Ing. Hana Havlátová o JOJO efektu a stravě

Ohledně hubnutí a zdravé stravy koluje mnoho mýtů a polopravd. Na mnoha problémech se výživoví experti nedokážou shodnout. Každý má svoji pravdu. My jsme o názor požádali Hanku Havlátovou, specialistku na hubnutí, která vytvořila svoji vlastní metodu 3P. Hanka tvrdí, že hubnutí není jenom o potravě nebo pohybu, ale je tu i třetí pilíř – pocity. Blíže o metodě hubnutí 3P se dozvíte v tomto článku. Dnes najdete odpovědi na žhavé otázky ohledně hubnutí a zdravé stravy. Začneme hned nechvalně proslulým jojo efektem.

Ohledně hubnutí a zdravé stravy koluje mnoho mýtů a polopravd. Na mnoha problémech se výživoví experti nedokážou shodnout. Každý má svoji pravdu. My jsme o názor požádali Hanku Havlátovou, specialistku na hubnutí, která vytvořila svoji vlastní metodu 3P.

Hanka tvrdí, že hubnutí není jenom o potravě nebo pohybu, ale je tu i třetí pilíř – pocity. Blíže o metodě hubnutí 3P se dozvíte v tomto článku. Dnes najdete odpovědi na žhavé otázky ohledně hubnutí a zdravé stravy. Začneme hned nechvalně proslulým jojo efektem.

O jojo efektu a doporučeném stravovaní mluví Ing. Hana Havlátová

Hanko, jaký je Váš pohled na jojo efekt? Bohužel, mnoho lidí hubne, aby záhy opět přibrali. Co s tím? Jak se s tímto vypořádává Vaše metoda hubnutí?

Jojo efekt vzniká tehdy, pokud přestaneme dodržovat jídelníček. A ten přestaneme dodržovat proto, že máme nějaké zajeté koleje, zvyky, stereotypy. To nás omezuje, brání nám v úspěšném hubnutí. Proto je důležité začít s hubnutím od hlavy.

Uvedu příklad. Člověk má v hlavě program. Je naučený vypořádávat se se stresem v podobě nějaké sladkosti. Pak se může snažit hubnout sebevíc, ale nebude schopný dodržet zdravý jídelníček.

Může se to povést, ale většinou je to proto, že člověk jeden návyk nahradí jiným. Například někdo ve stresu kouří. Chce přestat kouřit, a tak ve stresu začne jíst – jeden špatný návyk nahradí jiným.

Nevyřešil přitom důvod toho, proč kouřil. Je důležité najít prvotní problém, i při hubnutí. Proto je při hubnutí důležitá hlava. Hlava a pocity. To je třetí pilíř hubnutí, kdy prvními dvěma jsou ony známé – pohyb a potrava.

 

Umíte vysvětlit, proč se lidem nedaří zhubnout? Jak je možné, že existuje tolik různých diet a člověk z nich má stejně pocit, že nefungují?

Pokud je to vše jen o jídle, tak vždy něco ke zhubnutí chybí. Je pak víceméně jedno, jakou dietu použijete. Pak jsou metody a diety, které vám mohou opravdu ublížit. To už jedno není.

Hubnutí není o dietách. Hubnutí je o celkové změně životního stylu. Je potřeba do hubnutí zapojit, vše co máme k dispozici, a nejlépe všechny své blízké.

 

Hubnutí metodou 3P

Hubnutí není o dietách, důležitá je Potrava, Pohyb a Pocity (metoda 3P)

 

Jak podle Vás zacházet s pocity hladu? Na jedné straně je jistě dobré řídit se tím, co nám tělo říká. Na druhé straně však mnohdy pociťujeme návaly hladu vedoucí k přejídání, trápí nás také chutě na sladké nebo vyloženě nezdravé potraviny. Jak si tyto pocity podle Vás přebrat?

Nejdříve je nutné zjistit, proč máme pocit hladu. Vždy, když dostaneme hlad, doporučuju nejdříve se zastavit, dát si ruku na břicho a položit si otázku, zda mám opravdu hlad. To je taková praktická pomůcka.

Pokud je to jen chuť na něco dobrého, obvykle má hlubší příčinu. Pak je nutné zjistit, co je tou příčinou, co mi v životě nevyhovuje. Nezdravé chutě často zastírají mnohem důležitější věci. Může je spouštět stres, únava, konflikt apod.

Důležité je zjistit, co opravdu chce naše tělo a ne co bychom chtěli my. Pokud začneme objevovat svoje pocity a spínače, které spouštějí naše nezdravé chování, třeba chutě, tak máme vyhráno.

Chuť na sladké může pramenit z několika zdrojů. Jednak může poukazovat na nedostatek minerálů a vitamínů v těle. To je ta nejjednodušší varianta. Pokud je to složitější, bývá to spojeno s nějakou emocí.

A pak je ještě těžší případ, kdy se jedná přímo o závislost. Vše se dá řešit například pomocí metody NLP (Neuro-lingvistické programování).

 

nezdravé chutě během diety

Dieta a chutě. Kde se ty chutě vlastně berou?

 

Jak poznat zdravé potraviny? Měla byste nějaký návod pro ty, kteří chtějí začít jíst zdravě a neví, jak na to?

