Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých toxinů, uzdravit své tělo po fyzické i psychické stránce a vážit si toho, co máme. V tomto článku vám odpovíme na všechny otázky a přiblížíme vám postupy, se kterými se z pohledu holistické perspektivy ztotožňujeme.

Co je to holismus a holistický přístup k životu?

Holismus je životní styl, který chápe člověka jako celek. Holistický přístup k životu tedy zahrnuje péči o tělo, mysl i okolní prostředí. Odmítá zkoumat jednotlivé funkce a části lidského těla samostatně, jelikož spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Můžete proto očekávat komplexní rady a tipy, jak uzdravit a zefektivnit své denní rutiny a obohatit je o funkční holistické prvky, které vám pomohou ke zdravému a dlouhotrvajícímu detoxu.

Věděli jste, že detox nemusí být pouze o stravě?

Pod pojmem detox si každý zaručeně představí půst nebo jídelníček složený z více či méně chutných šťáv. Tam to ale ani nezačíná a především ani nekončí. Strava je samozřejmě ohromně důležitá a, jak řekl už samotný Hippokratés, všechna onemocnění začínají ve střevech, ale detox může být veden na více rovinách:

  • Digitální detox
  • Detox domácnosti
  • Detoxikace organismu

Detoxikovat se můžeme od všeho, co je pro nás toxické:

  • Nezdravé jídlo
  • Chemické přípravky
  • Sociální sítě
  • Škodlivé denní návyky
  • Narušený cirkadiánní rytmus
  • Pochmurné myšlenky
  • Komunita, kterou se obklopujeme

A jelikož tu máme nový rok, nebylo by úplně od věci se tomu svému tělu malinko pověnovat. Pojďte se s námi zaměřit na nové a dosud třeba neobjevené cesty za lepším a spokojenějším já. Dejte šanci přírodě a čistým holistickým myšlenkám.

Digitální detox

Očista od sociálních sítí a modrého světla může být těžší, než se na první pohled zdá. Mnoho z nás má totiž telefon téměř přirostlý k ruce. Existuje ale mnoho důvodů, proč bychom se na digitální detox měli alespoň v malé míře zaměřit. Nejenže konzumace obsahu na sociálních sítích často vede k prokrastinaci, tyto zlozvyky nám také kradou dopamin (hormon štěstí). A občas velmi znatelně. Na sociálních sítích se totiž nesetkáváme pouze s edukativním a přínosným obsahem. Jsme nuceni sledovat zdánlivě dokonalé životy ostatních lidí a to občas dokáže rozhodit každého. Nehledě na to, že veškeré online komunikační kanály distribuují stres ještě rychleji než cokoliv jiného.

Vylučování dopaminu je právě ten důvod, proč se lidé stávají závislými.

Sociální sítě jsou stejné jako rafinované cukry. Nárazově zvyšují hladinu dopaminu, ale z dlouhodobého hlediska přispívají k jeho nedostatku. Mozek si proto snadno vytvoří dojem, že bez sociálních sítí nemůže existovat.

Druhou škodnou je tu modré světlo. To velmi intenzivně mate náš cirkadiánní rytmus, zpomaluje tvorbu melatoninu a navozuje nám v hlavě pocit, že je neustále den, což narušuje jeden z nejzásadnějších faktorů komplexního zdraví – spánek. Ve spánku se tělo regeneruje, buduje si imunitu, vytváří energii a obnovuje právě ten veledůležitý dopamin. Kvalitní spánek by proto v našem životě měl mít stejnou váhu jako kvalitní a pestrá strava. Bez dostatku energie nebude žádný fyziologický proces fungovat správně. A to zahrnuje i trávení a funkci všech detoxikačních orgánů.

Digitální detox přináší tyto benefity:

  • Podpora psychického zdraví
  • Efektivita v práci a celková produktivita
  • Zlepšení sociálních vztahů
  • Kvalitnější spánek
  • Možnost soustředit se na sebe sama

Zakladatel Blendea.cz, Peťo Chodelka, si digitální detoxikaci například opravdu užívá. Sociální sítě využívá pouze na pracovní úrovni, soukromě na nich už dávno nefiguruje, a například na společném teambuildingu u něj telefon vůbec neuvidíte.

