• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Meduňka lékařská vás rychle uspí, prohloubí spánek a zažene zlé sny

Meduňka lékařská vás rychle uspí, prohloubí spánek a zažene zlé sny

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) patří mezi oblíbené, skoro by se dalo napsat lidové bylinky. Známá je především díky příznivému působení na lidskou psychiku. Je schopná navodit duševní pohodu a podpořit tak intenzivní relaxaci. Prospěšných účinků má však voňavá bylinka mnohem více.

Na prvním místě nás budou zajímat vědecky potvrzené účinky meduňky na lidské zdraví. Vycházet budeme z tabulek Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a k nim si na pomoc vezmeme celou řadu vědeckých studií, které zkoumaly různé účinky melissy a hledají další.

Vedle toho se připomeneme spoustu praktických informací, které se týkají působení voňavé meduňky od jejího původu a pěstování, přes doporučený a správný způsobu užívání až po případné negativní účinky byliny.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská a její pozitivní účinky nejen na psychiku

Bylinek se zklidňujícími účinky existuje více. Meduňka lékařská spolu s Třezalkou tečkovanou patří k nejznámějším. Zklidňující až sedativní účinky vykazují Kozlík lékařský, Mučenka opletavá či Chmel otáčivý. Proto se tyto bylinky mezi sebou s oblibou kombinují nejčastěji v bylinných čajových směsích nebo doplňcích stravy pro podporu usínání.

Meduňka lékařská, (Melissa officinalis)
Meduňka má moc ovlivňovat lidskou psychiku k lepšímu. Přináší zklidnění mysli, relaxaci a hluboký spánek.

Odkud pochází meduňka, elixír života a mládí?

Meduňka není evropskou bylinkou. Pochází z oblastí východního Středozemí a Malé Asie, odkud ji do Evropy nevědomky rozšířily karmelitánští mniši. Ti meduňku pěstovali na svých pěstěných klášterních zahradách a užívali jejích účinků na mysl. Značný podíl na rozšíření melissy do Evropy měli Španělé, kterým zásoby bylinek přiváželi arabští obchodníci. 

V Evropě se meduňka pěstuje uměle

V našich zeměpisných šířkách melissa neroste téměř vůbec. Meduňka lékařská se pěstuje uměle a v poměrně velkém množství, protože jejích účinků využívá nejen farmaceutický a kosmetický průmysl, ale také potravinářský průmysl. Spousta lidí si meduňku pěstuje doma v květináčích za okny nebo na zahrádkách.

VÍTE, ŽE latinský název “melissa” znamená česky včela? Meduňka jej získala proto, že její krásné květy obsahují vysoký obsah nektaru, po kterém včely doslova “jdou”.

Od včel a potažmo medu jsou odvozeny další lidové názvy meduňky – včelanka, včelí bylinka, marule, mateřník, medunka, medunice, medlinka, lemonika, matečník, rojovník či marulka. Také se jí říká elixír života a mladí.

pěstování Meduňky lékařské
Meduňku si u nás ve volné přírodě nenatrháte. Snadno si ji ale doma vypěstujete v květináči.

Meduňka lékařská a potvrzené účinky dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)

Listy a nať meduňky obsahují spoustu účinných látek. Jedná se zejména o enzymy, hořčiny, silice, slizovité látky, flavonoidy a minerály. Vědecké výzkumy opakovaně prokazují příznivé účinky meduňky na lidské zdraví, především psychiku. Co vše meduňka podle vědců umí?

Účinky Meduňky lékařské (Melissa officinalis) potvrzené SZPI:

účinky Meduňky lékařské
Meduňka lékařská účinky
účinky Meduňka lékařská
účinek Meduňky lékařské

Chrání před stresem a zklidňuje nervy

O meduňce je všeobecně známo, že “uklidňuje nervy”. Přináší psychickou, ale také fyzickou pohodu, podporuje celkové duševní zdraví a nastoluje hormonální rovnováhu. Tím vším pomáhá důkladné relaxaci organismu. 

Napomáhá rychlému usínání a navozuje hluboký spánek

Meduňka lékařská se používá hlavně jako přírodní uspávací prostředek pro děti i dospělé. Chutný meduňkový čaj funguje podobně jako prášek na spaní. Je však mnohem zdravější. Spánek přichází rychle, je hlubší a organismu tak přinese potřebný čas pro regeneraci.

Tiší kašel, uvolňuje žaludeční křeče a mírní bušení srdce 

Hlavní síla meduňky spočívá v téměř zázračné schopnosti uklidnit téměř jakýkoliv orgán před stresem v důsledku chorob. Dokáže uvolnit žaludeční křeče, zmírnit nadýmání a obnovit činnost trávící soustavy. Tiší silný kašel a podporuje normální činnost dýchacího systému. Pomáhá také zmírnit bušení srdce a při srdeční arytmii, zpomaluje srdeční tep a celkově zlepšuje zdraví a činnost srdce a cév.

Odstraňuje a mírní bolesti

Melissa je rovněž velmi účinnou bylinkou při občasných a chronických bolestech. Uleví od bolestí hlavy, zlepšuje příznaky migrén a ženám přináší úlevu od nepříjemných stavů při jejich “dnech”.

Vykazuje antibakteriální a antivirové účinky

Meduňku v podobě kapek, čaje či sirupu oceníte také při obyčejném nachlazení nebo při virových nemocech. Užívání meduňky urychluje léčbu rýmy, kašle i chřipky. Známé jsou také její účinky při léčbě nepříjemných a svědivých oparů na rtech.

Podporuje kognitivní funkce

Účinky meduňky jsou rovněž spojovány s podporou kognitivních funkcí, zejména paměti a schopností se soustředit. Pravidelné pití meduňkového čaje je doporučováno studentům před zkouškami, kteří se potřebují nejen uklidnit, ale také soustředit na učení. Také zbavuje nežádoucích pocitů melancholie a neklidu.

účinky Meduňky lékařské, infografika

Další účinky meduňky lékařské

Alternativní léčitelé tvrdí, že meduňku lze použít při léčbě mnoha zdravotních stavů včetně otoků, vysokého cholesterolu, oparů, pálení žáhy i problémům s trávením. Některé studie dokonce naznačují, že meduňka pomáhá zlepšit zdravotní stav u osob se sklerózou, epilepsií či Alzheimerovou chorobou. Tyto účinky však ještě věda neprokázala.

meduňkový čaj, recept
Pár lístku meduňky představuje účinný a hlavně přírodní lék na nervozitu, bolesti hlavy i nachlazení a chřipku.

Nežádoucí a vedlejší účinky 

Všeobecně je meduňka lékařská považovaná za bezpečnou bylinku bez větších negativních vedlejších účinků. Přesto je doporučeno v užívání meduňky dělat preventivně několikadenní pauzy, vždy po 4 až 6 týdnech. Opatrné při užívání by měly být zejména těhotné a kojící ženy, které by se měly ohledně užívání jakýchkoliv doplňků stravy poradit se svým lékařem.

Vhodné rovněž není nadměrné užívání bylinky. I zde platí, že všeho moc škodí. Respektujte doporučené dávky u již hotových léčivých přípravků a opatrní buďte při pití domácího čaje z vlastní byliny. Nadměrné užívání téměř jakékoliv bylinky může vést k vysoké koncentraci účinných látek v těle a to může vyvolat:

  • bolesti hlavy,
  • křeče v žaludku, 
  • nevolnost a zvracení, 
  • zažívací potíže, 
  • nadýmání a plynatost, 
  • bolestivé močení,
  • zpomalení produkce hormonů štítné žlázy,
  • úzkost,

Výjimečně mohou balzámy obsahující meduňku vyvolat alergickou reakci, konkrétně tzv. kontaktní dermatitidu, která se projevuje nepříjemným svěděním, zarudnutím nebo vyrážkou na kůži. 

Meduňka také může zpomalovat srážlivost krve, proto není doporučeno užívat ji cca 14 dní před plánovanou operací. Známé jsou i případy, kdy se u meduňky projevila nepříznivá interakce s vybranými léčivy (především léky na spaní a na štítnou žlázu, léky ředící krev, glaukomové léky, chemoterapeutika). Nevhodná je kombinace meduňky a alkoholu.

Správné užívání meduňky – formy, kdy a jak často

Meduňka lékařská pomáhá řešit řadu zdravotních potíží. Nejčastěji se užívá při problémech s nespavostí, za účelem uvolnění a zmírnění projevů stresu nebo na podporu zažívání. 

Meduňku lze využívat v různých podobách a situacích:

  • doplňky stravy – tablety, prášek, tinktury apod. (doporučujeme usínací směs Blendea SUPERCHILL)
  • meduňkový čaj – kombinuje se s dalšími bylinkami (např. s třezalkou, chmelem, kozlíkem či mučenkou),
  • meduňkový sirup – lze zakoupit nebo si doma připravit domácí sirup,
  • karmelitské kapky – používají se hlavně při bolestech hlavy,
  • odvar meduňky – přidává se do koupelí,
  • meduňkový vonný olej – oblíbená je meduňka i v aromaterapii,
  • kosmetické přípravky – přidává se do krému, balzámů, olejů apod.

Vždy dodržujte doporučené dávkování

Doplňky stravy v podobě tablet většinou v jedné dávce obsahují 250 až 500 mg meduňky, což je považováno za bezpečnou dávku. vždy platí, že byste neměli překračovat dávkování doporučené výrobcem. Je přitom jedno, zda se jedná o tablety, tobolky či domácí bylinný čaj.

Meduňkové balzámy určené k léčbě a hojení oparů je doporučeno aplikovat maximálně třikrát až čtyřikrát denně. Nezapomeňte si před prvním použitím přečíst návod k užívání.

U vonných neboli éterických olejů vybírejte ideálně takové, které jsou certifikované jako ekologické, a na obalu uvádí název rodu a původ rostlin (Melissa officinalis). 

VÍTE, ŽE hlavním producentem éterického oleje z meduňky je Irsko? Největšími pěstiteli léčivé meduňky jsou Maďarsko, Itálie a Egypt.

Vedle čaje a sirupu vyzkoušejte relaxační a léčivou meduňkovou koupel

Meduňka se nejčastěji užívá v podobě léčivého čaje, sirupu a zmiňovaných karmelitánských kapek.

Vynikající je také relaxační meduňková koupel připravená z odvaru, která vás během pár minut zbaví psychického napětí a připraví vás na klidný spánek. Koupel z meduňky také pročistí pleť a uleví od bolesti při revmatických obtíží a bolavých kloubech

koupel s meduňkou
Koupele s meduňkou vás zbaví stresu i bolestí kloubů.

7 méně známých způsobů, jak ještě použít meduňku:

  1. Přidejte meduňky do smoothie – lehce citronová příchuť meduňkových listů skvěle dochutí každé smoothie. Obzvláště výborná je kombinace meduňky s hruškou.
  2. Koření na maso – meduňku lze použít také jako koření. Natrhanou meduňku nasekejte a smíchejte s máslem. Hotovým bylinkovým máslem pomažte kuře či jiné maso a upečte.
  3. Meduňkový med – zavařovací sklenici do půlky naplněnou meduňkovými lístky dolijte medem a nechte měsíc odstát. Takto ochucený med si můžete přidat do čaje.
  4. Zeleninový či ovocný salát se jemnou citronovou chutí – přidejte nasekanou meduňku do ovocného salátu a získáte jemnou citronovou příchuť bez kyselého nádechu. Zálivku na zeleninový salát připravíte smícháním meduňky a bílého jogurtu.
  5. Domácí balzám na rty s hojivými účinky – trápí vás často opary a suché rty? Smíchejte meduňku s mandlovým olejem a včelím voskem a získáte balzám na rty, který vás zbaví oparu hned v jeho začátku.
  6. Meduňkový ocet – opět naplňte zavařovací sklenici do půlky meduňkou a tentokrát zalijte bílým vinným octem. Nechte odstát 3 až 4 týdny a přeceďte. Takto ochucený ocet se hodí do salátových dresinků.
  7. Sladké dezerty – meduňka se také používá k dochucování koláčů, buchet a dortů pro lehoučký citronový nádech.
salát s meduňkou
Meduňku lze využít také v kuchyni při dochucování mnoho pokrmů. Meduňka jim dodá jemnou citronovou chuť bez kyselosti typické pro citróny.

Meduňkové recepty

Recept na čaj z Meduňky lékařské

Čerstvé či sušené lístky meduňky (cca 1 lžíce)  zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat cca 10 minut. Pro lepší chuť do hotového nápoje přidejte třtinový cukr a pár kapek citrónové šťávy. Meduňkový čaj nemá žádné vedlejší účinky a je možné jej pít každý den 🙂

UŽITEČNÝ TIP: Meduňkový čaj je vhodný i pro těhotné a hlavně kojící ženy, protože podporuje produkci mateřského mléka a má protidávící účinky. 

Recept na Karmelitánských kapky

Pro přípravu domácích karmelitánských kapek, které účinně pomáhají při bolestech hlavy a revmatismu, budete potřebovat následující suroviny:

  • 500 g čerstvé meduňky
  • 200 g citrónové kůry
  • 300 g čerstvého koriandru
  • 80 g rajských zrn
  • 80 g muškátového oříšku
  • 80 g skořice
  • 1 l koňaku nebo vodky

Všechny suroviny vložte do uzavíratelné nádoby a zalijte vodkou nebo koňakem. Uzavřete a uložte na světlé a slunečné místo na dobu jednoho týdnu. Během této doby nádobu každý den protřepejte. Po týdnu vzniklou tekutinu přeceďte přes plátno a slijte do lahviček, které uložte na tmavé a chladné místo. 

Recept na sladký meduňkový sirup

Čerstvé listy meduňky zalijte převařenou vodou, kterou jste nechali vychladnout. Nechte louhovat 24 až 48 hodin, a poté tekutinu přeceďte přes plátno do hrnce. Zahřejte, přidejte cukr a kyselinu citrónovou a přiveďte k varu. Hotový sirup nechte vychladnout a přelijte do lahví. Stejně jako kapky meduňkový sirup uchovávejte na tmavém a chladném místě.

meduňkový sirup
Meduňka se nejčastěji “pije”. Z čerstvých listů si připravíte voňavý a chutný čaj či osvěžující limonádu.

Recept na domácí meduňkový likér na chuť

Zavařovací sklenici naplňte cca do půlky čerstvými listy meduňky a zalijte vodkou. Nechte jeden měsíc odležet na tmavém místě a jednou za čas sklenici protřepejte. Poté likér přeceďte a případně doslaďte nějakým sirupem. Podávejte s kostkou ledu jako chutný nápoj pro dospělé 😉

Zajímavosti o Meduňce lékařské

K meduňce se váže spousta pověr a jiných zajímavostí. Jelikož mi přijde škoda se o ně nepodělit, tady je máte 🙂

  • Budete-li meduňku pít každý den, prožijete delší a klidný život. Takto po celý život činil princ Llewellyn z Glamorganu, který se údajně dožil 108 let. 
  • Podle starých Řeků snítka meduňky přiláká do prázdného úlu nové včely. 
  • Někteří pánové budou chtít prověřit tvrzení, že meduňka zbavuje plešatosti a podporuje růst vlasů. 
  • Prý také pomáhá po pokousání vzteklým psem.
  • Dívkám a ženám, které si meduňku vloží do amuletu, přinese lásku. 
  • Dříve se říkalo, že pokud vám někdo věnuje kytičku meduňky, chce tím sdělit, že na vás myslí, kudy chodí. 
  • Ve starých herbářích se píše, že “meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny”. 
nápoj z meduňky pro usínání
Meduňka se přidávala do nápojů lásky. Co takhle vyzkoušet sílu meduňky v praxi? 😀

Otázky, na které se ptáte nejčastěji

K čemu se listy a nať meduňky používá nejčastěji?

Meduňka uklidňuje a přináší hluboký spánek. Nejčastěji se užívá čaj pro psychickou pohodu, kapky zmírňující bolesti hlavy a menstruační potíže. Relaxační meduňková koupel pomáhá při revmatismu.

Má melissa officinalis nějaké negativní či vedlejší účinky?

S meduňkou nejsou spojované žádné konkrétní vedlejší nebo negativní účinky. Problémy může způsobit maximálně nadměrné užívání. Ve výjimečných případech může kosmetika obsahující meduňku vyvolat alergickou reakci.

Je užívání meduňky bezpečné pro všechny?

Užívání meduňky je vhodné pro všechny, mladé i staré. Pouze těhotné a kojící ženy by se o užívání vhodného doplňků měly raději poradit se svým lékařem.

Jak si doma připravím lahodný meduňkový čaj?

Stačí několik čerstvých či sušených lístků meduňky zalít vroucí vodou a nechat louhovat po dobu cca 10 minut. Čaj nepijte horký, nechte jej alespoň chvilku chladnout.

Meduňka v přírodě neroste. Můžu si doma vypěstovat?

Ano, meduňku si můžete doma snadno vypěstovat, ať už v květináči nebo na zahrádce. Je to vytrvalá víceletá bylinka, když se o ni budete hezky starat, poroste vám až 8 let 😉

Co vše jsme o Meduňce lékařské zjistili?

Monika Šaríková
Monika Šaríková, autor článku

Meduňka je krásná a hlavně voňavá bylinka s řadou prospěšných účinků na lidské zdraví a hlavně psychiku. O meduňce se ví, že:

  • navozuje psychickou i fyzickou pohodu,
  • podporuje relaxaci a hluboký spánek,
  • zmírňuje bolesti hlavy a menstruační bolesti,
  • tiší kašel a pomáhá při léčbě nachlazení a virových onemocnění,
  • pomáhá při nevolnostech, žaludečních potížích a nechutenství,
  • obklady pomáhají při otocích, pohmožděninách a revmatismu.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

4 komentáře: “Meduňka lékařská vás rychle uspí, prohloubí spánek a zažene zlé sny”

  1. Beru. Čtvrtku. Diazepan.u.mohu.pit.caj.z.medunky..nema.piti.caje.vliv.na.tep.vynechavani.apod

    • Dobrý den, Petře.
      Meduňka má velmi podobné účinky jako Diazepan, i když v menší míře. Proto může jeho účinky zesilovat, co ale může být riskantní. Ideálně se zeptejte lékaře, který Vám lék předepisuje. Má nejlepší přehled o předepsaných dávkách a Vašem zdravotním stavu.
      Osobně kombinaci meduňky s Diazepanem nemohu doporučit a nedoporučují to ani odborné zdroje, které jsem prohledal. Meduňku užívejte až v případě, že lék vysadíte.
      Přeji krásný den a pevné zdraví 🙂
      //Lukáš z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek