Medicinální houby - druhy, zdravotní benefity a účinky, užívání

Každý, kdo alespoň z části dbá o své zdraví a zaobírá se zdravým životním stylem nebo přírodními doplňky stravy, už jistě slyšel o medicinálních houbách.

Tedy o takových houbách, které mají blahodárné účinky na zdraví člověka.

Podívejte se, které houby mají tyto účinky.

Představíme i náš produkt Blendea SUPERCOFFE, do kterého přidáváme 3 mleté medicinální houby v BIO kvalitě pro podporu imunity a vitality :) 

Co jsou medicinální houby?

Jde o další superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a mnohé další prospěšné živiny.

Léčivé houby se ve východní medicíně využívají už tisíce let a za poslední dobu si získaly velkou popularitu i u nás.

Každá má totiž své jedinečné zdravotní benefity, které pak slouží například jako posilovač mozku, pomocník při hormonální nerovnováze, prevence proti nejrůznějším onemocněním anebo jako antioxidant, který čistí tělo.

Jak užívat medicinální houby?

Tyto houby najdete v různých formách, jako jsou čerstvé syrové houby, sušené houby, extrakty, tabletky nebo prášek, který si nasypete do čaje nebo kávy a ani nevíte, že jej konzumujete.

Takže pokud zrovna nejste milovníci klasické smaženice, vůbec nevadí.

Na každém balení seriozního výrobku najdete přesné dávkování, případně vám poradí lékárník, lékař či odborník na medicinální houby.

Jaké známe medicinální houby a jaké mají účinky? 

Reishi (česky Lesklokorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum)

Reishi pochází z Číny a je jednou z nejznámějších medicinálních hub vůbec, protože ze všech hub obsahuje nejvíce prospěšných látek.

Díky tomu také pomáhá na mnoho problémů najednou, což bylo potvrzeno v mnoha odborných studiích.

Někdy je dokonce nazývána jako houba nesmrtelnosti nebo božská houba.

Díky vysokému obsahu germánia, polysacharidů a esenciálních aminokyselin podporuje a posiluje imunitní systém a funkci jater, pomáhá při redukci váhy a dokonce bojuje s rakovinotvornými buňkami.

Má také uklidňující účinky, a to díky obsahu triterpenu, který zlepšuje náladu a mírní úzkost či depresi a pomáhá na lepší soustředění.

Díky terpenoidům příznivě působí při Alzheimerově chorobě či při problémech s pamětí a u stařecké demence.

medicinalni_houba_reishi_1

Jak Reishi užívat?

Seženete ji v prášku a můžete ji přidat do horkého čaje (zpravidla jednu čajovou lžičku na jeden šálek nápoje), kakaa anebo přimíchat do nejrůznějších čokoládových dezertů. Ty obzvláště dobře fungují na nervy.

REISHI PŘIDÁVÁME I DO BLENDEA SUPERCOFFEE.

Meleme celý plod v BIO kvalitě, aby si zachoval široké spektrum prospěšných látek.

Extrakty totiž obvykle obsaují pouze některé vybrané složky, které by ale produktu scházely a neměl tak prospěšný účinek.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY REISHI >>

.
.
.

Hericium (česky Korálovec ježatý, Lví hříva)

Hericium je bílá houba s výraznými „ostny“, podle kterých je také odvozen její český název.

Roste na kmenech poraněných listnatých stromů, převážně na dubech a bukách) nebo na pařezech, a to hlavně v oblastech na severní polokouli.

Můžeme tedy místa nálezu najít v Evropě, Asii i Severní Americe. V přírodě je velmi vzácný a chráněný.

Už ve starověké Číně bylo oblíbené hlavně na léčení poruch trávicího traktu.

Dnes víme, že blahodárně působí na mnohé aspekty našeho zdraví. Kromě toho, že tiší bolesti žaludku a pálení žáhy, zlepšuje fungování nervového systému a podporuje léčbu nádorových onemocnění, a to zejména žaludku, jícnu, jater a tlustého střeva.

Existují studie i o tom, že pomáhá při léčbě Alzheimerovy choroby. Navíc posiluje imunitu, omezuje deprese a úzkosti a blahodárně působí při výkyvech nálady během menopauzy.

V Japonsku dokonce proběhl experiment, kdy bylo pacientům s kognitivní poruchou podáváno právě Hericium.

Hericium bylo pacientům podáváno po dobu 16 týdnů třikrát denně ve formě 250miligramových tabletkách. Po ukončení užívání byly subjekty pozorovány další čtyři týdny. V osmém, dvanáctém a šestnáctém týdnu studie došlo ke zlepšení kognitivních funkcí. Po měsíci od skončení 16týdenní kúry se ovšem výsledky významně zhoršily.“

Zdroj: Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009 Mar;23(3):367-72

Hericium seženete ve formě prášku, tabletek, ale i jako čerstvou či sušenou houbu.

Můžete ji tedy využít v kuchyni do lahodných pokrmů, které připravíte na asijský způsob, anebo si z hub dělat i vlastní odvar.

Nejčastěji se však přidává do polévek. Prášek můžete přidávat do libovolného pití.

medicinalni_houba_hericium

I HERICIUM MÁ SVÉ PEVNÉ MÍSTO NAPŘÍKLAD I V BLENDEA SUPERCOFFEE.

Houbu v BIO kvalitě meleme celou, aby si zachovala celé spektrum prospěšných látek.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY HERICIUM >>

Shiitake (česky Houževnatec jedlý, latinsky Lentinus edodes)

Kromě toho, že je houba Shiitake velmi lahodným pomocníkem v kuchyni, má i jiné přednosti. Je totiž velmi prospěšná našemu srdci.

Ukázalo se, že Shiitake snižuje cholesterol a obsahuje fytonutrienty, které pomáhají předcházet hromadění tuku a udržovat zdravý krevní tlak i krevní oběh.

Japonský lékař Kisaku Mori byl jedním z prvních vědců, který zkoumal a potvrdil další prospěšné účinky této houby, jako je vysoký obsah vitamínů a enzymů, které působí blahodárně na překyselení a na léčbu žaludečních vředů, žlučových kamenů, cukrovky či anémie. Také má antivirové a antibiotické vlastnosti.

Shiitake pochází z Japonska, proto se nejčastěji používá právě v japonské a orientální kuchyni.

Připravte se na výrazné aroma a zvláštní, přirozeně nasládlou chuť. Seženete ji jako klasickou sušenou houbu a doporučujeme podávat ji se zeleninou a rýží.

medicinalni_houba_shiitake

Chaga (česky Čaga, Rezavec šikmý, latinsky Inonotus obliquus)

Houby Chaga mají velkou antioxidační sílu, díky čemuž jsou vynikajícími pomocníci v boji s volnými radikály a záněty.

Tato tmavě černá houba působí navíc proti oxidačnímu stresu, který je spojen se stárnutím kůže, může zabránit nebo zpomalit růstu nádorových onemocnění.

Je zřejmé, že extrakt z Chagy podporuje snížení aktivity nádorových buněk. Dokonce se doporučuje medicinální houby užívat i během chemoterapie.

V ideálním případě je dobré začít je užívat ještě před započetím chemoterapie.

Nejvýznamnější účinnou látkou Chagy je kyselina betulinová, kterou houba získává z břízy, na které zpravidla roste.

Rezavec šikmý se vyskytuje v lesích severní Evropy a Ruska, najdete ho také v Asii či Severní Americe, kde je spíše nižší teplota.

medicinalni_houba_chaga_sibirska_rezavec_sikmy

Vlevo celá houba, vpravo mletý prášek z chagy

Jak Chagu užívat?

K dostání je u nás v kapslích nebo v prášku, můžete ho tedy zapíjet anebo přimíchávat lžičku denně do svého oblíbeného čaje.

I CHAGU V BIO KVALITĚ OBSAHUJE BLENDEA SUPERCOFFEE.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY CHAGA >>

.

Dongchongxiacao (česky Housenice čínská, latinsky Cordyceps sinensis)

Cítíte, že byste potřebovali dobít energií, že jste vysílení, bez elánu anebo se chystáte cvičit či posilovat a potřebovali byste pořádný nakopávač?

Pak je přesně pro vás Cordyceps. Obsahuje totiž jak bílkoviny a tuky, tak vlákninu, minerální látky, kyselinu linolenovou a olejovou a vitamin B12.

Tato houba je známá i tím, že je velmi povzbuzující, a pozor – jak na energii, tak i pro libido.

Cordyceps pomáhá tělu efektivněji využívat kyslík a zvýšit průtok krve. To může být užitečné zejména pro sportovce nebo pro ty, kteří pravidelně cvičí a posilují.

Ukázalo se, že tato houba nejen zlepšuje cvičení a atletický výkon, ale také urychluje regeneraci svalů po tréninku.

Dále obsahuje obsahuje glukany a nukleotidy, které poslouží jako podpora imunitního systému.

Housnice čínská se také využívá jako pomocník při dušnosti a dalších problémech s plícemi, dokonce se využívá i jako přírodní antibiotikum, působí proti infekcím.

medicinalni_houba_cordyceps

Jak cordyceps užívat?

Cordyceps seženete v prášku, takže doporučujeme přidat si vždy jednu lžíci této houby do svého oblíbeného proteinového drinku, než jdete cvičit a druhou dávku si dát po cvičení.

Budete mít více sil a svaly se vám budou rychleji regenerovat.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HOUBY CORDYCEPS >>

Hlíva ústřičná (latinsky Pleurotus ostreatus)

Hlíva ústřičná je jednou z nejvíce konzumovaných hub na světě. Její název pramení z jejího tvaru, který je podobný ústřicím.

Pěstují se na dubech a bukách ve starých listnatých otevřených lesích. Najdete ji téměř po celém světě, v Japonsku, Číně, Indii, ale také v Evropě, Severní Americe I Austrálii.

Hlavní složkou hlívy ústřičné je polysacharid 1,3 d-glukan, který příznivě působí na hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.

Jeho další účinky jsou například protinádorová aktivita, protizánětlivý a antioxidační efekt, podpora hojení ran nebo zvyšování odolnosti vůči infekcím.

Nejvýznamnější z obsažených terpenů, pleurotin, má účinky připomínající účinky antibiotik. Rovněž je plná minerálů, aminokyselin a proteinů.

Podporuje zlepšení metabolismu a obranyschopnost, posiluje imunitu a pomáhá mírnit stres i únavu. Zároveň je oblíbená jako pomocník při kloubních a revmatických obtížích.

medicinalni_houba_hliva_ustricna

Jak hlívu užívat?

Hlíva ústřičná je u nás k dostání v tabletkách, sušená, ale i čerstvá, proto je velmi oblíbená i v české kuchyni, kdy se z ní nejčastěji dělá polévka.

Přidat ji samozřejmě můžete i do zeleninových či masových směsí, které pak podáváte s rýží.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ NUTRIČNÍ PROFIL HLÍVY ÚSTŘIČNÉ >>

.

Maitake (česky Trsnatec lupenitý, latinsky Grifola frondosa)

Maitake pochází z Japonska a jinak se také nazývá tančící houba. Ten, kdo ji našel, totiž vždy tančil radostí. Tato houba byla velmi vzácná a drahá.

Maitake má široký potenciál v blahodárných účincích na lidské tělo a jeho metabolismus, a hlavně má silné protinádorové účinky.

Tato houba v sobě skrývá celou prospěšných látek pro lidské tělo. Díky nim pak působí antiinfekčně, kdy pomáhá ničit viry, tak i bakterie.

Bojuje proti cukrovce, pomáhá redukovat tuk v lidském těle, takže je vhodná při redukčních kúrách. Bojuje s vysokým krevním tlakem, chrání játra a posiluje imunitu.

Seženete ji v prášku nebo jako extrakt, čím závažnější problémy touto houbou chcete řešit, tím spíše doporučujeme právě extrakt.

medicinalni_houba_maitake

.

Penízovka sametonohá (latinsky Flammulina velutipes)

Penízovka pochází z Asie, kde se využívá především v kuchyni. Najdete ji ale také v Austrálii nebo na severní polokouli v mírném klimatickém pásmu.

Zajímavé je, že roste od října do prosince, sbírá se tedy v zimě. Díky tomu ji můžete dávat opakovaně do mrazáku a její chuť, účinky ani textura se nijak nepromění.

Penízovka je využívána především jako přírodní antibiotikum, k léčbě zánětů, ale i na tlumení alergií, astmatu či Crohnovy choroby, protože obsahuje enokipodiny A–D s antibakteriálními účinky.

Pomůže vám ale i na psychiku a proti nespavosti. Dále je výborná na posílení činnosti slinivky břišní, tiší žaludeční bolesti, bojuje s vředy a pomáhá při jaterních onemocněních.

Díky obsahu glykoproteinu proflaminu, polysacharidu galaktomannoglukanu a izoflavonu genisteinu, který potlačuje dělení některých rakovinových buněk pomáhá v boji s rakovinou.

Penízovka sametonohá je vhodná čerstvá nebo mražená do polévek, omáček nebo do rizota. V obchodě ji seženete chlazenou mezi asijskými potravinami, zpravidla pod japonským názvem enoki nebo enokitake.

Obyčejně se z této houby připravuje i nálev, u kterého se připravte na velmi silné aroma. Pít se mají asi 4x dvě deci za den. Stravitelnější je pak ve formě tinktury, kdy se bere dvacet až dvacet pět kapek dvakrát až čtyřikrát denně.

medicinalni_houba_penizovka_sametonoha

Nejčastější otázky k medicinálním houbám

Mohu kombinovat různé medicinální houby?

Ano, není zaznamenaná žádná neslučitelnost v kombinaci s různými druhy medicinálních hub.

Jejich kombinací naopak můžete posílit jejich účinnost.

Jen je potřeba rozhodnout se pro správný druh na základě vašich problémů, které chcete tímto způsobem řešit.

Mají medicinální houby nějaké vedlejší účinky?

Stále jsou prováděny různé klinické studie, které zatím žádné zásadní vedlejší negativní účinky medicinálních hub nezaznamenaly.

Je lepší užívat medicinální houby na lačno nebo až po jídle?

Ideální je dodržet dobu 30 minut před jídlem. Nemusíte se však bát, že by se houby s jídlem nesnesly, jde spíše o jejich co nejefektivnější vstřebání a využití pro tělo.

Mohu užívat medicinální houby souběžně s konvenční léčbou?

Ano, nebyly zaznamenány žádné negativní interakce s léky. Přesto doporučujeme poradit se předem s vaším lékařem.  

Samozřejmostí pak je dodržování správného dávkování a dostatek tekutin.

Pomohou mi medicinální houby na bolest zad či páteře?

Ano, na tyto problémy je vhodná například výše zmíněná Chaga nebo Penízovka sametonohá, stejně tak pomáhá i Red Reishi či Maitake.

Pomohou mi medicinální houby na detoxikaci organismu?

Rozhodně ano. Velmi úspěšné jsou také již zmíněné Maitake, Cordyceps, Shiitake či Hlíva ústřičná.

Projevy detoxikace se začnou dostavovat během jednoho až dvou týdnů.

Všechny medicinální houby jsou bohaté na polysacharidy, na které se vážou různé tělu škodlivé toxické látky.

Při pravidelné konzumaci medicinálních hub jsou rychleji vyloučeny z těla pryč.

Jaké zvolit medicinální houby na zahlenění krku a nosohltanu?

Skvělým pomocníkem je houba Reishi, která má velmi dobré účinky na plíce.

Dokáže transformovat hleny, tím tiší kašel, dušnost i rýmu.

Další možností je houba Cordyceps, která platí jako přírodní antibiotikum.

Působí proti stahování průdušnice, čímž zlepšuje celkově dýchání.

Mohu používat medicinální houby pro léčbu chronické nemoci?

Pokud se u vás projevuje jakákoliv nemoc, konzultujte její léčbu s lékařem.

Medicinální houby jsou dobré pro podporu imunity a doplnění cenných živin.

Pokud máte nemoc, bez skutečného vyšetření a kontroly lékaře by se nemoc mohla dokonce zhoršit a prohloubit.

Medicinální houby vnímejte jako dobrou prevenci a doplněk stravy. Skutečnou léčbu přenechte skutečným lékařům.

.
.
.