Hormonální jógu a její benefity jsme vám přiblížili už v našem minulém úspěšném článku, četli jste? Proto mě těší, že vám mohu přinést hodnotný a velmi výživný rozhovor se Šárkou Simonidesovou.
Šárka je certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues a současně i akreditovanou jógy, jin jógy a lektorkou školy pánevního dna.
V poutavém rozhovoru se dozvíte, s čím vším dokáže hormonální jóga reálně pomoci a co všechno může způsobovat hormonální nerovnováhu, která způsobuje další zdravotní potíže. V závěru se dozvíte i příběh ze života jedné z jejich klientek, který dopadl na výbornou :)
Přeji příjemné počtení.
Šárko, pamatujete na své první “setkání” s jógou vůbec?
Původně byl pro mě sport sprosté slovo. Až ve chvíli, kdy se mi začal stěhovat zadek na paty, jak já říkám :-), tak jsem to začala řešit a šla se podívat do posilovny.
Postupně jsem se ke sportu takříkajíc prokousávala. Chvílemi mě ale cvičení pohltilo natolik, že jsem se dokonce chtěla na malý moment vydat na dráhu instruktorky fitness a trenérky kulturistiky. Fascinovalo mě, co vše je možné s tělem dělat, jak lze cvičením harmonizovat fyzické, ale i duševní zdraví a vidět, kam se můžu posunut.
Žila jsem s profesionálním sportovcem v zahraničí, takže jsem to viděla i na něm jako pozorovatel. Pak jsem ale objevila jógu, ve které jsem se absolutně našla. První setkání bylo už na gymplu, kdy jsme s kamarádkou docházely na čtvrteční lekce power jógy.
Takže první zkušenost byla spíše na fyzické úrovni. Se samotnou jógou a jejím učením jsem přišla do kontaktu mnohem později, bohužel kvůli zdravotním problémům.
Hormonální jóga velmi často zmiňuje hormonální nerovnováhu. Povíte nám, co to je a jak takovou nerovnováhu můžeme na sobě poznat?
Jednoduše řečeno se nám bouří hormony v důsledku změny hladiny ženských hormonů. Hormonální nerovnováha je velmi častý problém zejména u žen v období menopauzy a netýká se to jen jich.
Hormonální jógová terapie pomáhá i mladým ženám s premenstruačním syndromem, polycystickými vaječníky, při silných menstruačních potížích či úplnou ztrátou menstruace a ovulace. Mimo jiné pomáhá i ženám s neplodností, pokud je způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti.
My, ženy, to poznáme velmi snadno. Takzvaně se necítíme ve své kůži. Mezi časté příznaky patří:
- nadměrné pocení (hyperhidróza),
- extrémní únava,
- vypadávání vlasů,
- neklid,
- návaly horka,
- emocionální rozladění,
- nespavost,
- přibývání na váze apod.
Navíc je prokázáno, že cca od 30 let dochází k úbytku ženských hormonů a to se u každé z nás projevuje různým způsobem a v různém věku. U někoho dříve, u někoho později a někdo tyto změny takřka nezaznamená či velmi minimálně.
Každá jsme originál a nejsme všechny blondýnky s modrýma očima, tak i tyto změny v životě ženy se projevují velmi různě a je třeba k nim i tak přistupovat a brát na ně zřetel. Ale takovým jasným nešvarem, které tyto dysbalance podporuje je stres, sedavý způsob zaměstnání a jiné “ výdobytky dnešní doby”.
Pokud mám některé z příznaků hormonální nerovnováhy, mohu se nechat otestovat a potvrdit si tak, že “mám problém”?
Ano, je možné se nechat vyšetřit u svého gynekologa anebo na endokrynologii, kde vám udělají hormonální profil před např. začátkem pravidelného cvičení sestavy HJT a následně např. po půl roce.
Studie, které byly v souvislosti se cvičením HJ prováděny, prokázaly velmi dobré výsledky. Jinak samosebou je velmi důležité všímat si těchto změn u sebe a naslouchat svému tělu.
Někdy hormonální profil může být v optimu a žena cítí nekomfort v jiných oblastech jako emoční nebo energetická rovina a měla by s respektem sobě naslouchat a dle toho i následně jednat.
Co vlastně způsobuje, že ženy trpí hormonální nerovnováhou?
Je to přirozený stav, že s věkem ubývají ženské hormony v těle. Ženské hormony a jejich hladina je tu hlavně z důvodu reprodukce, což je dobré mít stále na paměti.
Období do první menstruace, tak jako období od poslední menstruace jsou fáze lineární a mezi nimi jsou cyklické a hladina hormonů se v průběhu života mění a je třeba to brát v potaz jako naší přirozenost.
Problém nastává tehdy, kdy nám to zasahuje do života a v tu chvíli nám může být pomocníkem cvičení hormonální jógy, kvalitní strava, duševní hygiena atd.. Pokud se tělo bouří je třeba se zastavit, naslouchat a najít ideální řešení, ať už se jedná o klasickou, alternativní medicínu, terapie, stravu atd…
Ve většině případů to má na svědomí stres, nedostatek pohybu a hlavně samotné vědomé prožívání života. Většina žen jede mechanicky jako stroje a když se zastaví, velmi často mají pocit ztráty identity (fungují na mužských principech ve své cykličnosti).
Jakým způsobem dokáže hormonální jógová terapie ženám pomoci?
Pravidelné praktikování hormonální jógy přinese to správné ovoce. Doporučuji navštívit seminář, který je veden pouze certifikovanou lektorkou od Dinah Rodriguez, což je brazilská psycholožka, jógová terapeutka a především autorka celého konceptu hormonální jógové terapie.
Účinky HJT jsou efektivní, pokud jsou správně prováděné, proto celá sestava vyžaduje odbornou instruktáž. Dostupné semináře naleznete na stránkách svethormonalnijogy.cz.
Jak dlouho trvá v průměru sestava hormonální jógy a můžu ji cvičit i doma?
Na semináři se naučíte celou sestavu Hormonální jógové terapie, kterou pak budete schopna cvičit sama doma.
Celá sestava zpočátku zabere více času (cca hodinu) než si na jednotlivé pozice zvyknete, ale po zaučení trvá cca 30 minut. Cviky jsou velmi jednoduché a zvládnou je i ženy, které nemají předchozí zkušenosti s jógou.
Vzpomenete si na nějaký příběh ženy ve Vašem okolí, které jógová terapie pomohla a vyřešila třeba dlouhodobý problém?
Děkuji za tak krásnou otázku. Těch příběhů a pozitivních recenzí mi denně chodí mnoho a popravdě je to můj hnací motor.
Například často řeším otázky ohledně neplodnosti. Účastnice mého semináře Alena měla diagnostikovány PCO a dva roky se snažila otěhotnět a po 5 neúspěšných pokusech inseminace se rozhodla jít na kurz. Přišla s velkým očekáváním a sama to nazývala poslední nadějí.
Seminář ji dal nový impuls, přinesl nový koníček a po týdnu poctivého domácího cvičení v daném menstruačním cyklu otěhotněla. Dnes má zdravou krásnou holčičku. Časté ohlasy jsou také na návrat menstruace a ovulace, odstranění či výrazné zmírnění PMS, komplikace, které přináší menopauza apod. Zkrátka, je to radost dostávat tak pozitivní zpětnou vazbu.
Jak často a dlouho je potřeba praktikovat hormonální jógu tak, aby byly vidět první pokroky?
To je velmi individuální. Někdo cítí pokrok ihned již po absolvování semináře.
Často mi ženy hlásí viditelné úspěchy po týdnu pravidelného cvičení, některé se ozvou po měsíci a někomu to samozřejmě může trvat déle. Po třech až čtyřech měsících se s výsledky dá ale počítat u všech. Někdy stačí jednoduše vložit důvěru do svého těla a výsledky se mohou dostavit až překvapivě rychle.
Preventivně stačí cvičit 3 krát až 4 krát týdně. Ale pokud potřebujete už řešit svůj zdravotní stav, tak ideální je se věnovat sestavě 5 krát až 6 krát týdně nebo klidně každý den. Výsledky jsou přímo úměrné cvičení.
Pokud chci s hormonální jógou začít, co mi doporučíte?
Zabrouzdejte na stránky svethormonálnijogy.cz a přihlašte se na seminář HJT.
Pokud má žena speciální požadavky, dotazy ohledně zdravotního stavu, ráda to s ní prokonzultuji předem. Stačí mě kontaktovat na mých FB stránkách či na e-mailu svethormonalnijogy@gmail.com.
Může mít synergický efekt při snaze nastolit hormonální rovnováhu i užívání superpotravin, jako je například maca nebo spirulina?
Samozřejmě. Ne nadarmo se říká “Jste to, co jíte”. A v dnešní hektické době, kdy říkáme, že nemáme čas se ani najíst a často šáhneme po tom nejrychlejším, co nám rušné ulice nabízí, tak superpotraviny jako doplněk stravy jsou na místě.
Maca nám dodá energii, posílí organismus a spirulina je zas známá pro své antioxidační účinky. Obě dvě superpotraviny jsou velmi nápomocné k tomu jak srovnat hormony do latě a snižovat tak nepříjemné symptomy právě hormonální nerovnováhy.
A nabízí toho mnohem více. Naše zdraví a celkovou vitalitu bychom měli podporovat ze všech stran.
VÍTE, ŽE spirulina vám pomůže zatočit s hormonální nerovnováhou a přinese tělu i další benefity? V našem dalším článku jsme vám sepsali 9 důvodů, proč užívat spirulinu denně.
Dbejte na to, aby kvalita superpotravin byla co nejvyšší. Zelená směs SUPERGREENS je veganský, čistě přírodní produkt, který nese označení BIO té nejvyšší kvality. A díky mátě chutná výborně.
Že nejde jen o prázdná slova potvrzuje třeba i tento zákaznický rozhovor se zákaznicí Luckou.
Co vy a stravování, upřednostňujete nějaký konkrétní styl?
Popravdě z mého pohledu ne, ale asi z pohledu většiny lidí konzumu, ano. Jím to, na co a kdy mám chuť.
Koukám spíše na kvalitu daných potravin. Nejsem makrobiotik, vegan ani vegetarián, ale pokud si dám maso, tak je to velmi, velmi zřídka. Zrovna přemýšlím, zda jsem ho od počátku letošního roku měla…:-) Touto otázkou se začínám hlouběji zabývat až nyní.
TIP: Vyzkoušejte doma naši speciální pistáciovou zmrzlinu, nebudete litovat.
Prozradíte nám svůj přístup k životu nebo životní heslo, které Vás charakterizuje?
Stále jej hledám, ale hodně se týká sebelásky. Učím se a pěstuji vztah k sobě, umění být tu pro sebe, být na své vlastní straně… a tím nemyslím být proti druhým 🙂
Vesele s radostí na sebe nahlížet a prostě žít.
- 1 Šárko, pamatujete na své první “setkání” s jógou vůbec?
- 2 Hormonální jóga velmi často zmiňuje hormonální nerovnováhu. Povíte nám, co to je a jak takovou nerovnováhu můžeme na sobě poznat?
- 3 Pokud mám některé z příznaků hormonální nerovnováhy, mohu se nechat otestovat a potvrdit si tak, že “mám problém”?
- 4 Co vlastně způsobuje, že ženy trpí hormonální nerovnováhou?
- 5 Jakým způsobem dokáže hormonální jógová terapie ženám pomoci?
- 6 Jak dlouho trvá v průměru sestava hormonální jógy a můžu ji cvičit i doma?
- 7 Vzpomenete si na nějaký příběh ženy ve Vašem okolí, které jógová terapie pomohla a vyřešila třeba dlouhodobý problém?
- 8 Jak často a dlouho je potřeba praktikovat hormonální jógu tak, aby byly vidět první pokroky?
- 9 Pokud chci s hormonální jógou začít, co mi doporučíte?
- 10 Může mít synergický efekt při snaze nastolit hormonální rovnováhu i užívání superpotravin, jako je například maca nebo spirulina?
- 11 Co vy a stravování, upřednostňujete nějaký konkrétní styl?
- 12 Prozradíte nám svůj přístup k životu nebo životní heslo, které Vás charakterizuje?