Detoxikace - pro někoho jen novodobý trend, pro jiné pravidelná očista organismu. Jde o často užívané slovo, je to ale především odpověď na dnešní životní prostředí. Proč je ale tak důležité tělo detoxikovat a jaké má pro nás důsledky, když detoxikaci nepodstupujeme?
Detoxikace – pro někoho jen novodobý trend, pro jiné pravidelná očista organismu. Jde o často užívané slovo, je to ale především odpověď na dnešní životní prostředí. Proč je ale tak důležité tělo detoxikovat a jaké má pro nás důsledky, když detoxikaci nepodstupujeme?
Nestačí již pouze bydlet na předměstí, jíst zdravě, dostatečně spát a hýbat se. Toxické látky se vyskytují všude kolem, jsou součástí průmyslových výrobků a také některých potravin. V malém množství nejsou pro tělo nijak zničující, hromaděním se v organismu ale mohou být příčinou mnoha zdravotních problémů. A na nás malé množství zcela určitě nepůsobí.
Detoxikace se zelenými superpotravinami
Zelený ječmen, mladá pšenice, chlorella a spirulina – to jsou zelené superpotraviny, jejichž detoxikační účinky byly vědecky prokázány. V optimálním množství jsme je pro vás namíchali do unitkátní směsi Blendea SUPERGREENS.
Urychlete očistu svého těla jedinou lžičkou Blendey SUPERGREENS denně díky síle 5 zelených superpotravin v BIO kvalitě. Přesvědčte se na vlastní kůži i o dalších jejích benefitech na zdaví. Mimo to, že z těla odvádí toxické látky, dále také:
- čistí střeva
- podporuje imunitu
- urychluje metabolismus
- bojuje proti překyselení organismu
- snižuje únavu
Detoxikace organismu je zcela přirozená
Naše tělo se detoxikuje samo a to neustále. Má k tomu uzpůsobených několik orgánů. Jejich funkcí je látky v těle třídit, dočasně skladovat a při zvýšeném obsahu je z těla vylučovat. Orgány, které naše tělo detoxikují, jsou játra, ledviny a střeva.
- Játra mají dvě očistné funkce – čistí protékající krev a produkují žluč na trávení tuků. Jsou schopna filtrovat z krve zbytky léků, chemikálií, umělých látek apod. Nějaký čas je játra zadržují, průběžně se jich však zbavují. Vše o detoxikaci jater se dočtete ZDE.
- Ledviny toxiny neskladují, ale filtrují přijímané tekutiny. Častým problémem je špatný pitný režim, kvůli němuž ledviny nejsou schopné toxické látky vylučovat. ZDE se dočtete, jaký je správný pitný režim.
- Střeva pro svou správnou funkci potřebují dostatečný příjem vlákniny a vyváženou střevní mikroflóru. V případě, že nemáme dostatek vlákniny, začnou se ve střevech usazovat nestrávené zbytky, což snižuje jejich průchodnost a způsobuje trávicí potíže. V článku zjistíte vliv vlákniny na hubnutí.
Za normálních okolností tato přirozená detoxikace těla funguje. Pokud jsou ale zmíněné orgány přetížené (ať už životním prostředím, špatnou stravou nebo i stresem), nemusí tuto svou funkci plně zvládat. Proto se doporučuje tělu s očistou jednou za čas pomoct.
VÍTE, že detoxikace a očista organismu nejsou žádným novým objevem? Jsou již po dlouhá léta součástí tradiční ájurvédy i čínské medicíny.
VIDEO: 4 detoxikační potraviny do smoothies.
Které látky jsou toxické?
Toxicita je doslova vlastnost látek poškozovat lidské zdraví. Takových látek přitom existuje opravdu mnoho. Jakákoli toxická látka, která je stabilní (především kovy), jen tak z přírody nemizí.
Ať již takovou látku vyhodíme na skládku, spálíme či spláchneme do odpadní vody, dříve či později se k nám vrátí. Toxické látky se hromadí v komunálních odpadech a ve splaškových vodách. Poté se potravním řetězcem dostávají zpět k člověku.
Najdeme je také v běžných věcech okolo nás – rtuť v zubních výplních, hliník v deodorantech, chlor v dezinfekčních prostředcích a mohli bychom pokračovat dále.
Mezi ty nejtoxičtější a nejnebezpečnější těžké kovy v současné době řadíme olovo, rtuť, arsen nebo kadmium. K nejvýznamnějším zdrojům znečištění životního prostředí toxickými látkami patří těžba a metalurgie, automobilový průmysl, výroba barviv nebo plastů, zemědělství a farmaceutický průmysl.
Všechny těžké kovy nejsou zdraví škodlivé. Přečtěte si v našem dalším článku Vše o těžkých kovech kde se těžké kovy vyskytují a jak je z těla vyloučit.
Jak toxické látky působí na tělo?
Způsoby, jakými jedovaté látky negativně ovlivňují naše zdraví, jsou pestré. Některé látky poškozují tkáně leptáním, jiné působí narušením funkce orgánů jako jsou játra nebo ledviny, či vyvolávají respirační choroby. Jiné látky snižují imunitu, způsobují předčasné porody, zvyšují četnost potratů, snižují plodnost, zvyšují výskyt alergií, rakoviny či vrozených vad.
Jak na detoxikaci organismu?
Způsobů, jak tělo detoxikovat, je mnoho a žádný návod není univerzálně platný. Detoxikační program by měl být pokud možno individuální, každý totiž máme jiné návyky, jiný metabolismus a jiné potíže.
Obecným cílem však je ulevit přetíženému organismu. To obnáší především změnu jídelníčku a nejlépe celkové životosprávy vůbec.
Můžete si zakoupit spoustu detoxikačních prostředků, které vám s očistou pomohou. Nejlepšího výsledku však dosáhnete, pokud budete po dobu své očistné kúry dodržovat alespoň základní stravovací zásady:
- Pokud možno vyřaďte ze svého jídelníčku alkohol, kávu a černý čaj.
- Snižte příjem červeného masa, nezdravých tuků, cukru a soli. Zaměřte se na zdravé tuky.
- Vynechejte polotovary plné aromat, barviv a konzervantů.
- Omezte potraviny z bílé mouky, také vejce a mléčné výrobky.
- Dodržujte pitný režim!
- Zvyšte příjem vlákniny.
Existuje celá řada detoxikačních diet trvajících delší či kratší dobu. Rozhodně byste však neměli své tělo výrazně trápit a hladovět, mohlo by se to podepsat na vaší psychické pohodě.
TIP PRO VÁS: Sedmidenní detoxikační jídelníček.
Při očistě jsou vhodné ovocné a zeleninové nápoje, které vám dodají spoustu vitamínů a minerálů. Inspirujte se a připravte si zdravé smoothie:
S očistou vám pomůžou i bylinkové čaje. Těmi nejvhodnějšími bylinkami pro detoxikaci jsou kopřiva, vojtěška, ostropestřec, měsíček, šťovík, sedmikráska, pampeliška nebo lichořeřišnice. Detoxikační recepty najdete ZDE.
Kdy detoxikovat organismus?
Detoxikaci bychom si měli předem naplánovat na dobu, kdy nás nečekají žádné významné události nebo náročná fyzická aktivita. Dobré také je provádět ji pravidelně. Budeme-li se bavit o ročním období, nejvhodnější je pro detoxikaci jaro.
Pokud však cítíte nějaké zdravotní obtíže, detoxikaci můžete podstoupit kdykoliv. Hlavními symptomy, podle kterých poznáte, že je vaše tělo zaneseno škodlivými látkami, jsou:
- špatné trávení
- častá únava
- bolest hlavy a kloubů
- nekvalitní spánek
- časté nemoci
Detoxikační kúra je pro tělo jistou zátěží a zejména v prvních dnech se mohou objevit určité obtíže. Nejčastěji se jedná o nevolnost, průjem, bolest hlavy, únavu, pocení, podrážděnost, rýmu, kožní problémy a další.
Zpravidla nejde o výrazné projevy, nenastanou u každého a po krátkém čase je vystřídá značná úleva. Kdo by měl být však s detoxikací opatrný a nejdříve ji konzultovat s lékařem, jsou těhotné ženy a těžce nemocní lidé.
Motivace na závěr
Kompletní detoxikace těla není jednoduchá, jejím výsledkem však je nejen zlepšení zdravotního stavu, navrácení vitality a energie, ale také větší psychická pohoda. Díky ní bude vaše tělo odolnější a můžete se tak vyhnout mnohým nemocem. Pravidelná detoxikace pro vás navíc bude čím dál příjemnější!
Dobry den pani Veroniko…..Trapi mne revmatoidni artitida asi 5let mam 68let….uzivam zeleny jecmen a chlorelu…ve vasich komentarich pisete ze mam temto potravinam zcela vyhnout…..jinde jak celostni medicina a jine clanky ani moje ravmatolozka mne nerekla ze je to spatne ….dekuji vam za odpoved jak podle vas Dal deku mnohokrat Vaclav
Dobrý den, Václave. Špatné to určitě není, jelikož jde o potraviny se zvýšeným obsahem prospěšných látek pro celý organismus.
Bohužel ale jde pořád „pouze“ o potraviny, které nemají žádné potvrzené léčivé účinky, a tedy od nich nelze čekat, že by s revatoidní artritidou nějak výrazně pomohly. Jako doplněk stravování určitě ano, jako léčivo určitě ne, protože prohlašovat o nich takové účinky je ze zákona zakázáno.
Přeji krásný den a pevné zdraví