Bolest hlavy – poznejte příčinu v 3 otázkách

Kdo z nás někdy nezažil bolest hlavy? Bohužel, pro mnoho lidí je bolest hlavy nepříjemným společníkem celé řady dnů. Dle statistik trápí občasné bolesti hlavy až 90 % populace. Kazí nám náladu, zhoršuje pracovní výkonnost, oslabuje koncentraci a pozornost, ničí nám život.

Kdo z nás někdy nezažil bolest hlavy? Bohužel, pro mnoho lidí je bolest hlavy nepříjemným společníkem celé řady dnů. Dle statistik trápí občasné bolesti hlavy až 90 % populace. Kazí nám náladu, zhoršuje pracovní výkonnost, oslabuje koncentraci a pozornost, ničí nám život.

Řešení v podobě růžové pilulky se zdá být nejrychlejší cestou, jak se s bolestí hlavy vypořádat. Zkratky však ke zdraví zpravidla nevedou. Dokonce existuje i vysoké riziko úmrtí, pokud růžové tablety užíváte příliš často. Pro své zdraví a pohodu bychom lék na bolest hlavy měli hledat spíš v přírodě a nenásilných postupech. Existují!

bolest hlavy
Nesnesitelný tlak a píchání? Pokud jsou dlouhodobé, jde o chronickou migrénu

Proč nás postihuje bolest hlavy?

Stresující úkoly, psychický tlak, špatné držení těla, nedostatek pohybu, nevhodná či nepravidelná strava, nekvalitní potraviny, dehydratace nebo alkohol. To je výčet jenom některých příčin, které mohou stát za bolestí hlavy.

Bolest hlavy může být projevem mnoha závažných chorob a není radno ji podceňovat. V případě podezření se ihned obraťte na svého lékaře. Na druhé straně je v řadě případů bolest hlavy pouze signálem.

Poukazuje na to, že se svým tělem nezacházíme dobře, že něco není v pořádku. Pak stačí jednoduchá revize – odpovědět si na 3 klíčové otázky, které s bolestmi hlavy i mnoha dalšími potížemi nejasného původu mohou souviset.

1. Jak vypadá můj den?

Jste od rána do večera vytíženi a nenajdete si čas na odpočinek? Žijete neustále ve stresu a napětí? Psychické napětí jde ruku v ruce s tím fyzickým, projevuje se jako napětí v oblasti ramen, šíje a krku. Velmi často své vytížení přenášíme i do postoje těla, který se vyznačuje ztuhlostí.

Bolesti hlavy jsou pak výsledkem. Pokud se jich chceme zbavit nebo se jim vyhnout, může pomoci uvolnění svalů v podobě různých protahovacích cviků, masáže nebo třeba teplé koupele.

VIDEO: 6 přírodních pomocníků proti bolesti v 1 minutě.

TIP NA WELLNESS – koupel nohou v kombinaci s obklady

Bolest hlavy může odbourat jednoduchá wellness technika – koupel nohou. Uleví od psychického i fyzického napětí a dá vám odpočinout. Krev se při této technice stahuje z celého těla nejblíže ke zdroji tepla, tedy se přesouvá z hlavy, hrudníku nebo břicha dolů do nohou.

Jak na to?

Stačí si připravit nádobu s horkou vodou a nohy do ní ponořit. Horkou vodu byste měli během koupele dolévat tak, aby nevychladla. Hřejivé účinky můžete podpořit přidáním lžičky hořčičných semínek nebo strouhaného křenu.

Vydržíte-li v lázni alespoň 15 minut, zaručeně se budete cítit lépe. Prokrvení nohou je lékem proti bolesti hlavy, ale představuje také první pomoc při rýmě a nachlazení. V neposlední řadě zlepšuje činnost imunitního systému.

Hřejivou koupel nohou můžete skvěle kombinovat s obklady hlavy. Pokud půjde o studený obklad, bude působit opačně než horká lázeň. Studený obklad zúží krevní kapiláry a sníží krevní průtok, čím sníží bolest. Eliminuje nadměrnou koncentraci krve a chrání mozek před přehřátím.

To však neznamená, že by od bolestí hlavy nemohl ulevit také teplý obklad hlavy. Teplý nebo studený obklad? Vyberte si ten, který vám vyhovuje. Teplý obklad má uvolňující působení.

Jak na to?

Na obklad vám stačí kus látky, který namočíte ve studené či teplé vodě a přiložíte na čelo, tváře nebo zátylek.

Působení obkladu můžete rozšířit i pomocí aromaterapie, kdy do vody nakapete některou ze zklidňujících vonných silic. Se zklidněním a zmírněním napětí pomůže například levandule, meduňka nebo majoránka.

majoránka proti bolesti hlavy
Majoránka – i tato bylinka může pomoci proti bolesti hlavy

2. Mám dostatek tekutin?

Lidské tělo potřebuje tekutiny. Pokud je nemá, hlásí se o ně v podobě mnoha zdravotních potíží, bolest hlavy je jednou z nich. Pokud vás tedy bolí hlava, nejprve se zeptejte sami sebe, zda dost pijete.

Pokud ne, je na čase to napravit. A pokud nevíte, co pít, věřte, že čistá voda je nejlepším nápojem. Čtěte i článek „Balená vs. kohoutková voda – kterou pít?“

stava_z_repy
Šťáva z červené řepy vám bude chutnat a ještě vám prospěje!

ZDRAVÝ TIP – nápoje, šťávy a smoothies

Slazené limonády rozhodně nejsou tím pravým nápojem. Možná máte problém s vodou. Pak ji klidně můžete zpestřit a provonět bylinkami nebo čerstvým ovocem. Místo limonády nebo sladkého konzervovaného džusu si můžete dát naředěnou ovocnou či zeleninovou šťávu.

Uškodit nemůže ani ovocný či bylinkový čaj. Naopak. Pokud sáhnete po vhodných bylinkách, jejich účinky se mohou odrazit i v utlumení bolesti. O jaké bylinky jde? Užitečná může být zmiňovaná levandule či meduňka. Bolest může utlumit i majoránka nebo dobromysl. V souvislosti s bolestmi hlavy se vyzdvihuje také kopretina řimbaba, i ta se dá připravit v podobě bylinného čaje. Vyzkoušet můžete i zázvorový čaj nebo čaj z máty. Každý bylinkový čaj se skvěle snoubí s medem.

Pitný režim obohatí i zelený nápoj ze směsi superpotravin Blendea SUPERGREENS. Doplní tekutiny a dodá množství cenných bioaktivních látek, které vám mohou být užitečné při mnoha potížích, bolesti hlavy nevyjímaje.

detoxikační smoothie
Platí, že co je zelené, to je zdravé. Zaměřte se na listovou zeleninu a druhy plné chlorofylu

3. Co jím a co mi chybí?

Není pochyb o tom, že to, co jíte a také jak jíte, ovlivňuje vaši kondici a zdravotní stav. Jednou z příčin bolestí hlavy může být právě nevhodné jídlo, nevhodná kombinace potravin nebo nepravidelný stravovací režim. Zamyslete se nad tím, zda bolesti hlavy nemohou pouze odrážet to, jakým způsobem se stravujete a jaké živiny svému tělu dodáváte (nebo spíš nedodáváte).

Přestože přesně nevíme proč, některé druhy potravin mohou bolest hlavy vyvolávat. O jaké potraviny jde?

  • tučné potraviny, maso, vejce a uzeniny
  • umělá dochucovadla, konzervanty, sladidla
  • průmyslově zpracovávané potraviny
  • potraviny s vysokým obsahem soli
  • chléb a jiné pečivo, obecně lepek
  • zralé sýry, čokoláda, zmrzlina

Na druhé straně známe i potraviny, které mohou od bolestí hlavy ulevit. Půjde zejména o potraviny bohaté na draslík, hořčík a další minerální látky, které napomáhají stabilitě tělesných buněk, tedy i neuronů. Užitečné budou také vitamíny, především vitamíny skupiny B (B6, B9 – kyselina listová). Významným pomocníkem se mohou stát i nenasycené mastné kyseliny.

Potraviny s prevencí proti bolestem hlavy:

  • banány
  • třešně
  • sušené meruňky
  • luštěniny
  • ořechy a mandle
  • listová zelenina
  • zelené potraviny

Mnoho z těchto potravin si můžete dát najednou, v podobě posilujícího smoothie, které se může stát i vaším spojencem proti bolestem hlavy. Vyzkoušejte některých z našich receptů.

Utlumte bolest hlavy díky zdravému smoothie. 

melounovo-okurkové smoothie se špenátem

DÁLE ČTĚTE: O prospěšnosti a nevyhnutnosti zeleného chlorofylu v lidském těle. 

blendea facebook

Další články o nemocech a zdravotních komplikacích

AFTY
BOLEST HLAVY
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE
CHUDOKREVNOST (ANÉMIE)
CROHNOVA NEMOC
POPRASKANÉ KOUTKY
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU - IBS

Přehled použitých zdrojů:

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek