Deforestace (odlesňování) doma i ve světě je alarmující problém a týká se nás všech, i když si to v Česku zatím ne každý uvědomuje. Stromy a flóra hrají v našich životech a e stavu celé Země důležitou roli.
Vyrábí nám kyslík a udržují funkci vodního ekosystému. A i přesto si jich lidstvo neváží tak, jak by mělo. Pojďme se podívat na pár faktů o problematice odlesňování.
- Každý den je v průměru pokáceno až 323 748 800 čtverečných metrů lesa
- 46% lesů již bylo zničeno
- Každé 1,2 sekundy se odlesní plocha o velikosti fotbalového hřiště
- 50 181 kilometrů čtverečných lesů se každý rok trvale mění na plochy pro pěstování komoditních plodin (jako třeba palmový olej)
- 15% všech emisí skleníkových plynů vzniká kvůli odlesňování
- 50% živočichů má svůj domov v pralesích, které se den co den zmenšují
Důsledky neuvážené deforestace planety
Následky deforestace jsou strašlivé. Je opravdu důležité, abychom se jako lidstvo této skutečnosti více věnovali a podpořili zpětné zalesňování. Kvůli kácení stromů nastávají sesuvy půdy, masivní vymírání živočichů a mnoho vědců věří, že odlesňování může i za globální oteplování planety.
Nejvíce se kácí v Amazonii. Tamější deštný prales se zmenšuje bleskovou rychlostí, která je skutečně znát. Málokdo si uvědomuje, že zde žijí i domorodé kmeny, kterým kácení ničí domovy. Lidská práva tu nehrají vůbec žádnou roli, primární je přeci zisk.
Deštné pralesy jsou káceny z různých důvodů. Ať už kvůli těžbě paliva, dřeva na stavby, získávání nového území nebo také kvůli pastvinám pro dobytek, který je určen fast foodům. Lidé si rizika odlesňování neuvědomují kvůli vlastnímu pohodlí a neochotě mít přehled o situaci.
„Pokud se 60 procent pralesa přemění na savanu, mohlo by to vést k tomu, že se uvolní do ovzduší množství emisí odpovídající jejich světové produkci z fosilních paliv za pět až šest let.“
klimatolog Carlos Nobre z Univerzity São Paulo.
Negativa odlesňování
Příroda se brání a pokud se k ní nezačneme chovat lépe, nebude to mít dobré následky.
Příroda se brání a pokud se k ní nezačneme chovat lépe, nebude to mít dobré následky.
“Naše planeta směřuje ke katastrofě. Musíme se naučit, jak pracovat s přírodou, ne proti ní.”
Výrok uznávaného přírodovědce Davida Attenborougha, o kterém existuje skvělý dokument na Netflixu. Má pravdu, co myslíte?
Co můžeme udělat proto, abychom předešli katastrofě?
- Můžeme finančně podporovat společnosti, které se starají o zalesňování planety na místech, které jsou nejohroženější,
- vysázet nové stromy u nás v Česku,
- omezit spotřebu produktů s palmovým olejem a papíru na nezbytné minimum,
- je tu i možnost stát se dobrovolníkem a jezdit mladé stromky sázet osobně.
Jak značka Blendea pomáhá v zalesňování planety?
V září 2020 jsme se spojili se společností OneTreePlanted (i většinu faktů do tohoto článku jsme čerpali z jejich statistik), která od roku 2014 po celém světě obnovuje lesní plochy po povodních a požárech. V roce 2019 se jim podařilo zasadit neskutečné 4 miliony stromů po celém světě.
I vy pomáháte zalesňovat planetu a vysázet nové stromy.
Z každé objednávky odvádíme procenta z příjmů a pravidelně je posíláme iniciativě OneTreePlanted, která je využívá na vysázení nových stromů v oblastech, které to potřebují nejvíce.
Děkujeme, že u nás nakupujete a společně tak pomáháme dělat svět zelenější.
Proč zalesňovat?
Jeden vzrostlý strom denně vyprodukuje v průměru 1 000 litrů kyslíku a díky našemu příspěvku mohla organizace vysadit 100 nových stromů v Indii.
Ta je navíc významný producent zázvoru a kurkumy, které používáme ve směsi Blendea SUPERBOOST.
SUPERBOOST pomáhá posílit a udržet silnou imunitu potřebnou do sychravých dní. Snižuje existující záněty v těle a pomáhá tělu čelit virům, bakteriím a toxinům.
Na planetě nám záleží, a díky tomu jsme se rozhodli pro tuto formu pomoci. Máme obrovskou radost, že nám v tom pomáháte také, milí zákazníci. Je to projevem společné zodpovědnosti a nelhostejnosti k zeleni na Zemi.
Pokud vám toto téma není lhostejné a potřebujete se dozvědět více, klikněte na stránky OneTreePlanted.
Najdete nezkreslené informace o problematice deforestace ve světě. Nezapomeňte, že každý dobrý skutek se počítá 🙂