Když se píše článek, první většinou vysvětlujete a na konec dáte nějakou pointu – co si přejete, ať si čtenáři zapamatují. Tenhle článek je jiný. Vše, co vám chci říct, se mi podařilo nacpat už do titulku: “To, co si dnes koupíte, rovná se zítřejší odpad”.
Následující kraťoučký článek přečtete za 2 minuty. Země ale bude štastnější, když tyto rady zařadíte do svého života navždy.
Žijeme v době, kdy je naprosto normální cokoli jen tak vyhodit
Kde děláme chyby a odpad produkujeme bezmyšlenkovitě na denní bázi nejčastěji?
- Cestou do práce si na snídani koupíte croissant a kávu – sáček i kelímek letí za dvě minuty do koše.
- Koupíte si telefon, za půl roku vás omrzí a letí tam taky. Podobně oblečení, nádobí, nábytek.
- Nandáte si trojitou porci hranolek, která se do vás samozřejmě nevleze – no a co. Přece to pak stejně nebudete ohřívat.
- Něco je trochu špinavého, přece to nebudete složitě čistit, když nová věc stojí pět korun. Přece to nebudete složitě opravovat, zašívat, přece si občas můžete trochu dopřát, vyhodit z kopítka…
Do koše nám není líto vyhodit nic. Někteří rozličné předměty hážou dokonce třeba do lesa, řeky, moře nebo splachují do záchodu. Možná to neděláte zrovna vy, nebo alespoň ne úplně všechno, ale jako lidstvo obecně jsme si tohle prostě nedali.
Klasické zákoutí na kraji města. Začínající příroda a hromady odpadků, které někdo nemohl vyhodit ani do popelnice
Z 99 % věcí, které si koupíme, se odpad stane do 6 měsíců od nákupu
Žijeme hekticky uprostřed rušných ulic. Nemáme čas zabývat se odpadem. Jakmile nám zmizí z dohledu, jako by zmizel z povrchu zemského. A hned nakupujeme další a další.
Drtivá většina se ho však prostě nerozloží, nerespektuje přirozený cyklus přírody a často prostředí spíše škodí, než že by se z něj dalo dále něco vyrobit. Když v přírodě odhodíte ohryzek od jablka, semínko nejspíš nevyklíčí v jabloň. Možná však poslouží jako potrava broukům a jeho zbytky vyživí místo, kde roztlejí.
Když zahodíte obal od tatranky, ležet tam zůstane nejméně 100 let. Možná se z něj začnou uvolňovat dokonce i škodliviny… A to je přesně ono, tady je ta chyba.
1/3 všech odpadků tvoří jen obaly
A pak tu jsou ještě obaly – které tvoří celou třetinu všech odpadů. Samotnou kapitolu hrůzy tvoří věci na jedno použití.
ZVEDÁM VAROVNÝ PRST:
Zastavme se teď chvíli u “ekologických” jednorázových věcí a obalů. Ať už na vás reklama křičí co chce, taková věc prostě ekologická není nikdy. Ani kdyby byla rozložitelná, organická, recyklovaná a kdoví co ještě. Je pouze EKOLOGIČTĚJŠÍ.
Ekologická může být jedině v případě, že byste ji pak hodili na kompost. Jinak úplně stejně jako obal neekologický skončí na skládce nebo ve spalovně. Na druhou stranu však pokud ji hodíte do lesa, ztleje a v moři žádnou rybu nejspíš dlouho škrtit nebude.
Pokud jde o odpadky, stačí se trochu zamyslet: 3 zásady, jak odpad eliminovat na minimum
1.) Co nejmíň odpadu
Proč si kupovat odpadky? Nekupujte zbytečnosti a už vůbec ne zbytečnosti ve zbytečných obalech. Proč plýtvat energií k výrobě něčeho, co hned vyhodíte? Proč nedat chleba a rohlíky do jednoho sáčku místo zbytečných dvou? A opravdu pomeranč s tlustou slupkou potřebuje do plastového pytlíku?
„Nezapomněli“ jste si v lese nějaké odpadky?
2.) Odpad pečlivě recyklujte
A nezapomeňte ani na kontejnery na kov, kterých máme v republice zatím bohužel pramálo. Pozor však na utopistické představy, že se z kontejnerů vše dokonale znova použije. Jen výjimečně se z recyklované plastové láhve vyrobí nová.
Hele! Tadytohle přece patří do žlutého kontejneru
Plastové výrobky nelze recyklovat donekonečna, recyklovaný výrobek je zpravidla horší než nový. Recyklace není řešení, jen zpožďuje okamžik, kdy se materiál dostane na skládku.
3.) Postavte se trendu použij a vyhoď a použijte znova
Přemýšlíte, jestli hodit papírové plato od vajíček do papírů nebo do popelnice? Co kdybyste ho rozstříhali, naplnili hlínou a použili pro sazeničky? Do hlíny je pak můžete dát pohodlně i s tím platem.
Zapojte fantazii. Vždyť přece všechno nemusí hned skončit na skládce. Neomezujte se tím, že vám někdo něco prodal jen jako obal. I ten jste si poctivě zaplatili a přece vám může sloužit dál. Výrobci chtějí, ať si koupíte radši novou škatulku… Co takhle použít výbornou od bonbónů? Vyzrajte na ně. Šetřete peníze i přírodu a ještě se u toho skvěle zabavte.
Zapomněli jste si tašku? Zkuste v obchodě najít prázdnou krabici a použít tu. Používejte znova, upcyklujte, myslete jinak než vám diktují ostatní – vdechujte věcem nový život.
Spotřebovali jste náš Blendea SUPERPROTEIN nebo SUPERGREENS? Pevný obal s praktickým víčkem vám může sloužit i nadále. Využít ho můžete třeba jako stojánek na tužky nebo krabičku na drobnosti. Pokud je chcete upcyklovat v krásný květináček a vypěstovat si doma vlastní avokádo, zapojte se do naší výzvy, kterou spouštíme už 18. března
3x Proč je důležité se nad tím zamyslet
- loni na skládkách skončilo 2,12 MILIARD tun odpadu (to je na JEDINÝ rok docela dost, ne?)
- recyklovat nestačí (recyklaci však podle Eurostatu považuje za svou největší pomoc přírodě 75 % Evropanů)
- v roce 2050 bude v oceánech více plastů, než ryb
Co si z článku odnést:
To jsem vám přece řekla hned v titulku 🙂 Nezamořme si planetu odpadky. Vždyť stačí docela málo.