Neúprosný proud myšlenek vám večer nedovolí usnout a přes den nemáte náladu ani energii jednoduše na nic. Cítíte se, jako by celý váš den byl posunutý. Nejvíce energie máte v čase, kdy potřebujete spát a naopak. Je vám to povědomé? Důvodem může být cirkadiánní rytmus.
Co je cirkadiánní rytmus?
Podzimními depresemi trpí čím dál větší procento populace. Tyto sezónní výkyvy nálad mohou být zapříčiněny nerespektováním našich biorytmů.
O cirkadiánním rytmu jste možná neslyšeli, ale o biologických hodinách pravděpodobně ano. Ty totiž cirkadiánní rytmus řídí. Díky tomu naše tělo pozná, že například v noci je čas spát a ráno se má vstávat.
Organismus si podle těchto vnitřních hodin dokáže vytvořit svůj stálý režim a ten spolehlivě poznáte třeba tak, že dokážete ráno vstát do práce i bez budíku nebo, že se o víkendu budíte v podobný čas i přes to, že byste mohli v klidu spát dál. No a když tento ustálený systém narušíte, může se vaše tělo začít nemile bránit.
Jak se projevuje sezónní deprese způsobená výkyvem cirkadiánního rytmu?
- Náročné vstávání a brzká únava
- Nedostatek motivace k práci i k volnočasovým aktivitám
- Častý pocit smutku a úzkosti, pocity vyhoření
- Zvýšená chuť na sladká a nezdravá jídla
- Ztráta zájmu o socializaci i koníčky
- Zvyšování tělesné hmotnosti
Lidské tělo i mysl se ukládá do jakéhosi úsporného režimu, kdy dává největší smysl zavřít se doma a koukat třeba na seriály nebo jednoduše nic nedělat.
Poté zase přicházejí výčitky svědomí kvůli prokrastinaci a člověk se dostává do začarovaného kruhu, protože to s sebou nese úplnou ztrátu chuti do života. Odmítáme vídat své přátele a naše společenskost se pomalu vytrácí.
Hlavní rozdíl mezi touto sezónní podzimní depresí a tou klasickou je právě spánek a jídelníček. Při klasické depresi se častěji objevuje dlouhodobá nespavost a nechuť k jídlu, tělo naopak nekontrolovatelně hubne.
ČTĚTE TAKÉ: 6 uspávacích tipů, jak usnout s neklidnou myslí, když vám v hlavě víří myšlenky ?
Co tedy opravdu vyvolává výkyvy nálad a psychickou vyčerpanost?
Abychom to tedy celé spojili s biologickými hodinami a cirkadiánním rytmem, na vině je většinou několik faktorů, které přicházejí s podzimem.
Léto je obecně pro většinu z nás veselé. Teplé počasí láká všechny ven užívat si život plnými doušky. Jakmile se však začne ochlazovat, musíme se s tímto životem rozloučit a malinko pootočit naše fungování.
Změna času a brzké stmívání je pro organismus znamením, že je čas spát
Ráno vstáváme do práce a venku pomalu ještě ani nesvítá, proto se nám do nového dne budí tak obtížně. A ta zima? O té se snad ani zmiňovat nebudeme.
Nedostatek denního světla nám značně ubírá energii a to má velké působení na naši náladu. Večer světlo doplníme modrým zářením z televize nebo telefonu a v našem mozku vzniká potřeba bdělosti, což cirkadiánní rytmus dokáže spolehlivě zmást.
Nesezónní strava
Dalším škodlivým faktorem může být i stravování. Pokud člověk zůstane u lehkých letních jídel, nelze vyloučit možnost, že tělu bude chybět například vitamín D, který se objevuje hlavně v rybách nebo různé zelenině (třeba v brokolici, paprikách nebo mrkvích) a přes léto je čerpán především ze slunce. Na pestrý a hlavně sezónní jídelníček by se zapomínat nemělo. Pro organismus jsou tyto “maličkosti” hodně důležité.
Jak si můžeme cirkadiánní rytmus napravit?
Ať už ale máme na podzim nálady a pocity jakékoliv, je důležité dělat i něco pro sebe. Vytvořit si takový režim, který bude pro tělo přirozený a vám bude vyhovovat. Najít si také chvíli na odpočinek.
Je v pořádku někdy nedělat nic nebo i prokrastinovat, pokud to tak cítíte a prostě tu náladu na produktivitu nemáte. Nesmí vám to ale přerůst přes hlavu. Proto je dobré chodit spát před jedenáctou hodinou večer, aby tělo načerpalo co nejvíce energie a mohlo se regenerovat.
A věřte nebo ne, když si zvyknete odložit telefon a notebook hodinu před spaním a třeba i hodinu po probuzení na tyto zařízení plné modrého světla nesáhnete, bude se vám fungovat lépe.
PROBLÉMY S USÍNÁNÍM POMOHOU ZMÍRNIT KAPSLE BLENDEA DEEP SLEEP.
Čisté rostlinné kapsle prospívají spánku a relaxaci, udržují normální duševní zdraví a jednoduše se užívají.
Užijte 2 kapsle hodinu před spaním a usnete jako dudek 🙂
DÁLE ČTĚTE:
[…] vyzkoušejte klapky na oči. Nepřehánějte to ale, přirozené světlo je potřeba ke správnému cirkadiannímu rytmu. Temné doupě, kam se nedostane denní světlo, by jej mohlo […]