Detoxikace plic vám prodlouží život. Jak plíce vyčistit a už nikdy nesáhnout po cigaretě?

Konečně jste udělali ten velký krok správným směrem – rozhodli jste se přestat kouřit a zahodili jste svou poslední cigaretu. Tím to však ještě nekončí a k vítězství v podobě zdravého těla a čistých plic je ještě daleko.

Poradíme vám, jak plíce zanesené od kouření vyčistit a tedy detoxikovat a co všechno vás ještě může čekat v cestě za zdravými plícemi.

detoxikace_plic

Silný kašel je jedním z příznaků zanesení a onemocnění plic

 

Proč je nutné plíce vyčistit?

Protože pokud budeme dál fungovat se zanesenými plícemi, objeví se dříve nebo později nepříjemné symptomy, jako je rýma a ucpaný nos, kýchání a krvácení z nosu, kašel a dušnost, bolesti v ramenou, bolesti zubů bez kazu, blokády krční páteře, potíže s vyprazdňováním, ekzémy a citlivá kůže, nadměrné pocení nebo dokonce deprese.

RADY, KTERÉ SE VÁM HODÍ: 

Jak na detoxikaci plic?

Naše plíce pro nás dělají hodně a jejich funkci i funkcionalitu nesmíme podceňovat. Jsou jedním z největších orgánů v lidském organismu. Celková plocha plicní tkáně je téměř 40× větší než vnější povrch těla.

Vzduch, který dýcháme, může být znečištěn mnoha způsoby a spoustou látek. Všechno od pylu přes chemikálie až po smog je neustále ve vzduchu kolem nás a my to vdechujeme. A někteří sobě i ostatním život i dýchání stěžují ještě cigaretovým kouřem.

Naše plíce jsou v principu samočistící orgán, tedy umějí se detoxikovat samy. Jsou ale případy, kdy už to samy nezvládnou a my jim musíme pomoci. Často jde o jedince, kteří mají zhoršený zdravotní stav a mají potíže s dýcháním. Detoxikaci plic potřebujete hlavně v případě, pokud jste silný kuřák nebo dlouhodobě užíváte inhalační léky.

Existuje mnoho způsobů, jak můžete provést plicní očistu. Součástí je pochopitelně i celková změna životního stylu či cvičení.

 

Vyčistěte celé tělo

Ano, prvním krokem ke zdravým plícím je mít zdravé celé tělo. Neváhejte a dopřejte si celkovou očistu těla. Zbavte ho toxinů, těžkých kovů a dalších škodlivých látek, které zatěžkávají celý organismus, brzdí ho a nabourávají jeho správné fungování. Nemusíte přitom držet žádné drastické kúry.

Zkuste jen pozměnit svůj jídelníček, do kterého zapojte co nejvíce superpotravin. Seznam 50 top superpotravin i s jejich účinky najdete v našem dalším článku.

Dopřejte si také každý den zelený detoxikační životabudič, lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS, která je složená z těch nejkvalitnějších bio superpotravin. Obsahuje směs zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly, spiruliny a máty peprné.

.

 

Jak ukazuje mnoho studií, chlorella dokáže přímo detoxikovat tělo a zbavit ho škodlivých látek. Obsahuje totiž mnoho antioxidantů, a dokonce i složky, které pomáhají snižovat zánět v těle.

Chlorella navíc umí pomoci zmírnit dýchací nemoci, jako je astma a chronické obstrukční plicní onemocnění. Přečtěte si také studii o tom, jak chlorella zvyšuje kapacitu plic a pomáhá k lepšímu dýchání.

Pokud se rozhodnete přímo pro detox, myslete na to, abyste prováděli zdravý detox těla a určitě si předem o tomto tématu něco přečtěte a nastudujte. Také si přečtěte o 4 detoxikačních potravinách a jejich účincích na vaše tělo. Neopomeňte ani sílu bylin a objevte 4 letní bylinky pro silnější detoxikaci organismu.

 

Přírodní detoxikace plic

Jaké jsou další potraviny a doplňky, které vám pomohou vyčistit plíce přírodní cestou?

Vyzkoušejte třeba oreganový čaj anebo smíchejte několik kapek oreganového oleje s hrnkem vlažného mléka nebo čaje a vypijte. Pijte také zázvorové nebo mátové čaje, vyzkoušejte esenciální olej z eukalyptu a rozhodně nezapomínejte na konzumaci potravin nabitých vitaminem C, zinkem a pomůže i česnek.

Portál ceskozdrave.cz doporučuje také lékořici. Její protizánětlivé a antioxidační vlastnosti pomáhají snížit zánět průdušek. Navíc její antibakteriální a antivirové vlastnosti pomáhají předcházet a léčit mírné plicní infekce a také snižují podráždění plic v důsledku bolesti v krku, suchého kašle nebo vystavení alergenům.

Vypijte 2 až 3 šálky kořenového čajového léku, když trpíte na dýchací a plicní problémy. Chcete-li, přidejte 1 lžičku práškového lékořice do šálku horké vody, a nechte louhovat 10 minut.
Další možností je smíchat ½ čajové lžičky lékořice prášku s trochou medu a užívat několik dní.

Studie z roku 2002 publikovaná v Planta Medica zaznamenala antimykobakteriální a antilegionelovou aktivitu kořenů lékořice při léčbě závažných infekcí plic.

detoxikace_plic_bylinkami

Detoxikaci plic můžete cíleně podpořit i tradičními bylinkami, které máte možná doma

 

6 způsobů, jak rychle vyčistit plíce

Radi portál Healthline.com

  • Pořiďte si čističku vzduchu. Zlepšením kvality vzduchu ve své domácnosti také přispějete ke zlepšení kondice svých plic.
  • Zkontrolujte a vyčistěte si všechny filtry v domácnosti. Jak dlouho už jste nečistili svou klimatizaci, větráky nebo topení?
  • Zapomeňte na umělé vůně, chemické osvěžovače vzduchu i na vonné svíčky. Všechny tyto vůně mohou být opravdu plné chemikálií, které dráždí vaše plíce. Zkuste to přírodní cestou.
  • Chodíte dost ven na čerstvý vzduch? Dostatek čerstvého vzduchu může pomoci rozšířit tkáně v plicích a udržovat je v pořádku. Samozřejmě si zkontrolujte, jestli se nepohybujete v hodně znečištěném prostředí. V tom případě zkuste co nejvíce vyrazit za město do lesa a tam se projděte nebo si tam rovnou zacvičte.
  • Znáte techniku Perkuse? Jde o techniku, která vám může pomoci „vypustit“ plíce. A to úplně jednoduše - lehnete si hlavou dolů a lehce si poklepáváte na záda. Tato poloha vám pomůže uvolnit sekret, který pak odchází ven z plic.
  • Vyzkoušejte dechová cvičení. Studie ukázaly, že určitá dechová cvičení mohou zlepšit funkci plic, zejména u jedinců, kteří kouří, kouřili v minulosti nebo kteří mají poškození plic v důsledku chronických plicních onemocnění.

 

Ach to strašné kouření...

Na webu nhs.uk  zjistíte, že nemoci způsobené kouřením zabijí polovinu kuřáků, a to v průměru o 15 let dříve, než kdyby nekouřili. Kouření poškozuje všechny části našeho těla a také způsobuje nemoci, mezi které patří nádorová onemocnění, nemoci srdce a cév a pochopitelně nemoci plic.

Jedním z hlavních důvodů, proč přestat kouřit a vyčistit tělo, především pak plíce od škodlivin, jsou výrazné pozitivní účinky na naše zdraví, které se objeví již během několika hodin. Další změny zdravotního stavu můžeme pozorovat v průběhu několika měsíců a let.

VZKAŽTE PARTNEROVI: Kouření je jedním z největších zabijáků pevné erekce. Silní kuřáci mají obvykle mnohem méně sexu, než nekuřáci. Snažte se přestat kouřit oba a zlepšete tak intimní život.

 

Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? 

  • 20 minut po poslední cigaretě: Krevní tlak a bušení srdce se vrací zpět k normálu
  • 8 hodin po poslední cigaretě: Množství oxidu uhelnatého v krvi se snižuje na polovinu
  • 48 hodin po poslední cigaretě: Chuť a čich se zlepšuje, obnovují se chuťová nervová zakončení
  • 72 hodin po poslední cigaretě: Dýchání je snadnější, průdušky si mohou odpočinout
  • 14 dní po poslední cigaretě: Kašel i únava slábnou, dech se stabilizuje i při chůzi
  • 1 měsíc - 1 rok po poslední cigaretě: Průdušky stabilně fungují, problémy s dýcháním zmizely
  • 5 let po poslední cigaretě: Riziko rakoviny plic kleslo na polovinu
  • 10-15 let po poslední cigaretě: Průměrná délka života se začíná rovnat lidem, kteří nikdy nekouřili

Z výše zmíněného je jasné, že stav plic a jejich očista nejde brát na lehkou váhu. Může trvat klidně celý rok, než se chod vašich plic vrátí do normálu.

Co se děje v těle, když přestanete kouřit, a co se děje s našimi plícemi, o tom mluví článek na portále ulekare.cz.

"Ačkoliv by se mohlo zdát, že když klesne riziko kardiálních komplikací, klesne i riziko plicních onemocnění, opak je pravdou. Plíce totiž na regeneraci potřebují daleko více času. Je to dáno zejména tím, že buňky plic přicházejí do styku s cigaretovým kouřem přímo.

Proto je také doba nutná alespoň k částečnému poklesu rizika například nádorových onemocnění plic ne v řádech měsíců až jednoho roku, ale je třeba minimálně 10–15 let nekouřit. Teprve poté klesne riziko rakoviny plic na polovinu.

Podobné to je i s jinými nádorovými onemocněními, které může kouření vyvolávat, jako je rakovina močového měchýře, ledvin, jazyku a hrtanu. Jejich riziko také klesá až po uplynutí deseti let od poslední vykouřené cigarety. Jste-li aktivním kuřákem, týká se vás například i detoxikace ledvin."

Pokud už jste se rozhodli a řešíte, jak přestat kouřit ze dne na den, nebojte se říci si o pomoc a podporu.

Když se o své plíce nebudeme dostatečně starat, mohou nám hrozit nejrůznější plicní onemocnění. Mezi ty patří podle amerického serveru webmd.com například tyto:

  • Astma: Jde o chronický zánět plic, nejčastěji vyvolaný alergií, infekcí nebo znečištěním. Projevuje se kašlem a dušností. Dýchací cesty jsou trvale zapálené a mohou občas způsobit křeč, což způsobuje sípání a dušnost.
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN): jde o závažný stav, kdy je nemožné normálně vydechovat vzduch. Přečtěte si více o této nemoci.
  • Cystická fibróza: Jde o dědičné onemocnění, při kterém se v trávicí a dýchací soustavě usazuje abnormálně hustý hlen. Projevuje se poruchou vyprazdňování a opakovanými respiračními infekcemi. Nemocný musí několikrát denně inhalovat, odsávat hlen a provádět dechovou fyzioterapii, aby vykašlal hleny z plic.
  • Rakovina plic: Vzniká častěji u silných a dlouhodobých kuřáků. Prvními příznaky jsou dušnost, sípání, silný kašel, vykašlávání krvavého hlenu.

vysetreni_plic

Ve výše zmíněných případech vám nejlépe pomůže váš lékař

 

Co ještě způsobuje onemocnění plic?

Nicméně nemoci a problémy s dýcháním nejsou způsobeny jen kvůli kouření. Příčin, proč se nám nesnadno dýchá a potřebovali bychom detoxikaci plic je hned několik.

  • Stres: během psychického vypětí dýcháme povrchově, někdy dokonce zadržujeme dech. Tím se snižuje schopnost spontánní detoxikace tohoto okruhu a po čase se začnou vytvářet ložiska.
  • Zahlenění: přílišné množství hlenu nejsou sliznice schopny zpracovat a vznikají infekční ložiska (v plicních sklípcích, průduškách, mandlích, dutinách, pod sliznicemi,..).
  • Životní prostředí a nezdravý životní styl – ve sliznici se hromadí chemické látky, těžké kovy, radioaktivní prvky, zbytky léků, očkování, infekce.