• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně? ⏱️

Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně? ⏱️

Neúprosný proud myšlenek vám večer nedovolí usnout a přes den nemáte náladu ani energii jednoduše na nic. Cítíte se, jako by celý váš den byl posunutý. Nejvíce energie máte v čase, kdy potřebujete spát a naopak. Je vám to povědomé? Důvodem může být cirkadiánní rytmus.

cirkadiánní rytmus

Co je cirkadiánní rytmus?

Podzimními depresemi trpí čím dál větší procento populace. Tyto sezónní výkyvy nálad mohou být zapříčiněny nerespektováním našich biorytmů.

O cirkadiánním rytmu jste možná neslyšeli, ale o biologických hodinách pravděpodobně ano. Ty totiž cirkadiánní rytmus řídí. Díky tomu naše tělo pozná, že například v noci je čas spát a ráno se má vstávat.

Organismus si podle těchto vnitřních hodin dokáže vytvořit svůj stálý režim a ten spolehlivě poznáte třeba tak, že dokážete ráno vstát do práce i bez budíku nebo, že se o víkendu budíte v podobný čas i přes to, že byste mohli v klidu spát dál. No a když tento ustálený systém narušíte, může se vaše tělo začít nemile bránit. 

Podzimní deprese způspbená výkyvem cirkadiánního rytmu
Ranní vstávání do práce je těžší než obvykle. Cirkadiánní rytmus dokáže v životě udělat opravdu zmatek.

Jak se projevuje sezónní deprese způsobená výkyvem cirkadiánního rytmu?

  • Náročné vstávání a brzká únava
  • Nedostatek motivace k práci i k volnočasovým aktivitám
  • Častý pocit smutku a úzkosti, pocity vyhoření
  • Zvýšená chuť na sladká a nezdravá jídla 
  • Ztráta zájmu o socializaci i koníčky
  • Zvyšování tělesné hmotnosti

Lidské tělo i mysl se ukládá do jakéhosi úsporného režimu, kdy dává největší smysl zavřít se doma a koukat třeba na seriály nebo jednoduše nic nedělat.

Poté zase přicházejí výčitky svědomí kvůli prokrastinaci a člověk se dostává do začarovaného kruhu, protože to s sebou nese úplnou ztrátu chuti do života. Odmítáme vídat své přátele a naše společenskost se pomalu vytrácí.

Hlavní rozdíl mezi touto sezónní podzimní depresí a tou klasickou je právě spánek a jídelníček. Při klasické depresi se častěji objevuje dlouhodobá nespavost a nechuť k jídlu, tělo naopak nekontrolovatelně hubne.

ČTĚTE TAKÉ: 6 uspávacích tipů, jak usnout s neklidnou myslí, když vám v hlavě víří myšlenky ?

Babské rady proti podzimní depresi.

Co tedy opravdu vyvolává výkyvy nálad a psychickou vyčerpanost?

Abychom to tedy celé spojili s biologickými hodinami a cirkadiánním rytmem, na vině je většinou několik faktorů, které přicházejí s podzimem.

Léto je obecně pro většinu z nás veselé. Teplé počasí láká všechny ven užívat si život plnými doušky. Jakmile se však začne ochlazovat, musíme se s tímto životem rozloučit a malinko pootočit naše fungování.

Změna času a brzké stmívání je pro organismus znamením, že je čas spát

Ráno vstáváme do práce a venku pomalu ještě ani nesvítá, proto se nám do nového dne budí tak obtížně. A ta zima? O té se snad ani zmiňovat nebudeme.

Nedostatek denního světla nám značně ubírá energii a to má velké působení na naši náladu. Večer světlo doplníme modrým zářením z televize nebo telefonu a v našem mozku vzniká potřeba bdělosti, což cirkadiánní rytmus dokáže spolehlivě zmást. 

cirkadiánní rytmus
Je potřeba dbát na pravidelnost. Díky tomu se hodiny uvnitř nás uklidní a začnou opět fungovat tak, jak potřebujeme.

Nesezónní strava

Dalším škodlivým faktorem může být i stravování. Pokud člověk zůstane u lehkých letních jídel, nelze vyloučit možnost, že tělu bude chybět například vitamín D, který se objevuje hlavně v rybách nebo různé zelenině (třeba v brokolici, paprikách nebo mrkvích) a přes léto je čerpán především ze slunce. Na pestrý a hlavně sezónní jídelníček by se zapomínat nemělo. Pro organismus jsou tyto “maličkosti” hodně důležité. 

Jak si můžeme cirkadiánní rytmus napravit?

Ať už ale máme na podzim nálady a pocity jakékoliv, je důležité dělat i něco pro sebe. Vytvořit si takový režim, který bude pro tělo přirozený a vám bude vyhovovat. Najít si také chvíli na odpočinek.

Je v pořádku někdy nedělat nic nebo i prokrastinovat, pokud to tak cítíte a prostě tu náladu na produktivitu nemáte. Nesmí vám to ale přerůst přes hlavu. Proto je dobré chodit spát před jedenáctou hodinou večer, aby tělo načerpalo co nejvíce energie a mohlo se regenerovat. 

A věřte nebo ne, když si zvyknete odložit telefon a notebook hodinu před spaním a třeba i hodinu po probuzení na tyto zařízení plné modrého světla nesáhnete, bude se vám fungovat lépe. 

PROBLÉMY S USÍNÁNÍM POMOHOU ZMÍRNIT KAPSLE BLENDEA DEEP SLEEP.

Čisté rostlinné kapsle prospívají spánku a relaxaci, udržují normální duševní zdraví a jednoduše se užívají.

Užijte 2 kapsle hodinu před spaním a usnete jako dudek 🙂

Produkt Deep Sleep pro podporu spánku 60 kapslí

DÁLE ČTĚTE:

Zimní únava a 5 příčin, které vám ubírají šťávu.

zimní únava

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Jeden komentář: “Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně? ⏱️”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek