Podzimní únava - exkluzivní tipy, jak na ni vyzrát

Podzim je období změn. Dny se krátí, ochlazuje se a na nás padá únava a chmury. Kolem nás hýří bacily a my se jen tak tak držíme, aby nás to také neskolilo. Navíc jsme úplně bez energie. Nejspíš se dostavil podzimní únavový syndrom. Co dělat, abychom tohle období ustáli a pokořili jsme podzimní únavu?

 

Co je to podzimní únava?

Podzim představuje období zkoušky našeho zdraví – čelíme řadě nepříznivých faktorů a jen na nás záleží, do jaké míry to zvládneme a zůstaneme zdraví. Náš organismus bývá po létě často vyčerpaný.

PharmDr. Tomáš Arndt vysvětluje: "Velmi nepříznivě na naši psychiku působí rovněž zkracování světelného dne a přibývající šero a tma. Zvyšuje se míra stresu, kterému jsme vystaveni – ať už v práci či díky nepříznivým rozptylovým podmínkám v ovzduší.
Řada z nás také podcení nebezpečí přicházejícího chladného počasí a díky nedostatečnému oblečení snadno nastydne. To vše doprovází stálá neboli chronická únava."

 

Příznaky a projevy podzimní únavy

  • Ráno se vám vůbec nechce z postele
  • Vstáváte s bolestí hlavy
  • Bolest hlavy přijde během dne
  • Káva je váš jediný přítel
  • Jste nestálí, nevyrovnaní
  • Máte neustále nervy na pochodu
  • Cítíte se vyčerpaní
  • Nesoustředíte se na práci jako obvykle
  • Máte výkyvy nálad
MUDr. Marie Rebjonková uklidňuje: "Nevlídné podzimní počasí má negativní vliv na lidskou vitalitu. Je samozřejmé, že na podzim pociťujeme útlum, nedostatek energie, vyčerpání, ale také smutek nebo nervozitu. Lenost nebo ospalost prostě k podzimu patří."

sport_proti_podzimni_unave

Podzimní únava nás nedoběhne

 

Co se stane, když budeme podzimní únavu „přecházet“?

Podzimní únava se na vás projeví neschopností koncentrace, časté výkyvy nálad, depresí i záchvaty úzkosti. Situaci nepodceňujte, mohlo by dojít k opravdu vážným psychickým stavům. A přitom stačí jen pár malých krůčků k lepší náladě a přísunu energie.

TIP: Po podzimu následuje zima, během které vás může trápit zimní únava. Jak na ni?

 

 

Blendea SUPERGREENS jako nakopávač a posilovač imunity po celý rok

Vyzkoušejte také Blendea SUPERGREENS, skvělý nakopávač a startér pro každý den. Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto superpotraviny detoxikují organismus, zlepšují trávení, posilují imunitu, zabraňují překyselení a omezují pocit únavy.

Stačí jednu lžičku zalít 100 ml vody a přidat pár kapek citronu. Příval energie se dostaví už po několika dnech pravidelného používání. Vyzkoušejte a sama uvidíte.

.

 

Jak na podzimní únavu

Zklidněte psychiku a odbourejte stres

Na uklidnění vám skvěle pomůže čaj z meduňky, třezalky nebo rozmarýnu. Doma si přichystejte příjemné prostředí, zabalte se do hřejivých dek, svetrů nebo pletených ponožek, vezměte si svou oblíbenou knížku a čtěte. Atmosféru podtrhněte hřejivými vůněmi v aromalampách. Pokud se doma nedokážete odreagovat, vsaďte na masáž, saunu nebo vířivku cestou z práce.

.

 

Terapie pohybem a barvami

Pohyb, pro někoho možná až překvapivě, vás dobije velkou dávkou energie. Odpoutáte se od chmurných myšlenek, budete mít dobrý pocit, že děláte něco pro své tělo, a navíc vyplavíte spoustu hormonů, které ve vás vyvolají pocit štěstí a pohody.

Pravidelné cvičení napomáhá správnému fungování kardiovaskulárního systému, který pak dodává kyslík do těla. Necítíte se na pravidelný dril v posilovně? Nevadí, zajděte si na jógu, na lekci tance, na plavání… Anebo se jen projděte venku na čerstvém vzduchu a cestou se kochejte ještě nespadanými barevnými listy nebo jen poslouchejte, jak vám listí šustí pod nohama.

 

Odpočinek

Pokud se cítíte unavení, vyčerpaní a bez energie, odpočiňte si. Jděte brzy spát, naplánujte si volnou neděli, kterou strávíte v dece doma na gauči anebo u hořícího krbu.

Zkrátka poslouchejte své tělo. Pokud vám říká, že potřebuje dočerpat energii, rozhodně mu neodporujte. Váš spánek by měl být pravidelný. Chodit spát a vstávat byste měli během týdne ve stejný čas, protože tělo si na tento režim navykne a spánek je pak kvalitnější. Takže si více odpočinete.

 

Bojujte s podzimní únavou zdravým jídelníčkem

Nejlepší pro podzimní jídelníček je jíst sezónně a lokálně. Ne vždy to jde, ale pokud máte tu možnost, uděláte to nejlepší pro své tělo.

Po čem tedy ideálně sáhnout? Z ovoce si určitě dejte jablka, hrušky, švestky. Vařte z kořenové zeleniny, zkuste cukety, dýně, květák, kapustu, červenou řepu, zelí, brambory a batáty.

Dále nezapomínejte na polévky, luštěniny a kvalitní obiloviny. Rozhodně neopomeňte ani vlašské ořechy, které vám dodají zdravé tuky, zinek i vitamíny na posílení imunity.

 

Podzimní detoxikace

Podzimní detox provádějte s rozvahou a opatrně, zvláště pak v případě, že jste na detoxikačním poli nováček.

Určitě nechtějte všechno změnit hned, ať tělu nepřivodíte šok. Na svou podzimní detoxikaci si připravte alespoň 3 týdny, v nejlepším případě týdnů 6.

Postupně z jídelníčku začněte vyškrtávat lepek, laktózu, smažená jídla, rafinované cukry a sůl, která zbytečně zadržuje vodu v těle.

Naopak si dopřávejte bylinné čaje, vlažnou vodu s citronem, již zmíněné polévky, pečenou nebo vařenou kořenovou zeleninu, luštěniny, povařené nebo sušené ovoce a ořechy všeho druhu.

Vysaďte alkohol, ať si odpočinou vaše játra a zkuste vypít aspoň 2 litry vlažné neperlivé vody denně, abyste nastartovali ledviny.

 

Potraviny, co nás na podzim nakopnou

Zázvor

Zázvor je oblíbené koření, které má využití jak v kuchyni, tak jako lék. Typickou intenzivní vůni dodávají zázvoru esenciální oleje, kromě nich má však v sobě také celou řadu vitamínů, jako je vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo.

Na podzim je skvělý pro své hřejivé účinky, takže čaj ze zázvoru je tou pravou vzpruhou po prochladnutí. Stejně tak dobře zažene i začínající zánět v krku nebo nachlazení.

Působí také proti nevolnosti, migréně a zlepšuje zažívání. Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly.

CHRAŇTE SE: 9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

 

 

Červená řepa

Kromě toho, že řepa přináší mnohé vitamíny a minerály, které svědčí našemu zdraví, obsahuje také možná méně známé rubidium, cezium a lithium, které jsou významné svým pozitivním vlivem na naši psychiku.

Díky křemíku má blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži. Selen a vitamín E podporují imunitu. Obecně řepa detoxikuje a přispívá k celkové regeneraci organismu.

 

Dýně

Dýně je vyloženě vitamínový zázrak přírody. Obsahuje velké množství beta - karotenu, vitamínů skupiny B (B1, B2, B3), vápník a železo a působí jako silný antioxidant.

Nejvíc obsahuje draslíku, který snižuje krevní tlak a udržuje nám správné množství vody v těle. Dýně hokaido dokáže krásně prohřát organismus, váže na sebe toxiny, léčí žaludek, slezinu a slinivku břišní.

 

Citron

Citron je bohatým zdrojem vitamínu C, to je známá věc. Citrony navíc chrání před ledvinovými kameny, před anémií, zlepšují zdraví trávicího traktu. Dále zlepšují zdraví srdce a chrání před rizikem vzniku rakoviny.

 

Jablka

Toto vyloženě podzimní ovoce posiluje imunitní systém, krevní oběh, srdce, cévy a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Slupka jablka obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Také obsahují značný podíl draslíku, který zajišťuje správnou funkci ledvin a činnost svalů.

PharmDr.Tomáš Arndt radí:  "Je důležité dodržovat pitný režim a najít si vhodnou formu relaxace, která pomáhá omezovat stres. Je dobré také popíjet čaje (bylinné nebo ovocné), které obsahují hřebíček, skořici, kardamon, zázvor či svěží aroma citronu a citronové trávy. I ty povzbuzují mysl a působí proti stresu."

 

Jablkem proti podzimní únavě

Kromě výše zmíněných benefitů, které jablko nabízí, se dá využít ještě dále. Skvěle vás nakopne čerstvý jablečný mošt, který jednoduše uděláte v odšťavňovači. Pokud ho nemáte, stačí jablíčko nastrouhat najemno na struhadle. Z dužiny vymačkáte šťávu do sklenky a zbytek ovoce můžete použít třeba na závin. Anebo na pleťovou masku.

jablko_proti_podzimni_unave

Jablko je takový malý podzimní zázrak :)

 

Podzimní pleťová maska z jablka

Nastrouhanou dužinu z jablka smíchejte v hrnku s jednou lžičkou medu, špetkou skořice a trochou jedlé sody nebo hrubozrnné soli. Naneste na obličej a dekolt a nechte 20 minut působit. Poté směs z těla sundávejte za pomalé a krouživé masáže.

Tahle kúra vám vyčistí póry, hydratuje pleť, detoxikuje a projasní pokožku a nakonec vám i zvedne pochmurnou náladu. Ať už svou vůní anebo tím, že vám dovolí 20 minut jen ležet, odpočívat a relaxovat.

.
.