Bolest hlavy – poznejte příčinu v 3 otázkách

Kdo z nás někdy nezažil bolest hlavy? Bohužel, pro mnoho lidí je bolest hlavy nepříjemným společníkem celé řady dnů. Dle statistik trápí občasné bolesti hlavy až 90 % populace. Kazí nám náladu, zhoršuje pracovní výkonnost, oslabuje koncentraci a pozornost, ničí nám život.

Kdo z nás někdy nezažil bolest hlavy? Bohužel, pro mnoho lidí je bolest hlavy nepříjemným společníkem celé řady dnů. Dle statistik trápí občasné bolesti hlavy až 90 % populace. Kazí nám náladu, zhoršuje pracovní výkonnost, oslabuje koncentraci a pozornost, ničí nám život.

Řešení v podobě růžové pilulky se zdá být nejrychlejší cestou, jak se s bolestí hlavy vypořádat. Zkratky však ke zdraví zpravidla nevedou. Dokonce existuje i vysoké riziko úmrtí, pokud růžové tablety užíváte příliš často. Pro své zdraví a pohodu bychom lék na bolest hlavy měli hledat spíš v přírodě a nenásilných postupech. Existují!

bolest hlavy
Nesnesitelný tlak a píchání? Pokud jsou dlouhodobé, jde o chronickou migrénu

Proč nás postihuje bolest hlavy?

Stresující úkoly, psychický tlak, špatné držení těla, nedostatek pohybu, nevhodná či nepravidelná strava, nekvalitní potraviny, dehydratace nebo alkohol. To je výčet jenom některých příčin, které mohou stát za bolestí hlavy.

Bolest hlavy může být projevem mnoha závažných chorob a není radno ji podceňovat. V případě podezření se ihned obraťte na svého lékaře. Na druhé straně je v řadě případů bolest hlavy pouze signálem.

Poukazuje na to, že se svým tělem nezacházíme dobře, že něco není v pořádku. Pak stačí jednoduchá revize – odpovědět si na 3 klíčové otázky, které s bolestmi hlavy i mnoha dalšími potížemi nejasného původu mohou souviset.

1. Jak vypadá můj den?

Jste od rána do večera vytíženi a nenajdete si čas na odpočinek? Žijete neustále ve stresu a napětí? Psychické napětí jde ruku v ruce s tím fyzickým, projevuje se jako napětí v oblasti ramen, šíje a krku. Velmi často své vytížení přenášíme i do postoje těla, který se vyznačuje ztuhlostí.

Bolesti hlavy jsou pak výsledkem. Pokud se jich chceme zbavit nebo se jim vyhnout, může pomoci uvolnění svalů v podobě různých protahovacích cviků, masáže nebo třeba teplé koupele.

VIDEO: 6 přírodních pomocníků proti bolesti v 1 minutě.

TIP NA WELLNESS – koupel nohou v kombinaci s obklady

Bolest hlavy může odbourat jednoduchá wellness technika – koupel nohou. Uleví od psychického i fyzického napětí a dá vám odpočinout. Krev se při této technice stahuje z celého těla nejblíže ke zdroji tepla, tedy se přesouvá z hlavy, hrudníku nebo břicha dolů do nohou.

Jak na to?

Stačí si připravit nádobu s horkou vodou a nohy do ní ponořit. Horkou vodu byste měli během koupele dolévat tak, aby nevychladla. Hřejivé účinky můžete podpořit přidáním lžičky hořčičných semínek nebo strouhaného křenu.

Vydržíte-li v lázni alespoň 15 minut, zaručeně se budete cítit lépe. Prokrvení nohou je lékem proti bolesti hlavy, ale představuje také první pomoc při rýmě a nachlazení. V neposlední řadě zlepšuje činnost imunitního systému.

Hřejivou koupel nohou můžete skvěle kombinovat s obklady hlavy. Pokud půjde o studený obklad, bude působit opačně než horká lázeň. Studený obklad zúží krevní kapiláry a sníží krevní průtok, čím sníží bolest. Eliminuje nadměrnou koncentraci krve a chrání mozek před přehřátím.

To však neznamená, že by od bolestí hlavy nemohl ulevit také teplý obklad hlavy. Teplý nebo studený obklad? Vyberte si ten, který vám vyhovuje. Teplý obklad má uvolňující působení.

Jak na to?

Na obklad vám stačí kus látky, který namočíte ve studené či teplé vodě a přiložíte na čelo, tváře nebo zátylek.

Působení obkladu můžete rozšířit i pomocí aromaterapie, kdy do vody nakapete některou ze zklidňujících vonných silic. Se zklidněním a zmírněním napětí pomůže například levandule, meduňka nebo majoránka.

majoránka proti bolesti hlavy
Majoránka – i tato bylinka může pomoci proti bolesti hlavy

2. Mám dostatek tekutin?

Lidské tělo potřebuje tekutiny. Pokud je nemá, hlásí se o ně v podobě mnoha zdravotních potíží, bolest hlavy je jednou z nich. Pokud vás tedy bolí hlava, nejprve se zeptejte sami sebe, zda dost pijete.

Pokud ne, je na čase to napravit. A pokud nevíte, co pít, věřte, že čistá voda je nejlepším nápojem. Čtěte i článek „Balená vs. kohoutková voda – kterou pít?“

stava_z_repy
Šťáva z červené řepy vám bude chutnat a ještě vám prospěje!

ZDRAVÝ TIP – nápoje, šťávy a smoothies

Slazené limonády rozhodně nejsou tím pravým nápojem. Možná máte problém s vodou. Pak ji klidně můžete zpestřit a provonět bylinkami nebo čerstvým ovocem. Místo limonády nebo sladkého konzervovaného džusu si můžete dát naředěnou ovocnou či zeleninovou šťávu.

Uškodit nemůže ani ovocný či bylinkový čaj. Naopak. Pokud sáhnete po vhodných bylinkách, jejich účinky se mohou odrazit i v utlumení bolesti. O jaké bylinky jde? Užitečná může být zmiňovaná levandule či meduňka. Bolest může utlumit i majoránka nebo dobromysl. V souvislosti s bolestmi hlavy se vyzdvihuje také kopretina řimbaba, i ta se dá připravit v podobě bylinného čaje. Vyzkoušet můžete i zázvorový čaj nebo čaj z máty. Každý bylinkový čaj se skvěle snoubí s medem.

Pitný režim obohatí i zelený nápoj ze směsi superpotravin Blendea SUPERGREENS. Doplní tekutiny a dodá množství cenných bioaktivních látek, které vám mohou být užitečné při mnoha potížích, bolesti hlavy nevyjímaje.

detoxikační smoothie
Platí, že co je zelené, to je zdravé. Zaměřte se na listovou zeleninu a druhy plné chlorofylu

3. Co jím a co mi chybí?

Není pochyb o tom, že to, co jíte a také jak jíte, ovlivňuje vaši kondici a zdravotní stav. Jednou z příčin bolestí hlavy může být právě nevhodné jídlo, nevhodná kombinace potravin nebo nepravidelný stravovací režim. Zamyslete se nad tím, zda bolesti hlavy nemohou pouze odrážet to, jakým způsobem se stravujete a jaké živiny svému tělu dodáváte (nebo spíš nedodáváte).

Přestože přesně nevíme proč, některé druhy potravin mohou bolest hlavy vyvolávat. O jaké potraviny jde?

  • tučné potraviny, maso, vejce a uzeniny
  • umělá dochucovadla, konzervanty, sladidla
  • průmyslově zpracovávané potraviny
  • potraviny s vysokým obsahem soli
  • chléb a jiné pečivo, obecně lepek
  • zralé sýry, čokoláda, zmrzlina

Na druhé straně známe i potraviny, které mohou od bolestí hlavy ulevit. Půjde zejména o potraviny bohaté na draslík, hořčík a další minerální látky, které napomáhají stabilitě tělesných buněk, tedy i neuronů. Užitečné budou také vitamíny, především vitamíny skupiny B (B6, B9 – kyselina listová). Významným pomocníkem se mohou stát i nenasycené mastné kyseliny.

Potraviny s prevencí proti bolestem hlavy:

  • banány
  • třešně
  • sušené meruňky
  • luštěniny
  • ořechy a mandle
  • listová zelenina
  • zelené potraviny

Mnoho z těchto potravin si můžete dát najednou, v podobě posilujícího smoothie, které se může stát i vaším spojencem proti bolestem hlavy. Vyzkoušejte některých z našich receptů.

Utlumte bolest hlavy díky zdravému smoothie. 

melounovo-okurkové smoothie se špenátem

DÁLE ČTĚTE: O prospěšnosti a nevyhnutnosti zeleného chlorofylu v lidském těle. 

blendea facebook

Další články o nemocech a zdravotních komplikacích

AFTY
BOLEST HLAVY
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE
CHUDOKREVNOST (ANÉMIE)
CROHNOVA NEMOC
POPRASKANÉ KOUTKY
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU - IBS

Přehled použitých zdrojů:

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek