Kofein je velmi zajímavá látka. Jde o přírodní stimulant vyznačující se řadou účinků na zdraví, ať už pozitivních, tak i těch negativních. O tom, jaký účinek převáží, rozhoduje více faktorů od přijímaného množství až po vybraný zdroj.
Vůbec nejznámějším zdrojem kofeinu jsou kávová zrna, z nichž se připravuje káva. Nápoj, který si každý den dopřávají miliony lidí po celém světě. Jak si káva dokázala získat takovou oblibu? Může za to lahodná chuť, omamná vůně nebo v úvodu zmiňované účinky?
O tom, že kofein všeobecně budí velkou pozornost, svědčí starší vědecký výzkum z roku 1907, který se zabýval účinky kofeinu na funkci svalů. Od té doby se poznatky o působení kofeinu na lidský organismus značně rozšířily.
Co je kofein?
Kofein je přírodní stimulant, který se vyznačuje schopností stimulovat mozek a centrální nervový systém. Jeho účinky dle historických pramenů údajně objevil pasáček koz v Etiopii tisíce let před naším letopočtem, který si povšiml, že po konzumaci kávových bobů mají kozy přebytek energie a doslova se chovají jako utržené z řetězu.
Brzy se lidé naučily kávové boby využívat k přípravě lahodného, voňavého a povzbuzujícího nápoje – kávy. V současné době kávu a nějaký kávový produkt konzumuje 80 % celosvětové populace a v USA je to dokonce více než 90 %.
VÍTE ŽE NEJVÍCE KÁVY VYPIJÍ SEVERSKÉ NÁRODY? Průměrný Američan denně přijme cca 200 mg kofeinu (zhruba dva šálky silnější kávy). Rekordmany v pití kávy však najdeme u nás v Evropě a to na severu. Nejvíce kávy se vypije ve Finsku, kde průměrná spotřeba kávy na jednoho obyvatele činí 12 kg. V těsném závěsu následuje Švédsko, Norsko, Island, Rakousko a Švýcarsko.
Jak kofein funguje a jak působí na zdraví?
Kofein se v lidském organismu přirozeně nenachází. Dostat jej do něj tedy lze pouze zvenčí z kávy, čaje a dalších kofeinových zdrojů. Vstřebávání probíhá poměrně rychle a maximální účinky se projevují zhruba po 30 až 60 minutách od jeho užití, kdy dosáhne nejvyšší hladiny.
Jeho struktura mu umožňuje projít skrze všechny membrány, díky čemuž se rychle dostane do centra veškerého dění – do mozku, kde se naváže na jemu strukturou podobné adenosinové receptory, které dokáže blokovat a je tak schopen ovlivnit centrální nervovou soustavu (CNS). Jak?
Pozitivní účinky kofeinu na zdraví:
- stimuluje mozkovou činnost a podporuje kognitivní schopnosti, jako je koncentrace, paměť a další,
- potlačuje únavu a ospalost a naopak podporuje stavy bdělost a vzrušení,
- snižuje vznik depresí a obecně zlepšuje náladu,
- zvyšuje hladinu adrenalinu v krvi a podporuje mozkovou aktivitu neurotransmiterů dopaminu a norepinefrinu,
- podporuje aerobní i anaerobní sportovní výkon, takzvané ergogenní účinky kofeinu byly pozorovány u mnoha různých sportů,
- přirozeně zvyšuje klidový energetický výdej a pomáhá při spalování tuku,
- údajně chrání před neurodegenerativními chorobami, mezi které patří Alzheimerova a Parkinsonova choroba,
- může chránit organismus před srdečními chorobami a cukrovkou.
Laxativní účinky kávy pomohou s trávicími potížemi
Jako účinky někde mezi , tedy ani dobré, ani špatné, se označují laxativní neboli projímavé účinky kofeinu. Ty se totiž někdy hodí více, jindy spíše vůbec. Kofein pomáhá uvolnit hormon gastrin, který urychluje aktivitu v tlustém střevě, a současně stimuluje peristaltiku neboli pohyby střev.
Při chronických a často se opakujících potížích se střevy a obtížným vyprazdňováním obecně se káva může stát cenným pomocníkem. V opačném případě může vést k řadě nepříjemností. Nadměrně dávky kofeinu se mohou stát příčinou řídké stolice a průjmu.
Možné negativní účinky kofeinu na zdraví
Větší množství vypité kávy neznamená zvýšení pozitivních účinků. Právě naopak. Čím více kávy vypijete, tím spíše se projeví negativní účinky kofeinu na zdraví.
Nemluvě o tom, že si lze na kofeinu vytvořit silný návyk. Dlouhodobě každodenní vysoký příjem kofein způsobuje snížení pozitivních účinků, například:
- úzkost a neklid,
- třes,
- nadměrné pocení (hyperhidróza),
- nepravidelný tep a bušení srdce,
- ztěžuje usínání a snižuje kvalitu spánku,
- bolesti hlavy a migrény,
- vysoký krevní tlak,
- časté močení či nutkání k močení,
- vznik fyzické či psychické závislosti na kofeinu.
Kofein a riziko nespavosti
Kvůli silným stimulačním účinkům není vhodné pít kávu a užívat produkty obsahující kofein pozdě odpoledne a hlavně večer cca šest a méně hodiny před obvyklou dobou, kdy chodíte spát. Kofein totiž negativní ovlivňuje spánek a prodlužuje čas usínání.
Třes, bušení srdce a náhlý pocity úzkosti či naopak euforie se mohou projevit u citlivějších jedinců a osob, které kávu pijí spíše výjimečně.
Kofein není vhodný v těhotenství
Opatrné s pitím kávy a užíváním kofeinu by měly být také těhotné ženy, jelikož může zvýšit riziko potratu či pokles porodní hmotnosti. Zdravotní problémy může kofein způsobit tak při současném užívání některých léků. Je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem.
Blendea SUPERCOFFEE obsahuje o něco méně kofeinu než klasické espresso, proto se negativním účinkům vyhýbá a je bezpečnější i v těhotenství.
Jde o směs instantní kávy s funkčními houbami, které příznivě působí na trávení a také udržování tělesné hmotnosti. Tato káva nezatěžuje žaludek a obsahuje méně kofeinu, díky čemuž omezuje negativní účinky (třes, vysoký krevní tlak aj.). Navíc voní a chutná po skořici.
-
Produkt na prodejSUPERCOFFEE 100 gOd Original price was: 548 Kč.494 KčCurrent price is: 494 Kč.
Jaké množství kofeinu denně lze považovat za zdravé?
Není tomu tak dlouho, co byl kofein označován téměř za škodlivý, a doporučovalo se omezit pití kávy na minimum. Tak jednoduché to ale není. Ve správném množství má kofein pro lidské zdraví naopak velký přínos. Pravidlo rozumné denní dávky kofeinu zpravidla platí zejména pouze pro vášnivé pijáky kávy, kteří by měli jeho příjem udržovat na uzdě.
Bezpečná denní dávka kofeinu
- Za bezpečný jednorázový příjem kofeinu je považováno množství do 200 mg (cca 3 mg/kg tělesné hmotnosti za den).
- Stejnou dávku lze bez obav přijmou méně než dvě hodiny před intenzivním fyzickým cvičením.
- Za bezpečnou celkovou denní dávku kofeinu je považováno množství do 400 mg pro dospělou osobu.
- Výjimku představují těhotné ženy, které by měly za den přijmout nejvýše 200 mg kofeinu.
- Pití kávy a příjem kofeinu z jiných zdrojů není doporučen dětem a mladistvým, jelikož u nich neexistuje dostatek informací pro zjištění bezpečného množství kofeinu.
Nejznámější zdroje kofeinu
Hlavními přírodními zdroji kofeinu jsou kávové boby a čajovníky, rostliny, z jejichž listů se vyrábí pravý čaj. Kofein mohou obsahovat také některé další plody, semena a ořechy.
Kofein se vyrábí i uměle a je součástí energetických nápojů a doplňků stravy, které jsou určené zejména na podporu sportovního výkonu a spalování tuků. Taktéž se kofein přidává do léků proti bolesti, nachlazení či alergiím.
Káva
Káva obsahuje nejvyšší množství kofeinu. Za zdravé je považováno maximálně 400 mg kofeinu denně. To jsou cca 4 až 5 šálky kvalitní kávy.
Kakaové boby (kakao a čokoláda)
Z kakaových bobů se vyrábí kakao a čokoláda. Oboje obsahuje kofein, ale méně než v případě kávy. 100% čokoláda obsahuje zhruba 240 mg kofeinu (cca 2,5 šálků kávy), 33% čokoláda už jen 45 mg kofeinu (cca 1 šálek černého čaje).
Zelený čaj
Pravý čaj je oblíbený zejména v asijských zemích. Zelený čaj kromě kofeinu obsahuje také látku theanin, která přispívá ke snížení stresu. Spolu s kofeinem zlepšují funkce mozku a snižují úzkost. Jeden šálek zeleného čaje obsahuje 30 až 50 mg kofeinu, což je srovnatelné s polovinou šálku kávy.
Yerba mate
Yerba maté je čaj, který se získává louhováním drcených usušených listů stromu cesmíny paraguayské. Obsahuje kofein, vitamíny, minerály a rostlinné sloučeniny zvané polyfenoly. Má povzbuzující, osvěžující, antioxidační a antimikrobiální účinky. Jeden šálek čaje yerba mate obsahuje cca 20 až 180 mg kofeinu.
Guarana
Exotická rostlina rostoucí v amazonském deštném pralese obsahuje vedle dalších účinných látek také kofein. Je známá díky svým silným simulačním a antioxidačním účinkům. Vyrábí se z ní extrakt, který se přidává do různých doplňků stravy a energetických nápojů.
Víte, že pro vás vyrábíme guaranu ve 100 % BIO kvalitě v rostlinných kapslích? Působí rychle, povzbuzuje energii a stimuluje soustředěnost a užívá se jednoduše.
Kapsle s guaranou jsou vhodné, pokud kávu nemáte rádi nebo vám nedělá dobře od žaludku, ale stejně hledáte přírodní výrobek pro rychlou a bezpečnou vzpruhu.
Jedna kapsle obsahuje 500 miligramů čistého prášku ze semen guarany
-
Guarana extrakt 60 kapslíOd 258 Kč
Kofein ve slazených a energetických nápojích
Kofein a další podobně působící látky (guarana, taurin, l-karnitin a další) obsahují energetické nápoje. Nejedná se však o doplňky stravy, a tudíž se na ně nevztahují žádná pravidla, povinné testy, ani kontroly. Energetické drinky jsou daleko koncentrovanější než káva. To může představovat problém pro jejich hlavní konzumenty – dospívající jedince, na které všechny tyto látky účinkují mnohem silněji.
Množství kofeinu se u energiťáků pohybuje od 50 do 505 mg kofeinu v plechovce, což je zejména pro organismu mladého člověk příliš velké množství. Obzvláště, pokud se do celkového příjmu započítá obyčejná káva, zelený čaj a případně další kávové výrobky. Navíc se jedná o slazené nápoje s vysokým obsahem cukrů.
Co vše mohou obsahovat energetické nápoje?
- kofein – 30 až 70 mg kofeinu na 100 ml,
- vodu,
- cukr – sý 15 g na 100 ml, a umělá sladidla,
- guarana nebo výtažek ze zeleného čaje jak další zdroj kofeinu,
- taurin – ovlivňuje srdečně-cévní a nervový systém a má antioxidační účinky,
- L-karnitin – má podporovat metabolismu tuků,
- aromata, barviva, konzervanty a regulátory kyselosti,
- nějaké vitamíny.
S konzumací populárních energetických nápojů se to rozhodně nemá přehánět. Častá a nadměrná spotřeba energiťáků může vést až k vážným zdravotním potížím.
Možné negativní účinky energetických nápojů na zdraví:
- zvýšené účinky vysokého množství kofeinu na dospívající organismus – nespavost, úzkost, nepravidelný tep, zvýšený krevní tlak, vzácně záchvaty až srdeční zástava,
- riziko vzniku nemocí kardiovaskulárního systému a cukrovky,
- zdravotní potíže s ledvinami,
- zvýšená kazivost zubů a další.
Kofein najdete také v oblíbeném nápoji Coca-cola a to v množství 46,5 mg v jedné sklenici o velikosti 3 dcl.
Porovnání obsahu kofeinu v různých nápojích
Nápoj | Velikost porce | Obsah kofeinu |
Káva | 237 ml | 95 mg |
Zelený čaj | 237 ml | 35 mg |
Coca-cola bez cukru | 222 ml | 28 mg |
Coca-cola obyčejná | 222 ml | 21 mg |
Energetické nápoje | 245 ml | 77 mg |
Kofeinové doplňky stravy
Ve sportovní výživě se hodně používají doplňky stravy, jejichž součástí je také kofein. Využívají se před tréninkem jako zdroj energie a na podporu výkonu. Řada sportovců si místo tabletek dopřeje 30 a 45 minut před výkonem šálek silné kávy.
Jaké může mít kofein účinky na sportovní výkon:
- zlepšuje sportovní výkon,
- zvyšuje intenzitu cvičení,
- dočasně zvyšuje fyzický i silový výkon.
- snižuje vnímání únavy a svalové bolesti,
- zvyšuje vytrvalost,
- zlepšuje soustředěnost a náladu,
- přispívá k lepšímu fungování metabolismu tuků a podporuje jejich spalování.
Jedna kofeinová tableta obsahuje 100 až 200 mg. Doplňky stravy představují efektivní způsob užívání kofeinu pouze v požadovaném množství a bez dalších zbytečných látek. Začátečníkům jsou doporučeny nižší dávky. Tablety s vyšším obsahem kofeinu u nich totiž mohou vyvolat nežádoucí účinky (nervozitu, úzkost, bušení srdce apod.).
Další možnost, jak užívat kofeinu, nabízí sportovní BCAA drinky, které se užívají současně za účelem doplnění energie a podporu regenerace po cvičení.
Ve správném množství znamená kofein přínos pro zdraví
Kofein zdaleka není tak nezdravý, jak se ještě nedávno věřilo. Ve správném množství může káva a další kávové produkty pomoci zvládnout pracovní nápor, náročná studia, zvládnout stres a udržet si pozitivní náhled na svět.