Kdo z nás někdy nezažil bolest hlavy? Bohužel, pro mnoho lidí je bolest hlavy nepříjemným společníkem celé řady dnů. Dle statistik trápí občasné bolesti hlavy až 90 % populace. Kazí nám náladu, zhoršuje pracovní výkonnost, oslabuje koncentraci a pozornost, ničí nám život.
Kdo z nás někdy nezažil bolest hlavy? Bohužel, pro mnoho lidí je bolest hlavy nepříjemným společníkem celé řady dnů. Dle statistik trápí občasné bolesti hlavy až 90 % populace. Kazí nám náladu, zhoršuje pracovní výkonnost, oslabuje koncentraci a pozornost, ničí nám život.
Řešení v podobě růžové pilulky se zdá být nejrychlejší cestou, jak se s bolestí hlavy vypořádat. Zkratky však ke zdraví zpravidla nevedou. Dokonce existuje i vysoké riziko úmrtí, pokud růžové tablety užíváte příliš často. Pro své zdraví a pohodu bychom lék na bolest hlavy měli hledat spíš v přírodě a nenásilných postupech. Existují!
Proč nás postihuje bolest hlavy?
Stresující úkoly, psychický tlak, špatné držení těla, nedostatek pohybu, nevhodná či nepravidelná strava, nekvalitní potraviny, dehydratace nebo alkohol. To je výčet jenom některých příčin, které mohou stát za bolestí hlavy.
Bolest hlavy může být projevem mnoha závažných chorob a není radno ji podceňovat. V případě podezření se ihned obraťte na svého lékaře. Na druhé straně je v řadě případů bolest hlavy pouze signálem.
Poukazuje na to, že se svým tělem nezacházíme dobře, že něco není v pořádku. Pak stačí jednoduchá revize – odpovědět si na 3 klíčové otázky, které s bolestmi hlavy i mnoha dalšími potížemi nejasného původu mohou souviset.
1. Jak vypadá můj den?
Jste od rána do večera vytíženi a nenajdete si čas na odpočinek? Žijete neustále ve stresu a napětí? Psychické napětí jde ruku v ruce s tím fyzickým, projevuje se jako napětí v oblasti ramen, šíje a krku. Velmi často své vytížení přenášíme i do postoje těla, který se vyznačuje ztuhlostí.
Bolesti hlavy jsou pak výsledkem. Pokud se jich chceme zbavit nebo se jim vyhnout, může pomoci uvolnění svalů v podobě různých protahovacích cviků, masáže nebo třeba teplé koupele.
VIDEO: 6 přírodních pomocníků proti bolesti v 1 minutě.
TIP NA WELLNESS – koupel nohou v kombinaci s obklady
Bolest hlavy může odbourat jednoduchá wellness technika – koupel nohou. Uleví od psychického i fyzického napětí a dá vám odpočinout. Krev se při této technice stahuje z celého těla nejblíže ke zdroji tepla, tedy se přesouvá z hlavy, hrudníku nebo břicha dolů do nohou.
Jak na to?
Stačí si připravit nádobu s horkou vodou a nohy do ní ponořit. Horkou vodu byste měli během koupele dolévat tak, aby nevychladla. Hřejivé účinky můžete podpořit přidáním lžičky hořčičných semínek nebo strouhaného křenu.
Vydržíte-li v lázni alespoň 15 minut, zaručeně se budete cítit lépe. Prokrvení nohou je lékem proti bolesti hlavy, ale představuje také první pomoc při rýmě a nachlazení. V neposlední řadě zlepšuje činnost imunitního systému.
Hřejivou koupel nohou můžete skvěle kombinovat s obklady hlavy. Pokud půjde o studený obklad, bude působit opačně než horká lázeň. Studený obklad zúží krevní kapiláry a sníží krevní průtok, čím sníží bolest. Eliminuje nadměrnou koncentraci krve a chrání mozek před přehřátím.
To však neznamená, že by od bolestí hlavy nemohl ulevit také teplý obklad hlavy. Teplý nebo studený obklad? Vyberte si ten, který vám vyhovuje. Teplý obklad má uvolňující působení.
Jak na to?
Na obklad vám stačí kus látky, který namočíte ve studené či teplé vodě a přiložíte na čelo, tváře nebo zátylek.
Působení obkladu můžete rozšířit i pomocí aromaterapie, kdy do vody nakapete některou ze zklidňujících vonných silic. Se zklidněním a zmírněním napětí pomůže například levandule, meduňka nebo majoránka.
2. Mám dostatek tekutin?
Lidské tělo potřebuje tekutiny. Pokud je nemá, hlásí se o ně v podobě mnoha zdravotních potíží, bolest hlavy je jednou z nich. Pokud vás tedy bolí hlava, nejprve se zeptejte sami sebe, zda dost pijete.
Pokud ne, je na čase to napravit. A pokud nevíte, co pít, věřte, že čistá voda je nejlepším nápojem. Čtěte i článek „Balená vs. kohoutková voda – kterou pít?“
ZDRAVÝ TIP – nápoje, šťávy a smoothies
Slazené limonády rozhodně nejsou tím pravým nápojem. Možná máte problém s vodou. Pak ji klidně můžete zpestřit a provonět bylinkami nebo čerstvým ovocem. Místo limonády nebo sladkého konzervovaného džusu si můžete dát naředěnou ovocnou či zeleninovou šťávu.
Uškodit nemůže ani ovocný či bylinkový čaj. Naopak. Pokud sáhnete po vhodných bylinkách, jejich účinky se mohou odrazit i v utlumení bolesti. O jaké bylinky jde? Užitečná může být zmiňovaná levandule či meduňka. Bolest může utlumit i majoránka nebo dobromysl. V souvislosti s bolestmi hlavy se vyzdvihuje také kopretina řimbaba, i ta se dá připravit v podobě bylinného čaje. Vyzkoušet můžete i zázvorový čaj nebo čaj z máty. Každý bylinkový čaj se skvěle snoubí s medem.
Pitný režim obohatí i zelený nápoj ze směsi superpotravin Blendea SUPERGREENS. Doplní tekutiny a dodá množství cenných bioaktivních látek, které vám mohou být užitečné při mnoha potížích, bolesti hlavy nevyjímaje.
3. Co jím a co mi chybí?
Není pochyb o tom, že to, co jíte a také jak jíte, ovlivňuje vaši kondici a zdravotní stav. Jednou z příčin bolestí hlavy může být právě nevhodné jídlo, nevhodná kombinace potravin nebo nepravidelný stravovací režim. Zamyslete se nad tím, zda bolesti hlavy nemohou pouze odrážet to, jakým způsobem se stravujete a jaké živiny svému tělu dodáváte (nebo spíš nedodáváte).
Přestože přesně nevíme proč, některé druhy potravin mohou bolest hlavy vyvolávat. O jaké potraviny jde?
- tučné potraviny, maso, vejce a uzeniny
- umělá dochucovadla, konzervanty, sladidla
- průmyslově zpracovávané potraviny
- potraviny s vysokým obsahem soli
- chléb a jiné pečivo, obecně lepek
- zralé sýry, čokoláda, zmrzlina
Na druhé straně známe i potraviny, které mohou od bolestí hlavy ulevit. Půjde zejména o potraviny bohaté na draslík, hořčík a další minerální látky, které napomáhají stabilitě tělesných buněk, tedy i neuronů. Užitečné budou také vitamíny, především vitamíny skupiny B (B6, B9 – kyselina listová). Významným pomocníkem se mohou stát i nenasycené mastné kyseliny.
Potraviny s prevencí proti bolestem hlavy:
- banány
- třešně
- sušené meruňky
- luštěniny
- ořechy a mandle
- listová zelenina
- zelené potraviny
Mnoho z těchto potravin si můžete dát najednou, v podobě posilujícího smoothie, které se může stát i vaším spojencem proti bolestem hlavy. Vyzkoušejte některých z našich receptů.
Utlumte bolest hlavy díky zdravému smoothie.
- Dýňové smoothie na posílení imunity
- Smoothie z kaki s citrusovou šťávou
- Proteinové jablečné smoothie s chia
- Avokádové smoothie s kešu mlékem
- Podzimní švestkové smoothie na zahřátí
- Nakopávací smoothie s čerstvými fíky
- Ananasovo-špenátové smoothie s chia
DÁLE ČTĚTE: O prospěšnosti a nevyhnutnosti zeleného chlorofylu v lidském těle.
Další články o nemocech a zdravotních komplikacích
AFTY |
BOLEST HLAVY |
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE |
CHUDOKREVNOST (ANÉMIE) |
CROHNOVA NEMOC |
POPRASKANÉ KOUTKY |
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU - IBS |
Přehled použitých zdrojů:
- http://zdravi.doktorka.cz/8-prirodnich-prostredku-proti-bolesti-hlavy/
- https://www.celostnimedicina.cz/bolest-hlavy-jak-se-ji-zbavit-s-pomoci-prirodnich-latek.htm
- https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/dieta-a-krasa/prehledne-potraviny-ktere-zhorsuji-bolest-hlavy_433534.html
- https://ona.idnes.cz/potraviny-proti-bolesti-hlavy-dzl-/zdravi.aspx?c=A140331_145845_zdravi_pet
- https://www.cpzp.cz/clanek/3151-0-Zmirneni-bolesti-hlavy.html