Já na to používám jednoduchou metodu žvýkání. Během jedné minuty zjistíte, jak na tom daný výrobek je. Stačí minuta. Během minuty se chuťové pohárky „naplní“ danou potravinou a vy přesně určíte její chuť. Zjistíte, jak vám chutná. Přijdete na to, zda není moc sladká, slaná, hořká… Navíc můžete objevit i nějaké pachutě.

Pomoci může i vůně a barva potraviny. Pak je tu ještě samozřejmě samotné složení potraviny. To najdete vždy na etiketě, příp. u obsluhy (v případě nebalených potravin).

 

Jak důležitá je podle Vás strava u dětí? A jak u nich budovat správné stravovací návyky, aby si je odnesly až do dospělosti?

Strava, a hlavně správné stravovací návyky, naučí děti, jak mají zacházet s jídlem. Dají jim hlavní a zásadní pilíře do života. Inu platí: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel.“

Správné návyky pomohou dětem lépe se orientovat v  problematice zdravé stravy. Nastaví jim nepsaná pravidla, která pak používají. Pokud si navyknou v dětství na tučné a sladké potraviny, budou je upřednostňovat i v dospělosti. A naopak, pokud dětem ukážeme a naučíme je jíst zdravé věci, tak je budou jíst po celý život.

 

Výživa dětí, stravovací návyky

Děti si stravovací návyky od rodičů odnášejí na celý život – bohužel i ty nesprávné.

 

Čím se mají rodiče řídit? Každý rodič chce pro své dítě jistě to nejlepší, ale objevuje se mnoho protichůdných informací. Jsme jimi doslova zavaleni. Jak se v tom vyznat? Kde hledat informace o výživě dětí? Co byste rodičům poradila?

Řekla bych, že nejzásadnější je používat zdravý selský rozum. Další pravidlo je naslouchat dětem. Pokud něco nechtějí nebo nemají hlad, je vhodné zjistit proč. Děti ještě nerozumí svému tělu. To my je učíme, co mají a nemají dělat, a pak na své vlastní tělo a pocity zapomínají.

Berme děti jako právoplatné členy rodiny. To, že jsou malí, neznamená, že nic neví. Navíc, co vyhovuje nám, nemusí vyhovovat dětem.

Chce to citlivý přístup a empatii. A hlavně, děti se učí od nás. Úplně stačí, když my dospělí budeme dodržovat zásady zdravého stravování. Dítě je automaticky převezme.

 

Zelené potraviny a hubnutí
Zelené potraviny jsou skvělým pomocníkem při hubnutí

 

Vím o Vás, že patříte k fanouškům zelených potravin. V čem jsou podle Vás zelené potraviny tak prospěšné?

Když jsem začala používat „zelenáče“, tak jsem jim moc nevěřila. Tedy, abych řekla pravdu, vůbec jsem jim nevěřila. Když jsem si přečetla složení, nebyla tam žádná „zázračná látka“. Poprvé jsem je zkusila na doporučení kamarádky. Mé zdraví právě nebylo nejlepší, a tak jsem to prostě chtěla zkusit.

Postupně se dostavovaly výsledky. Nemoci, které jsem měla, začaly ustupovat, a některé úplně zmizely. Jiné jsem dostala do vyhovujícího stavu. Tehdy jsem začala nad zelenými potravinami znovu přemýšlet.

Znovu jsem zkoumala složení. Ne, nenašla jsem nic závratného. Postupně jsem přišla na to, že stačí, aby se organismus vyčistil a měl dostatek vitamínů a minerálů. Lidské tělo má neuvěřitelné schopnosti. Jen málo stačí k tomu, aby se organismus sám regeneroval.

Z přemíry léků, odborných rad a lékařských doporučení jsme zapomněli na to, že naše tělo se umí samo uzdravit. Jen k tomu potřebuje vhodné podmínky. A ty pomáhají nastavit zelené potraviny. Podporují detoxikaci těla, doplňují cenné mikroživiny. Tak prosté to je.

 

A na závěr – měla byste nějaký zapomenutý tip na zelené potraviny (či jiné superpotraviny), které jsou neprávem opomíjené, a přitom by si zasloužily velkou pozornost?

V dnešní době je mezi superpotravinami opravdu z čeho vybírat. Na výsluní se dostávají semínka, oprávněně. Na druhé straně se neoprávněně zapomíná na tradiční suroviny, které se dříve používaly. Vyzvedla bych například kysané zelí, to mám asi nejraději. Oblíbené mám také luštěniny. Úžasná je červená čočka nebo červené fazole. Razím heslo: „V jednoduchosti je krása.“

 

Děkuji za rozhovor. Přeji krásné dny.

 

Hanka HavlátováVIZITKA: Ing. Hana Havlátová problematiku potravin vystudovala, dokonce působila jako manažerka kvality v potravinářství, ale až vlastní zkušenosti ji přivedly ke skutečně zdravému hubnutí a zdravému životnímu stylu. Svých zdravotních potíží se zbavila prostřednictvím zdravé stravy, zelených potravin, meditací, modlitby a objevování zákonitostí těla a mysli. Své poznatky Hanka předává dál, zejména prostřednictvím svého PRŮVODCE HUBNUTÍM a také svého blogu.

ČTĚTE TAKÉ: Další rozhovory se zákazníky i s členy Blendea týmu. 

Užíváte Blendeu pravidelně a dlouhodobě a chcete se s námi také podělit o své zkušenosti?

Neváhejte se ozvat a napište mi na e-mail kveta@blendea.cz. Budeme se těšit!

 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek