Vegetariánství a veganství se pomalu ale jistě rozrůstá. V obchodech přibývají rostlinné produkty a suroviny, v restauracích už na vás nekoukají tak překvapeně, když se snažíte vysvětlit, že to maso pro vás není úplně lákavé.
Jednoduše, začíná to být trochu trend. A my z toho máme obrovskou radost, ale to je přesně ten důvod, proč píšeme tento článek. Při vyřazení masa a produktů živočišného původu je totiž třeba jídelníček i upravit, ne pouze omezit. Na jaké potraviny a doplňky stravy byste se tedy v případě, že jste se rozhodli pro rostlinný život, měli zaměřit a proč? Čtěte dál. ??
Lidé se přiklánějí k rostlinné stravě častěji a častěji. Může je k tomu vést například etická stránka věci v případě, že nesouhlasí s porážkou a využíváním zvířat pro tyto účely. Náboženství často také ovlivňuje konzumaci masa nebo mezi stravováním a masem mohou stát dokonce i zdravotní problémy. Ať už tento článek čtete z jakéhokoli důvodu, pojďme se společně podívat, jaké jsou klady a zápory tohoto životního stylu a na co byste si měli dát pozor.
Kladné stránky rostlinného stravování:
Vysoký obsah vlákniny, což přispívá k lepší funkci zažívání.
Jídelníček, který se skládá primárně z rostlinných zdrojů, je díky zvýšenému příjmu ovoce, zeleniny a luštěnin o mnoho bohatší na vlákninu. Ta pomáhá tělu se správným a rychlým zažíváním, přispívá ke zdraví tlustého střeva, navíc navozuje pocit sytosti a příznivě působí na mnoho metabolických procesů v trávicím systému.
Nižší příjem nasycených tuků a škodlivého cholesterolu.
Přehnaná konzumace živočišných produktů totiž přináší mnoho civilizačních chorob, které jsou spojené právě s nezdravými tuky a cholesterolem. Vyváženou rostlinnou stravou tedy snížíte riziko onemocnění srdce, obezity, diabetu a dokonce i Alzheimerovy choroby.
Mnoho antioxidantů, méně vrásek.
S přechodem na veganskou či vegetariánskou stravu začnete jíst více ovoce, zeleniny a čerstvých nezpracovaných surovin. Díky tomu, narozdíl od všežravců, do těla dostanete znatelně více antioxidantů, které přirozeně bojují proti vráskám a celkovému stárnutí.
Přemýšlíte, jaký veganský pokrm zkusit?
Uvařte si například Humus z červené čočky, který vám pomůže s doplněním bílkovin a zároveň nakopne imunitu díky přidané směsi Blendea SUPERBOOST.
Jaké důležité vitamíny a minerály v rostlinné stravě chybí?
Vitamín D
Vitamín D přispívá k normálnímu stavu kostí i svalů, neboť zapříčiňuje vstřebávání fosforu a vápníku. Najdeme ho především v mořských rybách, mléku a vejcích. Proto se k němu vegani dostanou jen těžko. Je proto dobré, zaměřit se na jeho suplementaci v podobě doplňků stravy.
Vitamín B12
Rostlinná strava je na vitamín B12 obrovsky chudá a jeho nedostatek může mít na starosti mnoho zdravotních problémů. Například poruchy růstu, vadné dělení buněk a mnoho dalších. Ale nelekejte se, jeho suplementace není zdaleka tak složitá. Existují totiž veganské alternativy tohoto vitamínu ve formě tobolek.
Menší obsah bílkovin
V zelenině ani v ovoci moc bílkovin většinou nenajdeme. Tohle je proto jeden z největších důvodů, proč nad vyřazením masa a dalších živočišných výrobků přemýšlet. Pro vegetariány, kteří se nebrání vajíčkům a mléčným výrobkům, je tato problematika trochu jednodušší, ale nezoufejte, jistě si s tím hravě poradíte i jako vegani.
V dnešní době už totiž existuje hromada alternativ, které bílkoviny obsahují. Patří mezi ně, tofu, tempeh nebo třeba veganské „maso“, které najdeme už téměř v každém supermarketu. Nehledě však na to, že samotné luštěniny jsou na rostlinné proteiny velice bohaté (Nezapomínejte na ně!).
Omega 3 mastné kyseliny
Zrak, paměť, myšlení a správná činnost srdce. To si přece chceme udržet všichni. Proto bychom Omega 3 mastné kyseliny neměli zanedbávat ani v případě, že se nám ty ryby skutečně jíst nechce. Naštěstí se Omega 3 dá získat i jinak. Těchto produktů sice není moc, ale existují.
Většinou se omega 3 získává skrz rybí olej, který rozhodně rostlinný není. Blendea se toto rozhodla obejít a vytvořila Vegan – Omega 3 olejové kapsle, které jsou vyrobeny z mořských řas, kterými se živí právě ty rybky, které by kvůli tomu přišli k úhoně.
-
Produkt na prodejVegan Omega 3 z mikrořas 60 kapslíOd Original price was: 599 Kč.455 KčCurrent price is: 455 Kč.
Nedostatek živin a vitamínů se neukáže hned. Tyto problémy se mohou objevit až po letech veganství a v ne úplně příjemných formách. Proto je opravdu dobré, dávat si na pestré stravování pozor už od začátku.
Určitým problémem, který se ukáže hned, pro vás může být okolí a rodina. Pokud nad veganstvím teprve přemýšlíte a jste si jisti, že budete ve své rodině jediní, může pro vás pak být malinko nepříjemná reakce blízkých. Zaručeně se připravte na různé otázky typu: „A proč ses pro to rozhodl/a?“, „Šunku taky nejíš? Vždyť to skoro není maso!“, „Co vlastně lidé jako ty jedí?“. V prvních chvílích jim to jistě rád/a vysvětlíte, ale po nějakém čase tato problematika začne být poněkud otravná.
Další nepříjemností také může být omezenost restaurací. Hlavně tedy v případě, že nebydlíte v nějakém větším městě, kde je veganství už rozšířeno více. Pak totiž zjistíte, že sice svým stravováním nikoho nepřekvapíte, ale jídlo vám nepřipraví. V začátcích to tedy může být opravdu složité, ale až se z vás stanou profesionální vegani, budete vědět, kam zajít na dobré jídlo, vychytáte recepty a budete inspirovat své blízké.
Co si z tohoto článku odnést?
Veganství se rozhodně nemusíte bát, pokud s tímto životním stylem sympatizujete. Je však důležité, udržovat si určitý přehled a vzdělání ohledně stravování, dbát na rozmanitost jídelníčku a doplňovat případné nedostatky suplementy. Zdravotní problémy se totiž nemusí ukázat hned, naopak na sebe nechávají dost často čekat. Proto se nebojte, říct si o radu již zkušených veganů nebo nutričních terapeutů, kteří se na tento styl zaměřují.
Na e-shopu Blendea.cz navíc najdete mnoho produktů, které vám v tomto směru pomohou k vyvážené stravě a díky našemu blogu budete neustále inspirovaní a mít dostatečnou zásobu receptů bez živočišných složek.