• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní? Nesvádějte to na počasí ani to, že existuje například "jarní únava". Rozhodně je potřeba s tím něco dělat. Únavou nám totiž mozek možná naznačuje, že se o své tělo nedokonale staráme. Prostě a jednoduše, nic není jen tak. I to vyčerpání může naznačovat různé věci. Co dělat lépe, aby nás chronická únava neskolila? Na to se podíváme v tomto praktickém článku.

Únava nám může začít pěkně otravovat život. Proto je dobré, zbavit se jí co nejdříve.

Když cítíte únavu, spěte

Rozhodně není překvapivé, že se vyčerpanost úzce pojí s nedostatečným nebo nekvalitním spánkem. Proto choďte spát hned, jakmile pocítíte symptomy únavy nebo vyčerpanosti. Pokud chcete tělo uzdravit a navrátit mu ztracenou sílu, bude potřeba trocha péče. Nehledě na to, že pokud si náš mozek přes noc neodpočine, bude se poté dožadovat zbytečných rychlých cukrů v podobě energy drinků, sladkostí, kofeinu a tak podobně, což vede k další noci bez kvalitního spánku. Tyto nezdravé látky mohou totiž s našim cikradiánním rytmem pěkně zatočit.

Jak spánek zlepšit?

  • Omezte modré světlo alespoň hodinu před spaním.
  • Neřešte večer žádné nepříjemné nebo stresové situace.
  • Volte spíše lehčí večeře a hodinu a půl před spaním už nejezte.
  • Nepijte větší množství alkoholu před spaním.
  • Dejte šanci bylinkám (meduňka, kozlík lékařský…).
Směs SUPERCHILL podporuje kvalitní spánek a relaxaci díky obsaženým bylinkám v té nejvyšší kvalitě.

Pokuste se odstranit stres

Chronický stres nás ovlivňuje mnohem více, než je možná známo. Pokud jsme vystaveni nestálému tlaku, mozek začne reagovat vylučováním kortizolu a adrenalinu. S těmito hormony je pak naprosto nemožné se uvolnit a dostat se do pohody.

To vše ovlivňuje trávení, regeneraci a pochopitelně i spánek a mnoho dalších funkcí těla. Možná tedy za vaší vyčerpaností stojí právě dlouhodobý stres. Jak tlumit stres a snížit hladinu kortizolu radí kolega Lukáš.

Jak se zbavit stresu?

  • Dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Sport vyplavuje serotonin, což je hormon štěstí a čím jiným přebít stres než spokojeností, že?
  • Dopřejte si alespoň hodinu denně pouze pro sebe. Pečujte o svou pleť, vlasy, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo čtěte pozitivní literaturu. Můžete se klidně i potkat s někým, koho rádi uvidíte. Prostě dělejte cokoliv, co vám dělá radost.
  • Přidejte si do svého jídelníčku kvalitní čokoládu. Stejně jako sport (a antidepresiva) i čokoláda zvyšuje serotonin v krvi a vy se tak budete cítit šťastnější.
  • Dejte šanci meditacím. Myslete na něco příjemného a pokuste se svou mysl naprosto zklidnit. Pokud vám tok rozbouřených myšlenek nejde zastavit, najděte si na internetu meditace vedené.

Vyvážený jídelníček je velmi důležitý

Nedostatek živin se dříve nebo později vždycky někde projeví. Často to v první řadě bývá chronická únava. Když tělo nemá kde brát energii, rozhodně jí nebude mít dostatek. Naopak v případě, že dopřejete tělu vše, oč si žádá, oplatí vám to. Dbejte sety na to, aby váš denní příjem byl dostatečný, pravidelný a pestrý. Lidské tělo, světe div se, potřebuje i sacharidy a tuky. Pokud je v jídelníčku máte jen minimálně, možná jsme právě přišli na příčinu vaší únavy.

čočková polévka
Nevíte si rady s recepty? Zkuste například tuto čočkovou polévku plnou vlákniny a rostlinných bílkovin.

Antioxidanty jako obrana před volnými radikály

Volné radikály nezpůsobují „pouze“ vrásky, ale zapříčiňují i oxidační stres, porušují imunitní systém a mohou mít na svědomí i dlouhodobou únavu. Ani jednu variantu nechceme, proto by nás antioxidanty měly zajímat. Antioxidanty právě volné radikály ničí. Jsou to především vitamíny A, C a E. Vyskytují se převážně v rostlinných potravinách jako je zelenina, ovoce a zelené superpotraviny (matcha, zelený ječmen a podobně).

Jak antioxidanty doplnit?

  • Pijte směs SUPERGREENS. Podpoříte tím nejen boj proti volným radikálům, ale i své trávení.
  • Zkuste matchu. Matcha je přímo nálož antioxidantů. Jsou to totiž jemně mleté lístky zeleného čaje, který dodává energii a navíc i bojuje s oxidačním stresem.
  • Zařaďte do svého jídelníčku poctivé kousky ovoce. To je asi nejpříjemnější doplnění antioxidantů na světě.
  • Nezapomínejte na červenou řepu. Jsou z ní výborné pokrmy a je ohromně zdravá.

Dodržujte pitný režim

Dehydratace je nejčastější příčinou nejen bolesti hlavy, ale i únavy. Vypít byste měli okolo 35 ml na jedno kilo tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2,5 litrů vody denně. Důležité je, pít skutečně vodu. Nesycenou a neslazenou. Nápoje s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a slazené tekutiny zase do těla dostávají rychlé cukry, které způsobují kolísání energie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji zpestřit citrusy nebo mátou. Případně ji strádat s bylinnými nebo ovocnými čaji.

Jak na správný pitný režim?

  • Mějte láhev s vodou vždy po ruce.
  • Měřte, kolik jste už za den vypili.
  • Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu, dehydruje.
  • Opatrně si také dávejte na nadměrné pití kávy či klasického zeleného čaje. Stejně jako alkohol, tyto nápoje organismus vysušují.
  • Nesolte tolik. Sůl tělo dokáže spolehlivě odvodnit a ani nemrknete. Místo soli využívejte spíše čerstvé bylinky.

Shrnutí

Chronická únava může mít mnoho příčin. Jediné, co ji však eliminuje je zdravý životní styl a pozitivní mysl. Občas, hlavně ze začátku, se to může zdát složité, ale věřte, že v momentě, kdy si tyto zdravé návyky vytvoříte (například na SUPERGREENS si prostě člověk musí zvyknout), nebudete litovat. Život bez únavy se žije mnohem lépe.

Chcete se dozvědět více o cirkadiánním rytmu?

Přečtěte si článek Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně?

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek