozlíku kvůli přirozeným sedativním účinkům přezdívá přírodní Valium?
  • za druhé světové války byl valerian používán jako náhrada za morfium?

Třešničkou na dortu je spousta pověr, které se kolem kozlíku točí:

  • Říká se, že kozlík zahání zlé duchy, ďábla a čarodějnice, které nesnesou jeho pronikavou vůni stejně jako upíři česnek. V jedné staré lidové říkance se říká, že „Kozlík, dobromysl a kopr, čarodějnici zkrotí“. 
  • V minulosti si lidé svazek kozlíku věšeli přímo nad dveře. Pokud dveřmi prošel někdo se zlými úmysly, svazek se pohnul. 
  • Kočičí kořen si lidé pokládali na stůl, když si chtěli přivolat štěstí ve hře (např. při hraní karet). 
  • Kozlík také údajně podporuje štěstí v lásce. Stačí lžičku rozdrceného kořene přimíchat do vína a dát jej vypít osobě, po které toužíte :)

kočka má ráda kozlíkIntenzivní a pro lidi ne zrovna příjemná vůně láká kočky, které kozlík lékařský doslova zbožňují. Když jej ucítí, mohou se přetrhnout, aby se dostaly do jeho přítomnosti.

Otázky, na které se ptáte nejčastěji

K čemu se oddenek kozlíku používá nejčastěji?

Kozlík lékařský má vědecky prokázané účinky na nervový systém, kardiovaskulární systém a také trávící systém. Má významné uklidňující účinky, zklidňuje nervy a uvolňuje svalstvo a díky tomu je velmi prospěšný i při potížích se spánkem.

Má valerian nějaké negativní či vedlejší účinky?

Kozlík nemá vyloženě negativní ani vedlejší účinky. Pozor je třeba si dávat na vkládání pauz kvůli mírné návykovosti a dodržování doporučené dávky (15 g za den). Zhruba po 3 až 4 týdnech je vhodná několikadenní pauza.

Je užívání kozlíku bezpečné pro všechny?

Užívání kozlíku by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy a také malé děti. Také osoby užívající antidepresiva by se měly poradit s lékařem.

Jak si doma připravím čaj z kozlíku lékařského?

Potřebovat budete pouze kořen kozlíku a vodu. Kořen omyjete a nakrájíte, zalijete vroucí vodou a necháte cca 10 minut louhovat. Čaj je vhodné pít navečer nebo před spánkem, případně ve chvílích silného stresu nebo nervového podráždění nebo za účelem zmírnění bolestí.

Nechci se pouštět do domácí výroby, můžu si někdy zakoupit už hotový doplněk stravy s kozlíkem?

Samozřejmě. Jedná se o vědecky prozkoumanou bylinku s potvrzenými účinky. V lékárnách i obchodech se speciální a zdravou výživou seženete kozlíkový čaj, tinkturu, kapky i tablety.

Co vše jsme o Kozlíku lékařském zjistili?

Kozlík lékařský neboli valeriána patří mezi úžasné bylinky se spoustou prospěšných leckdy až léčivých účinků, díky kterým si poradí s celou řadou potíží.

Zejména se o kozlíku ví, že:

  • pomáhá při potížích s usínáním a se spánkem,
  • poskytuje celkové uvolnění a přispívá k psychické pohodě,
  • podporuje zdravé trávení a prospívá srdeční činnosti,
  • zmírňuje ženské problémy spojené si menstruací a přechodem,
  • neexistuje žádný vážný důvod, proč jej neužívat,
  • užívání kozlíku je bezpečné a nevyvolává závislost, pokud je užíván v doporučených dávkách.

50 miligramů Kozlíku lékařského a další uklidňující bylinky obsahuje jedna naše kapsle Blendea Deep Sleep pro podporu hlubokého a nerušeného spánku.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si Deep Sleep do nákupního košíku. Balík vám doručíme do 48 hodin až před práh vašeho bytu :)
.
Nízkokalorický banánový chlebíček ze špaldové mouky s borůvkami

Nízkokalorický banánový chlebíček ze špaldové mouky s borůvkami

Že se nedá mlsat bez výčitek? Nesmysl! Mám pro vás jednoduchý recept na banánový chlebíček s borůvkami s pouhými 164 kcal na porci. Navíc obsahuje suroviny, které jsou pro tělo velice prospěšné.

Chuť banánového chlebíčku je naprosto dokonalá. Díky přidanému tvarohu docílíte té nejvláčnější textury a borůvky uvnitř dodají lehkost na jazyku.

bananovy_chlebicek_recept

Slavný banánový chlebíček můžete přetvořit k obrazu svému. Pokud milujete ořechy, neváhejte a pár nadrcených přidejte do těsta stejně tak, jako jsem to já udělala s borůvkami.

Ingredience:

  • 180 g špaldové mouky
  • 4 Zralé banány
  • Hrst borůvek
  • 2 Vejce
  • 1 PL Mléka
  • 1 PL Čekankového sirupu
  • 100 g Polotučného tvarohu
  • 1/2 Kypřícího přásku do pečiva
  • 30 g Blendea Vegan protein

POTŘEBUJETE ZPEVNIT SVALY, KLOUBY, KOSTI, NEHTY A VLASY?

Blendea Vegan protein vám pošleme do 48 hodin, a prakticky hned jej tak můžete začlenit do svého zdravého jídelníčku.

.

Postup přípravy:

  1. Troubu předehřejeme na 180°C .
  2. Rozmačkáme 3 banány, přidáme vejce, tvaroh, mléko, čekankový sirup a směs spojíme.
  3. V druhé nádobě smícháme suché ingredience: mouku, SUPERPROTEIN a kypřící prášek.
  4. Obě směsi opatrně promixujeme a vytvoříme hustší těsto, do kterého nakonec vsypeme borůvky.
  5. Těsto navrstvíme do vymazané nebo pečícím papírem vyložené formy na chleba a vršek dozdobíme zbývajícím banánem, který rozřízneme na půl.
  6. Pečeme přibližně 45 minut do zlatova.

Blendea Vegan protein podporuje růst a zachování svalové hmoty, blahodárně působí na šlachy a klouby.

 

Intuitivní stravování: Krátkodobý trend nebo konečně ta správná cesta ke zdraví

Intuitivní stravování: Krátkodobý trend nebo konečně ta správná cesta ke zdraví

Stravování je nekonečné téma plné trendů a odříkání potravin, které máme rádi, jen kvůli neustálé snaze zhubnout a nespokojeností s vlastní postavou. Existuje nespočet diet, po kterých je výsledek sice hezký, ale rozhodně ne udržitelný a ještě za cenu toho, že si nemůžeme dát svou oblíbenou čokoládu. Zdá se, že řešením je právě intuitivní stravování.

intuitivni_stravovani 

 

Co přesně je intuitivní stravování?

Seznamte se se stylem stravování, který je zaměřený především na pozitivní vztah k jídlu než na omezování a počítání kalorií. Intuitivní stravování nemá ani tolik za cíl zhubnout jako přijmout své tělo a dát mu vše, co si samo žádá.

K tomuto stravovacímu odvětví se hlásí Evelyn Tribole a Elyse Resch, které napsaly už několik knih a už přes 20 let se snaží mezi lidi dostat sebelásku a dobrý vztah k jídlu. Úspěch však sklízí až v poslední době.

VIDEO (YouTube, anglicky): Intuitivní stravování aneb naše tělo ví, co potřebuje

10 zásad intuitivního stravování podle Evelyn a Elyse

  1. Odmítání diet - Přestat věřit a čekat, že nám ke štíhlé postavě pomůže dieta, která nás bude spíše rozčilovat a omezovat.
  2. Respektovat hlad - Zde neexistuje žádné pravidlo, v kolik hodin se přesně musíme najíst. Hlad je prosba těla o energii a živiny. Neměli bychom ho ignorovat.
  3. Přijmout všechna jídla - I ta méně výživná. Jíst to, na co máme zrovna chuť a bez výčitek.
  4. Přestat jídlo soudit - Není žádné dobré ani špatné jídlo. Dobrý vztah bychom měli mít ke každému jídlu i potravině.
  5. Najít v jídle zálibu - Nejíst jen kvůli hladu, ale proto, abychom měli ze stravy požitek.
  6. Poznat, kdy jsme sytí - Nepřejídat se, přijmout tolik jídla, kolik naše tělo skutečně potřebuje.
  7. Neřešit emoce jídlem - Cukry sice přináší lepší náladu, ale to neznamená, že je to správná cesta.
  8. Naučit se respektovat své tělo - Každý jsme jiný, proto bychom se měli mít radi takoví, jací jsme.
  9. Sportovat - Pohyb nám dodá pozitivní energii a nabudí nás. Navíc pokud chceme zpevnit své tělo, pohyb je opravdu stěžejní. Dostane nás do kalorického deficitu, díky čemuž hubneme.
  10. Cítit vděčnost za zdraví - Dokonalý jídelníček nerovná se automaticky zdraví. Najděme si takové stravovací návyky, po kterých se budeme cítit dobře a naše zdraví bude vzkvétat.

Všechno to zní tak logicky a lehce, že? Přesto, abyste mohli takto fungovat a stravovat se intuitivně, měli byste mít alespoň malý přehled o tom, co má kolik kalorií a živin. Nechceme totiž, aby došlo k nedostatku některých vitamínů nebo bílkovin. U veganů je častým problémem vitamín B12, tak na to pozor.

intuitivni_stravovani_snidane

Francouzské toasty ke snídani jednoduše nejdou odmítnout

Když mám na něco chuť, je to automaticky intuitivní potřeba těla?

Časté výlety do lednice nebo ujídání oříšků či brambůrek. Té chuti se nedokážeme zbavit a neustále máme potřebu jíst další a další. To už zajisté není potřeba těla, ale naší mysli.

Jak říká jedno z pravidel, neměli bychom se nechat ovládnout nudou nebo třeba smutkem. Začátky intuitivního stravování by se měly jistě trochu hlídat a naplno se řídit danými pravidly, abychom nesklouzli k neřízenému přejídání. Časem si na své tělo jistě zvykneme a spolehlivě poznáme, co si žádá.

Výhody intuitivního stravování

  • Zvýšuje sebevědomí
  • Udržuje tělesnou hmotnost
  • Vyhýbá se jojo efektu
  • Podporuje pozitivní vztah k jídlu i ke svému tělu
  • Podporuje dobré naladění mysli

Z celého konceptu stravování dle intuice vychází, že je stejně nejdůležitější být v psychické pohodě a milovat své tělo. To je základ úspěchu.

Je však ale důležité, mít alespoň malý přehled o tom, co jíte a naladit se na vlnu zdravého životního stylu. Najít si cestu, která bude našemu tělu dělat nejlépe. Protože i zdravá strava se dá dělat chutně.

DÁLE ČTĚTE: Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou.

Extra výživné, kapustovo-ovocné smoothie s Blendea SUPERGREENS

Extra výživné, kapustovo-ovocné smoothie s Blendea SUPERGREENS

Ano, uznáváme, kadeřavá kapusta v Česku není příliš preferovanou zeleninou, ale to je věčná škoda. Proč?

Protože je to jedna z nejvýživnějších, a tedy i nejzdravějších listových zelenin. A pokud jste si ji dodnes neoblíbili, krásně jí zamaskujete ovocem, semínky a arašídy. Pojďme na to.

kapustove_smoothie_recept

Zahoďte předsudky ze školních jídelen. Kapusta kadeřávek je zelená nutriční bomba.

Na 1 poctivé zelené smoothie, které nahradí snídani nebo svačinu, potřebujete:

  • 1 zralý banán
  • hrst kadeřavé kapusty
  • půl hrsti borůvek
  • 3 - 4 čerstvé nebo sušené datle
  • lžíce konopných semínek
  • lžíce arašídového másla
  • 200 ml mandlového mléka
  • 1 lžíce směsi Blendea SUPERGREENS

CO JE TO ZELENÁ SMĚS BLENDEA SUPERGREENS?

Směs usušených zelených superpotravin (chlorella a spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice a špetka svěží máty).

Tělu doplní prospěšné vitamíny a minerály, pomůže se správným zažíváním, nakopne imunitu a doplní potřebnou energii.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech pozitivních účincích.

.

Postup přípravy:

  1. Banán oloupejte.
  2. Kadeřavou kapustu opláchněte.
  3. Mléko nalijte do mixéru, přidejte všechny zbylé ingredience, vše rozmixujte a pijte bez odstátí.

 

 
Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně? ⏱️

Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně? ⏱️

Neúprosný proud myšlenek vám večer nedovolí usnout a přes den nemáte náladu ani energii jednoduše na nic. Cítíte se, jako by celý váš den byl posunutý. Nejvíce energie máte v čase, kdy potřebujete spát a naopak. Je vám to povědomé? Důvodem může být cirkadiánní rytmus.

cirkadianni_rytmus

Co je cirkadiánní rytmus?

Podzimními depresemi trpí čím dál větší procento populace. Tyto sezónní výkyvy nálad mohou být zapříčiněny nerespektováním našich biorytmů.

O cirkadiánním rytmu jste možná neslyšeli, ale o biologických hodinách pravděpodobně ano. Ty totiž cirkadiánní rytmus řídí. Díky tomu naše tělo pozná, že například v noci je čas spát a ráno se má vstávat.

Organismus si podle těchto vnitřních hodin dokáže vytvořit svůj stálý režim a ten spolehlivě poznáte třeba tak, že dokážete ráno vstát do práce i bez budíku nebo, že se o víkendu budíte v podobný čas i přes to, že byste mohli v klidu spát dál. No a když tento ustálený systém narušíte, může se vaše tělo začít nemile bránit. 

naruseni_cirkadianniho_rytmu

Ranní vstávání do práce je těžší než obvykle. Cirkadiánní rytmus dokáže v životě udělat opravdu zmatek.

Jak se projevuje sezónní deprese způsobená výkyvem cirkadiánního rytmu?

  • Náročné vstávání a brzká únava
  • Nedostatek motivace k práci i k volnočasovým aktivitám
  • Častý pocit smutku a úzkosti, pocity vyhoření
  • Zvýšená chuť na sladká a nezdravá jídla 
  • Ztráta zájmu o socializaci i koníčky
  • Zvyšování tělesné hmotnosti

Lidské tělo i mysl se ukládá do jakéhosi úsporného režimu, kdy dává největší smysl zavřít se doma a koukat třeba na seriály nebo jednoduše nic nedělat.

Poté zase přicházejí výčitky svědomí kvůli prokrastinaci a člověk se dostává do začarovaného kruhu, protože to s sebou nese úplnou ztrátu chuti do života. Odmítáme vídat své přátele a naše společenskost se pomalu vytrácí.

Hlavní rozdíl mezi touto sezónní podzimní depresí a tou klasickou je právě spánek a jídelníček. Při klasické depresi se častěji objevuje dlouhodobá nespavost a nechuť k jídlu, tělo naopak nekontrolovatelně hubne.

ČTĚTE TAKÉ: 6 uspávacích tipů, jak usnout s neklidnou myslí, když vám v hlavě víří myšlenky ?

VIDEO (YouTube, anglicky): Babské rady proti podzimní depresi

Co tedy opravdu vyvolává výkyvy nálad a psychickou vyčerpanost?

Abychom to tedy celé spojili s biologickými hodinami a cirkadiánním rytmem, na vině je většinou několik faktorů, které přicházejí s podzimem.

Léto je obecně pro většinu z nás veselé. Teplé počasí láká všechny ven užívat si život plnými doušky. Jakmile se však začne ochlazovat, musíme se s tímto životem rozloučit a malinko pootočit naše fungování.

Změna času a brzké stmívání je pro organismus znamením, že je čas spát

Ráno vstáváme do práce a venku pomalu ještě ani nesvítá, proto se nám do nového dne budí tak obtížně. A ta zima? O té se snad ani zmiňovat nebudeme.

Nedostatek denního světla nám značně ubírá energii a to má velké působení na naši náladu. Večer světlo doplníme modrým zářením z televize nebo telefonu a v našem mozku vzniká potřeba bdělosti, což cirkadiánní rytmus dokáže spolehlivě zmást. 

co_je_cirkadianni_rytmus

Je potřeba dbát na pravidelnost. Díky tomu se hodiny uvnitř nás uklidní a začnou opět fungovat tak, jak potřebujeme.

Nesezónní strava

Dalším škodlivým faktorem může být i stravování. Pokud člověk zůstane u lehkých letních jídel, nelze vyloučit možnost, že tělu bude chybět například vitamín D, který se objevuje hlavně v rybách nebo různé zelenině (třeba v brokolici, paprikách nebo mrkvích) a přes léto je čerpán především ze slunce. Na pestrý a hlavně sezónní jídelníček by se zapomínat nemělo. Pro organismus jsou tyto “maličkosti” hodně důležité. 

Jak si můžeme cirkadiánní rytmus napravit?

Ať už ale máme na podzim nálady a pocity jakékoliv, je důležité dělat i něco pro sebe. Vytvořit si takový režim, který bude pro tělo přirozený a vám bude vyhovovat. Najít si také chvíli na odpočinek.

Je v pořádku někdy nedělat nic nebo i prokrastinovat, pokud to tak cítíte a prostě tu náladu na produktivitu nemáte. Nesmí vám to ale přerůst přes hlavu. Proto je dobré chodit spát před jedenáctou hodinou večer, aby tělo načerpalo co nejvíce energie a mohlo se regenerovat. 

A věřte nebo ne, když si zvyknete odložit telefon a notebook hodinu před spaním a třeba i hodinu po probuzení na tyto zařízení plné modrého světla nesáhnete, bude se vám fungovat lépe. 

PROBLÉMY S USÍNÁNÍM POMOHOU ZMÍRNIT KAPSLE BLENDEA DEEP SLEEP.

Čisté rostlinné kapsle prospívají spánku a relaxaci, udržují normální duševní zdraví a jednoduše se užívají.

Užijte 2 kapsle hodinu před spaním a usnete jako dudek :)

.

 

Ovesné palačinky s mraženým ovocem - zdravější verze ověřené klasiky

Ovesné palačinky s mraženým ovocem - zdravější verze ověřené klasiky

Jistě máte oblíbený recept na palačinky, ale dnes se naučíte zdravé palačinky z rozmixovaných vloček. Hlavní výhodou je vysoký obsah vlákniny, která vás zasytí na delší dobu.

Palačinky tak nahradí i oběd nebo večeři, a díky proteinové směsi Blendea SUPERPROTEIN prospějete i kloubům, svalům, vlasům a nehtům.

ovesne_palacinky_recept

Už jen kvůli těmto lahodným a zdravým palačinkám se vyplatí vstávat :)

Na 1 poctivou porci jako náhradu oběda potřebujete:

  • 180g rozmixovaných ovesných vloček
  • kokosový, nebo jiný rostlinný olej
  • 1 banán
  • 1 lžička kypřícího prášku
  • špetka soli
  • 100 g jogurtu
  • 100g oblíbeného čerstvého nebo mraženého ovoce
  • citronová kůra (hlídejte si BIO kvalitu)
  • 2 lžíce směsi Blendea Vegan protein

recept_ovesne_palacinky

Vegan protein není v receptu povinný, ale díky němu zvýšíte výživovou hodnotu palačinek a prospějete svalům, šlachám, vlasům i nehtům

POTŘEBUJETE ZPEVNIT SVALY, KLOUBY, KOSTI, NEHTY A VLASY?

Blendea Vegan protein vám pošleme do 48 hodin, a prakticky hned jej tak můžete začlenit do svého zdravého jídelníčku.

.

Postup přípravy:

  1. Vločky v mixéru rozmixujeme na jemnou mouku.
  2. Přidáme banán, kokosové mléko, kypřící prášek, Blendea SUPERPROTEIN a špetku soli. Vše rozmixujeme dohladka.
  3. Na pánev kápneme lžíci rostlinného oleje, přidáme rovnoměrné množství palačinkové směsi a na mírné teplotě i pečeme 2-3 minuty z každé strany dozlatova.
  4. Mezitím do hrnce přidáme mražené ovoce, podlijeme 3 lžícemi vody a vaříme cca 2 minuty.
  5. Hotové palačinky podáme s ovocnou směsí, jogurtem a citronovou kůrou.

 zdrave_ovesne_palacinky

Ovoce použijte čerstvé nebo mražené a v libovolném množství