6 každodenních stresů a TIPY, jak se z nich nezbláznit

Stres. Věčný strašák dnešní generace, jeden z nejzásadnějších problémů, který nás sužuje a často kvůli němu trpí naše psychická a fyzická stránka. Jaké jsou každodenní stresové situace, které nás potkávají a jak se s nimi vyrovnat, nebo jim dokonce přímo předcházet?

Stres. Věčný strašák dnešní generace, jeden z nejzásadnějších problémů, který nás sužuje a často kvůli němu trpí naše psychická a fyzická stránka. Jaké jsou každodenní stresové situace, které nás potkávají a jak se s nimi vyrovnat, nebo jim dokonce přímo předcházet?

 

6 stresů, které se o vás pokoušejí denně. Jak se jim bránit?

Stres ze vstávání a nedostatku spánku

Může se vám to zdát banální, ale je to jeden z nejčastějších stresů, který lidi sužuje. Někdo se bojí toho, že mu nezazvoní budík, jiný toho, že budík neuslyší.

A někdo má stres ze samotného aktu vstávání, tedy vylézt z postele a čelit všemu, co mu nový den přinese. Často proto, že se stresuje už z plánované akce ten daný den. Třeba i jen tím, že nepřijde včas do práce nebo na schůzku.

 

Jak z toho ven?

Dopřejte si kvalitní spánek. Abyste rychle a bez problémů usnuli, zkuste si před spaním na chvilku zacvičit nebo meditovat. V klidu si sedněte, zavřete oči, zhluboka dýchejte a myslete na to, jak zítra bude vše probíhat.

Také se držte myšlenky, že všechno hravě zvládnete, ostatně tak jako vždy. Před spaním určitě nekoukejte dlouze do počítače ani do mobilu. Zkuste si spálnu co nejvíce zatemnit, před ulehnutím vyvětrat a také myslete na to, že je potřeba mít vhodnou matraci, na které se opravdu vyspíte.

TIP: Potřebujete ráno nabudit, ale neholdujete kávě? Naši zákazníci kávu nahrazují zarovnanou odměrkou směsi Bendea SUPERGREENS.

Zelené superpotraviny mají stimulační účinek a dodají energii do téžkých dnů. Určitě se mrkněte na všechny účinky

Blendea účinky

 

Stres z vlastní lenosti a nedostatku pohybu

Pohyb je základ každého zdravého životního stylu. Ať už je to chůze, běh, cvičení v posilovně nebo jakýkoli druh sportu, každý by si měl vybrat alespoň jednu variantu, se kterou se bude cítit dobře a bude mít chuť se jí věnovat.

Jakmile si zvyknete a najedete na pravidelný režim, bude vám pohyb nakonec ještě chybět a na svůj vyvolený sport budete docházet s nadšením a odhodláním. Takže nakonec můžete být ve stresu ne proto, že „musíte jít cvičit“, ale že jste už dva dny necvičili 🙂 A tak je to správně.

 

VIDEO: Cviky hormonální jógy proti stresu. 

 

VIDEO: Velice nenáročná, ale prospěšná domácí rozcvička na 20 minut.

 

Proč sport?

Při sportu, zejména při cvičení se zátěží nebo při gymnastice, produkuje tělo hormon endorfin, což je hormon štěstí. Ten ulevuje naší psychice a nabíjí nás pozitivní energií. Ta nám může chybět, a proto jsme ve stresu – nemáme dostatek pohybu.

Bojujte s únavou a se stresem také třeba cvičením jógy. Že nevíte, jak na to? Nevadí, ráda vám poradím. Vyzkoušejte Čmeláčí dech, cvičení i pro úplné začátečníky:

  • Najděte si klidné místo a posaďte se se zavřenýma očima
  • Uvědomte si své mimické svaly a uvolněte celý obličej
  • Zdvihněte paže k hlavě, ale ramena nechte uvolněná
  • Palci na rukou si zlehka zacpěte uši
  • Ostatní prsty nechce volně položené na hlavě
  • Pootevřete ústa a povolte čelisti
  • Nadechněte se nosem, vydechněte nosem – při výdechu udělejte zvuk „mmmmm
  • Opakujte toto dýchání zhruba 10x

 

VIDEO: Na protažení a zpevnění celého těla je výborná jóga. Podívejte se na jednoduché cviky s instruktorkou Káťou Burešovou. 

 

Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jógy pro optimální hladinu hormonů. 

 

Stres z únavy, kterou je vidět a kazí dojem

Upřímně, koho z nás občas nestresuje při pohledu do zrcadla jeho vlastní odraz? A to zejména chvilku po probuzení. Opuchlý obličej, kruhy pod očima, křídově bílá nebo zašedlá pleť a sebevědomí na bodu mrazu.

V tu chvíli se vám nechce nic jiného, než si vlézt zpět pod deku a zůstat tam alespoň 100 let. Znáte to? Tak já vám poradím, co vám zajistí klidný spánek, ráno vám dodá potřebnou dávku energie a ještě blahodárně podpoří vaši pleť.

 

Jak z toho ven?

Vyzkoušejte zelený životabudič Blendea SUPERGREENS, který kombinuje 4 zelené superpotraviny: mladý ječmen, mladou pšenici, chlorellu a spirulinu.

Zelený ječmen a mladá pšenice omezují pocit únavy a zlepšují usínání, spirulina a chlorela navíc uklidňují a zmírňují stres. Více se o účincích zelených superpotravin můžete dočíst ve studii PharmDr. Margit Slimákové.

 

VÍTE, že si naše zákaznice pochvalují zlepšení a rozjasnění problematické pleti? Podívejte se na video. 

 

Stres z kvality pleti a nezastavitelného stárnutí

Stres může narušit metabolismus, což způsobuje problémy se spánkem, zažíváním a způsobuje další neduhy. A u mnoha lidí se to zanedlouho projeví na pleti: začne svědit s tendencí k zarudnutí a objeví se pupínky.

Jenže to, jak vypadáme, pochopitelně ovlivňuje naši psychiku. Proto se také snažíme starat se co nejlépe o svou pleť. Čistá a zářivá pokožka nám hned zvedne sebevědomí a my se i dobře cítíme.

Jakmile ale zaznamenáme problémy na pleti, psychické stavy se zhoršují. A čím více jsme ve stresu, naše akné se horší. Tím se dostáváme do začarovaného kruhu.

Výzkum Univerzitní dermatologické kliniky při Lékařské fakultě Stanfordské univerzity ukazuje, že chronický stres opravdu může zhoršovat akné.

Ale i z toho se lze dostat ven. Přečtěte si naše tipy, jak bojovat s akné a jeho příznaky i následky.

 

Stres z povinností, práce a vyhoření

Ten pociťujeme více či méně úplně všichni. Globální organizace pro stres, nezávislé globální sdružení zabývající se problematikou stresu na celém světě, dokonce ve své studii tvrdí, že 80 % pracovníků pociťuje stres v práci a téměř polovina potřebuje pomoc s učením, jak stres zvládat a řídit. Navíc 42 % lidí tvrdí, že takovou pomoc potřebují i jejich spolupracovníci.

Je nutné rozlišit, kdy se stresujeme právem, a kdy naopak zbytečně. Zbytečný stres musíme umět hodit za hlavu. Pracovní povinnosti řešte včas, neodkládejte je na neurčito.

Udělejte si na každý den seznam, co všechno musíte zvládnout, ale nedávejte si přehnané cíle, které už předem víte, že nedokážete splnit. Pracovní věci si neberte příliš osobně, to, že někdo nesouhlasí s vašimi nápady, neznamená, že k vám chová antipatie.

Také se nepouštějte do zbytečných konfliktů s kolegy či se svými klienty, které se vás přímo netýkají a nedotýkají. A nakonec rada nad zlato: neusilujte o naprostou dokonalost. Perfekcionismus za každé situace může být opravdu někdy spíše na škodu.

 

Jak z toho ven?

Přestaňte se v práci stresovat, jinak vám hrozí, že práci obětujete své zdraví,“ varuje odborník na psychologii práce Jan Urban. „Jistá míra pracovního stresu je normální a přirozená. Každá práce má své náročné či stresující prvky, a stresující může být proto jakákoli profese včetně té, kterou máme velmi rádi.

Mírný stres, například ten, který vytvářejí náročné termíny, může být dokonce prospěšný. Nutí nás, abychom ze sebe vydali to nejlepší. Je proto možné jej přijímat pozitivně. Současně bychom však neměli propadat představě, že stres je nevyhnutelnou cenou za pracovní úspěch.

Protože zvýšený stres náš výkon snižuje, a to jak okamžitě, tak dlouhodobě. Žít v trvalém stresu znamená proto zahrávat si s ohněm, a to i z čistě pracovního hlediska.

V takové situaci je třeba zamyslet se nad tím, co bychom na svých pracovních zvycích, přístupu k práci či dokonce ke svým spolupracovníkům mohli nebo měli změnit. Platí to tím spíše, že určitá část stresu, která nás v práci provází, není nezbytná.

v práci bez stresu
Přestaňte se v práci stresovat, jinak vám hrozí, že práci obětujete své zdraví.

 

Stres z nezdravého životního stylu a obavy o poklidnou budoucnost

Když už vám to v práci klape, vyděláváte hodně peněz a díky tomu jste vlastně spokojení, může nastat jiný problém – nedostatek času. A to především nedostatek času sama na sebe.

Ten stejný problém mají pak maminky na mateřské, hlavně tedy pokud se starají o více než jedno dítko. Veškerý svůj čas zkrátka soustředí na někoho jiného a pak ani nestíhají plnohodnotné jídlo v pravidelných intervalech. A tak se trápí na pomezí hladu a přibývání na váze.

To všechno roztáčí další kolo stresových situací a negativních myšlenek. Ženy následně často rezignují na veškeré snahy o zlepšení situace a dál se ubíjejí jen svými pocity.

 

Jak z toho ven?

Hledáte recepty na rychlé a zdravé pokrmy? Tyhle dobroty připravíte raz dva, takže ještě stihnete péči o ty, kteří to potřebují. A třeba zachutnají nejen vám.

Zdravá výživa pomůže tělu lépe se vyrovnat se stresem. Dopřejte si zdravý jídelníček – na živiny bohaté, vyvážené a přirozené potraviny a spousta čerstvých a syrových plodin. Dodávají vitamíny a minerály, které jsou právě v období stresu tolik důležité. Káva, čaj, cukr a energetické nápoje nejsou vhodné, protože tělo spíše povzbuzují, než aby mu pomohly se uvolnit.

Také vás trápí nadbytečná kila, kvůli kterým jste věčně ve stresu? Jak hravě zhubnout díky zdravé stravě vám poradíme i v rozhovoru s odbornicí Evou Tóth.

Vyzkoušejte také skvělé banánové lívance, které jistě zachutnají i vašim dětem.

 

Co je vlastně stres a jak vzniká?

Stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. A potkává nás denně. Ať si to více či méně připouštíme.

Stres má dnes různé příčiny. Mohou k nim patřit například psychická zátěž, frustrace v práci, nadměrná zátěž v osobním životě, problémy v rodině nebo nedorozumění s přáteli, v nejhorším případě také nemoc nebo negativní životní změny.

Může to být i stres z dokonalého okolí. Velkým trendem je sledování pozlátka na vymazlených instagramových účtech, kde už místo inspirace a motivace častěji a častěji dochází spíše k frustraci.

Tlak na naši osobu roste každým dnem, stále máme pocit, že bychom měli být ještě lepší, než jsme, zkrátka dokonalí. A proto nás vyděsí každé kilo navíc, každý nový pupínek na pleti anebo obyčejná prezentace v práci nebo ve škole. S tímto pocitem se nám občas špatně usíná, vstává a celkově funguje.

VYZKOUŠÍTE BLENDEU TAKÉ? Nabije vás energií i bez kávy a pomůže pleti, na které se stres nehezky projevuje. Do 2 dnů je u vás spolu se shakerem jako dárek. 

Blendea koupit

 

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek