• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • 9 způsobů přirozené podpory funkce jater včetně potravin, bylinek a životosprávy

9 způsobů přirozené podpory funkce jater včetně potravin, bylinek a životosprávy

Játra mají jako životně důležitý orgán jasné funkce, které musí fungovat správně a bez přestávek. V článku vysvětlím, co přesně játra dělají a které nemoci je nejčastěji ohrožují. Zmíním i příznaky nesprávné funkce a selhávání.

Hlavně ale poradím, jak podpořit přirozenou funkci jater díky správným a zodpovědným životním návykům, stravě a bylinkám a ochránit tak celkové zdraví.

Pod prokliky v článku odkazuji na výsledky vědeckých studií a odborné vědecké zdroje potvrzující uvedená tvrzení.

podpora funkce jater

Funkce jater

Zdravá lidská játra

Játra jsou životně důležitý orgán. Játra máme pouze jedny, proto o ně musíme řádně pečovat. Játra sice lze transplantovat, jde ale až o poslední možnost. Mnohem snadnější je udržet jejich funkce přirozeně zdravou životosprávou 🙂

Játra filtrují krev a ovlivňují hladinu většiny chemikálií v krvi. Z odpadních a škodlivých látek z vyčištěné krve produkují žluč, která dále přes střevo odchází z těla stolicí.

Játra pomáhají rozkládat i léky a rozvádět léčiva do těla. Fungující játra proto potřebujeme i pokud jsme nemocní a užíváme léky.

Játra mají až 500 důležitých životních funkcí. Mezi ty zásadní patří:

  • Filtrování a čištění veškeré krve od jedovatých škodlivých látek a bakterií.
  • Produkce žluči, která z těla odvádí odpadní látky, v tenkém střevě rozkládá tuky během trávení potravy a pomáhá je vstřebat.
  • Podpora imunitních schopností organismu.
  • Produkce cholesterolu a bílkovin, díky kterým se tuky přenášejí organismem.
  • Produkce specifických proteinů potřebných pro krevní plazmu.
  • Přeměna glukózy (krevního cukru) na glykogen (živočišný škrob) pro uložení ve formě pohotového zdroje energie na později.
  • Ukládání důležitých vitamínů a minerálů, které se jinde v těle neuloží. Patří sem vitaminy A, D, E, K a B12, železo a měď.
  • Vyvažování hladiny glukózy jako zdroje energie podle aktuální potřeby.
  • Regulace srážení krve.
  • Regulace hladiny aminokyselin v krvi, ze kterých se vyrábí bílkoviny.
  • Zpracování hemoglobinu a ukládání železa.
  • Přeměna škodlivého amoniaku na močovinu, která odchází močí.

Játra ovlivňují, co se z krve dostane do organismu a co z něj odejde pryč. Pokud nefungují správně, do těla se nám kvůli tomu poté dostává nebezpečně vysoké množství škodlivin a bakterií. Poškozená játra je z těla neodvádí, a tak způsobují zdravotní problémy přerůstající do závažných nemocí.

Játra ovlivňují kvalitu a okysličení krve, kterou potřebuje každičký orgán a tkáň v těle. Slabá a nemocná játra tak plně zhoršují funkce a kondici celého těla.

Příznaky zhoršené a nesprávné funkce jater

cirhóza jater
Cirhóza jater

Pokud na sobě zpozorujete kterýkoliv z uvedených příznaků, doporučuji zajít k lékaři. Podle nich bohužel nelze tušit, zda jsou játra poškozená a nemocná nebo vám pouze schází některé živiny. Tyto příznaky mohou způsobovat i problémy, které s játry vůbec nesouvisí.

  • nažloutlé nebo výrazně žluté oči a pokožka
  • bolesti a otoky břicha
  • nevolnost a zvracení
  • zvracení krve
  • nadýmání
  • ztráta chuti k jídlu
  • bolest pod hrudním košem těsně pod žebry na pravé straně
  • svědění pokožky kdekoliv po těle
  • zvláštní bolesti po celém těle
  • snadná tvorba modřin
  • náhlý růst hmotnosti nebo rychlé hubnutí
  • tmavá moč
  • světlá stolice
  • krvácení do stolice (lepkavá, dehtovitá, černá)
  • oteklé kotníky a nohy
  • zčervenání dlaní
  • zvětšení mužských prsou
  • těžká únava
  • zimnice
  • suché oči a sucho v ústech
  • změny nálady, zmatenost, poruchy soustředění, paměti a spánku

Nemoci jater mohou byt i zcela bez příznaků a znatelných známek. Je důležité vědět o svém zdraví, se symptomy proto zajděte aspoň na kontrolu k praktickému lékaři, hlavně pokud na sobě uvedené příznaky pozorujete v kuse více než 2 dny.

Kde jsou játra?

kde jsou játra
Játra leží pod pravým a částečně levým žeberním obloukem.

Játra jsou samostatný orgán ležící těsně pod hrudním košem a bránicí. Mají tvar kužele a velikostí si je lze představit přibližně jako cihlu. Průměrná velikost jater je 20x15x11 cm a u dospělého člověka váží 1200 až 1500 gramů. Věkem mají tendenci zvětšovat se, stejně tak kvůli nemocím.

Zvětšování urychluje nezdravá životospráva, která játra ztučňuje. Ztukovatění jater již je nemoc, tzv. steatóza jater. Ztučnělá a zduřelá játra se projevují bolestivostí a zhoršení funkcí. Steatóze je předstupněm jaterní cirhózy. Nejčastější příčinou je pití alkoholu. Onemocnění je reverzibilní a díky abstinenci se játra dovedou regenerovat a opět zmenšit.

V tomto případě játra tupě bolí pod žebry na pravé straně nebo na zádech mezi lopatkami. Není vždy jednoznačná, proto si ji postižený může plést třeba s bolestí plic nebo dokonce infarktem. Bolest játra zvětšuje a vzniklý tlak působí na břišní dutinu. Pokožka a tkáň může v místě jater natékat.

Zodpovědné kroky pro podporu funkcí a regeneraci jater

Je to poměrně jednoduché. Čím dříve začnete, tím rychleji játrům prospějete 🙂 Pokud nyní neholdujete sportu, odlehčete aspoň jídelníček a vyhněte se alkoholu. S dávkou motivace jistě rychle zvládnete zařadit další prospěšné metody.

Jezte vyváženou stravu

Játrům škodí tučná a vysoce kalorická jídla plná nasycených tuků, sacharidů a rafinovaných cukrů. Pro játra není vhodné bílé pečivo, příliš tučné druhy masa a nešetrná úprava potravin na množství tuku.

Důležitá je pro ně vláknina ze zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Vláknina chrání játra před záněty a udržuje bezpečnou hladinu cukru v krvi.

V jídelníčku můžete ponechat méně tučné maso (drůbež, svalovina, ryby), ale omezte červené maso. Povoleny jsou i mléčné výrobky, ideálně se sníženým obsahem tuku. Dále mononenasycené a polynenasycené zdravé tuky z ořechů a semen, ryb a rostlinné oleje.

Důležitá je dostatečná hydratace. Nedostatek tekutin játra poškozuje. Pijte hlavně čistou vodu a bylinkové čaje, občas ovocné nebo zeleninové šťávy.

TIP: Úbytek váhy pomůže přirozeně nastartovat i přerušovaný půst. Redaktorka Květka a Ing. Hana Střítecká, Ph.D. v podrobném článku vysvětlují, jak přerušované půsty držet a jaký mají účinek.

12 potravin a nápojů pro podporu funkcí jater

potraviny na játra
Zelenina a ovoce s vlákninou, zdravé tuky, semínka, ryby a dietní maso. To je základem jídelníčku pro podporu jaterních funkcí.

Snažte se jíst pestře a co možná nejčerstvěji. Nedržte přísné diety, které by omezovaly zdravý jídelníček a vyřazovaly z něj prospěšné potraviny. Snažte se nejíst nezdravě zpracované a průmyslově upravené potraviny.

Pro játra je důležitý vysoký obsah antioxidantů ve stravě. Kromě zdravých a čerstvých potravin jídelníček obohaťte o uvedené potraviny a nápoje.

Proč játra potřebují dostatek antioxidantů ze stravy?

Játra metabolizují různé sloučeniny včetně těch škodlivých. Rozkládají je, proměňují a pomáhají vyloučit z těla. Metabolizace produkuje volné radikály, kterých zvýšená hladina je pro organismus škodlivá.

Antioxidanty volné radikály vychytávají a v játrech udržují oxidační rovnováhu. Když je tato funkce narušená, vzniká negativní oxidační stres. Správná skladba jídelníčku je zásadním faktorem pro získávání antioxidantů a správnou detoxikační funkci jater.

Borůvky, brusinky a jiné drobné bobulovité ovoce

Tento typ ovoce má veliký obsah antokyanů, což jsou pigmentové molekuly a zároveň silné antioxidanty. Pomáhají udržet játra zdravá, chrání je před poškozením, zrychlují a zesilují reakce imunitních buněk a hladinu jaterních enzymů.

Brusinky nabízíme ve formě kapslí Blendea Power Cranberry s 560 mg extraktu z brusinek v jedné dávce.

Česnek

Česnek pomáhá snížit tělesnou hmotnost a obsah tělesného tuku u lidí s nealkoholickým ztučněním jater. Je důležité myslet i na přirozené hubnutí pomocí stravy a pohybu, protože nadváha i obezita přispívají vzniku ztučnění jater (steatózy).

Košťálová zelenina

Do skupiny patří kapusta, květák, brokolice, kedluben, artyčok, kadeřávek a různé druhy zelí. Důležitý je vysoký obsah vlákniny, kterou játra potřebují. Zvyšuje aktivitu antioxidačních a detoxikačních enzymů. Košťálová zelenina si své účinky uchovává i uvařená.

Šťáva z červené řepy

I červená řepa je významným zdrojem antioxidantů (betalainy) a dusitanů, které rozšiřují cévy a pomáhají játra lépe prokrvovat. Řepa pomáhá tlumit záněty jater, snižovat oxidační poškození a podporuje detoxikační funkce, a tedy odvod zplodin z organismu.

Grapefruit

Grapefruit je zdrojem antioxidantů chránících játra před poškozením a záněty. To platí pro celé tělo a nejen játra. V játrech pomáhají zpomalit rozvoj fibrózy (zmnožení tkáně).

Hrozny

Významnou látkou je resveratrol, který obsahují hlavně modré, červené a fialové hrozny. Játra chrání před poškozením kvůli alkoholu, cholesterolu a chemickým látkám. Zlepšuje zpracování cukrů a tuků, snižuje fibrózu a steatózu jater. Kromě samotných hroznů je výborná i hroznová šťáva.

Ořechy

Ořechy obsahují důležitý antioxidant vitamin E, zdravé tuky a další sloučeniny dobré pro játra. Ořechy snižují riziko vzniku a závažnost existující steatózy (nealkoholického ztučnění jater).

Ryby

Ryby jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Kromě jater, ve kterých snižují záněty a hladinu jaterního tuku, jsou prospěšné pro udržení zdravého srdce. Jelikož v Česku jíme poměrně málo ryb, omega-3 je vhodné do jídelníčku doplňovat formou doplňku.

Z potravin je najdete v různých semínkách (konopná, lněná, chia) a ořeších, vejcích, rostlinných tucích, rybím tuku a játrech.

TIP: Pod značkou Blendea pro vás vyrábíme veganské Omega 3 kapsle vyrobené z mikrořas. Obsahují 256 mg mastných kyselin v denní dávce, což je množství, které doporučují i zdravotnické organizace.

Pomáhají udržet funkce jater, mozku, srdce a zdravý zrak. Podporují vývoj mozku a očí dětí kojených mateřským mlékem. Bez živočišných prvků jsou vhodné pro vegany.

veganské omega 3 kapsle
V případě objednávky vám Omega 3 kapsle doručíme do 48 hodin.
Kvalitní olivový olej

Již jedna čajová lžička kvalitního olivového oleje zlepšuje hladinu jaterních enzymů a snižuje hladinu tuku, který se v játrech ukládá. Také pomáhá zlepšit prokrvení.

Olivový olej i další panenské (za studena lisované) rostlinné oleje se snažte začlenit do jídelníčku trvale a používejte je v teplé i studené kuchyni.

Ovesné vločky

Další způsob, jak do stravy dostat více vlákniny a prospěšné beta-glukany. Bojují proti zánětům, stimulují imunitní systém a působí i proti cukrovce a obezitě. Chrání játra před ztučněním.

Káva

Chrání játra před nemocemi a to i u lidí s již existujícími jaterními problémy. Snižuje riziko cirhózy a trvalých poškození. Snižuje riziko zánětů a rakoviny jater. Ve studiích se nejlépe osvědčily 3 šálky kávy denně.

Kvalitní černá káva má schopnost bránit hromadění tuku a kolagenu v játrech. Pomáhá snižovat záněty a působí jako antioxidant, čímž chrání buňky před poškozením.

Čaj

Ve studii se osvědčil zelený čaj v množství až 10 šálků denně, který zlepšil ukazatele zdravých jater v krvi. Prospěšný je i černý čaj.

Čaj pomohl snížit ukládání tuku v játrech, zlepšil hladinu jaterních enzymů a doplnil cenné antioxidanty. Zároveň snižuje riziko rakoviny jater.

Pokud hledáte účinný bylinkový čaj na játra, podívejte se do seznamu níže. Z většiny uvedených rostlin lze připravovat chutné a zdravé čaje pro podporu funkce jater.

Bylinky na játra

Na stránce Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsem dohledal rostliny a bylinky, které pomáhají udržet normální činnost jater. Seženete je v prodejnách zdravé výživy, v lékárnách nebo přes internet. Užívat je lze ve formě čajů a odvarů, kapslí nebo tablet. Čerstvé či sušené bylinky nebo plody můžete přidávat do jídel. Záleží na konkrétní rostlině. SZPI příznivý účinek na játra přiřazuje těmto rostlinám:

Byliny pro podporu funkce jater

Máta peprná, Majoránka zahradní, Komonice lékařská, Ostropestřec mariánský, Prha arnika, Přeslička rolní, Rozmarýn lékařský, Řepík lékařský, Sadec konopáč, Tymián obecný.

Rostliny

Andělika lékařská, Bergénie, Boldovník vonný, Břečťan popínavý, Dobromysl obecná, Jablečník obecný, Ječmen obecný, Jitrocel kopinatý, Měkýn latnatý, Reveň lékařská, Rozrazil lékařský, Smil písečný, Stužkovec, Svízel syřišťový, Trubkovec, Třezalka tečkovaná, Vlaštovičník větší, Zběhovec plazivý, Zederach inický, Zemědým lékařský.

Plody

Artyčok zeleninový, Česnek setý, Dřišťál chitria, Fenykl obecný, Klanopraška čínská, Pepř černý, Žito seté.

Květy, stromy a keře

Eklipta bílá, Habr obecný, Heřmánek léčivý, Chebule srdčitá, Kapara trnitá, Kassie úzkolistá a západní, Kratevka nurvala, Lípa, Lnice květel, Měsíček lékařský, Řešetlák americký, Smetánka lékařská, Symplocos racemosa, Tamaryšek francouzský, Třapatovka bledá, Uzlenec, Yzop lékařský, Vrcholák pravý.

Kořeny a oddenky

Čekanka obecná, Kurkuma dlouhá (najdete v kapslích Blendea Kurkuma + Piperin BIO Organic), Kutki, Lopuch větší, Mořena srdčitolistá, Nárdovník pravý, Pampeliška, Pětilistý ženšen, Smolnička obecná.

Řasy

Chlorella pyrenoidosa (najdete v kapslích Blendea Chlorella BIO Organic).

Hledáte chlorellu pro podporu funkcí jater?

Vyrábíme pro vás chlorellu v BIO kvalitě v rostlinných kapslích. Denní dávka obsahuje až 3000 mg prášku ze sušené chlorelly.

Kromě jaterních funkcí podporuje trávení, zmírňuje únavu, podporuje imunitu, stimuluje činnost srdce a cév. O prospěšných účincích chlorelly se podrobněji dočtete V TOMTO ČLÁNKU.

Klikněte na tlačítko níže a přidejte si kapsle s chlorellou do košíku. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou podporou funkcí jater.

Které potraviny škodí játrům?

Snažte se omezit nebo úplně přestat jíst potraviny, které játrům nedodávají potřebné látky a zároveň je nadměrně zatěžují. Patří sem:

  • Mastná a tučná, smažená jídla, fast-foody, polotovary, snacky, konzervované a trvanlivé potraviny
  • Škrobové potraviny s nízkým obsahem vlákniny, bílé pečivo, těstoviny
  • Slazené potraviny, dezerty, koláče a cukrovinky, slazené nápoje
  • Solené potraviny, uzeniny
  • Alkohol

Uvedené potraviny, ale i celkově zdravý jídelníček s dostatkem ovoce, zeleniny, ryb, zdravých rostlinných tuků, ořechů a semínek pomáhají játrům:

  • rychle podpořit správné fungování
  • zvýšit hladinu antioxidantů a detoxikačních enzymů, které produkují
  • chránit játra a organismus před škodlivými toxiny
  • snížit riziko nemocí jater a dokonce rakoviny

Mějte váhu pod kontrolou

Udržet si zdravou váhu se vám povede pouze se zdravým jídelníčkem a pravidelným pohybem. Jezte co nejčerstvější a co nejméně zpracované potraviny. Nepřejídejte se a nehladovějte.

Doporučené minimum střední fyzické zátěže je 30 minut aspoň 5 dní v týdnu. Až si zvyknete na pravidelnost, postupně budete zvyšovat zátěž i trvání tréninku. Pohyb pomáhá do jater pumpovat více krve, díky čemu je vydatněji vyživuje.

Nadváha vede k obezitě a obojí je rizikovým faktorem pro ztučnění jater a jejich nesprávnou funkci. Ke ztučnění může dojít i zcela bez pití alkoholu. Hubnutí a udržení hmotnosti je přirozenou prevencí. Díky sportu a sníženému příjmu kalorií začne tělo rychleji spalovat i tuk uložený v játrech a vy přirozeně zhubnete.

ČTĚTE TAKÉ: Kolegyně Kamila vyzpovídala nutriční terapeutku Kristýnu Kubíkovou a ptala se, jak zhubnout bez diet.

Nevystavujte se toxinům

Toxiny a nečistoty, které vdechujeme, se přes krev dostávají do jater. Ta je mají odfiltrovat a krev vyčistit, aby se toxiny neusazovaly ve tkáních. To je detoxikační funkce jater.

Škodlivé toxiny se do organismu dostávají i ve stravě a nápojích, ve velké míře v kosmetice a drogerii, v lécích a v předmětech denní potřeby. Třeba v oblečení, nábytku, povlečení, kobercích, nátěrech. Prakticky ze všech výrobků se uvolňují nějaké toxiny.

Pro lepší fungování jater se snažte snížit množství kosmetiky, jezte co nejčerstvěji, dostatečně pijte, sportujte, spěte, a rozhodně nekuřte. Cigaretový kouř je celý jeden velký toxin, který játra přetěžuje.

Dodržujte základní hygienu

Cílem je chránit játra před napadením hepatitidou C, která se přenáší krví. Proto je důležité snížit riziko přenosu krve jiné osoby. Děje se tak při použití hygienických potřeb, třeba žiletek a holicích strojků, nůžek, zubních kartáčků, ručníků nebo spodního prádla, na kterých může ulpět mikroskopická částečka nakažené krve nebo jiné tělní tekutiny.

Samozřejmě mějte vždy chráněný sex s kondomem. Riziko přenosu hepatitidy zvyšuje nechráněný sex a rovněž sex s více partnery.

Zároveň mějte vždy důkladně umyté ruce a určitě si je nevkládejte do úst špinavé. Nebezpečné bakterie, viry a toxiny jsou všude kolem nás.

Nekuřte tabák ani jeho náhrady

Tabák obsahuje škodlivý a návykový nikotin, který se po cestě z plic přes krev rozkládá v játrech. Působí na ně toxicky, navíc oslabuje jejich imunitu a zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Toxiny z kouření a také samotný nikotin játra poškozuje na buněčné i genetické úrovni.

Kouření vyvolává záněty jater a kromě nikotinu na ně působí dalšími 400 toxickými chemikáliemi. Jedinou radou je proto přestat kouřit úplně a ideálně ze dne na den.

ČTĚTE TAKÉ: Jak rychle vyčistit a detoxikovat plíce po kouření a už nikdy nesáhnout po cigaretě radí v článku kolegyně Adriana.

Raději nepijte alkohol

Alkohol obsahuje etanol, který játra zpracovávají. Nadměrně je tak zatěžuje, způsobuje jejich zvetšení, otoky, ztukovatění, záněty, zjizvení a poškozuje jaterní buňky. Vede k cirhóze jater a kromě toho zhoršuje celkový zdravotní stav.

Jedna dávka alkoholu za den je sice bezpečná i pro játra, ale v rámci obnovy a podpory jejich funkce doporučuji vzdát se alkoholu úplně.

Léky na předpis užívejte opatrně

I legální léky mohou oslabovat játra, protože je musí rozložit stejně jako všechny ostatní látky.

Vždy se ujistěte, že všechny předepsané léky užíváte přesně dle doporučení předepisujícího lékaře a dávku nijak nezvyšujete ani nesnižujete. V případě podezření na negativní účinky informujte lékaře, který je vymění nebo změní dávkování. Minimálně během užívání léků nepijte alkohol.

Ověřte si očkování proti hepatitidě

V Česku je očkování proti virové hepatitidě typu B povinné již v dětském věku. Zeptejte se proto rodičů nebo pohledejte ve svých lékařských záznamech, zda jste toto očkování absolvovali. Zároveň se můžete nechat očkovat i dodatečně a také proti jiným typům hepatitidy. Při cestách do exotických krajin zvažte i očkování na malárii a žlutou zimnici, což jsou nemoci napadající primárně játra.

V tomto směru kontaktujte svého praktického lékaře. Očkování proplácí pojišťovna a je to bezpečný způsob, jak chránit svá játra před záněty a ztrátou jejich funkce.

Chraňte se před drogami

Jsem si jistý, že naši čtenáři se žádnými drogami neexperimentují, ale v rámci obecné ochrany jater musím zmínit i tento rizikový vliv.

V Česku běžně užívané drogy způsobují množení vaziva, zjizvení jaterní tkáně a postupně vedou až k cirhóze. Drogy a alkohol mají na játra toxické účinky.

  • marihuana pravděpodobně zhoršuje ztučnění a fibrózu jater
  • kokain intenzivně poškozuje játra, nebezpečně zvyšuje produkci jaterních enzymů, unavuje je a zhoršuje jejich funkci
  • houbičky (lysohlávky) nebo samotné LSD musí zpracovat a rozložit opět játra, takže zvyšuje jejich opotřebení
  • heroin je prakticky nejnebezpečnější droga dlouhodobě poškozující játra, která je namáhá, přetěžuje a způsobuje hepatitidu (žloutenku)
  • podobně působí i legální léky na předpis, které ale člověk zneužívá a shání bez toho, aby potřeboval léčit nemoc (různá psychoterapeutika, léky proti bolesti, sedativa, stimulanty a podobně)

Další významné riziko představuje injekční aplikace drog. Jejich uživatelé velmi často trpí hepatitidou (neboli žloutenkou – zánětlivým onemocněním jater). Nemoc se přenáší krví. Proto pokud z jakéhokoliv důvodu přijdete do kontaktu s krví cizího člověka, jděte za lékařem na odběr a vyšetření. Rizikové je i tetování a piercing.

Žádné drogy neužívejte, protože nadměrně zatěžují játra a poškozují je až na buněčné úrovni. Zvyšují riziko vzniku různých nemocí.

Onemocnění jater

Tyto závažné nemoci na sobě nemusíte poznat. Pokud máte podezření na oslabené funkce nebo nemoc jater, najděte si hepatologa nebo se svého praktického lékaře zeptejte, kde můžete vyšetření jater podstoupit. Játra nejčastěji postihují tyto nemoci:

Nemoc jater:Jak škodí?
HepatitidaZánět jater vyvolaný infekcí virem hepatitidy A, B, C. Hepatitida vzniká i bez infekce kvůli pití alkoholu, drogám, obezitě nebo poruše imunity.
CirhózaTrvalé zjizvení a poškození jater, které zhoršuje až zastavuje jejich funkce.
RakovinaVzniká kvůli cirhóze jater, kdy se v nich vytvoří karcinom (zhoubný nádor).
SelháníZastavení funkce jater kvůli infekcím, genetickým poruchám i nadměrnému pití.
AscitesProsakování vody do břicha důsledkem jaterní cirhózy.
Žlučové kamenyRizikem je uvíznutí kamene ve žlučovodu, který odvádí odpadní škodlivé látky. Může způsobit hepatitidu a infekci žlučovodu.
HemochromatózaZvýšené ukládání železa v játrech, které je poškozuje.
Primární sklerotizující cholangitidaZpůsobuje zánět a zjizvení žlučovodů a jater.
Primární biliární cirhózaPostupné ničení žlučovodů, které vede k trvalé jaterní cirhóze.
Tabulka nejčastějších onemocnění jater

Mýty a fakta o detoxikaci, funkcích a zdraví jater

Je bezesporu důležité chovat se k játrům zodpovědně tak, abychom je nepoškozovali a jejich funkce dlouhodobě udrželi. Na internetu a v reklamách se ale můžete setkat s různými přehnanými mýty a nepotvrzenými tvrzeními, hlavně pokud se vám snaží prodat nějaký „zázračný“ doplněk. Vybral jsem 5 častých mýtů, na které si dávejte pozor.

Mýtus:Pravda:
Výrobky pro detoxikaci jater jsou nutné pro každého bez výjimky!Pokud žijete zdravě, dobře jíte, nepijete ani nekouříte a hýbete se, doplňky pro očistu jater nepotřebujete. Pokud máte játra nemocná, dodržujte léčbu stanovenou lékařem. Játra léčí hepatolog z oboru hepatologie. Pomůže i gastroenterolog.
Díky očistě jater určitě zhubnu.Doplňky pro detoxikaci jater často slibují i hubnutí. Bohužel žádné studie, které by to potvrzovaly, neexistují. Zaměřte se na pohyb a snížení kalorického příjmu.
Před nemocemi jater neexistuje žádná ochrana!Cílená prevence před onemocněním jater existuje. Je potřeba dodržovat ji dlouhodobě. Nepít nadměrné množství alkoholu, udržovat si zdravou váhu, nechat si játra vyšetřit na hepatologii, dodržovat hygienu, žít bezpečným sexuálním životem, neužívat drogy a nezneužívat léky na předpis.
Očista jater vyléčí a opraví již poškozená játra.Neexistuje důkaz, že by detoxikace a očista jater vyléčila existující poškození jater a zbavila pacienta nemocí. Sice může podpořit jejich funkce a zlepšit kondici, ale o léčebnou metodu nejde.
Obezita ani nadváha játrům neškodí.Obezita zvyšuje riziko zánětů a nealkoholického ztučnění jater (steatózy). Ta může pokročit až do jaterní cirhózy a fibrózy.
Tabulka nejčastějších mýtů a faktů o zdraví a činnosti jater.
Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Věřím, že se mi povedlo vysvětlit všechna rizika nesprávně fungujících jater. Nyní víte, jaké změny životního stylu zařadit, abyste svá játra ochránili před poškozením a vznikem nemocí.

Nezapomeňte, že na e-shopu pro vás máme prospěšné produkty s rostlinnými složkami. Udržují správnou funkci jater a celou snahu si s nimi můžete usnadnit.

Konkrétně jde o a Chlorella BIO kapsle. Obohaťte svůj jídelníček o prospěšné živiny a chraňte svá játra před škodlivými vlivy.

V případě dotazů k produktům nebo podpoře jaterních funkcí zanechte komentář pod článkem, zavolejte nám na +420 608 255 816 nebo napište mail na info@blendea.cz.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví 🙂

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Jeden komentář: “9 způsobů přirozené podpory funkce jater včetně potravin, bylinek a životosprávy”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek