• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Rozhozené zažívání není úplně procházka růžovým sadem. Myslím, že to většina z nás dobře zná. Může se to stát raz dva, ale vyléčit tyto problémy zas taková legrace není. V tomto článku se proto společně podíváme na to, jak se nemocné zažívání projevuje a jaké jsou přírodní cesty k jeho uzdravení.

Zažívací problémy nejsou příjemnou záležitostí.

Jak se zažívací problémy projevují?

Nepřátele zažívání

  • Alkohol
  • Stres
  • Některé léky
  • Špatná strava
  • Nerovnováha střevní mikroflóry

Na co se naopak zaměřit?

Existuje mnoho surovin, které našemu zažívání prospívají a dodávají mu ztracenou sílu. Pokud je zařadíte do jídelníčku a přidáte k tomu pár zdravých návyků, vaše zažívání bude jen vzkvétat.

Vláknina

Vláknina je naprosto klíčová. Jelikož není stravitelná, na naše střeva působí jako takový kartáč. Při průchodu traktem s sebou strhává toxiny a odumřelé buňky. Navíc je také super „potravou“ pro ty dobré bakterie, které se ve střevech starají o zdravou rovnováhu.

Ideální příjem vlákniny je 25-30 gramů denně pro dospělého člověka. Jak toto množství obsáhnout?

  • 2-3 kusy ovoce
  • Alespoň 400g zeleniny (může být čerstvá, pečená i dušená)
  • Jezte celozrnné pečivo
  • Zaměřte se na luštěniny
  • Jako přílohu si dejte rýži, brambory nebo těstoviny
Skvělý zdroj vlákniny je i ovoce.

Bylinky

Je škoda, že se na přírodu v dnešním světě poněkud zapomíná. Síla bylinek si totiž s poškozeným zažíváním dokáže poradit přímo bravurně. Naše babičky moc dobře věděly, na co doma skladovat ten fenyklový čaj.

Tyto bylinky nám při zažívacích problémech jistě pomohou:

  • Kmín – Díky obsahuj takzvaných prchavých olejů zbavuje břicho plynatosti a zklidňuje žaludek.
  • Fenykl – V naší kuchyni sice zatím není tolik typický, ale i tak víme, že dokáže uvolňovat křeče v žaludku i střevech a pomáhá při bolestech v krku.
  • Máta – Výrazně uklidňuje žaludeční problémy včetně křečí, zastavuje zvracení a potlačuje nechutenství.
  • Anýz – Tlumí křeče a bolesti. Navíc i ničí plísně a na lidský organismus působí antibakteriálně.
  • Lékořice – Její konzumace se doporučuje při chronických střevních zánětech.

Probiotika

Probiotika jsou živé kultury mikroskopických organismů, které mají řadu prospěšných funkcí. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve také podporují činnost střevních bakterií, které produkují bioaktivní vitamínu K důležitý pro srážecí kaskádu. 

Dají se zakoupit v lékárně. Nezapomínejte na jejich konzumaci hlavně při užívání antibiotik. Antibiotika zabíjí škodlivé bakterie, ale bohužel i ty prospěšné. Proto je dobré je užívat současně. 

Prebiotika

Prebiotikum je nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav. Patří mezi ně: 

  • ROZPUSTNÁ VLÁKNINA – Mezi ní se řadí hlavně INULIN, který najdete například v topinamburu, kořenu čekanky, cibuli, česneku, póru a jakonu. Zařaďte je do svého jídelníčku Výborný je například čekankový sirup, který je skvělou alternativou slazení!
  • NEROZUPSTNÁ VLÁKNINA – My ji sice strávit neumíme, ale naše střevní bakterie ji milují! Dopřejte ji jim v množství alespoň 25-30 g/den a podpořte je.
  • ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY – Mléčné výrobky se vyrábějí přidávání mléčných kultur/bakterií, které se v mléčném výrobku „živí“ mléčným cukrem „laktózou“ a tak vzniká proces kysaní.
  • ZELÍ – Kysané zelí také využívá působení bakterií. Díky výrobnímu procesu jich zelí obsahuje také dostatečné množství.

Směs SUPERGREENS

Zelené superpotraviny mají ohromnou funkci detoxikace. Ve směsi Blendea SUPERGREENS najdete společně s mátou, která je zažívání také prospěšná, tato superpotraviny:

  • Zelený ječmen – Ten je plný antioxidantů, povzbuzuje nejen imunitu ale organismus celkově.
  • Mladá pšenice – Stabilizuje hladinu krevního cukru a přispívá k normální funkci trávicího traktu.
  • Spirulina – Vláknitá sladkovodní řasa a díky vysokému vitaminů (A, C, E, K, kyseliny listové a riboflavinu) působí jako antioxidant. Podporuje tak přirozenou obranyschopnost organismu a vitalitu. Navíc normalizuje hladinu cukru v krvi a podporuje i kontrolu tělesné hmotnosti.
  • Chlorella – Jednobuněčná sladkovodní řasa z Asie. Má užasnou schopnost pročistit tělo a podporuje normální funkci jater. Chlorella působí také v trávicím traktu, kde podporuje normální funkci střevního traktu a přispívá k mikrobiální rovnováze ve střevech.
blendea supergreens produkt
Blendea SUPERGREENS vám s trávením pomůže snadno a rychle.

Pohyb

Pohybem zlepšíte „mechanické“ trávení. Pravidelný pohyb prospívá primárně našemu trávicímu traktu. Postačí i samotná chůze, která pomáhá rychleji posouvat tráveninu našim zažívacím traktem. Je dokonce vědecky prokázáno, že osoby se sedavým zaměstnáním bez pravidelné pohybové aktivity mají větší problémy s vyprazdňováním a častěji trpí zácpou.

Pitný režim

Pro správné účinky vlákniny je důležitý pitný režim! Vláknina potřebuje v něčem „bobtnat“. Pokud při příjmu vlákniny nebudete dostatečně pít, mohli byste trpět zácpou. 

Ideální příjem tekutin: 30-35 ml na kg tělesné váhy denně

Co si z toho vzít?

Trávicí soustava a zažívání je přímým odrazem životního stylu. Pro zdravé zažívání je nutné zdravě i žít. Základem tedy je, vyhýbat se alkoholickým nápojům, přemíře tučného a příliš zpracovaného jídla, zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, tekutin a více se zaměřit na pohyb. Možná to zní složitě, ale věřte, že si to po pár dnech naprosto osvojíte. Jsou to naprosto přirozené věci, od kterých se akorát člověk z pohodlnosti často odklání.

Potřebujete inspirovat recepty, které jsou vhodné pro upravení zažívání?

Zkuste například lahodné zelené smoothie se SUPERGREENS.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek