• Domov
  • Recepty
  • Rozhovory
  • „Náš organismus nemůže být nikdy zcela vyčištěn,“ rozhovor se specialiskami na výživu z NE HLADU

„Náš organismus nemůže být nikdy zcela vyčištěn,“ rozhovor se specialiskami na výživu z NE HLADU

Ing. Mgr. Veronika Pourová a Mgr. Andrea Jakešová jsou nutriční terapeutky a nutriční specialistky, které absolvovaly studium na 1. lékařské fakultě UK.

Jsou členkami České asociace nutričních terapeutů a zakladatelkami nutriční poradny Ne hladu. Co se svými klienty nejčastěji řeší, co si myslí o jarním detoxu, přerušovaném půstu a jak se podle nich udržíte fit po celý rok? To vše se dozvíte v našem rozhovoru.

Jaké otázky či problémy řešíte se svými klienty nejčastěji?

Nejčastěji se na nás klienti obrací ohledně pomoci při hubnutí, které se jim dlouhodobě nedaří ani po několika dietních pokusech.

Máme i pár klientů sportovců a sem tam se objeví někdo, kdo by rád přibral na zdravou hmotnost. Vedlejší problémy, které se objevují, je např. vysoký cholesterol v krvi, špatné zažívání nebo potravinové alergie.

Na jaře chce většina lidí bezesporu hubnout po svátcích. V létě zase do plavek. Doporučíte nám své ověřené metody, jak na to?
Zásada číslo jedna je nedržet žádné diety, ale pozvolna pracovat na drobných změnách které jsou dlouhodobě udržitelné.

U někoho je to zařazení více zeleniny, omezení tuku nebo navýšení kompletních sacharidů s cílem omezit chutě na sladké.

DOBRÁ RADA: Začněte s konzumací co nejvíce superpotravin a objevte všechny jejich blahodárné účinky.

Připravili jsme pro vás seznam 50+4 TOP superpotravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku.

superpotraviny

Přidáte i tip, jak příště nepřibrat během zimy a Vánoc, aby se člověk na jaře necítil tak provinile?

Sváteční jídlo nemusí vůbec vadit, pokud člověk dlouhodobě dbá na zdravé a pestré složení jídelníčku.

Důležité je však uvědomit si, že není nutné sníst vše a okamžitě a celé svátky se jen přejídat. Zároveň je normální, když se jednou nezadaří a hlavní se se další den netrestat hladovkami nebo přemírou pohybu, protože to vede jedině k dalšímu přejedení.

Jaké nejčastější chyby lidé dělají? Snaží se hubnout příliš rychle nebo drží drastické jednosložkové diety, kvůli kterým hrozí jojo efekt?

To je jeden z nejčastějších problémů – člověk po svátcích sebere všechnu motivaci, ale po krátké době zjistí, že pro něj není udržitelné si každý den připravovat pět krabiček nebo denně cvičit.

Mnohem efektivnější je stanovit si menší cíle, např. začít cvičit dvakrát týdně nebo vyměnit světlé pečivo za celozrnné a nepřejídat se večer u televize.

Čerstvé a barevné potraviny jsou základem zdravého jídelníčku

Může být pro člověka rychlý úbytek váhy nebezpečný? Pokud ano, čemu se vyhnout?

Pokud člověk hubne z nadváhy nebo obezity, nemusí být rychlý úbytek ani nebezpečný, hrozí však to, že člověk u nového režimu nevydrží a dostaví se jojo efekt, který dlouhodobě snahu o hubnutí akorát komplikuje.

Při přísných dietách ztrácíme kromě tuku i svalovou hmotu, což se projevuje mimo jiné snížením bazálního metabolismu a jeho tzv. zpomalením. Jakékoliv další pokusy o hubnutí pak jsou těžší a těžší.

Ztráta kolika kilogramů váhy a za jaký čas se vnímá jako bezpečný a prospěšný?

Obecně se udává 0,5-1 kg týdně, u jedinců s vysokou hmotností to může být i více, naopak u někoho, kdo hubne estetických pět kilogramů to někdy trvá déle.

Jaro je dobou očisty těla, detoxikace a doplňování energie. Poraďte, jak v těle nastartovat přirozené detoxikační procesy a cítit se na jaře fit?

Detoxikace organismu probíhá neustále, a to v našich játrech, ledvinách nebo plicích.

Tělo se toxických látek zbavuje, kdykoliv je třeba, takže jediné, co můžeme udělat, je zbytečně ho nezatěžovat nadměrným příjmem alkoholu nebo jiných toxických látek, které vznikají například při přepalování tuku nebo ve spálených potravinách.

Žádné očisty ani detoxikační kúry nejsou potřeba a mohou nám spíše uškodit.

Může být příznakem detoxikace i únava nebo zhoršený stav pleti?

Příznakem detoxikace určitě ne. Samozřejmě, že pokud tělo zatěžujeme nadměrným příjmem nezdravých potravin nebo nadbytečným množstvím cukru, mohou se tyto projevy objevit.

Únava se často dostavuje u různých půstů a nevhodných „detoxů“ jednoduše proto, že tělo nedostává všechny potřebné živiny. Rozhodně to není pozitivní aspekt.

Trápí vás jarní únava? Přečtěte si tipy a rady, jak na ni v článku Jarní únava – příznaky, které vás trápí, babské rady, léčba a prevence před únavou v budoucnu.

jarní únava

Doporučily byste zařadit i doplněk, který napomáhá tělu detoxikovat rychleji?

Pokud má někdo prokazatelně zhoršenou funkci jater, může mu pomoci například ostropestřec nebo kotvičník, ale zdravému jedinci pomůže jen a pouze to, že bude jíst pestře, zdravě a hlavně dostatečně.

Jaký máte obecně názor na produkty ze zelených superpotravin, jako je chlorela, spirulina, zelený ječmen a mladá pšenice?

Určitě to jsou potraviny bohaté na živiny, důležité je však uvědomit si, že neobsahují nic, co bychom nedostali v dostatečném a pestrém jídelníčku.

Mohou pomoci, pokud nám něco chybí, ale v první řadě je podstatné napravit chybu ve stravě a až potom sahat po zmíněných potravinách.

Jak si pak „vyčištěný“ organismus co nejlépe udržet?

Náš organismus nemůže být nikdy zcela vyčištěný, protože toxiny jsou všude kolem nás a denně se s nimi setkáváme.

Naštěstí náš organismus je uzpůsobený k tomu, je zcela odstraňovat a nejlépe uděláme, pokud ho nebudeme dlouhodobě zatěžovat konzumací alkoholu a nekvalitních potravin.

Prospěje podle vás i půst nebo částečný – přerušovaný půst?

Náš organismus potřebuje pro svůj správný chod dostatečné množství energie a jednotlivých živin, proto nijak neprospěje tělu živiny po určitou dobu nedodávat.

Energie z přijaté stravy slouží jako palivo, mimo jiné i pro správnou funkci našich detoxikačních orgánů. Krátkodobý půst sice nemusí nijak poškodit náš organismus nebo zpomalit metabolismus, ale není prokázaný jeho pozitivní zdravotní účinek.

Vše, co byste měli vědět o přerušovaném půstu, najdete v našem kompletním manuálu pro začátečníky

Napadá vás nějaký známý mýtus, který se často opakuje a je spojen právě s očistou těla/detoxem?

Detoxikace organismu se často dává do souvislosti s očistou střev, nicméně při kúrách, které mají za cíl naše střeva očistit, může dojít k narušení bakteriálního osídlení střeva, které má svou významnou úlohu jak pro naše trávení, tak imunitu a celkové zdraví.

Jak správně na detox? Vyzkoušejte 3 kroky ke zdravému detoxu

detox po svátcích

Mimo jiné se věnujete projektu Ne hladu, můžete nám ho trochu blíže představit?

Blog Nehladu.cz vznikl jako reakce na velké množství mýtů, které se v oblasti výživy šíří.

Snažíme se tyto mýty uvádět na správnou míru a ukázat, že zdravé stravování může být i docela jednoduché a člověk nemusí kupovat žádné předražené produkty, ani držet přísné diety, aby dosáhl požadovaných výsledků.

Vnímáte nějaký posun ve vnímání Čechů a zdravé stravy/zdravého životního stylu za posledních pár let?

Statistiky, které monitorují konzumaci jednotlivých potravin ukazují, že roste spotřeba drůbežího masa a ryb, naopak klesá konzumace například vepřového masa.

Pozitivní je i zvyšující se konzumace zeleniny. Co by se dalo stále zlepšit je například výběr celozrnných druhů pečiva a výběr jiných druhů obilovin než pšenice.

Konzumace pšenice sice není škodlivá, ale nemusela by tvořit 90 % příjmu obilovin.

Často přednášíte a pořádáte semináře. O čem mluvíte nejčastěji a co lidi nejvíce zajímá? Existují trendy, které jsou aktuálně v kurzu?

Nejvíce otázek stále dostáváme na téma lepku ve výživě, mléka, detoxů a v poslední době také nízkosacharidové diety.

Lidé mají obecně strach ze sacharidů, ale často nevnímají rozdíl mezi jednoduchými sacharidy a komplexními sacharidy z celozrnných obilovin a luštěnin.

Na čem momentálně pracujte, případně co chystáte do budoucna?

Momentálně pracujeme na přípravě výživové konference, která se bude konat v září.

Výhledově je zde možnost otevření další pobočky naší poradny v Brně.

Kde všude vás můžeme vidět a jak vás kontaktovat?

Určitě se můžeme potkat v září na konferenci, pravidelně pořádáme semináře v Praze a nepravidelně v dalších městech.

Informace vždy sdílíme na našich stránkách nehladu.cz a dalších sociálních sítích, například na Instagramu. Každý měsíc se objevujeme v pořadu Sama doma a příležitostně jsme zvány na dny zdraví do různých firem.

V případě zájmu o individuální konzultaci je možné nás kontaktovat přes kontaktní formulář.

Další inspirativní a motivující rozhovory

Fitness maminka Eva Tóth: "Jak zhubnout po novém roce díky stravě?"
Výživová specialistka Ing. Hana Střítecká, Ph.D.: Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky
Influencerka Simona Dočkalová: "Nestydím se za to, že jsem blázen"
Pacientka Niki Musilová: "Rakovina útočí na symboly vašeho ženství"
Fitness maminka Eva Tóth: "Poslouchejte své tělo. Vždy dá tu nejlepší zpětnou vazbu, zda jsme si vybrali správnou cestu"
„Náš organismus nemůže být nikdy zcela vyčištěn,“ rozhovor se specialiskami na výživu z NE HLADU
autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

„Největším nebezpečím jsme my sami,“ říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

07.05.2021

Nesoustředěnost, náladovost, zhoršení akné, paranoia, únava, nespavost, úzkost, plačtivost, bolest svalů a zad. I to všechno mohou být příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu, který se u žen objevuje přibližně v posledním týdnu před menstruací. Studie odhadují, že nějakou formu PMS zažívá až 20 – 40 % všech žen. O svůj pohled na tuto problematiku, zkušenosti […]

Číst celý článek

„Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky,“ upozorňuje jogínka Petra Kozejová

24.02.2021

Petra Kozejová je jogínka, sportovkyně a ambassadorka Blendea produktů. V dnešním rozhovoru jsme ji trošku vyzpovídali. Dozvěděli jsme se, jaké byly její začátky s jógou, jaké jsou její zdravé návyky a kde čerpá inspiraci. Pohodlně se usaďte, jdeme na to 🙂

Číst celý článek

„Pokud chceme mít hezké vztahy, nejdůležitější je rozvíjet vztah k sobě,“ motivuje koučka Dagmar Kožinová

10.02.2021

Každý z nás si jistě prošel vztahem, který nebyl úplně stoprocentní a nepovedl se tak, jak jsme si představovali. Rozchody a jiná zklamání mohou zanechat hluboké šrámy a ovlivnit nás více, než bychom chtěli nebo vůbec čekali. Usoudili jsme proto, že k tomuto tématu by bylo nejlepší přizvat si odborníka. Oslovili jsme lektorku a životní […]

Číst celý článek

„Padlo tabu, že jít k psychologovi rovná se být blázen,“ ujisťuje zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová

07.10.2020

Zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová mluví o tom, zda se české firmy starají o psychickou pohodu svých zaměstnanců, jaké psychické problémy sebou nese dnešní uspěchaná doba zaměřená na výkon a poradí, co dělat doma pro každodenní psychohygienu.

Číst celý článek

„22 kilogramů šlo dolů a cítím se dobře,“ pochvaluje si změnu životosprávy zákaznice Aneta

30.09.2020

Mladá maminka Aneta je naše spokojená zákaznice. Popisuje zdravotní problémy, které ji trápily a změny v životosprávě, díky kterým se komplikací zbavila. Aneta užívá Blendea SUPERGREENS a popisuje, jak přesně jí zelená směs pomohla.

Číst celý článek

„Zadýchal jsem se i u vázání tkaniček,“ rozhovor se zakladatelem značky Blendea Petrem Chodelkou, MSc.

13.05.2020

My v týmu Blendea nechceme působit pouze jako anonymní prodejci doplňků výživy. O zdravé stravě píšeme a mluvíme pořád, a proto jsme se rozhodli naše stravovací návyky, které ale nejsou vždy úplně ukázkové, sepsat veřejně v sérii rozhovorů s námi. Ve 2. díle odpovídá zakladatel značky Blendea Peter Chodelka, MSc., který razí cestu zdravé stravy, ale […]

Číst celý článek

„Ak si chcete uľahčiť pôst, detox či diétu, odporúčam začať v deň splnu,“ radí Alexandra Kováčová

20.11.2019

Přerušovaný půst se těší čím dál větší pozornosti a lidé od něj mají velká očekávání.  Na prvním místě je snaha očistit organismus, zvýšit energii i imunitu, a dokonce podpořit hubnutí.  Pro ty, kteří se na plný nebo přerušovaný půst teprve chystáte, jsem sepsala dnešní rozhovor s Alexandrou Kováčovou, na Instagramu známou jako @CrazySexyFunTraveler.  S půstem […]

Číst celý článek

Na tento recept byl použit produkt - Supergreens Originál Máta 90 g