8 přírodních pomocníků proti bolesti hlavy

Bolí vás hlava? Než sáhnete po některé z dostupných pilulek, vyzkoušejte přírodní pomocníky. Ty mohou slíbit úlevu bez vedlejších účinků. Nemusejí zabrat, pokud má bolest hlavy nějaký vážný zdravotní důvod, avšak rozhodně neuškodí.

Bolí vás hlava? Než sáhnete po některé z dostupných pilulek, vyzkoušejte přírodní pomocníky. Ty mohou slíbit úlevu bez vedlejších účinků. Nemusejí zabrat, pokud má bolest hlavy nějaký vážný zdravotní důvod, avšak rozhodně neuškodí.

Co sníst proti bolesti hlavy?

Nemáme na mysli žádné zázračné preparáty. Jde o některé běžné potraviny. I běžné potraviny totiž mohou přinést úlevu. Tak jako existují potraviny, které bolesti hlavy mohou vyvolávat, existují také potraviny, které působí proti bolesti hlavy.

Za bolestí hlavy totiž často mohou stát právě dietní chyby, nevhodné potraviny, nevhodné kombinace potravin, nevyvážená strava nebo nepravidelný příjem jídla.

Pokud vás trápí časté bolesti hlavy, které nemají žádnou objektivní příčinu, zaměřte se na to, co jíte. Zaměřte se na pestrou a vyváženou stravu, změňte svůj jídelníček a nezdravé stravovací návyky. Omezte konzumaci tučných pokrmů, masa a uzenin. Vyhýbejte se rafinovaným produktům, konzervantům, dochucovadlům a umělým přísadám. Dávejte přednost čerstvým a sezónním potravinám v co nejpřirozenějším stavu.

VIDEO: 6 přírodních pomocníků proti bolesti v 1 minutě.

1. Třešně

Třešně nejsou jenom lahodnými letními plody, jsou také bohatým zdrojem vitamínů (A, B-komplex, C) a minerálů (vápník, železo, draslík). Již díky těmto látkám nabízejí pomoc při bolestech hlavy. A je jich ještě víc.

Dle vědců z Michiganské univerzity třešně fungují jako skutečné přírodní analgetikum. Je to díky rostlinným pigmentům se schopností blokovat enzym, který se podílí na vzniku bolesti. Vedle toho působí třešně protizánětlivě a pomáhají zvládat bakteriální infekce. Představují také prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

třešňové smoothie

Třešňové smoothie vezmete kdekoliv. Preventivní svačinka proti bolesti před těžkým dnem

2. Jablka

Třešně jsou sezónními plody, a tak nemusejí být po ruce vždy, když je potřeba. Sáhnout můžete i po dalších druzích ovoce. Obdobně jako třešně i jablka obsahují vysoký podíl draslíku a dalších minerálních látek. I jablka proto mohou ulevit při bolestech hlavy. Díky obsahu vlákniny navíc harmonizují funkci střev, pomáhají při zácpě i při průjmu.

Výhodou jablek je jejich široké využití. Chutnají čerstvá, ale také vařená či pečená. V čerstvé podobě si pochopitelně uchovávají nejvíce cenných látek. Pokud si chcete dopřát čerstvá jablka v netradiční formě, vyzkoušejte smoothies, např.:

3. Brambory

Proti bolesti hlavy mohou pomoci i obyčejné brambory. Je to také díky obsahu zmiňovaného draslíku, minerálu, který je nezbytný pro správnou činnost nervového systému. Draslík také reguluje hladinu vody v těle, pomáhá svalovým funkcím a harmonizuje činnost srdce.

Jeho nedostatek se může odrážet nejenom v bolesti hlavy, ale také únavě, nespavosti nebo depresích. Brambory však ve svém složení nenabízejí jenom draslík, ale také vitamín B6, vitamín C nebo vlákninu.

4. Mandle

Mandle obsahují celou paletu prvků, které mohou být užitečné při bolestech hlavy. Vedle draslíku půjde také o hořčík, železo, fosfor, vápník, zinek, měď nebo mangan, minerály, které se podílejí na činnosti nervového systému. Mandle se pyšní i obsahem vitamínů skupiny B nebo vitamínu E. Jsou také bohatým zdrojem proteinů a nenasycených mastných kyselin. Díky svému složení mandle posilují nervy, pomáhají proti stresu a únavě.

OPATRNĚ: Mandle se řadí také ke zdrojům salicinu. Jde o přírodní látku s chemickým složením podobným aspirinu. Stejně jako tento lék i salicin působí proti bolesti, a to nejenom proti bolesti hlavy, ale také bolesti žaludku, bolesti kloubů nebo svalů, navíc bez nežádoucích vedlejších účinků.

Mandle můžete chroupat jen tak, ale vychutnat si je můžete i v mnohem jemnější konzistenci. Mandlové mléko skýtá všechny výhody mandlí a navíc i vláčnou formu, která skvěle zapadne do nejrůznějších výživných nápojů. Vyzkoušejte Čokoládové smoothie s mandlovým mlékem. 

mandlove_smoothie

Těžší typy smoothies spolehlivě zaženou hlad a chutě na sladké. 

5. Špenát

Bolest hlavy může mít mnoho příčin, na vině bývají genetické predispozice, ale i nezdravý životní styl. Pokud jde o stravu, může bolest hlavy souviset i s nedostatkem železa nebo kyseliny listové (vitamín B9). A právě tyto látky najdeme ve špenátu, vedle toho také hořčík, draslík, vápník, fosfor, další vitamíny skupiny B (niacin, biotin), vitamín C, vitamín E, vitamín K a karotenoidy (betakaroten, lutein). Tyto látky nesou mj. významné antioxidační vlastnosti.

Aby si vaše tělo z látek obsažených ve špenátu vzalo co nejvíce, dejte si ho v čerstvé podobě, třeba jako smoothie:

suroviny na ananasovo-špenátové smoothie

Zelené druhy zeleniny nejvíce prospívají očistě organismu. Špenát je dostupný celoročně.

6. Zelené potraviny

Pokud budeme hledat kyselinu listovou v potravinách, jistě narazíme i na tzv. zelené potraviny jako je BIO chlorella, spirulina, zelený ječmen či mladá pšenice. Tyto zelené potraviny představují hodnotné zdroje kyseliny listové, ale také chlorofylu, cenných minerálů a kvalitních bílkovin. I nápoj ze zelených potravin tedy může ulevit od bolestí hlavy.

Hned čtyři zelené potraviny v jednom? Díky Blendea SUPERGREENS to jde! Tato prvotřídní směs zelených potravin poslouží pro přípravu zeleného nápoje, ale lze ji využít i jako ingredienci super lahodných smoothies nebo smoothie bowls.

okurkove_smoothie

Do každého smoothie na našem blogu přidáváme lžičku Blendea SUPERGREENS

7. Zázvor

Kořen zázvoru toho umí hodně. Jako zázvorový čaj zaručeně zahřeje. Připisují se mu také protizánětlivé, antibakteriální nebo posilující vlastnosti. Dokonce je považovaný za přírodní antibiotikum. Zázvor pomáhá při zažívacích potížích, ale má ulevovat i od různých druhů bolesti. Aktivuje samoléčebné schopnosti lidského těla.

Máte chuť na zázvorový čaj? Přidejte zázvor i jako ingredienci smoothie:

8. Majoránka

Nejenom zázvor, v kuchyni najdeme i další koření a bylinky, které při bolestech hlavy přijdou vhod. Takovou bylinkou je i majoránka, v lidovém léčitelství doporučovaná při chorobách trávení, urologických potížích, křečích, revmatismu, bolestech kloubů i hlavobolech. Majoránku s její hořce hřejivou vůní využijete vně, při uvolňujících koupelích nebo aromaterapeutických obkladech. Vnitřně je známá především jako koření, ale prospěje i jako bylinný čaj.

Podobné využití jako majoránka mají i další voňavé bylinky, například dobromysl, meduňka nebo levandule.

Lidové léčitelství proti bolestem hlavy doporučuje také jednu polozapomenutou bylinku – kopretina řimbaba. Právě tato kopretina dokáže efektivně tlumit bolest, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů nebo třeba menstruační bolesti. Dle starých herbářů umí kopretina řimbaba uvolňovat křeče, působí protizánětlivě, ulevuje při potížích nervového původu. Vedle toho podporuje metabolismus a napomáhá detoxikaci organismu, údajně likviduje i střevní parazity.

VÍTE, ŽE až ve 3 % případů jsou bolesti hlavy způsobeny nadužíváním analgetických léků? Informace byla zveřejněna na serveru České průmyslové zdravotní pojišťovny s tím, že bolesti hlavy způsobené nadměrným užíváním analgetik by měl řešit lékař.

Ten pomůže očistit organismus a zvládnout abstinenční příznaky, které se mohou dostavit. To u přírodních pomocníků nehrozí. Nehrozí vedlejší a negativní účinky, se kterými se setkáváme hlavně u léků.

VIDEO:  Rychlé tipy pro zmirnění akutní bolesti hlavy. 

DÁLE ČTĚTE: Rozhovor o hubnutí s blogerkou Maruškou Veg.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

2 komentáře: “8 přírodních pomocníků proti bolesti hlavy”

    • Dobrý den, Moniko.
      Mozek pro správnou činnost potřebuje dostatek glukózy (krevního cukru). Z nedostatku glukózy je mozek unavený, nepracuje správně a přidat se může i bolest hlavy. Když jste snědla sladkou potravinu, hladinu glukózy jste zvýšila a hlava Vás přestala bolet.
      Upozorňuji ale, že není vhodné přehánět to se sladkým, protože bolest hlavy může vyvolat i zvýšená hladina glukózy. Hladinu je potřeba udržet v rovnováze. Jak snížit vysoký cukr radíme v nedávném článku Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky)

      Přeji hezký den, pevné zdraví a žádné problémy s bolestí hlavy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek