Jak srovnat hormony do správné rovnováhy?
Jenom minimální změny v hladině hormonů mohou vyvolat dalekosáhlé změny v celkovém fungování lidského těla. Hormony ve velké míře ovlivňují nejenom fyzickou stránku člověka, ale také psychickou. Zdaleka nesouvisejí jenom s obdobím puberty, ve kterém se o hormonech a jejich vlivu mluví více než jindy.
Bez nadsázky lze říct, že hormony nás ovlivňují po celý život. Řídí růst, dospívání, ale také období plodnosti, jako šedá eminence stojí za menopauzou a nakonec i stárnutím.
Žena a hormonální rovnováha
Každá žena ví o hormonech své. Každý měsíc na vlastní kůži pozoruje kolísání hladiny ženských hormonů, které se odráží nejenom v podobě plodných dnů a menstruaci. Hormony nezřídka stojí také za různými náladami, které se u ženy během menstruačního cyklu mění podobně tak, jak se mění stav hormonů estrogenu a progesteronu. A zdaleka nejde jenom o tyto dva nejznámější ženské hormony.
- Nejsou to jenom ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, je to také mužský hormon testosteron, který se v menší míře vyskytuje i v ženském těle.
- Mezi ženskými hormony má své nezastupitelné místo a zásadní funkci také hormon prolaktin, který se podílí na plodnosti, zabezpečuje tvorbu mateřského mléka, ale i další záležitosti ženy – matky.
- Ženským životem hýbou také hormony folitropin, folikulostimulační hormon (FSH) a lutropin, luteotropní hormon. Spoluvytváří menstruační cyklus, starají se o rozmnožování, ale zaštiťují také spolupráci jednotlivých ženských hormonů mezi sebou.
Hormonální rovnováhu ovlivňujete tím, co jíte. Neprospívají jí toxiny a rafinované potraviny plné cukrů a jiných přídatných látek. Srovnat je naopak může vyvážený jídelníček a a správně zvolený pohyb.
Skvělým pomocníkem může být také správně zvolený doplněk stravy. Doporučujeme kapsle Blendea Woman’s Vitality s obsahem ženšenu, macy a drmku.
Komplexní význam hormonální rovnováhy
V lidském těle je vše propojené. Pokud má organismus správně fungovat, musí vše být ve vzájemné rovnováze. Hormonální rovnováha je tím, co zásadně ovlivňuje celkovou rovnováhu organismu. Nestačí přitom pouze sledovat a regulovat hladinu jednoho vybraného hormonu. Kvůli jejich interakci je potřeba pracovat na celkové hormonální rovnováze.
Nejde přitom o ryze ženské záležitosti. Mj. jde také o hubnutí nebo tloustnutí, i to se totiž ve velké míře děje v režii hormonů. Pokud hormony nejsou dlouhodobě v rovnováze, zaručeně to poznáte na tom, jak funguje, resp. nefunguje vaše tělo.
10 projevů dlouhodobé hormonální nerovnováhy
- extrémní únava bez zjevné příčiny
- pocit nafouknutého břicha
- zažívací potíže, průjem nebo zácpa
- nechuť k jídlu nebo naopak návaly vlčího hladu
- výkyvy v hmotnosti, hubnutí či tloustnutí
- nervozita, psychická podrážděnost
- kožní problémy, akné
- nadměrný růst ochlupení
- menstruační potíže
- noční pocení
POZOR: Pokud máte dojem, že máte opravdu potíže s hormony, obraťte se na svého lékaře. Jedině ten umí odhalit skutečnou příčinu vašich potíží a také smí léčit.
4 věci, které srovnat, když chcete srovnat hormony
Některé věci neovlivníme a některé ano. Pokud jde o zdraví nebo třeba postavu, hubnutí a tloustnutí, můžeme nadávat, že to máme zděděné. S genetickými predispozicemi opravdu nic neuděláme a nezbývá než nadávat.
Anebo se můžeme soustředit na to, co ovlivnit můžeme. A to jsou právě hormony. Přitom hormony, vyvážená nebo nevyvážená hormonální hladina má na náš organismus zásadní vliv. To ostatně zaznělo již v předchozích odstavcích. Nyní je čas začít něco dělat – srovnat hormony tak, aby vše mohlo fungovat tak, jak má. Jak na to?
Dostatek spánku
Vylučování mnoha hormonů se děje v závislosti na tom, jak zacházíme se svým tělem. Například hladina hormonů hladu a sytosti ghrelinu a leptinu se odvíjí od spánkového režimu. Lidské tělo spánek potřebuje a potřebuje ho i kvůli vyrovnané hladině hormonů.
Máte potíže se spánkem? Spíte málo nebo nekvalitně? Nejdříve zrevidujte svoji ložnici, základem je spát na ergonomické matraci a polštáři, samozřejmostí je čisté povlečení a čerstvý vzduch daný větráním před spaním.
Předpokladem kvalitního spánku je také nižší teplota v ložnici, ticho a tma. Pomoci může i meditace nebo lehké cvičení před spaním, také aromaterapie nebo bylinky.
Spánek a celková regenerace se podepíše na správné hladině hormonů
Rozumný pohyb
S hubnutím může pomoci i hormon adrenalin, který se vyplavuje při tzv. adrenalinových situacích. Jde o situace psychicky a fyzicky náročné, mj. půjde také o intervalový, vysoce intenzivní tréning. Už jenom kvůli adrenalinu vám může být takový tréning prospěšný při hubnutí.
Dlouhodobě, s ohledem na vyváženou hormonální hladinu však přijdou vhod sporty spíše klidnější. Například při běhaní se dle serveru Bezvaběh.cz snižuje příliš vysoká hladina adrenalinu nebo podobně působícího hormonu kortizolu.
ČTĚTE TAKÉ: Jak přirozeně snížit hladinu kortizolu?
Na druhé straně se vyplavují endorfiny, hormony navozující dobrou náladu, které mj. také potlačují chuť k jídlu. Dobrou náladu a radost přináší i serotonin, další z hormonů štěstí, které jsou s během spojeny.
Přímo s cílem harmonizovat hormonální hladinu vzniklo cvičení – hormonální jóga, která má speciální sestavu pro muže a speciální sestavu pro ženy. Lektorka hormonální jógy pro server Jógoviny.cz uvedla, že ženám toto cvičení pomáhá s otěhotněním, silnou a bolestivou menstruací, premenstruačním syndromem i dalšími ženskými potížemi.
Dle lektorky má mít také pozitivní efekt na psychiku, kdy přináší pocity spokojenosti, vnitřní klid, ale třeba i silnější libido.
Vyvážený jídelníček
Předpokladem vyvážené hladiny hormonů v organismu je vyvážený jídelníček, tedy jídelníček, který v optimálním poměru přináší všechny makro i mikroživiny. Je to pestrý jídelníček, ve kterém nechybí živé enzymy, vitamíny a minerály.
Tak jako zdravý jídelníček přispívá k vyvážené hladině hormonů, tak jídelníček nezdravý hladinu hormonů ovlivňuje negativně. Hormonům škodí průmyslově zpracovávané potraviny plné přídavných éček. Bílý cukr, pšeničná mouka, alkohol, kofein nebo rafinované rostlinné oleje – to jsou potraviny, které si s hormony příliš nerozumí.
Pokud se tedy pustíte do detoxikace organismu, eliminujete v jídelníčku nezdravé složky a přidáte detoxikační potraviny a přírodní detoxikační prostředky (například chlorellu), uděláte zároveň něco pro své hormony. Chlorella a další zelené potraviny se navíc řadí mezi pomocníky, kteří pomáhají vyvážené hladině hormonů v těle.
ČTĚTE TAKÉ: 8 potravin pro hormonální rovnováhu.
Stopka chemii
Ještě horší vliv než nezdravé potraviny, především tedy na ženský organismus, mají tzv. xenoestrogeny. Jde o syntetické látky, které napodobují ženské pohlavní hormony estrogeny. Dle serveru Prokondici.cz je zdrojem negativně působících xenoestrogenů například sója.
Najdeme je také jako součást běžně užívaných plastů, kosmetiky, hygienických potřeb nebo úklidových prostředků. Z chemického pohledu jde také o pesticidy, parabeny, ftaláty a bisfenoly.
Dalo by se říct, že s chemií se setkáváme všude kolem sebe. Na druhé straně si můžeme vybírat, čím se obklopíme nebo co jíme. Například naše recepty nepočítají s žádným cukrem, rafinovaným potravinami nebo přídatnými látkami, pokud si uděláte některou z našich smoothie bowl v keramické misce, rozhodně sobě a svým hormonům nijak neublížíte, naopak.