„Na úvod musím povedať, že si doteraz pamätám ten moment, kedy som si prvýkrát uvedomil, koľko času trávim na sociálnych sieťach. Prezeral som si rôzne nastavenia v telefóne a dostal som sa až ku štatistikám s názvom Screen Time. Tie vám ukážu, koľko hodín trávite každý deň na telefóne a v jednotlivých aplikáciach. 


Môj priemerný Screen Time bol takmer päť hodín. Päť hodín. Z toho hodinu denne bol Instagram. Áno, jednu pätinu dňa som strávil na telefóne a hodinu na Instagrame. Každý jeden deň. Bol to pre mňa podobný moment uvedomenia, ako keď som sa pred pár rokmi postavil na váhu, ktorá ukázala 103 kg. Proste som vedel, že musím niečo zmeniť. 


Odinštaloval som si Facebook, Instagram aj Twitter. Vypol som všetky notifikácie okrem SMS. Zrušil som osobný účet na Instagrame a využívam iba ten pracovný. Priemerný Screen Time som znížil z piatich hodín na dve a pol. 


A čo mi to dáva? V prvom rade dve a pol hodiny času navyše každý deň. Je až neuveriteľné, koľko času dokážeme tráviť na svojom telefóne a sociálnych sieťach.


Tiež sa cítim voľnejší, že nemusím každý svoj zážitok z reálneho života zdieľať vo virtuálnom svete. Aj keď fotiek robím stále dosť :)“
Modré světlo je škodlivé hlavně večer, kdy už by se mozek měl připravovat na spánek.

Jak na digitální detoxikaci?

Nemusíte nutně trávit celé dny či týdny bez telefonu. Bohatě postačí, když zavedete režim.

  • Nepoužívejte svůj telefon jako budík a alespoň hodinu po probuzení vydržte bez něj.
  • Nejezte s telefonem v ruce. Odložte ho a vychutnejte si své jídlo.
  • Pokud trávíte čas s přáteli nebo s rodinou, telefon nechte v kapse a vnímejte své okolí.
  • Při procházce přírodou nekontrolujte sociální sítě ani si nepište s přáteli, neodpovídejte na e-maily a prostě jen pozorujte prostředí.
  • Neberte si telefon na toaletu.
  • Minimálně 1 hodinu před spaním už obrazovku neodemykejte a chraňte se tak před modrým světlem a rozptýlením.
  • Začněte používat režim letadlo ve chvílích, kdy nepracujete.

Věřte, že až si odvyknete na všudypřítomnost digitálního světa, uleví se vám.

Detoxikace domácnosti

Čistota půl zdraví se neříká jen tak pro nic za nic. Prostředí, ve kterém žijeme nás totiž také z velké části utváří. Domácnost by měla být čistá, uspořádaná a rozhodně byste neměli seskupovat předměty, které nevyužíváte a nepotřebujete je. Čím méně věcí nás rozptyluje, tím je naše mysl klidnější a má prostor na ty opravdu důležité podněty.

Proč by se na detoxikaci prostředí nemělo zapomínat?

  • Úklid uvolňuje myšlenky.
  • Čistotou zamezíme tvorbě roztočů.
  • Minimalistické a uklizené prostředí nerozptyluje od práce.
  • Pravidelný úklid navozuje systematičnost a přehlednost.

Stav domácnosti souvisí tedy především s naší psychickou rovinou. Jistě dobře znáte ten okamžik, kdy přijdete unavení domů z práce a najednou vidíte, co všechno ještě musíte udělat nebo uklidit v prostředí, kde chcete odpočívat. Nejčastější reakcí na tuto skutečnost ale není produktivita. Je to prokrastinace a emoční propad. Podrážděnost vyvolaná pocitem nedostatku času poté přispívá k prohloubení chronického stresu. A nyní už jistě víte, kam tím míříme – stres je hlavním nepřítelem obranyschopnosti.

Jak na detoxikaci prostředí?

  • Ukliďte si pracovní stůl a nenechávejte na něm nic, co nesouvisí s prací.
  • Důkladně vydrhněte kuchyňský kout a udržujte ho v čistotě.
  • Uspořádejte potraviny v lednici. Skvěle vám poslouží uzavíratelné nádoby nebo různé pořadníky.
  • Pamatujte, že jídelní stůl není prostor pro odkládání zbytečností.
  • Vytřiďte nepotřebné věci a darujte je tam, kde je ještě někdo využije.
  • Neschraňujte zbytečné věci, o kterých racionálně víte, že je nikdy nebudete potřebovat.
  • Dejte prostor pokojovým rostlinám. Okysličí vzduch a zútulní prostor.

Detoxikace organismu

Posledním pilířem detoxikace, které se budeme věnovat, je detox těla. Pokud se rozhodnete i pro tuto očistu, doporučujeme si o tom zjistit co nejvíce informací. My se vám nyní pokusíme přiblížit detoxikaci bez přetvářky. Ukážeme vám pozitiva i negativa, která jsou s těmito procesy spojená a vyjmenujeme i základní druhy detoxů. Vy se následně můžete rozhodnout, zda je to to pravé pro vás či nikoli.

„Pokud cítíte, že detoxikace je přesně to, co byste potřebovali, nikdy ji nepodstupujte sami. Dejte na rady zkušených nebo se svěřte do péče specialisty. Detox organismu přináší i mnoho úskalí, se kterými není dobré si zahrávat.“

– Kamila Bárnetová, redakce Blendea.cz

Co to je detox?

Existují dva tábory lidí – buď detox milujete, nebo ho naprosto odsuzujete. Myšlenka detoxů je ale opravdu přínosná. Je to řízený a časově ohraničený proces, který tělu pomáhá se zbavit toxických látek. Správně provedený detox by měl navracet zdraví trávicímu traktu, eliminovat chronickou únavu a také snížit pocity těžkosti. Některé druhy detoxů následně slibují i vyšší stresovou odolnost, celkovou vitalitu, lepší pleť a další benefity. Každý si v tom ale musí najít to své a vyzkoušet to, co uzná za vhodné.

Mezi hlavní detoxikační orgány patří:

  • játra,
  • ledviny,
  • střeva,
  • kůže,
  • lymfatický systém.

Tyhle orgány jsou samo sebou přizpůsobené k tomu, aby očistu prováděly. A dělají ji vlastně bez přestávky. My jim v tom můžeme pomoci a práci jim usnadnit nebo jim dopřát chvíli odpočinku půstem. Existují i procesy, které si můžete nastavit sami bez odborné pomoci. To ale nemáme na mysli drastické změny jídelníčku a ani právě ty již zmíněné půsty. Tam je třeba postupovat velmi opatrně.

Ostropestřec účinně a přírodně čistí játra a pomáhá jim ve zdravém fungování.

Půstování

Správně provedený půst může trávicímu traktu opravdu prospět. Dopřát orgánům chvíli oddech totiž není úplně špatný nápad. Co se ale děje s tělem, které zrovna prochází hladověním? Orgány postupně spotřebují veškerou energii, kterou člověk v podobě jídla a nápojů zkonzumoval. Tělo nejprve žije z glukózy. Když dojde, načne tuky.

Druhy půstů:

  • Přerušovaný půst – jaké si to uděláte, takové to máte. Přerušovaný půst je naprosto jednoduchý a individuální. Zde je velmi vhodné testovat, co vám vyhovuje více. Nejčastější přerušovaný půst je 16+8. Šestnáct hodin hladovíte a během zbylých osmi hodin jíst můžete. Například když si dáte snídani v 7:00, poslední jídlo dne budete mít v 15:00. Následně pak do další snídaně už nejíte. Nastavit si to ale můžete i na dny. Například 5+2 – pět dní normálního jídelníčku a dva dny půstu. Zde by ale už bylo více než vhodné, obrátit se na lékaře či výživového specialistu.
  • Jednodenní půst – ten také není tolik drastický. Hladovění zde trvá pouhých 24 hodin a zdravému člověku tu nehrozí žádné nebezpečí. Důležitý je dostatek tekutin, vody, a klidnější náplň dne. Během žádného půstu byste své tělo neměli fyzicky přepínat. Tento půst pomůže tělu zpracovat například období vánočních svátků, kdy se každý z nás pravděpodobně malinko přejídá a ochutnává různé druhy cukroví.
  • Vícedenní půsty – zde už postupuje velice opatrně. Dvou a vícedenní hladovění už není legrace. Jistě to může přinášet benefity, ale bez odborníka byste si mohli ublížit. Odborný monitoring těla je proto naprosto nezbytný. Pokud je ale provedený dobře a s respektem, dokáže například snížit obsah tuku v těle a přinést i mnoho dalších benefitů, které se týkají

5 nejčastějších chyb během půstů

Pro úplně začátečníky a pro ty, kteří správné stravování neznají podrobněji, mohou být půsty nebezpečné. Dokonce i ty krátké. Hladovění a vynechávání pokrmů bychom mohli přirovnat k otužování. Do ledové vody se také v zimě nevrhnete ihned z vyhřáté peřiny. Tyto praktiky je třeba brát jako proces, na který bychom své tělo měli připravit.

Tohle jsou nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští a narušují tak svůj organismus:

  1. Začátek půstu bez přípravy
  2. Nízký příjem tekutin
  3. Zanedbávání spánku
  4. Postupování bez odborného dohledu
  5. Rychlý návrat do normálu

Tělo by se na půst mělo nejprve důkladně připravit. Změna jídelníčku vůbec není od věci. Pokud jste totiž zvyklí například na smažené jídlo nebo jiné těžké pokrmy, okamžitý přechod k půstu by pro vás mohl mít fatální následky. Nechat si poradit od odborníka na stravování a případné detoxy je proto velmi vhodné. Existuje totiž i mnoho potravin, které jsou přirozeně detoxikační a podporují funkci detoxikačních orgánů. Zkuste si tedy nejprve naordinovat zdravou stravu a poté se až zamyslete na totálním půstem.

Potraviny, které je vhodné zařadit do detoxikačního jídelníčku:

  • Zelí – Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a navíc z těla odvádí přebytečnou vodu.
  • Chlorella – Sladkovodní řasa, jejíž užívání přispívá k pročištění trávicího traktu.
  • Červená řepa – Zrychluje metabolismus a čistí ledviny.
  • Kimchi – Fermentované produkty posilují imunitu, pročišťují a obsahují mnoho vitamínů.
  • Fermentované mléčné výrobky – Podporují zdravou funkci trávení.
  • Ostropestřec – Významně a opravdu rychle pročišťuje játra.
žena drží zelený nápoj se supergreens v ruce
Zelené superpotraviny můžete užívat i společně pro komplexní podporu zdraví.

TIP: Zelené superpotraviny příznivě působí na trávení, imunitu i celkovou energii.

Vyzkoušejte je všechny společně v SUPERGREENS mixu a připravte své tělo na půst nebo ho jen přirozeně detoxikujte.

Negativní účinky půstů

  • Únava
  • Slabost
  • Poruchy spánku
  • Jojo efekt
  • Úbytek svalové hmoty
  • Menstruační dysfunkce
  • Vyšší míra stresové zátěže
  • Riziko následného přejídání
  • Riziko následného zpomalení metabolismu
  • Podrážděnost

Hlad si bere svou daň i v momentě, kdy se na něj dobře připravíte. Průběh půstu je jedna věc. To nejtěžší vás ale bude čekat při návratu zpět do normálního stravování. Tam je potřeba postupovat pomalu a v rozmyslem. Pokud se okamžitě začnete přejídat nezdravým jídlem, jojo efektu se pravděpodobně nevyhnete.

Shrnutí

Holistický detox je velmi komplexní pohled na celkovou očistu těla i duše. Je dobré myslet na všechny aspekty zdravého bytí a rozhodně nezapomínat na vliv psychické pohody. Ta dokáže s tělem velmi rychle zatočit. Holistický způsob života velmi intenzivně spoléhá na přírodu a přírodní doplňky stravy, na které je dobré nezapomínat. Pokud totiž dáte tělu to, co potřebuje, budete se na něj moct spolehnout.

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek