Přerušovaný půst - kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou

Internetem se prakticky celoročně šíří výzvy k detoxům a hubnutí. Také jste si toho všimli?

Čím dál tím více začíná být populární téma půstů a jejich různých verzí. Mě zaujal právě přerušovaný půst. V rozsáhlém článku, který je plný zahraničních zdrojů, studií i publikací, se dozvíte:

  • Co to jsou půsty obecně,
  • co přesně je přerušovaný půst,
  • jaké druhy přerušovaného půstu existují a jak je dodržovat,
  • jaké jsou jeho zdravotní benefity
  • a další praktické rady.

Na často kladené otázky v článku odpovídá výživová specialistka Ing. Hana Střítecká, DiS, Ph.D. Dodatečné dotazy nám můžete klást v komentářích :)
prerusovany_pust

 

Co je to půst?

Všeobecná definice říká, že půst znamená fungování lidského těla bez jídla případně i pití po určitou dobu. Může se jednat o zdržení se jídla po určitou dobu či jen pití ovocných a zeleninových šťáv.

Správně provedený půst může tělu přinést zdravotní výhody v podobě snížení stupně obezity či zlepšení kardiovaskulárního systému. Může dojít k rychlejší regeneraci těla a také může dojít ke stimulaci protistárnoucích procesů.

Portál Česká ordinace přibližuje půst jako čas, ve kterém člověk nepřijímá pevnou potravu, pouze pije vodu. Občas se také můžeme setkat se záměnou půstu za dietu. Jedná se však o mylné tvrzení. Při půstu dochází k zpomalování až postupnému zastavení činnosti žaludku. Při dietě nikoliv.

Podpořte půst, hubnutí i detoxikaci těla zelenou směsí superpotravin Blendea SUPERGREENS

Blendea SUPERGREENS obsahuje komplex 5 zelených superpotravin nabitých zdraví prospěšnými živinami. Není přípravkem na hubnutí, přesto vám však může dopomoct k vysněné postavě i pevnému zdraví. Extra dávku důležitých živin a minerálů oceníte nejen při přerušovaném půstu, kdy jich do těla dostáváte ještě méně než obvykle.

  • SUPERGREENS urychluje metabolismus, zlepšuje zažívání a čistí trávicí soustavu.
  • Vysoký obsah vlákniny tlumí pocit hladu.
  • Stimuluje tělo k lepšímu hospodaření se živinami.
.

Přerušovaný půst

Přerušované půsty nejsou dietou, ale způsobem stravování. Při této metodě se nezmění to, co jíte, ale změní se čas, kdy budete jíst.

Samotné pojmenování tohoto typu půstu pochází z anglického Intermittent Fasting. Setkat se také můžete i s názvem přerušované hladovění

Nejčastějším cílem, proč lidé s půsty začínají, je potřeba snížit množství tělesného tuku a ztráta kilogramů.

Jak je možné, že díky přerušovanému půstu lidé hubnou?

Během této metody je nutné rozlišení dne na dvě časová období - fáze krmení (tedy kdy jím a poté trávím) a fáze hladu (tedy využívám v těle uložených zásob). Období krmení trvá většinou 6-8 hodin.

vysledky_prerusovaneho_pustu

Colleen Whitson a její výsledky přerušovaného půstu

Po uplynutí této doby tělo přechází do stavu, který se nazývá tzv. post-absorpční. Obvykle trvá 8-12 hodin po posledním požitém jídle. V tomto momentě se bude tělo nacházet ve fázi hladovění.

Pro tělo je mnohem jednodušší spalovat tuk ve fázi hladovění, protože není aktivní inzulín. V tomto momentě je možné se zbavit i těžce nepřístupného tuku, který normálně během doby krmení jde jen těžko spálit.

Podpořit odbourávání zásob tuku můžete i cvičením v době hladovění, svaly si z něj totiž budou po vyčerpání glykogenových zásob tvořit energii.

Šéf laboratoře neurověd z amerického Národního ústavu pro výzkum stárnutí Mark Mattson (převzato ze zdravotnickydenik.cz)

"Po většinu naší historie jsme určitě nejedli třikrát denně a mezi tím nějakou tu přesnídávku. Náš organismus se vyvíjel tak, aby vydržel období s nedostatkem potravy.

U myší vede hladovění k účinnější mentální funkci a k větší pozornosti a jeho účinky trvají jeden nebo dva týdny. Jestliže jíme méně, nevede to k témuž účinku. Když konzumujeme tři jídla za den, byť s nižším množstvím kalorií, obnovují se vždy energetické rezervy.

A tak i když jsme třeba šest hodin bez jídla, nevede to k žádnému zvýšení ketonů, k němuž dochází jedině tehdy, když tělo spotřebovává tuky jako zdroj energie."

TIP: Zařaďte do svého plánu také cvičení během doby, kdy máte nejnižší hladinu inzulinu, a tedy brzy ráno.

prerusovany_pust_a_sport

Rozhovor o přerušovaném půstu s doktorkou Lenkou Fejfarovou

Oslovila jsem praktickou lékařku pro dospělé, MUDr. Lenku Fejfarovou, která vyjádřila svůj názor k přerušovanému půstu:

Paní doktorko, po jakou dobu doporučujete dodržovat přerušovaný půst tak, aby byl znatelný nějaký efekt pro tělo?

Přerušovaný půst či půst jakýkoliv je velmi individuální záležitost. Tedy dle mého názoru nelze doporučit délku půstu obecně. Záleží na mnoha faktorech např. bude jistě hrát roli: věk, BMI, pracovní zařazení, onemocnění, chronické užívání léků atd…

Reakce těla na jakoukoli změnu ve stravování je velmi individuální, stejně tedy i doba nutná k úbytku tukové tkáně. Ideální je tedy zvolit režim, který tělu nejlépe vyhovuje a dodržovat ho dlouhodobě. Samozřejmě je nutné reagovat při jakékoli změně týkající se zdravotního stavu či fyzické i psychické zátěže a přizpůsobit se též pracovnímu nasazení.

Jaké klady přerušovaného půstu byste vyzdvihla?

Jakákoliv snaha, která vede k zamyšlení, co jíme a jaký dopad má strava na náš organismus a na naše zdraví, je přínosem.

Klady půstu vidím pouze u lidí, kteří jsou disciplinovaní, jsou rozhodnutí pro změnu životního stylu a režimu.

U režimu přerušovaného půstu vidím jako pozitivum nenásilné a pravidelné odlehčení těla spojené s očistou organismu bez pocitu hladu.

Pro koho metoda přerušovaného půstu není vhodná?

Nelze doporučit rozhodně půst lidem, kteří mají těžkou fyzickou práci, psychické vypětí, chronické onemocnění, například diabetes, dětem, gravidním ženám či seniorům. Půst rovněž není vhodný pro skupinu osob, které jsou  například na terapii nesteroidními antirevmatiky, antibiotiky, kortikoidy  a mnoho a mnoho dalších léků by se našlo.

 Za odpovědi děkuji MUDr. Lence Fejfarové, praktické lékařce pro dospělé.

Metody přerušovaného půstu

Vzhledem k popularitě přerušovaného půstu bylo navrženo několik různých metod jeho dodržování. Všechny mohou být při správném provedení účinné, avšak záleží na jedinci, který princip mu bude vyhovovat nejlépe. V následujících bodech je popsáno 6 populárních způsobů, jak provádět přerušovaný půst, které zveřejnil magazín o zdravém životním stylu Healthline.

Metoda 16/8: postění po dobu 16 hodin denně

přerušovaný půst, metoda 16/8

Tato metoda vymezuje během dne dvě časová okna, tzv. dobu krmení a postění. Každodenní půst pak trvá po dobu 14-16 hodin a doba okna pro přijímání potravy je stanovena na 8-10 hodin.

Do jídelního okna je možné zahrnout 2, 3 nebo i více jídel. Tato metoda je jedna z jednodušších. V praxi znamená nejíst nic po večeři a vynechat snídani. Například pokud dojíte své poslední jídlo ve 20:00 a pak nejíte do 12:00 následujícího dne, pak jste technicky nastavily půst 16/8.

V rámci pitného režimu je doporučené pít vodu, kávu a jiné nekalorické nápoje, což také může utlumit úroveň hladovění. Jednou z nejdůležitějších zásad ale je dodržování zdravé výživy a tedy ne sníst cokoli, co nás napadne.  Jestliže člověk bude jíst nezdravé potraviny nebo nadměrné množství kalorií, metoda nebude fungovat tak, jak má.

Začali jste s metodou 16/8, chcete udělat další krok vpřed a zároveň na 24 hodinový půst se necítíte? Nevadí! Zkuste metodu 4/20, tedy 20h půst a 4h okno pro krmení. Metody přerušovaného půstu nemají žádná pevná pravidla, jen doporučení.

TIP: Pokud s půstem začínáte, rozhodně se nezaměřujte na čas. Jde o jednu z hlavních chyb začátečníků. Snažte se vyplnit svůj celý den aktivitami tak, aby se vaše hlavní myšlenky neubíraly směrem k jídlu. Nebuďte otrokem jídla, užívejte si běžný den naplno.

Metoda 5:2, půst dva dny v týdnu

přerušovaný půst, metoda 5:2

Tato metoda zahrnuje zdravé stravování 5 dní v týdnu a následné omezení kalorií během 2 dnů. Metoda bývá někdy nazývána rychlou stravou. Během doby postění (dva dny v týdnu, obvykle víkend) se doporučuje ženám sníst 500 kcal a mužům 600 kcal denně.

V praxi to to znamená, že například od pondělí do pátku se stravujete zcela normálně a během víkendu každý den přijmete dvě malá jídla každé v hodnotě 250 kcal. Jedná se tedy než o klasický půst o metodu kalorické restrikce.

Metoda 24 h

přerušovaný půst, metoda 24 h

V tomto případě se jedná o princip dvacetičtyřhodinového půstu, a to jednou  za týden. Půst začíná poslední večeří a končí večeří následující den.

Pokud si tedy připravíte večeři v pondělí v 19h a nebudete jíst až do následujícího dne do 19h, pak jste zrealizovali 24hodinový půst. Je na každém, jak si tento den naplánuje. Není důležité, zda se bude začínat  snídaní, obědem nebo večeří - účinek je stejný.

Pokud se lidé postí s cílem zhubnout, je velmi důležité, aby tělo v období, kdy přijímají potravu, bylo plnohodnotně živeno. Je nutné myslet na správnou a vyváženou stravu, která by měla obsahovat ve správných poměrech všechny makroživiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Voda, káva a jiné nekalorické nápoje jsou během postění dovoleny.

Tento princip může být pro mnoho lidí poměrně obtížný. Všeobecně se doporučuje začít s jednodušším druhem půstu (například 16/8), a potom zkusit přejít na tuto metodu. Pokud se přeci jenom pro tuto metodu rozhodnete, nutná dávka sebedisciplíny bude rozhodně potřeba.

Půst každý druhý den

přerušovaný půst každý druhý den

Existuje několik verzí této metody. Některé z nich umožňují příjem přibližně 500 kcal v době krmení.

Pro začátečníky to není vhodná varianta, protože člověk doslova hladoví několikrát do týdne, což už není příjemné a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně neudržitelné.

Tyto metody by s sebou měly nést i úpravu denního režimu a například i meditace. Rozhodně je nemůže podstupovat člověk, který denně těžce manuálně pracuje.

Dieta bojovníka

přerušovaný půst, metoda dieta bojovníka

Tato metoda vyjadřuje postění během celého dne a naopak obrovskou dávku jídla během noci. Během doby postění je dovoleno jíst malé množství tepelně neupraveného ovoce a zeleniny.

Následuje jedna velká porce jídla v noci. Bojová strava byla jednou z prvních “diet”, která zahrnovala formu přerušovaného půstu. Tuto metodu je vhodné kombinovat s Paleo dietou.

CO JE TO PALEO DIETA? Paleo strava je primárně složena z tuků, bílkovin a menšího množství sacharidů, které jsou získané ze sezónního ovoce a zeleniny. Paleo strava tedy odkazuje na konzumaci základních potravin a je založena na vysokém podílu zdravých tuků.

Spontánní přeskakování jídla

přerušovaný půst, metoda spontánní přeskakování jídla

Dle této metody je nejjednodušší přeskočit jídlo z času na čas, když se člověk necítí hladový nebo je příliš zaneprázdněný uvařit. Metoda považuje za mýtus tvrzení, že lidé potřebují jíst každých několik hodin. 

V praxi to znamená, že pokud člověk nemá během rána hlad, snídani vynechá a během dne spontánně sní například oběd a večeři. Řídí se svým instinktem. V tom případě se jedná v podstatě o přerušovaný půst. Opět je ale nutné dodržet pravidlo zdravých a prospěšných potravin tak, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny.

VIDEO: Květka vysvětluje princip přerušovaného půstu

Zdravotní benefity přerušovaného půstu

Přerušovaný půst může pomoci snížit hmotnost a redukovat vnitřní tuk

Většina lidí přerušovaný půst zkouší právě s cílem zhubnout. Krátkodobé hladovění zvyšuje rychlost metabolismu až o 14 %. Právě rychlejší metabolismus pomáhá tělu spálit ještě více kalorií. Přerušovaný půst může způsobit úbytek hmotnosti o 3-8 % během 3-24 týdnů a to zejména tuku uloženého v oblasti břicha, tzv. viscerální tuk.

Magazín o kulturistice zveřejnil tvrzení opřené o studie, které zmiňují, že úbytek tuku je v tomto případě velice snadný díky omezenému počtu zkonzumovaných kalorií během dne.

CO JE VISCERÁLNÍ TUK?

Viscerální tuk, nebo-li tuk útrobní je tuk, který se ukládá v oblasti břicha, okolo orgánů a proto je nebezpečný. Tento druh tuku někdy nebývá vidět na první pohled.

Půst snižuje riziko vzniku diabetu druhého typu

Diabetes meliitus (DM II.typu) se v posledních desetiletích stal rozšířeným onemocněním. Hlavním rysem je hladina cukru v krvi v souvislosti s inzulínovou rezistencí. Právě přerušované hladovění může snižovat inzulinovou resistenci omezeným příjmem glukózy a tedy nižším a méně častějším vyplavováním inzulinu, což snižuje i riziko rozvoje následného DM II. typu.

Studie ukázaly, že při procesu přerušovaného půstu hladina cukru nalačno v krvi  byla snížena o 3 až 6 %, zatímco hladina inzulinu byla snížena o 20-31 %. Přerušované hladovění může být vysoce účinné u osob ohrožených vznikem DM II. typu.

ČTĚTE TAKÉ: Dieta při cukrovce není nudná ani stereotypní.

prerusovany_pust_a_cukrovka

Přerušovaný půst může snížit riziko DM II. typu

Přerušovaný půst snižuje oxidační stres a záněty v těle

Oxidační stres vede ke stárnutí a mnoha chronickým chorobám. Při nedostatečné antioxidační ochraně těla vznikají nestabilní molekuly, které nazýváme volné radikály. Ty reagují s jinými důležitými molekulami (např. DNA, buněčnými membránami a pod.) a poškozují je. Několik studií prokázalo pozitivní vliv přerušovaného půstu na zvyšování odolnosti těla v boji proti oxidačnímu stresu.

Snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění

Jedním z největších strašáků současnosti jsou onemocnění kardiovaskulárního systému. Zařazením přerušovaného půstu lze eliminovat rizikové faktory, které jsou s tímto druhem onemocnění spojeny nebo mohou zvyšovat pravděpodobnost jeho výskytu.

Přerušovaný půst může pomoct upravit krevní tlak, snížit hladinu celkového LDL cholesterolu, triglyceridů a hladinu cukru v krvi, což jsou věci řazené mezi tzv. ovlivnitelné rizikové faktory, často vedoucí k srdečním onemocněním.

prerusovany_pust_snizuje_riziko_onemocneni_srdce

Onemocnění srdce a cév je jednou z nejčastějších příčin úmrtí

Snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny

Proces přerušovaného půstu vyvolává procesy buněčné obnovy, dochází k tzv. odstraňování odpadu. Tento proces může poskytnout ochranu před několika nemocemi, včetně rakoviny.

Pro rakovinu je charakteristický nekontrolovatelný růst buněk. U hladovění bylo několikrát prokázáno, že má několik příznivých účinků na metabolismus, které mohou vést ke snížení rizika rakoviny. Zároveň mohou zmírnit vedlejší účinky chemoterapie.

Zde je ale nutná velká pozornost, aby již dost vyčerpané tělo nemocí nebylo ještě více vyčerpáno nedostatkem příjmu kvalitní potravy s dostatkem všech potřebných živin.

Podporuje funkce mozku

Snížený oxidační stres a záněty zlepšují i celkovou produktivitu a zdraví mozku. Hlavní příčinou je však celkové zlepšení metabolických vlastností lidského těla. Přerušovaný půst může zvýšit růst nových nervových buněk a tím podpořit funkci mozku.

Martin Matoulek z III. Interní kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha pro irozhlas.cz

"Půst znamená, že se odříkáme některých jídel, která velmi zatíží náš gastrointestinální trakt a u kterých spotřebujeme spousty energie na zpracování potravy. Tím se nám uvolní možnost nebo energie pro práci mozku."

prerusovany_pust_pro_podporu_mozku

Lepší produktivitu mozku ocení především ti, kteří potřebují nutnou dávku koncentraci při své práci nebo studiu

Přerušovaný půst prodlouží váš život

Vědci dlouho zkoumali vztah mezi omezením kalorií a prodloužením života. Z logického hlediska to může dávat smysl. Každý z nás chce určitě žít co nejdéle plnohodnotný život ve zdraví. Vědecká studie  z roku 2006 tento vztah potvrdila. Přerušovaný půst může opravdu váš život prodloužit.

Mezi faktory, které zkracují život, patří nezdravý životní styl, obezita, kouření, obžerství, stres, alkohol a další. Vyvarujte se jim.

Pro koho přerušovaný půst není vhodný?

  • děti a dospívající mládež
  • osoby citlivé na poklesy hladiny cukru v krvi
  • osoby s podváhou
  • těhotné a kojící ženy
  • osoby těžce nemocné nebo v rekonvalescenci po těžké nemoci/úrazu

prerusovany_pust_ucinky_a_vyhody

Zdravotní účinky přerušovaného půstu

Jak začít s přerušovaným půstem?

  • Začněte pomalu a jednoduše. Není kam spěchat. Ze začátku nebude nic dokonalé.
  • Respektujte své tělo.
  • Metoda 16/8 se provádí každý den. Vytvořte si z ní stravovací zvyk.
  • Stanovte si konkrétní čas, ve kterém budete jíst během stravovacího okna.
  • Obvykle vynecháte jedno až dvě jídla z vašeho dne. Správně byste měli získat stejný počet kalorií, jako bez vynechání snídaně. Je tedy nutné zvýšit porci některého z přijímaných jídel.
  • Sledujte se a pečlivě poznávejte své vlastní pocity. Pokud vám to pomůže, zapisujte si je.
  • Časem můžete přidat i různé druhy cvičení. Nebudete tak ztrácet svalovou hmotu.
  • Během prvních dnů je možné, že se dostaví bolest hlavy jako abstinenční příznak vynechání jednoho z jídel. Pijte větší množství vody.
  • Během přerušovaného půstu dodržujte pitný režim v podobě nekalorických nápojů. Pijte vodu a bylinné čaje, kávu bez mléka. Jako nakopávač energie můžete použít i směs Blendea SUPERGREENS.
  • Stravovací okno neznamená obžerství. Jídlo by mělo být nutričně vyvážené a plnohodnotné.
  • Přerušovaný půst lze pojmout jako krátkodobý experiment nebo i jako několikatýdenní redukční dietu či jako dlouhodobý stravovací plán.

Intermitten Fasting, nebo-li přerušovaný půst, je častým terčem diskuse a kritiky odborníků. Jedna část odborníků hodnotí IF jako pouhý trend moderní doby, druhá část odborníků dokládá svá tvrzení studiemi o tom, že se jedná prokazatelně o přirozený model stravování dlouhá tisíciletí zpět.

Přerušovaný půst je metoda, která nemá žádná přesně stanovená pravidla, pouze doporučení. Svým způsobem jde o určitou formou překonání se. To však nemění nic na tom, že základem jídelníčku musí být vyvážená a pestrá strava, která by měla obsahovat správný poměr všech makroživin i mikroživin.

Pamatujte, že jakákoliv metoda stravování nebude fungovat, pokud jídelníček nebude správně nastavený.

.

Rozhovor s odborným garantem článku Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D. o výhodách a riziku přerušovaného půstu

Ing. Hana Střítecká, Ph.D.Ing. Hana Střítecká, Ph.D., nutriční specialistka a odborný garant správnosti článku

Dobrý den, paní inženýrko. Jste jako specialista na výživu pro, nebo spíše proti půstům?

Nemám ráda půst, protože málo kdo ho umí dobře použít a pokud z plného nekvalitního stravování najednou budeme hladovět a pak se zase vrátíme k původnímu jídelníčku, tak si více ublížíme než pomůžeme. Jsem pro případnou kalorickou restrikci, ale při zachování všech mikro a makroživin, které naše tělo potřebuje.

Má smysl postit se, pokud má člověk hlad? Není pro tělo škodlivé nejíst, když už člověka bolí od hladu břicho a je nervózní?

Určitě půsty nejsou vhodné pro každého, těžce manuálně pracující člověk nemůže hladovět. To by velmi rychle “odpadnul”. Jak už bylo uvedeno výše, je lepší omezit příjem a hlavně se zaměřit na zkvalitnění přijímané stravy, pak totiž můžeme sníst méně, protože naše tělo nedostane jen "prázdné” kalorie, ale spoustu potřebných živin.

Tělo potřebuje živiny, které mění na energii. Nebude tělo unavené, pokud se mu cíleně sníží přísun živin?

Velmi často přijímáme jen prázdné kalorie a ne ony potřebné živiny anebo je přijímáme v nevhodném poměru. Snížením přísunu živin tedy nutně k únavě nemusí dojít, záleží jaké živiny a v jaké podobě přijmeme.

Dá se díky půstu i zhubnout? Kolik přibližně a za jak dlouho?

Určitě dá, je ale důležité si uvědomit, že nejprve ztratíme vodu a pak pokud naše omezená strava nebude správně vyvážená, tak místo žádaného úbytku tuku dojde k úbytku svaloviny a to rozhodně dobře není. Jinak aby byly úbytky trvale udržitelné a tělo si na změnu, kterou snížení hmotnosti v těle udělá, zvyklo, je dobré nejít rychleji než cca 2 - 3 kg/týden.

Jaké je riziko jojo efektu, pokud se člověk vrátí po půstu k předešlým návykům?

Tak jojo efekt jako takový - povětšinou se ve finále hmotnost nejen vrátí na původní, ale hlavně se ještě zvýší a nese to s sebou takové konsekvence, jako zvýšení krevního tlaku, případně vznik či rozvoj cukrovky a pod….

Prostě pokud člověk zhubne vodu a svalovou hmotu místo tuku, tak se dá jojo efekt vždy očekávat, protože metabolicky aktivní je v těle sval. Tedy obecně čím více svalů mám, tím mám větší metabolismus a můžu i více sníst, čím méně mám svalů, ikdyž budu vážit méně než dříve, tím mám metabolismus menší (pomalejší) a měl bych jíst méně.

Mimochodem metabolismus se zpomaluje i sám o sobě věkem, zrovna tak se s věkem i zcela přirozeně snižuje množství svalové tkáně.

Maximálně jak dlouho by měl zdravý člověk držet půst v jedné etapě?

Na tohle neumím odpovědět, protože si myslím, že člověk, byť zdravý, by hladovět cíleně neměl.

Máte tip, jak zvýšit výkonnost těla i pokud je oslabeno půstem a sníženým přísunem energie?

Potraviny, které obsahují vitamíny skupiny B - ty zasahují do metabolismu, pak vitamín C, tedy ovoce, zelenina a dobře stravitelná bílkovina, třeba v podobě ryby nebo vaječného bílku, nebo i třeba jen silného poctivého vývaru.

Všeobecně se doporučuje pravidelná strava 4-5x denně v menších porcích. Přerušovaný půst káže jiné “poměry”. Podle čeho se má neznalý člověk rozhodnout?

Podle toho, co mu vyhovuje - měl by poslouchat vlastní tělo, pokud tloustne beo naopak velmi rychle hubne, je unavený, nebo velmi často nemocný. To vše jsou signály, že způsob, který zvolil, asi není úplně v pořádku.

Pak samozřejmě je důležitý i vlastní obsah - tedy co člověk jí. Já osobně patřím mezi ty, co když se nenají a hladoví, tak je bolí hlava. Tedy se snažím do této fáze nedostat. Jim více v první půlce dne, kdy po snídani mám cca za 2 hod svačinu v podobě ovoce nebo zeleniny, pak cca po dalších 2 hod oběd.

Od oběda mám opět jen nějaké ovoce/zeleninu či “fresh” cca za 4 hodiny a pak večeři za cca další 2-3 hod. Pitný režim více méně jen ve vodě a neslazeném zeleném nebo bylinkovém čaji.

Doporučujete půst i zdravým lidem s ukázkovým stravováním, nebo spíše jako pomoc při některém onemocnění či snaze zhubnout?  

Jak již bylo uvedeno výše, půst jako takový nedoporučuji. Některým svým klientům ale doporučuji “očistný” den, kdy pouze ke snídani a k obědu mají trochu velmi dobře stravitelné bílkoviny, a po zbytek dne jen zeleninu, případně ovoce.

Zelenina je ale lepší, protože se z ní dá udělat teplé jídlo. Nicméně tento den doporučuji zařadit max. 1x za týden a to ještě v době, kdy není potřeba velké ani fyzické ani psychické výkonnosti.

Mohu během půstu cvičit a sportovat? Nebude tělo trpět a střádat?

Záleží na délce půstu a zda se jedná o 100%, kdy se pouze pije nebo o půst přerušovaný, či jen o kalorickou restrikci - tedy mám třeba poloviční příjem oproti jiným dnům.

V tom druhém případě není problém cvičit a sportovat, protože “hladovění” není tak velké ani dlouhé, abychom se dostali do potíží, maximálně při opravdu velkém a těžkém fyzickém výkonu, kdy naše tělo není adaptováno na využívání jiných živin než glukózu (zásobní glykogen). Může dojít k hypoglykemii a třeba může dojít až k omdlení.

Můžete doporučit nějakou literaturu či jiné zdroje, podle kterých se může čtenář zorientovat?

Ano, např. na stránky MUDr. Maňáskové nebo poměrně hodně na toto téma jednak na sobě experimentoval, ale hlavně toho k tomu i napsal Vlado Zlatoš. Nebo sice už starší, ale pěkně popisující fyziologické procesy - MUDr. Partyková.

 

Mnohokrát děkuji za cenné a užitočné informace, paní Střítecká. 

NEZAPOMEŇTE, že tělo potřebuje důležité látky i během půstu.

Pokud omezujete stravu, cenné živiny v potřebné dávce doplní i naše Blendea SUPERGREENS.

.