• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Potíže v podobě infekce močových cest a zánětu močového měchýře postihují častěji ženy než jejich mužské protějšky. Zdánlivě banální problém může vést až k poškození ledvin, pokud je zanedbána léčba a nedbá se na preventivní opatření. Jak zánět vzniká a lze mu předejít? 

Močové cesty versus močový měchýř

V první řadě je nutné rozlišovat mezi močovými cesty a močovým měchýřem. První pojem označuje celé ústrojí, které tvoří tři části a to močová trubice, močový měchýř a ledviny. Močový měchýř je tedy pouze část močových cest. Zánětlivé onemocnění může postihnout celé močové ústrojí nebo jednu z jeho částí. 

  • zánět močové trubice = uretritida
  • zánět močového měchýře = cystitida
  • zánět ledvin = pyelonefritida

Zatímco u mužů se problémy s infekcemi močových cest projevují spíše výjimečně, u žen je riziko vzniku zánět močového měchýře poměrně velké. Důvodem je kratší močová trubice u žen, jejíž vyústění se nachází v těsné blízkosti oblastí pochvy i konečníku. Bakterie z okolí řitního otvoru se ke genitálu dostanou mnohem snáze.

Zánět močového měchýře častěji postihuje ženy než muže.

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Moč mimo jiné funguje jako přirozená dezinfekce a při průchodu čistí močové cesty a oblast kolem řitního otvoru. Nejsou-li všechny bakterie odstraněny, mohou vést k infekci a vyvolat zánět. 

Náhlý zánět se nazývá akutní cystitida, chronický či dlouhodobý zánět močového měchýře se označuje jako intersticiální cystitida.

Ve většině případů infekce postupuje vzestupně z tlustého střeva přes hráz až do močové trubice, močového měchýře a v nejhorším případě může zasáhnout ledviny. Zánět ledvin je velmi nebezpečný zdravotní problém.

Ke vzniku zánětu močového měchýře přispívá:

  • nedostatečná hygiena,
  • nevhodné oblečení zejména v chladném prostředí, 
  • delší posedávání na studené zemi,
  • psychosomatické příčiny,
  • zadržování močení,
  • nedostatečný pitný režim,
  • vrozené vady močové trubice a měchýře,
  • střídání sexuálních partnerů, 
  • nechráněný pohlavní styk,
  • močové kameny,
  • zvětšení prostaty a nechráněný anální sex u mužů,
  • močová cévka a permanentní močový katetr zavedený v močové trubici,
  • anoskopie, rektoskopie a případně koloskopie,
  • užívání některých léků,
  • radiační terapie v oblasti pánve při léčbě nádorů,
  • úraz (poranění míchy, mrtvice) či chirurgický zásah na močových cestách,
  • změny v imunitním systém v důsledku nemocí, jako cukrovka (diabetes), rakovina, HIV a podobně.

Obecně jsou ke vzniku zánětu močového měchýře nejvíce náchylné těhotné ženy. Vyvíjející se plod totiž tlačí na močový měchýř, který se nemůže správně vyprázdnit. Neléčený zánět v období těhotenství může vést i k předčasnému porodu.

Ke vzniku zánětu jsou náchylnější ženy během těhotenství.

Projevy, který signalizují zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je značně nepříjemný zdravotní problém, který v žádném případě není vhodné přecházet, ignorovat a zanedbávat. Onemocnění je přitom poměrně snadno rozpoznatelné už na základě prvních příznaků, mezi něž patří:

Už v tomto okamžiku má smysl zahájit léčbu, která spočívá v klidovém režimu a užívání přípravků, které podporují zdraví močových cest. Více o tom v dalším odstavci.

Postup zánětu bývá poměrně rychlý a brzy následují další příznaky jako:

Při včasné léčbě příznaky během několika dní poleví. Většinou stačí volně prodejné léky a přípravky určené na zánět močového měchýře, ve vážnějších případech lékař předepíše antibiotika. S mírnými bolestmi si poradí přípravky na bolest obsahující paracetamol.

Většinou se jedná o stavy doprovázené příznaky pokročilého stádia:

Není-li včas zahájena léčba a dodržován doporučovaný klid může dojít k opakované infekci, zúžení močové trubice, trvalému poškození a silné bolesti ledvin až k otravě krve neboli sepsi.

Pomoci mohou kapsle s extraktem z brusinky. Brusinka totiž přispívá k normálnímu stavu močových cest.

Způsoby léčby zánětu močového měchýře

Sám o sobě nemusí zánět močového měchýře představovat nijak závažný problém. Důležité je co nejdříve po rozpoznání prvních příznaků zaujmout správný přístup. Jako první pomáhá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a užívání přípravků na močové cesty, které slouží k pročištění močových cest od škodlivých látek a obnovení jejich funkcí.

Při zánětu močového měchýře pomáhá užívat:

  • kvalitní bylinný urologický čaj obsahující byliny prospívající zdraví močových cest,
  • kapsle s extraktem z brusinek, které očišťují močový měchýř od bakterií,
  • vitamin C zvyšuje kyselost moči a kyselé prostředí bakterie “nemusí”, a podporuje imunitní systém,
  • vitaminy A, D, E posilují imunitu a zlepšují regeneraci sliznic.

Na silné bolesti podbřišku a beder rovněž pomáhá suché teplo. Pro tyto případy se hodí mít doma termofor nebo hřejivé polštářky, které se nahřejí v mikrovlnné troubě a přiloží se na bolavé místo. Teplo udrží až několik hodin. Pomáhá tak nosit volné a pohodlné oblečení, jež netlačí na močový měchýř.

Pokud příznaky přetrvávají, je žádoucí návštěva lékaře, který většinou předepíše antibiotika. Zasáhne-li zánět ledviny, mohou být léky aplikovány injekčně. Některé případy vyžadují léky tlumící bolest a časté nutkání k močení. S antibiotiky je však třeba zacházet obezřetně kvůli hrozící rezistenci neboli zvýšené odolnosti na antibiotika.

Léčba zánětu močového měchýře obvykle trvá 3 až 10 dní dle závažnosti zánětu. Doba léčby bývá kratší u méně komplikovaných infekcí. Antibiotika se užívají cca týden, pokud lékař nerozhodne jinak. Obvykle je nutné spotřebovat celé balení. 

Brusinky a další bylinky používané při infekci močových cest

K  tradičním prostředkům v péči o močové cesty patří přípravky obsahující brusinky nebo extrakt z brusinek. Brusinky se totiž vyznačují antiadhezními účinky, ze sliznice močového měchýře odlupují bakterie a urychlují tak očištění této oblasti. 

Další byliny podporující normální funkce močových cest:

  • zlatobýl obecný, 
  • třapatka nachová, 
  • heřmánek pravý, 
  • jehlice trnitá, 
  • bříza obecná,
  • medvědice lékařská.

Další z často používaných složek v přípravcích, které pečují o zdravé močové cesty bývá monosacharid D-manosa. Organismus tento cukr není schopen metabolizovat a z těla jej vylučuje v moči. Prospěšný je v tom, že brání uchycení bakterie E.coli na sliznici močového měchýře. Přirozeně se D-manosu nachází v některých druzích ovoce, například jablkách.

Jedním z nejznámějších pomocníků při zánětu močového měchýře jsou brusinky.

Osvědčené tipy, jak předejít zánětu močového měchýře

Exituje-li něco horšího než zánět močového měchýř, pak je to opakovaný zánět močového měchýře. O chronickém zánětu se hovoří, pokud se zánět objeví minimálně třikrát do roka. Dlouhotrvající a opakované infekce vážně oslabují močový měchýř a dochází například ke snížení jeho kapacity. 

Aby k tomu nedocházelo, je vhodné dodržovat základní preventivní opatření chránící před infekcemi močových cest. Jedná s o:

  • správnou hygienu intimních částí těla zejména po návštěvě toalety,
  • dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč, díky močení se tělo zbavuje bakterií,
  • chráněný pohlavní styk a hygienu po pohlavním styku,
  • udržování oblasti genitálií čisté a suché.

Po vyprázdnění se zásadně otírejte zepředu dozadu, abyste zabránili šíření bakterií v anální oblasti pochvy a močové trubice. Rovněž se častěji sprchujte než koupejte ve vaně. Hygienu intimních částí provádějte každý den, nepoužívejte k tomu drsná mýdla a buďte jemní. Kůže je v těchto místech jemná, citlivá a náchylná k podráždění.

Nevhodné je naopak:

Při častějších potížích je doporučeno omezit pití nápojů, které mají tendenci dráždit močový měchýř. Jedná se zejména o kávu, nápoje obsahující kofein a alkohol. Rovněž konzumace jídel s vysokým obsahem jednoduchých cukrů může mít na močový měchýř negativní vliv. To samé platí pro dlouhodobé a pravidelné některých léků.

Náchylnější ženy by měly dbát na nošení prodyšného bavlněného prádla a na převlékání mokrých plavek po každém koupání, ať už ve veřejném bazénu, venkovním koupališti či v rybníku.

Noste pohodlné prádlo a pijte dostatek tekutin

Se zánětem močového měchýře není radno si zahrávat. Pokud na záněty trpíte, dbejte na pitný režim, noste kvalitní prádlo a vyhýbejte se častému nošení příliš těsného oblečení. 

Žádnou chybu neuděláte ani preventivním užíváním bylinných přípravků, které prospívají močovým cestám a udržují je zdravé a v kondici, nejlépe v kombinaci s vitamíny, jež posilují imunitní systém a zvyšují tak celkovou odolnost organismu.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

10 komentářů: “Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence”

  1. Dobrý den paní Moniko Šaříková, mám problémy ale sem je psát nechci. Můžete se mi ozvat na e-mail ? Děkuji přeji hezký den ať se Vám daří Marie

    • Dobrý den, Marie.
      Autorka článku, slečna Šaříková, už pro náš blog nepíše. Jakýkoliv dotaz mi pošlete na chladek.emarkest@gmail.com. Pokud budu umět, moc rád poradím 🙂
      Pěji krásný den a pevné zdraví.
      Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea

    • Můj manžel je po mozkové příhodě ,byl přes prázdniny v LDN , kde mu dali katetr. Dostal zanet moč.měchýře, léčili antibiotiky. Po propuštění domů se mu zánět opakoval- přestal močit a musel do nemocnice. Znovu mu dali katetr na moč a prelecili antibiotiky. Po propuštění domů pil vodu s brusinkou a uro Manosu v tbl. Stále ma katetr. Bylo to v pohodě, ale dnes večer mel v moči krev. Co bych měla dat na doleceni?

  2. Dobry den.Prosim o radh. Mela jse zanet mocoveho mechyre.Vse odeznelo po piti urolog.caje a uzivani brusinek. Zadne bolesti nebyly, jen castejsi moceni. Pak ale zustal podivny zapach, ktery zacina od cca 15 hodin. Rano uz neni, ale stale zacina odpoledne.Tezko se jej zbavuji, ulpiva na odevech, na rukou, na pradle atd. Zbavuji se jej pouze pouzivanim parniho pristroje, kterym kazdou vec dezinfikuji. Ted jsem zacala pouzivat abtibakterialni praci prostredky .Veskere odevy v tom peru. Prosim o radu, pokud v podobne situaci nekdo byl. K lekari s tim nemohu, radi mi jen obvykle postupy, ktere delam. Dekuji a zdravim vas.

    • Dobrý den.
      Pokud Váš urolog tvrdí, že již zápalem netrpíte, orientoval bych se podle něj. Zápach moči neovlivňuje pouze prodělaný zánět, ale také strava a pitný režim. Zamyslete se, co jíte, pijete i to, zda kouříte. Pokuste se identifikovat, co by mohlo zápach způsobovat a zkoušejte věci postupně vyřazovat a sledovat změny.
      Lituji, ale to je vše, co Vám mohu ze své pozice poradit. Rady lékaře jsou vždy nadřazené všem ostatním.
      Přeji hezký den a co nejrychlejší vyřešení problému.
      Lukáš Chládek z blogu Bendea

  3. Dobrý den, ještě cca před 3 týdny až měsícem jsem to asi docela přeháněl s klimatizací, cca po týdnu mě pobolívalo okolo kříže a v oblasti ledvin a v podbřííšku v oblasti močáku z čehož jsem usoudil, že jsem nastydl ,,na spodek“a mam asi zánět močových cest, Cca před 14 dny se objevil čirý výtok, v malém množství spiše v noci,přes den jsem nic nezaregistroval a trochu pálení při močení, tak jsem v lékárně dostal brusinkové preparáty a urologický čaj a skoro po 10 dnech se nic nezměnilo… moč nezapáchá, ale přes noc se mi na ubrousku objeví pár zaschlích nepáchnoucích flíčkú avšak barvy světle žluté až do zelenkava, múže to být známka prúběhu zánětu močových cest ? A je jiná léčba než hned běžet k urologovi ? Děkuji za odpověď…

    • Dobrý den, Petře.

      U urologa jste se měl hlásit již dávno, ideálně do 3 dnů od Vašeho nachlazení a začetí komplikací.
      Příznaky pravděpodobně, resp. téměř určitě souvisí s bakteriální infekcí někde v močových cestách. Co přesně je postiženo dovede zjistit pouze lékař, takže doma čekáte zbytečně a preparáty i čaje jsou spíše doplňkovou součástí léčby, než rychlou a potřebnou pomocí. Vy potřebujete v první řadě antibiotika, které předepisuje opět pouze lékař. Bez nich Vás může infekce trápit ještě pěkně dlouho, zároveň může postupovat dál a napáchat ještě větší škody. Nelze čekat, záněty se samy od sebe neztrácejí. Pokud urologa neznáte/nemáte, najděte si nějakého v okolí přes tento odkaz: https://www.znamylekar.cz/hledat?q=urolog&loc=&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=42

      Přeji krásný den, pevné zdraví, a hlavně co nejrychlejší cestu za odborníkem. Skoro měsíc běháte se zánětem močových cest a odborné pomoci se Vám ještě nedostalo. Doporučuji ihned jednat.

    • Můj manžel je po mozkové příhodě ,byl přes prázdniny v LDN , kde mu dali katetr. Dostal zanet moč.měchýře, léčili antibiotiky. Po propuštění domů se mu zánět opakoval- přestal močit a musel do nemocnice. Znovu mu dali katetr na moč a prelecili antibiotiky. Po propuštění domů pil vodu s brusinkou a uro Manosu v tbl. Stále ma katetr. Bylo to v pohodě, ale dnes večer mel v moči krev. Co bych měla dat na doleceni?

  4. Dobrý den. Prosím, může se Biseptol dlouhodobě ( i několik let) pouzivat jako profylaxe na chronické záněty močového mechyre, 1 tbl.na noc? Četla jsem, že půl tablety, ale já mám užívat celou. Děkuji, s pozdravem Soňa

    • Dobrý den, Soňo.
      Lituji, ale mohu Vám pouze doporučit poslouchat pozorně svého lékaře, který Vám daný lék předepisuje.
      Má největší přehled o Vašem zdraví a vhodné dávce léku právě pro Vás.
      Takový přehled kromě lékaře nemá nikdo, takže takto po internetu Vám nedovede nikdo kromě lékaře přesně poradit.
      Přeji krásný den a vždy pevné zdraví.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek