Článek přečtete za 6 minut a doporučí vám konkrétní potraviny pro podporu imunity (obranyschopnosti organismu), které je vhodné do jídelníčku zařadit celoročně. Některé máte doma, další teprve poznáte.
Proč jíst potraviny pro posílení imunity celoročně?
Protože náš imunitní systém je vystaven zátěži po celý rok.
Nejde pouze o chřipkové epidemie během podzimu a zimy. Viry, bakterie a toxiny „nedají pokoj“ po celý rok.
Aktuálně tady máme koronavirus. Na letní dovolené jsme pod útokem cizokrajných bakterií, které naše tělo nezná a reaguje na ně zápalem v těle, průjmem nebo zimnicí.
Na koupališti nás ofoukne studený vítr, a hned kašleme a máme ucpané nosy.
Od začátku podzimu až do jara jsme pod palbou různých virů, které mutují, vyvíjejí se a naše organismy zastihnou často slabé a nepřipravené. Proto se jim tak dobře daří a my se jich naopak neumíme zbavit.
Zůstává nám pouze celoroční snaha o posílení, a hlavně udržení silné a odolné imunity.
O IMUNITNÍM SYSTÉMU A JEHO POSÍLENÍ JSME JIŽ NAPSALI NÁSLEDOVNÉ ČLÁNKY:
– Imunitní plán a 9 každodenních kroků
V dnešním článku poradím, které konkrétní potraviny je dobré jíst. Pochutnáte si a svou imunitu přirozeně nastimulujete k nejvyššímu výkonu.
Potraviny, které posilní vaši imunitu
Většinu z nich jste již jedli a zřejmě je i teď máte doma. Obsahují základní látky pro „výživu“ imunitního systému.
Bez nich se vaše imunita neobejde, proto se je snažte jíst pravidelně.
Níže najdete i seznamy dalších potravin s potřebnými látkami.
Pamatujte, že jídelníček má být pestrý. Není vhodné z něj cokoliv zdravého vyřazovat, ale není vhodné se zdravými potravinami předávkovávat.
PODROBNĚ o riziku nadbytku vitamínů a předávkování (hyervitaminóza) jsem informoval v článku na blogu Slimming.cz.
Zázvor a česnek
Snad nejtradičnější „první pomoc“ při jakémkoliv nachlazení a rýmičce. Konzumujte je ale kdykoliv.
Zázvor do čaje pouze nekrájejte na plátky, ale nastrouhejte na struhadle, aby pustil co nejvíce prospěšné šťávy. Zázvor se hodí také do exotických pokrmů (kari, čína, omáčky), do kterých se přímo žádá také česnek.
Jako prevenci můžete sníst před spaním stroužek česneku. Věřte, že vám prospěje více, než kterýkoliv multivitamín v tabletách.
Česnekem nešetřete a přidávejte jej do jídel k masu, do pomazánek, do polévek, omáček a všude tam, kde vám chutná. Proč?
Zázvor má antivirotické a protizánětlivé účinky. V rámci prevence a rychlého nakopnutí nastrouhejte cca. 2 cm velikou kostku do čaje, přidejte med (s antibakteriálními účinky) a citronovou šťávu (pro přísun Céčka). Zmírní zánět, uleví od podráždění a ztlumí produkci hlenu.
Zázvor obsahuje antioxidanty a podporuje obranyschopnost. Prospěšné jsou silice zingeron, gingerol a shogaol.
NÁKUPNÍ TIP:
Sušený zázvor je společně s kurkumou, maracujou, lucumou, sibiřským ženšenem, baobabem, pepřem pippali a listy moringy součástí imunitní směsi Blendea SUPERBOOST pro podporu imunity.
Svou obranyschopnost podpoříte zcela přirozeně díky prospěšným rostlinám.
Klikněte na tlačítko, poznejte všechny zdravotní účinky. V případě objednávky balík dostanete do 48 hodin.
Česnek ničí bakterie a pomáhá léčit infekce. Důležitou složkou je alicin, který může za charakteristický odér. Pomáhá zmírnit záněty a patří mezi protizánětlivé potraviny.
Med (nově také manukový med)
Co by to byl za imunitní čaj bez pořádné lžíce medu? Určitě si najděte lokálního výrobce. Dobrý tuzemský med nelze srovnávat se směsí různých medů pochybné kvality ze supermarketů.
Ptejte se a hledejte nepasterizovaný med, který si zachovává více prospěšných látek a na podporu imunity působí silněji.
Med obsahuje antioxidanty a má antibakteriální vlastnosti. Pomáhá zmírnit bolest v krku. Medem slaďte vše, co máte rádi sladké. Klidně i kávu.
Aktuálně se z Nového Zélandu začal dovážet manukový med z květů manuky. Připisují se mu ještě silnější antibakteriální a antivirotické schopnosti, než mají jiné druhy medů.
Lze jej objednat z internetu nebo koupit v obchodech se zdravými potravinami. Každopádně si za něj připlatíte. Půl kila stojí klidně i 1000 Kč.
Šípky a šípkový čaj
Šípky jsou bohaté na látky podporující imunitu. Podporují odolnost vůči nachlazení a infekcím.
Pokud se je rozhodnete sbírat, ideální čas je na konci září a v říjnu. Tehdy mají nejvyšší obsah vitamínu C, E a provitamínu A. Všechny velice potřebné pro správné fungování imunitního systému.
Sbírejte tmavě oranžové a červené plody. Ideální forma konzumace je v čaji.
Kurkuma
Kurkuma je sice exotické koření, ale její chuť si oblíbili i Češi. Vypadá podobně jako oddenky zázvoru. Látkou povzbuzující imunitu je kurkumín, který navíc působí protizánětlivě.
Kurkumu se doporučuje konzumovat s černým pepřem (s obsahem piperinu), který zvyšuje vstřebatelnost kurkumínu a o to silněji působí.
Zajděte si proto na dobrou indickou večeři. Z kurkumy lze připravit i čaj.
Doma si připravte jakoukoliv zeleninu a maso na kari (kurkuma je základní složkou všech kari směsí), exotické omáčky s jogurtem, zázvorem, citronem a česnekem, nebo do pomazánek.
Oblíbené je i tzv. zlaté mléko – teplý a výživný nápoj z mléka, medu a kurkumy pro skálopevnou imunitu. Pijte před spaním.
TIP: V nové imunitní směsi Blendea SUPERBOOST, kterou jsme právě uvedli na trh, tvoří sušený prášek z kurkumy až 10 % z objemu.
SUPERBOOST obsahuje i další imunitě prospěšné potraviny, a to zázvor, maracuja, lucuma, moringa (listy), baobab (plod), sibiřský ženšen a dlouhé koření pipali.
Bobuloviny a drobné lesní ovoce (red berries)
Podstatný je vysoký obsah antioxidantů (vit. A, C a E). Patří zde borůvky, ostružiny, jahody, brusinky, maliny, exotické plody goji (kustovnice čínská), ale i rybíz, angrešt, bezinky a další.
Ideální je konzumovat je čerstvé či mražené, ale najdete je i v různých sušených směsích pro podporu imunity.
Konzumujte je samotné, ve smoothies, ve sladkých jídlech nebo jenom s jogurtem a vločkama.
Plody baobabu
Baobab znáte jako mohutný africký strom. Jeho plody (ovoce) ale potěší svými imunitními vlastnostmi. Chutná jemně po citrusech.
O účincích plodů baobabu a výrobků z nich jsem již psal v podrobném článku.
Imunitní účinek má zejména vysoký obsah vitamínu C. Plody jsou plné prospěšných látek (vitamín B6, niacin, železo, draslík, hořčík, vápník, antioxidanty).
Dužina z ovoce a listy se užívají pro snížení horečky. Mají protizánětlivé a antivirotické schopnosti.
Plody baobabu v Česku téměř neseženete a nejčastěji se setkáte právě s práškem v různých prospěšných směsích.
I naše Blendea SUPERBOOST obsahuje z 10 % právě sušené plody baobabu.
Moringa a moringové listy
Jako poslední zmíním sušené listy z keře (nebo malého stromku) Moringa olejodárná.
Keříku se v Česku příliš nedaří. Není zde ideální podnebí pro pěstování. Proto i její listy najdete jako součást doplňků stravy pro podporu imunity.
Listy obsahují mnohonásobně více vitamínu C, než citrusy. Je plná antioxidantů. Moringa chrání před záněty a tlumí bakteriální a plísňové infekce.
Zrychluje imunitní odpověď organismu na hrozby (imunitní systém rychleji reaguje, když jej napadnou bakterie či viry).
Směs Blendea SUPERBOOST obsahuje 13 % sušeného prášku z listů moringy.
TOTO BYL POUZE krátký a jednoduchý seznam potravin, které pomohou posilnit imunitu během celého roka.
Je z čeho vybírat. Většinu máte doma a také je lze celoročně konzumovat čerstvé.
Ty, které v Česku nerostou, kdykoliv koupíte v sušené formě. Nabídka je široká.
Myslete hlavně na pestrost a potraviny často střídejte. Vzájemně je kombinujte v čajích a zdravých receptech.
Zaměřte se na ovoce a zeleninu plné vitamínů a minerálů. Zdravý jídelníček rovná se silný imunitní systém.
Základní látky v potravinách pro posílení imunity
Zde jde samozřejmě o základní látky, které imunitní systém využívá pro svoje fungování.
Ve zkratce jde o tyto látky:
VITAMÍNY PRO PEVNOU IMUNITU
- vitamin A – je rozpustný v tucích, proto je žádoucí, abychom spolu s jeho zdroji konzumovali i tuk. Vitamin A se přirozeně nachází pouze v živočišných potravinách (a to zejména ve vnitřnostech). Rostlinné potraviny obsahují provitamín A, ze kterých si organismus následně vit. A vyrobí sám. Jezte mrkev, natě, listovou zeleninu, červenou řepu, vejce, mléko a mléčné výrobky, rybí tuk, játra, zázvor, chlorellu a spirulinu
- vitamin C – funguje jako antioxidant a pro imunitu je nezbytný. Je rozpustný ve vodě a pro vstřebání do organismu nepotřebuje tuk. Konzumujte hlavně ovoce a zeleninu, protože v jistém množství se nachází téměř ve všech těchto potravinách. Paprika, citrusy, křen, rajčata, jahody a další bobuloviny, brokolice, brambory, květák, zázvor a tak dále.
- vitamin E – také patří mezi antioxidanty a chrání buňky před poškozením. Je rozpustný v tucích. Dobrým zdrojem jsou opět živočišné potraviny, a dále klíčky, ořechy, semena, ovoce a zelenina.
- vitamin D – potraviny obsahují malé množství Déčka, proto je nezbytný pobyt na slunci (doporučeno je aspoň 10 až 30 minut denně a před spálením se chraňte krémem). Jezte ryby a rybí tuk, kvasnice, mléko, vejce, máslo, cereálie, ovoce, zeleninu a šťávy z nich.
-
Lipozomální Vitamin D3+K2 sprej 10 mlOd 249 Kč
MINERÁLY POTŘEBNÉ PRO SILNOU IMUNITU
- měď – ovlivňuje množství bílých krvinek a jejich nedostatek vede k oslabování imunity. Lidé s nedostatkem mědi jsou častěji nemocní. Měď najdete ve vnitřnostech, rybách a plodech moře, dále pak v ořeších, semínkách, obilovinách a houbách.
- selen – má antioxidační účinky a nutí organismus rychleji reagovat na hrozby. Jeho nedostatek imunitu oslabuje. Dobrými zdroji jsou ryby, semena a houby.
- zinek – zinek potřebujeme jak v rámci prevence před nachlazením, tak i během něj pro rychlejší léčbu. Jezte klíčky a obiloviny, semínka, luštěniny a houby.
- železo – jeho nedostatek kromě oslabené imunity oslabuje také krvetvorbu a vede ke chudokrevnosti. Železo přijmete v mase, luštěninách, ořeších a zelenině.
Pro spolehlivou imunitu potřebujeme přijímat také zdravé tuky (omega 3-nenasycené mastné kyseliny), které obsahují ryby, ořechy, rostlinné oleje a semínka.
Dále pak kvalitní bílkoviny – maso, mléčné výrobky, zelenina s obsahem tuků, ořechy a semínka.
Všimněte si, jak rozsáhlý je seznam zdrojů imunitě prospěšných látek.
Opět tedy apeluji na pestrost stravy, protože tělo potřebuje komplexní živiny, které žádná omezující dieta nebo stravovací směr nikdy nepokryjí kompletně.
NEZAPOMEŇTE (SLOVO AUTORA):
Pro pevnou a spolehlivou imunitu je kromě potravin nevyhnutná také celkově zdravá životospráva, a tedy:
- zcela se vzdát zlozvyků a závislostí na cigaretách, alkoholu a drogách. Pro tělo nemají jediné pozitivum a spolehlivě devastují imunitní systém.
- dostatečně se hýbat a sportovat. Pohyb posiluje kondici, vytrvalost a sílu celého organismu včetně imunity.
- posnažit se zhubnout. Nadváha až obezita oslabují všechny tělesné funkce, a slábne také naše obranyschopnost.
- vyřadit nevhodné potraviny a škodlivé složky v nich. Zde absolutně vyřaďte zpracované, konzervované, trvanlivé, ochucované, barvené, aromatizované, přesolené a přeslazené potraviny. Vše, co prošlo těžkou technologickou úpravou. Nesmažte ve množstvích oleje, nefritujte. Na grilu potraviny nepečte „domrtva“ a snažte se o šetrné způsoby zpracování (vaření, dušení, pečení pod pokličkou). Zeleninu a ovoce se naučte jíst co nejčerstvější.
Zásad zdravé stravy a úpravy jídel byly sepsány kilometry textu a jistě je již dobře znáte. Nyní je cílem osvojit si je a začlenit do denní rutiny.
- snažit se vyléčit nemoci a preventivně zjišťovat ty zatím nediagnostikované. Nemocné tělo investuje veškerou energii do samoléčby nemoci. Kvůli tomu nemá kapacity pro boj s viry a bakteriemi a lehce propadne jejich negativnímu vlivu. Léčete vše, čím trpíte a minimálně 1 ročně jděte na preventivní prohlídku k obvodnímu lékaři.
Jako první již dnes zařaďte některé z imunitních potravin. Přeji vám co nejsilnější imunitu a odolnost vůči všem hrozbám.
Uvítám i vaše vlastní zkušenosti s potravinami, kterými zvyšujete svou imunitu. Podělte se do komentářů.
PŘIPRAVTE SI: Fialové imunitní smoothie s lesním ovocem.