4 detoxikační potraviny pro silné čistící smoothies

Existuje nespočet smoothies. Hrají mnoha odstíny barev. Nabízejí rozsáhlou paletu chuťových variací. Lahodné smoothies dávají prostor fantazii, také proto, že ingrediencí smoothies je celá řada a navíc se spolu dají vzájemně kombinovat. Vybírat můžete i z ingrediencí, které vynikají svými očistnými vlastnostmi. Jde o tzv. detoxikační potraviny. Přijdou vhod nejenom při různých detoxikačních kúrách, ale i při hubnutí. V podobě detox smoothie budou potěšením každého zdravého jídelníčku. Detoxikační potraviny najdeme zejména mezi ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina představují také základní smoothie ingredience, ingredience plné živých enzymů, vitamínů, minerálů a povzbuzující energie. Cení se i pro obsah vlákniny, která funguje jako očistný kartáč střev. Rozpustná vláknina se zase odráží v příznivém složení střevní mikroflóry. Trávení, očistu a detox vybrané detoxikační potraviny podporují mnohonásobně.

Existuje nespočet smoothies. Hrají mnoha odstíny barev. Nabízejí rozsáhlou paletu chuťových variací. Lahodné smoothies dávají prostor fantazii, také proto, že ingrediencí smoothies je celá řada a navíc se spolu dají vzájemně kombinovat.

Vybírat můžete i z ingrediencí, které vynikají svými očistnými vlastnostmi. Jde o tzv. detoxikační potraviny. Přijdou vhod nejenom při různých detoxikačních kúrách, ale i při hubnutí. V podobě detox smoothie budou potěšením každého zdravého jídelníčku.

Detoxikační potraviny najdeme zejména mezi ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina představují také základní smoothie ingredience, ingredience plné živých enzymů, vitamínů, minerálů a povzbuzující energie. Cení se i pro obsah vlákniny, která funguje jako očistný kartáč střev. Rozpustná vláknina se zase odráží v příznivém složení střevní mikroflóry. Trávení, očistu a detox vybrané detoxikační potraviny podporují mnohonásobně.

Detoxikační potraviny: ovoce

Ovoce je bohatý přírodní zdroj celého spektra bioaktivních látek, které potřebujeme pro zdraví a správné fungování celého organismu. Většina druhů ovoce hojně obsahuje antioxidanty, které mají ochranný, regenerační a omlazující efekt. Ovoce se cení také pro obsah jednoduchých cukrů jako zdroje energie.

Ovoce je nejhodnotnější v čerstvé podobě. Maximum cenných živin nabízí sezonní a místní druhy ovoce, samozřejmě v BIO kvalitě, tzn. že je bez chemického ošetření.

1. Jablka pro detox, ale nejenom pro detox

K těm nejdostupnějším a také nejoblíbenějším druhům ovoce u nás v Česku patří jablka. Obyčejná jablka nesou neobyčejné vlastnosti dané vynikajícím výživovým složením.

Velká část jablek je tvořena vodou, už proto se hodí pro hubnutí, očistu a detox. Ve svém složení nabízejí jablka také betakaroteny, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E nebo minerální látky jako je železo, draslík, zinek, měď, vápník, hořčík nebo křemík.

Cení se i pro obsah kyseliny jablečné, citronové, salicylové a dalších organických kyselin. Vynikají také obsahem flavonoidů a pektinu, který funguje jako rozpustná vláknina.

Jablka, detoxikační potraviny

Díky svému složení nabízejí jablka tyto účinky:

  • podporují zdravé trávení
  • ulevují při zažívacích potížích
  • jsou prospěšné při průjmu, ale i zácpě
  • příznivě působí na střevní mikroflóru
  • stimulují metabolické a očistné procesy
  • povzbuzují činnost jater
  • působí močopudně
  • snižují hladinu tuků v krvi
  • mají antioxidační a protizánětlivé účinky
  • posilují imunitní systém

Užijte si jablka ve svém detox smoothie

Jablka chutnají jen tak, ale mají také široké kulinářské využití. Snadno se stanou základem detox smoothie. Jsou levná a seženete je celoročně. Najdete je také v našich receptech:

2. Citrony s osvěžující vůní exotiky

Některé ovoce se v našich končinách pěstovat nedá, a tak nezbývá, než je dovážet. Pokud jde o citrusy, především citrony, stojí ta námaha s dopravou skutečně za to.

Citron je vynikajícím přírodním zdrojem vitamínu C, který se běžně užívá pro posílení imunity při nejrůznějších respiračních onemocněních. Má antibakteriální a očistné účinky, nezřídka proto bývá i součástí očistných kúr.

Citronová šťáva se dá přidat do každého smoothie. Nejenže mu dodá osvěžující vůni exotiky, ale prohloubí také jeho očistné vlastnosti.

VIDEO: Mrkněte na krátké video o běžných detoxikačních potravinách. 

Detoxikační potraviny: zelenina

Podobné složení jako ovoce nabízí také zelenina. Také zelenina je hodnotným přírodním zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Oproti ovoci neobsahuje tolik jednoduchých cukrů, proto je výhodnější pro hubnutí. Na druhé straně v jejím složení najdeme látky, které v jiných potravinách hledáme jen stěží, například kyselinu listovou.

Zelenina pomáhá nastartovat metabolismus. Je tak prospěšná nejenom pro detox, ale i pro zdravé trávení. Pokud jde o očistu a detoxikaci organismu, patří k těm nejopěvovanějším druhům zeleniny červená řepa.

3. Červená řepa pro detox i povzbuzení

Červená řepa upoutá už na první pohled. Pod nevzhlednou slupkou se ukrývá nádherně zbarvená karmínová dužina. Je plná celé řady bioaktivních látek. Ve složení červené řepy dominují povzbuzující vitamíny a minerály se silnými antioxidačními a regeneračními účinky.

Pro lidské zdraví se hodí i samotná barviva, která červené řepě dávají právě její zajímavou červenou barvu. Jde zejména o betain a betanin, které působí antibakteriálně a mají schopnost podporovat činnost jater. Játra jsou přitom klíčovým detoxikačním orgánem. Už proto je červená řepa jedním z klíčových detoxikačních potravin.

Příznivě ovlivňuje nejenom očistné procesy, ale i trávení jako takové, mj. díky obsahu vlákniny.

Červená řepa celkově posiluje organismus, pomáhá tak proti únavě a nejenom té jarní.

Detoxikační potraviny: červená řepa

Jak červenou řepu využít?

Červená řepa se připravuje vařená, dušená, pečená i grilovaná. Dá se však konzumovat i v čerstvém stavu, například v podobě chutných zeleninových salátů. Zajímavou chuť a barvu nabízí také šťáva z červené řepy nebo smoothie z červené řepy.

Tady jsou naše detoxikační recepty s řepou:

4. Řapíkatý celer – unikátní detoxikační zelenina

Celer je více než zeleninou, je to také významná léčivá rostlina. Lidové léčitelství přisuzuje prospěšné účinky nejenom zelené nati, která se označuje jako řapíkatý celer, ale také bulvě, nebo celerový semenům.

Celer obsahuje cenné vitamíny a minerály. Nabízí několik desítek nutričně zajímavých látek, které mu také dávají zajímavé účinky. Celer podporuje trávení, činnost střev, ale i žlučníku nebo ledvin. Funguje jako antioxidant i přírodní povzbuzující prostředek. Dokonce je považovaný za přírodní afrodiziakum.

Nejprospěšnější je v podobě syrové celerové šťávy, podobně působí i smoothie s rozmixovaným celerem.

Detoxikační potraviny: celer

Jak na to? Inspirujte se našimi recepty:

TIP: Jablka, citrony, červená řepa nebo celer – to je jen malá ukázka detoxikačních potravin. Očistné vlastnosti nesou i další druhy ovoce a zeleniny. Významné detoxikační působení skýtají i zelené superpotraviny. Jejich očistné účinky podporuje obsažený chlorofyl.

Obsah železa v zelené směsi Blendea SUPERGREENS

Hned čtyři zelené potraviny – chlorellu, spirulinu, mladý ječmen a zelenou pšenici, v prvotřídní BIO kvalitě obsahuje směs Blendea SUPERGREENS. I ta najde uplatnění jako ideální ingredience detox smoothie. Svědčí o tom i naše recepty.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek