Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování.

V článku vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

kelp

Co je kelp?

kelp_ucinky

S kelpem se běžně setkáte i v chladnějších evropských mořích. Zeptejte se domácích, jak kelp sklízejí, zpracovávají, jedí a pochutnejte si taky :)

Kelp je lidový výraz pro řasu Ascophyllum nodosum. Jde o druh hnědé mořské řasy, která roste v chladnějších světových oblastech včetně Evropy, Spojených států a Kanady. Dnes je kelp v mnohých krajinách chráněný, protože jej lidé nadměrně sklízejí pro chemickou látku alginát. Používá se v potravinářském a textilním průmyslu.

Pro potřeby lidského organismu je kelp důležitý z hlediska obsahu jódu, dále pro zdraví zubů i podporu hubnutí. Dále se v článku budu věnovat hlavně roli jódu, jehož je kelp přirozeným a velmi významným zdrojem.

 

Zdravotní účinky kelpu

Níže v článku najdete i důležité účinky samostatného jódu. Ani samotný kelp ale není podle zdravotních účinků "k zahození" :)

Má kelp negativní vedlejší účinky?

Kelp se při orálním podání (ústy) jeví jako bezpečný při délce užívání do 6 měsíců. Jako prodejce doplňků stravy obecně doporučuji užívat jakýkoliv doplněk stravy s kelpem i bez něj maximálně 6 měsíců, následně si dát 1-2 měsíce pauzu.

Kelp je rostlinného původu, proto se po něm mohou vzácně objevit alergické reakce v podobě kožních problémů, bolestí břicha a zvracení. Kelp může v organismu podporovat ukládání těžkých kovů z prostředí a to i když je sám neobsahuje.

kelp_ascophyllum_nodosum_nezadouci_vedlejsi_ucinky

Kelp není na pohled nijak hezká řasa. Pokud se s ním ale setkáte, klidně se jím nakrmte, třeba v podobě salátu. Uděláte dobře pro svoje zdraví :)

Co je jód?

jod

Jód ve své přirozené formě

Jód je esenciální minerál, který kelp obsahuje ve zvýšeném množství. Esenciální znamená, že jej organismus nezbytně potřebuje, ale nedovede si jej sám vyrobit. Kvůli tomu musíte jód přijímat ve stravě.

Běžnými zdroji jódu jsou ryby, mořské řasy včetně kelpu, kterým se ryby krmí, dále pak mléčné výrobky, fortifikované (a tedy o jód obohacené) potraviny a klasická jodizovaná sůl, kterou dnes seženete v každém obchodě.

Jód se vyskytuje i v půdě, ze které se dostává do plodin. Obsah v půdě se ale velmi liší, takže se nelze spoléhat, že každý kus zeleniny či ovoce bude jód obsahovat. Půda se jako zdroj jódu při současné pěstitelské technologii značně vyčerpává.

Význam jódu pro zdraví štítné žlázy

jod_a_stitna_zlaza

Štítná žláza

Jód je zcela nezbytný pro správné fungování štítné žlázy (odborně glandula thyroidea). Štítná žláza potřebuje jód pro produkci hormonů, což je jeho nejdůležitější účinek. Konkrétně jde o hormony tyroxin a trijodtyronin. Ty jsou mimo jiné zodpovědné i za funkce a rychlost metabolismu. Jód se stará o prevenci před nízkou produkcí hormonů štítné žlázy a také samotnou hypotyreózou.

Určitě si vzpomenete, kolik lidí s nadváhou nebo obezitou se klasicky "vymlouvá" na štítnou žlázu :) Ne vždy je na vině právě ona, je však jasné, že její nesprávná funkce vede mimo jiné i k přibírání. Pokud je funkce štítné žlázy snížená a nedostatečná, mluvíme o hypotyreóze. Opakem je zvýšená funkce, kdy mluvíme o hypertyreóze.

Hypotyreóza dále způsobuje silnou únavu a vyčerpání, bolesti kloubů či dokonce problémy s plodností (fertilitou).

Jód je velmi důležitý pro těhotné a kojící ženy, a také děti, u kterých hraje významnou roli při správném vývoji kostí a mozku. Pokud jste těhotná nebo již kojíte, nechte si udělat rozbor krve pro zjištění hladiny jódu. Stravujte se zdravě, pestře, čerstvě a myslete na dostatek ryb, zeleniny a obilovin.

Většina lidí přijímá dostatek jódu již potravy. Doplňky stravy má smysl užívat v případě problematické funkce štítné žlázy nebo v případě, že se vám jód ze stravy nedaří správně syntetizovat (to potvrdí pouze lékař).

Další zdravotní účinky jódu

Jód je velmi důležitý a kromě štítné žlázy se podílí i na funkci a kondici jiných orgánů.

Správný vývoj dítěte během těhotenství

Těhotná potřebuje vyšší přísun jódu, protože musí kromě vlastní potřeby naplňovat potřeby budoucího děťátka. Při nízkém příjmu jódu hrozí dítěti nesprávný vývoj mozku a matce problémy se štítnou žlázou.

Podle studie mají děti žen s nedostatkem jódu zejména v prvním trimestru vyšší riziko intelektuálního zpoždění a nižšího IQ. Ženám s mírným až středním nedostatkem jódu odborníci doporučují suplementovat jód nejpozději v prvním trimestru, ideálně dříve.

Lepší kognitivní (rozpoznávací) funkce u dětí

Jód není pro dítě nezbytný pouze během těhotenství, ale také v kojeneckém věku. Děti s dlouhodobým nedostatkem jódu jsou vystaveny vyššímu riziku mentálního postižení a retardace.

Nižší riziko vzniku strumy

Struma označuje zvětšení štítné žlázy. Zvětšení nemusí nutně vést k omezení funkce žlázy, ale obvykle je jedou z příčin vzniku hypotyreózy nebo hypertyreózy. Nejčastější příčinou strumy je právě nedostatek jódu v jídelníčku. Riziko ale zvyšují i jiné nemoci (Hashimotova nemoc, Gravesova choroba), ojediněle genetické defekty, nádory nebo zranění.

Normální porodní hmotnost u žen se strumou

Dostatečný přísun jódu přispívá ke zdravé porodní hmotnosti. Studie sledovala těhotné ženy se strumou (zvětšenou štítnou žlázou). Dostatek jódu pomohl strumu zlepšit a tím zlepšit i porodní hmotnost dítěte.

Pomoc s fibrocystickými nemocemi prsou

Fibrocystická nemoc prsu je nerakovinný stav, kdy v prsou vznikají hrudky, bulky a tedy cysty. Trápí ženy v reprodukčním věku, ojediněle i ženy v menopauze.

Optimální množství jódu v organismu pomáhá snižovat bolesti prsou a další nepříjemné příznaky onemocnění.

Pomoc při rakovině štítné žlázy

Jód je radioaktivní, díky čemu může pomáhat onkologickým pacientům s rakovinou štítné žlázy. Štítná žláza dovede absorbovat téměř všechen přijatý jód. A právě jeho radioaktivita ničí buňky štítné žlázy včetně těch rakovinných. Postižené buňky obvykle nelze odstranit operativně bez toho, aby nebyla zasažena i zdravá část žlázy.

Zároveň jód pomáhá prodloužit život pacientů, kterým se rakovina rozšířila ze štítné žlázy jinam do těla.

susena_rasa_kelp

Sušená řasa kelp, ze které se dále vyrábí doplňky výživy

Má jód negativní vedlejší účinky?

Dostatek jódu je nezbytný, pozor ale na jeho nadměrné dávky. Mohou vyvolat komplikace.

Hypertyreóza

V některých případech může nadbytek jódu vyvolat zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreózu).

Struma

Dostatek jódu nás chrání před vznikem strumy, ale jeho nadbytek může strumu, a tedy zvětšení štítné žlázy přímo vyvolat.

Toxicita jódu

Zvýšené množství jódu má toxické účinky, které se mohou projevit v podobě nevolnosti, zvracení, slabého pulsu srdce a poruch vědomí.

Rakovina štítné žlázy

Příliš vysoké množství jódu může způsobovat záněty štítné žlázy, které se mohou zhoršit až do vzniku rakoviny.

Optimální denní dávka jódu

Jak jsem psal, optimální množství zdravý člověk přijme každý den ve stravě. Pro vlastní jistotu můžete praktického lékaře požádat o odběr a rozbor krvi, aby hladinu jódu odborně posoudil.

Povšimněte si zvýšené potřeby jódu u dětí ve vývoji. V pozdějším dětství se potřeba opět sníží.

Věk: Množství jódu za den v mikrogramech:
děti od narození do 6 měsíců 110 μg
7 měsíců až 1 rok 130 μg
1 až 8 let 90 μg
9 až 13 let 120 μg
puberta, dospělost, důchodový věk 150 μg
těhotné ženy 220 μg
kojící ženy 290 μg

Tabulka doporučeného denního příjmu jódu

 
 

Kelp a často kladené otázky FAQ

Kolik kelpu mohu za den sníst?

Množství kelpu není až tak důležité. Důležitý je totiž příjem jódu, který by neměl přesáhnout 225 μg za den. Těhotné ženy potřebují 290 μg jódu za den. Kelp v přirozené formě jezte v libovolném množství a v případě doplňků z kelpu si vždy sledujte obsah jódu.

Má kelp negativní vedlejší účinky?

Jako potravina je řasa bezpečná. Riziko mohou představovat doplňky stravy s příliš vysokým množstvím. Mohou nadměrně stimulovat štítnou žlázu a vyvolat její zánět, který může přerůst až do rakoviny. Příliš vysoká dávka kelpu nebo jódu může vyvolat nevolnosti, horečku, slabý puls, pálení a sucho v ústech a krku.

Proč je kelp považován za superpotravinu?

Protože je velmi výživný a obsahuje větší množství důležitých a zdraví prospěšných látek. Zejména pak vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály včetně jódu a esenciální aminokyseliny.

Pomůže mi kelp s hubnutím?

Kelp má velmi nízký obsah tuku a kalorií, takže jej vnímejte jako dietní potravinu. Má významný vliv na hubnutí a prevenci obezity. Pomocí vlákniny alginátu zpomaluje vstřebávání tuku přes střeva.

Pomáhá kelp očistit (detoxikovat) organismus?

Kelp i jiné mořské řasy z těla odvádějí toxiny a pomáhají chránit játra před toxickým poškozením. Toxiny z trávícího traktu pomáhá odvádět vláknina alginát.

Má kelp vliv na hormonální rovnováhu?

Kelp díky vysokému obsahu jódu podporuje funkce štítné žlázy, která pak spolehlivě produkuje určité nezbytné hormony.

Je kelp dobrý pro zdraví mozku?

Ano, kelp díky jódu udržuje správnou mozkovou činnost a u dětí pomáhá jim s vývojem mozku.

Pomáhá kelp růstu vlasů?

Ano, pomáhá díky vitamínům a minerálům (A, B1, B2, C, D, E, zinek, jód, hořčík, železo, měď, draslík a vápník).

Je kelp dobrý na střeva?

Ano, je díky obsahu glutaminu. Ten udržuje buňky střevní výstelky zdravé a funkční.

Je kelp dobrý na játra?

Ano, konzumace kelpu pomáhá bránit hromadění tuku v játrech. Ztukovatělá játra často trápí lidi s obezitou, u kterých vyvolává záněty jater a zhoršení jejich funkcí.

Je kelp dobrý na klouby?

Kelp pomáhá chránit klouby díky svým protizánětlivým vlastnostem. Zároveň zlepšuje hojení kloubů poškozených artritidou (zánětem a deformacemi kloubů).

Lukáš Chládek, blog BlendeaLukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Pokud máte s kelpem vlastní zkušenost nebo jakékoliv další dotazy na kelp, jód nebo štítnou žlázu, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři :)

autor Lukáš Chládek