Chuť na sladké je něco, s čím často bojujeme a ještě častěji neodoláme. Zvláště ti, kteří se snaží o hubnutí a zdravý životní styl, sladké zavrhují. Jenže žádné dlouhodobé omezování a strádání nemůže vést k naplnění pozitivních cílů.
Chuť na sladké je člověku přirozená
Ještě než rezignujete na sladkou chuť a budete se tvářit, že neexistuje, zkuste se zamyslet. Proč vůbec dokážeme sladkou chuť rozlišit? Co pro člověka sladká chuť znamená? Copak automaticky všechno sladké znamená špatně? Co třeba sladký život?
Sladká chuť je první, kterou člověk ochutná. Je to chuť mateřského mléka. Instinktivně si jí spojujeme s energií. A cukry jsou opravdu zdrojem okamžité energie. Potíž je v tom, pokud je cukrů ve stravě hodně. To se pak ukládají v podobě tuků. Nadměrný příjem cukrů se pak odráží v obezitě a dalších civilizačních chorobách.
Chuť na sladké je známkou strádání
Pokud někdo touží po sladké chuti, touží po sladkých pocitech, něčem příjemném. Zní to až příliš abstraktně? Prakticky žijeme v permanentním stresu, žijeme ve světě, kdy denně zatěžujeme své nervy, snažíme se o maximální výkon, řešíme konflikty. Psychicky náročné situace jsou na denním pořádku a k jejich zvládnutí potřebujeme energii. Pokud je zdrojem energie cukr, není divu, že nás ovládají chutě na sladké.
Pokud se naučíte sladit zdravě, sladký jídelníček nemusí být vždy nezdravý
Chuť na sladké jako projev nedostatku energie
Chutě na sladké nejsou nic nového. I člověk v pravěku intuitivně vyhledával sladkou chuť ve chvílích, kdy pociťoval nedostatek energie a strádal. Jenže zdrojem sladké chuti bylo pro naše předky především ovoce, mléko, med a rostliny, které vedle jednoduchých cukrů nabízí i celou řadu vitamínů, minerálů a velkou dávku vlákniny.
To vše je lidskému organismu užitečné. Nic z toho přitom nenabízí bílý cukr, který byl našim předkům zcela nedostupný a který si lidé moderní doby dopřávají ve velkém. Dopřávají si ho v takové míře, že se cukr označuje dokonce jako bílý zabiják.
Hříšné chutě prokazují i nedostatek minerálních látek
Strádání spojené s touhou po sladkostech může být spojené i se strádáním lidského těla v oblasti některých minerálů. Chuť na sladké se často spojuje například s nedostatkem chromu. Ten se proto doporučuje jako prevence nezvladatelných chutí a pomocník hubnutí.
Nemusí to být jen chrom, také nedostatek fosforu nebo síry se může projevovat v podobě touhy po sladkém jídle. Uspokojit touhu po sladkém tak můžou potraviny s obsahem zmiňovaných minerálů.
- Potraviny s obsahem chromu: řeřicha, klíčky, ořechy, kakaové boby, datle, hrušky, hroznové víno, švestky, rajčata, brokolice, houby, skořice
- Potraviny s obsahem fosforu a síry: bylinky, oříšky, obiloviny, kapusta, rajčata, cibule
TIP: Čtěte o organické síře MSM na bolavé klouby, pro psychickou pohodu i proti chutím na sladké.
Nedostatek základních živin
Chuť na sladké může signalizovat nedostatek energie, ale také nedostatek základních živin. Lidské tělo pro své fungování potřebuje nejenom sacharidy, ale také kvalitní tuky a bílkoviny.
Především právě bílkoviny mají schopnost dlouhodobě zasytit. Jejich nedostatek se však projevuje touhou po jídle jako takovém, touhou po energii, která má podobu touhy po sladkém.
Chcete-li se zbavit chutí na sladké, můžete na to jít i přes kvalitní bílkoviny. Ty by vás měly zasytit a zbavit nezdravých chutí.
Uspokojujeme-li chuť na sladké sladkostmi a cukrovinkami, dostáváme se do začarovaného kruhu neustálých výkyvů hladiny krevního cukru. Jednoduché cukry jednorázově zvýší hladinu krevního cukru, v další fázi dojde k prudkému poklesu, a ještě větší chuti na sladké. I to je důvod, proč se hovoří o závislosti na sladkém.
VIDEO: Proč nás pořád pronásleduje chuť na sladké?
Dietní jídelníček proti chuti na sladké
Řešit chutě na sladké jednorázovým dopingem v podobě sladkostí je pochopitelně špatně. Základem je zdravý jídelníček, který vám chutě na sladké pomůže zvládnout. Nebudou v něm chybět vitamíny a minerály, bude obsahovat dostatek všech základních živin a zejména bílkovin.
I sladký jídelníček, pokud má být zdravý, se bude vyhýbat bílému cukru. Ani s jeho zdravějšími variantami v podobě třtinového cukru nebo nejrůznějších přírodních sirupů bychom to však neměli přehánět. Ani umělá sladidla nemají ve zdravém jídelníčku co dělat. Přesto se nemusíme o sladkou chuť zcela ochuzovat. Již jsme zmínili, že sladkost nabízí i ovoce.
CHCETE SLADIT ZDRAVĚ? Hodí se vám článek: 4 netradiční způsoby jak si zdravě osladit smoothie
Dietní jídelníček na 3 dny
DEN PRVNÍ
Snídaně: Kakaovo-banánové smoothie s jogurtem
Svačina: Dvoubarevný citronový RAW cheesecake
Oběd:
- klíčková polévka
- sladké brambory zapečené s brokolicí, rajčaty, česnekem a sýrem
- ovocný salát
Svačina: Teplá rýžová kaše s kaki a Blendeou
Večeře: Tofu pomazánka, kváskový chléb
Zdravě a přirozeně oslazený RAW cheesecake
DEN DRUHÝ
Snídaně: Syté krémové smoothie s tofu a limetou
Svačina: Žitný chléb, žervé zasypané klíčky, hruška
Oběd:
- kapustová polévka
- zelené veganské lívance s banánem a Blendeou
Svačina: Jáhlová smoothie bowl + ořechy a ovoce
Večeře: Rizoto s kukuřicí, hráškem a strouhaným parmazánem
Zelené lívance s ovocem a mandlemi skvěle zasytí a zaženou sladké chutě
DEN TŘETÍ
Snídaně: Špenátovo-malinové smoothie s jogurtem
Svačina: Salát z jablka, mrkve a řeřichy
Oběd:
- rajská polévka
- pohankové rizoto s klíčky
- dezert: čtyřvrstvé nepečené čokoládové košíčky
Svačina: Hruškové smoothie s hořkou čokoládou
Večeře: Gnocci se špenátem a ricottou
Pokud musíte čokoládu, vždy volte tmavou a vysokoprocentní
Jak zahnat chuť na sladké?
Pokud vás i přes sladký jídelníček přepadnou chutě na sladké, nezoufejte. Ještě pořád existují triky, se kterými své chutě můžete zvládnout relativně zdravě.
- Pokud si opravdu musíte dát něco sladkého, dejte si sladké ovoce nebo sladkou zeleninu – taková mrkev nebo rajče jsou také dost sladké.
- Lepší než dezert plný cukru je ovocný tvaroh nebo jogurt. Sladkou chuť nabízí i smoothie, které můžete do jídelníčku zařadit navíc.
- Máte-li neodolatelnou chuť na čokoládu, dejte si ji. Čokoláda funguje jako antioxidant a také zdroj cenných minerálů, ale pouze v případě, že půjde o kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa.
- Vždy se vyhýbejte umělým sladidlům, ta chutě na sladké a vůbec chutě k jídlu jenom podporují.
Trápí-li vás nezdravé chutě dlouhodobě, problém může být i v životním stylu. Nedostatek spánku se odráží ve vyšší hladině hormonu ghrelinu, který je odpovědný za pocity hladu. Tedy dostatečně spěte, ale nezapomeňte se hýbat. Pohybem totiž dochází k vyplavování hormonů spojených s pocity radosti a štěstí, a také vyplavování hormonů tlumících hlad.
DÁLE ČTĚTE: 4 hormony zodpovědné za hubnutí a tloustnutí.