• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 dnů je máte doma a ihned můžete začít těžit z jejich benefitů.

Pod prokliky najdete odkazy na odborné studie a účinky, které potvrdil vědecký výzkum. Účinky kontryhelu posuzuje a odsouhlasuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI, která zkoumá jak rostlinu, tak výrobky z ní. Ta jej rovněž vnímá a uznává jako bylinu s prospěšnými účinky.

Kontryhelová nať s květy a sušené lístky kontryhelu pro výrobu čaje

Co je Kontryhel obecný?

účinky kontryhelové natě
Kontryhelová nať s lístky a květy

Kontryhel je léčivá bylina. V Česku běžně roste 21 druhů, po celém světě dokonce až 700 druhů. Blendea zpracovává právě Kontryhel obecný, který má nejvýraznější zdravotní přínosy. Zpracovávají a užívají se všechny části, které rostou nad zemí. Sbírají se v létě ve fázi kvetení. Listy (nať) a květy se suší a dále zpracovávají nejčastěji do formy čajových směsí nebo tinktur.

Do kapek Blendea jsme zvolili právě extrakt z listů kontryhelu. Zde jsem sepsal, proč extrakty mícháme právě s kokosovým MCT olejem. Mají díky němu lepší vstřebatelnost a vyšší účinnost.

Pozitivní účinky na zdraví má kontryhel díky tříslovinám (taninům). Jsou to rostlinné chemické sloučeniny, které mají vysušující účinek na pokožku i vnitřek těla. Třísloviny mají silné antioxidační účinky, pomáhají snížit hladinu cholesterolu, zvýšený krevní tlak a posilňují imunitní systém. Díky antibakteriálním vlastnostem mohou pomáhat v boji proti zubnímu kazu nebo nachlazení. Dalšími významnými látkami jsou glykosidy pomáhající se zažíváním a kyselina salicylová prospívající pleti.

Kontryhel, čaje, výluhy nebo tinktury z něj se v Česku tradičně používají na žaludeční problémy, průjem, ale také pro zmírnění krevního cukru u cukrovkářů. O tom, jak rychle snížit hladinu krevního cukru, jsem psal v samostatném článku pod odkazem.

Zdravotní účinky Kontryhelu obecného

Nejdříve chci poukázat na účinky, které ve svých vodítkách potvrzuje inspekce SZPI (stáhnout si je můžete v tabulce z dolní části webu). SZPI zároveň hlídá, pod jakými zdravotními a výživovými tvrzeními prodejci své produkty z kontryhelu a dalších bylin propagují.

Velmi časté je třeba tvrzení, že kontryhel pomáhá s hubnutím. Obsažené třísloviny sice zrychlují metabolismus, ale jiný uspokojivý vědecký důkaz jsem nedohledal.

účinky Kontryhelu obecného podle SZPI
Účinky Kontryhelu obecného podle inspekce SZPI

Pokud se někde dočtete o jiných účincích, nemusí se vždy zakládat na reálných výsledcích výzkumu. U konkurenčních výrobků si pro jistotu všímejte, zda je nepropagují jako „všeléky“ a pomoc s každým problémem. Takovou bylinu zatím bohužel neznáme 🙂 Dnes ale reklamní tvrzení snesou prakticky cokoliv, takže buďte ostřažití.

V lidové angličtině se kontryhelu říká Lady's mantle, což je v překladu ženský plášť. Tento „plášť“ lze chápat jako jakousi ochranu, která ženy chrání a pomáhá jim při silné a bolestivé menstruaci či nepříjemných příznacích menopauzy (které velmi důsledně popisuje web Proerecta.cz).

Kontryhel se běžně pěstuje i v Česku a používá se pro tlumení otoků, zažívacích potížích, proti průjmu, bolestem v krku, svalovým křečím a jako diuretikum proti nadměrnému zadržování vody v těle. Velmi vhodný je pro diabetiky, kteří mají zvýšené riziko nealkoholického ztukovatění jater. Kontryhel pomáhá snížit míru ztukovatění a chrání játra před oxidativním poškozením. Zároveň podporuje jejich detoxikační schopnost, čímž urychluje přirozené odstraňování toxinů z organismu.

Z potvrzených účinků Kontryhel obecný:

  • pomáhá při problematické, silné a bolestivé menstruaci,
  • zmírňuje negativní příznaky menopauzy,
  • upravuje krevní tlak,
  • napravuje trávení a pomáhá při průjmu,
  • chrání játra
  • a má antivirotické vlastnosti.

Pomoc při problematické menstruaci a vysokém krevním tlaku

Jako muž si úplně nedovedu představit, jaký je to pocit zažívat měsíc co měsíc křeče a bolesti, návaly horka, bušení srdce, nepříjemné změny nálad a všechny součásti menstruace. Všem čtenářkám chci vyjádřit upřímný obdiv za to, že svůj nelehký úděl snášíte 🙂

Ještě že je zde pro vás kontryhel. Pomáhá přirozeně tlumit menstruační křeče, nadměrné krvácení a zeslabit návaly horka. Pro tyto účely ženy tradičně pijí čaj z kontryhelu, často ve směsi s meduňkou. Netlumí pouze menstruační bolesti, ale bolest celkově, takže můžete kontryhel užívat i proti bolesti hlavy, zubů, zad nebo kloubů.

Extrakt z kontryhelu má tzv. vazorelaxační účinek, kterým snižuje napětí v cévách, uvolňuje je, rozšiřuje a umožňuje krvi lepší průtok. Výsledkem je zmírnění menstruačních bolestí, křečí a snížení vysokého krevního tlaku, který často trápí ženy v menstruaci.

Díky kontryhelu prožijete menstruaci mnohem pohodlněji a snesitelněji. Pokud jej nechcete užívat každý den, určitě mu dejte šanci aspoň během nejvíc nepříjemných úseků cyklu.

Kontryhel a tlumení nepříjemných příznaků menopauzy

Ženy v menopauze a perimenopauze (zhruba roční a obvykle náročné období před nástupem menopauzy) trápí výkyvy hladin hormonů. Ty způsobují návaly horka a pocení, časté změny nálady, nespavost, přibírání na váze či dokonce úzkosti. Odborníci doporučují tlumit tyto příznaky právě i pomocí kontryhelu. Díky němu bude menopauza a období před ní snesitelnější a méně náročné.

Zmírnění průjmu a náprava zažívání

Průjem je velmi ošemetný problém, který postižený člověk potřebuje vyřešit co nejrychleji. Kontryhel bojuje proti průjmu díky taninům (tříslovinám), rostlinným chemikáliím, které vysušují nadměrnou produkci vodnatého střevního sekretu. Díky antivirotickým vlastnostem hubí viry a bakterie, které průjem vyvolaly.

Pomocí kontryhelu zmírníte průjem, urychlíte jeho léčbu, ulevíte střevům a vyčistíte je.

Antivirotické účinky Kontryhelu obecného

Studie zkoumala antivirotické vlastnosti nadzemních částí kontryhelu i jeho kořene. Zde se nejúčinněji projevil právě kořen díky obsahu katechinů, které patří mezi rostlinné antioxidanty.

Kontryhel je velmi vhodný pro ženy, které trpí kvasinkovými či plísňovými vaginálními infekcemi. Tyto patogeny hubí, snižuje svědění a pomáhá i s poševními výtoky.

Kontryhel vám pomůže chránit se před viry a bakteriemi. Proto má smysl užívat jej s cílem vyhnout se nachlazení v zimě nebo průjmům a trávícím těžkostem během exotických dovolených i všude jinde a jindy.

Kontryhelem proti nespavosti

Velmi častou příčinou nespavosti (insomnie) je stres. Kvůli stresujícím myšlenkám postižený nedovede usnout nebo se budí příliš často a má nevydatný a nedostatečný spánek.

Kontryhel uvolňuje stres a zklidňuje mysl, díky čemu buduje pevný základ pro spolehlivý spánek. Může vás zbavit stresujících myšlenek a pomůže lépe se před spaním uvolnit.

O tom, jak rychle usnout a budit se odpočatí jsme psali v samostatném článku.

Jak užívat Kontryhel obecný?

Velmi jednoduchou formou užití je právě tinktura, a tedy kapky. Ty pro vás vyrábíme pod značkou Blendea z kontryhelu, který dovážíme z Bulharska.

Jedna 10 ml lahvička obsahuje 60 mg extraktu z listů. Toto množství odpovídá 15 gramům sušených listů.

  • Užívají se 4 kapky každý den, takže lahvička vydrží 60 dnů.
  • Při vážnějších problémech jako je silné menstruační nepohodlí nebo průjem lze užívat kapky jako rychlou úlevu. Tehdy doporučuji užívat 5 kapek 2x denně jako „první pomoc“. Lahvička tak vystačí na 24 krizových dnů.

Čaj z Kontryhelu obecného

čaj z Kontryhelu obecného

Čaje, čajové směsi a doplňky stravy z kontryhelu najdete běžně v prodejnách se zdravou výživou nebo v e-shopech. Čaj (ale i jiné výrobky!) je vhodné mít doma pro rychlou úlevu od průjmu, různých bolestí nebo oteklého a bolavého hrdla. Čaj lze popíjet, ale také používat jako kloktadlo pro pročištění ústní dutiny a krku. Stejně lze použít i několik olejových kapek Blendea nakapaných do vlažné vody.

Čaj připravujte z jedné polévkové lžíce sušené natě ve 2 dl horké vody. Čaj louhujte minimálně 10 minut, ale nebojte se louhovat déle. Účinek bude o něco silnější. Čaj přirozeně neobsahuje žádný kofein.

V potřebách pro zahrádkáře si můžete koupit semena kontryhelu. Je nenáročný na pěstování a nevadí mu ani chladné léto a vlhká půda. Semínka sázejte 20 až 30 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst. Rostlinky snesou i přímé slunce, raději ale mají stín. Pokud možno, sázejte je do tmavějších koutů zahrádky.

Čerstvé lístky kontryhelu můžete používat pro rychlejší hojení jako obklad na záněty, otoky, rány, vředy, vyrážky a ekzémy. Jelikož jde o rostlinu, vždy si sledujte, zda se u vás neprojeví alergická reakce a podráždění. Pokud ano, kontryhel nepoužívejte.

Má kontryhel negativní vedlejší účinky?

Kontryhel obecný je považován za bezpečný pro většinu lidí, pokud jej užívají v přiměřeném množství. Při perorálním podání (užívání ústy) neexistuje dostatek spolehlivých informací o tom, zda může mít negativní účinky. Při dlouhodobém užívání nadměrného množství, a tedy nesprávném dávkování existuje malé riziko poškození jater. Několik kapek tinktury nebo jeden-dva čaje za den nejsou nadměrným množstvím.

Stejně je tomu při použití drogérie a kosmetiky z kontryhelu na pokožku. Odborníci před žádnými závažnými vedlejšími reakcemi nevarují.

Pro jistotu zmiňuji možnou alergii, které riziko je přítomno u jakékoliv rostliny a výrobků z ní. Kontryhel se podle dostupných důkazů jeví jako naprosto bezpečný.

Dále se kontryhel a výrobky z něj nedoporučují těhotným ani kojícím ženám. Setkat se můžete s doporučením užívat kontryhel pár týdnů před koncem těhotenství, aby se děloha připravila na porod a lépe se z něj zotavila. Zdůrazňuji, že kontryhel zlepšuje průtok krve, čímž podporuje hojení a samoregeneraci organismu. Zde ale doporučuji zeptat se i vašeho gynekologa, který má přesnější přehled o vašem těhotenství a kondici dělohy.

Kontryhel obecně lze kombinovat i s léky. Pokud ale některé na předpis užíváte, nechte si kontryhel schválit lékařem, který vám je předepisuje. Toto doporučení platí pro všechny doplňky stravy nebo bylinky. Pouze lékař dovede odhadnout, jak na ně budete reagovat.

Kontryhel obecný a často kladené otázky FAQ

Za jak dlouho začne kontryhel účinkovat?

Tinktura nebo čaj z kontryhelu začne při každodenním užívání účinkovat již po několika málo dnech.

Jaké má Kontryhel účinky na ženský organismus?

Kontryhel tlumí menstruační bolesti a křeče, nepříjemné příznaky menopauzy, udržuje zdraví dělohy před a po porodu, urychluje hojení ran, snižuje úzkost, účinkuje proti nespavosti a zlepšuje duševní pohodlí, působí protizánětlivě a jako antivirotikum, napravuje zažívání a pomáhá při průjmu, podporuje činnost jater a zlepšuje kondici pokožky.

Pomáhá kontryhel s menstruací?

Kontryhel díky tříslovinám pomáhá při nadměrném menstruačním krvácení, zároveň tlumí příliš silné menstruační bolesti.

Pomáhá kontryhel při menopauze?

Během menopauzy kontryhel tlumí návaly horka a poskytuje tělesnou i emocionální podporu. Ulevuje od žaludečních potíží, zvracení a průjmu. Má močopudné účinky.

Jak působí kontryhel na pokožku?

Má hojivý účinek, takže urychluje hojení ranek a podráždění, zároveň zklidňuje suchou a citlivou pokožku. Podporuje tvorbu elastinových vláken, čímž zrychluje obnovu pokožky.

Kolik čaje z kontryhele mohu za den vypít?

Denní doporučená dávka jsou 2 až 3 čaje z 1 polévkové lžíce sušeného kontryhelu.

Lze konzumovat čerstvé lístky kontryhelu?

Ano, mladé listy lze vařit nebo jíst syrové. Upozorňuji ale na přirozeně trpkou, hořkou až svíravou chuť, kterou listům dodávají obsažené třísloviny.

Co jsme zjistili o Kontryhelu obecném?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Přiznávám, že jsem toho o kontryhelu příliš nevěděl. Když se ale vedení rozhodlo vyrábět z něj olejové kapky, obrátil jsem se na výsledky vědeckých studií a názory odborníků. Zjistil jsem, že je zvlášť pro zdraví a pohodlí žen velmi vhodný, ne-li nezbytný 🙂

  • Kontryhel obecný je bylina běžně rostoucí i v Česku.
  • Užívá se nejčastěji ve formě čajů nebo kapek s tinkturou.
  • Do kapek Blendea přidáváme extrakt z lístků kontryhelu původem v Bulharsku. Jedna lahvička obsahuje ekvivalent 15 gramů sušených listů.
  • Tradičně se používá jako bylinný lék.
  • Pomáhá při silné menstruaci, proti menstruačním křečím a bolestem, tlumí příznaky menopauzy, ulevuje od zažívacích problémů, snižuje krevní tlak, prospívá činnosti jater, působí jako antioxidant a antivirotikum.
  • S hubnutím kontryhel pravděpodobně nepomáhá, respektive o tom není dostatek vědeckých důkazů.
  • Kontryhel je bezpečná bylinka a negativní příznaky má velmi mírné až vůbec žádné. Určitě jej vyzkoušejte 🙂

Pokud máte s kontryhelem vlastní zkušenost nebo jakékoliv další dotazy, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.cz. Odpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

12 komentářů: “Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)”

    • Doby den, Martino.
      Podle dostupných informací není kontryhel vhodný pro děti. Proto bych jej začal užívat nejdříve od 15ti let.
      Přeji krásný den a vždy pevné zdraví.
      Lukáš z blogu Blendea

  1. Dobrý den,
    pomůže mi kontryhel na zmenšení myomu v děloze a cysty na vaječníku? Koupila jsem si ještě pupalkový olej v kapslích a kapky gynex energy. Chci se vyhnout operaci LAVH. Je mi 62 let.

    • Dobrý den, Miluše.
      Našel jsem několik tvrzení, které nasvědčují, že by kontryhel s těmito problémy mohl pomoct.
      Nicméně jej nelze vnímat jako lék a také záleží na tom, v jak pokročilém stadiu Váš problém je. O tom má přehled pouze a jenom Váš gynekolog a to je také specialista, který Vám může pomoct přesně podle Vašich potřeb. Kontaktujte jej, prosím. Má o Vašem zdraví jasný přehled. Pokud vyhodnotí operaci jako nezbytnou, vnímejte ji jako nejvhodnější řešení. Tyto články na internetu nelze vnímat jako prevenci ani jako léčbu. Jde pouze o obecné informace.
      Přeji krásný den a pevné zdraví.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

  2. Dobrý den,chci se zeptat jestli kontryhel je možno
    používat na ženské problémy( bakterie). Děkuji

    • Dobrý den, Zdeňko.
      I Vám mohu doporučit pouze poslechnout svého gynekologa. Kontryhel může zlepšovat stav a kondici močové nebo reprodukční soustavy. Pokud máte ale nějakou bakteriální infekci, lékař Vám musí předepsat antibiotika či jiné specifické léky na předpis. Kontryhel tak silné a cílené antibiotické účinky nemá.
      Kontryhel můžete zařadit, pokud lékař nerozhodne jinak.
      Tyto články na internetu nelze vnímat jako prevenci ani jako léčbu. Jde pouze o obecné informace.
      Přeji krásný den a pevné zdraví.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

  3. Dobry den, je kontryhel vhodny na vycisteni (vyvolani krvaceni) zbytku z delohy po prodelanem potratu (pomoci tablet predepsanych doktorem)? Dekuji

    • Dobrý den, Pájo.
      Kontryhel byl tradičně používán k různým účelům včetně podpory menstruace a potenciálně vyvolání krvácení. Používání bylin a domácích prostředků pro vyvolání krvácení, zejména po potratu ale může být nebezpečné a nepředvídatelné.

      Pokud jste podstoupila potrat a lékař vám předepsal léky, které vám pomohou dokončit tento proces, měla byste postupovat podle lékařských pokynů a konzultovat se svým lékařem, pokud máte jakékoli otázky. Některé ženy mohou mít po potratu nepravidelnou menstruaci nebo krvácení, které může trvat několik týdnů, a to je věcí fyziologických změn v těle.

      Nikdy nevyužívejte bylinky nebo domácí prostředky bez konzultace s lékařem, zejména pokud jde o záležitosti spojené s reprodukčním zdravím. Pokud máte po potratu jakékoli zdravotní komplikace nebo neobvyklé příznaky, okamžitě se obraťte na svého lékaře nebo na zdravotního odborníka.

      V každém případě je důležité spolupracovat s kvalifikovaným zdravotním pracovníkem, který vás bude informovat o bezpečných a vhodných způsobech péče po potratu.

      Krásný den a rychlé vyřešení problému přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

  4. Dobrý den,
    má kontryhel vliv na produkci progesteronu? Pokud ano, je tedy lepší ho pít v druhé půlce cyklu od ovulace po menstruaci?
    Děkuji

    • Dobrý den.
      Kontryhel podle dostupných důkazů navozuje hormonální rovnováhu (a tedy včetně progesteronů). Tím napomáhá ženě k menstruačnímu komfortu.
      Váš hormonální balanc dovede posoudit pouze lékař, takže pokud jste zatím nebyla u endokrinologa a nezjistil vám sníženou či jinak abnormální hladinu progesteronů, zatím ještě nevíte, zda je pro Vás kontryhel či jiné byliny s podobným účinkem vhodné.
      Užívat kontryhel proto doporučuji po doporučení lékaře. Pouze ten dovede zjistit, zda u Vás vůbec vzniká potřeba pozměňovat hladiny hormonů.
      Přeji krásný den a vždy peve zdraví ať už s našimi produkty nebo bez nich.
      Lukáš Chládek z blogu Blendea 🙂

  5. Někde jsem četla,že se může kontryhel užívat na vyšší hladinu cholesterolu. Je to pravda.

    • Dobrý den, Brigito.
      Podle některých důkazů může kontryhel optimalizovat hladinu cholesterolu v krvi a tedy jej udržet na normálních hodnotách.
      Pokud Vám ale lékař potvrdil vyšší cholesterol, vhodné je vždy poslechnout v první řadě jeho doporučení a ideálně se jej na užívání kontryhelu také zeptat. Pokud užíváte nějaká léčiva, kontryhel s nimi může negativně interagovat a o tom by měl mít lékař přehled.
      Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek