Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví.
V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme sami.
Jak je na blendeáckém blogu zvykem, doporučím i bezpečný přírodní produkt, který pomáhá vlasy před nadměrným vypadáváním chránit. Jsou to nové přírodní kapsle Blendea Hair Vitality. Právě jsme je naskladnili a za 24 hodin mohou být u vás. Již pozítří tak můžete začít s cílenou ochranou vlasů proti vypadávání a podporou jejich růstu, pevnosti, lesku a vitality :) Nyní už ale domácí rady proti vypadávání vlasů.
Jídelníček a konkrétní živiny proti vypadávání vlasů
Známé rčení „jste to, co jíte“ platí i pro zdraví a kvalitu vlasů. Denně potřebují specifické látky a živiny, bez kterých jinak slábnou a vypadávají
Středomořská strava proti padání vlasů
Vědci se shodují, že pro kvalitu a hustotu vlasů je ideální tzv. středomořský jídelníček. To jsou všechny ty zdravé potraviny, které si dopřáváte v létě u moře. Čerstvá zelenina a ovoce, dietní, šetrně upravené druhy masa a hlavně ryby, zakysané mléčné výrobky, bylinky a koření.
Pestře, čerstvě a vydatně se ale snažte jíst celoročně. Kvalita a výživové hodnoty zeleniny a ovoce jsou v chladných měsících spíše k pláči, to ale neznamená, že bychom je měli na podzim a v zimě ignorovat. Aspoň nějaké láky nám pořád dodávají. Jezte pestře a potraviny často střídejte.
Vhodně namíchaný jídelníček snižuje riziko vzniku ženské i mužské alopecie, což je velmi častá příčina nadměrného vypadávání vlasů. Jde o neinfekční onemocnění pokožky z různých příčin, které by měl posoudit kožní lékař (dermatolog).
Dostatek bílkovin v jídelníčku
Bílkoviny (proteiny) vytvářejí vlasové folikuly, konkrétně stavební bílkovina keratin. Folikul je tkáň, která v pokožce obaluje vlas a ten z ní vyrůstá. V nedávné studii vědci zjistili, že lidé, kterým vypadávají vlasy, mají akutní nedostatek aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin.
Zjednodušeně, čím méně aminokyselin ve stravě, o to méně keratinu a o to výraznější vypadávání vlasů.
Mějte ve stravě dostatek bílkovin a, pokud nejste vegan, určitě myslete i na ty živočišné. V jídelníčku mějte každý den nějaký zdroj bílkovin, typicky luštěniny, ořechy a semínka, vejce, ryby (ideálně mořské), mléčné výrobky (ideálně neochucené a zakysané) a drůbež.
MĚJTE JASNO, CO JÍST: Podívejte se na významné zdroje rostlinných a živočišných bílkovin.
Multivitamínové doplňky proti vypadávání vlasů
Vědci považují za hlavní látky proti vypadávání vlasů zejména vitamín A, B, C a D, dále železo, selen a zinek. I zde musím opět zdůraznit význam pestré stravy. Pokud chcete příjem látek urychlit a zvýšit, vyberte si některý z volně dostupných doplňků stravy.
Tyto látky vám pravděpodobně doporučí i dermatolog, takže s ním během vyšetření mluvte o vhodné stravě a konkrétních výrobcích.
Vhodná je i vlasová kosmetika s obsahem zmíněných látek, avšak v této formě mají o něco nižší vstřebatelnost a tělo z nich nemá takový užitek jako právě z potravin a šetrné péče.
JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ: Selen se zinkem a dalšími prospěšnými složkami obsahují kapsle Blendea Hair Vitality pro ženy i muže.
Užívá se 1 kapsle denně, přičemž snížení vypadávání vlasů lze pozorovat již po prvních 3 týdnech. Jedno balení vám vystačí na 2 měsíce péče o vlasy.
Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít s podporou kvality vlasů a s prevencí jejich vypadávání.
Vitamín A
Vitamín A obsahuje sloučeniny retinoidy s příznivým vlivem na zdraví a kondici pokožky, a také na zdravý růst vlasů. Jelikož vlas vyrůstá z pokožky, je vhodné její přirozenou funkci a kondici udržovat.
Dermatologové předepisují retinoidy pro léčbu kožních nemocí jako alopecie nebo psoriáza. Tyto nemoci jsou běžnou a rozšířenou příčinou vypadávání vlasů.
Snažte se mít dostatek Áčka přímo ve stravě. Pokud trpíte nemocí kůže, vhodné léky konzultujte s kožním lékařem.
MĚJTE PŘEHLED: Vitamín A: Podrobný profil, zdravotní benefity a rizika předávkování.
Upozorňuji, že nejvyšší obsah Áčka je v mase, konkrétně ve vnitřnostech. Rostlinné potraviny obsahují jeho jinou formu a to provitamín A. Naše tělo si vitamín A vyrobí právě z provitamínu A.
Vitamín D
Dostatek vitamínu D má zásadní vliv na kvalitu a zdraví pokožky i vlasů. Podílí se na tvorbě nových vlasových folikulů, ze kterých mohou vyrůstat nové vlasy. Díky novým folikulům udržíte potřebnou hustotu vlasů a zabráníte vypadávání těch starších.
Optimální množství Déčka přijmete ve stravě (mořské ryby a řasy, kterými se ryby krmí, zvířecí vnitřnosti) a ze slunečního záření. Snažte se každý den vystavovat slunci aspoň 15 minut, ideálně déle.
-
Lipozomální Vitamin D3+K2 sprej 10 mlOd 249 Kč
Saw palmetto proti vypadávání vlasů u mužů
Drobná palma Saw palmetto (latinsky Serenoa repens, česky Serenoa plazivá), respektive její plody pomáhají mužům udržet optimální hladinu testosteronu. Snížený testosteron sice není primární příčinou vypadávání vlasů. Platí ale, že čím je hladina hormonu vyšší, o to zdravější a hustější vlasy jsou, což je chrání před nadměrným padáním.
Podle výsledků studií pomohla růstu vlasů denní dávka 100 až 320 miligramů extraktu ze Saw palmetto. Rostlina a výrobky z ní jsou vhodné pro muže, kterým vypadávají vlasy kvůli alopecii a dalším kožním nemocem.
Správná péče o vlasy, která zabrání vypadávání
Předpokládám, že si myjete a sušíte vlasy minimálně obden, pokud ne denně. Právě kvůli tomu, že vlasy myjeme tak často, mohou slábnout, mít zhoršenou kvalitu a kvůli tomu vypadávat. Čtěte pozorně a snažte se do péče zařadit co nejvíce z těchto tipů.
Pravidelné, ale ne přehnaně časté mytí vlasů
Pravidelné mytí neznamená každodenní mytí. Experti na zdraví vlasů ženám i mužům doporučují mýt vlasy maximálně 3x za týden. Mnohým lidem dokonce stačí i pouhé jedno mytí. Pokud již dnes evidujete, že jsou vlasy suché, slabé a pokožka svědivá a podrážděná, možná si je myjete až příliš často.
Vlasová hygiena je ale pořád důležitá. Pokožku hlavy udržuje čistou a hydratovanou. Zároveň brání před množením a hromaděním bakterií, které mohou vyvolávat podráždění, infekce, záněty a s nimi vypadávání a lámání.
Používejte jemné šampony s ideálně co nejčistějším složením. Ptejte se své kadeřnice nebo prodavačky v drogérii. Každý má jiné vlasy, proto je vždy rozumné ptát se i svého dermatologa.
MĚJTE PŘEHLED: 6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?
Neagresivní úprava vlasů
Já jako krátkovlasý muž spíše nemohu hodnotit, kdo nosí jaký účes 🙂 Některé účesy ale vlasům škodí. Jsou to hlavně různé silně utažené copánky, culíky a drdoly, které vídám denně na slečnách v ulicích.
Pokud si totiž vlasy příliš silně utáhnete, vytvoříte dlouhodobé tahání vlasů. To nadměrně zatěžuje vlasové kořínky a není překvapením, když kořínek tento nápor nevydrží a vlas uvolní. Vlasům se uleví až někdy večer, když si je rozpustíte. A to je škoda.
Mnohým lidem, a hlavně ženám vlasy nepadají kvůli problematické pokožce a nesprávné výživě, ale právě kvůli tomuto „dobrovolnému“ přetěžování vlasových folikulů. Zamyslete se proto nad svým účesem a dopřejte vlasům více svobody.
Další chyba, kterou dělají převážně ženy, je přehřívání a vysušování vlasů použitím kulmy, žehličky na vlasy a fénů. Poškozují vlasový stvol, což je viditelná část vlasu, a tedy ne jeho podkožní část. Přístroje mohou dokonce měnit barvu vlasů.
Zde vám odborník doporučí nechat vlasy vyschnout přirozeně na vzduchu. Pokud ráno spěcháte a máte vlhké vlasy, před mrazem je chraňte pod čepicí.
Neagresivní barvení vlasů
Barvení vlasů je primárně ženská záliba, samozřejmě si je ale barví i mnozí muži. Běžně dostupné, levnější barvy jsou agresivním chemickým koktejlem, který může velmi jednoduše poškozovat vlasy i vlasovou pokožku.
V drogérii nebo u kadeřníka se zeptejte na šetrné organické barvy. Neobsahují rizikový peroxid či amoniak. Udělejte to i pokud nyní s vlasy problémy nemáte. Čím déle budou tyto prchavé jedy působit, o to rychleji dojde k vypadávání a ztrátě kvality vlasů.
Myslete na to, že zdraví vlasů je vždy nadřazené módním trendům. Může se velmi jednoduše stát, že za 10-20 let již nebudete mít co barvit a to jistě nechcete dopustit (to se mi to ale mudruje, když mám sám vlasy asi 4cm dlouhé, že jo 🙂 )
Kokosový olej
Jak jsem psal, vlasová kosmetika by měla být co nejčistější a bez agresivních chemikálií. V rámci péče se jako ideální jeví přírodní produkty, třeba kokosový olej. Ten podle studií brání poškození vlasů, které vyvolala nešetrná péče a agresivní prostředky (barvy, laky, tužidla, kondicionéry apod.). Hydratuje, zjemňuje a vyživuje pokožku hlavy.
Vlasy může dále oslabovat i UV záření, pokud se mu vystavujeme příliš dlouho a nechráníme vlasy kloboukem či kšiltovkou. Kokosový olej pomáhá i zde.
Olej vmasírujte i přímo do pokožky na hlavě. Zlepšuje prokrvení a stimuluje opětovný růst. Pomáhá vázat bílkoviny, o kterých jsem psal, že jsou nezbytné pro pohodlí vlasové pokožky a vlasových folikulů.
Olivový olej
Stejným způsobem jako kokosový olej používejte ten olivový, ideálně v BIO kvalitě a za studena lisovaný. Ten je nejčistší. Vlasy chrání před vysoušením, lámáním a řídnutím. Dobrý olej mějte vždy i ve spíži a vůbec ním nešetřete ve studené ani teplé kuchyni. Jak jsem psal, základem pro výživu vlasů je vždy stravování a konkrétně středomořská strava, kde hraje olivový olej hlavní roli.
Každý den naneste na vlasy a do pokožky hlavy 2 polévkové lžíce kvalitního oleje, nechte 30 minut působit a poté vlasy jemně opláchněte vlažnou vodou.
Esenciální oleje
Esenciální oleje mohou tlumit vypadávání vlasů. Odborné studie zmiňují přínosy heřmánkového oleje (prodáváme i pod značkou Blendea), dále oleje levandulového, tymiánového, tea tree, z citronové trávy a máty peprné.
Oleje byly účinné u lidí, kterým vypadávaly vlasy kvůli alopecii. Oleje používali smícháním s několika lžičkami jiného nosného oleje (třeba kokosový nebo olivový), který aplikovali na pokožku hlavy 10 minut před mytím. Opatrní buďte, když si všimnete alergické reakce. Pokud se objeví, zkuste jiný esenciální olej.
Šťáva z cibule
Nastrouhejte obyčejnou cibuli a vyždímejte z ní šťávu. Naneste ji na vlasy a pokožku hlavy 2x denně. Cibulová šťáva se osvědčila u lidí, kterým vypadávají vlasy kvůli alopecii.
Lékaři za účinnou látku považují síru, kterou cibule přirozeně obsahuje. Ve studii cibulová šťáva podpořila růst vlasů až u 87 % účastníků.
Masáž pokožky hlavy
Vědci sice nepotvrdili účinek masáže pokožky hlavy proti vypadávání vlasů, určitý předpoklad tam ale je. Masáž prokrvuje a pomáhá lépe vyživovat vlasové folikuly i kořínky, takže jistě není zbytečná.
Podle studie pomohly již 4 minuty masáže hlavy po dobu 24 týdnů růstu a hustotě vlasů. Masáž je navíc velmi příjemná a pomůže zklidnit mysl, až se budete třeba rozčilovat nebo se bát kvůli ztraceným vlasům.
Masírovat vás může jiná osoba, kupte si masážní nástroj nebo použijte klasický kartáč. Pomůže vám i video níže.
Jóga proti vypadávání vlasů
Ani mě nenapadlo, že může mít jóga co do činění s kvalitou a vypadáváním vlasů. Zdroje mě ale překvapily, proto tento bod nemohu nezmínit.
Mezi časté příčiny vypadávání patří nadměrný a dlouhodobý stres, který dovede jóga účinně snižovat. Jóga pomáhá prokrvení a výživě pokožky hlavy, což je nezbytné pro opětovný růst silných vlasů. Naučte se cviky podle videa.
Příčiny vypadávání vlasů
Nejdříve jsem seřadil výživové a domácí tipy proti vypadávání vlasů. Nyní ale musím vysvětlit, proč vlastně vlasy vypadávají.
Ideální je, pokud vám přesnou příčinu identifikuje lékař. Cestou k němu si ale můžete přečíst, co by eventuálně mohlo stát za padáním u vás.
Zdravému člověku denně vypadne kolem stovky vlasů, a tak je to zcela normální. Vlas prochází svými cykly od růstu přes „dospělost“, přičemž je normální, že vlas někdy umře a vypadne. Zpozorněte, pokud vám začnou vlasy padat náhle a všimnete si také jejich ztenčení. To je již případem pro dermatologa.
Vypadávání nemusí být nutně příznakem nemoci ani stáří. Vlasy mohou vypadávat dočasně a krátkodobě kvůli nedostatečné stravě, negativní změně životosprávy, silně stresující události či kvůli průběhu léčby (typicky u onkologických pacientů). Aktuální je i vypadávání kvůli prodělanému Covidu-19. Vlasy budou padat, dokud se nemoc nevyléčí a změna životosprávy neustálí.
Vlasy mohou padat kvůli dědičnosti. Všimněte si svých rodičů nebo prarodičů, a pokud uvidíte plešatá místa, nebude překvapením, když začnou padat i vám. Dědičné vypadávání trápí až 50 % mužů a kolem 15 % žen.
Zdravotní příčiny: | kožní problémy (alopecie, psoriáza), exémy, infekce, nesprávná funkce štítné žlázy |
Přílišné tahání za vlasy: | typicky kvůli těsným copánkům a drdolům |
Hormonální nerovnováha: | často během těhotenství, po porodu, v menopauze |
Některé léky: | typicky léky proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku, artritidě nebo depresím |
Stres: | oslabuje vlasové folikuly, kvůli čemu po čase uvolní vlas a ten vypadne |
Existuje léčba vypadávání vlasů?
Cílem článku bylo vysvětlit vám, proč vlasy nejčastěji vypadávají a co můžete udělat sami doma. Zároveň také představení nového produktu Blendea Hair Vitality pro podporu hustoty a kvality ženských i mužských vlasů.
Konkrétní léčebnou metodu vám vždy doporučí lékař. Ten má jako jediný přehled o konkrétní příčině vypadávání, proto jej neváhejte navštívit.
Existují různé léčebné i kosmetické metody, které brání nadměrnému vypadávání vlasů, případně podporují jejich opětovný růst a hustotu. Sám ale nejsem dermatolog, proto rád přenechám slovo odborníkům. Nechte se vyšetřit u kožního lékaře. Takto po internetu nelze zjistit konkrétní příčinu. Dermatolog může potřebovat různé testy, které dovede provést pouze v jeho ordinaci.
-
Produkt na prodejHair Vitality 60 kapslíOd Original price was: 499 Kč.379 KčCurrent price is: 379 Kč.
Vypadávání vlasů a často kladené otázky FAQ
Která je hlavní příčina vypadávání vlasů?
Vlasy nejčastěji padají kvůli dědičnosti a stáří.
Mohu vypadávání vlasů zastavit sám?
Za vlasy netahejte a nenoste účesy, které vlasy tahají, vlasy nepřehřívejte a nepřesušujte kulmou nebo fénem. Sušte je přirozeně na vzduchu, chemicky je neošetřujte a neodbarvujte, nechte si doporučit jemný a šetrný šampon a ostatní vlasovou kosmetiku, používejte měkké a jemné hřebeny i kartáče.
Kvůli čemu vypadávají vlasy ženám?
Důvodů může být mnoho. Nejčastěji jde o hormonální změny v těhotenství a během kojení, kvůli poruchám funkce štítné žlázy, chudokrevnosti, autoimunitnímu onemocnění, nemoci kůže nebo syndromu PCOS.
Které vitamíny a minerály pomáhají proti vypadávání vlasů?
Experti doporučují zaměřit se na příjem vitamínu A, B, C a D, dále železa, selenu a zinku.
Mohou vlasy, které již vypadly, znovu narůst?
V některých případech ano, ne však ve všech. Vypadávání vlasů lze obvykle tlumit a zpomalit. Vlasy, které vypadly kvůli alopecii či jiné kožní nemoci, obvykle do jednoho roku dorostou. Růst lze podpořit i pomocí léků, chirurgického zákroku nebo světelné terapie. Kontaktujte dermatologa.
Může se vypadávání samo ztratit a vlasy začít znovu růst?
Vždy záleží na příčině. Pokud jde o nějaký výživový nedostatek a konkrétní živinu přidáte do jídelníčku, vlasy se vzpamatují. Stejně tak pokud se o ně nesprávně staráte a zařídíte nápravu. Pokud je důvodem závažnější nemoc, pravděpodobně se neobejdete bez léčby.
Kdy mohu tvrdit, že mi vlasy padají nadměrně?
O nadměrné vypadávání jde, pokud při mytí nebo česání náhle ztratíte výrazné chomáče vlasů. Zdravý člověk normálně ztrácí kolem 100 vlasů za den a toto množství si obvykle ani nevšimne. Při výrazné ztrátě kontaktujte dermatologa.
Mohu zjistit vypadávání vlasů i doma?
Ano, ale zjištění bude pouze orientační. Projděte si prsty několikrát přes vlasy nebo za ně mírně zatahejte. Pokud z trsu cca 60ti vlasů vytáhnete kolem 5-8 vlasů, je to normální. Pokud vám ale v ruce zůstane většina vlasů, trpíte nadměrným padáním a měli byste se nechat vyšetřit u kožního lékaře.
Lze příčinu nadměrného vypadávání vlasů zjistit i z krve?
Ano, je to možné v případě, že má dermatolog podezření na některou nemoc, infekci, výživový nedostatek nebo nerovnováhu hormonů. Kromě vzorku krve může potřebovat i vzorek pokožky hlavy, ze které získá malou část (tzv. biopsie pokožky hlavy).
Co jsme zjistili o vypadávání vlasů?
Zjistili jsme, že vlasy jsou velmi citlivé na správnou a dostatečnou výživu. Ve velké míře odzrcadlují zdravotní stav.
Bohužel si někdy za vypadávání můžeme sami kvůli nešetrné a příliš agresivní péči o ně. Škodí jim horké suché kulmy a žehličky. Vlasy nesnášejí těsně utažené copánky ani drdoly. Dopřejte jim více volnosti. Nesušte je na popel a nechte je vždy přirozeně uschnout. Zároveň je nemyjte příliš často. 3x za týden je dost.
Z produktů Blendea určitě vyzkoušejte kapsle Hair Vitality. Jsou vhodné pro ženy i muže a doručíme vám je do 2 pracovních dnů.
Máte vlastní zkušenost s příčinou vypadávání vlasů nebo se vám padání povedlo zastavit? Nás v týmu Blendea i naše čtenáře zajímá jak 🙂
Určitě nám dejte vědět v komentářích pod článkem. Tam se také ptejte, pokud vás zajímá cokoliv, co v článku nezaznělo.
Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás 🙂 Krásný den, pevné zdraví a vždy husté a krásné kadeře bez vypadávání přeje Lukáš z blogu Blendea.
- 1 Jídelníček a konkrétní živiny proti vypadávání vlasů
- 2 Správná péče o vlasy, která zabrání vypadávání
- 3 Příčiny vypadávání vlasů
- 4 Existuje léčba vypadávání vlasů?
- 5 Vypadávání vlasů a často kladené otázky FAQ
- 5.1 Která je hlavní příčina vypadávání vlasů?
- 5.2 Mohu vypadávání vlasů zastavit sám?
- 5.3 Kvůli čemu vypadávají vlasy ženám?
- 5.4 Které vitamíny a minerály pomáhají proti vypadávání vlasů?
- 5.5 Mohou vlasy, které již vypadly, znovu narůst?
- 5.6 Může se vypadávání samo ztratit a vlasy začít znovu růst?
- 5.7 Kdy mohu tvrdit, že mi vlasy padají nadměrně?
- 5.8 Mohu zjistit vypadávání vlasů i doma?
- 5.9 Lze příčinu nadměrného vypadávání vlasů zjistit i z krve?
- 6 Co jsme zjistili o vypadávání vlasů?
Dobrý den, můžu brát při kojení přípravek Blendea Hair Vitality 60 kapslí?
Dobrý den.
Užívání by závažný problém představovat nemělo, nicméně pro všechny doplňky stravy (nejenom Blendea, ale naprosto všechny doplňky na trhu) platí následovné upozornění: „Nedoporučuje se užívat těhotným ani kojícím ženám“. Obecně tehdy Hair Vitality nemohu doporučit.
Co doporučuji je vzít si složení výrobku a zeptat se lékaře, ke kterému chodíte. Má o Vašem zdravotním stavu a bezpečých možnostech nejlepší přehled.
Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea