• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • „Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky,“ upozorňuje jogínka Petra Kozejová

„Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky,“ upozorňuje jogínka Petra Kozejová

Petra Kozejová je jogínka, sportovkyně a ambassadorka Blendea produktů. V dnešním rozhovoru jsme ji trošku vyzpovídali. Dozvěděli jsme se, jaké byly její začátky s jógou, jaké jsou její zdravé návyky a kde čerpá inspiraci.

Pohodlně se usaďte, jdeme na to :)

Jogínka Petra Kozlejová
Petra Kozejová ve variantě pozice Holuba (foto by @duricalubos)

Peti, pamatujete si na vaše první setkání s jógou? Popřípadě na Vaší úplně první jógovou lekci?

Musím se přiznat, že s jógou jsem začínala několikrát. První lekce proběhla na vysoké škole, cca před 8-9 lety. Kouzlu jógy a pravidelné praxi jsem ale podlehla až v roce 2017, kdy jsem cítila ve svém životě potřebu zklidnění a od té doby jsem na podložce pravidelně, skoro každý den 🙂

Svou pravidelnou praxi přizpůsobuji tomu, jak se cítím. Když cítím, že mám ve svém těle dostatek energie, dopřávám si dynamickou vinyásu. Je to styl, kterému se věnuji pravidelně a v případě, že cítím potřebu uvolnění, prodýchání, dopřeju si pomalou praxi, nikam nespěchám a užívám si každý nádech a výdech.

Vinyasové lekce se nesou v duchu plynutí střídajících se pozic na vlně dechu. Jedná se o spojení tří po sobě jdoucích pozic – pes hlavou dolů (ádhó mukha švánásana, čaturanga) a pes hlavou vzhůru (urdhva mukha švánásana), které se vkládají mezi jednotlivé pozice pro větší dynamiku, plynutí, přechod či pro uvolnění napětí například po variacích bojovníka.

Kdy se ve Vaší hlavě začala rodit myšlenka stát se instruktorkou jógy? 

Když mi přišla nabídka, jestli bych se instruktorkou nechtěla stát 🙂 Jakmile mi byla položena tato otázka, začala jsem nad tím přemýšlet a řekla si, že by bylo skvělé praktikováním jógy pomáhat i ostatním. V tu dobu jsem však byla ještě zaměstnaná ve velké korporaci a bydlela v Bratislavě.

Čekalo mě ale stěhování za partnerem a já měla každý den do Bratislavy dojíždět 1,5h. Po několika měsících jsem tak dala výpověď v práci a řekla si, že za zkoušku nic nedám a začala jsem se ji věnovat full time. S instruktorstvím jsem ale už zkušenosti měla z mých tanečních let, takže uznávám, že to pro mě nebyl až takový šok 🙂

Jaká byla Vaše cesta k pohybu a ke zdravějšímu já všeobecně? 

Já miluji pohyb odmalička a vyzkoušela jsem opravdu hodně druhů sportu, ale mezi moje „pohybové milníky“ patří určitě tanec, kterému jsem se věnovala několik let (nejen jako tanečnice, ale také jako instruktorka) a který miluji dodnes, a i když už závodně netančím, vždycky ve mně vyvolával a vyvolává krásné emoce.

S příchodem na vysokou školu jsem ale taneční skupinu, u které jsem tančila, musela opustit, a protože jsem nechtěla přejít ke konkurenci, taneční kapitolu jsem ve svém životě uzavřela. V roce 2012 jsem propadla běhání a díky pravidelným běžeckým tréninkům, kde byla skvělá parta lidí, jsem po půl roce odběhla půlmaraton a v roce 2014 dokonce celý Košický maraton.

V roce 2016 přišlo přestěhování na Slovensko a já už běhala jen pro radost sama. Mezi moje pohybové aktivity ale přibyl crossfit, takže jsem běhání prokládala crossfitem. O rok později jsem se ale dostala do období, kdy jsem si uvědomila, že ve svém životě jen pořád někam spěchám a všechny moje pohybové aktivity jsou jen dynamické a cítila jsem potřebu zklidnění. Navštívila jsem první lekci hot jógy, na které jsem svou šavásánu proplakala a přišlo obrovské uvolnění, v tu chvíli jsem věděla, že lekce jógy chci navštěvovat pravidelně. A od té doby se mé zdravější Já s jógou ruku v ruce formuje dál.

Petra Kozejová v pozici Eka Pada Koundinyasana
Petra Kozejová v pozici Eka Pada Koundinyasana 2 (foto by @duricalubos)

Máte ve své pravidelné rutině nějaké zdravé návyky?

Rozhodně pravidelnou meditaci, pranajama a jóga, to vše mě udržuje nejen ve fyzické kondici, ale především v psychické pohodě. Co se týká stravy, tak až okolo třicítky jsem konečně přišla na to, co mému tělu prospívá a našla jsem si ve stravě zdravou rovnováhu.

Miluji ovoce a zeleninu, takže to mám na talíři každý den, omezila jsem ale pečivo, těžká jídla a taky maso. Neznamená to ale, že bych si nedopřála čerstvě upečený chléb nebo vánočku, je to vždycky o tom najít rovnováhu a poslouchat své tělo, jak se po určitém jídle cítí 🙂

Lekce Pránájámy (YouTube)

Prozradíte nám. kde čerpáte inspiraci? 

Co se týká studia, tak určitě z knih a ani nevím, jak to dělám, ale vždy se mi do cesty připlete taková, která mě obohatí 🙂 Když ještě nebyl lockdown, tak velkou inspiraci pro mě byly zahraniční lekce a kurzy, které jsem navštívila při našich cestách po světě.

Teď jsem se ale přesunula do online světa i já, kde poslouchám zajímavé podcasty a jógu praktikuju online se zahraničními instruktory. Při lekcích, které vytvářím, se ale vždy snažím předat to, co mi pomáhá a myslím, že jsem při sestavách také ovlivněna mou taneční historií. Proto je asi jedním z mých nejoblíbenějších stylů vinyasa flow 🙂

Kdo nebo co vás motivuje? Máte nějaké životní motto?

Já miluju motta všeobecně. Vždy, když nějaké slyším nebo čtu, zamyslím se nad ním a hledám v něm spojitost. Snažím se ale řídit heslem: Believe in yourself, never lose your faith (což v překladu znamená: Věř si a nikdy v sebe neztrácej víru) a Do what makes you happy (což v překladu znamená: Dělej, co tě dělá šťastnou). Myslím, že život je moc krátký na to, abychom dělali věci, které nás nenaplňují. Na to ale každý musí přijít sám 🙂

Ve volných chvílích ráda pročítám knihy, které se věnují osobnímu rozvoji a motivaci, a pokud bych jednu mohla doporučit, určitě by to bylo „Vnitřní inženýrství od Sadhguru„.

Co Vy a stravování? Upřednostňujete nějaký konkrétní styl? 

Řídím se tím, že jím, to co mi chutná a co mému tělu dělá dobře. Oba dva s partnerem ale milujeme asijskou kuchyni, takže tu si vaříme každý týden. V oblibě mám ale také mexickou nebo italskou kuchyni a sushi.

Jaké potraviny se snažíte zařazovat do svého jídelníčku? 

Určitě ovoce a zeleninu, ale v tomto případě, se vlastně snažit ani nemusím, protože obojí mám moc ráda, takže to není o tom, že bych je vyhledávala jen proto, že je to zdravé. Skoro každé ráno začínám ovesnými vločkami na různé způsoby za tepla i za studena, sobota patří nově Dutch Baby a neděle vajíčkům.

Který z Blendea produktů je Váš nejoblíbenější a proč? 

Mám ráda chuť zázvoru, takže rozhodně SUPERBOOST. Užívám ho skoro každé ráno a vždy mě příjemné zahřeje a nastartuje do nového dne.

ZNÁTE IMUNITNÍ SMĚS Blendea SUPERBOOST?

Směs sušeného ovoce, listů a koření, která přirozeně posílí imunitu a zmírní tělesné záněty.

BIO kvalita a veganské složení, výborná exotická chuť a prospěšné účinky.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte podrobně o účincích.

Máte nějaký oblíbený recept? Zkoušela jste někdy Blendea produkty přimíchat do nějakého plnohodnotného pokrmu? 

Oblíbených receptů mám hodně od asijské kuchyně, přes italskou, po mexickou, ale i slovenskou a českou, nejčastěji si asi ale aktuálně doma děláme Pho Bo, které nás především v zimních dnech příjemně zahřeje a vždycky připomene naši cestu po Asii. 

Blendeu si většinou přimíchávám do smoothies, až na SUPERBOOST, ten mi chutná i samostatně. Vyzkoušela jsem také Váš recept na Tiramisu s SUPERCOFFEE a doma měl velký úspěch.

VYZKOUŠEJTE ZDRAVÝ RECEPT S BLENDEA SUPERBOOST:

Pomazánka z pečené dýně s cuketou, cizrnou a rozmarýnem hebká jako obláček.

dýňová pomazánka

Vy jste hodně pozitivní člověk. Máte nějaký tajný tip na to, jak si udržet pozitivitu? Popřípadě si ji navodit?

Určitě se obklopovat pozitivními lidmi a lidmi, kteří nás mají rádi. Je zbytečné a vysilující věnovat čas těm, kteří nás ve svém okolí nechtějí nebo kteří nás neberou takových, jací jsme.

Co mi ale pomáhá, je pravidelná ranní meditace a pranajama. Dech s naším rozpoložením dělá velké zázraky! Nemusíme hned sedět v pozici lotosového sedu hodinu, naopak stačí začít 5 minutami v jakémkoliv vybraném sedu s rovnými zády. Po určitém čase vám těch 5 minut přijde málo a začnete čas strávený meditací a dechem chtít navyšovat sami. K psychické pohodě mi samozřejmě pomáhá i pravidelný pohyb a pobyt v přírodě.

Petra Kozejová v pozici Ganda Bherundasana
Petra Kozejová v pozici Ganda Bherundasana (foto by @duricalubos)

Petro, moc děkujeme za rozhovor 🙂 Vy, milí čtenáři, se podívejte na Petřiny sítě nebo se přihlašte na její jógové lekce na Patreonu.

DÁLE ČTĚTE:

“Jediný člověk, který nemůže cvičit jógu, je člověk líný,” tvrdí majitelka jógového studie Káťa Burešová.

Káťa Burešová

Marie Neradová

Mojí vášní je dobrá káva, cestování a online marketing. V Blendea mám na starost #Blendeafamily, která se každým dnem víc a víc rozrůstá, což nás moc těší. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek