8 potravin pro správnou hormonální rovnováhu

Možná o tom víte a možná ne, ale tím, kdo řídí celé vaše tělo, jsou hormony. Může se vám to líbit a také nemusí, ale pořád to budou hormony, kdo bude mít vliv nejenom na to, co se děje uvnitř vašeho organismu, ale také na to, jak vypadáte nebo jak se cítíte.

Hormonální rovnováha je jednou z nezbytných podmínek zdraví a zdravého trávení, také psychické spokojenosti, dobré nálady nebo atraktivní postavy. Samozřejmě také pravidelný menstruační cyklus, bezproblémová menstruace, libido nebo kvalita pokožky a vlasů – i to souvisí s hormony.

hormonální rovnováha

Jak upravit hormonální rovnováhu?

Hormony a jejich stav v organismu je přitom do značné míry ovlivněn nejenom tím, co se děje uvnitř organismu, ale také vnějším okolím. Hormonální rovnováha je křehká a snadno ji můžeme narušit třeba tím, že nežijeme podle zásad zdravého životního stylu.

Například hladina hormonu sytosti leptinu, vylučovaného v zažívacím traktu a signalizujícího v mozku nasycení, se odvíjí od kvality spánku. Zjednodušeně nemůžeme pociťovat pocit sytosti, když si nedopřáváme kvalitní a dostatečný spánek. Anebo jinak  – nekvalitní spánek vede k pocitům hladu, přejídání se a tloustnutí…

spánek pro vyvážené hormony

Snažte se vždy spát dostatečně, aby byly hladiny hormonů pokojné

Tak jako se hormonální rovnováha dá ovlivnit negativně, dá se ovlivnit i pozitivně. Z velké části můžeme své hormony řídit sami prostřednictvím zdravého životního stylu, kvalitního spánku, dostatečného odpočinku, ale i pohybu a sportovních aktivit.

Hormonální hladina úzce souvisí také s tím, co jíme. Pokud chceme srovnat své hormony, měl by být zdravý jídelníček tím prvním, na co se zaměříme.

  • Na jedné straně je třeba eliminovat z jídelníčku potenciální zdroje toxinů v organismu jako je alkohol, kofein, ale i rafinované potraviny plné přídatných látek. Neprospívá ani nadměrný příjem bílého cukru nebo pšeničné mouky plné lepku.
  • Na druhé straně se dají do jídelníčku zařadit potraviny, které mohou pomoci hormony srovnat.

Pokud máte zdravotní problém, jistě je v první řadě lékař. Pokud za sebou máte lékařské vyšetření, a přesto máte stále pocit, že by to chtělo něco pro své hormony udělat, je to jednoduché. Sestavte si zdravý jídelníček, ve kterém nebudou chybět potraviny, často superpotraviny z našeho seznamu níže.

VIDEO: 4 potraviny pro hormonální rovnováhu. 

Potraviny pro hormonální rovnováhu

Avokádo

Avokádo je zvláštní druh ovoce a také jeden z těch nejvýživnějších. Na rozdíl od jiných druhů ovoce má nízký podíl vody, zato se pyšní obsahem proteinů a zdravých tuků. Je bohatým zdrojem mastných kyselin, vlákniny, železa a některých vitamínů, především vitamínu B6 a vitamínu E, který běžně v ovoci nenajdeme.

Výhodou avokáda je i jeho neutrální chuť, a tím i široké kulinářské využití. Hodí se do slaných i sladkých pokrmů jako zdroj řady cenných živin.

avokádo a banány

Připravte si recepty s avokádem:

Kokosový olej

Kokosový olej se hodí nejenom k péči o pokožku nebo vlasy, ale je také báječnou exotickou ingrediencí zdravého jídelníčku. Jsou mu připisovány antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Navíc dodává energii postupně a na delší čas tlumí pocity hladu.

Kokosový olej, stejně jako avokádo, nabízí prospěšné tuky. Přitom právě takové tuky jsou základními stavebními kameny hormonů./zdroj/

recept na vánoční sušenky

Připravte si recepty s kokosovým olejem:

Maca

Maca je jednou z bylin peruánské tradiční medicíny, označuje se také jako peruánský ženšen, protože má se ženšenem podobné účinky. Nachází uplatnění v případech, kdy potřebujeme celkově posílit organismus, udělat něco pro svoji imunitu, povzbudit při psychických potížích, ale také zlepšit vitalitu, potenci a plodnost.

Pokud požádáte při hormonálních problémech o radu peruánské indiány, jistě bude maca tím prvním, co vám doporučí.

MACU a další prospěšné superpotraviny obsahují kapsle Blendea Woman’s Vitality, které kromě hormonální nerovnováhy zmírňují také nepříjemné příznaky syndromu PMS, menstruace nebo menopauzy.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech potvrzených účincích.

Balení produktu Woman's Vitality

Připravte si recepty s macou:

Spirulina

Spirulina nabízí ve svém složení mnoho užitečných látek, mj. jde o kvalitní proteiny, železo nebo vitamín B12. Díky tomu dodává vitalitu a pomáhá proti únavě. Jako zdroj energie se dá označit také obsažený chlorofyl, který podporuje krvetvorbu, tím i okysličení buněk celého těla a jejich lepší fungování.

Nejenom spirulina, ale také další zelené potraviny (chlorella, zelený ječmen, mladá pšenice) fungují jako antioxidanty. Mají komplexní působení na lidský organismus, podporují regeneraci, působí hojivě a protizánětlivě, mají detoxikační účinky.

Příznivě se odrážejí i na hormonální hladině. Pro obnovu vyvážené hormonální hladiny zelené potraviny mj. doporučuje na svém blogu také gynekoložka MUDr. Jitka Blábolilová.

Spirulina, chlorella, zelený ječmen a mladá pšenice v jediném balení, navíc v BIO kvalitě – to je směs zelených potravin Blendea SUPERGREENS. Připravte si každý den zdravý nápoj ze zelených potravin – anebo je využijte jako ingredienci svých zdravých receptů. Inspiraci najdete i na našem blogu.

Chia semínka

Ve zdravém jídelníčku mají semínka své nezastupitelné místo. Semínka chia, která pocházejí z Jižní a Střední Ameriky patří v současnosti k těm nejopěvovanějším. Vynikají především obsahem zdravých tuků a svými hydratačními účinky. Dají se přidat do nejrůznějších pokrmů, jsou také základní ingrediencí chia pudinku.

TIP: Vyzkoušejte galaktický chia pudink se zmrzlinou a mangem.

Sladké brambory (batáty)

Sladké brambory obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou nezbytné pro chod celého lidského těla, včetně hormonálního systému. Mj. jde o vitamín A, vitamín C, kyselinu listovou, železo, draslík, vápník aj. Jsou zdrojem přírodních sacharidů, které fungují jako zdroj energie. Mj. jsou důležité pro tvorbu testosteronu./zdroj/

Jablka

Jablka jsou tradičním českým ovocem, rozhodně však nejde o ovoce jen tak obyčejné. Jablka ve svém složení nabízejí pestrou paletu živin, často s antioxidačními účinky. Jde například o vitamín C, vitamín E, některé vitamíny skupiny B (kyselina listová), minerály (železo, draslík, zinek, měď, hořčík) aj.

Za zmínku stojí i vláknina, která zajišťuje správnou funkci střev a vylučování škodlivin ven z těla. Vláknina se mj. stará o to, aby se vyloučily případné nadbytečné hormony. Na druhé straně najdeme v jablcích také bioflavonoidy (vitamín P), kterým je mj. připisována schopnost harmonizovat hormonální rovnováhu. /zdroj/

Výhodou jablek je jejich snadná dostupnost i skladovatelnost, takže jsou nám k dispozici po většinu roku bez nutnosti použití jakékoliv chemie či konzervantů.

Připravte si smoothies, ve kterých nechybí ani jablka:

Pískavice řecké seno

Semena pískavice představují koření, které je doma v indické nebo řecké kuchyni. Dle serveru Celostnímedicína.cz obsahuje pískavice fytoestrogeny, přírodní látky podobné ženským hormonům. I proto mají údajně pomáhat při ženských potížích. Na ženy působí také jako afrodiziakum.

V lidovém léčitelství se využívají především protizánětlivé účinky pískavice. Má pomáhat při nachlazení, ale také zažívacích potížích jako je průjem nebo nadýmání. Má snižovat hladinu cholesterolu. Celkově působí povzbudivě, podporuje regeneraci a posiluje vitalitu.

KLIKNĚTE A DÁLE ČTĚTE: Váš nový vyvážený jídelníček pro vyvážené hormony.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek