Chřest hroznovitý, originálně Shatawari, je původem indická popínavá rostlina. Vzhledově se známějšímu Chřestu lékařskému příliš nepodobá. Jeho větvičky jsou obsypané drobnými jehličkami. V červenci jej zdobí bílé či růžové kvítky a v září černo-fialové plody. V tradiční ajurvédské medicíně se šatavari užívá především na ženské i mužské intimní obtíže.
Nás konkrétně budou zajímat studiemi ověřené účinky na zdraví, které povoluje používat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zajímat nás budou všechny ostatní informace o této léčivé rostlině, jako je například původ a přirozené prostředí, formy a způsoby užívání, vedlejší a negativní účinky na zdraví a další zajímavosti, které potřebujete znát ještě před nákupem.
Chřest hroznovitý a jeho pozitivní účinky
Nejčastěji se Shatawari používá při problémech s ženskými pohlavními orgány, například při menstruačních potížích, během těhotenství a kojení a při menopauze. Prospívá však také mužským pohlavním a reprodukčním orgánům.
U žen i mužů podporuje normální funkce trávicího a močového systému, má antioxidační účinky, pomáhá při bolestech hlavy (migrény) a posiluje imunitní systém.
Shatawari a jeho přirozený původ
Šatavari je speciální druh chřestu přirozeně rostoucí v Indii, Nepálu, Himalájích, Srí Lance a severní Austrálii. Svědčí mu vyšší nadmořské výšky okolo 1300 až 1500 m.n.m., daří se mu ve skalnaté a štěrkovité půdě a roste do výšky jednoho až tří metrů.
Kvůli vyhlášeným prospěšným účinkům na zdraví panuje po Chřestu hroznovitém poměrně velká poptávka. V jeho domácím prostředí jej však ohrožuje dlouhodobé znečišťování, odlesňování, těžba a ničení přirozených stanovišť.
Další názvy pro Šatavari
Jako první popsal chřest hroznovitý německý botanik, lékárník a také rostlinný taxonom Carl Ludwig Willdenow v roce 1799. Ten jej latinský nazval Asparagus racemosus, který se do českého jazyka překládá jako Chřest hroznovitý.
Nepálci jej nazývají kurilo a Tamilci vittan. V Austrálii mu domorodci kmene Ngan´gi žijící v oblasti kolem řeky Moyle říkají Yerrwuwu. U nás se ujal počeštělý název šatavari.
Ajurvéda chřest popisuje jako královnu všech bylin. Původní sanskrtský název Shatawari znamená “ta, která má sto manželů” a rostlina jej získala kvůli vysokému obsahu látek, které působí podobně jako ženské hormony estrogeny. Dle ajurvédy posiluje chřest ženy právě v místech, kde produkuje zdravá vajíčka.
K vidění jsou také další upravené názvy:
- Shatavari,
- Shatamull,
- Vrishya,
- indický chřest,
- Shatuli,
- Satavar,
- vrabčí tráva,
- vodní kořen,
- divoký chřest,
- šplhavý chřest.
Chřest hroznovitý a potvrzené účinky dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)
U chřestu hroznovitého je největší zájem o vláknité a hlíznaté kořeny, které obsahují velké množství účinných látek, zejména prospěšných fytoestrogenů.
Shatavari obsahuje:
- fytoestrogeny,
- steroidní saponiny,
- vitamin A,
- škroby,
- polysacharidy,
- rostlinné bílkoviny,
- třísloviny,
- slizy,
- antioxidanty – racemofuran, asparagamin A a racemosol,
- minerály – zinek, mangan, měď, kobalt, vápník a hořčík.
Účinky Chřestu hroznovitého (Asparagus racemosus) potvrzené SZPI:
Prospívá ženským orgánům
Extrakt z kořene šatavari má příznivé účinky na ženské pohlavní a reprodukční orgány. Dodá vám ji potřebnou výživu a podporuje jejich funkce. Užívání chřestu se doporučuje při problémech s otěhotněním, sníženém libidu, ale také při opakovaných vaginálních výtocích nebo pro úpravu zdravého pH uvnitř pochvy apod.
Zmírňuje menstruační potíže
Podporuje duševní pohodu a navozuje hormonální rovnováhu u žen, které trápí potíže při každé menstruaci. Zlepšuje průběh menstruace, obnovuje její pravidelnost, normalizuje hladinu ženských hormonů estrogenů a brání zadržování vody či vzniku nepříjemných křečí.
Pomáhá během těhotenství a při kojení
Podporuje regeneraci ženského organismu těhotných a kojících žen. Zmírňuje ranní nevolnosti, při kojení podporuje tvorbu mléka a mírní poporodní úzkosti a deprese.
Ulevuje od potíží během menopauzy
U starších žen zmírňuje příznaky v přechodu, mezi něž patří časté návaly horka, úzkost a potíže se spánkem. Shatawari uklidňuje a navozuje pocit duševního klidu
Podporuje potenci u mužů
Šatavari prospívá mužským pohlavním orgánům a reprodukčnímu systému. Podporuje potenci a užívá se u mužů, které trápí impotence.
Podporuje funkce trávicího systému
Chřest hroznovitý má prospěšný vliv na zažívací funkce, pomáhá při potížích s častými průjmy, žaludečními vředy, pálením žáhy, ledvinových kamenů nebo syndromu dráždivého tračníku. Také pomáhá při překyselení žaludku a brání nadýmání.
Zklidňuje podrážděné močové cesty
Šatavari má protizánětlivé účinky a je účinná i při problémech s močovými cestami. Zklidňuje podrážděné cesty a pomáhá tak při zánětech močového měchýře a trubice.
Další předpokládané účinky dle ajurvédy:
- vyživuje a tonizuje organismus u hubených a podvyživených osob,
- posiluje imunitní systém – podporuje likvidaci cizích a škodlivých buněk, jako jsou kvasinky, nádorové buňky či toxiny,
- má adaptogenní účinky – zvyšuje odolnost proti fyzickému i emocionálnímu stres,
- pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi,
- působí jako afrodiziakum – zvyšuje sexuální touhu (libido) a potenci,
- pomáhá při kašli – při kašli se užívá kořenová šťáva,
- zmírňuje silné bolesti hlavy – snižuje výskyt migrén,
- zlepšuje celkovou vitalitu a zpomaluje stárnutí tím, že brání úbytku kolagenu,
- podporuje léčbu depresivních stavů.
Nežádoucí a vedlejší účinky Shatawari
Ajurvédská medicína s užíváním kořene shatawari nespojuje žádné významné vedlejší nebo dokonce negativní účinky na zdraví a to ani v případě těhotných a kojících žen. Západní medicína vyzývá ke zvýšené opatrnosti při užívání šatavari zejména během těhotenství, dokud věda neprokáže jeho nezávadnost na zdraví ženy i jejího plodu.
Objevit se však může alergická reakce a to zejména u jedinců, kteří mají alergií na Chřest lékařský. Ti by se měli vyhýbat i Chřestu hroznovitému.
Projevy v případě alergie na chřest:
- kožní vyrážka,
- svědící vyrážka,
- svědění oči,
- rychlejší srdeční tep,
- dýchací potíže,
- závratě.
Kvůli močopudným (diuretickým) účinkům není doporučeno chřest hroznovitý kombinovat s jinými diuretickými bylinami či léky. To platí také pro léky a byliny, které snižují hladinu cukru v krvi.
Kvůli obsahu fytoestrogenů, látek s podobnými účinky jako estrogeny, by Shatawari neměly užívat osoby s různými hormonálními poruchami (např. endometrióza a děložní myomy).
Jak užívat Shatawari bezpečně?
Používá se kořen shatawari nebo hotové doplňky stravy, které lze koupit v lékárně, v obchodech se zdravou stravou nebo na speciálních e-shopech. Čerstvý kořen však lze sehnat jen s obtížemi, nejčastěji se proto užívá prášková forma.
Formy
Na výběr jsou kapsle, prášková a tekutá forma. Tablety obsahují cca od 500 do 1000 mg extraktu a užívají se 2krát denně dohromady s jídlem, u tekuté formy cca 30 kapek do vody, džusu či mléka 1-3krát denně, prášek se rovněž vmíchává do nápojů.
Bezpečné dávkování
U doplňků stravy dodržujte dávkování uvedené na obalu zakoupeného produktu. Obecně platná standardizovaná denní dávka Chřestu hroznovitého nebyla dosud stanovena. Vhodné je užívání jakéhokoliv doplňku stravy se šatavari konzultovat s lékařem. Bezpečnou dávku ovlivňuje věk, zdravotní stav a další faktory.
Tipy na užití
- Kořen chřestu hroznovitého rozemletý na jemný prášek lze přidat do čaje nebo smíchat s vodou.
- Chuťově lepší je promíchání šatavari prášku s vlažným mlékem.
- Povařením čerstvého kořene si připravíte účinný léčivý a zdraví prospěšný odvar.
Recepty a další tipy na použití
Odvar z kořene šatavari
Přibližně 0,5 gramů kořene povařte krátce s vodou. Stačí 15 minut. Poté slijte, nechte mírně vychladnout a pijte čerstvý.
Obklady
Prášek z kořene Shatavari se používá také zevně jako obklad na svalové spasmy a klouby. Skvělý je například na uvolnění ztuhlé šíje.
Donut Balls (Shatawari laddoo)
K přípravě ajurvédské sladké pochoutky potřebujete prášek Shatawari (¼ šálku), datle, fíky a rozinky (plný šálek). Důkladně promíchejte, případně lehce rozmixujte. Ze směsi vytvořte pevné kuličky. Denně snězte 1 až 2 kuličky.
Mléčné Shatawari
Do živočišného nebo rostlinného mléka vmíchejte prášek z kořene šatavari, přidejte špetku kardamonu, kurkumy a kokosového cukru. Krátce povařte a nechte vychladnout. Pijte místo snídaně nebo těsně před spaním.
Pasta na akné
Smíchejte ½ lžičky prášku Shatawari s 1 lžící rozemletého kořene Ibišku. Smíchejte s vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Pasta zklidňuje zanícená a rudá místa na pleti, akné či růžovku.
Krém proti vráskám
Se suchou pokožkou a vráskami si poradí výživný krém, který si připravíte smícháním 1 lžíce přepuštěného másla ghee s 1 lžičkou práškového chřestu hroznovitého.
Zajímavosti o chřestu hroznovitém
Podle tradiční ajurvédské medicíny mohou kořen Shatavari užívat děti i dospělí.
- U žen a mužů v dospělém věku podporuje sexuální touhu, zlepšuje plodnost a celkově prospívá pohlavní orgánům.
- U dětí naopak mírní projevy hyperaktivity a pozitivně ovlivňuje růst.
- Chřest hroznovitý prý prospívá oslabeným, hubeným a podvyživeným lidem. Posiluje a harmonizuje jejich organismus, navrací a podporuje u nich chuť k jídlu.
Otázky, na které se ptáte nejčastěji. Co je dobré znát před nákupem?
Odkud rostlina Shatawari pochází?
Přirozeně Chřest hroznovitý roste v Nepálu, Himalájích, Austrálii a na Srí Lance.
Na jaké potíže se Šatavari užívá především?
Nejčastěji je doporučován ženám, které trápí bolestivá a problematická menstruace, chtějí otěhotnět, čekají miminko, kojí nebo právě prochází menopauzou.
Mohou divoký chřest užívat lidé s alergií na běžný Chřest lékařský, který se používá v kuchyni jako zelenina?
Ne. Osobám alergickým na běžný chřest není doporučován ani druh Shatawari.
Kde koupím kořen šatavari?
Čerstvý kořen se u nás běžně neprodává. Koupit lze již zpracovaný kořen a to v podobě tablet, prášku nebo v tekuté formě. Nejčastěji se užívá prášková forma.
Mohou Shatawari bezpečně užívat těhotné a kojící ženy?
Ajurvédská medicína jej doporučuje. Specialisté na západě poukazují na nedostatek studií a ženám radí opatrnost a konzultaci s lékařem.
Pomáhá chřest hroznovitý také mužům?
Ano, u mužů příznivě ovlivňuje libido i potenci. Udržuje dobrý stav močové a reprodukční soustavy.
Má šatavari nějaké negativní účinky?
Problémy může způsobovat především lidem s alergií na chřest. Shatawari by rovněž neměli užívat osoby užívající diuretika nebo léky snižující hladinu cukru a osoby s hormonálními poruchami.
Co vše jsme o Shatawari zjistili?
Ačkoliv se dle ajurvédy královna bylin v indické medicíně používá na celou řadu zdravotních potíží, existuje pouze málo vědeckých studií, které by potvrdily všechny slibované účinky této zajímavé rostliny.
Každopádně vyjmenované účinky potvrzuje přímo státní úřad, takže máte jistotu, že tato pozitiva budou reálně účinkovat i na vás.
Při užívání chřestu hroznovitého dbejte na:
- dodržování doporučených dávek u zakoupených doplňků stravy,
- nepřehánějte to s velikostí dávky při zpracování čerstvého kořene,
- v případě těhotenství a kojení se raději o užívání Shatawari poraďte s lékařem.
- 1 Chřest hroznovitý a jeho pozitivní účinky
- 2 Shatawari a jeho přirozený původ
- 3 Chřest hroznovitý a potvrzené účinky dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)
- 4 Nežádoucí a vedlejší účinky Shatawari
- 5 Jak užívat Shatawari bezpečně?
- 6 Recepty a další tipy na použití
- 7 Zajímavosti o chřestu hroznovitém
- 8 Otázky, na které se ptáte nejčastěji. Co je dobré znát před nákupem?
- 9 Co vše jsme o Shatawari zjistili?