Doufali jste, že stres, nedostatek odpočinku a následné vyčerpání je záležitostí, která po Vánocích odezní? Ale ono je to teď vlastně ještě horší. Krátké dny, málo světla a neustálé přechody z tepla do zimy a obráceně. Zimní únava na sebe nenechala dlouho čekat a vy byste si nejraději ustlali k zimnímu spánku, že?
Spolu s předvánočními večírky, přejídáním během svátků a silvestrovskými oslavami se momentálně cítíte slabí jako moucha. Já vám ale se zimní únavou poradím. Mám pro vás 5 rad, jak zahnat zimní únavu do kouta.
Nezdravá strava
Sladkého a tučného už bylo dost. Prvním krokem k tomu, abyste tělu dodali zpět potřebnou energii, je úprava jídelníčku. Ideálně ještě před tím, než se vrátíte ke zdravější a čerstvější stravě, tělo pořádně očistěte.
Stačí několikadenní očistná kúra, díky které zbavíte tělo toxinů a škodlivých látek, které vás jen zatěžují a berou vám energii. Nezapomeňte tělu dodat dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny.
Proč jíst ovoce a zeleninu? To vysvětluje Robert S. Morse, N.D., D.Sc, I.D., M.H., americký lékař-naturopat, biochemik, iridolog a bylinář.
„Zdraví je energie, která přináší vitalitu a odolnost. Lze ho dosáhnout jedině konzumací syrového zralého čerstvého ovoce, zeleniny, ořechy a semen.
Mozek a nervová centra obsahují tkáně s nejvyšší energetickou či elektrickou hodnotou v těle. Ovoce má ze všech potravin nejvíce elektrické energie. Tuto energii lze určit měřiči elektřiny a magnetismu. Moje vlastní klinické výzkumy prokázaly, že ovoce regeneruje mozek a nervové tkáně, zatímco zelenina ne.
Zjistil jsem, že ovoce je strava pro mozek a nervy a čistidlo tkání. Zelenina je stavitel a je vhodná pro svalové a kostní tkáně. Ořechy a semena jsou strukturální potraviny, které posilují tělo jako celek.
Detoxikace je opravdová věda a umění, nezbytná odpověď na konzumaci oněch potravin, které jsou toxické a ucpávají naše tělo.“
TIP: Pro ještě silnější efekt vaší očistné kúry pijte každý den zarovnanou odměrku Blendea SUPERGREENS rozmíchanou ve vodě. Blendea SUPERGREENS je směs zeleného ječmene, mladé pšenice, spiruliny a chlorelly, která vám zajistí detoxikaci organismu, zlepší trávení, posílí imunitu a omezí pocity únavy.
Jak? Kupříkladu chlorella je vrcholným zdrojem chlorofylu, silného antioxidantu bohatého na všechny užitečné vitamíny, minerály, trávicí enzymy, omega-3 mastné kyseliny. Více se dočtete v této studii. Mladý ječmen mimo jiné odstraňuje pocit únavy, zlepšuje náladu, je tedy prevencí různých únavových syndromů a depresí. Více o mladém ječmenu píše MUDr Miloslav Lacina.
Nedostatek přirozeného denního světla
Přirozené denní světlo se k nám během zimních měsíců dostává jednak v menším množství, jednak ale také v jiném složení. Sluníčko je nízko, a proto musí jeho paprsky procházet silnější vrstvou atmosféry. Ta nám ukradne modré a zelené složky světla, které jsou důležité pro produkci melatoninu – spánkového hormonu. Tento hormon si tělo vytváří v průběhu noci a také s ním pracuje.
Když nám ráno do oken nezasvítí plnospektrální světlo, tělo nepozná, že by se mělo probudit a tvorbu melatoninu ukončit, takže zůstáváme v útlumu. To má za následek problémy při vstávání i únavu během dne.
Psychiatr MUDr. Radkin Honzák říká:
„První problémy nastávají již kolem rovnodennosti, kde citlivější systémy v nejistotě, zda bude dlouhý den a krátká noc či stav opačný, začnou zmatkovat a rozhodí řadu významných rytmů a tím i tělesných a psychických funkcí. Objevují se pak typické jarní a podzimní deprese, zhoršení či návrat vředové choroby a mnoha dalších obtíží, které jsou považovány za psychosomatické.“
PhDr. Marek Navrátil, Ph.D., MBA dodává:
„Citlivější jedinci prožívají období změny – tedy i změny ročního období – výrazněji. V tomto období u nich může docházet ke zhoršování nálady (především tzv. ranní pesima), vyšší spavosti (a s ní ke spojenému zaspávání), snížení kalorického příjmu, pracovní výkonnosti a celkově snížení motivace k činnosti.“
Jaké je řešení?
Pokud máme nedostatek přirozeného denního světa, je potřeba si dostatek světla vytvořit uměle. Stačí jen správně zvolit žárovky.
- Zaměřte se na index podání barev (zkratka Ra, nebo CRI), který udává, nakolik je umělé světlo podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnotou je 90 a více, v interiérech se běžně používají zdroje s hodnotou 80.
- Dále záleží také na barevném tónu světla. Určitě doporučujeme chladnější tóny, jejich hodnota se pohybuju nad 5 000 kelvinů (K).
- Zároveň se ale nebojte používat více svíček, lucerniček, ozdobných světýlek a dalších doplňků, u jejichž světla se budete cítit dobře.
Nedostatek kvalitního spánku
Pokud se cítíte unaveni, tak si běžte jednoduše lehnout a spěte. 8 hodin kvalitního spánku je ten nejlepší recept na zimní únavu. No jistě, ale co dělat, pokud nedokážu pořádně usnout, spát v kuse alespoň pár desítek minut a od brzkých ranních hodin už se vrtím v posteli a nezamhouřím pořádně oko, ptáte se.
Kvalitu spánku ovlivňuje hned několik faktorů:
- Kvalitní matrace a polštář – určitě mrkněte na rozhovor Jak vybrat kvalitní matraci s expertem – inženýrem Villantem
- Stres a myšlenky na starosti
- Prostředí
- Strava
- Pohyb
Myslete také na to, že klíčem ke zdravému spánku je pravidelnost. Proto se snažte chodit spát každý den ve stejnou dobu a vstávat zrovna tak.
Když nemůžete spát, sáhněte po bylinkách
Bylinkářka Jarmila Podhorná radí:
„Relaxační účinek má Lípa velkolistá. Ta podporuje klidné usínání a zlepšuje spánek. Pokud se kromě únavy cítíte i ve stresu a podráždění, zklidnit umí Kozlík lékařský. Relaxaci a psychické povzbuzení zase podporuje Bakopa drobnolistá (Brahmi). Na deprese v tomto období i celkově působí pozitivně eleuterokok, který srovnává psychiku.“
Další bylinky, které zklidňují a podporují spánek, jsou například tyto:
- Heřmánek
- Meduňka lekařská
- Levandule
- Mateřídouška
- Mučenka
- Třezalka
K lepšímu spánku vám pomohou i superpotraviny:
Vyzkoušejte před spaním třeba tyto:
- Mandle: mají vysoký obsah draslíku a vitamínu B, což pomáhá zklidnit naši nervovou soustavu
- Vlašské ořechy: obsahují hodně tryptofanu, hořčíku a melatoninu, kterému se přezdívá výkonné spánkové trio
- Cizrnu: obsahuje hodně vitaminu B6, který produkuje spánkový hormon melatonin
- Kapustu: obsahuje hodně hořčíku, který dopomáhá ke klidnému spánku
- Ovesné vločky: obsahují draslík, fosfor, vápník a hořčík, kombinace ideální na poklidné usínání
Tyhle dobroty si samozřejmě nedávejte k obědu, pokud si nechcete v kanceláři během odpoledne zdřímnout 🙂
TIP: Banánový čaj na dobrý spánek
- Ohřejte si šálek mléka
- Až bude mléko horké, rozmačkejte do něj jeden banán
- Promíchejte a přidejte lžičku skořice a lžičku medu
- Před vypitím přeceďte, anebo pijte mléko i s banánem
- Přeji sladké spaní
Hormonální nerovnováha
I hormonální výkyvy mají dopad na naši psychiku a mohou úzce souviset se zimní únavou.
Jak poznáte hormonální nerovnováhu?
- Časté změny nálad nebo deprese
- Ztráta libida
- Nespavost
- Návaly horka
- Únava
- Vypadávání vlasů
- Rychlé výkyvy váhy
Studie zveřejněná v Psychological Medicine uvedla, že riziko závažné deprese je vyšší u žen v průběhu a bezprostředně po menopauze. Jakmile vám klesne hladina serotoninu a endorfinu – hormonů štěstí, přichází zmíněná špatná nálada a její výkyvy.
TIP NA PRODUKT: Macu a další rostliny s příznivým vlivem na hormonální rovnováhu obsahují kapsle Woman’s Vitality.
Dále pomohou zmírit nepříjemné příznaky menstruace, syndromu PMS nebo menopauzy.
TIP: Vyzkoušejte hormonální jógu.
Hormonální jóga je cvičební styl, jehož cílem je harmonizace hormonální rovnováhy v lidském těle. Zahrnuje cvičení ve vybraných klasických jógových pozicích (ásanách), specifické dechové techniky, koncentrační, relaxační a meditační techniky.
Jako jiná cvičení i hormonální jóga zlepšuje celkový zdravotní stav, zvyšuje pružnost těla, pohyblivost kloubů, detoxikuje organismus, zrychluje metabolismus, zlepšuje správné držení těla i stav pleti a zvyšuje imunitu.
Tato jóga je však cílená především na aktivaci a správné fungování žláz s vnitřní sekrecí a na produkci jejich hormonů, jež následně ovlivňují produkci pohlavních hormonů v pohlavních žlázách. Je určena ženám, které trpí hormonální nerovnováhou.
Ženám v období menopauzy či předčasné menopauzy, ke zmírnění jejích nežádoucích projevů, jako jsou nespavost, návaly horka, podrážděnost, nervozita, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, urogenitální suchost, inkontinence, nízké libido a migrény. Více se dočtete v této studii.
Hormonální jóga zlepšuje celkový zdravotní stav těla i mysli v každém věku.
Zima oslabuje tělo
Tím, že je vaše tělo vystaveno chladnému počasí nebo přechodům ze zimy do tepla a obráceně, je oslabeno, a tím je také mnohem náchylnější na onemocnění, ale i na únavu.
Jak na oslabenou imunitu si přečtěte třeba v tomto článku.
Jak zima oslabuje organismus?
„Nachlazení vlastně není choroba, ale je to proces. Organismus prochladne, sníží se prokrvení, imunitní bariéra se oslabí a dojde k nějaké chorobě, třeba k viróze,“ vysvětluje praktický lékař Cyril Mucha z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Dopřejte si v zimě zahřívací potraviny:
A teď už nezbývá nic jiného, než si obléknout svůj oblíbený svetr a vyrazit na krátkou procházku na čerstvý vzduch. Poté se doma zachumlejte do deky, zapalte si svíčku, roztopte v krbu, připravte si čaj a přečtěte si svou oblíbenou knížku.
Anebo si dejte relaxační olejovou koupel či masáž. Oleje totiž dělají s našim tělem i myslí divy. Uvidíte, že se vám hned uleví a zimní únava nebude mít šanci.
DÁLE ČTĚTE: Jak na správnou očistu těla po svátcích, která vás nebude stresovat, přitom se ale hravě dočkáte požadovaných výsledků?