Pitný režim v létě a 3 recepty na domácí limonády

Léto je v plném proudu! Na plné obrátky by měl běžet také náš pitný režim. Lidský organismus může žhavé dny zvládnout v pohodě pouze s dostatkem tekutin. Na druhé straně ne všechny letní nápoje pitný režim vhodně doplní, ne všechny letní drinky prospívají zdraví. Přesto existuje nespočet variací letních nápojů, které jsou osvěžující, chutné a ještě zdravé. Pokud nevíte, o které nápoje jde, budou se vám hodit naše 3 tipy, které vás v horkých dnech zaručeně osvěží a jistě vám budou chutnat. Dozvíte se také, co podle výživových odborníků v létě pít, a co nepít.

Léto je v plném proudu! Na plné obrátky by měl běžet také náš pitný režim. Lidský organismus může žhavé dny zvládnout v pohodě pouze s dostatkem tekutin.

Na druhé straně ne všechny letní nápoje pitný režim vhodně doplní, ne všechny letní drinky prospívají zdraví. Přesto existuje nespočet variací letních nápojů, které jsou osvěžující, chutné a ještě zdravé.

Pokud nevíte, o které nápoje jde, budou se vám hodit naše 3 tipy, které vás v horkých dnech zaručeně osvěží a jistě vám budou chutnat. Dozvíte se také, co podle výživových odborníků v létě pít, a co nepít.

Co v létě nepít?

Margit Slimáková, vyhlášená výživová expertka, na svém blogu označila jako největší výživové zlo slazené vody, sody, tzv. soft drinky. Přitom je dle Margit v současnosti potvrzené, že pití slazených nápojů znamená vyšší příjem kalorií, a tím i vyšší riziko obezity, infarktu, mozkové mrtvice nebo cukrovky druhého tipu.

Margit také upozorňuje na studie, které spojují nadměrný příjem cukrů z limonád s osteoporózou nebo astmatem, to však zdaleka není vše. Sladké nápoje mají spojení i s nádorovými onemocněními, dnou nebo revmatoidní artritidou. A k tomu ještě hrozí vznikem závislosti nebo předčasným stárnutím.

nezdravé nápoje
Tyhle výrobky nemají v pitném režimu co pohledávat. Pokud je kupujete odmala svým dětem, hazardujete s jejich zdravým. Umělá barva, umělá aroma a moře konzervantů. Nejde spíše o voňavou chemikálii, než něco, co můžeme bez obav pít celý den?

Také nutriční poradkyně Věra Boháčová doporučuje pít méně sladké nebo zcela neslazené nápoje. Dle jejích slov totiž sladké nápoje zpomalují pohyb uvnitř trávicího traktu, tekutiny ze sladkých nápojů proto nejsou k dispozici ihned.

„Sladké nápoje pité ve velkém množství navíc nevhodně zvyšují energetický příjem,“ upozorňuje v souladu se svými kolegyněmi Věra Boháčová.

Expertky doplňuje i MUDr. Jarmila Rážová. Ta poznamenává: „Sladká chuť zvyšuje pocity žízně.“ Lékařka také radí omezit konzumaci slazených limonád a kolových nápojů, které jsou plné cukru a nadměrného množství energie.

Zároveň dodává: „Omezujte přímou konzumaci většího množství silně perlivých vod. Volný oxid uhličitý totiž může vyvolávat tlakové potíže nebo může mechanickou cestou negativně narušit zažívací procesy.“ Dle lékařky by lidé měli pít s rozmyslem i silně mineralizované vody.

Slova českých nutričních specialistek kvituje i Světová zdravotnická organizace. Dle jejich údajů totiž špatný pitný režim stojí až za 6 % všech nemocí lidstva. Jde o nekvalitní nápoje na jedné straně a nedostatek tekutin na straně druhé.

Kolik tekutin pít během dne?

Odpověď dává web Ministerstva zdravotnictví:

„Dospělý člověk – žena – by denně měla vypít cca 2 litry tekutin, muž cca 2,5 litru. To platí za běžných klimatických podmínek, v létě potřeba tekutin stoupá. Potřebné množství tekutin je individuální, odvíjí se nejenom od pohlaví, ale také věku nebo životního stylu. Mezi faktory, které ovlivňují potřebné množství tekutin, patří aktivity, které během dne vykonáváme, sportovní zátěž, druh povolání (fyzická práce vs. intelektuální činnost, práce venku vs. práce v kanceláři), zdravotní stav aj. 80 % tekutin by mělo pocházet z nápojů.“

Co v létě pít?

„Nejlepším nápojem pro horké počasí je čistá voda, případně nakyslé či nahořklé nápoje,“ odpovídá MUDr. Jarmila Rážová na klíčovou otázku ohledně pitného režimu.

Obdobnou odpověď najdeme i na Ministerstvu zdravotnictví: „Nejvhodnějším nápojem ke stálé konzumaci je obyčejná pitná voda z kohoutku, pak také balené vody (kojenecké, pramenité nebo slabě mineralizované nesycené přírodní vody), neslazené slabé čaje (zelený čaj) a ovocné či zeleninové šťávy – naředěné vodou, bez přídavku cukru.“

ČTĚTE TAKÉ: Kdo vyhrál souboj v kvalitě mezi kohoutkovou a balenou vodou? 

Domácí limonáda s mátou a limetou

Domácí limonády osvěží a jsou zdravé

Domácí limonády dodají létu šťávu a tělu energii

Alespoň v létě nechte stranou ovocné sirupy, které obsahují minimum ovoce, nebo žádné, zato jsou plné cukru a syntetických přídatných látek. Již jsme zmiňovali, že nejlepším nápojem je čistá voda. Pokud vám voda není po chuti, dá se z ní jednoduše udělat svěží domácí limonáda.

Citron využijete i přípravě dalších domácích limonád. Mezi ty nejoblíbenější domácí limonády patří okurková limonáda, malinová limonáda nebo netradiční levandulová limonáda.

1. Domácí okurková limonáda

Okurka patří mezi chladivé potraviny, které v létě přijdou vhod v mnoha podobách. Okurková limonáda je jednou z těchto podob. Stačí okurek, citron a voda – osvěžující letní nápoj je na světě.

Okurková limonáda – recept

Ingredience: salátová okurka, citron, voda

Rozmixujte okurek, přidejte citronovou šťávu a nařeďte vodou. Pokud okurku před rozmixováním oloupete, bude mít limonáda jemnější chuť. Starší okurka mívá slupku nahořklou. Limonáda z okurky i se slupkou bude sice víc hořká, zato zdravější a zelenější.

TIP: Aby zdravého zeleného chlorofylu nebylo málo, můžete do okurkové limonády přidat i lžičku směsi zelených potravin Blendea SUPERGREENS.

Chladivá okurková voda

Okurkovou limonádu si můžete připravit i jinak. Nebudete potřebovat mixér, avšak budete potřebovat více času. Okurku totiž budete muset nechat ve vodě odstát.

Tzv. okurkovou vodu doporučuje i výživová poradkyně Margit Slimáková a současně radí, jak na to.

Do džbánku s vodou vložte na kolečka nakrájenou okurku, přidejte kolečka citronu a pár lístků čerstvé máty (vše by mělo být v BIO kvalitě). Pak nechte vodu stát min. hodinu, nejlépe přes noc. Získáte osvěžující nápoj bez umělých dochucovadel, aromat a cukrů, přesto s úžasnou chutí a vůní.

Domácí limonády

Domácí limonáda je zdravá, vždy chutná lépe a je mnohem levnější, jako barevné chemikálie ze supermarketu 

2. Domácí malinová limonáda

Šťavnaté letní ovoce, kterému se u nás nadmíru daří. To jsou maliny, jedny z nejchutnějších a nejvoňavějších plodů vůbec. Pokud máte malin více, než stačíte sníst, pijte je jako lahodnou malinovou limonádu, resp. vodu. I tentokrát se obejdeme bez cukru…

Malinová limonáda s bylinkami – recept

Ingredience: maliny, citron nebo limetka, kousek okurky, bylinky (máta, bazalka aj.)

Omyté maliny, plátky citronu nebo limetky v BIO kvalitě, kolečka okurky a čerstvé bylinky vložíme do džbánu s vodou a necháme louhovat nejlépe přes noc. Malinová limonáda nejenom chutná, ale i krásně vypadá!

Levandule

Levandule – voňavá relaxační bylinka, která jako domácí limonáda nejenom voní, ale i chutná

 3. Domácí levandulová limonáda

Levandule uklidňuje, v podobě domácí limonády vás v létě také rozveselí. Příprava levandulové limonády je jednoduchá a výsledek vás překvapí. Netradiční chuť zpestří třeba zahradní párty, ale přijde vhod i jen tak, v každý letní den.

Levandulová limonáda – recept

Ingredience:

  • hrst čerstvých levandulových květů, příp. lžíci sušených květů
  • 100 g třtinového cukru
  • 0,5 l vody
  • 2 celé BIO citróny

Levanduli a cukr rozmíchejte v 0,5 l vody a přiveďte k varu. Povařte na mírném ohni cca 5 minut, pak nechte ještě pod pokličkou nejméně 20 minut stát. Následně slijte. Máte základ limonády – levandulový sirup.

Pak už stačí jen do sirupu vymačkat citrony a naředit vodou. K dozdobení využijte plátky citronu a nezapomeňte na pár květů levandule – jen tak pro radost.

TIP: Uklidňující relaxační smoothie z levandule. 

Levandulove_smoothie

Hledáte další inspiraci na osvěžující letní nápoje?

… anebo melounovou limonádu podle videa:

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek