Dietní jídelníček, který zažene chutě na sladké

Chuť na sladké je něco, s čím často bojujeme a ještě častěji neodoláme. Zvláště ti, kteří se snaží o hubnutí a zdravý životní styl, sladké zavrhují. Jenže žádné dlouhodobé omezování a strádání nemůže vést k naplnění pozitivních cílů.

Chuť na sladké je něco, s čím často bojujeme a ještě častěji neodoláme. Zvláště ti, kteří se snaží o hubnutí a zdravý životní styl, sladké zavrhují. Jenže žádné dlouhodobé omezování a strádání nemůže vést k naplnění pozitivních cílů.

 

Chuť na sladké je člověku přirozená

Ještě než rezignujete na sladkou chuť a budete se tvářit, že neexistuje, zkuste se zamyslet. Proč vůbec dokážeme sladkou chuť rozlišit? Co pro člověka sladká chuť znamená? Copak automaticky všechno sladké znamená špatně? Co třeba sladký život?

Sladká chuť je první, kterou člověk ochutná. Je to chuť mateřského mléka. Instinktivně si jí spojujeme s energií. A cukry jsou opravdu zdrojem okamžité energie. Potíž je v tom, pokud je cukrů ve stravě hodně. To se pak ukládají v podobě tuků. Nadměrný příjem cukrů se pak odráží v obezitě a dalších civilizačních chorobách.

 

Chuť na sladké je známkou strádání

Pokud někdo touží po sladké chuti, touží po sladkých pocitech, něčem příjemném. Zní to až příliš abstraktně? Prakticky žijeme v permanentním stresu, žijeme ve světě, kdy denně zatěžujeme své nervy, snažíme se o maximální výkon, řešíme konflikty. Psychicky náročné situace jsou na denním pořádku a k jejich zvládnutí potřebujeme energii. Pokud je zdrojem energie cukr, není divu, že nás ovládají chutě na sladké.

zdravé sladkosti

Pokud se naučíte sladit zdravě, sladký jídelníček nemusí být vždy nezdravý

 

Chuť na sladké jako projev nedostatku energie

Chutě na sladké nejsou nic nového. I člověk v pravěku intuitivně vyhledával sladkou chuť ve chvílích, kdy pociťoval nedostatek energie a strádal. Jenže zdrojem sladké chuti bylo pro naše předky především ovoce, mléko, med a rostliny, které vedle jednoduchých cukrů nabízí i celou řadu vitamínů, minerálů a velkou dávku vlákniny.

To vše je lidskému organismu užitečné. Nic z toho přitom nenabízí bílý cukr, který byl našim předkům zcela nedostupný a který si lidé moderní doby dopřávají ve velkém. Dopřávají si ho v takové míře, že se cukr označuje dokonce jako bílý zabiják.

 

Hříšné chutě prokazují i nedostatek minerálních látek

Strádání spojené s touhou po sladkostech může být spojené i se strádáním lidského těla v oblasti některých minerálů. Chuť na sladké se často spojuje například s nedostatkem chromu. Ten se proto doporučuje jako prevence nezvladatelných chutí a pomocník hubnutí.

Nemusí to být jen chrom, také nedostatek fosforu nebo síry se může projevovat v podobě touhy po sladkém jídle. Uspokojit touhu po sladkém tak můžou potraviny s obsahem zmiňovaných minerálů.

  • Potraviny s obsahem chromu: řeřicha, klíčky, ořechy, kakaové boby, datle, hrušky, hroznové víno, švestky, rajčata, brokolice, houby, skořice
  • Potraviny s obsahem fosforu a síry: bylinky, oříšky, obiloviny, kapusta, rajčata, cibule

TIP: Čtěte o organické síře MSM na bolavé klouby, pro psychickou pohodu i proti chutím na sladké. 

 

Nedostatek základních živin

Chuť na sladké může signalizovat nedostatek energie, ale také nedostatek základních živin. Lidské tělo pro své fungování potřebuje nejenom sacharidy, ale také kvalitní tuky a bílkoviny.

Především právě bílkoviny mají schopnost dlouhodobě zasytit. Jejich nedostatek se však projevuje touhou po jídle jako takovém, touhou po energii, která má podobu touhy po sladkém.

Chcete-li se zbavit chutí na sladké, můžete na to jít i přes kvalitní bílkoviny. Ty by vás měly zasytit a zbavit nezdravých chutí.

Uspokojujeme-li chuť na sladké sladkostmi a cukrovinkami, dostáváme se do začarovaného kruhu neustálých výkyvů hladiny krevního cukru. Jednoduché cukry jednorázově zvýší hladinu krevního cukru, v další fázi dojde k prudkému poklesu, a ještě větší chuti na sladké. I to je důvod, proč se hovoří o závislosti na sladkém.

 

VIDEO: Proč nás pořád pronásleduje chuť na sladké? 

 

Dietní jídelníček proti chuti na sladké

Řešit chutě na sladké jednorázovým dopingem v podobě sladkostí je pochopitelně špatně. Základem je zdravý jídelníček, který vám chutě na sladké pomůže zvládnout. Nebudou v něm chybět vitamíny a minerály, bude obsahovat dostatek všech základních živin a zejména bílkovin.

I sladký jídelníček, pokud má být zdravý, se bude vyhýbat bílému cukru. Ani s jeho zdravějšími variantami v podobě třtinového cukru nebo nejrůznějších přírodních sirupů bychom to však neměli přehánět. Ani umělá sladidla nemají ve zdravém jídelníčku co dělat. Přesto se nemusíme o sladkou chuť zcela ochuzovat. Již jsme zmínili, že sladkost nabízí i ovoce.

CHCETE SLADIT ZDRAVĚ? Hodí se vám článek: 4 netradiční způsoby jak si zdravě osladit smoothie

 

Dietní jídelníček na 3 dny

DEN PRVNÍ

Snídaně: Kakaovo-banánové smoothie s jogurtem

Svačina: Dvoubarevný citronový RAW cheesecake

Oběd:

  • klíčková polévka
  • sladké brambory zapečené s brokolicí, rajčaty, česnekem a sýrem
  • ovocný salát

Svačina: Teplá rýžová kaše s kaki a Blendeou

Večeře: Tofu pomazánka, kváskový chléb

citronový raw cheesecake

Zdravě a přirozeně oslazený RAW cheesecake 

 

DEN DRUHÝ

Snídaně: Syté krémové smoothie s tofu a limetou

Svačina: Žitný chléb, žervé zasypané klíčky, hruška

Oběd:

Svačina: Jáhlová smoothie bowl + ořechy a ovoce

Večeře: Rizoto s kukuřicí, hráškem a strouhaným parmazánem

cuketovo-ovocné lívanečky s blendeou

Zelené lívance s ovocem a mandlemi skvěle zasytí a zaženou sladké chutě

 

DEN TŘETÍ

Snídaně: Špenátovo-malinové smoothie s jogurtem

Svačina: Salát z jablka, mrkve a řeřichy

Oběd:

Svačina: Hruškové smoothie s hořkou čokoládou

Večeře: Gnocci se špenátem a ricottou

nepečené čokoládové košíčky s blendeou

Pokud musíte čokoládu, vždy volte tmavou a vysokoprocentní

 

Jak zahnat chuť na sladké?

Pokud vás i přes sladký jídelníček přepadnou chutě na sladké, nezoufejte. Ještě pořád existují triky, se kterými své chutě můžete zvládnout relativně zdravě.

  • Pokud si opravdu musíte dát něco sladkého, dejte si sladké ovoce nebo sladkou zeleninu – taková mrkev nebo rajče jsou také dost sladké.
  • Lepší než dezert plný cukru je ovocný tvaroh nebo jogurt. Sladkou chuť nabízí i smoothie, které můžete do jídelníčku zařadit navíc.
  • Máte-li neodolatelnou chuť na čokoládu, dejte si ji. Čokoláda funguje jako antioxidant a také zdroj cenných minerálů, ale pouze v případě, že půjde o kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa.
  • Vždy se vyhýbejte umělým sladidlům, ta chutě na sladké a vůbec chutě k jídlu jenom podporují.

Trápí-li vás nezdravé chutě dlouhodobě, problém může být i v životním stylu. Nedostatek spánku se odráží ve vyšší hladině hormonu ghrelinu, který je odpovědný za pocity hladu. Tedy dostatečně spěte, ale nezapomeňte se hýbat. Pohybem totiž dochází k vyplavování hormonů spojených s pocity radosti a štěstí, a také vyplavování hormonů tlumících hlad.

DÁLE ČTĚTE: 4 hormony zodpovědné za hubnutí a tloustnutí. 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek