Jak by měl vypadat zimní jídelníček? Rozhodně jinak než ten letní. Ani v případě, kdy usilujete o hubnutí, chcete pracovat na své postavě nebo prostě jíst zdravě, neměly by v něm chybět některé potraviny.
Půjde především o zahřívací potraviny, které podpoří metabolismus a současně pomohou s hubnutím. A klidně je můžete využít i jako ingredienci svého zimního smoothie.
Jak by měl vypadat zimní jídelníček? Rozhodně jinak než ten letní. Ani v případě, kdy usilujete o hubnutí, chcete pracovat na své postavě nebo prostě jíst zdravě, neměly by v něm chybět některé potraviny.
Půjde především o zahřívací potraviny, které podpoří metabolismus a současně pomohou s hubnutím. A klidně je můžete využít i jako ingredienci svého zimního smoothie.
Zahřívací potraviny vás chrání během zimy
S efektem zahřívání (nebo ochlazování) organismu potravinami pracuje již tisíce let tradiční čínská medicína a další východní nauky, přesto je aktuální i v současnosti.
Na serveru Doktorka.cz na něho upozorňuje například známý výživový specialista Martin Škába. Také na webu Kondice.cz odkazují na moderní studie, které dokládají jasná fakta.
Například studie publikovaná v magazínu European Journal of clinical Nutrition přinesla tyto závěry:
- zahřívací potraviny zvyšují teplo v lidském organismu
- mohou zrychlit metabolismus o 5 – 15 %
- se zrychlením metabolismu dochází také k efektivnějšímu spalování kalorií
Dle uvedené studie patří mezi zahřívací potraviny zejména ty s vysokým obsahem proteinů nebo koření.
VIDEO: Které potraviny jíst v zimě a které v létě? Odpovídá Martin Škába.:
Zázvor a hřejivé koření
Typickou zahřívací potravinou je zázvor. Každý, kdo někdy ochutnal zázvorový čaj, jistě potvrdí jeho zahřívací účinky. Stejné působení bude mít zázvor i jako ingredience smoothie.
Vyzkoušejte naše ověřené hřejivé recepty:
- Dýňové smoothie na posílení imunity
- Švestkové smoothie na zahřátí
- Hřejivé a čistící jablečné smoothie
Těšit se můžete nejenom ze zahřívacího působení zázvoru, ale i z jeho dalších účinků.
- Posiluje imunitu.
- Pomáhá při nejrůznějších zažívacích potížích.
- Má protizánětlivé účinky.
- Je prospěšný při chřipce a nachlazení.
- Tiší bolest, tlumí bolest svalů i kloubů.
Zázvor patří mezi hřejivé koření, s ním i skořice, chilli, pepř, kari, kurkuma aj.
Hřejivé účinky slibuje i aromatická skořice, která má také antibakteriální, protivirové a protiplísňové vlastnosti. Navíc je považována za přírodní afrodiziakum. Také skořice napomáhá trávení, podobně jako další druhy koření.
Mezi zahřívací koření se řadí i chilli, hřebíček, pepř, kurkuma nebo kari. Mnoho z nich se pyšní také silnými antioxidačními účinky.
Zvlášť v zimě se proto vyplatí hřejivé koření v kuchyni využívat a zařadit ho do svého jídelníčku.
Mj. pomůže snáze zvládnout období chřipek a nachlazení. Pokud ho přidáte do smoothie, můžete se těšit i z nových chutí a vůní, kterými smoothie provoní.
TIP: Vyzkoušejte třeba Avokádovo-banánové FIT muffiny s macou, které voní právě po skořici.
Zahřívací ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina je nedílnou součástí každého zdravého jídelníčku, ať již jde o letní nebo zimní jídelníček. V zimě bychom však měli vybírat hřejivé druhy ovoce a zeleniny.
Jde především o sezónní druhy ovoce a zeleniny, tedy takové, které v našich končinách buď přímo dozrávají, nebo jsou díky vysoké trvanlivosti dostupné i v zimě.
Nevhodné jsou naopak ty druhy, které mají vysoký podíl vody. Takové ovoce a zelenina má totiž většinou ochlazující efekt.
Jablko je lokální, sezonní, trvanlivé a trvale dostupné. Ideální ovoce zimního jídelníčku.
8 tipů pro zimní jídelníček
- Vybírejte si zahřívací potraviny a koření.
- Upřednostňujte teplé a hutné pokrmy.
- Minimálně jednou denně si dejte teplou polévku.
- Každý den si dejte ovoce a zeleninu, mj. dodá organismu vlákninu, vitamíny a minerály.
- Alespoň jednou týdně zařaďte luštěniny, už jen kvůli nezanedbatelnému podílu hodnotných bílkovin.
- Dopřejte si ořechy a semínka pro vysoký obsah kvalitních tuků.
- Nezapomínejte na zelené potraviny jako zdroj chlorofylu – koncentrované energie slunečního záření.
- Vyhýbejte se instantním pokrmům a průmyslově zpracovávaným potravinám s obsahem přídatných látek. Potravinová aditiva (éčka) by sice neměla být zdravotně závadná, přesto se do zdravého jídelníčku nedoporučují.
Které ovoce a zelenina se hodí do zimního zahřívacího jídelníčku?
- jablka
- hrušky
- mrkev
- celer
- tuřín
- pastinák
- zelí
- růžičková kapusta
- červená řepa
- černý kořen
- topinambur
- křen
V létě je nejlepší ovoce a zelenina v čerstvé podobě, v zimě přijde vhod zejména zelenina kvašená (kysané zelí) a ovoce v sušené podobě (křížaly, sušené švestky, hrušky, meruňky, datle, fíky aj.).
Zimní jídelníček by měl sestávat především z teplých pokrmů – to platí i pro ovoce a zeleninu. Zeleninu si můžeme dopřát vařenou v páře, grilovanou, pečenou, dokonce i krátce osmahnutou. Vhod přijdou nejrůznější polévky, omáčky a kaše. Pochutnejte si na kaších z obilovin, rýže, jáhel nebo pohanky, stejně tak na různých směsích a nákypech, ve kterých je místo i pro ovoce a zeleninu.
Inspiraci najdete mezi našimi recepty, např.:
Dýně je univerzální – využijete ji na sladko i na slano
Další zahřívací potraviny
Také zmiňované obiloviny, na slaný i sladký způsob, jako svačina, příloha i hlavní jídlo do zimního jídelníčku pro své zahřívací účinky skvěle zapadnou.
To platí i o rýži, jáhlách, pohance, bulguru, kroupách apod. Obecně jsou zahřívací účinky přiřazovány všem celozrnným potravinám.
Hojně je najdeme i mezi potravinami živočišného původu, ty jsou však pochopitelně mimo oblast našeho zájmu.
Ideální zahřívací potravinou a složkou zimního jídelníčku jsou luštěniny, které vynikají vysokým podílem kvalitních bílkovin.
Nezapomeňte proto do svého jídelníčku přidat čočku, fazole, hrách, cizrnu nebo sóju.
To jsou potraviny, které vám zimní období pomohou zvládnout ve zdraví, pohodě a příjemném teple. Pokud se bojíte nadýmání, zkuste při vaření k luštěninám přidat bylinky proti nadýmání, např. majoránku.
Také směs zelených potravin Blendea SUPERGREENS se pyšní cenným obsahem s dávkou bílkovin, vitamínů a minerálů. Mj. v jejím složení najdeme i chlorofyl jako koncentrovanou energii pocházející ze slunečního záření.
Právě sluneční paprsky nám v zimě chybí více než cokoliv jiného. Díky chlorofylu obsaženému v zelených potravinách můžeme sluneční energii svému organismu dodat alespoň zprostředkovaně.
Semínka a ořechy
Zdravý zimní jídelníček je oproti jídelníčku letnímu tučnější. Není tuk jako tuk. Samozřejmě bychom měli sahat po zdravých tucích s obsahem omega 3 a omega 6 kyselin. Hodnotným zdrojem zdravých tuků jsou především semínka a ořechy.
Ty se skvěle kombinují se zmiňovaným sušeným ovocem a báječně se hodí do zmiňovaných kaší a dalších zimních pokrmů z obilovin, rýže, pohanky apod. Semínka a ořechy také úžasně doplní vaše zimní smoothies a smoothie bowl.
Ořechy a semínka můžete do jídelníčku zařadit i prostřednictvím rostlinného mléka, zdravé alternativy běžného kravského mléka, bez mléčného tuku a mléčného cukru (laktózy).
Na semínka a ořechy samozřejmě nezapomínáme ani v receptech:
- Smoothie miska s karobem a konopnými semínky
- Avokádovo-hrušková smoothie bowl
- Jáhlová smoothie bowl + ořechy a ovoce
- Smoothie z chia semen a lesních plodů
- Ovocné smoothie s chia semínky
CHRAŇTE SE:
9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.